O m |)oet als hij; Toenemend kunstmestgebruik POKOM NS PRAATUURTJE Voor Voeder- en Suikerbieten LAND- RN TUINBOUW No. 237 BEWEZEN!! Adverteeren in „LAND-EN TUINBOUW" heeft succes Kali weer op de oude fleur Slakkenmeel stijgend Men schijnt gelukkig tot eenige bezinning gekomen te zijn. De afname van kunstmeststoffen loopt weer in meer evenredige banen dan we in de kaatste tijden gewend zijn, nu de kunst meststrooiers wat al te e^zijdig naar stik stof riekten. De groote daling der prijzen ven deze stikstofmeststoffen werkte de groote toename van het verbruiik zeer in de hand, was feitelijk weil de eenige oor zaak, dat er zooveel zwavelzure ammoniak, chili, keLksaLpeter, ammonsalpeter enz. uit gestrooid werd in zoo groote mate, dat men wel eens bedenkelijk met het hoofd moeet schudden. Niet zoozeer omdat de giften zou groot waren, doch cumdat deze niet in ver houding stond tot de giften kali en fosf«r- zuur. Het was een fout van den Nederlamd- schen boer en tuinder, dat de oude bekende wet van het minimum, zij het dan niet ver geten, dan toch genegeerd werd. Ongemotiveerd was het, dat men kali en foeforzuur vrijwel verwaarloosde en het Centraal Bureau drukte het zoo juist uit, toen het in het vorig weekoverzicht schreel dat Lage prijzen de beste reclame voor het verbruik zijn. Juist düe lage prijzen deden hier hun invloed gelden. De bodem in de eerste plaats, en later ook de opbrengsten, leden door deze een zijdigheid. Gelukkig is er een keer gekomen. De komst van Spaansche kali op de Ne derlandsche kunstmestmarkt, ontketende zen zoo scherpe concurrentiestrijd dat de prijzen catastrophaal daalden, en ziehier de uitspraak van het C.B. alweer bewaarheid (lage prijzen de beste reclame voor het ver bruik) de afname van kali meststoffen steeg weer tot normale afmetingen. Of zooals het reeds vermeld weekoverzicht zegt: kadi ib weer op zijn oude fleur aangeland. Maar in één adem wordt er bijgevoegd- dat Tli om asm eed nog aanmerkelijk in om zet kan stijgen. Nu had het C.B. al geconstateerd, aan de hand van de cijfers, dat het verbruik in dit pas afgeloopen seizoen (1 April *3331 Maart '34) was gestegen tot 250.000 ton, ter wijl het voorafgaand seizoen het verbruik in ons land slechts 172.000 ton bedroeg, als zoo een toename van 45%. Ook dit is een gelukkig verschijnsel, deze vermeerdering met 45%, doch zegt omtrent hetgeen de Nederlandsche bodem noodig heeft niet zoo heel veel. Het zegt alleen dat het verbruik weer beduidend toeneemt. Het was dan ook wel zeer teruggeloopen, want in het seizoen '31'32 bedroeg de afname ruiim 327.000 ton. Men is er dus nog niet met die 45% toename. Het stikstofverbruik blijft de laatste jaren vrij srtationnair met stijgende tendenz. De kadi i6 weer op oude fleur aangekomen. Dus moet, wal men niet in de onevenwichtige plantenvoedingstoestand van den bodem, die de laatste jaren te constateeren viel, blijven, ook het slakkenmeelverbruik weer op zijn oude fleur komen. Het moet weer terug tot 327.000 ton. Minstens. Dus moet or nog eens een 30 toename bijkomen. Wanneer men om daartoe te kictmen wacht op het dalen dor prijzen als bij stik stof en kali het gpval is, dan kan men nog wel even blijven wachten. 't Gaat hierbij anders dan bij de andere meststoffen. Daarom is het ook onjuist, dat de oplosbare KUNSTMEST voor Kamerplanten verkrögbaar ln fiesschen val- 11.75 en 13.