Jliruwr £riitódjr Courant abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/* ct el afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden ir\ Omstreken No. 5164 Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 7 MEI 1934 15e Jaargang Söbertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels 1.17"/* Elke regel meer0.22 'h Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 DES VOORZITTERS REDE Bij de opening der algemeene vergade ring van de liberale staatspartij heeft dc nieuwe voorzitter, Mr. W. C. Wendelaar, gelijk te doen gebruikelijk is, een inleiden de rede gehouden. De verdienste van deze rede, welke we woordelijk voor ons hadden, is ongetwijfeld, dat zij niet te veel van het geduld der hoor ders heeft gevergd; maar wanneer wij ze zoo objectief mogelijk beoordeelen, dan moeten we tot de conclusie komen, dat het ons tegengevallen is. De voorzitter begon met eenige pen lijke woorden over Mr. Fock, minister Kalff cn het Koninklijk Huis, waarover we na tuurlijk kunnen zwijgen. Daarna werd gehandeld over internatio nale samenwerking, autarkie en vereen you diging van het levenspeil. Maar aan t slot van deze beschouwingen erkent de spreker zelf, dat wat hij tot nu toe gezegd heeft, niet in het bizonder liberaal is. Tegelijker tijd echter komt het liberaal duiveltje van hoogmoed uit het doosje springen, want Mr. Wendelaar wijst er op, hoe onjuist het is van liberale, rooinsche of socialistische economie te spreken. „Er is alleen maar economie kort af; er zijn economische wetten, aan welker dwin gende macht men niet ontkomen kan." Natuurlijk dacht ieder hoorder direct in zijn hart: economie kortaf, dat is va zelfsprekend de economie, welke wij, 1 i b Talen, verdedigen. En zoo had o. i. de voorzitter méér liberaal gesproken, dan hij zelf dacht. Zat er in het vervolg misschien méér libe rale gedachte? We hebben er weinig van kunnen ontdekken. Mr. Wendelaar sprak zijn vreugde uit over het goede werk dat Regeering en Par lenient deden voor de gczagshandlia\ ing. Wat wij, liberalen, vragen is een door ieder als sterk erkende Regeering, dia 't aanduift 'n gedecentraliseerd systeem te handhaven, dat uitgaat van vertrou wen in de bevolking, dat deze bevolking steeds opnieuw weer opvoedt tot een be trouwbare bevolking. Men vergete nim mer, dat niets de Staatsinstellingen zoo hecht maakt, als de medewerking van de onderdanen. Is dat specifiek liberaal? We onderschrij ven het van woord tot woord en hadden toch nooit eenige hang naar het liberalisme? De spreker vervolgt, dat men met ver mindering der defensiebegrooting overeen komstig hét rapport-Idenbürg hoogst voor zichtig moet zijn; alsook met dé geest op de vloot. Is dat specifiek liberaal? Wij zelf schre ven niet anders; in heel de rechtsche pers leest men hetzelfde. Mr. Wendelaar handelt dan over de N. S. B., welke naar zijn vaste overtuiging in de grond der zaak revolutionair is. Oordeelen wij, oordeelt de rechterzijde, misschien anders? We hebben er nooit iets van gemerkt. De voorzitter der liberalen betoogt, dat zijn partij, ondanks het Paaschcongres, „krachtig stelling moet nemen tegen de S. D. A. P., die wel woorden sprak, doch op wier daden we moeten wachten. Alweer: is dat specifiek liberaal? Ten aanzien van de S. D. A. P. wenschen wij zeker niet over ijs van één nacht te gaan en ook de R.K. Staatspartij, die vol gens Mr. Wendelaar „door het sleutelgat kijkt" neemt zonder zorgvuldige verken ning van het terrein geen beslissende stei- Wat voor specifieks liberaal ziet er dan toch in de rede van de liberale voorzitter? IN CAUDA LIBERALUM! In het eerste stuk van mijn rede zit niets specifieks liberaal, zei Mr. Wendelaar. In het tweede gedeelte vonden wij het ook niet. Zat er dan niets in? De