llieuiue £Hitsrfjr (iuaraut Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken PALTHE - Sbonnementsprijö: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5161 Bureau: Breeskiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 3 MEI 1934 14e Jaargann Sbbertentitpriptn: Van I tot 5 regels1.17'/> Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau - wordt berekend0.10 Het meest officieele Nederlandsche dag blad, de Ned. Staatscourant, van 1 Mei weegt schoon aan de haak 640 gram en döet daarmee de roomsóhe en roode'ju bileumnummers van die dag zware concur rentie aan. Het hoofdblad bevat de gewone mededee lingen en telt slechts zes pagina's, maar liet bijvoegsel, bestaande uit 82 pagina's dege lijk zwaar papier en uitsluitend ten behoeve van het departement van Ecohomische Za ken brengt het gewicht aan. Ook de gewichtigheid? We moeten deze vraag ontkennend beantwoorden. Economi sche zaken is hier niet synoniem met economische daden! Laat ons zien. Het boekdeel opent met de statuten van de stichtingen welke resp. ons economisch leven leiding geven; als daar zijn de centrales voor meel, groente en fruit, aardappelen, zuivel, haring, pluimvee en eieren, griend en riet, vlas, rundvee, var kens, bloembollen. Deze statuten zijn in hoofdzaak alle aan elkaar gelijk, doch bij sommige artikelen zijn er afwijkingen. De Staatscourant, welke niet kan hande len als een gewoon dagblad, was dus wel verplicht alle deze statuten geheel en vol ledig op te nemen. Doch nu komt het vervolg. Er zijn ook statuten voor gewestelijke centrales van rundvee, varkens en aardappels in deon derscheiden provincies. Deze statuten zijn allemaal woordelijk dezelfde, behalve in het eerste artikel, dat handelt over naam en zetel. Nochtans zijn ze al te gader letterlijk en geheel opgenomen en alle worden ze voor afgegaan door een ministerieele beschik king, dat overeenkomstig art. 56 der oude statuten deze als volgt gewijzigd worden. Wij behoeven niet te zeggen, hoe met tien woorden hier pagina's bespaard had den kunnen worden. Hot wordt nog erger. Er zijn ook verschil lende huishoudelijke reglementen. Die zijn allemaal precies eender. In een aparte be schikking wordt gezegd, dat ze voor dit of dat gewest als volgt gewijzigd zijn. Ten slotte komt er weer een reeks statu ten van Landbouwcrisis-organisaties voor de. verschillende provincies, welke, behalve in „naam en zetel'' weer precies eender zijn. Mogelijk meent iemand, dat deze over daad alleen maar papier en inkt kost en .dat men althans het zetsel van één voor alle gebruikt heeft. Het is niet waarschijn lijk, want dezelfde artikelen komen op de zelfde pagina's voor. En dat men met ver knipte matrijzen gewerkt zou hebben, is ook niet aan te nemen. Maar dan vragen we ons toch af: waar bleef de economie bij dit economisclx departement; waar zijn de economische daden van Economische Zaken? Aan St Bureaucratis is weer een kostbaar offer gebracht. DE VERSLAPTE WINKELSLUI TINGSWET De redactie van de Residentiebode vraagt of onze critiek op de argumentatie van het comité van actie tegen de winkel sluiting wel geheel juist is. En dan spreekt het blad alleen over de beteekenis van de wetswijziging, welke Mr. Verschuur indien de en die Dr. Colijn nu liever niet verdedi gen wiL Volgens het blad spraken wij ten onrechte van „verslapping", want „de juiste toestand is, dat het wetsontwerp ietofwat wilde terug koqien op een vorig jaar aangenomen „ver- strenging", die in de practijk niet voldeed." We mogen hiertegen opmerken, dat de schrijver