- bö de bloem- en zaad winkels, met gratie aanwözlng der verzorging v. verschillende planten IH.PBenJieaR>loonldLr.NaarJen hert C.B. het laat voorkomen alsof slakken- meel te duur is. „Te duur" is een zeer betrekkelijk begrip. Vergeleken met de aibncirmale prijsdaling bij stikstof en kali gaat niet op. Men heeft hier een verbitterde concurrentiestrijd ge kregen. Bij TThomasslakkenmeel is wel con currentie (België en Duitochland) doch dit blijft binnen bepaalde en normale parken. Verder regelt ziab de prijs els bij elk arti kel- waarin de handel gezond is, naar vraag en aanbod. En nu zou men bij het normaal verloop zelfs eenige prijsstijging kunnen verwaoh- ten, gelet op de vraag die er is tegenover het aanbod. We gelooven dan ook niet, dat men zich voorbereiden ken op een prijsdlaGing, als stikstof en kaild lieten zien. De wensch mag bij het C.B. de vader van de gedachte zijn, de gedachte zal vermoedelijk gedachte blij ven. Dat is wel jammer voor de boeren en tuinders. Wij gunnen ze, met name thans, wel heel lage prijzen. Al jaren hebben wij dat getoond, door alles wat maar lager in prijs en daarbij even goed, of ongeveer.even goed, aan te prijzen. Over elke prijsverla ging verheugen wij ons voor onze lezers- boeren en -tuinders. Maar met ijdele hoop willen we ook weer niemand voeden. Een vergelijking van s-lakkenmeel mol super, als het C.B. doet, begrijpen we niet recht Eenige jaren terug zouden wij die vergelijking beter hebben kunnen billijken Toen leefde men in de veronderstelling, dat slakkenmeel veel minder snel de bodem doortrok en tot beschikking der planten kwafn als super. Toen rekende men niet met de halve baall kalk die men met slakken meel gaf. Nu is dat andere geworden. De praktijk leerde, onderzoekingen van Dr Wilhelm en anderen lieten het zien, dat slakkenmeel dkiwijls beter de bodem doortrekt dan super, dat de kalk uit. slakkenmeel buiten gewoon ideaal is en dat, waar men op do kleintjes rnoet letten (en 't is niiet eens een kleintje, 't is beteekenisvol) de kalk min stens gelijk moet gesteld worden met die uit een baal mergel. En waar zoo goed als elke bodem dde slakkenmeel krijgt, ook balk noodig heeft- moet deze kalk, gelijk aan een baal mergel, wel degelijk gerekend worden. Alleen voor degene, die met reoht zeggen kan, mijn grond heeft geen kalk noodig (maar hoe weinigen doen dat?) mag deze kalk buiten beschouwing blijven. Nu na de stiketoftoename, ook de kali weer het cfuld;e hoogtepunt bereikte, zal ieder verstandig boer, die zijn grond in goede conditie wil houden en hét hoogste rendement vain zijn bodem wil halen, goed doen, willen die goede stikstof- en kali-gif ten tot hum recht komen, ook terug te kee- ren tot de oude slafckenmeelgiften. Heft toe nemend verbruik vam 45% wijst er op, dat men op den goeden weg is. Maar men is er nog niet. De goedkoopste wijze van bemesten is: volledig bemesten. De fiscus waart rond Laat uw boeken goed bijhouden. *t Is weer de tijd, dat de fiscus rondwaart. De postbode was zoo vriendelijk, of zal zoo vriendelijk zijn om de bekende gele enve loppe „met inhoud" (gewoonlijk wordt deze uitdrukking voor prettiger inhoud gebezigd) bij U af te geven -en als ge dan een blauwe enveloppe tusschen den inhoud ziet sche meren weet ge al hoe laat het is: aangifte voor de belasting. Dat is voor het land een nuttige bezig heid, maar voor de patiënten minder prettig. Vooral vele boeren en tuinders zijn er, die het een heele corvee vinden. Er zijn er echter, die dadelijk met de zaak klaar zijn. Enkele van dezen, omdat ze zelf een tip top boekhouding voeren, de meesten, omdat Tc Ben de vorige maal geëindigd, als ik 't wel heb, met de kikkerboerderijen in Ame rika. Eventueel belangstellenden in deze tak van landbouw moeten we teleurstellen, als ze ons om nadere inlichtingen willen vragen: we weten niets van voederrantsoenen, stal inrichting voor. hater, en Jasten van de kik iers. 