|lieuiue Xriïisrtjr (Courant Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken Dagelijks verschijnend Koloniale politiek BINNENLAND. N.V, HOUTHANDEL V.HJ, VAN SCHIJNDEL CO abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 71/: cf. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5163 ZATERDAG 5 MEI 1934 15e Jaargang abbertentitprijjm: Van 1 tot 5 regels1.17'/i Elke regel meer 0.22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentièn per regel 0.17','i Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Liberale critiek op de rede van minister Coüjn De rede, welke Dr. Colijn, in zijn kwaliteit van minister van koloniën, onlangs voor de Rotterdamsche Kamer van Koophandel hield, heeft in de Indi sche pers nogal eenige deining veroor zaakt. Meer dan één inheemsch blad waar deerde het gesprokene; de scherpste critiek kwam van de zijde der „bianke pers", die de richting van de Vader- landsche Club" vertegenwoordigt. De Soeara Oemoem (de volkskrant van dr. Soetomo) zegt, dat de Indone siërs met den minister van oordeel zyn. dat de taak van. een koloniaal land een hoogere is dan enkel de behartiging der handelsrelaties tusschen moederland en kolonie, en wel, het volk der kolonie op te leiden en tot een hooger peil naar de eischen des tijds op te heffen. De heer Colijn, aldus vervolgt het blad, heeft met zijn rede de erkenning gegeven van het recht der Indonesiërs om te streven naar hun hooge idealen, mits alles gebeurt binnen gezonde gren zen; en de schrijver is het daarmee ge heel eens. In de Djawa Barat (algemeen natio nalistisch) merkt de redacteur op, dal. het niet duidelijker kon gezegd worden, hoe het optreden der huidige regeering zal wezen. „Met klem is gezegd, dat alle „los-van-Nederland" acties als ge vaarlijk met de ijzeren vuist zullen worden bedwongen, terwijl aan de be wegingen, welke Nederland en indië als één erkennen, de hand moet worden gereikt. Voor de inheemsche journalis ten rest nu slechts de taak, de stem des volks te doen hooren in zaken van oeco- nomisch belang voor het volk in deze tijden van crisis." Voor de Pemandangan (het orgaan van Pasoendan) is de ministerieele ver klaring over het koloniaal beleid ten aanzien van de verschillende stroomin gen in Indië geen nieuw geluid; het is een meer vernomen uitspraak, welke echter uit de mond van Colijn, de in druk wekt van nieuw te zijn. Dit blad meent, dat de invloed der linkschen van zelf zal verdwijnen, wanneer in_ de levensomstandigheden van de massa verbetering komt. Zooals men ziet, ook bij critiek blijft de toon welwillend. Niet alzoo echter in een artikel, dat Mr. R. Fruin, de voor zitter van de „Vaderlandsche Club" in het Nieuws v. d. Dag van N. I. plaatste en dat hij, met het instemmende onder schrift van de redactie, ten voeten uit in zijn eigen orgaan „Nederlandsch Indië" overnam. Dit artikel toont wel in ontstellende mate aan, hoe terecht van Christelijke zijde tegen de mentaliteit van de Vad. Club gewaarschuwd is. Op menig punt van praktisch beleid moge instemming betuigd kunnen worden met het stre ven van deze organisatie; zoodra de beginselen aan het woord komen, staan wij er vierkant tegenover. Dit verschijnsel is voor ons in Neder land natuurlijk heelemaal niet nieuw. Scherp en onverzoenlijk hebben de Christelijke groepen zich sinds jaar en dag tegenover liberale economie en po litiek gesteld; wat evenwel volstrekt niet wou zeggen, dat er van samenwer king bij de oplossing van praktische vraagstukken nimmer sprake kon zijn. Als beginselen tegenover elkander staan kan er van eènig compromis geen sprake zijn; wanneer het echter gaat over kwesties van meer of minder is overeenstemming door wederzijdsch toegeven volstrekt niet uitgesloten. - Het hinderlijke daarbij is echter, dat in zulke gevallen het liberalisme licht geneigd is om voor anderen de richt lijnen uitte stippelen., - We vestigden er nog pas en ook thans, in dit nummer de aandacht op bij de Winkelsluitingswetde heeren van