DINSDAG 8 MEI 1934 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Heelsum Th. Hettinga te Streefkerk. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Stellendam-Melissant, cand. H. de Valk te Rotterdam. Te Palom- bang (Ned. O.-Indië), G. J. Sijbesma te Vinkr.veen. Te Wanswerd c.a. (Fr.) G. J. Hoytema ce Kooten. CHR GEREF. KERK Tweetal: Te Haarlem-Noord, W. Heer- ma te Aalsmeer en G. Salomons te Amster dam. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Zondag jl. iheeft in de Neck Herv. Gem. te Den Ham Ds P. de Locrae, van IJseelimui- den, zijn zcon Ds E. S. de Looze, overgeko men uit Renswoude, bevestigd. Hij had tot tekst gekozen Jesaja 3 10 en 11 en liet den nieuwen leeraar toezingen Psalm 134 :3. Des rnididaigs deed de nieuwe leeraar zijn in trede, als tekst gekozen heibbcnde Romeinen 1 16 en 17a. Na den dienst werden toesp ra- kon gehouden door den lieer Filim, pres.- keikvoogd, den burgemeester, Ds A. Hij mans van Nijverdal en den consulent Ds G. A. Bruins, van Ommen, dliie de gemeente verzoolit haar nieuwen predikant toe te zingen Psalim 1214. De bevestiging werd bijgewoond door Ds Vermaas van Hooge- veen, de intrede door Ds van A6Ch van Wierden, Ds Valeton van Lemele en Ds Roodembuing van Vroomshoop, terwijl ook vrienden uit Renswoude en Rijs6en blijken gaven van hun balangetellii<ng. Zondag j.l. is Ds. G. Munter beves tigd tot predikant der EAv. Luth. Gem. te Z u t p h en door den consulent Ds. E. F. Herbschleb van Doetinchem. Deze had tot tekst van zijn bevestigingsrede gekozen Joh. 17 3a. Na de bevestiging deed Ds. Munter zijn intrede Hij sprak naar aanleiding van Eze- chiël 47 1—12. Na zijn intree-rede sprak hij tot den kerkeraad. de Gemeente, collega's afgevaardigden van den kerkeraad uit Kam pen en vrienden en familieleden. Ds. Ros, heeft Zondag zijn intrede ge daan bij de Geref. Kerk te Krabbendijke, na bevestigd te zijn door zijn schoonvader Ds. J. in den Berg van Renswoude, die sprak ov< 1 Cor. 4:1 en 2. Ds. Ros hield zijn in trede met een predikatie over 1 Kon. IS 36 en 37. —Zondag j.l. heeft Ds. Tj. Jonker afscheid genomen van de Ned. Herv. Gem. te Mar- rum, sprekende over Filipp. 16. TOEGELATEN TOT DEN H. DIENST De heer J. H. van Grieken, Schiekade 121b theol. cand aan de Rijks-Universiteit te Utrecht slaagde Maandag j.l. voor zijn kerke* lijk-voorbereidend examen. Door 't Prov. Kerkbestuur van Gelder- Is 2 Mei j.l. toegelaten tot de Evangeliebed;a- ning de heer B. van Ginkel, cand. te Zeist. Door het rov. Kerkbestuur van Gelder land is tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de hee G. v. Hoegee, thans hulpprediker te Arnhem cand. tot den Hei,lige Dienst van de Utrechtsche Universi teit: vroeger: ie^jVlaarssëri woonachtig, DE HERDENKING DER AFSCHEIDING Twee gedenkteekens te Ulrum Naar wij vernemen, is het Comité voor de Afscheiding van 1834 er niet in geslaagd, zoodanige samenwerking met het Chr. Geref. Comité te verkrijgen, dat een gemeenschap pelijk gedenkteeken te Ulrum zal worden aangebracht. Ofschoon een deel van het Chr. Geref. Comité daarmee wel accpondi kon gaan, achtte een ander deel het weer ge- wenscht, dat ook de Chr. Geref. Kerk een eigen gedenkteeken te Ulrum aanbracht. Het gevolg hiervan is nu, dat te Ulrum twee gedenkteekens zullen opgesteld wor den, een in of aan de Geref. en een in of aan de Chr. Geref. Kerk aldaar. Niet zonder leedwezen maken wij hiervan melding. Temeer is deze loop van zaken betreurenswaardig, omdat dezer dagen het eerste openbare getuigenis vanwege de Geref. Kerken zal uitgaan betreffende de mogelijkheid van het vinden der eenheid tusschen de Geref. en Chr. Geref. kerken. SPURGEON-HERDENKING TE LONDEN Een interkerkelijk Avondmaal Ds. A. G. Barkey Wolf te 's-Gravenliage heeft te Londen de herdenking van Spur- geon's lOOen geboortedag bijgewoond. In de bekende „Tabernakel" waren 12000 personen bijeen, om te luisteren naar de toespraken van den Engelschen premier Mac Donald, Rev. Tydeman Chiltvers, den tegenwoordi gen predikant van de Tabernakelkerk; Rev. Luke Wiseman, Red. van „The British Weekly'' en den secretaris van de Baptisten Unie, Rev. Aubrey. Aan het einde van de herdenking heeft een gemeenschappelijke Avondmaalsviering plaats gehad. Ds. Barkey Wolf, die mee» aanzat, schrijft ervan: Nooit heeft het groo- te artikel van ons „credo": „ik geloof do gemeenschap der heiligen", zulk een diepe beteekenis voor mij gehad, als op dat oogenblik, toen ik, niet