onbesproken heeft gelaten de kern van onze bedoeling. Uit het adres .van het comité konden wij niets anders le zen dan deze oud-liberale beschouwing: gij doet aan „politiek" als ge zegt, dat uw be ginselen u weerhouden een wetswijziging tot stand te brengen, welke de verkregen Zondagsrust weer afbrokkelt. Daarom schreven wij ook: dit is politiek! Want. het is een methode, welke de Resb. immer met ons afgekeurd heeft: van partij belangen spreken als er beginselen in 't ge ding zijn. Wij vermoeden zoo, dat de jubileumstem ming, waarin de menschen van het Haag Sche blad leven blijkbaar oorzaak was, dat de schrijver de waan van de dag der actie voerders ditmaal minder klaar onderscheid de dan anders het geval is. Natuurlijk zijn wij het met hem eens, dat geheele Zondagssluiting gewenscht, maar thans vrijwel onmogelijk is en dat we tevre den moeten zijn met het afwegen der moge lijkheden. Doch wanneer wij dan 't vorig jaar eenige schreden vooruitgegaan zijn, dan moeten wij niet al te gemakkelijk be reid zijn om een stap terug te doen; want dat i s verslapping. Wil men dat nochtans verdedigen, men doe het; echter moet men niet van partij politiek spreken, als anderen voor hun be ginsel opkomen. Dat was voor ons de hoofd zaak. SCHUTTEVAER DE 71ste ALGEMEENE VERGADERING. De Schippersvereeniging „Schuttevaer" heeft onder presidium van Mr. Harm S m e e n g e, lid der Eerste Kamer, te Mep pel haar 71e algemeene vergadering gehou- Behalve de burgemeesters van Meppel, Hoogeveen, Vledder, Steenwijk-en Havelte, en de voorzitters van de Kamers van Koop handel voor Overijssel en voor Drente, merkten wij onder de aanwezigen op: kapi tein ter zee P. Post Uiterweer, inspecteur van het loodswezen, vertegenwoordiger van den minister van defensie, den heer Geraerds, referendaris, vertegenwoordiger van den Minister van Economische Zaken, dr. A. \an Voorthuizen, inspecteur van het buitengewoon onderwijs, vertegenwoordigei van den Minister van Onderwijs. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter allereerst wijlen Koningin Emma, en wees er vervolgens op, dat er door de wet telijke regeling tot evenredige vrachtverdee- ling, die thans een jaar in werking is, reeds veel is bereikt. Hoewel het niet in vele op zichten rozengeur en maneschijn voor de schipperij is, is er toch een gevoel van te vredenheid, nu zij, die werk in overvloed hebben, dit moeten afstaan aan hen die niets hebben. In verband hiermede huldigde spr. oud minister Verschuur, die zoo'n groot aan deel heeft gehad in de tot stand koming van de wet tot evenredige vrachtverdeeling. Hierna werd een welkomstwoord gespro ken door den heer A. Top, voorzitter van de afdeeling Meppel, waarna met de behan deling der agenda een begin werd gemaakt De heer de Bruin, afgevaardigde van Rotterdam, hield een hartstochtelijk betoog, waarin hij aandrong op verplicht onderwij! aan schipperskinderen. van Voorthuizen verklaarde dat men op het departement de meening is toe gedaan, dat men twee zaken uiteen moet houden, n.l. ten eerste de kinderen moeten in het algemeen aan boord blijven, ten twee de de kinderen moeten voor het onderwijs eenige jaren van het schip af. Het aantal /an die laatste kinderen is het vorige jaar ■eeds tot 18 1900 gestegen. Met een be perkten leertijd van drie jaren aan den wal zal reeds veel bereikt worden. Een van zes jaar zou veel te duur voor het rijk worden, Met reiswagens van de D.A.B.O. werden de congresleden naar de nieuwe Schutte- aerhaven gebracht, waarin de schepen ge- pa voiseerd aan den wal