Jlifftttrr geiksdft (ümirattt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken A BRONWATER abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 d. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5160 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 2 MEI 1934 14e Jaargan Sfobtrtentiepripen: Van 1 tot 5 regels I.I71/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 SLECHT VOORBEELD De overheid, welke het volk lasten ei euinigingen, zwaar om te dragen, moet opleggen, dient te verstaan, dat zij dan zelf een goed voorbeeld behoort te geven; zelfs in kleinigheden. Daar mankeert zoo nu en dan wel wat aan en wij mogen niet nalaten er dan de aandacht op te vestigen, niet uit critische zin, maar omdat ons volk aan de ernst der omstandigheden gaat twijfelen, als „leer leven" der overheid niet op elkaar kloppen. Een sprekend voorbeeld daarvan was is het wetsvoorstel over de Raad van State. Alsof het afspraak was hebben, naar wij meenen, alle bladen de hoofdargumenten der Regeering veroordeeld om tegenover dit college van ouden van dagen de vermaning van David toe te passen: Handelt mij zacht- kens met den jongeling! Immers, de Regeering acht een zestigjarig lid van de Raad nog piepjong; iemand van zeventig jaar is nog een jongeling en pas, als men 75 jaar is, komt eindelijk de oude dag. Een rechter en een professor moeten heengaan als zij 70 jaar zijn; een lid van deze Raad mag tot 75 jaar blijven en de zit tende leden kunnen tot hun dood toe hun ambt behouden. Ook voor het „salaris" werd door rle Re geering ongewone zorg gedragen; geheel in tegenstelling met wat men anders ziet ge beuren. De redeneering luidde: Bij hun be noeming wisten de heeren niet, dat er later een leeftijdsgrens gesteld zou worden en ge dwongen aftreden zou dus een financieels teleurstelling zijn. Wij hebben deze houding der Regeering gelaakt en met o. i. steekhoudende argu menten bestreden. Ook het Voorloopig Ver slag der Tweede Kamer keurt deze over- groote bezorgdheid voor de leden van dit college af. Het heeft tot heden niet mogen baten. De Regeering houdt, alsof het de hoogste lands belangen geldt, hardnekkig voet bij stuk. Op ons en velen in den lande zal dit een slech te indruk maken. Die extra-bescherming van wat hoog is en toch reeds goed ver zorgd, moet kwaad bloed zetten. Krasser dan wij het deden, geeft de Ma gistratuur, het orgaan van de vereeni- ging van burgemeesters, wethouders en se cretarissen „Groen van Prinsterer", uiting aan deze gevoelens. En niemand zal deze redactie er van verdenken, dat zij het licht neemt met het hooghouden van het gezag. Het blad bestrijdt uitvoerig de meening, datmen hier zou kunnen zeggen: Hoe ouder, hoe wijzer; de minister zie* over het hoofd, dat het verstand niet alleen met de jaren komt, maar ook met de jaren weggaat En de kans is niet gering, „dat de stroom van het zoo ingewikkelde en vaak zoo bruisende en schuimende leven onbewogen voorbijgaat aan de ziel van den bejaarde". Overigens krijgen we uit het artikel in De Magistratuur de indruk, dat de schrijver het geen onoverkomelijke ramp zou vinden, als het geheele college of al thans een deel er van verdween, al pleiten er ook wel argumenten voor het behoud. Hoe het zij, die vraag is nu niet aan de orde: de Grondwet eischt een Raad van State. Maar, aldus de overzichtschrijver: „Thans kan men zich niet altijd ontworste len aan de indruk, dat de Raad van State een college is, dat zijn verdiensten ook ont leent aan de mogelijkheid om oud-ministers en leden van de Staten-Generaal een rustige ambtelijke levensavond te bezorgen". Wij kennen die „worstelingen" ookl EEN MERKWAARDIG PROCES Het orgaan van de bond van Christelijke Bakkerspatroons maakt melding van een merkwaardig proces, dat zich met gun stig gevolg heeft afgespeeld voor den kantonrechter te Rotterdam. Een fabrikant was bekeurd wegens