met geloovigen uit één kerk, maar uit verschillende kerken, KLAN IX. IN EN OM HET IJSSELMEER URK EN ZIJN BEWONERS III. Wie was wel niet eens, hetzij korter of langer tijd, in d.en vreemde? De menschen om je heen van een geheel ander slag en van een ander type; de taal, die je hoort, een opeenvolging van totaal onverstaanbare klanken; de manier van le ven op zijn zachtst uitgedrukt wel zeer eigenaardig; zeden en opvattingen zoo in bijna ieder opzicht anders dan je gewoon bent... Men voelt zich een verlatene, een ver weesde. Maar als dan op het alleronverwachtst vaderlandsche klanken het oor bereiken, of een ander geval het oog getroffen wordt door de kleuren van de eigen natio nale vlagdan trilt er iets in ons: die driekleur zouden we wel met onze beide handen willen omvatten en aan de borst drukken, terwijl de landgenoot, dien we nooit eerder gezien hebben, ons als een broeder is. Het is toch waar, dat zelfs de meest onverschillige, de meest verstokte inter nationalist gehecht b 1 ij f t aan eigen land vereenigd in hartelijke. liefde voor onzen Heer en Zaligmaker. Zijn kruisdood mocht verkondigen." Ds. H. J. E. WESTERMAN HOLSTIJN Zondagmorgen heeft Ds. H. J. E. Wester man Ilolstijn, predikant der Ned. Herv. Ge meente te Apeldoorn en Het Loo, na een ziekenverlof >\an een half jaar weer vooi het eerst een kerkdienst geleid. Ds. Westerman Holstijn had tot tekst ge kozen 2 Cor. 4:7. Na toezang van Psalm 134 3 dankte Ds Holstijn voor de talrijke bewijzen van medeleven tijdens zijn verblijf elders en bij zijn thuiskomst ondervonden. KORTE BERICHTEN In classis-Amersfoort der Geref. ker ken is een pieuwe classicale kerkbode ge sticht, commissie van redactie dis. S. Popma, ds. W. Schouten, ds. W. Seinen en ds. S. Wouters, uitgeefster de N.V. Drukkerij Oraaje-Nassau te Baarm DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND Een zelfstandige Kerkenorde In aansluiting op het bericht in ons blad van 3 Mei kunnen wij nog vernielden, dat de vrije Belijdenis-Synoden van Westfalen en van Rijnland hebben verklaard, dat de ware Duitsche Evangelische kerk daar is, waar de belijdenis der kerk haar volle gel digheid heeft en de bestaande kerkenorde (kerkgrondwet) der Duitsche Evangelische kerk gehandhaafd wordt. Dientengevolge verklaart de nieuwe Westfaalsch-Rijnland- sche kerk alle verordeningen en wetten van de rijksbisschoppelijke regeering, in strijd met deze grondwet genomen, als voor haar ongeldig en vervallen en neemt als geldige kerkelijke rechtsordening aan de in Westfalen en de Rijnprovincie gel den.de kerkenordening gelijk die na de con stitutie der Duitsche Evangelische kerk luidt. Alle met deze basis in strijd zijnde en met bet wezen der kerk onvereenigbare ele menten (bisschoppen, landspredikaniten, proosten, enz.) worden verworpen. „Als de Kerk den Staat maar dient" De landsbisschop der Duitsche Evangeli sche kerk in Thüringen bisschop Sasse, een der warmste medestanders van den rijks bisschoji, verklaarde dezer dagen op een meeting van de geloofsbeweging der Duit sche Christenen te Weimar, dat de kerk en het kerkelijk leven door het nationaal socia lisme volkomen „gelijkgeschakeld" moeten worden en er 'n eenheidskerk moet komen. „De kerk", aldus bisschop Sasse, -„behoort tot de idee der totaliteit. De kerk kan niet anders behandeld worden dan andere gees telijke terreinen. Dat is, zoolang onder het Duitsche volk nog twee confessioneele zui len siaan (Evangelisch en Roomsch-Katho- liek). kan van een kerkelijke eenheid niet gesproken worden. De geweldige idee van hel nationaal-socialisme zal echter doorbre ken en de eenheid afdwingen. De strijd, waar in de Kerk in onzen historisch zoo grooten lijd zich bevindt zal worden voortgezet, tot een nieuw resultaat uit den strijd voortge komen is. Dit nieuwe resultaat is en zal zijn de ééne Duitsche Christelijke kerk, die wij de Duitse h-C h r i s t e 1 ij k e Nationa le kerk noemen". Diverse kerkelijke bladen citeeren deze verklaring. De bladen der Belijdenissynodes merken op, dat bisschop Sasse nu eerst recht duidelijk maakt waartegen de belijdenis- synodes zich verzetten moeten. De „Duitsche Christenen" zeggen wel, de belijdenis on aangetast te laten, als ging het alleen om zaken van uitwendige orde, maar. (aldus ..Unter dem Wort") „of de kerk Evangelisch of Roomscli-Katholiek is, het is hun eener lei, als ze den staatmaardient". Ds. JOH. VAN DER VEGT Naar wij 'vernemen, is Ds. Joh. van der