Eindelijk had zij rust gevonden! DINSDAG 8 MEI 1934 DERDE BLAD PAG. 9 HET ONTWAKEND HONGAARSCHE CALVINISME HONGARIJE IN DE 16e EEUW PIETER MELIUS Planting van het Calvinisme Er ligt iets tragisch in, dat door het isole ment \an de Hongaarsche taal, over Hon garije zoo weinig bekend is. En dit geldt met name in betrekking tot het Hongaarsche Calvinisme En toch was eens in heel Euro pa bekend de machtige worsteling van de Hongaarsche Calvinisten Het was wel be kend, dat in de chaos van het Hongaarsche leven in de zestiende eeuw reddend en orde nend het Calvinisme heeft ingegrepen. Wij noemden de chaos van het Hongaar sche leven in de zestiende eeuw. Het land was in stukken gescheurd, d° grootste en voornaamste gedeelten van Hon garije onder Turkschc heerschappij. Hon derdvijftig jaar lang! Door de Turken wer den dorpen en steden verwoest, de bevolking verjaagd naar het grensgebied, de Karpaten of naar woestijn- of moerasgebied. In een ge deelte van het land, namelijk Zevenburgen, 'n zelfstandig vorstendom, moest steeds de ecne macht tegen de andere uitgespeeld wor den (Turken tegen Oostenrijkers!) opdat de overgebleven rest van het Hongaarsche le ven nog mocht gered worden! De Noorde lijke en Westelijke gedeelten van het land waren onder Oostenrijksche macht. In zoo'n chaos hecrschte overal onzekerheid, wan hoop, verslagenheid, en zoo (Zevenburgen uitgezonderd) was het heele lam| een vrij terrein voor de zeer talrijke rooverbenden. In dezen troosteloozen toestand heeft het Calvinisme Gods wonderen laten zien en geopenbaard. De Voorzienigheid Gods heeft ook voor Hongarije een Hongaarschen Cal- vijn gegeven. Pieter Melius was zijn naam. Alle kenmerken van de persoonlijkheid van Calvijn waren in hem aanwezig. Vanzelfspre kende wandelde hij op het voetspoor van Cahijn. Hij kwam na Calvijn, doch ten volle draagt hij den naam van Hongaarschen Calvijn. Wat waren de kenmerken van zija leven? In de eerste plaats onvoorwaarde lijk buigen voor de Majesteit van Gods Woord en totale overgave van zijn le\en aan zijn Heiland, Koning Jezus. Groot licht heeft hij ontvangen van Gods geest omtrent den inhoud van Gods openbaring. Daarom kon het niet anders, dan dat hij een uitste kend geleerde, was. Ja, zoozeer, dat zelfs Beza, de ambtgenoot van Calvijn, een van zijn werken aan hem ter inzage en correctie zond. En zooals in het leven van Calvijn her. onvoorwaardelijk buigen voor Gods Woord beteekende een harde strijd voor het Ko ningschap van Jezus op elk terrein des le vens, zoo was het leven van Pieter Melius ook een ineenschakeling van aanval en verweer. Daartusschcn: voortbouwen op de rechte lijn of met andere woorden uitge drukt: een voortdurende volharding in het teeken van Soli Deo Gloria. Hij heeft de belijdenissen samengesteld en verschillende deelen van den Bijbel ver taald en andere deelen in preeken verwerkt. Onder den invloed van zijn inspireerenden geest kwam later door zijn geesteskinderen de complete schoone overzetting van deii Bijbel tot stand, namelijk door Caspar Karo- lijn, wiens werk als taalgrondleggend voor de litteraire Hongaarsche wordt llschouwd En zoo ook de volledige bewerking van de Psalmvertaling in het Hongaarsch naar Beza en Marot door G. Szegedi. Deze heeft ook den catechismus samengesteld en met strengheid bepaalde hij het standpunt van het Calvinisme, tegenover Papisme, Luthe ranisme, Unitarisme en Anabaptisme. Maar niet alleen tegenover deze uitgesproken stron mingen, maar ook tegen allerlei opkomend bijgeloof. Hij is de groote organisator, die in liet midden van groote slingeren op geeste lijk terrein in het toenmalige Hongarije de kerken organiseeren kon en voor het geeste lijk leven der Gereformeerden den weg naar de toekomst met zekerheid kon afbakenen De nationale taal en liet schoolwezen wer den door hem hersteld en op vaste grond 6lagen gesteld tot redding van het Hongaar sche nationale- en christelijke leven. En zoo is het niet te