het comité van actie bepaalden zich niet tot het aanvoeren van'hun argu menten, maar maakten ook voor ons uit, dat wij ons door „partij-politiek" lieten leiden. Dat er ook beginsel poli tiek is, was blijkbaar nog niet tot hen doorgedrongen. In diezelfde geest redeneert ongeveer Mr. Fruin. Deze begint zijn artikel, be grijpelijk, met de lofprijzing, dat het Nederlandsch gezag in Indië by dezen minister van Koloniën veilig is. Maar het verdriet hem, dat „zelfs deze be windsman er niet toe kon komen om zich te stellen tegenover hen, die, in het kort verleden, er zoo toe hebben bij gedragen om de afscheidings-leuze in gang te doen vinden door het achter wege laten van krachtige maatregelen ter bescherming van het gezag." Afgezien nu van de vraag hoe minis ter Colijn zakelijk over deze dingen denkt; zou het politiek gesproken niet hoogst onvoorzichtig zijn geweest, als de minister in 't openbaar voor de radio critiek geoefend had (in casu) op een vroegeren landvoogd? Beseft Mr. Fruin niet, dat zoodanige aanval op een afgetreden bewindsman het prestige van het gezag in 't algemeen en zelfs van den tegenwoordigen ambtsdrager in Indië ongemeen had moeten scha den? Stel, dat Dr. Colijn het met de „Vad. Club" geheel eens is over te slap optre den in een vroegere periode is dan een positieve verklaring niet veel doelmati ger dan negatieve critiek? Is het niet voldoende als de minister zegt„in het woordenboek der regeering komt de uitdrukking „Indië, los-van-Nederland" niet voor"en moest daar noodzakelijk op volgen„vroeger was dat helaas anders" Dat de minister-president ronduit en ook onbewimpeld zijn meening zegt, is. een deugdmaar gropter deugd is nog, dat hij daarbij de voorzichtigheid niet uit het oog verliest. Mr. Fruin mog^ daaraan in de Volksraad en in de pers een voorbeeld nemen. Wat hy aanziet voor het verlossende woord, waarop hij tevergeefs bij het luisteren naar Dr. Colijn gewacht heeft, zou wel eens een zeer gevaarlijke stelling kunnen zijn. De voorzitter der V. C. heeft in de rede van den minister de realiteit ge mist. Deze houdt nog vast aan de illu sie om de „inheemsche bevolking steeds meer zeggenschap te geven in eigen aangelegenheden en was er allerminst voor te vinden om, zooals hij het uit drukte: „de wijzers van de klok achter uit te zetten", alsof niet in veler oogen de Indische ema,ncipatierklok al gerui- men tyd eenige uren vóór loopt!" Vanwaar die zwakke houding van de minister van Koloniën? Heel eenvou dig, antwoordt Mr. Fruin: „Ook Dr. Colyn wist slechts te kie zen tusschen twee systemen van koloni- seeren: het „exploitatie"-systeem van het verleden, dat hij onvoorwaardelijk verwierp, en 't „emancipatie"-systeem (hetgeen op de duur tot „liquidatie" van de koloniale verhouding moet lei den) van tegenwoordig, waarvan hij zich onbewimpeld een voorstander toon de, ook al was dit behalve uit princi- pieele, vooral uit overwegingen van practisèhè aard": De minister wil, dat ook in de toe komst, over de Rijksbelangen in hoog ste instantie in Nederland zal worden beslist, doch de beslissing over de in wendige aangelegenheden moet op de duur geheel in handen komen van de inheemsche bevolking, alsof deze, zoo meent Mr. Fruin. wanneer het eenmaal zoover is gekomen, zich daarmede te- eden zou stellen en niet het volle pond zou eischen, namelijk tevens vol ledige medezeggenschap over de Rijks belangen, zoolang althans, bij een der gelijke ontwikkelingsgang, Indië nog deel zou uitmaken van het Rijk dei- Nederlanden En, tengevolge van deze dwaling heeft Dr. Colijn het verlossende ivoord, dat de V. C. zoo graag gehoord had, niet gesproken; maar wij zullen het thans vernemen uit de mond van den voorzitter. Deze zal ons wekken uit de „ethische roes", opdat wij de koloniale verhouding „nuchter" zullen bezien; hij zal ons leeren verstaan, dat de man nen der V. C., dat „de Nederlanders niet alleen in Indië zitten om de in heemsche bevolking op te voeden en te ontwikkelen, doch ook om