Vegt, Chr. Geref. predikant te Vlaardingen, weer in zooverre hersteld, dat hij de beide laatste Zondagen tweemaal in den dienst des Woords voor de gemeente heeft kunnen voorgaan. DOMINEE THENU (Per vliegmail). Den lSen April werd te Koeta Radja in Atjeh onder zeer groote be langstelling het 40-jiarig jubileum gevierd van den Ambonneeschen dominee J. Thenu, die niet minder dan 40 jaren onder de Christenen van niet-Europeeschcn landaard in Atjeh heeft gewerkt en in dit gewest be halve door de buitengewone lengte van zijn dienststaat uitmuntte door de rol van betet kenis door hem bij de pacificatie van Atjen gespeeld. Dominee Thenu is Ambonnees en werd algemeen reeds dominee genoemd, in den tijd toen men nog niet aan inlandscne predikanten dacht; ïiij is dominee bij ae gratie Gods en heeft in harden, moeilijken en langdurigen dienst bewezen dit te zijn. Het huldigingscomité hoopt hem thans een onbezorgden ouden dag te verschaffen. Dr. A C. VAN RAALTE Te Holland in Amerika is een comité op gericht om in dit jaar ter herinnering aar. Dr. A. C. van Raalte, stichter van de Hol landsche kolonie te Holland in 1847 en de eerste predikant der Geref. kerk aldaar ge durende 20 jaren, een historisch huis te stichten, dat de herinneringen dezer ge schiedenis zal bewaren. Ds. Van Raalte, een der voormannen van de Afscheiding van 1834, trok, een kort aan tal jaren na de Afscheiding en onder den druk van velerlei teleurstellingen in Neder land naar Amerika, waar hij met veel ze gen werkte. ILMEN en volk! De man, die vele jaren aaneen tusschen geheel vreemde volkeren leefde, de wereldreiziger, die rusteloos voortgedre ven van land tot land over de aarde zwerft, kan nooit zijn eigen geboortegrond ver geten, kan nooit, welke gewoonten hij zich dan ook eigen maakte, volkomen inter nationaal voelen. De plek, waar eens onze wieg stond, de plaats, waar straks ons graf zal worden ge graven, is en blijft ons eigen. Onzen geboortegrond b 1 ij v e n we lief hebben De Urker en zijn geboortegrond. Wel een sprekend en overtuigend bewijs, dat er een „onlosmakelijke'band bestaat tusschen den mensch en zijn geboortegrond, kan men vinden op Urk. Vaak, wanneer ik op de nu ter ziele zijn de Zuiderzee gedurende een boottocht Urk in de verte zag liggen, kwam mij Da Cos ta's Barre Rot's in de gedachten: Met het hoofd in de wolken, den voet in de kolken, staat bij golvengeklots naakt en eenzaam de rots- Ik weet wel: Urk is geen rots, en naakt, onbewoonbaar en onbewoond, is het eiland ook niet. Maar eenzaam ligt het daar wel temidden yan het golvengeklots en de VER. VAN KERKVOOGDIJEN NED. HERV. KERK De ailgem. vergadering der Ver. van Kerk voogdijen in de Ned. Herv. Kerk zal worden gehouden op 15 en 16 Mei a.6. in „Twee Steden Palace" te 's-Gravenihege. Als hoofd bestuursleden zijn aan de beurt van aftr. en herkiesbaar de heeren J. A. Bakker en Mr A. de Jong. Mr H. F. van der Meer zal een uiteenzetting geven over het werk der Verzekerings-Coom missie en het groote voordeel voor de Kerkvoogdijen om via de Verzekerings-Commissie te verzekeren. Dr S. F. H. J. Berkelbaoh van der Spren kel, Ned. Herv. Predikant te Amsterdam, houdt een referaat over: „De jeugdbeweging err de Kerkvoogdijen". VOORBEREIDING WERELDKERKEN CONFERENTIE Te Düspeldorf in Duitschland vergaderde het uitvoerend comité van de Lausanner we- reldkerkenconferentie onder voorzitterschap van den Engelschen aartsbisschop van York dr. William Temple. Aan de zitting namen o.a. deel de bisschop van Cloucester en dr. Garvie (van de vrije kerken) uit Engeland, de Duitschers dr. Wilhelm Zoellner, prof. dr. Adolf Deissman, Prof. dr. Sasse (Erlan gen) en dr. Krummacher (van het kerkelijk bureau voor buitenlandsche zaken). De be sprekingen liepen over de voorbereiding van de wereldconferentie, die men in 1937 in Engeland hoopt te houden. Met name werd besloten de nauwste connectie met de Stock- holmbeweging te zoeken. CALVIJNS CATECHISMUS De Catechismus van Calvijn zal in de Fransche taal opnieuw worden uitgegeven, gevolgd door de belijdenis van La Rochelie cn de Nederl. geloofsbelijdenis. Uitgever is de Calvinistische hoogleeraar te Parijs prof. dr. A. Lecerf. Medewerkers zijn de predi kant M. Cadix en voorts de Waalsche predi kant in ons land ds. F. C. Krafft te Haar lem. De hei-uitgave van dit belangrijke oude werk is wel een sterk kenteeken van her levende belangstelling onder de Fransche Protestanten voor het Calvinisme. De be doeling