spreker.kwam tot het slot zijner rede, doch wilde vooraf nog een paar losse op merkingen maken. Wat hielden die in? Ten eerste, dat óók op het onderwijs be zuinigd moet worden; „maar de nood zakelijkheid van bezuiniging mag niet als voorwendsel worden gebruikt voor een soort dictatuur, welke bij het onderwijs nog moei lijker dan bij andere takken van dienst wórdt aanvaard." En dan vooral: „Wij verlangen, dat de bezuiniging bij het lager onderwijs niet eenzijdig op het openbaar onderwijs wordt toegepast; de situatie wordt lang zamerhand zóó, dat thans de voorstan ders van openbaar onderwijs moeten gaan vragen om gelijkstelling." Hierbij merken we slechts op: zeg ons dan toch, waarin de bevoorrechting van het bizonder onderwijs bestaat. Wij zijn óók voor g e 1 ij k s t e 11 i n g in elk opzicht' Of praat de voorzitter hier het gebazel van „Volksonderwijs" maar wat na? Dan geldt hier: in cauda vencnum: in de staart zit het vergif Ten slotte meende Mr. Wendelaar Mr. Fock deed het een vorig jaar ook de kwestie der winkelsluiting als zeer voor naam stuk der liberale politiek naar voren te moeten brengen. En daarbij sloot hij zich in zeer nette termen! aan bij de libe rale scribenten der laatste dagen, die de z. Calvinistische politiek waarschijnlijk door Ivalffinistische willen vervangen. Van eenig beginsel merkte hij bij anderen niets. „Men zou zoo zeggen; dat is nu eens een wensch, welken we zonder al te veel moeite vervullen kunnen. Maar neen; de Regeering talmt en schuift een verbete ring voortdurend maar op de lange liaan. En een meerderheid in de Tweede Ka mer steunt haar daarin." Alweer: in cauda venénum? In ieder gevai: in cauda liberalum. En lang niet het mooiste liberalisme! „ENGE PARTIJPPOLITIEK"? Heeft de roomsch-kath. staatspartij, die be let heeft dat het wetsvoorstel-Vos op oe Ka meragenda geplaatst wordt, daarmee „enge partijpolitiek" gediend, zooals de liberale pers hoont en de roode pers sart? Heeft genoemde partij daarmee getoond, dat zij het met de nooden van de midden stand niet ernstig neemt en dat deze zich dus meer moeten verlaten op zijn nieuwe vrienden in de S.D.A.P., of moet luisteren naar de liberalen, die het er, gelijk Mr. Wendelaar Zaterdag ter algemeene verga dering van zijn partij zei, niet bij zullen laten zitten? In 't voorbijgaan vragen we even: wat be doelt de voorzitter der liberale staatspartij met zijn dreigement: „In dit uitstel kunnen wij niet berusten; trouwens wie Dr. Vos kent, weet, dat hij dat zeker niet doen zal: er is in de heele Tweede Kamer geen man, die den midden stand zulk 'n warm hart toedraagt als hij!" Over die liefde van Dr. Vos voor de mid denstand gaan wij natuurlijk niet twisten: wie van zijn liefde getuigt, spreekt altijd van maximale maten. Wij houden ons bij de nuchtere werke lijkheid: wat zou men bereikt hebben, wan neer de Roomsch-Kath. fractie het wetsont werp-Vos op de agenda had gebracht? Niets, óf minder dan niets. Niets, want al hadden beide Kamers het wetsontwerp aangenomen, dan haalde het daarmee de Staatscourant nog niet, omdat de minister, die weigerde het ontwem-Ver schuur te verdedigen, zeker niet genegen zou zijn, zijn contraseign te geven aan een initiatief-wet van Dr. Vos. Wat had de middenstand aan die doode musch? Het zou echter nog erger kunnen zijn, ge zien van het standpunt der klagende mid denstanders. De „mogelijkheid" bestaat, dat de eventueele opvolger van Mr. Verschuur zijn wetsontwerp verdedigt. Het eventueel aangenomen ontwerp-Vos zou dan aan die behandeling in de weg staan. Dan was men nog verder van huis. We hebben onlangs reeds gezegd: van de R.K. Staatspartij mag men zeker niet ver wachten, dat zij monnikenwerk zal doen en daarom voerde zij realiteitspolitiek toen zij in deze zaak