verwonderen, dat tijdens de reformatie het heele nationale cultuurleven in opkomst en ontwikkeling door liet Calvi Qisme werd gedragen; om niet anders te noemen: de drukkerijen op écn na waren alle in Gereformeerde handen! Wat zou er van het Hongaarsche volk terecht gekomen zijn, wanneer Gods Voorzienigheid in den zestienden eeuwschen chaos van Hongarije, waar een heel volk aan den rand van het graf stond, niet het Calvinisme had gezon den tot redding van de Hongaarsche natie! Wij waren door het Papisme onder Habs burgsche hoede, en door heidensche invloe den vergaan! Wij hebben veel geleden, veel verlies gehad, maar het Hongaarsche leven is in zijn nationaal bestaan, door de koms' van het zuivere Christendom dank zij God gered. En daarom is zoo verderfelijk en leugen achtig de bewering van de Jczuieten \an heden in Hongarije, dat de reformatie werd tot een deformatie van het Hongaarsche volk! Neen, de deformatie begon door hei vervallen \an de kerk der middeleeuw nadat de Kerk het pad des Heeren had ver laten. En zoo kunnen wij getuigen, dat Hongarije uit den middeleeuwsehen chaos enkel en al leen door de macht \an het Calvinisme werd gered. Dis. L. HORVATH. BINNENLAND DE HAVENAANLEG TE ENSCHEDE Dc gemeente Enschede is voornemens met het Rijk een overeenkomst aan te gaan voor het uit- n van werken, verband houdende met den havenaanleg voor die gemeente. en W. stelden zich in verbinding met ir. W. C. Kohier, stadsingenieur te Amsterdam en ir. L. Boogerd, directeur, van de Handelsinrich tingen aldaar, die hun advies inzake den aanleg havenwerken met industrie- en handelsterrein :n rapport hebben neergelegd, aan de hand velk rapport B. en W. thans den Raad voor stellen een overeenkomst met het Rijk aan te gaan. Deze overeenkomst bevat de preciseering van de erken n.l. het graven van een kanaal, het maken an een kanaal, het maken van 'n zwaaikom en handelshaven aan het eind daarvan benevens een bescheiden jachthaven, en het maken van boord- voorzienmgen en kademuren. Uit een globale berekening door de. directie van de Twen te-kanalen blijkt, dat de uitvoering dezer erken ongeveer f 1.060.000 zullen kosten. KORTZICHTIGE HULDIGING ..Harde werker en knappe kop, maar toch geen groote nationale figuur, geen man om gehuldird te worden", zoo getuigt de (r.k.) Volkskrant van. den heer Ketelaar. En het blad vervolgt: „Indiër, zijn geestverwanten, de vrijz.-demo ..alen daartoe roeping gevoelen vanwege de ei diensten, die de heer Ketelaar als ijve rig propagandist zich voor zijn partij heeft orven, dan is daar natuurlijk geen be zwaar tegen. ar wie ziet termen voor een eere-comité in twee ministers, de voorzitter dei- Tweede Kamer, de commissaris der Ko ningin van Noord-Holland en de burgemees ter der hoofdstad zitting hebben genomen? Vermoedelijk hebben vrienden van den heer Ketelaar de onkiesclvheid gehad hen te ■agen. en hebben de genoemden niet wil len weigeren. Toch was er juist in de gegeven omstan digheden aanleiding geweest, van een hul diging \an den heer Ketelaar af te zien. Want nog pas'heeft hij van een soort ecre- raad een getuigenis van een „niet juist"'ge drag ontvangen". DE ZAAK-TONNET een ingezonden stuk geeft generaal J. C. C Tonnet een beschouwing over hetgeen hij geleden heeft, toen men hem „verdacht" van krankzinnig heid. Hij verklaart: „In het psychiatrisch onderzoek zijn tegen mij Jtrijdiniddelcn en argumenten gebezigd, bewijsmid delen aangevoerd, die de critiek niet kunnen ver dragen. Er zijn er. die voor mij verborgen worder, gehouden. Want nooit of te nimmer heb ik iets gedaan of gezegd, waaruit naar redelijkheid kunnen worden afgeleid, dat ik „gevaarlijk de openbare orde", laat staan gevaarlijk voo rechterlijke macht te Zutphen zou zijn. Is van alle stukken inzage vergund? Ik heb niets te verheimelijken. Ik wil ze allemaal blootgelegd zien. Ik wil weten door wie of door ien ik bedreigd ben geworden met geestelijke oord'. Als de pers niet geholpen