gemeerd lagen. De burgemeester, de heer Knoppers hield een welkomstrede, waarna mr. Smeen- ge het woord voerde en het Oranjelint door knipte. Daarna had een ontvangst ten gemeente huize plaats, alwaar achtereenvolgens dooi de burgemeester, door Mr. S m e e n g e en de heer Top het woord werd gevoerd. Vandaag wordt de vergadering voortgezet waarna Vrijdag een autotocht zal worden gemaakt van Meppel over Giethoorn, Fre- deriksoord, Steenwijk en Havelte, waarbij beide eerstgenoemde gemeenten de con gressisten door de burgemeesters ontvangen zullen worden. DR F. E. POSTHUMA WORDT 20 MEI A.S. 60 JAAR. Naar wij vernemen hoopt de oud-minister ran Landbouw, Handel en Nijverheid die zich dezer dagen ter bijwoning van een Congres te Rome be vindt 20 Mei a.s. zijn zestigsten ver jaardag te herden ken. De jubilaris zal dien dag te Ruurloo vertoeven. Waar het 1 Mei j.l. 25 jaar geleden was, dat Dr. Pos- t h u m a, President- Directeur van Cen- Dr F. E. Posthuma. traal Beheer, aan deze organisatie ver bonden werd, zal in verband met het verblijf van Dr. Pos- thuma buitenslands dit jubileum her dacht worden op Zaterdag 12 Mei a.s. 'en Hoofdkantore van Centraal Beheer te Am sterdam. Ten tijde van den wereldoorlog was hij van 19 Nov. 1914 tot 9 September 191S Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel Hoewel zijn beleid tot veel critiek aanlei ding heeft gegeven, kan niet ontkend wor den, dat hij in buitengewoon moeilijke om standigheden vele en gewichtige diensten aan den lande bewezen heeft. Na zijn aftreden hervatte Dr. Posthuma zijn werkzaamheden als directeur van de Coöperatieve Vereeniging „Centraal Beheer'- en werd aangewezen als president-directeur dier organisatie. Den 16en December 1918 werd hem door den senaat der Landbouwhoogeschcol te Wageningen het eere-doctoraat verleend. De critiek, die op den heer Posthuma als minister was uitgeoefend, bleek geen belet sel te zijn om hem na zijn ministerschap voor verschillende belangrijke functies in aanmerking te doen komen. LOONSVERLAGING BIJ DE ARBEIDERSPERS VOOR ADMINISTRATIE EN REDACTIE Naar wij vernemen is aan het admini stratief en redactie-person eel van de Arbei derspers een loonsverlaging aangezegd tegen 1 Juni a.s. Zijn wij wel ingelicht, dan zal om te be ginnen 10 pCt van de salarissen worden ge kort en bovendien de helft van den vacantie toeslag worden ingehouden. De andere helft daarvan zal het volgend jaar vervallen. Alles bij elkaar brengt deze maatregel een loonsverlaging van 14 a 15 pCt. DE KWESTIE-ABRAHAMS IN DE AMSTERDAMSCHE GEMEENTERAAD De 100 opcenten op de Gemeente fondsbelasting Onze Amsterdamsche redacte.ur schrijft ons: Over de zaak-A brahams en Trein 8.! heeft de Raad gisteren den geheelen middag volgesproken. Vooraf had de Raad een aanvrage var heer K i t s z (rev.-soc.) om te mogen inter- pelleeren over het optreden van de politie by den N.S.B.-marsch Zaterdag j.l., afgekitst. De heer De Miranda (c.-d.) vond, dat de communisten het er naar gemaakt hadden de burgemeester, Dr. W. de Vlugt, had trouwens reeds gezegd, dat hy de vragen toch niet zou beantwoorden. Daarna kwam aan de orde het rapport de Raadscommissie van onderzoek in de zaak- Abrahams, waarvan Mr. R o m m e (r.-k.) voorzitter was. Zeer uitvoerig is over het rap port gehandeld en het sprak wel van zelf dat niemand het voor den heer Abrahams opnam. De conclusie van de Commissie, dat diens op treden onbehoorlijk is geweest, werd dan ook niet bestreden. Wel heeft wethouder V (v.