WOENSDAG 2 MEI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND VREUGDE IN DUITSCHLAND GEESTDRIFT ROND DEN MEIBOOM DE rüHRER SPREEKT. Het feest van den eersten Me! is in Duitschland begonnen met een midder nachtelijke jeugd-bijeenkomst op de „Br°c- ken". Baldur von Schirach, de Rijksjeugdlei- der, voerde hier het woord. Hij zeide o.a., dat geen dag weleer meer in het teeken van den klassenstrijd stond dan de eerste Mei. Thans is dat anders. In den geest van den Leider hebben wij in den wedstrijd om arbeid aan de gemeenschapsgedachte van den len Mei een overweldigende uitdruk king verleend. Ik wensch dat de geheele Duitsche jeugd er naar zal streven de kwes tie van den (vrijen) tijd op te lossen. Geen leerling aan een school voor hooger onder wijs heeft een recht op 70 dagen vacantie in een jaar, zoolang niet ook de arbeider het herstel krijgt, dat hij moet hebben. Op dit oogenblik moet van de hoogte van de Broeken worden verkondigd: het jonge Duitschland staat achter de Duitsche. arbei ders. Moge in de vlammen van het vuur verbranden de tweedracht en het standsge voel. Na deze woorden van Von Schirach zong de jeugd het lied „Vorwaerts, Vor waerts", waarmede de plechtigheid ten ein de was en waarna de jongelui hun kampe menten opzochten. Te Berlijn concentreerden zich groote fees telijkheden rondom een grooten Meiboom, die uit het Schwarzwald naar Berlijn was gehaald en in den Lustgarten opgericht Goebbels en Hitier hielden tot de daar in duizenden vergaderde jeugd korte toespra ken. die met luid gejubel werden begroet. Hitier ging vervolgens naar Tempelhof, waar hij eveneens een met geestdrift toe gejuichte rede hield. Na den nood van het Duitsche volk m de jaren na den oorlog te hebben geschil derd, bracht Hitier zijn hoorders in herin nering. hoe hij verleden jaar. op den lsten Mei, het Duitsche volk verzekerd had van zijn vasten wil, om dien tijd van nood te beëindigen. .Vandaag", aldus Hitler, „weet bet ge heele volk, dat onze wil sterker is dan de Duitsche nood". (Bijvalsbetuigingen). D» catastrofale werkloosheid, begonnen door den waanzin der vredesverdragen, voortgestuwd door de zwakke vroegere staatsleiding, is, dank zij den strijd om ar beid ingedamd en 2 millioen menschen zijn weer in het productieproces ingeschakeld (Minuten lang applaus). Nadat Hitier vervolgens een uiteenzetting had gegeven van het streven der nationaal- socialistische beweging, ging hij voort: „De gigantische organisaties in onze be weging moeten slechts dienen om een nieu wen' Duitschen mensch tot stand te bren gen. En wat ons met de huidige generatie niet gelukt, zullen wij bereiken met de vol gende, want, evenals wij gekampt hebben en nog kampen om den Duitschen volwas sen man en de Duitsche volwassen vrouw, zoo strijden wij ook om de Duitsche jeugd. In onze nationaal-socialistische jeugdorga nisatie hebben wij de school voor de opvoe ding van den mensch in het nieuwe Duit sche rijk. Wij willen, Duitsche volksgenooten, ook niet vergeten, Hem te danken, Die het ge heele jaar door onzen arbeid met zulk een gunstig resultaat liet gedijen en wij willen Ilem vragen, ook voor den komenden tijd, ons volk Zijn zegen niet te onthouden. Vóór alles echter moge de Voorzienigheid onze innigste wenschen in vervulling doen gaan, dal onze Duitsche menschen elkaar steeds nader mogen komen en beter begrij pen, dat zij het doel mogen bereiken, waar voor ons volk sedert duizenden jaren heeft gekampt". (Ononderbroken, eindelooze bij valsbetuigingen). Bij de laatste woorden van den „Fuhrer verhieven zich de massa s op de tribunes als cén man. Millioenen strekten den arm in de hoogte en zongen vol geestdrift net Horst Wessellied. Onder het gejubel der menigte verliet ver volgens de kanselier met zijn begeleiding het veld. OOSTENRIJK VIERT FEEST STARHEMBERG VICEKANSELIER Uit Weenen: Bondspresident Miklas heeft