is immers dat deze catechismus op nieuw catecliisantenleerboek in de Fransche Protostantsche kerken zal worden. EKKLESIA Bij den uitgever Klote te Gotha is na het te gronde gaan van de twee groote oecumenische tijdschriften „Stockholm" (Stockholmbeweging) en „Die Eiche" La usannebe weging) thans een nieu we poging begonnen om een oecumenisch periodiek in het leven te houden. Onder den titel „Ekklesia" is ender redactie van Prof. Dr. Friedrich Sieg- mund—Schultze een serie beschrijvingen van de kerken der wereld haar loopbaan begonnen. Ter perse is om weldra te verschijnen de afle vering over de Nederl. Kerken, door de medewer king van zeer velen, ieder voor eigen kerkgemeen schap, een breed beeld bieden van onzen kerke- Hjken rijkdom. Medewerkers aan dit nr. zijn: Prof. Dr. J. A. Cramer. Dr. H. Schokkjng, Dr. C. L. F. van Schelven, Dr. H. Kaajan, Prof. P. J. M. de Bruin. Dr. J. G. Geelkerken. Ds. P. van Wijk. Prof. Mr. J. Loosjes. Ds. P. Neideok. Dr. P. S. v. Slogteren. Ds. F. Dijkema. Ds. N. Blokker, Prof. Dr. A. M. Brouwer, Dr. H. C. Rutgers, Dr. B. A. Knoppers. Dr. O. Norel, Excell. Prof. Dr. J. R. Siotemaker de Bruine, Ds. Joh. Rauws. Prof. Dr. F. M. Th. Bö'hl, Prof. Dr. G. J. Heering en Ds. J. B. Th. Huganholte. NEDERLANDSCHE KERK TE LONDEN De beroemde oude Nederlandsche kerk te Lon den in Engeland, 24 Juli 1550 bij Charter van koning Eduard VI geschenken en gelegen in het hart van de wereldstad in Austin Friars (3 minu ten van de Bank van Engeland) is in restauratie. Deze restauratie vordert snel en zal de kerk weer voor honderden jaren voor den dienst geschikt kunnen maken. Den 9en Mei a.s. is er in deze kerk een congres van den Nederl. Protestantenbond, sprekers prof. dr. J. Lindeboom van Groningen en ds. S. Spaans, secretaris van het hoofdbestuur van de Nederl. Protes tantenbond. ZENDING EN PHILANTHROPE MILITIE EN MILITIA CHRISTI Ds. Prins te Deventer schrijft ons: Oneindig hooger dan tegenover Koningin en Vaderland staat de plicht tegenover God. Wij veronderstellen dat U. ouders, evenals wij hartelijk blij zult zijn, wanneer uw zoon zijn plicht tegenover den Koning der Koningen trouw vervult en zijn belijdenis zal beleven. U kunt hem daarbij helpen, niet alleen door hem aan te sporen getrouw te zijn in het kerkgaan, het bezoeken van de catechisatie, het bijbellezen, maar ook door hem op te wekken het Christelijk Tehuis voor Militairen te bezoeken en deel te nemen aan het Christelijk vereenigingsleven, hetwelk daar gevon den wordt. En als uw zoon of pupil daarin nu eens niet direct veel zin heeft? Dan is er toch nog wel een weg om hem te helpen. Adresseer de door u aan hem te zenden correspondentie aan dat Tehui: zoodat hij die daar moet afhalen. Deze wijze van doen heeft reeds voor velen goede gevolgen gehad. We vertrouwen, dat u ons, maar bovenal hem uw zoon, zult willen helpen in den strijd tegen satan, die ook uw zoon in de kazerne niet onge moeid zal laten. „kolken" rondom verhinderen de snelle ge meenschap met de buitenwereld, waaraan wij, twintigste-eeuwers, zoo verslaafd zijn geraakt Lange jaren geleden had ik een vriend, die trouwen ging. Blij en gelukkig was hij, niet alleen omdat hij nu met „haar" ver eenigd zou zijn, maar ook omdat hij een aangename en goede positie op dat eiland zou innemen. „Het zal je niet meevallen, kerel", zeiden zijn kennissen. „Al ben je dan getrouwd een kluizenaarsleven ga je tegemoet Mijn vriend glimlachte. Hij geloofde er niets van. Hij was overtuigd, het best op Urk te kunnen uithouden. Zijn „zij" was immers bij hem Nauwelijks een jaar later vroeg en ver kreeg miin vriend overplaatsing. Beu was hij van dat immer-durend golfgeklots; hoe wel met zijn „zij'' verbonden, drukte hem de eenzaamheid Maar de Urker? Voor hem is er slechts één woonstede: zijn eiland. Nooit drukt hem daar de een zaamheid, en nooit voelt hij zich er een ver latene van de wereld. Hij is en voelt zich overal elders een vreemdeling. De drukke straten, de genoegens en vermaken van onze groote steden trekken hem niet thuis is hij alléén op zijn eiland, op Urk. Een winter op Urk. „Urk is feitelijk niet geïsoleerd", denken sommigen mogelijk, wanneer ze met één, CHR. NATIONAAL ZENDINGSFEEST Op het Zendingsfeest, Woensdag 4 Juli op Midduchtcn bij De Steeg, zal de openings rede worden gehouden door Dr. J. F. Bee- rens, predikant te Utrecht en voorzitter van de Utrechtsche Zend. Vereen., en de slot rede door Ds. R. Dijkstra, predikant