-b.), die door den middenstander Bruir m a in het debat was gehaald, verklaard het te betreuren, dat hij van de handelingen van Dr. Abrahams onkundig was gebleven, want dan had hij hem zeker op het onbehoorlijke zijn houding gewezen en daardoor deze zijn oud-collega wellicht kun nen besparen. De communisten probeerden de zaak zóó ir en uit te praten, alsof het College van de heele zaak reeds lang af wist en had beproefd haar in doofpot te stoppen, raaar Mr. Eom- (r.-k.), wethouder Vos (v.-b.) en W. de Vlugt, de burgemeester, hebben met tal van argumenten aangetoond dat zoowel burgemeester als het College geheel onkundig waren van de manipulaties van Dr. Abra hams en de Vereeniging Trein 8.28. De be schuldigingen van de communisten warer •olkomen ongegrond, en hoewel zij die toch handhaafden, heeft de Raad de door hen in gediende motie van afkeuring met 35 tegen stemmen verworpen. In de avondvergadering werd verworpen een voorstel om de verlaging van het havengeld te doen ingaan op 1 Januari 1935. Het eerste gedeelte van de voordracht van B. en W. be treffende herclassificatie (indeeling van stadsgedeelte der gemeente in de tweede klas- het landelijk gedeelte in de derde klasse der gemeentefondsbelasting), werd ver worpen met 24 tegen 17 stemmen. Het tweede gedeelte van het voorstel en W. (om het aantal opcenten der gemeeri- tefondsbelasting te brengen van 78 op 100) werd aangenomen met 33 tegen 8 stemmen. DE HEER HARDEMAN NAAR INDIE VERTROKKEN MINISTER COLIJN BLIJFT ACHTER Vanmorgen vier uur is met het post vliegtuig Ijsvogel van Amsterdam naar Indië vertrokken de heer J. Hardeman, hoofd van de tweede afdeeling van het de partement van Koloniën, die oorspronkelijk minister-president dr. H. Colijn op zijn reis naar Indië zou vergezellen, doch die nu alleen de missie naar Indië zal vervullen ONDERNEMERSRAAD VOOR NED.-INDIE INDIE IN DE WERELDCRISIS „Wij zullen het toch houden...!" De Ondernemersraad voor Ned.-Indiê heeft te Den Haag zijn algemeene leden vergadering gehouden, onder presidium van den heer Ch. J. I. M. W e 11 e r, die in zijn openingsrede allereerst het 12%-jarig be staan dezer organisatie herdacht. Als een van de merkwaardigste uitingen ran de nieuwe tijd signaleerde spr. de toe nadering, welke men overal ter wereld kan constateeren tuschen de Regeeringen f.n het bedrijfsleven Over de Indische financiën sprekende, zeide spreker, dat, ook al komt door een verbetering der conjunctuur het even wicht in het Indische budget tot stand, toch daarmede dan nog slechts de eerste stap tot oplosing van het probleem der Indische financiën is gedaan. Daar naast ziet spr. nog twee belangrijke punten, welke het innerlijk evenwicht van de Indi sche financieele structuur verstoren, t. w. .vare lasten voor rente en aflossing van de schuld en de overmatige druk der belas tingen. Tusschen beide bestaat een recht- streeksch verband. De op Indië rustende schuldenlast staat buiten verhouding tot de intrensieke draag kracht des Lands, zooals die in en door de crisis is geworden. Rente en aflossing eisch- ten in 1933 een bedrag van 85 millioen gul den, de rechtstreeks uit de begrooting be taalde pensioenen 57 millioen gulden, bij een totaal aan zuivere ontvangsten van 242 millioen gulden. Ook al wordt deze verhou ding tengevolge van conversie en een ge wijzigde financiering van den pensioenslast wat gunstiger, een onevenredig groot deei van de inkomsten wordt door deze lasten geabsorbeerd, en eventueel ruimer vloeien- middelen zullen voor afzienbaren tijd door den fiscus voor deze doeleinden wor weggezogen. Hier