$lituw ^CriAsrije (ïourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken Hemelvaart WATER SbonnemnitsprijS: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5166 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 9 MEI 1934 15e Jaargang &bbertenti£prij?en: Van 1 tot 5 regels1.17'/* Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/* Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Met het oog op den Hemelvaartsdag zal ons blad morgen NIET verschijnen Gescheiden en toch één „God vaart op met gejuich"; maar wij zijn aan het stof der aarde gebonden; in deze tijden meer dan ooit. Immers, hoe trekt alles ons naar beneden, zooals de Prediker zegt: „Ik heb gezien de bezig heid, die God de kinderen der menschen gegeven heeft, om zich zeiven daarmede te bekommeren". De vraag of de bede, hoe wij heden ons brood zullen winnen, dat wij morgen noodig hebben, over- heerscht alles; heel de nationale en inter nationale politiek heeft slechts één doel: hoe komen we door de economische malaise heen? Eigenlijk gezegd, schijnt het vreemd, dat die band aan het stof in onze lichte eeuw zoo hevig trekt en knelt. Het wondere feit van Jezus' hemelvaart kan ons minder verbazen dan de jongeren, die Hem nastaarden, totdat een wolk Hem wegnam voor hun oogen. Wij leven toch in de eeuw der wonde ren: wie zegt, dat iets onmogelijk is dient wel voorzichtig te zijn. Verkeer door de lucht en onder het water moge in vorige eeuwen in de droomerijen en fantasiën van sommigen hebben bestaan; als men een halve eeuw geleden gezegd had, dat men in Amsterdam met iemand in Indië zou kunnen praten; dat men, aan de wal of op de grond staande, een schip of een vliegtuig zou kunnen bestu ren; dat men wellicht oyer niet te langen tijd kan zien gebeuren, wat op duizend mijlen afstand voorvaltvol overtui ging zou het geklonken hebben: dat is onmogelijk! Wij moeten in deze dingen, welke door een boos menschengeslacht zoo veelszins in dienst van zonde, ongerech tigheid en wreed oorlogsbedrijf gesteld worden, toch ook Gods heerlijkheid i Hij blijft, ondanks de zonde, voortgaan om Zijn schepping toe te bereiden voor het eeuwig Koninkrijk van den Heiland. Wij zeggen niet, dat de wonderen van onze eeuw ons de grootheid Gods ver klaren; maar we durven wèl de stel ling aan, dat draadlooze overbrenging van geluiden en beelden ons leeren, hoe dom en bekrompen het is om Gods alom tegenwoordigheid te loochenen of te be twijfelen. Zou Hij, die het oor geplant heeft, niet hooren; en Hij, die het oog formeerde, niet zien? Waarom zouden Zijn oogen niet de gansche aarde doorloopen kun nen en waarom zou Zijn oor niet de klanken kunnen opvangen? En dan, zoo mogen we nu wel beslui ten, valt het de menschen van onze tijd gemakkelijk om de waarheid .te aanvaar den van de Catechismus, welke ons leert, „dat Christus voor de oogen Zijner jon geren van de aarde ten hemel is opge heven"; anders gezegd: dat Jezus werke lijk van plaats is veranderd; dat de He melvaart een wezenlijk en gecontroleerd feit is. Ja, zóó is het: het barre ongeloof, dat van de wonderen als van fabels spreekt, moet zwijgen: de wetenschap bevestigt voor de zooveelste maal de hooge wijs heid Gods. Maar onmiddellijk dringt zich dan de vraag op: Brengt de erkenning van deze dingen aan den Heiland eenige eere toe en geeft het troost aan het zuchtende menschenhart? En het antwoord moet luiden: in geenen deele! Wie slechts erkent, dat Jezus ten hemel voer, zij het zonder de „wagen Israëls en zijn ruiteren", geeft niets dan menschelijke eer aan den Zoon van God. In die erkenning ligt niets opgesloten van het geweldige feit, dat Hij eerst was nedergedaald uit den hemel, en nu weer triumfeerend opvoer, omdat de overwin ning over duivel, zonde, dood en graf behaald was. En nog veel