te Am sterdam en voorzitter van het Java-Comité. ZOMERZENDINGSFEEST APELDOORN Het Zomerzendingsfeest van de Classis Apeldoorn der Chr. Geref. Kerk zal 21 Juni worden gehouden in den Theetuin van „Berg en Bosch". Als sprekers zullen optre den Zendeling A. Bikker en de predikanten Tamminga van Harderwijk, A. de Vries van Deventer, J. Jongeleen van Apeldoorn en K. van Smeden van Enschedo. ZENDINGSFEESTEN TE ECHTELD EN TE ACQUOY Vanwege de classicale Zendingscommissic der classis Tiel en Bommel der Ned. Herv. Kerk zullen 2 Zendingsfeesten worden ge houden nl. Ie op Hemelvaartsdag te Ech- teld bij Tiel op het landgoed Wijenburg e>- 2e op Tweeden Pinksterdag te Acquoy bu Leerdam. NED. EVANG. VEREENIGINO De Ned.-Evangelische Vereeniging zal haar 62ste samenkomst van predikanten en gemeenteleden der evangelische richting houden op 23 en 24 Mei Ds. J. K. van den Brink uit Steenbergen (N.-Br.) zal spreken over; „De achtergrond van het liturgisch streien"; prof. dr. C. G. Wagenaar uit Leeuwarden over: „Het reorganisatie-ont werp van kerkopbouw". Op 24 Mei spreekt Ds. A. E. K. Pols uit Coevorden over „Het waarheids-probleem in het spraakgebruik der kerkelijke richtingen." CHR. GEZONDHEIDS- EN VACANTIE- KOLONIËN De Ver. voor Chr. Gezondh.- en Vac.- koloniën heeft Woensdag 2 Mei haar jaar vergadering te Utrecht gehouden. Het jaar verslag vermeldt, dat 1933 een voorspoedig jaar voor de Vereeniging is geweest. Er werden naai* de versohillende huizen ruim 300 kinderen meer uitgezonden. Verschillen de afdeelingen wisten het aantal uitgezon den kinderen op te voeren, wet een ïiedle prestatie is in dezen tijd, waar de bijdragen der oudere minder of niets waren, leden be dankten, subsidies verminderden en 't krijgen van giften niet gemakkelijk was. In Febr. werd te Egmond aan Zee ender groote belangstelling het nieuw gebouwde koloniehuis Prinses Juliana geopend, waar van de bouw en inrichting geheel konden worden afbetaald. Het is een prachtig in gericht koloniehuis, dat in 't gebruik bui tengewoon goed voldoet en het geheele jaar door gecgwrud is. Er is plaats voor 60 kinde den. In October bracht H. K. H. Prinses Juliana een bezoek aan dit naar Haar ge noemd huis. Besloten werd het volgend jaar het v ij f en twintigjarig bestaan der Ver eeniging feestelijk te herdenken. De aftre dende bestuursleden, mevr. W. Swellengre- bel—Van Rcssum, Ds H. C. Hogerzedl en de heer D. Zijlstra, werden herkozen en als mieuw bestuurslid gekozen Jhr Mr W. C. Hooft Graafland. Het financieel overzicht wijst in ontvang sten en uitgaven een totaal van ƒ76012.93 aan. GELEIDEHONDEN VOOR BLINDEN Te 's-Gravenhage is onlangs opgericht de stichting: Nederlandsoh geleideihondenfonds. Zij heeft, ten doel het verschaffen van ge leidehonden aan blinden in Nederland. Men zal trachten dait doel te bereiken door het tot stand brengen van een inrichting, waar geleidehonden kunnen worden opgeleid. Het secretariaat is gevestigd te 's-Graven- hage, Bezuidenhoutschewag 97. ZENDING IN CHINA Opder de 450 millioen Chineezen vindt men thans 5753 Protestantsche zendings krachten, die op 601 stations een getal yan 450.000 volwassen Chineezen verzorgen. Het aantal Protestantsche Christenen in China is alzoo nog niet groot er dan één-tiende pro cent der bevolking. Het aantal Roomsch-Ka- tholieken in China is grooter dat bedraagt thans 2^4 millioen, alzoo Yz pCt. der bevol king en 5-maal zooveel als 't aantal Protes tanten. COMMENTAAR OVERBODIG Het Zendingsbureau te Oegstgeest ver zoekt ons plaats voor het volgende: Het is vandaag 7 Mei. Zes dagen van deze maand zijn voorbij. Noodig was dus 6xf 2.700 f 10.200. Ontvangen is f 5.400. In zes dagen ontvangen, wat noodig is voor twee dagen. Commentaar overbodig. Vóór het midden dezer maand is er nog minstens f25.000 noodig om het geld voor de eerstvolgende zes weken naar Indiö te kunnen zenden. Dat kan niet wacthen tot Pinksteren. Wij hopen op een goede Pinkstercollecte. Het aantal aangevraagde boekjes heeft onge veer de 180.000 bereikt. Als elk een gulden opbrengt Maar ook vóór Pinksteren zijn er hog vele dingen noodig. Het Zendingsbureau heeft postrekening no. 6074. van die smakelijk uitgevoerde reisgidsen in de hand tot de ontdekking komen, dat er ioderen dag van twee kanten uit communi catie met Urk mogelijk is. Een goede en geriefelijke boot vaart van Enkhuizen zoo wel als van Kampen naar Urk. Omgekeerd kunnen de Urkers natuurlijk ook van dit uitstekende