DONDERDAG 3 MEI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND OF'rlCIEELE BERICHTEN POSTERIJEN EN TELEGRAFIE BU Kon. besluit is aan den referendaris der P.T.T., G Spoon, belast met de functie van adj.- dlrecteur van het telegraaf- en telefoonkantoor te Rotterdam, eervol onslag verleend, zulks met dankbetuiging voor de door hem aan den Lande bewezen diensten; ls, aan den referendaris 2e kl. der PTT W v Knaape, belast met de func tie van directeur van het post- en telegraafkan toor te Soest op zijn verzoek eervol ontslag Verleend, HET N.C43. EN DE CRISIS-POSTZEGELS Het secretariaat van het Nationaal Crisis Comité deelt mede, dat naar aanleiding van een onlangs in de pers verschenen bericht, dat de extra-opbrengst van den verkoop der crisis-postzegels ten bate van het Nationaal Crisis-Comité kooit, de Plaatselijke Crisis- comité's nochtans de meeropbrengst der door eigen activiteit verkochte zegels zullen verkrijgen. Hoe grooter dus de activiteit van een Plaatselijk Crisis-Comité in deze zal zijn, hoe grooter de opbrengst voor dat Comité. AANBESTEDING Door den Rijkswaterstaat is aanbesteed het maken van bezinkingen en kaden bij en op den leidam en de kribben in het Helle gat Laagste inschrijver was G. van Oord, te Werkendam, voor 49.946,— DE SPELLINGKWESTIE WAT DE UITGEVERS ERVAN ZEGGEN Dat de uitgevers van schoolboeken zich ernstig bezighouden met de kwestie van het al of niet invoeren van de door minister Marchant voorgestelde spellingvereenvou diging, spreekt vanzelf. Voor hen is het niet alleen een ideëel en practisch, maar vooral een financieel belang. Het komt ons billijk voor dat ook aan deze kant van de zaak aandacht wordt geschonken. Een onzer uit gevers schrijft ons als volgt: Voor de uitgevers van schoolboeken is do onverhoedsche invoering eener nieuwe spel ling een nachtmerrie. Als regel bestaat het voornaamst bezit eener uitgeversmaatschap pij uit de voorraden schoolboeken, welke belangrijk zijn, omdat een schoolboek, wil het goedkoop kunnen zijn, in vrij groote op lagen wordt gedrukt, zoodat voor eenige ja ren voorraad aanwezig is. Deze voorraden worden evenals die reeds in de scholen aan wezig, totaal waardeloos bij de invoering eener nieuwe spelling, een verlies zoo groot dat slechts weinige schoolboekuitgevers deze kloof zullen kunnen overbruggen, met als gevolg: opheffing van nuttige gezonde be drijven, meerdere werkloosheid, direct of in direct. Samen met deze verliezen door kapi taalsvernietiging gaat een plotseling benoo- digd hebben van een enorm bedrag aan liquide middelen, noodig om al de uitgaven in de nieuwe spelling opnieuw uit te geven, een tweede puzzle, welke moeilijk zal zijn op te lossen, tenzij d'c regeering de bedrij ven, welke door de desbetreffende regeeringsmaatregel worden getroffen, de veroorzaakte schaden vergoedt en tijdelijk bedrijfskapitaal op gemakkelijke voorwaarden disponibel stelt, waarvoor zeker moreele motieven kunnen worden aange voerd. Een overgangsperiode zal thans de schoolboekuitgevers, nu de voorgestelde spel Lingswijziging reeds bekend gemaakt is, niet meer helpen. Niemand koopt boeken in de oude spelling, welke over korten tijd waar deloos zullen worden. Reeds thans is di+ merkbaar, hoewel de invoering nog niet een feit is geworden. Bij dit schrijven wordt een berekening gevoegd waarin becijferd wordt, dat per leer ling invoering der spelling f 5.88 zou kos ten; wat natuurlijk over de ruim 1.200.000 leerlingen, die de lagere scholen in ons land bevolken, een aanzienlijke som zou uitma- Intusschen verneemt het Handelsblad, in verband met het geopperde bezwaar, dat een onmiddellijke aanschaffing van leerboeken in de nieuwe spelling (zoo deze mocht wor den ingevoerd) extra-kosten zou veroorza ken van welingelichte zijde, dat het niet in het voornemen ligt een dergelijken maat regel voor te schrijven. Men zal rustig het bestaande materiaal kunnen blijven gebrui ken totdat het versleten is of om andere re denen toch door nieuwe drukken vervangen zou moeten worden. Dat zou dus beteekenen, d'at evenals vroe ger bij de invoering van het systeem-de Vries en Te Winkel een voldoende ruime overgangstijd wordt genomen. CENTRALE JEUGDRAAD DE WERKLOOZE JEUGD De Centrale Jeugdraad heeft in zijn on langs