haar beslissend veto liet lioo- Of, dacht men misschien aan de moge lijkheid om uit de toevallige coalitie van R.K., S.D.A.P., V.D. en V.B. een ministerie te vormen om de regeering over te nemen? OFFICIEELE BERICHTEN RECHTERLIJKE MACHT arrondissementsrechtbank te Middelburs heeft ter vervulling van de vacature van rech- s zijn dc volgende plaatsingen gelast: de off. n administratie der 2e kl. M van der Vliet, snen b(J het wachtschip te Wilemsoord, ter schikking geiteld; de lult. ter zee der 2e kl. bu "dc Marine-ka; 2 2e kl. B A W Bej BESTRIJDING VAN SMOKKELARIJ Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot aanvulling en wijziging van de wetgeving inzake de heffing van de in voerrechten en de accijnzen. In de Memorie van Toelichting deelt de Minister mede, dat om overmatige uitbreiding van personeel te voorkomen, en tevens, dat dit personeel hooge mate aan levensgevaar wordt bloot gesteld, het noodzakelijk is, de wettelijke bevoegdheden der administratie te verster ken. De omstandigheden dringen er toe, ver schillende toegangswegen tot het rijk van doelmatige afsluitingen te voorzien, ook al zouden dit particuliere wegen zijn. Voorts zal het o.m. noodzakelijk zijn, bij het niet voldoen aan een eisch tot het staande blij ven voor de visitatie een strengere bestraf fing mogelijk te maken; WERKEN VAN GROOTE ECONOMISCHE BETEEKENIS DE GEDEELTELIJKE OPENSTELLING JULIANAKANAAL KONINKLIJKE BELANGSTELLINO In tegenwoordigheid van H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana en tal van autoriteiten en vooraan staande personen op het gebied van handel en scheepvaart zijn hedenmid dag twee van de drie panden van het Julianakanaal voor de scheepvaart opengesteld. Tegen half twee arriveerden de vor stelijke personen en autoriteiten te Maasbracht, waar bij de sluis, dié het Julianakanaal met de gekanaliseerde Maas verbindt, de openingsplechtig heid plaats had. Na een toespraak van den minister van Waterstaat ir. J. A. Kalff, opende H.K.H. Prinses Juliana door het druk ken op een knop de sluis, waardoor de eerste sleep, bestaande uit een sleep boot en een sleepschip, naar het ka naal geschut kon worden. De aanleg Tot den aanleg van het Julianakanaal werd besloten bij de wet van 28 Juli 1921 Na omvangrijke voorbereidende werkzaam heden kon in het najaar van 1925 met de de uitvoering begonnen worden. Op 22 Octo ber 1925 vverrl door H.K.H. Prinses Juliana in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Hendrik te Limmel bii Maastricht de eerste spade voor het Juliana kanaal gestoken. Het nieuwe kanaal dat heden gedeeltelijk in gebruik is genomen, is geschikt voor schepen van 2000 ton, met een grootste leng te van 100 M., een grootste breedte van 12 M en een grootsten diepgang van 2,SO M. en een grootste hoogte boven den waterspiegel van 7 M. Met het oog op de doorlaatbaarheid van den bodem, welke in hoofdzaak uit grind en zand bestaat, werd het kanaal over de geheele lengte van een klei-afdichting voor zien, welke door een grindbestorting is afge dekt. De schutsluizen hebben een doorvaart- vvijdte van 1-1 M. en een slagdrempcldiepte van 3,60.M. De schutkolk ter breedte vaa 16 M. heeft een lengte van 136 M. O.er het kanaal zijn behalve de bruggen over elk der schutsluizen een tiental vaste brug-' gen voor gewoon verkeer, waarvan enkele ook voor tramverkeer worden ingericht. Het Julianakanaal is ongeveer 34 K.M. lang en wordt door vier schutsluizen ver deeld in drie panden. Het noordelijke en het middenpand zijn heden, nadat er eenige weken voor noodig waren om het benoodigdo water, dat later, wanneer ook het derde pand gereed is, van de Maas zal komen, in te pompen, in dienst gesteld. De kolentip te Born Bij de werken tot aanleg van het Juliana kanaal behoorde