treedt het verband naar voren tus schen de Indische schuld en den belasting druk, want het is duidelijk, dat een toe komstbeeld als zooevcn aangeduid, geen aannemelijk perspectief kan zijn voor een land als Indië, dat voor zijn herstel en zijn ontwikkeling dringend kapitaal behoevend en dat zelf niet bezittend, het van elders moet aantrekken door gunstige voorwaar den te bieden voor deelneming aan de ont ginning van zijn natuurlijke rijkdommen Beziet men het vraagstuk der Indische 11- nanciën in dit licht, dan dringt zich als vanzelf de noodzakelijkheid op het te bren gen uit de engere Indische sfeer in de wij dere sfeer van het algemeen belang van het Koninkrijk. Het is een nationaal hclang van de eerste orde, dat de Indische finan ciën weer op een zoodanige basis komen tt berusten, dat het economisch herstel en n verdere ontwikkeling er niet door wordt be lemmerd. Komend tot een bespreking van den h digen toestand van het Indische bedrijfs leven. noemde spr. eenige cijfers, waaruit blijkt, dat zoowel de uitvoer als de invoer in 1933 töt ongeveer een derde van de waarde, welke deze in 1928 hadden, waren teruggeloopen. Het indexcijfer van aandee- len in Nederlandsch-Indische ondernemin gen is in vergelijking met 1928 toi op onge veer een vierde gedaald. Wat de opleving tegenhoudt zijn uitslui tend factoren van externen aard, waarop het bedrijfsleven geen, de regeering ecnigen invloed kan uitoefenen, in zoover, dat zij ze door onderhandelingen als anderszins kan afbuigen in een voor ons gunstige richting Maar haar macht en invloed in dit opzichi zijn uiteraard beperkt. Verder kan zij door een juist financieel en fiscaal beleid in belangrijke mate de voorwaarden verbeteren, welke aan een her stel gunstig zijn.Vanzelfsprekend achtte spr. het, dat de Overheid zich vooral thans ont houdt van maat-^gelen, welke den kostprijs der Indische producten ongunstig beünloe- Spr. zeide den sterken indruk te hebben, dat liet bedrijfsleven in ons Indië in den vier-jarigen strijd om het bestaan een span kracht heeft opgedaan, welke slechts op iets gunstiger omstandigheden wacht om r' we vruchten af te werpen. En hierin spr. tenslotte een gunstige prognose. Het eenmaal trotsche gebouw van het In lischi bedrijfsleven is in den storm gescheurd ei gehavend, maar het staat overeind. En het zal overeind blijven. Want wat verloren ge zijn gegaan, bestaan is gebleven de taaie vasthoudendheid, het voornaamste kenmerk van ons ras, welke in liet verle den een zoo grootsclien bouw stichtte die bij ons allpn leeft in de onuitgesproken gedachte: Wij zullen het tóch houden MOBILISATIEHERDENKING OP FORT HONSWIJK Op Fort Honswyk, ter hoogte van Schalk, wijk en het Culemborgsche veer, zal op a.s. wijk en het Oulenborgsche veer, zal op Hemelvaartsdag een kameraadschappelijke menkomst plaats hebben van de oud-gemobili- seerden, die in 1914-1915 in dat Fort waren gelegerd. Ter eere van die samenkomst zijn binnen buiten het fort nu al talrijke versieringen aangebracht. Van den Lekdijk af kan me duidelijk zien. In de verte ziet men al groot aantal vlaggen op de hoogste punten in het fort. De versieringen beginnen al bij den Lek. dijk. De ruim 200 M. lange weg tusschen de Lekdyk en het fort staat vol vlaggen. En van den Lekdijk af kan men ook de fe lijke opschriften lezen, welke in het fort op de gevels van de fortgebouwen zyn aange bracht. Op Hemelvaartsdag te 10.30 uur heeft de blijde intocht plaats. Dan trekken de Hons- wijkers met muziek voorop en met ontplooid vaandel hun vroegere fort feestelijk