'k Zou er maar niet mee beginnen met deze brulki'kkers. Men brult hier al genoeg en kikkers, ja daar kan je nog last van krij gen ook. Dat weet ge wel uit Egypte. Daar waren ze er niets op gesteld, dat de kikkers in de baktroggen zaten. Ze kenden toon de kikkers nog niet als voedsel vermoed ik. Achterlijk waren ze er anders niet. VELE EEUWEN VOOR CHRISTUS KUILDEN DE EGYPTENAREN AL GRAS IN. Dat heeft de heer H. J. van Houten, lector aan de Landbouwhoogeschool, op een verga dering te Almelo gezegd. Tal van eeuwen voor Christus werd het ensileeren al toege* past. zeide deze deskundige. Toen bewaar den reeds de volken aan de Middellandsche Zee hun groenvoeder luchtdicht afgesloten in holen in den grond. De Egyptënaren, wier conserveeringstech- niek zoo schitterend aan den dag is getre den hij hun mummificatie, bouwden apart van hun woningen heele rijen silo's, die in jaren van overvloed werden gevuld, opdat men in slechte jaren geen gebrek behoefde te lijden. Het verhaal van den Pharao, wiens droom werd uitgelegd als gaande over zeven jaren overvloed, gevolgd door zeven jaren van ge brek. is dan ook als het ware gegrepen uit het denken en streven der Egyptenaren, wier zorg voor de toekomst voorbeeldig was. Prof. Samarani geeft egn beschrijving van silo's, gevonden bij het vroegere Carthago. Deze moesten, alvorens geledigd te kunnen worden, eenigen tijd open blijven staan, aan gezien het vele daarin verzamelde koolzuur dat waarschijnlijk den inhoud voor bederf bewaard had, het betreden levensgevaarlijk maakte. Echter hebben niet alleen de vroegere cul tuurvolkeren ensileering toegepast Ook bij de Afrikaansche negers en in de V.S. en in Mexico heeft men oude silo's gevonden. Ook een verrassing. Negers. Indianen en Mexicanen waren ons ver voor. Maar de Fin- sche methode van Dr Virtanen kenden ze zeker niet En misschien ook niet het BESTRIJDEN VAN DE KOOL- VLIEG MET VRUCHTBOOM- CARBOLIN EUM. Ge weet wel van de lastige bezoeking der koolplanten, die bij de grond zoowat door gevreten worden door de korte witte larven, welke komen uit de eitjes, die de koolvlieg in Mei en later, soms al in April, aan den voet der koolplanten legt. De helft en meer der planten gaan er aan. Men wist alleen de koolkiragen als voorbe hoedmiddel. Thans komt men met het mid del om van een carbolineumopiossing (hoe 6terk is mij niet bekend, men kan het bij de Plantenziektenkundigen Dienst te Wage- ningen vragen), bij elke plant een scheut van 75 cM3. (een klein theekopje vol ver moed ik) te doen. Dat moet de eieren en de larven alle beide dooden. Tenminste volgens in Duitschland genomen proeven. De vruchtboomcarbolineumoplossing werd, evenals bij het bespuiten van vruchtboomen Weidevee-Vetweiders Verzekert Uw weidevee-vetweiders bij de Zwolsche Paarden- en Veeverzekering MIJ. N.V. gevestigd te Zwolle. DirecteurDr. TERVOERT. Vaste premie vanal I 2.— per rund, het risico van hemelvuur en mond- eo klauwzeer inbe grepen. Vraagt inlichtignen ten kantore te Zwolle. Neemt het zekere voor het onzekere en koopt BIJ ONS UW GLAS in de betere kwaliteit! 54 ruiten 51.5 x 38 c.M. 6.00 p. kist 5#.5 x 48,5 6.00 M 43 z 32.5 6.50 38 29.5 6.00 59.5 x 38 6.50 141x73 16.00 M Dubbeldik glas Niet franco Kisten gratis v. d. BURGH's Glashandel Tel. 15 Maasland (Z.