minder komt tot uiting, dat Hij als onze Voorlooper is ingegaan en dus onze menschelijke natuur, naar ziel en lichaam in de hemel, door het voorhangsel, heeft ingedragen; zoodat wij nu bij Gods troon niet alleen een Voorbidder hebben, die ons gebed leidt, maar ook een zeker pand onzer eeuwige De engelen hebben het duidelijk ge noeg gezegd. Eerst in de vraag: Wat staat gij en ziet op naar de hemel? Dat is dus: Waarom blijft gij bij het feit staan; gij moet op de beteekenis letten. En daar na: deze Jezus, die van u opgenomen is, zal alzóó wederkeeren. Dat is: gij moet nooit het verband uit het oog verliezen tusschen Jezus' heerlijke ingang in Zijn Koninkrijk en uw opstanding ten jongste dage; want: Hij zal de zijnen tot zich trekken. Nu, aangenomen, dat de rijke ontwik keling van 's menschen kennen en kun nen het feit der Hemelvaart van vLris- tus meer aannmelijk maakt, kan dit op zichzelf eenige troost of blijdschap ge ven? Niet in het minst. De zegen van Hemelvaart ligt alleen daar in, dat er nu voor Jezus' discipel een open weg is naar de hemel en dat aan Gods rechterhand de verheerlijkte Hei land staat, die voor ons de toegang en de toeleiding tot des Vaders hart ontsluit. Ons verstand, onze kennis kunnen ons nimmer tot deze heerlijke dingen brengen, al staan zij er niet buiten; de hand van den Koning moet ons leiden, regee- ren en bewaren. Alleen als wij staan onder zijn regiment, kunnen wij strijden en overwinnen, en onze loop voleinden, totdat wij eens met Hem vereen-gd wor den. Wel mogen wij dankbaar zijn voor de steeds doorgaande ontplooiing van de krachten, welke God in de schepping legde. Want wij zien er zijn wassende heerlijkheid in, hoe de zondige mensch ook poogt de goede gaven Gods te mis bruiken. En die heerlijkheid verzekert ons met des te meer nadruk, dat God niet verre is van een ieder van ons. dat Hij het geroep hoort en dat de Heiland, hoewel naar het lichaam opgevaren, met Zijn genade en geest ons immer nabij is. En ook dit mogen wij uit Hemelvaart leeren, dat de stof onder de heerschappij van de geest staat. Het graf kón den Middelaar niet ge vangen houden; de aarde kon Hem niet binden; op het nederdalen uit de hemel, moest een opvaren volgen. Altoos keert God in zijn majesteit terug naar de he mel, waar Hij te voren was. Maar ook: de opgestane en opgevaren Heiland trekt de Zijnen op uit het stof, uit de beslommeringen en bekommerin gen des levens; Zijn hemelvaart profe teert hen, dat het ondanks alles zal gaan van heerlijkheid tot heerlijkheid: God maakt elk ding schoon op Zijn tijd. Jezus, opgevaren ten hemel, kent de Zijnen op aarde; Hij ziet en hoort hen God in de hemel laat Zijn schepping niet los, maar draagt deze door de eeuwen heen naar de toekomst. Over Jezus zingt de psalmist: ..Doe open de poorten en gij, eeuwige deuren, rijst omhoog, opdat de Koning der eere inga! Vraagt gij: „Wie is deze Koning der eere?" al het heir, dat met Hem optrekt, antwoordt juichend: De Heere, sterk en geweldig, de Heere, ge weldig in de strijd." En de troost van Hemelvaart is daar om déze: Die Heere der heirscharen, die Koning der eere, dat is onze God; dat is: Immanuel: God met ons. BINNENLAND ZANG- EN MUZIEKCONCOURS TE HOOFDDORP KONINKLIJKE BELANGSTELLING. De Chr. Zangvereeniging „Hosanna in Ex- celsis" te Haarlemmermeer O.Z. heeft geens zins te klagen over gemis aan belangstel ling en medewerking voor haar te houden Zang- en Muziekconcours te Hoofddorp op 3, 4 en 5 Juli a.s. Nadat wijlen de Koningin-Moeder, H. M de Koningin, Prinses Juliana, de Prins, Z. Exc. Jhr Mr. Dr. A. Roëll, commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land, een fraaie medaille hebben geschon ken, is dezer dagen nog een prachtige me daille geschonken door Minister Colijn. Wij vernamen dat nu