binnen. Om 5 uur 's middags verlaten zy in optocht het fort weder, en wandelen gezamenlijk naar Schalkwyk en Tuil en 't Waal om de oude vrienden te bezoeken. Om 7 uur vertrekken zij met den extra Honswijktrein uit Schalkwijk. Het is voor de eerste maal sinds het be staan van de Nieuwe Hollandische Waterlinie, ;en fort versierd is. En de bezetting 1914 1915 van Fort Honswyk is tevens het eenige korps uit den mobilisatietijd, dat als korps zijn geheel een kameraadschappelijke sami komst houdt van allen zonder onderscheid, die toe hebben behoord. Land- en Tuinbouw. CENTRALISATIE DER CRISISCENTRALES Men bericht ons: In de provincie Zuid-Holland werden de zer dagen allerwegen vergaderingen gehou den, waar werden uitgenoodigd vereenigin gen werkzaam op het terrein van land en tuinbouw en veehouding. Het doel is om te geraken tot centralisa tie van de verschillende crisis-centrales als rundvee, tarwe, aardappelen, griendcultuur enz. enzdie voortaan in één hand zullen worden gebracht In verband hiermede zal eerstdaags een algemeene inventarisatie plaats vinden, waartoe aller medewerking wordt ingo roepen. In de verschillende onderdeelen van het ewest Zuid-Holland zullen een groot aan tal tellers in 't werk worden gesteld om deze arbeid zoo vlug mogelijk te doen ver- loopen. NIEUWE BOTERWIKKELS Door den Minister van Econ. Zaken is be paald dat, de oude wikkelpapieren, waarop nog geen gewichtsaanduiding voorkomt, mo gen in afwijking van het vorenstaande tot 1 April 1935 worden gebruikt. Vastgesteld is als merk, bedoeld in artikel eerste en tweede lid van het besluit, waar an boter door niet-aangeslotenen bij eon onder Rijkstoezicht staand botercontrolesla- tion dient te worden voorzien, een merk, ver- aardigd door daartoe uitdrukkelijk door de Crisis-Zuivel-Centrale gerechtigden, bestaan de uit de hoofdletters C.Z.C. op één lijn, ge flankeerd door den Nederlandschen Leeuw geplaatst in een zwart vak, waarboven de oorden „Boter voor het" en waaronder het oord „Binnenland", terwijl onder het woord „Binnenland" een doorloopend nummer is aangebracht, noodig voor de door of vanwege do Crisis-Zuivel-Centrale te voeren admini stratie en uit te oefenen controle, benevens de aanduiding van de hoeveelheid boter, waarvoor het uitsluitend is vastgesteld alle opschriften in zwarte letters een en ander, wat den voitn betreft, overeenkom stig de figuur, voorkomende op pagina 2 van het bijvoegsel tot de Nederlandsche Staatscoura t van 3 en 4 Maart 1933, no. 45. Verder is vastgesteld als merk, waarvan rmgepakte boter door niet-aan°eslotenen bij een onder Rijkstoezicht staand botercontrole station dient te worden voorzien, een merk als boven-beschreven, met dien verstande, dat onder het woord „Binnenland" de aan duiding „(Ompakmerk)" voorkomt, terwijl het merk in groene kleur is uitgevoerd; de groene merken, waarop de aanduiding „(Om pakmerk)" nog niet voorkomt, megen, in afwijking van het vorenstaande, worden opgebruikt tot 1 Januari 1935. BOTERVERVOER NIEUWE BEPALINGEN TEN AANZIEN VAN HET VERVOEREN, VERSOOPEN OF AFLEVEREN VAN BOTER De Crisis-Zuivel-Centrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 22 Mei 193-1 een beschikking van den Mi nister van Economische Zaken in werking treedt, waarbij o.a. is bepaald, dat niet pro ducenten ongemerkte boter mogen vervoe ren, verknopen of afleveren (mits niet uit een boterbereid- of bewaarplaats bij een pro ducent in gebruik of ten behoeve van een producent) in eenheden van ten hoogste 1 Kg. Dit is evenwel slechts toegestaan tot een