gisteren op voorstel van bondskanselier Dollfuss, vicekanselier Fey op diens verzoek van zijn ambt ontheven en in zijn plaats oe noemd den bondsleider der Heimwehren. Prins Starhemiberg. Verder is Fey benoemd tot bondsmimster; hij heeft de leiding van het openbare vei- Iigheidswezen gekregen. Staatssecretaris Karwinsky is tot assistent van kanselier en vice-kanselier benoemd. DE EERSTE MEI De eerste Mei ia als algemeene feestdag gevierd. In het Prater Stadion brachten 60.000 schoolkinderen een hulde aan bonds kanselier Dollfuss, die een toespraak tot hen hield. Bondskanselier Dollfuss heeft ook door de radio tot het Oostenrijksche volk gesproken en daarbij in het bijzonder gewezen op den christelijken geest, waardoor de nieuwe grondwet zich kenmerkt, Uit het concentratiekamp van Kaïserst j inbruch zijn 100 nationaal-socialisten ontsla gen. Het kamp wordt thans opgeheven Het Oostenrijksche correspondentieburenu meldt: De huldigingsoptocht, welke de, door de nieuwe grondwet in het leven geroepen, acht standen voor bondspresident Miklas en de bondsregeering, in tegenwoordigheid van de leden van het corps diplomatique hebben gehouden, vormde een grootsche de monstratie voor de nieuwe Oostenrijksche constitutie. De meest vooraanstaande vertegenwoordi gers van het openbare leven legden hierme de een bewijs af van hun trouw .en aanhan kelijkheid. De stoet marcheerde urenlang voorbij het podium waarop de bondspresident, de bondskanselier en de Weensche burge meester hadden plaats genomen. De weg van het Weensche raadhuis Via de Ringstnasse naar het Prater, welke een kilometer lang is, was geheel met honderd duizenden jubelende menschen bezet De indrukwekkende manifestatie had een schitterend verloop. Ook elders in Oostenrijk verliepen de pi- triotieke manifestaties zonder noemens waardige incidenten. Het grondwetfeest was aldus een gunstige voorbode van een beteren tijd in het staat kundig en maatschappelijk leven van Oostenrijk. DE LANDBOUW IN RUSLAND Volgens de gepubliceerde cijfers zijn in de Sovjet Unie bijna 28 millioen hectare grond bezaaid tegen 18Yx millioen in dezelf de periode van het vorige jaar* DE 1 MEI-VIERING Over het algemeen is de 1 Mei-viering in het buitenland kalm verloopen. Over de be toogingen te Berlijn en te Weenen berichten wij afzonderlijk. Te Londen is de viering van den lsten Mei vojkomen ordelijk verloopen. De eeni- ge ongeregeldheden, die plaats vonden, wa ren verkeersopstoppingen. De groote betoo ging in Hydepark verliep zonder incidenten. In F r a n k r ij k waren slechts enkele fa brieken gesloten. Te Angers is het tusschen aanhangers van de regeering-Doumergue en linksche tegenstanders naar aanleiding van een betooging van eerstigenoemden tot bot singen gekomen, die reeds in de zaal een aanvang namen en die op straat tot vrij ernstige ongeregeldheden aangroeiden. Aan beide zijden vielen talrijke gewonden en, naar verluidt, zou ook eeu persoon gedood zijn. De politie slaagde er na krachtig in grijpen in de orde weer te herstellen. Er werd een reeks arrestaties verricht Te Villeneuve bij Parijs is de electrische tramleiding doorgensneden, waardoor het liet tramverkeer werd stilgelegd. De politie werd met een steenenbekogeling ontvangen, terwijl uit de huizen ook werd geschoten. Vijf politie-agenten zijn daarbij gewond. Üok de politie-auto werd hier beschoten. Uit de provincie worden hier en daarbot- ONGEREGELDHEDEN TE PARIJS. Stadswijk in rep en roer PARIJS, 2 MeL Het 1 Mei-feest, dat geheel Frankrijk zonder vermeldenswaardi ge incidenten is verloopen, heeft in het Oos ten van Parijs evenwel aanleiding gegeven tot een vrij ernstige botsing tusschen com munisten en de politie. Een geheele stads wijk is in rep en roer, en het is niet te overzien, wanneer de ongeregeldheden een einde zullen nemen. Sedert gisteravond zijn eenige honderden communisten slaags met