-H.) ze hun aangifte-biljet per eerstvolgende post naar hun boekhoudbureau doorzenden, waar ze het invullen en ter téekening re tour ontving. Dat is heel prettig, dadelijk met dit werk klaar te zijn. Maar de meesten zitten er mee te tobben. Ze hebben wel een „soortement" boekhou ding, doch wordt daar maar eens uit wijs, nu het op invullen aankomt. •De Hollandsche hoer en tuinder is een goed nationalist en flink burger. Hij wil wel belasting betalen van zijn inkomen (als hij dat tegenwoordig nog heeft), maar hij heeft een broertje dood aan téveel beta len. En wie heeft dat niet. Als men zijn boekhouding niet in orde heeft, dan loopt men de kans te veel op te geven. Of als men te weinig opgeeft, wordt men wel ter verantwoording geroepen en moet men maar bewijzen, dat men zoo wei nig heeft ontvangen of zooveel uitgegeven. Kan men dit niet met een secure boekhou ding bewijzen, dan loopt men tegen de lamp en wordt „ambtshalve" aangeslagen voor een bedrag dat meestal niet voor de poes is. Reclameeren helpt niet veel: men kan niets bewijzen. En wat slordige papieren en wat gekrabbel in een boekje of schrift, ja, daar neemt de inspecteur geen genoegen mee. Men zit in de impasse en raakt er niet uit. Nu hebben verschillende Landbouwver- eenigingen een boekhoudbureau ingesteld, waar de aangesloten leden tegen een betrek kelijk geringe vergoeding hun bogken kun nen laten bijhouden. Ook de Hollandsch-iBrabantsche afdeeling van den Christelijke Boeren- en Tuinders- bond heeft zoo'h boekhoudbureau ingesteld en de leiding daarvan opgedragen aan deni bekenden Rotterdamschen accountant G. Th. Wielenga. Voor een laag bedrag is men van heel de soesah af. Men stuurt elke maand zijn staten, waarop men ontvangsten en uit gaven heeft genoteerd, met kwitanties en bescheiden, die men ontving naar het boek houdbureau en dit stelt de boekhouding sa men en maakt ook alle jaren de balans op. Na afloop van het boekjaar krijgt men de afgewerkte administratie en de overgelegde bescheiden terug. Men wil natuurlijk niet graag, dat anderen van je zaken afweten. Daarom zijn velen nog al wat schuw voor het overlaten van de boekhouding aan anderen. Maar dat is niet noodig: absolute geheimhouding van de gegevens, dio het boekhoudbureau ontvangt, is verzekerd. Voor de leden van de afdeeling is de re geling zóó, dat ze vijf gulden per ^jaar min der betalen, dan niet-leden. Zoodat de leden van de afd. HollandBrabant van den Christel ij ken Boeren en Tuindershond hun contrii «,'ie op deze wijze al weer lang en breed terugkrijgen. En van de narigheid, die men heeft met het invullen der belasting-formulieren, is men ook bevrijd: dat doet het Boekhoud bureau ook. Evenals reclameeren als men te hoog is aangeslagen. Met hun boekhouding zal iedere Inspec teur genoegen nemen. Dat doen ze niet al tijd, lang niet altijd met de boekhoudingen, die de boeren en tuinders zelf voeren. Ook voor deze laatsten echter belast zich dit bureau met 'het invullen der belasting formulieren en het maken van de jaarlijk- sche balans. Onze lezers, waar ook woonachtig, kunnen niet beter doen dan eens inlichtingen te vragen. 't Is hun voordeel een goede boekhouding te hebben. De enkele kosten die dit bureau rekent zijn er zoo uit. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN Wij ontvingen van de Nederlandsche hei demaatschappij een brochure over de bosch- en heidebranden in 1933, geschreven dooi H. W. Schenkenlberg van Mierop, houtvester bij het Staatsboschbeheer en S. Staf, inspee teur bij de Ned. Heidemaatschappij. Uit deze brochure blijkt dat voor zoo ver aan schrijvers gerapporteerd niet min der dan 335 bosch- en heidebranden in 1933 hebben gewoed. Dit was aanmerkelijk min der dan in 1932, terwijl de branden die voorkwamen, ook minder ernstig waren dan in 1932. De belangrijkste branden waren wel twee die beide voorkwamen in de gemeente Er- melo, een op -17 April met een schade van 3100 gulden en een op 10 Juni met een schade van 7300 gulden. Opvallend is het groot aantal branden op Zon- en feestdagen (evenals in 1932 bedroeg dit ongeveer 28 pet). De meeste branden kwamen voor in April een droge maand, terwijl ook in Augustus en September, toen