reeds meer dan 40 fraaie medailles en/of kransen voor dit be langrijk concours, waaraan deelnemen 47 vereenigingen met een totaal aantal leden an ruim 2000, zijn geschonken. EEN NATIONAAL PARK TE DE BILT Gistermiddag werd op het vrijwillig afge stane terrein van de familie Kramer te De Bilt door Jhr. F. Tets van Goidschalxoord het Nationale Park officieel geopend. Onder de aanwezigen merkten wij op, de burgemeesters van De Bilt, Boskoop en Al phen a. d. Rijn, de gemeentebesturen van De Bilt en Boskoop, een afgevaardigde van het departement van economische zaken, vertegenwoordigers van verschillende tuin- bouwvereenigingen en de familie Kramer uit Rotterdam. De heer J. H. van Straten van Ne-s uit Boskoop sprak in zijn openingsrede over het groote nut van een Nationaal park, in verband met het feit, dat de boomkwcekers hier te lande millioenen sierplanten en sier heesters, alsmede boomen in voorraad heb ben, waarvoor zij geen afzetgebied kunnen inden. Jhr. Tets van Goidschalxoord dankte vervolgens den oud-minister Ver schuur voor de door de regeering gege- en adviezen inzake de stichting van het park en sprak de wensch uit, dat het doel zal bijdragen tot een nationale gedachte en het park een omgeving mag worden van in ternationale beteekenis op het gebied van toerisme. Dr. F. E. POSTHUMA's 60e VERJAARDAG. Dr. F. E. P o s t h u m a, die Zaterdag a.s. 60 jaar wordt, en tevens 25 jaar verbonden is aan „Centraal Beheer", hoopt op dien dag van 3 tot 4 uur te recipieeren in het hoofd kantoor van de Ver. Centraal Beheer, Sin gel 126, Amsterdam.- DA 7 IK DE TEEKENS ZIE Zij zagen Zijn doorboorde handen opgeheven En zegenend gespreid in priesterlijk gebaar. Hun sterflijk oog nam voor. het laatst gewaar De teekens van Zijn dood die t leven hun zou geven. Zoo voer Hij van hen weg. De heemlen gingen open, De englen knielden neer voor Zijne Majesteit De Mensch, Immanuel, die, Golgotha ten spijt, De loopbaan van Gods recht ten einde had geloopen. En als zij hunne oogen naar de hemel hielden Stonden twee mannen bij hen, blinkend wit gekleed, Gezanten van den Vorst, den Broeder, die het leed, De smart kon peilen, die Zijn broederen bezielde. Zij troostten hen, bedroefd, omdat zij niet verstonden. Hij komt, uw Jezus komt, straks, in Zijn heerlijkheid, Als Hij een eeuwig huis ter woning heeft bereid Voor u, die aan Zijn hart de rustplaats hebt gevonden. O, lieve Jezus, trek mijn oogen tot Uw handen, Dat ik de teekens zie, en dankend neder kniel! Laat, Koning van mijn hart, op 't outer van mijn ziel De bede om Uw komst in volle glorie branden! (Nadruk verboden.) LEO LENi PROT. CHR. BOND VAN SPOOR EN TRAMWEGPERSONEEL Jaarvergadering te Amsterdam DE OPENINGSREDE Vandaag kwam de Prot. Chr. Bopd van Spoor- en Tramwegpersoneel te Amsterdam in algemeene vergadering bijeen. Vooraf werd een wijdingsure gehouden waarin voorging D r. W. G. Harrenstein, Geref. predikant te Amsterdam. De algemeene vergadering werd op gebrui kelijke wijze geopend door den Bondsvoorzit ter. den heer J. A u p u s te ij n, van Utrecht In zijn openingsrede wees Spr. er op, dat de algemeene toestand zich nog niet zoo heett gewijzigd, dat wij met groot vertrou wen, dat de ergste moeilijkheden achter den rug zijn, de toekomst tegen kunnen gaan. Zien wij het goed, zegt Spr., dan zullen nog vele moeilijkheden te overwinnen zijn voor het zoover zal zijn dat de ordening, in wat nu nog verward schijnt, overal merk baar zal zijn. Ja zelfs zou het ons niet ver wonderen wanneer nog nieuwe weeën bij de reeds voorbijgegane werden gevoegd. De nood van land en volk mag niet wor den onderschat en de voortdurende bed* mag en moet zijn, dat zij. die boven ons ge steld zijn, den rechten weg mogen vinden om de dreigende gevaren te ontgaan. Met groote dankbaarheid, zegt