een groote politie macht en leden van de Garde Mobile. In den avond hadden de taxi-chauffeurs van het Oostelijk deel der stad hun wagens uit de garages gehaald, omdat zij nachtdienst moesten doen. De communisten beschouw den zulk sevenwel als een schending van de arbeidsrust en in een oogenblik waren eenige honderden demonstranten samenge- stroom, die met steenen naar de auto's gooi- De politie, die niet direct de rust kon her stellen, requireerde versterking, doch toen deze arriveerde, namen de communisten 'n dreigende houding aan. Tenslotte trokken zij zich in eenige zijstraten terug en barri cadeerden zich in dc arbeiderswoningen in de z.g. Cité Jeanne d' Are. Toen kwam het tot een ernstig „treffen met de politie. Uit de vensters werd ge schoten en met alle mogelijke voorwerpen gegooid. De nauwe straatjes veroorloofden de politie niet krachtig op te treden zonder gevaar te loopen. De communisten maak ten daarvan gebruik en stuurden steeds weer groepjes van 50 man de straat op, die straatsteenen aansleepten, welke dan later uit de vensters werden geworpen. Op een andere plaats werden loopgraven aangelegd, welke eveneens werden be schermd met barricades van straatsteenen. Tegen middernacht waren aan de zijde van de politie één persoon ge dood en 11 gewond. Uit alle deelen van de stad arri veerden politieversterkingen, zoodat tegen 1 uur duizenden manschappen waren verzameld, onder bevel van den politieprefect De communisten richtten op straat nieuwe barricades op, en stookten hier en daar vuurtjes. In de vroege ochtenduren ging de politie over tot een vrij algemeenen aanval, waarbij de barricades konden worden genomen en ontruimd. De communisten zetten evenwel het vuurgevecht voort uit de huizen. Ook de brandweer was gerequl- reerd, die de massa bespoot. In de nauwe straatjes schoot de politie slechts langzaam op. Nadat de politie de straten had ontruimd, drong zij door in de woningen. Alle huizen werden van onder tot boven onderzocht. Meer dan 20 personen werden gearresteerd. Zelfs de daken werden bewaakt, teneinde onmogelijk te maken dat omsingelde com munisten zouden vluchten. De huiszoekingen duren voort. De stads wijk is nog steeds afgezet. De straten geven liet beeld van groote verwoestingen. Geen lantaarn is heel ge bleven. De ruiten der lager gelegen wonin gen zijn vernield. Overal liggen steenen, meubelstukken, glazen en vaatwerk, zoo mede bierflesschen, welke voorwerpen door de communisten als projectielen werden Te Madrid vierde men den lsten Mei dag met een algemeene staking. Trams noch stadssporen liepen. Alle winkels, op de sigarenwinkels na, waren gesloten. Te Brussel hielden socialisten en com munisten afzonderlijke optochten. Aan de Msb. wordt de volgende /aardige" bijzonderheid daarvan gemeld: In den stoet der Brusselsche socialisten trokken vooral de aandacht de keurig; met nieuwe uniformen uitgeruste roode-militie- afdeelingen, die zoo goed paradeerden als echte militaire formaties. Het soldaatje-spe len schijnt er bij de rooden beter in te gaan dan bij de burgers, die er feestelijk voor zouden bedanken, zich in partij-groepen te laten drillen en militairiseeren. Te Moskou is op het Roode Plein een parade gehouden door de troepen; de volks commissaris van oorlog en marine, Woros- jilow passeerde de revue. Op een tribune bij het mausoleum van Lenin verschenen Stalin, Molotof, Kalinin en de andere leden der regeering en van de executieve der par tij, die luide werden toegejuicht. Alle leden van het corps diplomatique waren aan wezig. Na een toespraak van Worosjilof en een plechtige eedaflegging defileerden de jonge strijders van het roode leger voor de tribune, gevolgd door vertegenwoordigers van de verschillende wapens, waarna de verschillende arbektersdelegaties kwamen. De revolutionaire oorlogsraad vaardigde een dagorder uit, geteekend door Woros jilof, waarin