het droog en warm weer was, de branden toenamen. Bij de 335 gerapporteerde branden werd vernietigd 210 H.A. heide en 19S0 H.A. bosch tot een gezamenlijke waarde van t 52.400. Een verheugend verschijnsel achten wij het, dat het percentage branden wegens on voorzichtigheid van 12,4 in 1932 daalde tot 6 pet. in 1933. Het herhaald aanmanen tot voorzichtig1- heid in de laatste jiaren schijnt toch suc ces te hebben. MARKTOVERZICHT (Medegedeeld door het Centraal Bureau). MESTSTOFFEN Stikstofmeststoffen. De markt blijft uitermate kalm; het prijsniveau wij zigt zich eigenlijk niet. Wij konden de vorige week in alle no teeringen van den groothandel opmerken, dat de artikelen zwavelzure ammoniak, kalksalpeter en kalkammonsalpeter aange boden werden franco in posten van mini mum 80 tons geleverd tegen prijzen, die slechts 15 cents hooger liggen dan de notee ringen, waartegen de handel in Augustus Het Natuurproduct Chllisalpeter verbetert niet alleen een te lagen Kalktoestand, maar oefent voorts een waardevolle nevenwerking uit door zijn gehalte aan Jodium, Borium, Magnesium, Kalium, Natrium. Het regelmatige gebruik van CHILISALPETER voorkomt o.a. het optreden van hartrot. DE PRIJZEN VAN CHILISALPETER ZIJN THANS ZEER AANTREKKELIJK I van het vorige jaar die artikelen frajico voor den wal groot vaarwater heeft gekocht, ter wijl van dit onbeduidende verschil ook nog de makelaar zijn provisie moet ontvangen. Merkwaardig genoeg echter konden we een dergelijk prijsniveau in hun noteerin gen voor Ammonsalpeter S.M. niet vinden; het peil lag hier circa 20 cents hooger. Het is niet aan ons, doch aan de produ centen, die een gemeenschappelijk accoord hebben, waarbij ze zich verbonden al hun artikelen op gelijke voorwaarden omtrent levering en omtrent rabatten of kortingen te verkoopen, om nu eens uit te zoeken, waar dit merkwaardig verschil tenslotte op terug te brengen is. Thomasmeel. Voor Duitschland geeft de statistiek thans de navolgende cijfers: invoeroverschot Maart 1934: 79.800 ton. April 1933/Maart 1934: 1.041.000 ton; Maart 1933 73.200 ton, April 1932/Maart 1933: 721.600 ton. Hier zien wij dus nauwkeurig in cijfers uitgedrukt den grooteren invoer van Duitsch land in het afgeloopen seizoen. Hoeveel zal Duitschland echter in het nieuwe seizoen koopen? Uit de radiorede van dr. Schacht hebben wij omtrent den aankoop van grondstoffen nog geen gegevens kunnen putten. Men zal dus moeten wachten op de resultaten van de transfer-conferentie, die juist thans gehouden wordt en waarnaar da geheele wereld met belangstelling uitziet. De nieuwe binnenlandsche Duitsche tho- masmeelprijzen zijn thans bekend. Ze zijn vrijwel gelijk aan die van het vorige jaar. 26y2 Reichspfennig per procent citroen zuur oplosbaar fosforzuur, vrachtpariteit Rote-Erde; met een Mei-rabat van 4 RPf. en een Juni-rabat van^ RPf. Op deze prijzen ontvangen de handWaren nog omzetraïbat en disconto. De markt in België was in de afgeloope* week wat rustiger. Er kwamen bijna geen nieuwe zaken tot stand, zoodat de werken ook geen kans zagen de vraagprijzen te verhoogen. Kal iz o ut en. De invoercijfers van kali- zouten zijn dit jaar zeer groot. Vanaf 1 Juli 1933 tot en met 31 Maart 1934 is erin totaal ingevoerd 409.300 ton kalizouten, terwijl de hoeveelheid over het geheele voorafgaande jaar slechts 210.700 tons is geweest Wij be reiken dus weer de dubbele kwantiteit. Toch zal met het werkelijke verbruik niet heele- maal zoo hoog mogn stellen, daar er partijen bij zijn, die met opzet gekocht zijn voor verbruik in het a.s. seizoen, terwijl er ook in de zeehavens en -hier en daar op overslag plaatsen nog wel onverkochte hoeveelheden Spaansch en ander kalizout zullen zijn ach tergebleven. Strooit Fijngemalen Kainiet De Onkruidverdelger! aAMWFMntwr ovm DAUWNAT GEWAS BU HELDER WEER 800-1200 Kg. PER H.A. Onder den neem van Fijngemalen Kainiet rijn producten aan de markt, die onvoldoende fijn en droog zijn. Deze zullen geen afdoend resultaat geven. WEIGERT DERGELIJKE PRODUCTEN, DOCH EISCHT ONZE FIJNGEMALEN KAINIET IndeORIGINEELE WATERDICHTE 50 Kg.