hun, in Indië gevestigde, Westersche belangen te dienen." Hij zal ons plaatsen op de bodem der werkelijkheid en ons een derde wijze van koloniseeren voorhouden, „welke zoo voor de hand ligt, dat het onbegrij pelijk is, hoe zij nog steeds niet tot Re- geeringskringen schijnt te zijn door gedrongen." Onze lezers zullen verstaan, dat deze« kwestie belangrijk genoeg is om er een vólgend artikel aan te wijden en voor zoover zij geen kennis namen van het opstel van Mr. Fruin mogen zy trach ten voor zich zelf de vraag te beant woorden, welke tóch die derde wijze van koloniseeren is, waarbij we geen last hebben van een „ethische roes" doch met beide beenen op de nuchtere realiteit staan. r dit hooghartige oordeel, dat tevens do liberale politipk tot de meest verheven en voor iedereen beslissende staatkunde promoveert, hebben we reeds een cn ander maal het onze gezegjd; de Maasbode heeft blijk gegeven cl* evenzoo over te den- I-Iet mag echter verwonderlijk- heeten, dat de liberale journalist niet gedacht heeft aan de geboorte en de eerste levensdagen van het initiatief-voorstel van Dr Vos; want liet woord partijpolitiek zou toen niet ten onrechte gebezigd zijn. De schrijver is er ook al geheel naast als hij minister Colijn veroordeelt met de wc tor den van denzelfdcn president-minister, dat er k a b i n et s politiek gevoerd, zou worden. Want in hetzelfde verband heeft de minis ter toen gezegd, dat derhalve principieels onderwerpen buiten beschouwing zouden Hoe het nu gekomen is, dat minister Ver schuur kon zeggen: „het geheele kabinet staat achter mijn, wetsvoorstel", b lijve thans onbesproken; mttar het feit staat va-t, dat alle orthodóx-protjestariische groepen onmid dellijk en duidelijk verklaard hebben: deze wijziging is in stcijd met onze innige, over tuiging; het is een principieele 'verandering, waartegen wij ons "moeten verzetten. Kabinetspolitiek in de zin van minister Colijn, waarbij prijicipieele punten verme den zouden worden, was het dus niét F.chter, dit is nog het ergste niet. Het meest grievende en krenkende in de venij nige overzichten is de herhaalde insinuatie: Dr. Colijn en de zijnen worden voortge- zweept en geïntimideerd door de'S. G Dat de schrijver tegelijkertijd en meer dan eenmaal spreekt van „typisch-calvin: tischo" politiek, zullen we maar aan zijn kiinde in deze dingen toeschrijveneen onkunde, welke in liberale kringen niet sporadisch te. constateeren yalt. Wij willen even nadrukkelijk vaststellen, it wij geen woord en letter schrijven of geschreven hebben onder.de intimidaiié van de S. G. P.; zijn we het met de leiders van deze partij eens,- dan schrijven we net als zij; zijn we het niet eens, dan schrijven we anders. Men zou met minstens evei recht kunnen zeggen, dat sompiigen in onze kringen, in navolging van de dissidenten zelf, ten deze de tegenstellingen te aar voren brengen. Overigens behoeft het toch waarlijfy niet verwonderen, dat ten aanzien van onder scheiden zaken alle orthodox-protest ah ten dezelfde overtuiging belijdeiL Maar wie tot kwaadaardige conclusies wil komen moei met kwaadaardige insinuaties beginnen. Wij gunnen den liberalen schrijver dat plezier: hij gunne ons het genoegen te we ten, dat nog wel vele .menschen onzer rich ting om één of andere reden een hun be ginsel zoo vijandig blad lezen, maar dat zij irnmuum geworden zijn "voor de hooghartige partijpolitiek waaraan die pers zich schul dig maakt. POLITIEKE INSINUATIES De Kameroverzichtschrijver van de N. Rott. Grt. bleek reeds menigmaal een libe raal van het zuiverste water te zijn; beter gezegd, van het onzuiverste water, zooals dat een halve eeuw geleden onze politieke grachten en slooten vulde en onbruik baar maakte; hooghartigheid en eigenwaan geven nu eenmaal onaangename geuren af. De schrijver zegt 't het Comité van Actie na: aan dc beginselen inzake Zondagsrust van orthodoxe protestanten heb ik lak en l«ric; ik noem het eenvoudig benepen partij politiek, waarover ik met genoegen mijn