verkeersmiddel gebruik maken, wanneer ze tot „uitgaan" gestemd zijn. Het is waar. En sinds de radio ook op Urk haar intrede heeft gedaan, bestaan er ook voor de Urkers geen afstanden meer. Maar toch Als U en ik eens een winter op dat eilana doorbrachten, zooals de Urkers er zoo vele hebben leeren kennen? Als de ijsgang iedere vaart belet en de vele paardenkrachten van de „Jonkheer von Geusau" of de „Insula" het moeten opgeven tegen die onafzienbare ijsvelden, die Urk omsluiten? Ik heb hier vóór mij liggen de Urker Courant ja, wat dacht U anders? Urk gaat ook met zijn tijd mee! van 17 Febr. 1912; een document, dat historische waarde heeft, omdat het den titanen-strijd beschrijft dien de Urker IJsvletploeg een dag tevoren tegen den wintervorst had moeten aanbin den. In één nacht zoo herinnert een in de Urker Courant opgenomen gedicht aan die gebeurtenis was de zee geheel verstijfd. De „ITavelaar" de boot, die in die dagen post en passagiers van en naar Urk vervoerde kon niet optornen tegen dat ijs-yan-écn-nacht. „Kom", liet de kapi- Beroepsinbrekers gedood. Opslagplaatsen van levensmiddelen zijn onweer staanbaar voor ratten en ten duidelijkste blijkt hierbij de onmacht van fox-terriers, katten, val'en en vele bestrijdingsmiddelen om het gevaar te keeren. Dit ondervond o.a. de Heer Jellesma te SL Nicolaasga. die ten slotte Rodent toepaste en met één doosje 120 ratten wist te dooden. Rodent faalt nimmer, het heeft een bijzondere aantrekkings kracht Koop nog heden een doos van 50 ct of een dubbele doos 90 ct en morggn zal Rodent ook U van ratten en muizen verlost hebben. >mp.: Fa. B. Meindersma - Den Haag. B53 Gemengd Nieuws. WOLPHEZE EN DE BUUNDERKAMP De Vereeniging voor Vreemdelingenver keer te Wolfheze zendt ons een nieuwe gids voor Wolfheze, Buunderkamp en omgeving. Deze offieieele gids brengt den lezer in kennis met een gebied, dat wel eerst in de laatste jaren als vacantie-oord is ontdekt doch dat heusch niet onder doet voor an dere meer bekende streken. Wolfheze en de Buivndcrkamp zijn zelfs een der .mooiste plekken op de Vel uwe. Wil men werkelijk genieten en in ons land is van natuurschoon veel te genieten, waarvoor men heusch niet naar het bui tenland behoeft! men ga naar Wolfheze en de Buunderkamp. De mooi uitgevoerde geïllustreerde gids, die een macht van ge gevens bevat, is gratis te verkrijgen bij den secretaris der V.V.V. te Wolfheze (Gld.), den heer R. Gaasbeek. Verder vestigen we de aandacht op een door de V.V.V. te organiseeren wandeltocht op Tweeden Pinksterdag door bosschen. hei de en zandverstuivingen van Wolpheze en de Buunderl«tmp. De deelname is openge steld tot 19 Mei en inlichtingen zijn aan te vragen bij den heer R. Gaasbeek. BRANDEN Zondagnacht is te Almelo de brugwach terswoning aan het kanaal Almelo-Xordhorn hij de Tukkersdijk door brand vernield. De bewoners, de fam. Ter Morsche, moesten zich door de vlucht redden. De inboedel ging voor een groot deel verloren. Een paard kwam in de vlammen om. Alles was verzekerd. Het huis is eigendom van de provincie Overijssel. AANGENAME GASTEN Voor den burgemeester van Eelde is geleid en daarna opgesloten de 26-jarige C. S., ta baksbewerker te Groningen, die by een ruzie in een café te Paterwolde een lid van 't per soneel ernstig heeft mishandeld. Hij was zon der te betalen in de dancing van het café binnengedrongen en toen" hij er daarom zou worden uitgezet, kwamen kameraden hem te hulp, waarbij een vechtpartij ontstond, die een zoo ernstig karakter aannam, dat de poli tie van de sabel gebruik moest maken. EEN VERGIFTIGE HEG In een week tijd stierf een drietal paarden van een Zuivelfabriek te Giekerk (Fr.). Het bleek, dat de paarden van een vergiftige heg langs het fabrieksterrein hadden gegeten. De heg is verwyderd. J.D.A.P. EN RADIO Wat ie, zoo vroeg een raadslid te Almelo de vorige week aan den voorzitter der roode fractie, de overeenkomst tusschen de S.D.A.P. pn de radio? En, toen het antwoord even uit bleef, gaf de vrager zelf de oplossing: ,Ze laten je allerbei in de steek als er onweer in de lucht zit. LAFFE BEROOVING VAN EEN CHINEES Op den Provincialen weg tusschen 's-Gra- venzande en Monster is een Pinda-Chinees van f 9 f 10 beroofd. De man had den geheelen dag in het Westland zijn koopwaren te koop aangeboden en tegen den avond was het tra- ditioneele broodtrommeltje zoo goed als leeg verkocht. De Oosterling besloot in de richting van Den Haag te wandelen, in afwachting