-verpakking AtfSTERDAM-C. - HEERENGRACHT 342 wel het geval is. gedragen op de rug. Hier voor had men speciale bussen gemaakt, die twee uitmondingen bezaten. Aan elke ope ning werd een gummislang aangebracht, die wat het benedeneind betreft, met isolatie band was vastgemaakt op een dunne lat Door met de duim te drukken op de gum mislang kon de uitstrooming der vloeistof geregeld worden. Op deze manier is het mo gelijk. dat één persoon twee rijen gelijktij dig besproeit. Volgens de Duitsche opgaven is het aldus mogelijk, dat één arbeider per dag ongeveer 1 H.A. planten behandelt. Altijd weer hoort men wat nieuws ('t zou een mooie ttijd voor de Atheners uit Paulu» dagen zijn). Nu leest men weer van het be* reiden van KUNSTMEST UIT KOFFIE. Dit staat tenminste in de Braziliaansche bia- den. Door dit proce li- vervaardigde kunst mest kan gebruikt worden bij de verbouw van suikerriet, katoen, g"ineii vruchten en ook voor koffie. Te Osaco zal de eerste fabriek ter vervaar diging van deze k ups ♦mest verrijzen. De hoeveelheden ko'fie, welke op deze wijze aan de markt worden onttrokken zul len, naar .ren hoopt, het vermtvgm van een deel van den koffie-oogst overbodig maken Als nu ie gebruike-* van deze kunstmest maar niet op de koffie komen met dit spul Of dat hun vrouwen hen inplaats van een DORDRECHl Tuin-, Bloem- en Landbouwzaden Vraagt onze nieuwe Voorjaarsprtjscourant waarin opgenomen: Bloembollen, Groen- f teplanten, Poot-aardappelen, enz., enz. kop geurige koffie de oplossing van de daar uit vervaardigde kunstmest voorzetten. Ik heb wel eens iets dergelijks gehad geloof ik, men noemde het koffie maar het leek veel opeen kunstmestaftreksel. Om de goede vrede deel ik even mede, dat het niet thuis was. Daar kom ik nooit op de koffie. Maar in Amerika (we zijn toch in de buurt) kwamen ze wel op de koffie met de donkere wolk, wat bleek te zijn een zwerm Dat was in Little Rock. (Weet ge niet waar dat ligt?ik ook niet). Er kwamen daar meer van die donkere wolken neerstrijken, die groote schade aanrichtten, en, zooals wo reeds zeiden, vierhonderd paarden, muil ezels en andere huisdieren doodden binnen een omtrek van 10 mijl. De boeren moeten hun vee in de stallen houden en voortdurend vuur voor de deur onderhouden, om de insecten van de stallen af te houden. De schade is te grooter wijl de ^veldarbeid in vollen gang is. Dat is dus een groote strop. Tets wat die landeigenaar in de buurt van Heerenveen ook heeft. Hij kon 17 pondenmaat, dat is verkoopen. De eigenaar van deze landerijen had be doeld complex, voor ongeveer vier jaar ge leden gekocht voor f 2500. Het was toén uitgegraven veen land. Door veel arbeid en aanvankelijk goed onderhouden worden deze moerassen ontgonnen tot goed vrucht baar land. Een en ander bracht kosten mee van ook ongeveer f 2500, zoodat het geheele perceel den eigenaar op f 5000 kwam te staan. Telkenjare moest voor een flink be drag aan mest besteed worden, wilde men dat het land goed bleef. De productie bracht echter niets op met als gevo'g, dat de eige naar. die ook niet over kapitaal beschikt», niet meer in staat was aan het land te laten doen wat er aan gedaan moest worden. Do kwaliteit ging toen snel achteruit. Inpoldering van bedoelde gronden werd tevens oorzaak, dat hierop hooge water