het fabriceeren van „Milcana", een bij de bak kerij bekend artikel ter vervanging van melk. Waarschijnlijk dus een slecht surrogaat, schadelijk voor de gezondheid, denkt de argelooze lezer. Geen sprake van. De des kundige officieele getuigen verklaarden met do grootste vrijmoedigheid, dat hen nimmer klachten over het artikel bereikt hadden en een bedrijfsleider van een der grootste bak kerijen hier te lande deelde mee, dat „Mil cana" uiterst constant is en dikwijls een beter melkbrood geeft dan melk, terwijl hij, noch van de clientèle, noch van de Keu ringsdienst eenig bezwaar had gehad over de samenstelling van zijn melkbrood met „Milcana" gebakken. Vanwaar dan deze bekeuring? En waar om was het Kon. Besluit, waarbij vergun ning tot de fabricage was verleend, inge trokken? Eenvoudig, omdat het fabriceeren niet in het belang was van de Ned. Zuivel industrie. Aldus: Milcana op de bon om de melk te beschermen. Of die bescherming, die melkprotectie op zich zelf juist is, blijve onbesproken. Dat is een zaak apart. Maar het middel, dat hier toegepast werd, deugde absoluut. iet Is deze bescherming noodig of gewenscht, dan moet daarvoor langs legale weg een genomen worden; maar het gaat niet aan iemand te bekeuren ten einae een resultaat te verkrijgen, dat op een gansch ander terrein ligt, en waarover in het K. B. zelfs niet gesproken wordt. De kantonrechter gaf dan ook een vrij sprekend vonnis, dat de situatie volkomen duidelijk maakt. De vrijspraak berustte op deze gronden: 1. dat de vergunning van de fabricage van „Milcana" niet was ingetrokken ter zake overtreding of nict-nakoming van de gestelde voorwaarden; 2. dat gebleken is, dat de fabrikant niet tegen het belang van de F.erlijkheid in den Handel en evenmin tegen het belang van de Volksgezondheid heeft gehandeld; 3. dat de intrekking alleen maar is ge schied „in het belang van de Neder landsche Zuivelindustrie", welk laat ste belang in art. 14 sub 40 der Wa renwet 1919, nader gewijzigd, niet wordt genoemd, 'zocdat deze intrek king op deze grond niet rechtsgeldig kon geschieden, weshalve de N. V. Diederik nog steeds gerechtigd was do fabricage van „Milcana" voort te zet ten, zoodat dit feit niet strafbaar was Wij herhalen: de kantonrechter beant woordde niet de vraag of de Zuivelindustrie beschermd behoort te worden, doch veroor deelt alleen de niet-recht-door-zee-methode. Wij begrijpen waarlijk niet, dat de over heid deze weg insloeg. Toen gemeentebestu- soortgelijke methode volgden om bouwvergunningen te binden aan voorwaar den, welko niets met de soliditeit en wel- standseischen van de woning te maken heb ben (b.v. het aannemen van plaatselijke arbeiders), heeft de Regeering daaraan terecht en radicaal een einde gemaakt. En hier zou nu op last van de overheid hetzelfde gebeuren. Het ware een stap terug. De kronkelweg kan nooit het ware pad naar het recht zijn. BINNENLAND. TWEEDE KAMER DE ONDERWIJZERSOPLEIDING De Tweede Kamer heeft besloten, het wetsontwerp tot regeling van de opleiding onderwijzers en onderwijzeressen voor het lager onderwijs en van de bevoegdheid, verbonden aan de akten van bekwaamheid tot het geven van l.o. te verzenden naar een commissie van voorbereiding. De voorzitter heeft tot haar leden benoemd de heeren Ketelaar, K. ter Laan, Zijlstra, Suring, Tilanus, Moller en Wendelaar; tot plaatsvervangende leden resp. mevr. Bakker- Nort, de heeren Thijssen, van Dijken, Teu- lings, Rutgers van Rozenburg, mej. Meijer en den heer Boon. Landbouw-Crisis-Fonds Dinsdag 15 Mei a.s. zullen in openbare ergadering worden behandeld de begrootin- jen van het landbouw- en Crisisfonds voor 1933 en 1934 c.a. DE HAAGSCHE STADHUISBOUW De Commissie van Advies inzake den Stadhuisbouw heeft op 30 April verslag uit gebracht aan het gemeentebestuur van 's-Gravenhage over de plannen der vijf voor de Raadhuis-prijsvraag uitgenoodigde