o.a. wordt gezegd: Bij het feest van den eersten Mei manifes teert het Roode Leger met alle arbeiders zijn strijdkracht en verklaart wederom, dat er geen enkel ander leger ter wereld is, dat lauw verbonden is met het volk of ver knocht aan de regeering als het Roodr Leger. Er bestaat geen tweede zoodanig leger, dat met ieder land zou worstelen om den wereldvrede als het Roode Leger. Geen ander leger zou met zoo veel zelfverlooche ning strijden als het Iger van arbeiders en boeren. DE KLEINE ENTENTE Uit Boekarest: De tweede economische conferentie van de Kleine Entente is te Boekarest geopend onder voorzitterschap van den Roemeenschen minister van bui- tenlandsche zaken Titoelescoe, die de ope ningsrede heeft uitgesproken, waarin liij het doel der conferentie heeft uiteengezet. Het gaat er vooral om, tusschen de drie geallieerde staten een hechtere economische samenwerking tot stand te brengen en het goederenverkeer intensiever te maken. De conferentie stelt zich in heit bij zonder voor, bestaande moeilijkheden tengevolge van de invoerbeperkingen en de reglementeering van den devie- zenhandel te ontgaan. Voorts gaat heit erom een hechtere samenwerking te verzekeren tusschen de industrieën en emissiebanken in de drie landen. De agenda der conferentie bevait voorts de schepping van nauwere relaties tusschen de spoorwegmaatschappijen, de luchtvaart, de Douanescheepvaart en de posterijen in deze landen. Waarschijnlijk zullen de conferentiewerk zaamheden een week duren. JAPAN EN CHINA JAPAN VRAAGT NU OPHELDERING. Reuter verneemt, dat de Chineesche ge zant te Londen aan sir John Simon heeft verzocht, nader mede te deelen, wat hij be doelde, toen hij sprak in het Lagerhuis over „speciale rechten van Japan, welke door de andere mogendheden zouden zijn erkend en waaraan andere mogendheden geen deel hebben". De verklaring, door sir John Simon in het Lagerhuis afgelegd en die, welke Huil publiceerde, worden met veel ophef in de Japansche bladen afgedrukt De bladen vestigen er in hun commen taren de aandacht op, dat Simon niet ge sproken heeft van een speciale verantwoor delijkheid van Japan in het Verre Oosten. Verklaring van Cordell Hnll De Vereenigde Staten hebben de Japan sche eischen inzake een Monroe-leer van de hand gewezen, hetgeen door staatssecretaris Cordell Huil Maandag in een officieele ver klaring, welke is uitgegeven door 't staats- departement, is bekend gemaakt Huil deelde mede, dat liij den Amerlkaan- schen ambassadeur in Japan, Joseph Grew, geïnstrueerd had, het Japansch ministerie van buitenlandsche zaken ervan in kennis te stellen, dat de Vereenigde Staten staan op het standpunt van handhaving van haar verdragsrechten in China en verwachten, dat de andere staten hetzelfde zullen doen, overeenkomstig het negenmogendheden- verdrag, hetwelk territoriale en politieke onschendbaarheid in China .garandeert DE „ARTIGLIO" BIJ HET WRAK DER „LUSITANIA"? Het Italiaansche bergingsvaartuig is Maandag in het dok van Dover aangeko men. De gezagvoerder Bruno verklaarde, dat de bemanning, nadat ze eerst aanzien lijke moeilijkheden had ondervonden en door de weeromstandigheden hun werk zaamheden had moeten uitstellen, twee stoomschepen hadden aangetroffen op i dan 80 meter onder den zeeapiegel. Een daarvan lag bij Galley tusschen hoo- ge rotsen, waar reeds tal van schepen zijn door midden gebroken. Dit schip heeft men niet kunnen indentificeeren en het is ook niet bekend, wat zich aan boord daarvan bevond. Het andere vaartuig was de „Spectator", dat ten Westen van Old Head bij Kingsale was aangetroffen. Bruno verklaarde, dat er aanwijzingen waren, dat de „Lusitania", welke tijdens den oorlog tot zinken wai gebracht, zich niet .ver van de „Spectator' bevond. TROTZKY DOOLT ROND PARIJS Uit Parijs: d.d. 1 Mei: Indien -niet een land Trotzky binnen 48 uur gastvrijheid heeft aangebpden, is het