gehouden vergadering besloten om aan den Minister van Onderwijs machtiging te vragen tot het uitgeven van een jaar boekje, bevattende gegevens over de \rije jeugdvoitning en over de organisaties, wel ke deze behartigen. Inzake de paedagogische verzorging van jonge werkloozen bij de a.s. werkverschaf fing zal de Jeugdraad de noodige stappen ondernemen. Voorts is uitvoerig van gedachten gewis seld over de mogelijkheid van een actie voor jeugdige werkloozen, welke zouden kunnen bestaan in het organiseeren van een natio naal offer van de werkende jeugd voor de werklooze jeugd. Indien de voorloopig op gezette plannen voor verwezenlijking vat baar blijken te zijn zal een beroep worden gedaan op de jeugdorganisaties. De Jeugdraad zal binnenkort een gecom bineerde vergadering houden met het alge meen college van advies voor de lichame lijke opvoeding, waar o.m. de gevaren, wel ke de middelbare jeugd tegenwoordig be dreigen door sommige geestesstroomingen. onderwerp van bespreking zullen uitmaken. Het Bestuur van den Bond van Mobilisa tie-Invaliden en van hun Nabestaanden heeft het Bondsgebouw in verband met de Zater dag a.s. aangekondigde executoriale verkoop in staat van verdediging gebracht (om het in figuurlijken zin uit te drukken). Alle ruiten van het Bondshuis zijn met plakkaten dichtgeplakt. Zwarte doeken met witte opschriften zijn over het dak gespannen. Groote zwarte vlag gen hangen langs de gevels. De omlijsting van het dak is met zwart doek bekleed. Het geheel trekt op opzienba rende wijze de aandacht. Is dit een protest tegen de belasting-auto riteiten? Neen, zegt het bestuur; maar tegen de Regeering, welke de mobilisatie-slacht offers geen recht doet. Een zonderling en ongepast protest. Wie zelf zijn plicht verzaakt (belastingbetalen!) kan moeili'k aan een ander verwijten, dat deze onrecut doet. INTERN. VROUWENBOND Op de studieconferentie van de Intern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, welke 11, 12 en 13 Mei in Hotel Wittebrug, Sche- veningen zal gehouden worden hopen als sprekers op te treden de heeren H. Ch. G. J. van der Mandere, Dr. A. Groeneveld, W L van Warmelo, Mr H Giltay, Prof. Dr. J. Tinbergen, Mr. F L de Jong, Ir. K J Hon- dius, Dr. E. van Raalte, Robert Peerebooin, Prof. Dr H. J .Jordan ,en de dames A E J de Vries—Bruins, arts, Camille Drevet (Ge neve), Prof. Dr Gertrud Woker (Bern) en Laura Puffer Morgan (Washington D. C.). Lidmaatschapskaarten der Conferentie a f 2.50 geven ook toegang tot den Ontvang- avond in Hotel Wittebrug op Zaterdag 12 Mei en kunnen worden aangevraagd aan he» secretariaat Hobbemakade 109, Amsterdam. Dag- en zittingskaarten zijn aan de zaal ver krijgbaar (resp. a f 1. en f 0.50). De Conferentie is ook toegankelijk voor niet-leden der Vereeniging. NEDERLAND EN DE WERELD- TENTOONSTELLING TE BRUSSEL Zooals bekend, zal de Nederlandsche Re geering officieel deelnemen aan de Wereld tentoonstelling Brussel 1935 in een speciaal daarvoor te bouwen Paviljoen. Wanneer van de zijde van het particuliere bedrijfsleven in Nederland voldoende daad werkelijke belangstelling bestaat is het be stuur van de Nederlandsche Vereeniging voor Tentoonstellingsbelangen gaarne be reid zijn medewerking te geven tot het ver zorgen van een collectieve Nederlandsche afdeeling aan genoemde tentoonstelling. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot het algemeen secretariaat der Nederlandsche Vereeniging voor Tentoon stellingsbelangen, Badhuisweg 145, Den Haag. VERZWEGEN MILLIOENEN. In de Inspectie Eindhoven bedraagt het opgegeven verzwegen vermogen over elk der laatste drie jaren gemiddeld ongeveer 8V2 millioen gulden. Het verzwegen inkomen over elk der drie jaren f 400.000. In totaal kwamen 1700 biljetten binnen waarbij zich eenige bevinden van f 100.000 en daarboven. De inspectie van de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen deelt mee, dat te Zwolle in totaal f 6.500.000 vermogen en f 300.000 inkomen als verzwegen is aange geven. H Bgrfroudhgden <B|B gaan snel over door WAspiri^ ■Br TABLETTEN V UIT HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF Dinsdag vergaderde te Utrecht de Federa tie der Werkgeversorganisatiën in het Boek- drukkersbedrijf onder voorzitterschap van den heer S. S. K 