Spr., mogen wij constateeren, dat het verloop onder de leden al zeer gering is zelfs zouden wij winst kunnen boeken wanneer .er niet zoo veel moesten worden afgeschreven omdat zij bij spoor of tram ontslagen werden als ge volg van de crisis, die deze bedrijven zoo geweldig teistert Het aantal leden was op den vorigeu Bondsdag, 4918; thans is het 4S45 alzoo 73 terug. De crisis heeft zich wel naar alle kanten doen gelden en als gevolg daarvan is er een teveel aan erkeersmiddelcn en is daaruit een toestand ontstaan, die voorziening ischt Spr. denkt daarbij allereerst aan de ïrschillende tramwegondeniemingen, waar aan op alle mogelijke wijzen de bestaansmo gelijkheden word"ii ontnomen. Er is geen enkele oniierneming, die de looiien ongeschonden heeft gelaten, en bij sommigen is het al we' zeer erg. Ee st zijn de kleine ondernemingen, die er financieel a. niet sterk voorstonden. begoim.*n om de loonen. toch al niet hoog, te veriagen en met die \erlaging j.-> men al zoover doorge gaan, dat hei onbegrijpelijk is hoe het mo gelijk is om van zio weinig te bestaan. Daarna hebben -Je grootere, meer sterke ondernomingen het loon verminderd en van Haagsche Tram tot Deriemsvaartsche Tram zag men aan de loonen getornd, al is de druk niet overal even zwaar geweest Wij hebben, zegt Spr., in de laatste jaren voorn] onder het trampersoneel niet zonder vrucht gewerkt en dan is moedgevend te mogen constateeren. dat daar het besef le vendiger wordt, dat juist onder den druk van den tegenwoordigen tijd de noodzakelijk heid van de vakorganisatie meer en meer ordt begrepen. Het overleg en de wijze waarop dit werd gevoerd bleef niet zonder invloed en daar door werden de slagen minder zwaar dan het zonder tegenweer zou zijn geweest Dat zij daarom toch pijnlijk bleven weten wij zeer wel. Het spoorwegbedrijf moet evenals het trambedrijf den terugslag van de lijden on dervinden. De positie van dat bedrijf, waarin het overgroote deel van onze leden werk zaam is, is verre van gunstig en de invloed ran dien stand van zaken deed zich gelden n het afgeloopen jaar. Wij hebben het Instituut van Overleg, den Personeel raad, en daarvan plukt het geheelc personeel de vruchten. Het overleg is er ge weest er. dankbaar mogen wij in deze zoo zorgvolle tijden zeggen: het is er nog. Voorts wijst Spr op de schitterende wijze waarop een oplossing is verkregen ten op zichte van de overgekomen arbeiders-rem mer. Stond het er aanvankelijk zoo voor, dot minstens een 600 remmers door de ir. voering van de Kunze-Knorr-rem op wacht geld gesteld zouden worden, het «.ernstig po gen en het gezonde overleg tusschen Direc tie en Personeel raad heeft tot gevolg gehad dat niemand het bedrijf heeft moeten ver laten* Dat de resultaten van het overleg niet heb ben beantwoord aan de verwachting van Minister van Waterstaat is zoo overbekend, dat Spr. dit slechts even behoeft aan te stip pen. Het janr dat voorbijging behoorde niet tot de gemakkelijkste voor de meestcn der le den en ook de Bond heeft ruimschoots zijn deel gehad in de moeiten die voor de leden waren weggelegd. Er is. het zij zonder ge zelfverheffing gezegd, veel gewerkt en in meerdere gevallen werd het werk klaarblij kelijk gezegend. 