had, zegt de generaal, as ik ten onder gegaan en ik vraag me dikwijls af: „Wat moet het lot zijn var. een „bij vergi ng" geinterneerden stumper, die geen steun ach- '.t zich heeft? „Ik zou willen, dat op duidelijke wijze wordt gedemonstreerd, dat het ongelukkige incident af gesloten wordt en dot mijn vele kosten, die aar deze „vergissing" voor mij verbonden waren er zijn, mij worden vergoed. Maar bovenal is het noödig, dat maatregelen worden getroffen, b.v. door wijziging der Krankzinnigenwet en door het geven van meerdere rechten aan den krankzinnig verklaarde en aan zijn raadsman, dat in de toe komst dergelijke gemaakte fouten worden vo< men of spoediger worden hersteld. De zaak-Tcnnet is te belangrijk, dan dat zij zonder meer in den doofpot behoort te worden gedaan. Hodie mihi, eras tibil Wat mij is komen, kan ook u treffen." BOND VAN CHR. GEREF. J. V. HEMELVAARTSDAG-VERGADERINGEN. Op Hemelvaartsdag a.s. komt een belang rijk deel van den Bond van Chr. Geref. J.V. in vergadering bijeen. De Noord-ITollandsche af deeling verga der te Broek op Langendijk. Als onderwerp wordt hier behandeld: „De principieele be handeling der onderwerpen op de J.V.'' Ds J. Drenth van Broek op Langendijk hoopt te spreken over „De prediking des Woords en de jongeren". De afdecling Zuid-Holland vergadert te Dordrecht in gebouw „Patrimonium", Lange Breestraat 21. Als spiekers treden hier op de hoeren R. J- van Pagee Jr. uit Delft met liet onderwerp „Het Socialisme" en dc Bondsvoorzitter Ds. H. Janssen met het on derwerp „Het vraagstuk van den oorlog". In verband met liet 60-jarig bestaan van de J.V. te Steenwijk houdt de Oostelijke at- deeling van genoemden Bond haar jaarver gadering op Hemelvaartsdag te Steenwijk onder leiding van den voorzitter, den heer M. H. van den Burg van Arnhem, die zal spreken over „Hoogspanning". Voorts zal de heer W. L. ten Wolde uit Arnhem hier re- fereeren over „De Doodstraf", terwijl des avonds Ds. W. Kremer van Leeuwarden een opwekkende rede zal houden over „Valscho Profetie'. NATIONAAL JONGEREN VERBOND Om redenen van organisatoriechen aard is de landdag van het Nationaal Jongeren VerbVBid, welke tweeden Pinksterdag zou worden gehouden, uitgesteld tot het begin van het nieuwe vereenögmgsjaar. NED. CHR. VROUWENBOND LANDDAG VAN GEWEST OVERIJSSEL Door het Overijsselsch Gewest van den Ned. Chr. Vrouwenbond wordt op 19 Juni te Hellendoorn een Landdag gehouden, waar o.m. ook de Bondspresidente, mevrouw M. M. H a velaar-v. Beeck Calkoea .voord lioopt te voeren. CHRISTENDOM EN FASCISME AL TE SIMPELE CONCLUSIE Boven een artikel in de „Proletarische Vrijdenker", belioorcnd bij een teekening, staat vet gedrukt: „Treedt uit de Kerk". Vervolgeii6 leest men dit: „Onze, kameraden hebben hier een ge weldige taak. Treedt uit de kerk door onze bond. Vraagt formulieren voor kerkuit- treding. Het totale aantal keirtkloozen bedraagt voQ- gens de laatste volkstelling 1.141.000". Op blz. 5 is einder het opsohrift: „Tegen Kerk, Oorlog en Fascisme1", een oorlogstank getcckend; het bovenste gedeelte in de vorm van een Bisscliops-mijter- met een gat in knuiisvorm, waaruit een mitrailleur knet tert, enz., enz. Het is wel teekenend, schrijft „de Vuur slag", dat de Vrijdenkers de Kerk tegelijk bestrijden met liet Fascisme. Ze blijken dus wel begrepen te hebben, dat Fascisme en geloof onafscheidcnlijk met elkander ver bonden zijn. Dat dit geen holle leuze is, om het geloovige deel van ons Volk op onze hand te krijgen, bewijst ons de praktijk v het Italiaaneche Fascisme, hetwelk wij d/iit verhand gaarne op den voet willen volgen". Deze conclusie is wel wat- al te simpel. Het feit, dat vrijdenkers zoowel Kerk ils fascisme bestrijden, bewijst nog niièt- dat deze „onafscheidelijk"' bij elkaar hooren. ELF KEER GEKIEKT HET ZIJN STERKE BEENEN In liet laatste nummer van „Volk en derland" is het conterfeitsel vaar Ir Mussext niet minder dan elf keer opgenomen. Is dat niet een beetje