archi tecten. Zij geeft in overweging, de keuze te bepalen op het ontwerp van den architect J. Luthmann te 's-Gravenhage en hem op te dragen, zijn plan nader uit te werken. DE TWENTSCHE STEUN- REGELING STEUNVERLEENING EN WERK VERSCHAFFING Het tweede nummer van „Steunverleening n Werkverschaffing", aanhangsel van h.et Maandblad voor de Gemeenteadministratie van N. Samsom N.V. te Alfen, opent met een zeer belangrijk artikel over do herzie ning van de tarieven van stèuoverleeniag in Twente. Keurig uitgewerkte grafieken over oude __i nieuwe percentages en uitkeeringe.i ver duidelijken het artikel. De conclusies luiden dat de minister er in geslaagd is, de ver laging vooral te doen drukken op de kleine gezinnen en de hoogste loonklassen, terwijl voor de groote gezinnen en de arbeiders met voortijds de laagste loonen ,iets ,soms veel is gedaan of de verlaging tot een klein bedrag is beperkt. Van een onrechtmatige verlaging kan dan ook niet worden gesproken; de abnormale verhouding met de groote steden is weggenomen en de vermindering hoe onaangenaam ook voor de betrokkenen was noodzakelijk te noemen. TOL TE JUTPHAAS OPGEHEVEN... VOOR UUR Naar wij vernemen heeft het Gemeente bestuur van Utrecht besloten, die tol bij de ingang van de Gemeente Jutphaas op te heffen... voor de lijd van Sy2 uur! In verband met de opening der nieuwe Persilfabrieken te Jutphaas op heden, 2 Mei, zou n.I. van 9.30 tot 1 uur geen tolgeld worden geheven. JAARVERGADERING B. B. N. De B. B. N„ Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland houdt zijn jaarvergade ring ditmaal te Vlissingen en wel op Vrij .dag 15 Juni in Grand Hotel „Brittania". DE ZOMERTIJD VANGT OP 15 MEI AAN. Voor zooveel noodig wordt er aan herinnerd, dat de zomertijd aanvangt op 15 Mei a.s. De over gang geschiedt in dier voege, dat wanneer de middelbare zonnetijd van Amsterdam op den dag waar op de zomertijd aanvangt, 2 uur aanwijst in den voormiddag, het wordt geacht te zijn 3 uur in den v.m. De overgang dit jaar naar den zomertijd geschiedt m. a. w. dus in den nacht van Maandag 14 Mei op Dinsdag 15 Mei ten 2 uur. 1 MEI AAN DE HEMBRUG! Een inzender schreef aan het „Vad", tot zijn groote verbazing te hebben gelezen, dat een verzoek op de Artillerie-Inrichtin gen, om op 1 Mei vrij-af te mogen hebben, is afgewezen. Hij meende toch, dat geen lid der S.D.A.P. daar meer werkzaam kon zijn. Daar de redactie van genoemd blad deze meening deelde, heeft zij deze brief doorge zonden aan den Minister van Defensie. De ze deelde blijkbaar des inzenders verbazing, wijl Z.Ex. onmiddellijk een onderzoek heeft doen instellen, terwijl de belofte werd ge geven, dat omtrent den uitslag daarvan mededeelingen zullen worden gedaan. NED. JONGELINGSVERBOND DE BONDSDAGEN TE GRONINGEN Naar we vernemen zullen de Bondsdagen van het Nederlandsch Jongelings Verbond dit jaar op 9 en 10 Mei (Hemelvaartsdag) te Groningen gehouden worden. In verband met het groot aan tal afgevaar digden dat uit "het geheele land verwacht wordt, is het noodig gebleken dat verschil lende nevensamenkomsten gehouden wor- De eerste dag zal aanvangen met een ont- ingst van de leden en afgevaardigden in de Harmonie waarna van 2 uur tot half vijf de huishoudelijke bondsvergadering wordt ge houden, onder leiding van den voorzitter Ds. P. Veen. Van half vijf tot zes uur hebben daarna sectie-vergaderingen plaats a. voor bestuur- 'srs en correspondenten; b. Jongenswerk; Drankbestrij ding. Van 89 wo!rdt een avondvergadering ge houden in de groote zaal der Harmonie, waar de heer Ir. S p r e y, vice-voorzitter van het Verbond zal spreken over „Zelfhandha ving en zelfopoffering". Daarna volgt een bidstond te leiden door den heer C. V. D o Op Hemelvaartsdag zal eerst in de Martini kerk van half 9 tot half 10 een godsdienst oefening worden gehouden te lejden door Dr. J. C. Roose te Groningen, waarna