0 r t h u i s. In zijn ope ningswoord besprak de voorzitter de prak tijk en perspectieven van de in 1933 opge richte Grafische Bedrijfscommissie, die bij de toelating van nieuwe ondernemingen een onderzoek instelt naar de financieele, admi nistratieve en commercieele capaciteiten van den candidaat-patroon. Verder memo reerde hij, dat de boekdrukkersorganisatie dit najaar haar 25-jarig bestaan feestelijk zal herdenken, onder meer door de Interna tionale Grafische Tentoonstelling „Grato" en een Internationaal Boekdrukkerscongres. Het hoofdpunt van de agenda vormde het voorstel van het Algemeen Hoofdbestuur om desgevraagd mede te werken aan de instelling van een Bedrijfsraad voor de Typografie en het Rasterdiepdrukbedrijt. Na een inleiding van den economischen ad viseur der Federatie, Mr. P. Borst, en uit voerige discussies, werd met groote meer derheid besloten het voorstel van het Alge meen Hoofdbestuur aan te nemen. De heer Korthuis werd tot voorzitter der Federatie herkozen. Als lid van de afd. bestuursgeschillen. Aan het slot van de openbare vergade ring van de afdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State gis termiddag, heeft de vice-president, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, meege deeld, dat het oudste lid der afdeeling, mr. De Vries, hem de vorige week in kennis heeft gesteld van zijn voornemen, om de Koningin ontslag te vragen uit zijn betrek- ROFFELRIJMEN» Vroeg in de schuld Het jeugdkoor Klein Euphonia" (Ik zeg niet waar precies) Zit voor een onwelluidend groot Phenomenaal verlies: Het koor is nog geen vol jaar lang Beschenen door de zon En bracht het tot een schuldenlast Van afgerond een ton! Dat zit 'ent zoo: het jeugdkoor heeft Een uitvoering gehad Die echt blijmoedig jeugdig en Met lust werd aangevat; Daar werd gezongen, goed en vee\ Daar is geen twijfel aan, En ter verpoozing werd er ook Een samenspraak gedaan; Daar kwam ook onder andere Een krentenvat tepas, Waarvan een bakker goedgezind De milde leenheer was. De samenspraak ging, naar men zegtt Eenvoudigweg gesmeerd! Toen moest de ton weer netjes aan Zijn baas geretourneerd. Dat zouden een paar jongens doen Het ging, met hart en ziel, En heel veel vroolijkheidzoodat De ton in duigen viel! Met onder elke arm een duig Zijn ze terug gegaan; Hun armezondaarsaangelaat Stond droevig aangedaan Het koor hoopt dat de leenheer aan Zijn eigen jeugd gedenkt En in een tweede gulle bui De schuld genadig schenkt! (Nadruk verboden.) LEO LENS king van lid van de afdeeling voor de ge schillen van bestuur. Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland heeft mr. De Vries daarop toegesproken, en daarbij de wensch geuit, dat hij de kracht zal mo gen vinden om zijn verderen arbeid in den Raad van State met opgewektheid te blij- 'en verrichten. 10e BINNENSCHEEPVAART-CONGRES. Op 13 en 14 Juni a.s. zal te Hengelo (O.y het tiende Binnenscheepvaartcongros wor den gehouden. j Met muziek en rollend materiaal maakt de „Vrijwillige Brandweer" van Bloemendaal op haar lOen ver jaardag een marsch Hitler aan het woord tijdens de demonstratie op 't Tem pelhof erveld te Berlijn, 't hoogtepunt van den 1 Mei-dag. Vriendschap tusschen een tijger en zijn oppasser in de Rotlerdamsche Diergaarde Het echtpaar H. Tameris, T. Tameris-van Gelderen te Rijsoord, dat gisteren onder veel belangstelling zijn diamanten bruiloft mocht vieren. Willem Kloos, de bekende Nederland sche letterkundige, hoopt 6 Mei zijn 75sten jaardag te herdenken. Walswerk bij de verbreeding van den Haarlemmerweg tusschen Am sterdam en Halfweg, waar het ver keer meer ruimte vraagt. Te Mantes, waar het nogal roerig toeging, verzocht de militaire politie den voetgangers herhaaldelijk, zich te legitimeeren. Gisteren zijn te Jutphaas de nieuw ingerichte Persil-f'abrieken geopend. Mej. Ilse Ostermann, dochter van den directeur der Persilfabrieken, knipt het lint door, waarmede de opening der fabrieken een feit was. Het ketelhuis van de Centrale Werkplaatsen der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht na de ontploffing De ruine in de loods van de CentraU Werkplaatsen van de Ned. Spoor wegen te Utrecht, waar gisteren de hevige ontploffing plaats had.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5