sW; i»-6ak, (Ciea bet Ndes* ia one blad.) DE STEUN IN DE GROOTE STEDEN CONFERENTIE UITGESTELD De conferentie, welke heden op het depar tement van Sociale Zaken zou plaats hebben tusschen minister Slotemaker de Bruine en de wethouders van financiën en sociale za ken" der vier 'groote gemeenten, als voort zetting van dc bespreking die onlangs ge houden "is over dé e.v. verlaging van de steunnormen, is voorshands uitgesteld. PROV. STATEN VAN ZEELAND D.e -opening van de eerste gewone zitting der Provinciale Staten van Zeeland is be paald op Dinsdag 12 Juni. des middags te GEMENCD NIEUWE ROTTERDAMS BEGROOTINGS- TEKORT EEN BRIEF VAN DEN CURATOR Rotterdam, 5 Mei Naar wij vernemen heeft het college var« Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een schrijven gericht aan het dagelijksch ba- stuur der Gemeente, dat beoogt op korten termijn een beslissing te verkrijgen ten aanzien van de dekking van het nog over* gebleven tekort op de Rotterdamsche gc- meentebegrooting. Zijn wij juist ingelicht, dan zou van Bot terdam worden gevraagd, dat dit zonde» financieele hulp van het Rijk zijn begroo ting sluiteud maakt. De nog niet gedekte dertien millioen zou den gevonden moeten worden door zeer drastische maatregelen. Aan de bevolking zal nog één nieuwe last worden opgelegd maar voorts zal liet geheele bedrag gevon den moeien worden door de beperking dei uitgaven; daaronder zou ook behooivn eeu herziening der salarissen van het gemeen- tepersoncel, waarbij vooral de hooger ge- classeerden getroffen zouden worden. Voorts wordt ook invoering van de Rijks regeling bij dc salaricering van het perso neel bij liet M. O. voorgeschreven. Aan het schrijven van Gedeputeerde Sta ten, waarin zij er bij het Rotterdamsche ge meentebestuur op aandringen de met name genoemde maatregelen te treffen is vooraf gegaan een uitvoerige ambtelijke gedacli- tenwisseling en een conferentie tusschen het dagelijksch bestuur van provincie en stad, waarin door B. en W. van Rotterdam is betoogd, dat zonder hulp van het Rijk een reeële dekking van het Rotterdamsche begrootingstckort niet wel doenlijk is. Voor dit jaar schijnt echter door het hoo ger bestuur van de verschillende gemeer te- besturen het uiterste te worden verlangd in afwachting van een in te stellen werkloos heidsfonds, waarbij de crisislasten gelijk matiger zullen worden verdeeld. AUTOBUS MET 30 PERSONEN TE WATER VERSCHILLENDE GEWONDEN Vrijdagavond omstreeks 6 uur is op den Nieuwenweg te Poeldijk een groote autobus van de West- landsche Stoomtram-Maatschappij te Loosduinen, bij het uitwijken voor een vrachtauto in den berm van den weg geraakt en met de 30 passagiers in de breede Nieuwe- vaart gekanteld. Verschillende personen werden door het stukslaan van de ramen gewond. De Nieuweweg is de lioofdverk.eprsweg tussdiöix Den Haag en het Westland, doch op het enorm drukke verkeer is de weg eigenlijk niét berekend. Hij is tc smal en voor dc breede autobussen is er nauwelijks voldoende ruimte om tegemoet komende voertuigen te passeeren. Door de vele regens van de laatste dagen was de berm, welke op gelijke hoogte van dc straat ligt, geheel doorweekt. Met uiterste krachtsinspanning trachtte de chauffeur, die het gevaar zag aankomen, tic- bus weer op de straatweg te brengen. Diepe sporen over een afstand van pl.m. 60 meter bewezen zulks, De pogingen mislukten en onder hevig gegil van de passagiers, kantelde de bus in dc vuurt. De Nicuwevaart is pl.m. 10 M. breed en vrjj diep. Dé bus kwam opzij te liggen én voor het grootste gedeelte verdween zij onder water. Begrijpelijkerwijze ontstond een paniek stemming onrler de buspassagiers, die nog grooter werd toen de bus tenslotte kantelde. Een van de passagiers, de heer II. Seelt uit Naaldwijk, had nog de tegenwoordig heid van geest gehad, om vóór de bus kan telde het noodluik aan de bovenkant te ope nen. Tijdens het kantelen wist hij door dit luik de bus te verlaten. Hij kwam ii Nieuwevaart terecht. Hij zwom daarna