zeer wel mogelijk, dat de Fransche regeering hem interneert. Trotzky, die klaarblijkelijk vreest ver moord te worden, reist van herberg tot her berg en van hotel tot hotel in een straal van 100 K.M. rond Parijs, steeds vergezeld van zijn echtgenoote en een particulieren detective. Naar verluidt, heeft hij geen twee nach ten in hetzelfde bed geslapen, sinds hij uit Barbizon is vertrokken. LONDEN, 2 Mei. De bladen melden dat het ministerie van buitenlandsche zaken den leider van de onafhankelijke arbeiders par tij heeft medegedeeld, dat niet kan worden toegestaan dat Trotsky zich zou vestigen op een van de Britsche Kanaal-eilanden. Reeds 73 arrestaties Uit-Augsburg: Gisternacht is de „Saen- gerhalle" volkomen afgebrand. Waarschijn lijk is brandstichting in het spel. Een belooning van 10.000 mark is uitge loofd voor dengene, die aanwijzingen kan geven, welke leiden tot de arrestatie van de__(n) dader(s). Nader wordt gemeld, dat de tot dusverre ingestelde onderzoekingen nog geen positief resultaat hebben opgeleverd. De nasporingen der deskundigen op de plek van den brand hebben uitgemaakt, dat geen sprake kan zijn van een bomaan- g, daar dergelijke bestanddeelen niet zijn gevonden. Er zijn 4S personen, die deel hebben uitgemaakt van oppositie-partijen, gearresteerd. Bovendien zijn in de omgeving van Augs burg nog 25 andere personen in hechtenis genomen. OORLOG IN ARABIE? Gewapende schepen naar Sauu. Uit Cairo: Ondanks het feit, dat kort ge leden vredesonderhandelingen tusschen den Imam van Jemen en koning Ibn Saud zijn geopend, schijnt de Imam toch bezig te zijn een tegenaanval tegen Ibn Saud te organi- seeren. Een telegram uit Sana maakt melding m de aankomst van groote hoeveelheden munitie en van het uitzenden van gewapen- :hepen van de haven van Hodeida voor aanval op een haven van het koninkrijk Saudi, terwijl er bovendien vliegtuigen naar het front zijn gezonden. De 1-Mei-betoogingen hebben op Cuba aanleiding gegeven tot ernstige ongeregeld heden. Men acht den toestand ernstig. De politie zag zich gedwongen van de vuur wapenen gebruik te maken en traangas- bommen te werpen, NEGEN NEGERS IN CONGO TER DOOD VEROORDEELD Uit Stanleystad: Dinsdag a.s. zullen te Wamba negen negers worde., terechtgesteld, die als leden van de „Anioto"-sekte beschul digd worden van moord op inlanders. De inlanders zijn in tal van geheime sek ten vereenigd. waarvan de „Anioto" een wreedste is. De leden der .Anioto" hullen zich in het vel van een luipaard en beves tigen aan hun handen de klauwen dezer die ren, waarmede ze dan hun slachtoffer over vallen en vermoorden. Hoewtel de regeering al het mogelijke doet, om een einde te maken aan het ruwe optre den der 6ekte-leden heeft ze niet kunnen verhinderen, dat de „Nnioto" nog 6teeds wreedheden pleegt. Uit Oost-Indie AARDVERSCHUIVING OP SUMATRA PADANG, 1 Mei (Aneta). Op het terrein van de Mijnbouw Mij. Salida, afdeeling Pni- nan, heeft een groote aardverschuiving plaats gehad, waardoor de woningen van den hoofdingenieur en twee ge-emploveer- den werden vernield. Een groote Winter- thur-compressor is verdwenen. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. - De schade wordt getaxeerd op f 70.000. DE BRANTAS BUITEN HAAR OEVERS SOERABAJA, 1 Mei (Aneta). Zondag morgen is de Brantas bij Kediri weer buiten de oevers getreden. Vele huizen werden out ruimd. De was van het water bedraagt 35 c.M. per uur. Het water heeft thans een stand bereikt van slechts 12 c.M. onder den vorigen hoogsten stand. Een nieuwe brug op den regentschapsweg Pagoe-Koentjoeng is weggeslagen. Het ver keer per as tusschen Kertosono en Kediri is gestremd. Op verschillende provinciale en regentschapswegen is het verkeer even eens gestremd. De S.S. ondervindt stagna tie. Het polderland bij Poerwosari is over stroomd. Ook de desa's waar de vorige over strooming plaats vond, zijn overstroomd. De