overdreven enj' vaarlijk? Ook leiders hoe sterk ze ook hun schoenen staan zijn mensohen met beenen, die niet ailtijd de weelde der op vijzeling kunnen dragen. CHR. NAT. WERKMANSBOND De voorjaarsvergadering van het Prov. Comité Gelderland van den Chr. Nat. Werk mansbond zal Zaterdag 12 Mei a.s. in het ge bouw voor Chr. belangen te Arnhem worden gehouden, onder leiding van Ds. N. H. Kui- péri van Acquao. Na afdoening van de huishoudelijke za ken zal als referent optreden de heer Fred. Hartsuiker, leeraar aan de Ambachtsschool te Zutphen, met het onderwerp: „Een Chr. Nijverheidsschool, een taak voor het Pr Comité?" De speciale trein met passagiers en post in aansluiting op het 11 Mei a.s. Genua vertrekkende m.s. Marnix van St. Aldegonde, zal Donderdagmorgen 10 Mei om 8 uur van Den Haag S.S. vertrekken. Vertrek van Utrecht C. S. 9.03, Arnhem 9.59 Nijmegen 10.28. Vertrek van den aar tenden trein naar Utrecht van Amsterdam C.S. T.óS, Amsterdam W.P. 8.13. De aanslui tende trein van Rotterdam Maas vertrekt om 7.31 uur, aankomst Gouda S.02, alwaar de passagiers overstappen van den boot trein. Aankomst te Genua Vrijdagmorgen a.s. 7.31 uur. Land- en Tuinbouw. DE CRISISVEEWETTEN. Stemmen uit de praktijk. Door het ..Dagblad van Noord-Brabant' een enquête ingesteld bij de veehouders over de meening der boeren ten opzichte de uitwerking van de maatregelen die de crisisrundvee- en -varkens-centrale heb ben gemeend te moeten nemen. Aan talrijke hoeren in Midden en West brabant on in Zeeuwsch Vlaanderen heeft het -blad een vragenlijst gezonden betreffen de de Runder- en Varkenscentrale. De eerste vraag luidde: Acht u het opruimen van 210.000 runderen naar liet huidige plan een juisten maat- ;elEr zijn thans ongeveer 110.000 runde ren opgeruimd (10 April). Zijn er thans min der runderen? Is de melkstroom grooter of kleiner geworden Van de antwoorden achten 42 pet. het opruimen van de runderen een juisten maat regel, 58 pet. zijn het er niet mee eens. Slechts ongeveer 16 pet. echter meenen, dat er inderdaad minder runderen en een klei- miel'kstroom zijn; 84 pet. achten het aantal runderen en de melkstroom min stens gelijk of zelfs grooter. De tweede vraag luidde: In landbouwkringen beweert men, dat de runderen opgeruimd hadden moeten wor den verdeeld over alle leeftijden. Is u het daarmee' eens? Wat zou daarvan het voor deel geweest zijn? Op deze vragen is door het meerendeel slechts met terughoudendheid antwoord ge geven: Slechts hebben hebben in ontkennen- zin geantwoord, de meesten vonden, indien er opgeruimd moest worden, een ander systeem juister, al zijn zij daarom nog geen voorstanders van opruiming over verschillende leeftijden. Vrijwel allen heb ben opgemerkt, dat liet heter ware ge weest, wanneer men speciaal kalveren, som migen zeggen kalveren cn pinken, anderen weer slechts melkgevende koeien, had opge ruimd. Op een derde vraag: Zijt u voor of tegen i.v. verplichting tot gedwongen aflevering an runderen? werd door de meerderheid geantwoord, dat men tegen verplichte leve ring is. De voorstanders hadden voor het meerendeel nog beperkende bepalingen ge maakt Als men deze antwoorden verneemt moet o. i. wel de conclusie getrokken worden dat de veehouders het ook niet met elkaar zijn omtrent de genomen cn over te nemen maatregelen. Ook wij zijn geen onverdeelde bewonde- Lars van alle maatregelen en hadden dacht, dat de belanghebbenden zelf voor her ergroote deel er tegen zou zijn. Dat nog geen 60 pet. der boeren de juistheid van de afslachtingsmaatregelen in twijfel stellen frappeert ons en zou een bewijs kunnen zijn dat deze maatregelen nog zoo kwaad niet zijn. Men moet ook niet vergeten dat war sommige bladen over de regeeringsmaatre- gelen schrijven, wel in staat is om eenige suggestie uit te oefenen in negatieven zin. REGLEMENT CICHOREISTEUN Steun voor 360 H.A. tot ten hoogste 61,200 In do Staatscourant van 6 Mei is opgeno men de Crisissteunbeschikking 1931 voor cichorei. Volgens het daarbij gevoegd Re glement zal uit het Landbouw Crisis Fonds ten behoeve van de Nederlandsche telers van .cichorei voor teil hoogste een'zelfde opper vlakte, als waarop in 1933 cichorei werd ge teeld, zijnde 360 H.A. steun verleend worden tot een maximum bedrag van f 61200. Beschikbaar wondt gesteld voor uitkee- ring aan de erkende telers een bedrag van f 5.