ook de bouw van een kolen tip voor de Nederlandsche Spoorwegen ten behoeve van de Zuidlimburgsche mijnen te Born. In 1929 was tegelijk met het ge reedkomen van de Maaskanalisatie een Lij delijke tip te Maasbracht opgericht. Hedenmiddag is tegelijk met het in ge bruik nemen van twee der drie panden, van het Julianakanaal ook de definitieve kolen tip te Born na een rede van den Minister van Waterstaat ir. Kalff in dienst gesteld. De kolentip is van de modernste construc tie en heeft een capaciteit van vijftien wa gons van twintig ton. Zij staat in directe spoorwegverbinding met de mijnen. De kosten der werken Bij den aanleg van het Julianakanaal be hooren ook de werken tot het maken van het verbindingskanaal door het Boschveld bij Maastricht eveneens reeds gereed ge komen en het maken van de overlaadha-. vens, haveninrichtingen, spoorvvegwerken, enz. In totaal zijn de kosten voor deze wer ken geraamd op ongeveer 36 millioen gul den, welk bedrag sinds 1925 is verwerkt Niet alleen voor den afvoer van steenkolen uit onze Limburgsche mijnen, doch voor de geheele industrieele ontwikkeling van Zuid- Limburg is het tot standkomen van deze werken van de grootste economische betee kenis. HET SPELLING-COMPROMIS HOE LANGER HOE MEER INSTEMMING De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft een adres gezonden aan den Minister raad inzake het spelling-compromis, waarin zij verzoekt die maatregelen te willen ne men om de voorgestelde spelling onder toe passing van redelijke overgangsbepalingen zoo spoedig als mogelijk zal blijken, ingang te doen vinden. BELASTINGDIENST ADJUNCT-INSPECTEURS GEVRAAGD! Bij de administratie der directe belastin gen kan een beperkt aantal adjunct-inspec teurs in tijdelijken dienst worden geplaatst. Hiervoor kunnen in aanmerking komen mannelijke Nederlanders, niet ouder dan 28 jaar, die het radicaal van candidaat-notaris bezitten of de hoedanigheid van meester in de rechten, mits die hoedanigheid is ver kregen op grond van het afleggen van een examen in het Nederlandsch burgerlijk recht, handelsrecht, burgerlijk procesrecht met de hoofdzaken van het Nederlandsch staatsrecht, strafrecht en strafprocesrecht De bezoldiging zal 2400 's jaars bedragen. Aanmelding dient te geschieden vóór 20 Mei bij gezegeld adres aan den minister van fi- :iën, waarbij moet worden" overgelegd een geboortebewijs, een bewijs van Neder landerschap, een bewijs -an goed zedelijk gedrag en de bewijzen der afgelegdo GRAFMONUMENT MR- H- VAN DER VEGTE TE ZWOLLE ONTHULD Zaterdagmiddag had te Zwolle op de prachtig aangelegde begraafplaats „de Kra nenburg", de onthulling plaats van een grafmonument op het graf van wijlen Mr. H. van der Vegte, oud-minister van Waterstaat en lid van Gedeputeerde Staten van Overijssel. Voor deze plechtigheid bestond groote be langstelling. Onder de aanwezigen merkten wij op de oud-ministers Donner, de Geer en Kan, het Tweede Kamerlid Smeenge, het Eerste Kamerlid J. W. J. Baron de Vos van Steen wijk, Baron van Haersolte, Kamerheer in buitenge wonen dienst van H. M. de Koningin, Jhr. Mr. M. A. d)e Savornin Lobman en Mr. M. de M u i n c k, resp. president en vice-president van de Arrondissementsrecht bank te Zwolle, Ir. P. Wolffensperger hoofd-ingenieur van den Prov. Waterstaat van Overijssel, die aanwezig was namens de Volksuniversiteiten te Zwolle en Den Haag, waarvan Mr. var» der Vegte curator was, verschillende leden van de Prov Sta ten van Overijssel en leden van den Zwol schen gemeenteraad enz. De plechtigheid geschiedde door den voor zitter van het comité Ds. H. A. M u n n i k, die o. m. zeide: Toen in de eerste dagen van September 1933 het stoffelijk overschot van Mr. Hen drik van der Vegte hier ter ruste gelegd werd, is duidelijk openbaar