van een gastvrijen autobestuurder, die hem zoo als meerdere malen gebeurt wilde mee nemen naar Den Haag. waar de Chinees tijde lijk in een gezamenlijk logies verblijf houdt. Onderweg werd de man aangesproken door twee wielrijders, die afstapten en een praatje met hem maakten. Van het eene onderwerp kwam het op het andere en tenslotte boden de wielrijders den Chinees aan hem mede te nemen. Hij kon dan op den bagagedrager van een der wielrijders gaan zitten. De vermoeide Pinda-man liet zich deze vriendelijke uitnoodi- ging geen tweemaal zeggen en nam achter op het rijwiel plaats. Op een duister gedeelte van den weg rem den de wielrijders echter plotseling, stapten direct daarna af en wierpen den verbaasden en tevens verschikten Chinees op den grond. Het hulpgeroep en schreeuwen werd door een der wielrijders belet door zijn hand op den mond van den Pindaman te leggen. Tegelijker tijd haalde de andere onverlaat de zakken van den man leeg, waarbij hij ongeveer f 10 buit wist te maken. Daarna kozen beiden snel het hazenpad. Toen even later eenige wielrijders passeerden troffen zij den jammerenden Pinda man aan, waarmede zij zich naar de politie te Monster begaven. De rijkspolitie heeft inmid dels reeds een onderzoek naar de laffe daders van deze berooving ingesteld. tein seinen, „haal de post af". Op Urk zag en las men het vlaggen- bericht ende ijsvletplodg deed, wat et- gedaan moest worden. De zeelen werden over de schouders en om de breedo borsten geslagen en, zonder eenige vrees te doen blijken, waagden de Urker-helden zich op dat ijs-van-één-nacht. Heel langzaam gleed het bootje voort, Nu over 't ijs, en dan tot 't boord In 't water Maar de ploeg dacht niet aan terug-gaan, dacht niet aan het opgeven van den strijd. De post, voor den Urker een zaak van groot en overwegend belang, moest van de „Ha- veiaar" gehaald worden. Het zee-ijs mocht afbrokkelen onder den voet, en een wild neerdwarrelende sneeuwjacht mocht bij tij den heel het uitzicht belemmeren de Ur kers thuis wachtten op hun brieven, en de ijsvletploeg moest daarom die brieven van de „Havelaar" halen De Urker één met zijn eiland. Wéér denk ik even aan Da Costa's ge dicht. dat van zoo groote eenzaamheid te midden van het golfgeklots spreekt. En ik denk aan mijn vriend van vóór jaren, die het eiland Urk zoo spoedig mogelijk weer verliet En ik vraag een Urker. wat hij van een en ander dekt. De man schudt verontwaardigd zijn stoe- ren, verweerden kop. „Urk eenzaam'" vraagt hij. „En we hebben hier alles, wat we verlangen: een huis, om te bewonen; een school om onze kinderen ZICH ZELF GESCHOTEN OP RATTENVANGST. Men meldt ons uit Wassenaar: De ongeveer 13-jarige D. alhier zag een rat over het erf loopen, welk dier hy trachtte te dooden door het een klap te geven met de kolf van een buks. Hij scheen echter niet te weten, dat dit wapen geladen was. Door den schok ging de buks af en de kogel drong den jongen in zijn buik. In zeer ernstigen toestand is hy naar het academisch ziekenhuis te Leiden ver voerd, waar men geruimen tijd bezig is ge weest om de kogel te verwijderen en waar tevens geconstateerd werd, dat deze kogel vrij ernstige verwondingen had aangericht, zoodat de toestand van D. zeer zorgwekkend is. ERNSTIG BEDRIJFSONGELUK. De heer A. v. A., schippersknecht te Nieu- wendyk, liggende met het schip naby Leiden, had het ongeluk, zoodanig met zijn been tus schen een staaldraad bekneld te geraken, dat dit totaal werd verbrijzeld. Direct werd hij naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd, alwaar operatief moest worden ingegrepen. Zijn toestand is ernjstig. (Men vreest dat zij a been geamputeerd zal moeten worden. OUDE TIPPELAARS. Men meldt ons uit Zevenbergen: Zaterdag 5 Mei j.l. nam onze plaatsgenoot de 73-jarige heer C. van Dongen deel aan den te Zwingel spaan uitgeschreven wandelmarsch van 3D K.M. De heer van Dongen heeft deze tocht geheel volgens het reglement volbracht. De heer v. Dongen wil alle in dezen zomer te houden marschen medeloopen. Hij zegt het fijn te vinden om de fietsende tegenwoordige jeugd met zijn „oude beenen" beschaamd te maken. Te Tegelen (L.) is eveneens de 73-jarige P. v. d. Bongard een tippelaar, die geregeld wan deltochten meemaakt van 40 en 60 K.M. Thans is hij vertrokken naarRome, welke stad hy per voet wil bereiken. Een karretje op wielen voert hy mee voor rust- en slaap gelegenheid. VERDRONKEN. Omtrent het geval van verdrinking, dat zich