— per 1000 kg. aan een der Nederlandsche drogerijen geleverde cichorei-wortelen, welke afkomstig zijn van de in de steunregeling opgenomen oppervlakte, met dien verstande, dat per ha. niet meer dan f 170.— wordt uit gekeerd. De grootte van de uitkeering per 1000 kg. cichorei-wortelen is voorts verbon den aan de marktnoteering van de goede kwaliteit gedroogde cichorei. Indien de ge middelde marktnoteering te Kortrijk over de periode October 1934 tot en met Januari 193Ó in guldens omgerekend, niet hooger dan f 4.50 per 100 kg. is, dan wordt het volle be drag van f 5 per 1000 kg. cichoreiwortelor uitgekeerd. Is de gemiddelde noteering o vel genoemde periode hooger dan f 4.50 per 10C kg. dan wordt voor de betaling van de groot te van liet steunbedrag per 100 kg. wortele aangenomen, dat bij een noteering van f 6.- - per 100 kg. gedroogd product de steun ve vallen kan. Bij een tusschenliggende g middelde noteering wordt het steunbedra evenredig verlaagd, zoowel per 1000 kg. a per ha. Voorts bevat de „Staatscrt." de statuten van de Stichting Nederlandsche cichorei Cen trale. AARDAPPELMEELMONOPOLIEBESLUIT Binnen enkele dagen is de afkondiging tf verwachten van een Aardappelmeelmonopo liebesluit 1934 I, waarbij wordt bepaald, dat de uitvoer van aardappelmeel slechts is toe gestaan aan een door den Minister van Eco nomische Zaken als monopoliehouder aan tc wijzen Crisis-Organisatie. Als zoodanig zal worden aangewezen d( Stichting Nederlandsche Aardappelmeelcen trale, welke dezer dagen daartoe in het le is geroepen. ,«10» WOENSDAG 9 MEI HUIZEN 1875 M. NED. CHR. RADIO-VEREENIGING 8.00—S. 15 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 Morgendienst door Ds. J. Kre- 11.00—12.00 Harmoniumbespeling door M. F. Jurjaanz. Mej. C- de Jager, sopraan. Mevr. R. Mijnhout—Bakkenist, alt. 12.00—12.15 n.m. Politieberichten. 12.15—12.30 n.m. Gramofoonmuziek. 12.30—1-30 n.m. Bespeling van het Studio orgel door L. Blaauw. 1.30—2.15 n.m. Gramofoonmuziek. O.m. vioolconcert in A gr. t.. Mozart, door Si mon Goldberg, met orkest. 2.15—3.45 n.m. Concert: Ioa Mulder—Bel- ser. alt-mezzo. J. H. E. Wittpen, fluit. Hcin- rich Scholl, viool. Bram Oberstein, cello. A. d. vleugel: Gerard Hengeveld. 3.45—4.00 n.m. Verzorging zender. 4.00—5.00 n.m. Piano-recital door R. Rip- 5.00—6.00 n.m. Kinderuurtje door B. A. v. Mourik en P. A. Joen Jr. Zang en hoorspel door leerlingen van de Chr. School, te Bol- 6.00—6.30 n.m. Spreker namens het Comité van Bijstand v. d. arbeid van Joh. v. d. Steur te Magelang. J. v. Pelt: „Pa van dei Steur, zijn arbeid en zijn persoon". 6.30—7.00 n.m. Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. 7.00—±7.15 n.m. Politieberichten, gevolgd door Persberichten van het Ned. Chr Pers bureau. ±7.15—7.30 Gramofoonmuziek, of „Een greep uit het Daqelijk'.cn Gebeuren". 7.30—8.00 n.m. O. C. v. Hemessen: „De pluimvee-maatregelen". 8 00—10.30 n.m. Concert door de Arnhem- sche Orkest-Vereen)ging. o.l.v. H. J. Manks. 10-30—11.30 n.m. Gramofoonmuziek. HTT/VERSUM 301.5 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Onze keuken door P. J. Kers Jr. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. VA.R.A. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. Ludwig Runge, heldente nor, zingt met pianobegeleiding van Lion Contran. 12.00 Klein-VARA-Ensemble o.l.v. Frits Bakels. 12.30 njn. Gramofoonmuziek. 12.45 n.m. Klein-VARA-Ensemble o.l.v. Fnts Bakels. 1.15 nm. Gramofoonmuziek. 1-30 n.m. Klein-VARA-Easemble o.l.v. Frits Bakels. 2.00 n.m. Verzorging zender. 