van 10 tot 12 uur de algemeene vergadering volgt in de Harmonie, waar de bondsvoorzitter een rede zal houden. De middag vergadering in de Harmonie staat onder leiding van Ir. F. Sprey. Hier in zullen als sprekers optreden Prof. A. v a n Veldhuizen te Groningen met het on derwerp Onze Bijbel; Ds. H. W. te Winkel Ned. Herv. pred te Groningen met het onder werp Ons gebed; en Dr. G. P. van Itter- son, Ned Herv pred te Den Haag met het onderwerp: Onze kerk. In de Martinikerk zullen nevensamenkom sten belegd worden, waarin resp. Ir. Sprey "i Ds. Veen als sprekers optreden. In den tuin van do Harmonie zal tenslotte sn sluitingssamenkomst worden gehouden onder leiding van Ds. Vee n. NED. BOND VAN J.V. OP G.G. In verband met het groot aantal aanvra gen voor den Bondsdag van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Gerefor meerden Grondslag op Hemelvaartsdag te Zwolle is het noodzakelijk gebleken een vierde vergadering te beleggen, welke ge houden zal worden in de Oosterkerk. Deze vierde samenkomst zal aanvangen om ell uur en- gepresideerd worden door den Bondssecretaris, de heer J Wijnbeek. Deze zal een openingswoord spreken over',,1834— 1934", waarna de heer J. Schouten van Rot terdam het onderwerp zal behandelen: .Waarom A.R. beginselen op de J.V.?" In de middagvergadering hoopt op te tre den de Raadsman van den Bond, ds. P. Ch d. Vliet, van Utrecht, met het onderwerp: „Geestelijke vrijheid". De opwekkende rede zal worden uitgesproken door dr. C. N. Im- peta, van Kampen. Nu deze vierde vergadering is ingelegd zijn bij het Bondsbureau te Amersfoort nog een beperkt aantal toegangskaarten ver krijgbaar. Maandagavond heeft de laatste raadszit ting plaats gehad van den gemeenteraad van Lonneker. Deze zitting werd o. m. bij gewoond door den Commissaris der Ko ningin in Overijssel A. E. baron van Voorst tot Voorst en verschillende burgemeesters uit omliggende gemeenten. Burgemeester J. C Manssen sprak een afscheidswoord, waarin hij de hoop uitte, dat de nieuwe gemeente na de periode van malaise en terugslag steeds grooter en krachtiger moge worden en moge groeien tot heil van haar ingezetenen. De Commissaris der Koningin bracht hul aan den burgemeester, wiens werk .-iet ten onnutte is geweest, veel heeft hij tot stand gebracht. Na een dankwoord aan den Commissaris liet burgemeester Manssen voor de laatste maal de hamer met een krachtigen slag vallen. Lonneker had opgehouden als zelfstan dige gemeente te bestaan. CONFLICT TE IJMUIDEN In een circulaire aan de leden deelt het bestuur der Reedersvereeniging te IJmui- den mee, dat het alle contact met de IJmui- der Federatie verbroken heeft De oorzaak is het volgende: De heer Joh. Brautigam, voorzitter van de Centrale Bond van Transportarbeiders en aanvankelijk lid van de Commissie Rijkens, heeft in 't najaar van. 1931 den heer Brand- steder, destijds secretaris van de IJmuider Federatie, inzage verstrekt van zijn Com missie-dossier. De heer Brandsteder heeft daarvan ge bruik gemaakt om uitvoerige aanteekenin- gen uit het dossier te maken van bcurijfs- overzichten van stoomtrawlers in 1929 en 1930, door de betrokken reederij vertrou welijk aan de Commissie overgelegd. Deze aanteekeningen zijn door Brandste der opgeborgen in het archief der Federatie en aldus in handen gekomen van den heer G. Blaas, voorzitter der Federatie. Deze heeft die aanteekeningen, voor zoo veel de resultaten van stoomtrawlers in 1929 en 1930 betreffend, o. m. verwerkt in een anoniem ingezonden stuk in het blad voor IJmuiden van 1 Maart 1.1. Het hoofdbestuur van de Centrale Bond is van deze dingen volledig op de hoogte, doch laat de zaak op zijn beloop. Op grond hiervan weigert het bestuurder Reedersvereeniging elk contact met de Fe deratie, zoolang Blaas voorzitter is. en het hoopt, dat ook de leden deze gedragslijri zullen volgen. DE VACATURE IN HET