herstelde Brantasdijk houdt stand. Rechtzaken. ONNES VAN NIJENRODE-ZAAK VRIJSPRAAK GEVRAAGD VOOR ONNES Dinsdag zette Mr. Keppeüne v. d. Coppello zon pleidooi in de Onneszaak voort. PI. gaat uitvoerig het financieel verleden van verdachte Onnes na. om aan te toonen, dat de lezing van Onnes meer geloof verdient dan die van een getuige als Koning. Meer ln het bijzonder staat pl. stil b|j de be lastingschulden en bi) de onderhandeling door Pl. komt tot de conclusie, dat uit de geheele flnancleele positie van Onnes blijkt,, dat hü de Inbraak niet gepleegd kün hebben. Vervolgens wordt de figuur van Onnes als mensch bespro ken. Pl. vraagt vrijspraak, als het kan uli rtuiglng. Mr. Muller Massls bespreekt enkele punten, ook door den officier besproken, als het ge beurde in „Louis XVT' en de door het O. M., beweerde tegenwerking van Onnes tegen Johan knegt in diens bezoek aan het kasteel. Bespro ken wordt de persoon en het werk van Johan- knegt. Uitvoerig wordt de houding der Utrecht- i het requisitoir. 'oorts bespre de verhouding tusschen Johanknegt en mej. «oggerath en de gesohiedenis van de Holland- Bcb.e Rading. Vervolgens bespreekt pl. het aandeel in de Holl, Rading Comedie. dat Witbraad hierin heeft gepad. „Ik weet niet. aldus mr. Muller Massls „wat daarachter steekt, maar vraag of de geheele combinatie verdachten-getulgen niet doende is ons een rad voor de oogen te draaien! Het verhaal, dat Koning ophing over het ver- toonen van het flaconnetje is geheel anders dan Johanknegt vertelt. Na deze kwestie tot ln bjjzonerhedcn te heb ben besproken, behandeldo pl. de houding van Onnes tegenover Johanknegt. Tenslotte hield pl. kleine resumtie in verband met het eldt Het O. M. zeide: „Alle ande- entenis afgelegd, Ujke "bekentenis noemt!' maar een ruitei" Denken wJJ in dit verband aan hot voorbeeld: dief en heler. Do dief is getuige, maar h(J ont kent zön eigen diefstal en hü verklaart alleen den boel aan den heler verkocht te hebben. Zou het O. M. dat een ruiterlijke bekentenis noe- cn zijn verklaring als getuige aanvaarden. .ippen uit beëedigde getuigenverklaringen wat men noodtg heeft voor een bewüscon- structie, terwUl men dien getuige overigens wantrouwt, zou een systeem zijn. waaraan geen Nederlandsch rechter zich bezondigen zal. Het O. M. zegt „Misschien is Onnes ingegaan de voorstellen van Koning. Koning is de mefisto, die wist en voelde dat ..jj Onnes tot geldelijke beloften zou kunnen brengen door bedreiging met schandaal. Er blükt uit - *--* *- niet gelooft i een ruiterlijke disschen, het belangclooze. Ja aast mcnschlievende verhaal dat niet all. seds daarom, maar ook wegens tal van 1 onderheden eenvoudig ongeloofwaardig ilt het in zün hart ook zeer en daarom kan zün vreugde niet on vermengd en niet oprecht zün dat dit ram melend getulgenmaterlaal een ernstige bedrei ging vormt voor de Juistheid van een veroor deling. Mr. Muller Massls brengt hierna, niet op ver- _jek van verdachte, maar ambtshalve, nog enke le Juridische bezwaren tegen de dagvaarding in 't midden. Pl. staat stil bü de bewering als zou Onnes bedrlegelijke middelen hebben aan gewend. om den expert v. d. Dussen tot een dading te bewegen. Bewezen moet worden, dat v. d. Dussen ln den waan is gebracht door de bedrierelUke middelen, welke door Onnes zün gebruikt. Dit Is niet het geval. Pl. beroept zich daartoe op de verklaring van v. d. Dussen zelf. die btj uitvoerig nagaa' cn van het groot- 'o belang acht. Zoowei op feitelijke gronden, waaruit volgt dat op dat bewijs de verdachte niet veroordeeld kan worden, als op de Juridische en Juridlsch- feltoltjke gronden, waaruit zonneklaar blükt. let veroordeeld kan worden zoo ein digt Mr, Muller Massis vraag ik met over tuiging vrJJspraa k voor Onnes, De zitting wordt geschorst tot morgen (Don derdag). voor, de re- en duplieken, Gemengd Nieuws. ECHTELIJK DRAMA TE DEN HAAG