2.15 n.m. Knipcursus door mevr. A. van Blankenvan Kuyk. 3.00 n.m. Voor de kinderen m.m.v. VARA- tooneel o.l.v. W. van Cappellen: Coba Kuurstra, zang; Cor Steyn, piano; Oom Heide, vraaguurtje. 5.30 n.m. Klein-VARA-Ensemble o.l.v. Fr*s Bakels. 7.00 n.m. Sportuitzending. Voorbeschouwing over den op Hemelvaartsdag in het Olym pisch Stadion te Amsterdam te spelen In terlandwedstrijd: HollandFrankrijk doof Ir. A. van Emmenes. 7.20 n.m. Orgel-kwintet o.l.v. Cor Steyn. 8.00 n.m. Herhaling S.O.S.-berichten, Vaz Dias en Varia. 8.15 n.m. Uit de Doelezaal te Rotterdam: Concert door de Arbeiders Zangver. „De Stem des Volks", afd. Rotterdam, m.m.v« Het Residentie-orkest; mevr. Sophie Both—i Haas, sopraan; mevr. de Rosière—v. Em- merick, alt; Michel Cobets, tenor. Het ge heel o.l.v. Hendrik Altink. De 9e Sym- phenie, von Beethoven. 9.30 n.m. Heyermans-cyclus (negende uit zending). Opvoering van „Van ouds de morgenster". Een tooneelspel, voor de mi crofoon gereed gemaakt door Frank van Duin. Op te voeren door het VARA-tooneel o.l.v. Willem van Cappellen, m.m.v. Esther de Boer—van Rijk. Rolvcrdeeling: Bruigom, eigenaar van de tapperij „Van ouds dc mor genster", Adolf Bouwmeester. Moeke, zijn vrouw, Esther de Boer—van Rijk. Simon, zijn zoon, Frans Nienhuys. Meta, dienst meisje, Janny van Oogen. De pastoor. Wil lem van Cappellen. Job. schenkknecht bij Bruigom. Jan Lemaire. Arend, tweede schenk knecht. Louis Oorrhuis. Jochem, Huib Ori- zand; Lambertus. Coen Hissink: Eli, Max Greve; Krukken-Toos. Rolien Numan; Ma troos. Hans de Wit: Een agent, Tom van Haaften; allen bezoekers van de tapperij, Acoustische verzorging door Carel Rijken. 11.30 nm. Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. BUITENLAND 2 50 n.m. Daventry 1500 M.: Concert uit Bournemouth. 7.35 n.m. Symphoniecon- cert o.l.v. Adrian Boult. mm.v. Wladimir Horowitz, piano. (Scott, Bax. Elgar). 6.50 nm. Boedapest 549.5 M.: „Giuditta". operette van Franz Léhar. 7.00 n.m. Stuttgart en Frankfort 349.2 Mn Opening van het Schiller-jaar. 7.20 n.m. London Regional 342.1 M.: „Scarj* book for 1914". 7.35 n.m. München 405.4 M.: „Paljas", opera van Leoncavallo. 8.05 n.m. Rome 420.8 M.: Dumky-trio van 8.05 nm. Parijs (Radio) 1648-4 M.: Sym- phonie-concert o.l.v. D. E. Inghelbrecht. 8 30 n.m. Bcromünster 539.6 M.: Moderne Scandinavische muziek. Solisten: Alice Frey. zang. Walther Frey. piano. 8.40 nm. Weenen 506.8 M.: Reger-concert „Die nare Hoofdpijn is dadelijk weg Waar Ge ook zijl, als ge zoo'n zakdoosje mei 3 "AKKERTJES" bij U hebl, kunl Ge Uzelf dadelijk afhelpen van kwaaltjes, die sleeds ongelegen Uw genoegen versloren. Daarom zijn die handige melalen zakdoosjes verkrijgbaar mei 3 "AKKERTJES", die lelkens le pas komen en zoo verrassend snel werken bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spierpijn A K K E RT J E S 'WKER-cachets) Glajan buis mei 12 stuks slechts 52 cent (Omzetbelasting) Zakdoosje Ge kunt hieruit 4x Uw zakdoosje vullen, (is inbegrepen.) met 3 st. JSU CX« „Ik heb altijd zoo'n zakdoosje met "Akkertjes" in mijn taschje" Volgens recept van Apotheker Dumont FEUILLETON Naar het Engelsch 5) „Zie je, daar heb je het juist! De jurk is net, of ze zóó van een modiste ivomt en wat weet een pleegzuster nu af van kleeren maken? Ze is een echte dame, dat kan je dadelijk zien. Iveith zegt het ook." „Een echte dame is ook geen bedriegster; dus die speldt den menschcn maar n et wat op dc mouw. En als je nu nog meer on vriendelijke dingen van haar te zeggen hebt, dan krijg ik hard lust, om mijn beklag eens te doen bij Keith!" Of Keith Walden dezelfde meening ov r de logée was toegedaan als de rest van de familie, bleek uit geen enkel van zijn ge zegden. Ofschoon hij zeer beleefd tegen haar was, sprak hij maar «elden met haai en eigenlijk zagen ze elkaar nooit anders dan aan de maaltijden. Nu had hij ook feitelijk geen tijd. om over iets anders te denken dan over zijn werk. De hooi- en klavcroogst was zeer ruim en hij had een tekort aan handen, want Suttonthorpe was geevi landbouw district en in de kolenmijnen en pijpaarde- groeven daar in den omtrek, konden de werklui méér loon verdienen in minder uren. 