KABINET Naar aanleiding van loopende geruchten, aangaande de vervulling van de vacature in het Kabinet, zijn wij gemachtigd mede te deelen dat Dr. Colijn nog met niemand be sprekingen heeft gevoerd en de eerstvolgen de weken ook niet voornemens is zulks te doen. VERZWEGEN MILLIOENEN Bij de inspectie Oss der directe belastin gen is in het geheel voor een bedrag van 2,200,000 aan verzwegen inkomens en ver mogens aangegeven. t Naar het „Hbld." verneemt heeft het on derzoek der belastingen te Amsterdam uit gewezen, dat ingevolge den nieuwen invor deringsmaatregel (vrijwillige aangifte vóór 1 Mei) aan verzwegen belasting is gesup pleerd ten beloope van ongeveer anderhalf millioen gulden. Dit is dus niet het verzwe gen vermogen, dat nog nader wordt berekend en dat veel en veel hooger is. STENOGRAFISCHE INRICHTING DER STATEN-GENERAAL. De gemengde commissie voor de stenogra fie uit de beide Kamera der Staten-Gene raal heeft, met ingang van gisteren, tijde lijk tot onderdirecteur van de stenografi sche inrichting .Ier Staten-Generaal be noemd den heer W. J. Bastiaan, thans stenograaf dier inrichting. WATERLEIDING OP NOORD-BEVELAND Behalve Wissekerke heeft thans ook da gemeenteraad van Kortgene geweigerd een bijdrage toe te staan voor een onderzoek naar de mogelijkheid van een waterleiding op Noord-Beveland. Het ziet er dus wel naar uit ,d"at er van dit onderzoek niets terecht zal komen.' Daarmee is dus ook wel beslist over het lot van de waterleiding zelf. COMMISSIE VAN ADVIES UITVOERING LANDBOUWCRISISWETGEVING. Dezer dagen is de commissie van advies bij de uitvoering der Landbouwcrisiswetge ving op het departement van Economische Zaken geïnstalleerd. De installatie geschiedde namens den mi nister van Economische Zaken a.i., door den secretaris-generaal, mr. dr. A. A. van Rhijn. De toespraak van dr. Van Rhijn werd be antwoord door den voorzitter der commissie jhr mr G. W. v. d. Does. Vervolgens maakte de commissie met haar arbeid een aanvang. TIENDE BINNENSCHEEPVAART CONGRES Op 13 en 14 Juni a.s. zcl te Henge'o (O./ het tiende Binnenscheepvaart-congres wor den gehouden. Een echtpaar te Maastricht, dat op den verjaardag van Prinses Juliana zijn gouden huwelijksfeest vierde, heeft namens de "rinses een bijdrage mogen ontvangen, wel ke met de gelukwenschen van de Prinses door bemiddeling van den burgemeester aan het echtpaar is overhandigd. DE PROVINCIALE WEGENPLANNEN EN DE ALBLASSERWAARD Naar we vernemen worden, door verschil lende gemeentebesturen pogingen in het werk gesteld om het nieuwe wegenplan der Provincie voor den Alblasserwaard gewij zigd te krijgen. Komt er overeenstemimng, dan bestaat er kans, dat de Prov. Staten in Juli 1934 hel nog vaststellen. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND Het passagiersschip Johan van Oldenbar- nevclt, dat heden van Batavia vertrekt, zal de reis niet als gewoonlijk naar AmstPidara maken, doch tot Genua varen, in welke haven het 22 dezer kan arriveeren. De terug "vis is gesteld op 23 dezer. Ook het passagiersschip Marnix van St Aldegonde zal een dergelijke reis onderne men. Dit schip verlaat Batavia op 6 Juru en wordt 25 Juni te Genua verwacht, van waar het den volgenden dag de terugreis zal aanvaarden: GEMENGD NIEUWS Een doode, vijftien gewonden ONTZETTENDE ONTPLOFFING TE UTRECHT Acetyleentoestel met hevige klap in de lucht gevlogen Hedenochtend omstreeks half 8 heeft in één der werkplaatsen van de Nederlandsche Spoorwegen aan den Daalschendijk te Utrecht een hevige ontploffing plaats gehad, waardoor één arbeider weid ge dood en een vijftien-tal mm of meer ernstig werd gewond. In één der loodsen stond een acetyleen toestel opgesteld. Door tot nu toe onopge helderde oorzaak is dit toestel plotseling met een hevige klap in de lucht gevlogen. De klap was zoo hevig, dat hij in een groot gedeelte van de stad en in de omgeving werd