MAN EN VROUW DOOD Vanmorgen heeft in de Bpnschotensche- straat te Den Haag een vreeselijk drama plaats gehad. Zefkere Van R, die gisteren was voorge- weest voor een echtscheidingsproces, heeft vanmorgen zijn vrouw vermoord en zich zelf door gasverstikking om 't leven gebracht Nadere bijzonderheden ontbreken nog. DE ROODE TULP Tegen een bestuurslid der S.D.A.P. te IJmuiden is volgens De Tel. proces-verbaal opgemaakt, omdat deze tijdens den optocht een roode tulp droeg, die in beslag werd nomen. TRAGISCH ONGEVAL Door tot nog toe onbekende oorzaak raakte de 67-jarige arbeider A. Zorn, in dienst bij de N.V. Aaninemings Mij., J. M. Strijland te Uithoorn onder een goederen- Eenige wagens gingen over beide bee- nen, terwijl zijn linkerarm werd afgerukt. Per ziekenauto werd het slachtoffer direct naar Amsterdam overgebracht. Men vreest voor zijn leven. De heer Zorn herdacht heden juist den dag waarop hij voor 51 jaar bij zijn patroon in dienst trad. NEDERLANDSCH M.S. „WESTLAAN" GESTRAND Uit Londen wordt gemeld: Het Ned. m.s. Westlaan, geladen met ijzererts en op weg naar Antwerpen, is ten gevolge van de mist nabij Portland gestrand Daar het schip gevaarlijk zat, werd de vrouw an den kapitein, v. d. Laan, zijn zoon en dochter en drie leden van de bemanning ge red. De kapitein en een matroos bleven aan boord. Men vreesde dat het schip verloren zou gaan. Een later telegram meldt dat de „Westlaan" is vlotgebracht en in dc haven van Portland is binnengebracht, DE MOORDAANSLAG TE 's GRAVENZANDE De toestand van het slachtoffer Hoewel de politie op verschillende plaat sen in de omgeving van 's Gravenzande sloo <n vaarten heeft afgedregd, is het nog steeds niet gelukt om het wapen waarmede op den agent van politie v. Eendenburg te 's Gravenzande werd geschoten, te vinden. De toestand van het slachtoffer was Dins- ig vrij gunstig, alhoewel nog aiet geheel buiten gevaar. Communisten hadden het plan opgevat om de Moscou-vlag, een roode vlag met een hamer en sikkel, te hijschen op het gemeen tehuis te Hoensbroek 6chrijft het „Limb. Dagblad." Daartoe kozen zij den nacht uit vóór den l Meidag, in de hoop, dat gistermorgen, als inzet van dezen „feestdag" de vlag vroolijk zou wapperen, tot „schrik" van geheel Hoens Maar zij hadden buiten den waard gere kend, in casu de politie. Deze toch was den heelen nacht op het pad om „plakken" en wat meer verwacht kon worden in dezen immer „veelbewogen" nacht te voorkomen. Toen de recherche het gemeentehuis pas seerde zag zij de mannen bezig, die reeds op het dak geklommen waren en gelastte hun omlaag te komen. Ofschoon aan deze sommatie niet zonder meer gehoor werd gegeven, kozen de com munisten toch de wijste partij en kwamen naar het ondermaansuhe terug. Een hunner bleek de roode vlag op de borst bevestigd te hebben. Ze mochten ge drieën den nacht op het politiebureau door brengen. A LA KLEIN DUIMPJE MET KOPSPIJKERS Men meldt ons uit Sprang: Vele fietsers werden Dinsdag de dupe van het feit, dat van een wielrijder een pak kop spijkers dat achter op de fiets gebonden was, stuk was gegaan. Het geheele fietspad van Sprang tot Waalwijk lag bestrooid met deze spijkers. Vele arbeiders en scholieren moes ten hun fietsen te Waalwijk laten reparee- ren. Er waren er die meer dan tien spijkers in hun banden hadden gereden. De politie ondezoekt of hier aan kwaad willigheid dan wel aan onvoorzichtigheid gedacht moet worden. DOODELIJK AUTO-ONGELUK De 27-jarige L. J. M. Melis, die met zijn rijwiel onder Vught door een auto werd ge grepen is in het gasthuis aan zijn verwon dingen overleden. RELLETJES TE LAREN O.S.P.-ers gewond Te Laren heeft ter gelegenheid van de 1-MeI-viering een relletje plaats gehad, waarbij rake klappen zijn uitgedeeld. Het O.S.P.-raadslid P v. Praag werd hierbij min of meer ernstig gewond. Een groep O.S.P.