's Morgens even na vieren ging hii al maaien en maar zelden kwam hij eerder thuis dan wanneer de schemering al begon in tc vallen, of een zware dauw het werken verder onmogelijk maakte; dus was het geen wonder, dat de vriendschap tusschen hem ert Jeanne niet veel verder kwarn. Zij droeg altijd haar eenvoudige, grijslinnen Japonnetjes en het witte mutsje onder de kin vastgeknoopt cn een enkelen keer had het hem wel eens getroffen, wat een li:f gezichtje zij had. Hij merkte ook wel op, dat cr cen groote verbetering kwam in liet huishouden; alles ging veel geregelder. Hij zei niets, maar waardeerde de verandering en begreep Keer goed de oorzaak hiervan. Winnie's woorden klonken nog na in Esmay's gemoed cn zij was vastbesloten, 011 het raadsel van Zuster Jeanne's veelzijdige handigheid zoo gauw mogelijk opgelost fe krijgen. De gelegenheid daartoe deed zich voor, toen dc Zuster op een goeden avonl eens een paar schortjes ean het knippen was voor Lallie. Doordat Esmay zoo stil en \erwonderd zat toe te kijken, vroeg Miss Lorraine onwillekeurig. „Wel, wat is er, liefste?" „Ik begrijp niet, hoc u van zooveel dingen verstand hebt!" „Ik heb geleerd onder een strenge mees- teresse: de Armoede, en zij heeft mij het een na het ander doen „aanpakken". ,.Ik weet, dat u al vroeg uit verplegen moest, om in uw eigen onderhoud te voor zien", stamelde Esmay; „maar u kunt bij voorbeeld beter koken dan Moeder en Martha cn „Mijn moeder is twee jaar Riek gewces eer zij stierf en toen kookte ik voor haa-. Wij woonden ergens op kamers in Camber- well. De hospita, een oude dienstbode van ons, heeft mij alios geleerd en liet ons veel smakelijker voedsel hebben, dan ik \oor ons zeiven had kunnen klaarmaken. Uit dank baarheid hielp ik haar dan weer met het! eten voor de andere pensionnaires, die zij in huis had." „En dat japonnen maken? Heeft u dat ook geleerd?" „Neen, kindje, maar ik geloof, dat ik daai een natuurlijken aanleg voor heb, dien ik zeker van mijn moeder heb geërfd. Zij was zoo knap met haar handen; zij kon mooi en zoo kunstvaardig werken. Vader is gestor ven, toen ik drie jaar was, heb ik je wel eens verteld. Sinds dien heeft Moeder in ons beider onderhoud voorzien en hoofd zakelijk met japonnen maken. Toen Rij er te ziek was en te zwak voor werd, heb ik het nog een tijdje voor haar volgehouden. Toen ze van mij genomen was, had ik geen thuis, maar heb toen voor verpleegster ge leerd." De tranen stonden Esmay in de oogen. Zij sloek den arm om Zuster Jeanne heen en liet de wang tegen haar wang rusten „Wat bent u toch knap!" fluisterde zij, „en moedig! Ik denk niet, dat ik er mij alleen zoo doorheen geslagen zou hebben. U heeft al zoo 'n boel verdriet gehad en u is toch nog Roo jong!" „Ik hen vijf-en-twintig., liefste, dat is nu niet zóó jonr meer! En ik ben in het geheel niet knap. Ik kan niet piano spelen, zooaN jij. of teekenen zooals Winnie. Ik kan enkel mijn best doen, om nuttig te zijn. Maar toch ben ik blij. dat ik tot de klasse van werkende vrouwen behoor: het leven zou mij andei's zoo doelloos lijken!" HOOFDSTUK III. „Lance komt morgen thuis", zei Mrs. Hassell met stralend gelaat opkijkend van den brief, dien zij aan het lezen was. „Dat is goed nieuws", eei Keith hartelijk. „Hoe lang blijft hij?" „Vier dagen; tot Maandag." „Wat kort maar!" riep Fulke. „Maar wc kunnen nog heel wat pret hebben in dien tijd! Ik ben blij, dat Gil cn ik vandaag nog op school zijn; anders zouden we maar moeten helpen met de voorbereidende maat regelen. Zuster Jeanne, ik zou er maar stilletjes tusschen uitjzaan, als ik u v as, want, als Lance thuis komt, dan staat het heele huis op stelten; dan wordt haf gemeste kalf geslacht, al is hij dan ook gelukkig niet do verloren zoon!" „Ik hen blij, dat hij nog komt, terwijl je hier bent", viel Mrs. Hassell in. ,,'t Is to- b zoo 'n aardige jongen. Hij zal zeker ook wel in je smaak vallen." Zuster Jeanne was daar nu niet zoo over tuigd van.