weer naar de bus, en klom op de zijkant, waar hij de ramen intrapte. In de bus bevonden zich pl.m. 30 passa giers, waaronder ook velschillende school kinderen. Vooral ook zij kwamen in bet ge drang en verkeerden in gevaar tc verdrin ken. Men greep zich aan alles vast, zelfs aan een gordijntje trok men zich op, ten einde op deze wijze het hoofd boven water te houden. Van alle kanten schoten omwonenden toe, terwijl een tuinder snel met zijn schuit naai de bus voer. Vanaf den wal werd een plank op de bus gelegd en zoo kon men de passagiers die door de ramen uit de bus waren gel rokken, op den wal brengen, terwijl verschillenden ook door de schuit werden gered. Een en ander duurde evenwel nogal geruimen tijd, aoch alle passagiers wisten zich in de bus boven water te houden. Door het stuk trap pen van de ramen waren verschillende per sonen gewond. Tal van personen liepen in overspannen toestand met bebloed gelaat of handen op den weg rond, doch vonden de omwonenden onderdak. Daar werden de passagiers, die allen ge heel in het water hadden gelegen, zooveel mogelijk van droge kleeren voorzien. Dr. van Schie uit Naaldwijk was de ste die aanwezig was, en aan de gewonden hulp verleende Verder werden verschillende personen met passeerende luxe auto s of ontboden taxis naar hun woning gebracht. Bijna alle passagiers waren afkomstig uit Poeldijk, Honsclersdijk of Naaldwijk. Som mige dames, die in de verongelukte bus hadden gezeten, kregen het, toen zij een maal gered waren, met de zenuwen te kwaad, cn geraakten het bewustzijn kwijt. Echter keerde dit bij allen weer spoedig terug. Rijks- en gemeentepolitie stelden een on derzoek in naar het gebeurde. De chauffeur van de bus deelde ons mede dat hij met eon snelheid van pl.m. 35 K.M. reed, toen hij de hem tegemoet komende vrachtauto passeerde. Hij voelde plotseling het rechter-voonviel trekken, cn begreep welk gevaar er dreigde. De man die zeil geheel van streek was kon echter oi gelijk het ongeluk meer voorkomen. Dc al- gemeene indruk is dan ook, dat de slechte toestand van den weg de schuld van het ongeval is. Daar dc bus midden in de vaart ligt, werd het scheepvaartverkeer geheel ge stremd. In den loop van den nacht zou reeds worden begonnen met het bergings werk, dat echter zeer lastig is. KNOEIERIJEN BIJ DE VARKENS CENTRALE EEN ARRESTATIE. Reeds eenigen tijd geleden klaagden de varkensmerters te Ten Boer (Gr.) over de moeilijkheden, die werden on dervonden 'bij. de aflevering van \ar- kens aan de regeeringscentrale. Enkele personen leverden geregeld, doch ve len konden zoo goed als nooit varkens Er rees verdenking en een uitge breid onderzoek van de gemeentepoli tie van Ten Boer werd ingesteld. De aangelegenheid was zoo ingewik keld, dat du politie niet zonder per soonlijke raadpleging van den admi nistrateur der Haagsche Centrale ver der kon gaan. Tijdens en na dit on derzoek bleek, dat inderdaad knoeie rijen op gioote schaak hadden plaats gehad, waardoor belangrijke bedragen aan den regeenngssteun aan de var- kensmesters werden onthouden. liet onderzoek was gisteren zoover gevor derd, dat de ia-jarige koopman S. van H. uit Groningen kon worden gearres teerd, verdacht van oplichting cn valschheid in geschrifte- Van TI. werd ter beschikking van den Officier van Justitie te Groningen gesteld. Tiet onderzoek in deze zeer ingewik kelde zaak duurt voort* Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad BU. 1 Gcdep. Staten van Zuid-Holland hebben aan het Gemeentebestuur van Rotterdam een brief ge richt over dc dekking van het tekort op dc bc- grooting. Onder Pocfdijk i het wereldkampioenschap ZIE.... ZIE! Waarom schrijven departementsambtena ren toelichtingen op wetten en Kon. beslui ten? Is het om ons. gewone stervelingen met normale of iets lager te taxeeren her sens radeloos te maken? Daar slaan wij toevallig, omdat een lezer dat hebben wil. een toelichting op, welke handelt over de Algemeelie Maatregelen van Bestuur ter uitvoering der Pensioenwet 