hoeveelheid van ten hoogste 5 Kg. Ton behoeve van groote uitbrengzaken is be paald, dat van liet maximum gewicht van 5 Kg. kan worden afgeweken, mits daartoe door de Crisis-Zuivel-Centrale schriftelijk toe stemming is verleend. Teneinde deze toestem ming te \erkrijgen wende men zich tot de afdeeling Zuivclcontrole der Crisis Zuivel- Centrale, waaronder men ressorteert en waarvan hieronder de adressen volgen: Voor de provincie Groningen, Groningen, Martinikerkhof 33; Friesland, Leeuwarden, Zuidergrachtswal 4; Drente, Assen, Oranje straat 94; Gelderland en Overijssel, Deven ter, Schoutenweg 4; Utrecht, Utrecht, Wes- terstraat 16; Noord-Holland, Alkmaar, Land- bouwhuis; Zuid-Holland, Den Haag, Crisis- Aangeslotenen, v. d. Spiegelstraat 22; Noord Brabant, voorzoover niet onder station Reor- mond, Eindhoven, Fazantlaan 11; Limburg en een gedeelte van Oostelijk Noord-Bra bant, Roermond, Willem Il-singel 5; Zee land, Middelburg, Oost-Indisch Huis. In bepaalde, in bovenbedoelde beschik king aangewezen gebieden, waarvan hier onder een opgave volgt, is de hierboven ge noemde hoeveelheid van 5 Kg. beperkt tot 1 Kg., terwijl in die 'gebieden ook geen uit zondering is gemaakt ten behoeve van uit brengzaken. Wil men in die gebieden meer dan 1 Kg. boter vervoeren, verkoopen of af leveren, dan dient de waar steeds van een merk te zijn voorzien. Niet-producenten kunnen merken ontvangen, wanneer zij door de Crisis-Zuivel-Centrale als ompakker zijn erkend. Men wende zich daartoe eveneens tot de betrokken afdeeling Zuivelcontröle. De gebieden, waar het ongemerkte ver voer van boter beperkt is tot een hoeveel heid van ten hoogste 1 Kg., zijn: de gemeen ten Susteren en Roosteren en de gemeenten ten Zuiden daarvan in de provincie Limburg gelegen; de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaan deren; op Noord- en Zuid-Beveland; op Wal cheren, met uitzondering van de gemeenten Middelburg en Vlissingen (waarvoor dus een maximum-hoeveelheid van 5 Kg. geldt); op Tholen; op Schouwen en Duiveland; op Goeree en Overflakkee; op Voorne-Putten; in Beijerland-Hoeksche Waard; op het eiland van Dordrecht. Het voorhanden hebben van ongemerkte boter is in bovenvermelde gebieden ver boden, uitgezonderd in winkels in gebruik bij personen, die bij de Crisis-Zuivel-Centralp zijn ingeschreven als ompakker en daarvan een door of vanwege de Crisis-Zuivel-Cen trale afgegeven schriftelijk bewijs kunnen toonen, en in woningen, voor zoover daar' niet meer dan Kg. boter per inwonenri huisgenoot aanwezig is of voor zoover door de Crisis-Zuivel-Centrale voor het voorhan den hebben van de aanwezige hoeveelheid ongemerkte boter schriftelijk toestemming is verleend. Teneinde tijdig in het bezit van de ver eischte merken of schriftelijke vergunnin gen te zijn, wende men zich zoo spoedig mo gelijk tot de betrokken afdeelingen Zuivel contröle. DE IEPZIEKTE Ook ln 1933 zijn de onderzoekingen over d< iepziekte en over de middelen ter voorkominj en bestrijding met kracht voortgezet, zoowe aan het Phytopathologiech Laboratorium Willi Commellne Scholten te Baam als aan het Labo Eutomoli -nderz uw der Landbouwhoogerschool n in de stad-skweekerlj laarlem en Utreoht aUi an de Rijkswaterstaat Ook weiden pr< n zijn het 1 bemesting op de ziekte Tillende voedingsoploi ulmi) in ■ebben nraklng gebiaclit. Deze lig positief resultaat op geleverd. Omtrent het onderzoek aan het Laboratorium te Wagenongen deelen we uit het betreffende verslag het volgende mede: Het bleek, dat de larven ded iepenspint- kevers. wanneer