- Zij had zoo haar eigen opvattin gen van de lieveling \an de familieWie was I.ancc Hassell toch, dat hij op zihi achttiende jaar nog on de King Henry's School ging. terwijl hij op dien leeftijd toch liever al zijn eigen kost had moeten ver dienen! Wat een voortdurende finantïëe'e inspanning eischtc dat van zijn oom! Fn onwillekeurig wierp zij zulk een vcrom- Avaardigde blik den kant van Keith Walden uit, dat die zich verbaasd afvroeg, wat hij wel in haar oneen misdaan kon hebben. Maar, toen Lance kwam. was Zu-4 Jeanne onmiddellijk ook onder de bekoring van den alleraardigsten, vroolijken, knap pen jongen. Ze moest ook wel met hem in genomen zijn, al was hot alleen maar o:n de teekerheid, die hij zijn moeder be toonde en de belangstelling in ieder afzon derlijk. Ook was hij onweerstaanbaar in zijn grappen, riiaar wel kon zij er af en too eens boos om worden, als ze van zijn zorge loos, stralend gelaat keek naar het magere vermoeide gezicht van Keith; van de keuri ge kleeren van het neefje naar het nage noeg afgedragen pak van zijn oom; en als zij luisterde naar zijn toekomstplannen, die vrij zelfzuchtig waren. Dit maakte dan ook dat die twee voortdurend in een woorden strijd waren .gewikkeld, waar de anderen plezier in hadden. „Scott heeft in clenzclfden trein gereisi", zei Lance tot zijn moeder kort. na zijn komst. „Hij stapte af in Greasley. Hij was anders lied aardig tegen mij, maar nu staarde hij mij verwoed aan en knikte niet eens tenir. Wat kan daarachter zitten, Moeder? Heeft Keith hem weer eens onder bandon gehad?" Lance zat met Mrs. Hassell cn Zuster Jeanne voor het open venster van de lange zitkamer en liet de stem wat zakken, toen hij over zijn schouder naar Esmay keck, die aan het piano spelen was aan iiet andere einde van het vertrek. „Neen", antwoordde zijn moeder even zacht. „Maar hij is woedend, omdat Miss de Roseville hem het rentmeesterschap van Suttonthorpe ontnomen heeft. Ze heeft, ge zegd, dat ze voortaan alle zaken recht streeks met Keith wil behandelen." Toen Esmay en Lance even later samen den tuin eens rond gingen, werd Mrs Ha- sell weer zeer vertrouwelijk. „Wij praten nooit van Scott, waar Esma bij is", zei ze. „Ten onrechte acht zij zich dó oorzaak van de slechte verhouding tusschen Scott en Keith en is altijd bang, dat cie rentmeester mijn broer eens het cen of ander kwaad zal toebrengen, enkel en alleen uit wraak!" „Had Esmay dan iets met hem uitstaan?" vroeg Zuster Jeanne. „Ja, dat kwam zóó: Esmay ging pp een dag in het vroege voorjaar naar Brani- mivigton boodschappen doen, en, omdat zij niet anders dan met den laatstcn trein rou kunnen teruggaan, zonden wij den knecht; met het wagentje, om haar te halen. Maar Jack reed naar het station van Greasley, in plaats van dat van Woodcotc. liet arme kind was erg verschrikt, want zij was vijf mijlen hier vandaan, het was donker en ze was beladen met tal van pakjes. Scott was aan het station van Greasley met zijn dog cart en toen hij aanbood haar naar huis te rijden, nam zij die uitnoodiging aan. Nu schijnt die nare man liet haar onderweg lastig gemaakt te hebben en, toen zij hier kwam, zei hij, dat ze niet mocht uitstappen eer ze hem gekust had. Natuurlijk w eigerde zij. hoos en verontwaardigd, maar hij hield haar tegen en kuste haar wel een paar maal. Ze ging regelrecht naar Keith toe. dat doen ze allemaal, als er 't cen of ander is, en die ging den volgenden ochtend naar Scott^ en eischte van hem een genoeg doening. Niet alleen weigerde de rentmees ter dit. maar hij was zeer beleedigd; zei. dat mijn kind, ami als ze was, zich nor vereerd moest voelen, dat hij aandacht aan Trnnr had geschonken; en zoo voort. Nu, Keith roste hem toen zoo geweldig af. dat hij op de plek om genade vroeg."

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9