geworden van hoeveel beteekenis het leven van den over ledene geweest is. Door mannen van naain en hooge positie werd getuigenis gegeven van dankbare waardeering voor zijn per soon en arbeid. Gaarne werd het besluit ge ëerbiedigd, dat niet meerderen aan het graf zouden spreken, maar ik kan U verzekeren, dai er nog velen waren, die namens velen hadden willen spreken om dankend te er kennen het goede, dat God aan velerlei le venskring aan Mr. van der Vegte geschon ken had. En waar het hart dringt om zich te uiten bij de groeve, behoeft het niet te verwonderen, dat al spoedig in den Zwol- schcn kring de gedachte geuit werd om de nagedachtenis van Mr. van der Vegte te eeren met een monument op zijn graf. Het te plaatsen grafmonument inoect ech ter passend zijn. Het moest duidelijk spre ken van de kenmerkende karaktereigen schappen van den overledene, die ik zou willen noemen eenvoud en soliditeit en het moest getuigen van zijn levenswerk. Zonder dat het comité den ontwerper ken-, de, zond de firma Keuzenkamp uit Den Haag bij het comité een ontwerp in, dat het volkomen bevredigde. Dit ontwerp vorderde ook de plaatsing van de beeltenis van den overledene en de Zwolsche beeldhouwer Bos werd opdracht gegeven het beeld ''an Mr. van der Vegte te boetseeren, waarin hij naar de meening van het comité zeer geluk kig is geweest. Daarna onthulde Ds. Munnik het monu- Aan de voorkant van het monument is aangebracht het monogram van Chrustus, als symbool van den arbeid, die Mr. van der Vegte in de Kerk van Christus heeft verricht, als voorzitter van de commissie van beheer der Geref. Kerk van Zwolle, in den dienst der barmhartigheid en der Evan gelisatie. Aan den achterkant is aangebracht het symbool van zijn staatsdienst, het opgesto ken zwaard met de weegschaal der gerech tigheid, als minister der Kroon, lid der Ge deputeerde Staten, lid van het gemeente bestuur. Aan de zijkanten werd uitgedrukt zijn ar beid op de terreinen van handel en indus trie, waar hij nauw verbonden was aan de leiding van verschillende financieele en in dustrieele ondernemingen. Maar de ontwerper heeft dit alles niet uit gedrukt in een plat vlak, alsof het levens werk van Mr. van der Vegte alleen bestemd was voor deze aarde. Hij heeft in de pyra- midale lijn, die hij in het monument heefi ingebracht, willen uitdrukken, dat de eere van God in den hemel het hoogste doel was van zijn levenswerk. En dat kon alleen zoo zijn, omdat Mr. van der Vegte een man des geloofs was, die aan de verborgen omgang met God de kracht voor zijn arbeid ont leende. Wij danken, aldus spr., den ontwerper, den heer J. N. Munnik zeer voor zijn ar beid, die tot uitdrukking bracht, wat het comité zich had voorgesteld. We danken den beeldhouwer Bos voor de treffende gelijkenis van de plaquette, we danken de firma Keuzenkamp te Den Haag voor de keurige uitvoering van het werk. We danken U mevr. van der Vegte en familie, dat ge erin hebt toegestemd op deze wijze de nagedachtenis van Mr. van der Vegte te eeren. Moge ik dan nu namens het comité dit monument overdragen aan U, mevr. van der Vegte en uw familie. En wijze de pyra- midale lijn van dit monument telkens*als gij liicr komt en troost behoeft, ook U naar boven om vandaar al uw hulp te verwach- Namens de familie werd het monument aanvaard door Dr. R o o z e n d a a 1, die zyn diep gevoelden dank uitsprak aan de com missie en in het bijzonder aan Ds. punnik als voorzitter en de heer Meijborg als secre taris van bet comié. Naast de groote droef heid over het gemis is het der familie tot grooten troost, dat de vele vrienden Mr. van der Vegte niet vergaten. Het grafmonument is een zware zerk met twee rondomgaande treden van Duitschc travertin, bewerking gefrijnd. Bovenaan be vinden zich de