1922, bewerkt door twee commiezen van de Pensioenraad. We moeten iets.weten over pensioengrond slag in verband met salarisverlaging en bladeren in de index. We zoeken naar het woord salaris, doch vinden het niet. Dan gaan we naar iets deftiger buurt: traktement Én jawel, we vindén in dc inhoudsopgave de woorden: Traktements verhooging en Irak tementsvcrlaging. Klaar, zeggen we tegen ons zelf. We weten nu het artikelMis. achter deze" woorden staat resp.: Zie: verhooging; zie: verlaging. Ook al iroed. We bladeren verder en vin den bij Verlaging: traktementsZiezoo, dat moeten we hebben: traktementsverla- ging. Daar staan natuurlijk hoofdstuk en artikel aangegeven! Mis: er staat achter: zie: Traktoments- verlaging! O zoo. Ts dat duidelijk of ciiet. Gij ziet. wat ik niet zie. Men meldt ons uit Appingedam: De on gehuwde 3Harige schipper B. v. Dijken is bij het vooftboomen over boord geslagen en in het Eeraskanaal verdronken. Dokter van Dijk uit Appingedam heeft gedurende onge veer een uur getracht de levensgeesten op te wekken doch tevergeefs. Bij de onder de gemeente Teraar gehou den rijwielbelastingcontrole, werd door kommies aangehouden dc wielrijder K. uit Alphen a. d. Rijn. D„ die niet in het be zit bleek te zijn van een rijwielmerk, pleeg de verzet toen de ambtenaar beslag op het rijwiel wilde leggen. D. trok ten slotte een mes, waarmede hij den ambtenaar zoodanig aan zijn hand verwondde, dat deze zich on middellijk onder dokters behandeling moest stellen. Na deze steekpartij ging D. naar Alphep a. d. Rijn terug, waar hij zich zelf meldde bij de politie, waarop door de rijks- Voornaamste Nieuws. Dc oorlog in Arabië. Ibn Saoeds troepen be dreigen de hoofdstad van Jemen. Het aftreden van den Imam voorwaarde voor het staken der vijan delijkheden. Groote dakbrand tc Brooklyn. Blz. 3 De N.V. Rotterd. Lloyd in 1933. De Transferconferende I gen van de Reichsbank c Blz. 5 De bekende letterkundige Willem Kloos wordt morgen 75 jaar. De wederwaardigheden van de beide Bussum-, stfhc icngcr.s die een voetreis naar lndic hebben gemaakt. Het Zondagsblad van heden bevat o.m.: Meditatie. .Macbtsvclbcid". „Ernstig verlangen naar God Op de Hemel vaart Jesu Christi", vers tan Willem Sluyter. ,Het goed rcdit van onzen opstand tegen Spanje" door Dr. J. C. H. dc Pater. „De Vriendin" (slot) dóór Regina van der Hauw-Veltman. Het evangelie in Japan „Vooruitzichten", door Dr. Ir. H. G. van Beusekom. Dagboek van Pit Glasklare wateren. Vervolgverhaal van K. Lantermans: Meneer cn mevrouw Dibbits. Jeugdrubriek met o ra. een vervolgverhaal van C. Gilhuis: „Toen ze nog in Loorndorp Kleuterkraotje. DOODELIJK AUTO-ONGELUK 's Nachts omstreeks 1 uur is op den Zeilweg te Haarlem een ernstig ongeluk gebeurd. De 46- jarige heer G. van Halst, algemeen procuratie houder van het bijkantoor der Rotterdamsche Bankvereeniging tc IJmuiden. liep op het trottoir, toen hij werd aangereden door een auto. die in de richting Overveen reed; De heer van Halst werd tegen een ijzeren hek gedrukt en zoo ernrtig aan hoofd en hals gewond, dat hij kort na het ongeval aan de gevolgen overleed. De auto, waarvan twee banden gesprongen waren, reed nog ongeveer 60 Meter door. De stuurder. een 23-jarige graanhan delaar uit Vijfhuizen (Haarlemmermeer) liet zijn medepassagiers uitstappen en reed vervolgens een zijstraat in. waar hij de auto op een weiland neer zette. Daarna keerde, hij terug naar de plaats van het ongeluk, waar hij door de politic werd ge arresteerd. Hij verkeerde onder den invloed van sterken drank. Qe auto welke vrij ernstig bescha digd was, is door de politie in beslag genomen. '.v Werelds grootste skelet, dal van een blauwe walvisch die .voor. 40 jaar bij Inland aanspoelde, hanqt keurig geprepareerd in een Londensch museum. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN OOSTZEEDIJK No. 288, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ NASSAUHAVEN BOEREGAI

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1