't Is zoo heerlijk, zegt Spr., te mogen varen, dat juist in deze veelbewogen tijden de sa am hoerigheid toeneemt en tegenover vele teleurstellingen is dit een feit, dat hoop geeft ook voor de komende tijden die naar wij venvachten, ook niet gemakkelijk zifi- len zijn. Ons bedrijf spoor- en tramwegmannen, is geen beschut bedrijf in dezen zin, dat de stor men niet zouden schaden Neen, veel wankel is zal moeten verdwijnen en daar mee moet rekening worden gehouden ook voor de toekomst. Maar het zij en blijve zoo, dat wij kant<n tegen alles wat reactie zou zijn. In het jaar dat voorbijging ontvielen ons 13 leden door den dood. Hun nagedachtenis blijve bij ons in eere en God schenke hun treurenue familie die troost, die Hij alleen kan schenken. Spr besluit met den wensch: Zij deze dag een dag van God gezegend. Een dag. bijdraag' tot versterking der onderlinge banden van liefde en vrede maar bovenal dat Gods eer worde bevorderd en Zijn Naam worde geprezen ook Joor ons, in ons werk en onze organisatie Na deze openingsrede werd begonnen met de afhandeling der uitgebreide agenda. DE ROTTERDAMSCHE CRISIS COLLECTE De gisteren te Rotterdam gehouden crisis- collecte heeft in totaal f 19.152.12 opge bracht, hetgeen beduidend minder is dan de opbrengst der vorige inzameling, welke f 38.416.82 bedroeg. Echter de collecte welke in Mei '33 werd gehouden bracht f 18.177.45 op, zoodat er, vergeleken daarmede, nog van vooruitgang mag worden gesproken. DE VACATURE EERST INWERKEN EN DAN EEN ANDER BENOEMEN? Minister Colijn zou zich, aldus vertelt of veonderstelt „De Tijd", als leider van het Kabinet eerst persoonlijk willen inwerken en op de hoogte stellen van de vraagstukken die zich aan het departement van Econo mische Zaken in deze tijden voordoen, om daarna op grond van deze kennis een keuze te doen en de daaraan voorafgaande be sprekingen te voeren. „Hoe beter minister Colijn zich inwerkt en op de hoogte komt van hetgeen er van een minister van Economische Zaken op het zeer uitgestrekte gebied van landbouw, iiandel en industrie gevraagd wordt, met des te meer waraborgen omringt hij zich bij de keuze, die gedaan moet worden ea die niet gemakkelijk is. Hierbij komt. dat het zeer zeker de be doeling is van liet kabinet, den nieuwen bewindsman niet eerder voor de Kamer te laten verschijnen dan in het najaar, zoo dat (zelfs al zouden er besprekingen plaats hebben, die tot een bepaald advies aan de Kroon aanleiding zouden geven) de be noeming toch niet te verwachten is voor het reces van de Kamer der Staten-Gene- raal is ingegaan. Men zou alleen kunnen vragen of, wan neer minister Colijn zich eerst volledig heeft ingewerkt, het niet eenvoudiger is dat hij definitief minister van Economische Zaken wordt, dan dat een ander nk hem zich mn^t inwerken en het werk door minister Colijn gedaan weer overdoen. HOTEL PENSION „DREIJEROORD" Gr. v. Rechterenweg 12 Telefoon 52046 OOSTERBEEK (hoog) Het gezellige fam. hotel. Rust ligging bij bosch. Str. water. Tuin 1 H.A. Zeer goede verzorging Prijzen vanaf 4. SPELLINGVEREENVOUDIGING De Vlamingen aanvaarden het compromis met een klein voorbehoud De commissie van leden uit de Vlaamsche Academie, ingesteld urn de voorstellen inJ zake de wijziging der spelling van het Neder landseh te onderzoeken heeft gister te Gent vergaderd. Naar het Hbl. verneemt was het resultaat aldus: Punt één. nl. het niet verdubbelen in open lettergrepen von de e. werd op één na alge meene stemmen aangenomen, met dien ver stande, dat de voorgestelde verdubbeling in de achtervoegcls eelen en ueeren. uitgebreid zou worden tot alle beklemtoonde woorden uitgaande op eelen. eeren, eezen en eeschen. en dat. waar het gebruik van dc enkelvoudige e aanleiding tot dubbelzinnig heid kan geven, als in beteren en bcteeren, kantelen en kanteelen. steeds een accent zal worden gebruikt tot opheffing van dubbel zinnigheid. Wat niet verdubbeling van de o in open lettergrepen betreft, was de commissie het met het voorstel eens. Dit was ook het geval met voorstellen 3 en 4. nl. spelling „ie' bezien enz. en spelling „lijk". Ook bij voor stel 5 betreffende ..sch" sloot zich de com missie aan ofschoon de meeste leden principieel tegen weglating van „sch" ver klaarden, doch zij wenschten het rompr niet in 'Jen weg te staan. Wat het gebruik van tusschenletters n en s bPtreft, meende