gehoord. Van alle kanten kwamen nieuwsgierigen toeloopen, om te zien wafer gebeurd De uitwerking van de ontploffing bleek ontzettend te zijn. De loods waarin het toe stel had gestaan, was in één slag in een puinhoop veranderd en ook de omliggende gebouwen werden ernstig beschadigd. Onder de puinhoopen was een vrij groot aantal arbeiders begraven. Enkele konden zich onmiddellijk bevrijden. De anderen moesten onder het puin vandaan worden Onmiddellijk werd onder leiding van de naar de plaats der ontploffing gesnelde autoriteiten der Spoorwegen en later onder de deskundige leiding van den commissaris van politie Hamoen het opruimingswerk aangevangen. De 53-jarige arbeider L. van Vliet bleek, toen men hern had bevrijd, overleden te zijn. Hij is waarschijnlijk op slag gedood. Van de ongeveer 15 gewonden werden de volgende arbeiders naar de Rijksklinieken overgebracht: Gijssen, Markestein, Van Gif fen, Harderingcn, Van der Steen, Knijf, Van de Berg, Driehuis, Rijkamp, Van der Voort en Knopper. Vijf van hen werden aldaar ter verpleging opgenomen. Van geen van hen is de toe stand zoo ernstig, dat direct levensgevaar bestaat. De andere gewonden konden naar hun huis worden vervoerd. Toen alle getroffenen waren geborgen, is onmiddellijk een aanvang gemaakt met het opruimen der puinhoopen. Door de ontploffing ontstond geen brand. COMMUNISTEN-RELLETJES Te Amsterdam trok Dinsdagavond een groep communisten langs het Duitsche con sulaat op de Weteringschans waar een ha- kenkruisvlag uithing in verband met de viering van den nationalen feestdag in Duitschland. De communisten begonnen te schreeuwen en te joelen. Voor het gebouw was politie geposteerd die al spoedig ver sterking van ruiters kreeg. De demonstran ten werden daarop uiteen gedreven. In de Haarlemmerstraat vertoonde zich plotseling een groep communisten vooi van roode vlaggen met opschriften. Er wer den spreekkoren aangeheven. Van hel hoofdbureau van politie werden twee auto's met manschappen onder bevel van een in specteur gezonden. De inspecteur haalde de trekkende groep bij de Wieringerstraat en gelaste hen uiteen te gaan. Daaraan wil de men niet voldoen. De politie trok daarop sabel en gummistok en joeg de demonstran ten uiteen. Op den Haarlemmerdijk moest de politie wederom tegen een groep optre den. Ten slotte verzamelden de demonstran ten zich voor den derden keer in de Willem straat. De politie had ondertusschen nog meer versterking ontvangen en trad op nieuw scherp op, waarbij verschillende per- men rake klappen opliepen. Het bleef in de buurt nog lang rumoerig Nadat de communisten in het R.A.I.-ge- bouw een bijeenkomst hadden gehouden, hebben zij zich door de stad in verschillende groepen verspreid. Daarbij zijn telkenmale botsingen met de politie ontstaan. Talrijke klappen zijn daarbij uitgedeeld. Conclusie van de deskundigen. Naar we vernemen heeft gister de politie deskundige en Commissaris van de Rijks politie, de heer H. W. Alberti, Commissaris van politie te Maassluis, zijn rapport inge diend van het onderzoek door hem ingesteld 5n de bekende zaak van Reeiiwijk. In een onderhoud dat we met den heer Alberti hadden, deelde deze ons mede dal hij in zijn rapport mededeelt, dat aan de hand van de „stille getuigen" die zijn ge vonden, het vast staat dat Ebbinga Wubben door zelfmoord zich van het leven heeft beroofd. Het rapport van dezen deskundigen, dat bij den Rechter-Commissaris te Rotter dam, Mr. Marx is ingediend, wordt in zijn conclusie gedeeld door den prosector, Dr. E C. van Rijssel Ie Rotterdam, die de sectie op het lijk heeft verricht. Het is zeer waarschijnlijk dat de conclu sie van deze beide deskundigen die iedei op hun terrein in den lande een naam heb ben verkregen, door de Justitie zal worden overgenomen. De heer Alberti was van meening dat de mededeelingen omtrent auto's die langs de Reemvijkschc plassen met gedoofde lichten zouden hebben stilgestaan of gereden, met deze zaak niets te maken hebben. De superieure Hollandsche Tafeldrank fc-hrf uit de heetwaterbron to Maastricht Hoogst Geneeskrachtig Hoofdd. R'damsche Biercentrale TeL 41850. Voornaamste Nieuws. Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 BI] DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN TE UTRECHT HEEFT EEN ONTZETTENDE ONTPLOFFING PLAATS GEHAD, WAARBIJ EEN PERSOON IS GEDOOD EN 15 ZIJN GEWOND. Blz. 2 Ongeregeldheden te Parijs ter gelegenheid vad de 1 Mei-viering. De 1 Meiviering in Duitschland, Oostenrijk ea Prins Starhemberg tot Oostenrijksch viet-kan selier benoemd. Tweede economische conferentie der Kleine En- tentestaten te Boekarest begonnen. Tenzij Trot ski spoedig in een ander land wordt toegelaten, zal de Fransche regeering hem inter ne eren. Echtelijk drama in Den Haag. Blz. 3 De N.V. Holland-Amerikalijn in 1933. Een ver lies van bijna l 1 millioen. Verschenen is het jaarverslag van de Eerste Nederlandsche Mij. op het Leven en tegen Invali diteit. Blz. 5 Generaal Higgins zal aftreden als generaal vaa het Leger des Heiis. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp be handeld betreffende nadere voorzieningen ter be scherming van de openbare orde. AMSTERDAM INSLUIPERS AAN HET WERK Aan het Damrak 23 waar de heer L. H. Versluys een banketbakkerszaak heeft, is gisteravond toen de bewoner afwezig wa3, de winkeldeur opengesloten. Door de tot nog toe niet bekende ongewenschte bezoekers werd uit het kasregister en uit de lade een bedrag van f 155 meegenomen. AUTO-ONGELUK Op de Prins Hendrikkade is een 18-jarigo jongeman door een auto aangereden. De Geneeskundige Dienst heeft het slachtoffer met een zware horsenschudding naar het Binnengasthuis vervoerd. ZON IN HUIS Naar wij vernemen zal in het Hoofdpost kantoor te Amsterdam een proef worden gehouden met de onlangs door den Fransch- man Jacques Arthuys uitgevonden helio- staat „Arthel". Door middel van dezen heliostaat zal het mogelijk zijn de nogal sombere binnenruimte van het postkantoor bij zonneschijn natuur lijk zonlicht te brengen. De bedoeling is het zuidelijk gedeelte van de groote hall en de daaromheen gelegen loketten o.a. die der aangeteekende stukken, alsmede de zich daarachter bevindende stempelafdeeling, waar altijd met electrisch Licht gewerkt wordt, van zonlicht te voorzien. Men hoopt op deze wijze, behalve een pret tiger omgeving om te werken, een aanzien lijke besparing aan electrisch licht te ver krijgen. De installatie, die een ijzeren construc tie noodig maakt om het 3000 kg. wegende toestel te dragen, zal in den loop van Juni e. k. gereed zijn. ONTVREEMDE GOEDEREN TERECHT. Naar gemeld is de vorige week ingebroken in een lingeriefabriek aan de Bellamystraat, en een party goederen ontvreemd, ter waarde van ongeveer f 500. De eigenaar van de fabriek ontdekte de gestolen party op een markt hier ter stede. Drie kooplieden, welke de waar te koop aanboden- zyn door de politie aangehouden, doch na verhoor weer op vry'e voeten gesteld, omdat er geen aanwij zingen waren, dat zy by den diefstal waren betrokken. De goederen werden in beslag genomen. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. ENGELSCH BEZOEK AAN DE VROUWEN KLINIEK Dertig Engelsche Vrouwenartsen, onder wie twaalf hoogleeraren, hebben dezer da gen een bezoek aan Amsterdam gebracht, ten einde zich daar op de hoopte te stellen van de organisatie en de werkzaamheden van dc Universiteits-Vrouwenkliniek Zij bezichtigden de kliniek en poliklinieken en woonden demonstraties en operatii-s vau prof. Van Rooy bij. Verder hebben zij het nieuwe Pathologisch-Anatomisch Laborato rium van prof. De Vries en het nieuwe ge bouw van den Gemeentelijken Geneeskun digen Die.nst in de 1ste Helmersstraat ln oogenschouw genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1