Zaterdag in het Westland heeft voorgedaan, vernemen we nog het volgende: Een 8-jarig dochtertje van den heer Noordam zag om streeks 4 uur in de Nieuwe Dijksloot de 5- jarige Jan Yreugdenhil te water liggen. Het kranige meisje wist den jongen te grijjjen en op den wal te trekken, waarna het kind naar de ouderlijke woning werd gebracht. Terwijl de moeder bezig was haar kind van droge kleeren te voorzien, kreeg zij de mededeeling dat ook haar 2%-jarig zoontje Wim te water lag. Dit kind bleek verdronken te zyn. Te Ammerstol is in de Lek het lyk gevon den van de 41-jarige mej. G. J., die waar schijnlijk by het waterscheppen te water is geraakt en verdronken. Mej. G. J. was huis houdster in dienst by den heer G. van Harten, die gisteravond laat thuis kwam en de afwe zigheid van de huishoudster niet had bemerkt. De 60-jarige landbouwer M. B. uit Luik gestel is in het Kempische kanaal gefietst en verdronken. DE DOODELIJKE DAMP. Zondagavond om hy half elf werd door bewoners van de Cornelis Trooststraat te Amsterdam een hevige gaslucht waargenomen in perceel 79. Deze kwam van de le étage. Het Hbl. weet er het volgende van te ver tellen: Iemand klom over de veranda naar de eerste verdieping en maakte de keukendeur open. Er ontsnapte zoo'n groote hoeveelheid gas, dat hij terug moest. Twee politieagenten die in een der huizen in den omtrek zaten te kaarten, verleenden assistentie. Ook zy klom men naar de veranda. Toen het gas eenigs- zins wasweggetrokken, gingen zij naar bin nen. Daar vonden zy de 55-jarige bewoonster op den grond liggen. De brandweer werd gealarmeerd en met behulp van de zuurstofkoffer, welke op de motorspuiten aanwezig is, werd getracht de levensgeesten op te wekken. Ongeveer een uur is men daarmede bezig geweest, doch het baatte niet. De dood werd vastgesteld door een medicus van den G.G.D. De oorzaak van het drama is niet met zekerheid bekend. AUTO- EN MOTOR-ONGELUKKEN Bij Grave sloeg op den Graafscheweg een motorrijder met zyn motor over den kop. Hy brak een sleutelbeen. By Alkmaar wilde de motorist C. Roos op den Kennemerstraatweg een auto passee- ren, doch zag uit de tegenovergestelde richting een auto naderen. Hij wierp het stuur om en reed tegen een daar geparkeerde auto op. De bestuurder en zijn duopassagier C. Wit, wer den over den weg geslingerd. De eerste liep een beenbreuk en ernstige hoofdwonden op. De tweede een hersenschudding. Zy zyn naar het Ziekenhuis gebracht. By Lith read de heer Van Schyndel, uit Alem met zyn auto, waarin zyn echtgenoote, «•ier kinderen en een dienstbode zaten, over den Maasdijk. Door het defecteraken van het stuur sloeg de auto van den dijk af. De be stuurder kwam met den schrik vry, terwyl de kinderen lichte kwetsuren opliepen. De toe stand van de dienstbode was echter zóó ern stig, dat dr. Schretler, uit Lith, haar naar het Ziekenhuis in Den Bosch liet overbrengen. De auto werd totaal vernield. Te Tilburg reed de wielrijder M. Ko- uings, toen hy uit de Dr. Nolensstraat kwam en het Wilhelminapark opreed tegen een juist passeerende vrachtauto op. Met een zware hersenschudding werd hij door den G.G. en G.D. naar het .Ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand baart zorg. te doen leeren; een kerk. om 's Zondags ge sticht en onderwezen te wordenEn win kels hebben we ook zie maar om je heen... Ik zeg je: van eenzaamheid is geen sprake: thui s zijn we hier „Maar die vriend, die „O, maar dat was géén Urker!" Méér behoeft, de man mij niet te zegen. Dat ,géén Urker" zegt alles, spreekt boek- deelen Het vraagstuk „LTrk en zijn bewoners" van Het vragstuk „Urk en zijn bewoners" van alle kanten beziende, ben ik tot de stellige overtuiging gekomen, dat de Urker van zijn eiland onafscheidelijk is. Dat eiland behóórt bij hem. gelijk hij met rijn ..een zame rots" één is. Ik weet, dat er sprake van was of is, de Urker vloot te verplaatsen. Dan zijn de Ur ker Visscher.s immers dichter bij hun oud en nieuw arbeidsveld Of dat mogelijk is? Is het mogelijk, een leeuw in het water in leven te houden? Kan een haring het voor beeld volgen van een vogel, die zich in de lucht verheft? Een Urker buiten Urk, ver van Urk! Maarlosgerukt van zijn geboorte grond, zou de Urker ophouden Urker to zijn In mijn nog volgend en laatste arti kel over Urk zal ik kunnen weeïge ven, wat de Urker burgemeester denkt en zegt over dat zoogenaajnde verplaatsen van de Urker» vloot

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3