de commissie, dat thans reeds kon wonh-n aangenomen dat in samenstellingen, wa het eerste deel als een meervoud of genitief op r. of s wordt gevoeld, de tusschen letters n of s zouden worden geschrev Zoo bijvoorbeeld- paardiesmolen, putjesdruk, tijdsbepaling, goederenwagen, enz.; in an dere gevallen zou n of s wegvallen, bijv beeld eeudei in plaats van thans eendenei. Inzake de spelling van bastaardwoorde verklaarde de commissie zich met het voor stel aceoord. Na uitvoerige, zelfs hartstoch telijke bespreking, verklaarde de meerder heid der commissie znh eveneens voor het voorstel wat naamvalsuitgangen betreft, met dit correctief echter, dat verbuiging wel plaafs hebben in verhand met namen, die een mannelijk individu aanduiden. Men zou dus schrijven: op de stoel van den voorzit ter, in de blauwe auto van den dokter, niet als voorgesteld: van de voorzitter en van de dokter. De plenaire vergadering van de Kon. Vlaamsche Academie zal binnenkort samen komen om haar oordeel uit te spreken. HERDENKING LOMBOK-EXPEDITIE Er heeft zich te Den Haag een klein, voor- loopig Comité gevormd ter herdenking van de Lombok expeditie, welke 40 jaar geleden heeft plaats gevonden. Dit Comité wekt een ieder en in het bij zonder alle oud-strijders van Land- en Zee macht. die aan de Lombok expeditie hebben deelgenomen, op, om wanneer zij met deze herdenking sympathiseeren, van hun instem ming schriftelijk te doen blijken aan het lid van het Comité: Gcp. Kolonel P. M. Vis, Laan van Poot 154. te 's-Gravenhage. Blijkt voldoende sympathie Ie bestaan om tot een waardige herdenking te kunnen ko men, dan zal dit voorloopige Comité zijn taak overdragen aan een op bicede basis be rustend Uitvocrings Comité. BIJ DE LIBERALEN PROF. MEES TREEDT UIT DE PARTIJ Naar wij vernemen heeft Prof. Mr. W. C. Mees R.Azn. te Wageningen voor het lid maatschap van het hoofdbestuur van de liberale Staatspartij. De Vrijheidsbond en voor dat van de partij zelf bedankt omdat hij niet langer de mede-verantwoordelijkheid voor de politiek van deze wenscht te dragen. In 't bijzonder heeft hij bezwaar tegen de met medewerking dezer partij geschapen chaos van steunmaatregelen zonder dat vol doende de crisis zelf is bestreden en verder tegen de houding der partij tegenover an dersdenkenden. waarbij z.i. met zeer ver schillende maten wordt gemeten. DE POPPENTENTOONSTELLING TE DEN HAAG GISTEREN GEOPEND In aanwezigheid van Prinses Juliana en van verscheidene autoriteiten en verdere ge nood igden is gisteravond de poppententoon- stelling ten bate van de tuberculosebestrij ding in Nederland en Nederlandsch Oost- lndië, in de Gothisrhe zaal met de bijzalen te Den Haag plechtig geopend. Minister Slolemaker de Bruine heeft daar bij een rede gehouden, waarin hij. onder anderen nogmaals het doel dezer tentoon stelling uiteenzette en onderstreepte. Daarna heeft Prinses Juliana met een kort woord dc openingsplechtigheid verricht VERKEER OVER DEN AFSLUITDIJK. Naar wij vernemen zullen de Spoorwegen van 20 Mei tot en met 15 September a.s. af geven rondreisbiljetten van stations iD Noord-Holland naar Leeuwarden en Gronin gen en enkele andere plaatsen in Friesland en Groningen en omgekeerd, recht gevende op een reis per autobus over den afsluitdijk een met den stoombootdienst Enkhuizen —Stavoren. Men kan dus reizen of heen per boot en terug over den afsluitdijk of heen per auto en terug pe.- boot. GENEESkftACHTIGEQÏ5jï-2aSSM|NERAALWATER Eenige Warmwaterbron In Nederland Hoofdd. R'damsche Biercentrale Tel. 41850. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 Dc Vlaamsche Academie aanvaardt het spelling- compromis met voorbehoud. De jaarvergadering van de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel wordt heden te Am sterdam gehouden. Blz. 2 Engelands plan van afweer tegen de Japanschc concurrentie. De regeeringspresident van het Saargcbied i« ongerust over geruchten aangaande een voorgeno- Saoedieten. Insuil in hechtenis te Chigaco. behaald hebben tegen de het werkloosheidsvraagstuk ia Blz. 7 Onze handel in April. Verschenen zijn de jaarverslagen over 1933 vaO de N.V. Levensverz. Mij. „De Nederlanden van 1845" en de Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda. BELGISCHE KINDEREN BEZOCHTEN ONS LAND Gisterochtend zijn de 600 Belgische meisjes onder geleide van eenige Belgische leerkrachten, die gedurende enkele dagen een bezoek brachten aan ons land, ln Den Haag aangekomen, waar zij den laatsten dag van hun verblijf doorbrachten om hedennamiddag weer naar België te ver- De Belgische kinderen trokken ln een grootè troep van het Hollandsche spoorstation naar het Binnenhof, waar in de Ridderzaal een korte offi- cieele begroeting plaats heeft gehad. Daar waren o.m. tegenwoordig de Minister van Onderwijs, mr, Marchant, en de Belgische gezant, de heer Ch, Een aardige verrassing was het, toen eenige minuten over half tien de auto van den gezant het Binnenhof opreed en de Belgische Minister van Onderwijs, de heer Lippens, met zijn dochter en mevrouw Maskens uitstapten. Gisterochtend was de minister met zijn eigen vliegtuig, bestuurd door zijn dochter, van Brussel naar Waalhaven ge vlogen. Nadat de beide Ministers elkaar hadden be groet. begaf het groote gezelschap zich naar binnen, waar minister Marchant wees op de nood zakelijkheid van een goede verstandhouding tus schen beide landen, waartoe jeugdreizen ongetwij feld kunnen meewerken. De Minister besloot zijn toespraak met een ..Leve de Koning", waarmede allen hartelijk in stemden. Een aardige attentie was het toen daarna een der Belgische leiders een teeken gaf en uit de Bel gische monden het Wilhelmus klonk. Minister Lippens, die daarna het woord voerae, zeide, dat hij speciaal naar Den Haag was ge komen om persoonlijk de Nederlandsche Regeer cg te bedanken voor de gastvrijheid, welke zij jegens spr.'s jonge landgencoten heeft betoond. Minister Lippens was het geheel met zijn ambtgenoot Mar chant eens, dat vriendschappelijke betrekkingen tusschen de jeugd van verschillende landen van het grootste gewicht zijn en hij hoopte, ''at deze excursie daar veel toe zal bijdragen. Nogmaals bedankte de Minister uit naam van zijn Regeering ons land voor de vriendelijke wijze, waarop wij de Belgische meisjes ontvangen hadden. Minister Lippens verzocht daarop allen in te stemmen met een „Leve de Koaingin". De meisjes zongen vervolgens een der couplet ten van de Brabanconne. Als souvenir kregen alle kinderen tenslotte een pakje Haagsche hopjes. Minister Marchant begeleidde vervolgens M nis- ter Lippens naar den Minister-President, dr. Colijn. De Ministers hadden een onderhoud, dat echter slechts van zeer korten duur kon zijn. aangezien de Ministerraad op het punt stond te begiMien en ook de heer Lippens zeer gepasseerd was. Dade lijk na zijn gesprek met den heer Colijn vertrok hij met zijn dochter per auto naar Waalhaven om naar Brussel terug te vliegen. Hij moest daar in verband met ambtsbezigheden omstreeks twaalf uur weer terug zijn. Wat het bezoek aan Den Haag van de meisjes betreft, deze hebben na de bijeenkomst in de Rid derzaal een wandeling door het centrum der stad gemaakt en het Mauritshuis bezichtigd. Zij zijn vervolgens met extra-trams naar Sche- veningen gegaan, waar de lunch gebruikt werd. De tramtocht was door de gemeente aangeboden. Na de lunch vertoefde het gezelschap nog eenioen tijd op Scheveningen om tegen 4 uur naar Den Haag terug te Verren. Met den trein van 4.5! uur vertrokken de Belgische gasten weer naar hun

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1