zij zich ter overwintering in de poppenwieg bevinden, na een verblijf van 7 maanden onder water zich nog tot Imagines ontwikkelden. Door het te water brengen ver liest de iepenschors vermoedelijk na ongeveer 3 4 maanden haar aantrekkingskracht voor de lepenspintkevers. De proeven hierover zijn thans nog loopende. H, het wal leid <t verloren gaat, zoolang de schors blijft. p uitgebreide schaal met chemt- Princess NIEUWE VOORJAARS MODELLEN in GRIJS-, BRUIN- en ZANDKLEtJR WEILDA met GLACé VAN BLADEL WAALWIJK Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 De 71ste algemeene vergadering van „Schatte* vaer" wordt te Meppel gehouden. Nieuwe bepalingen ten aanzien van het vervoe» ren, verkoopen en afleveren van boter. In de Amsterdamsche Gemeenteraad. Vergadering var de Ondernemersraad voot Nederl.'Indië. Blz. 2 Het communistisch verzet te Parijs gebroken. Spionnage in Frankrijk. Het volksgerechtshof in Duitschland. Blz. 5 Staatsraad Mr. A. D. W. de Vries neemt ont* slag als lid van de afd. voor de geschillen van bestuur. Blz. 9 De Tweede Kamer heeft het zestig millioen wetsontwerp goedgekeurd met 87 tegen 7 stem' men. Ook werd aangenomen met 47 tegen 24 stem* men het wetsontwerp houdende nadere voorzienin» gen ter bescherming van de openbare orde. De motie-Kupcrs betreffende de verlaging van de steunbedragen v«.or de Twcntsche werkloozen werd met 61 tegen 32 stemmen verworpen. Nadere bizonderheden over de ontploffmgsramd te Utrecht. Mislukte bankoverval te Amsterdam. De regeling van de rubberrestrictie in Ned. Indië. Heffing van een bijzonder uitvoerrecht op bevolkingsrubber. Een waarschuwende Amerikaan De transferbesprekingen zijn te Berlijn vastge* loopen. Heden wordt de conferentie voortgezet. Algemeene vergadering van de Ned. Ver. ten behoeve van Zeelieden „Hospitaal-kerkschip Dé NIEUW FEUILLETON Heden beginnen wij met een nieuw feuilleton. 't Eerste hoofdstuk zal alle lezers reeds de overtuiging geven, dat 't een spannend verhaal belooft te worden. Wij achten 't dan ook volkomen overbodig met vele woorden voor ons nieuwe vervolgverhaal aandacht te vragen. 't Zal weken lang mede oorzaak zijn, dat onze lezers "s avonds met verlangen naar de krant uitzien. CHEMISCH REINIGEN 't beste op dit gebied VERVEN ALMELO (Adv.) watergasteer slechts gering blijkt te zijn. :hbeheer heeft in 1933 een ipsporlng van doode vankelljk plan, het geheele land stelselmal veilde iepen te zuiveren la voor een groot dee! uitgevoerd. Het aantal in 1933 In totaal voor velling aan gewezen Iepen bedroeg rond 70.000 (teger 24.000 in 1932 en 26.000 fn 1931). Ofschoon d«x< getallen geen vergelijkingsmaatstaf i de i de verschillende ja gebleden loopen In de onderscheiden jaren, wat i het vorige Jaar. in de gebieden. land heviger s-a.< dai verschijnsel trad ook reeds verscheidene ji verricht Dit wijst er op, d.-it 1933 voor ikkeling dar ziekte zeer gunstig was. de AMSTERDAM DE NIEUWE AUTOBUSSEN. Naar wy vernemen zal de eerste der door da Gemeente Tram bestelde „Beers Tram Coa ches" deze week worden afgeleverd. De door Amsterdam bestelde wagens zyn gebouwd •oor vervoer van 49 passagiers (34 zitplaatsen r. 15 staanplaatsen). Zy maken een schitte- enden indruk zoowel wat de zware construc tie, als wat het uiterlijk en het interieur betreft. Zooals reeds vroeger gemeld, zyn do ..Beers Tram Coaches" van Nederlandse!» fabrikaat, gebouwd in de fabriek van de N.V. 'Adr. Beers te Den Haag. De carosserieen zyn van de firma Verheul te Waddinxveen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1