emblemen van Kerk, Staat, Handel en Industrie, waaronder de naam van den overledene in den steen uitgehou- Daaronder ligt de plaquette in brons uit gevoerd door den Zwolschen beeldhouwer P. Bos met de geboorte, en sterfdatum in bronzen letters. PRINS HENDRIK OP REIS Prins Hendrik is voornemens in den loop van de volgende week naar het buitenland te vertrekken, teneinde een kuur in Bad Gastein te ondergaan. Waarschijnlijk zal de Prins een bezoek aan Boedapest brengen; NIEUWE HAVEN TE HARDERWIJK Wegens de aanstaande verlaging van het IJselmeer-peil, hebben de Zuiderzeewerken te Harderwijk een nieuwe haven gemaakt. Het gemeentebestuur heeft tegelijkertijd, voor haar rekening, het werk belangrijk uit gebreid. De binnenhaven werd meer dan drie maal zoo breed gemaakt industrieter rein werd opgespoten, de los- en laadruim ten werden belangrijk uitgebreid, terwijl tevens een flink ruim haventerrein werd in gericht, waar de verschillende stoombootei. hun duizenden passagiers aan wal kunnen zetten, juist tegenover de standplaats der autobussen, welke de vele Amsterdammers, die des zomers de Veluwe bezoeken, naar alle richtingen v ervoeren. Verder werd met het uitgebaggerde zand van haven en vaargeul een groot strand op gespoten. terw ijl men thans nog bezig is aan een zeer breede zeeweg, w elke vanaf do haven naar zeebrug en hotels voert. Deze haven zou op Maandag li Mei door H.M. de Koningin geopend worden, maar wegens de hofrouw kon dit niet doorgaan, waarom de Koningin en Prinses Juliana on Zaterdag 2? April een bezoek aan Harder wijk brachten en een en ander bezichtigden De Minister van Waterstaat, ir Kalff, hoopt nu op Maandag 14 Mei de haven te openen. Naar wij vernemen zal ook de Commisssa- ris der Koningin in de provincie Gelderland de plechtigheid bijwonen terwijl tevens zijn uitgenoodigd Gedep. Staten van Gelderland, de hoofden van de Prov. Waterstaat, de directjp van de Zuiderzeewerken, de aanne mers de gemeenteraden van Harderwijk en Amsterdam, de plaatselijke pers en enkele dagbladen. HET VEER GORCUM—SLEEUWIJK Met ingang van 16 Mei zal de verkoop van overzetkaartjes voor het veer Gorinchem Sleeuwijk niet meer op de pont zelf ge schieden maar zal men overgaan tot den verkoop van kaartjes aan den wal. Te dien einde wordt aan iederen kant een veerhuisje geopend. Dit huisje staat bij het oprijden van de pont te Gorinchem aan de rechter zijde van den weg en aan de zijde van Sleeu wijk links. Gemengd Nieuws. DOODELIJKE AUTO-ONGELUKKEN Te Apeldoorn is op den Ugchelschenweg een 9-jarig jongetje, zoontje van de wed. Van het Veld, met zijn fiets spelenderwijs onder een autobus geraakt en gedood. Den chauffeur treft geen schuld. Het 9-jarig dochtertje van G. de K. te Willeskop, werd bij het oversteken van den weg door een vrachtauto overreden en ge dood. De auto werd bestuurd door F. V. uit Stolwijk. De politie stelt een onderzoek in. Zaterdagavond is op den weg Venray Horst het 8-jarig zoontje van den landbou wer St door een personenauto van V. uit Eindhoven aangereden en onmiddellijk ge- Op het Stadionplein tegenover het Citroën-gebouw te Amsterdam werd de 22- jarige H. Blommestein bij het verlaten van het Stadione terwijl hij den weg overstak door een gemeentelijke autobus van lijn H gegrepen. De ongelukkige werd ongeveer 10 M. meegesleurd voor de bus tot stilstand kwam. Een ijlings ontboden geneesheer kon slechts den dood con6tateeren. Het lijk naar het Wilhelmina Gasthuis ovengebraoht B. was woonachtig te Den Hoef onder Mij drecht. Te Wageningen heeft Zondagmorgen omstreeks 11 uur bij de Wageningsche Berg een aanrijding plaats geJiad met doodelijkcn afloop. De 22-jarige kappersbediende Frans Budde, geboren te Donke (Duitschland) woonachtig te Renkum, reeed op zijn motor fiets op den Rijksstraatweg nabij de Bel- montelaan, toen een auto, bestuurd door den heer A. Schmoutziquer de laan inreed, Door tot nu toe onbekende oorzaak botste de auto tegen den wielrijder op. Deze w erd op den grond geslingerd en was vrijwel op slag dood. De politie heeft de auto en het motorrijwiel in beslag genomen voor nader onderzoek. GEMEENTERAAD CONTRA AANNEMER De Gemeenteraad van Huizen (N.