schapslasten kwamen te rusten, welke on geveer f 10 per pondemaat (36% Are) be droegen, zoodat van bedoeld complex jaar lijks f 170 polderlasten betaald moesten worden. Dit brengt het aan huur lang niet op. Dan is men landeigenaar!grondbezit- ter! wie doet je wat? Wie je wat doet? De penningmeester van het waterschap. Ja die waterschapslasten, zijn op meerdere plaatsen werkelijk groote lasten. Zoo bezorgt de de regeering zoowel als de landbouwers daar veel last en zorg. Zie volgend bericht: Brussel, 25 April. Den laatsten tijd is door den minister van Landbouw herhaal delijk niet nadruk gewezen op de noodza kelijkheid, om de varkensteelt en de boter- productie te beperken, wil men voorkomen, dat de toch reeds te lage prijzen nog verder dalen, hetgeen voor den Belgischen land bouw noodlottig zou worden. Ook van andere zijde wordt thans in die richting geageerd. Door het Kamerlid Hau- strate, vertegenwoordiger van de landbou wers, is de meening van den minister met overtuigende cijfers verdedigd. Ook wees hij op den bestaanden wantoestand, dat door niet-landbouwers varkens worden gehouden uit speculatie. Zij gebruiken ais voer buitenlandsche rogge en gerst, terwijl de landbouwers zelf hiervoor binnenlana- sche producten nemen. Men zou hieraan een eind moeten maken door het opleggen van een invoertaxe van deze artikelen. Een invoerartikel in ons land is benzine, die in groote hoeveelheden door de auto's, die in immer grooter aantal de straten en wegen onveilig maken, vergast worden en ons vreedzame wandelaars op de verbran dingsgassen vergasten. Nu willen ze in Frankrijk een demonstra tie houden, waarbij AUTO'S MET EEN NATIONAAL PRODUCT GESTOOKT worden. De „Autokampioen1' vertelt het dat van 18 Juni—3 Juli tallooze auto's in iedren vorm Frankrijk zullen doorkruisen, alle ge voed met zuiver nationale brandstoffen. Dat zijn dus brandstoffen, die binnen Frankrijk» grenzen geproduceerd worden of kunnen worden en dus vrij van natuurlijke petro- leumproducten zijn. Dit is wel de meest een voudige aanduiding van het geval, want wanneer we de heele lijst van mogelijkhe den willen opsommen, zouden wo ettelijke kolommen van ons blad moeten vullen. Ora enkele voorbeelden te nemen: lichtgas, aethylalcohol (uit bieten, graan en andere landbouwproducten en wat de meer econo mische productiewijzen betreft uit melasse bereid). Twee Fransche ministeries hebben (voor 't eerst in de historie) prijzen uitgeloofd voor deze gebeurtenis en wel Dofensie en Landbouw. Men ziet dus in deze demon straties een staatsbelang, dat thans met 15.000 francs aan prijzen is gewaardeerd. Voor Defensie is dit duidelijk; of echter uit economisch oogpunt hier igts to berei ken valt, kunnen we helaas tegenwoordig niet meer uit internationaal oogpunt vast stellen. Daarvoor loopen de kostprijzen der brandstoffen op verschillende plaatsen te veel uiteen. Voor Nederland is 't voorloopig alleen van belang om deze demonstratie uit wetenschappelijk oogpunt te volgen. Aldus de .Autokampioen". Laat ons ho pen, dat het niet alleen een wetenschappe lijk doch ook een practisch belang wordt. Het rapport over de verwerking van bieten tot alcohol uitgebracht vanwege Hollandsch Noorderkwartier stemt hoopvol. Op de wijze zooals het rapport het aangeeft zou wel iets te bereiken zijn. Maar we doen alles zou langzaam. In 1932 is er al over gesproken op landbouwvergaderingen. Ernstig over ge» sproken. Nu komt er een rapport. Over hoe veel jaar komt de daad? 'k Ben uitgepraat. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER. N.B. Het verslap over den Landbouw over 1932 (twee en dertig) is nog niet versche nen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3