-ers liep met het 1 Mei nummer van „De Fakkel" te colporteeren, terwijl op een handkar een bord werd mee gereden waarop opruiende woorden geschre ven stonden. Voorts werd een spreekkoor gevormd en werd de heer Van Nispen, de burgemeester, daarbij als een moordenaar betiteld. De politie werd gewaarschuwd ea deze Weerbericht. Hoogste stand te Valentia 761.7. Laagste stand te Akureyri 730.9. Stand vanmorgen halftwaalf 759.2. WEERVERW ACHTING Zwakke tot matige wind uit W. richtin gen, halift tot zwaar bewolkt of betrokken, nog kans op regen- of onweersbuien; iets koeler. Nog steeds blijft het geheele N. ingenomen, door een uitgebreid gebied van lage druk, dat Groenland en een deel der Poolzee om vat. Het diepste minimum ligt bij IJsland: Een tweede gebied ligt in het W. deel der Middellandsche Zee. Tusschen beide is een rug van hooge diruk, van de Oostzee tot de Azoren, met groote warmt» in het O. en lage temperatuur in het W. Op het vasteland is de toestand voor de vorming van lokale onweders voornamelijk, op de scheiding van het warme en koude gebied groot. Het is te voorzien, dat de warmte zich naar M.-Europa zal terugtrek ken, en dat W. winden het weer ten onzent koeier zullen maken. 3 MEI. Zonsopgang 4.28 uur, zonsondergang 7.27 uuï VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HERREN 3 MEI. Van 's avonds 7.57 uur tot 's morgens 3-57 uuï WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Rheinfelden 2.00 1.96 Maastricht 41.30 41.32 Rrelsach 0.97 1.03 Venln 11.16 10.75 K-hl 2.12 2.20 Lobith 9.80 9,80 Maxail 3.58 3.60 Diedeshelm 0.51 0 44 Mannheim 2.14 2.20 Mainz Bingen Canb Fins Coblens Trier Rnhrort Wesel Emmerik Dusseldorf 0.99 1.C0 0.03 0.03 1.20 1.24 1.24 1.28 1.11 0.00 1.51 1.65 0.57 0.80 1.13 1.16 0.54 0.20 0.54 0.45 0.22 0.85 O.LO 0.61 Arnhem 7.48 7.48 Vreeswijk Iw 0.25 0,25 Westervoort 8.1 8,11 Deventer 2.15 2,15 Kampen -0.05 -0,05 Eysden 46.54 46.54 Grevenbicht 28.36 98,36 Venlo 10.75 10,75 Grave (sluis) 5-48 5,48 St Andries 1.25 1,25 Gorkum 1-35 1,35 Dordrecht 1.04 1,04 Delfzijl 1.43 14.00 Hellevoetsl. 5.24 17.56 Terschelling 11.12 23.40 Willemstad 6.16 18.47 Hariingen 12.05 Brouwereh. 4,36 17.08 Den Helder 9.45 22.20 Zierikzee 5.12 17.35 Ijmniilen 5.23 17.53 Wemeldinge 5.34 18,02 H.vHolland 4.31 17.06 Vlissingen 3.36 1600 Schevt-ningen 5.51 18.26 Terneuzen 4.10 16.38 Rotterdam 6.45 19.07 Hansweert 5.01 17.26 trachtte de stoet te verspreiden. Zij stuitte hierbij op verzet van de O.S.P.-ers en zag zich genoodzaakt met de klewang harde klappen uit te deelen. Het raadslid Van Praag en de O.S.P.-er Fokke werden hierbij min of meer ernstig gewond en naar het politiebureau overgebracht. Na hier verbon den te zijn werden zij door den burgemeester gehoord on is proces verbaal tegen hen op gemaakt. Zij zijn daarop weer op vrije voe« ten gesteld. KINDERVERLAMMING. Te Almkerk doet zich een geval Vaa kinderverlamming voor. DOODELIJKE VAL. De rietdekker Eggengoor die dezer dagen te Radewijk in aanraking ig gekomen met de draden van de bovengrondsche electrici- teitsleiding en daarna omlaag is gestort, is in het ziekenhuis te Hardenberg overleden AUTO- EN MOTORONGELUKKEN. Te Apeldoorn had op de Stationsstraat een botsing plaats bestuurd door den heer L. B. uit Assen en twee wielrijders P. en H. uit Apeldoorn. De beide laatste liepen ver wondingen op. Geneeskundige hulp werd verleend door de doktoren Hermonides er van der Stok. Tegen den autobestuurder is proces-verbaal opgemaakt DOOR DEN SLAG VAN EEN KOE. De 80-jarige nog krasse landbouwer van O. te Oud Gastel zou in den stal een koe losbinden. Hij kreeg daarbij echter zulk eeu forschen slag van het dier, dat de oude man bewusteloos neerviel. Door geburen, die op het hulpgeroep van een dochter kwamen toesnellen, werd de man hevig bloedend en inwendig gekwetst opgenomen en in de woning gedragen. Men yreest voot zijn leven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2