-H.) hee't in geheime zitting besloten, faillissement aan te vragen van den aannemer De Baart te Amsterdam, die volgens contract het zand van de afgraving bij de Sijsjesberg van de gemeente zou koopen en om de twee maan den afrekenen. Daar thans reeds vier ter mijnen verstreken zijn en het bedrag tot circa 15.000 is opgeloopen, is de Raad lot dezen maatregel overgegaan. DOODELIJK ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG Op den onbewaakten overweg tusschen 't station Oss en Geffen geraakte de 62-jarige krantenbezorger J. v d. Oever uit Oss, door onopgehelderde oorzaak onder een trein. De man, dip doof was, werd vrijwel op slag gedood. Het lijk is naar het ziekenhuis over gebracht VERDRONKEN Zaterdagmiddag werd een 5-jarig zoon tje van den heer Vreugdenhil in de Van Reenenstraat te Honselensdijk vermist. Toen men het kind ging zoeken, vond men het in een sloot achter de Noorduynstraat. Een ontboden geneesheer heeft tevergeefs getracht de levensgeesten op te wekken. Als 't even kan Rookt „EDELMAN' Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Hedenmiddag heeft in tegenwoordigheid van H.M. de Koningin en Prinses Juliana de gedeelte lijke openstelling van het Julianakanael plaats Te Zwolle is Zaterdag onder groote belangstel ling een monument onthuld op het graf van oud minister v. d. Vegte. Te Zweibruecken heeft een bijeenkomst van Saarbewoners plaats gehad, waarin Rijksminister Goebbcds gesproken heeft. De Duitsche Rijksminister Schwerin Krosigh heeft te Karlsruhe over Duitschlands uitvoermoei- lijkhcdcn en de mogelijke devaluatie in verband daarmee gesproken. door droogte mis-» Dr. Schacht heeft de eerste steen Duitsche Rijksbankgebouw gelegd. Het Poolsch-Russisch Schaakrubriek. Te Utrecht is de jaarvergadering gehouden van de Ned. Vereen, voor Armenzorg en Weldadig- fieiledec&wdscfwjkwdpasiu I DOOS 20 CT.-TUBE 40 en 60 CT. 1 JACHT OP SMOKKELAAR De kommiezen der directe belastingen la Zevenbergen ontmoetten aan den Hoogen Zeedijk onder Zevenbergen een verdacht corpulent persoon. Toen zij den onbekende sommeerden om te stoppen, ging hij er van door en wist door het springen over een sloot in het veld te verdwijnen. Hij wist zich later in de schuur van den landbouwer S. onder het hooi te verbergen, waar hij al spoedig werd gevondén. Het bleek te zijn zekere H. uit Zvvaluwe. Hij had de marga rine, die hen fraudeleus vervoerde- onder zijn kleeding verborgen. H. werd voorgeleid cn de smokkelwaar werd in beslag ge- HULDEBLIJK AAN H.K.H. PRINSES JULIANA De Belgische bankwerker F. van Steen, als gereedschapsmaker werkzaam bij den Technischer Dienst der K.L.M. op Waal haven, heeft ter gelegenheid van den 25sten verjaardae van Prinses Juliana een hulde blijk vervaardigd. Een geheel jaar besteedde hij al zijn vrijen tijd aan het smeden van een schild met het wapen der Prinses. Ontwerp en teekening maakte hij zelf, aan de uitvoering arbeidde hij in een kleine werkplaats, die gebouwd is aan zijn huis te Rlioon. Dank zij zijn vaardigheid in het smeden ontstond onder zijn handen een werk van artistieke waarde, dat door bemiddeling van den burgemeester van Rhoon H.K.H. op haar verjaardag aangeboden werd. Van Steen heeft liet Zaterdag 2S April naar het Loo overgebracht, waar het opge steld is in een der salons.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1