DINSDAG ME11934 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND. OF'.-[CIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING Bü Kon. besluit is toegekend de zilveren eere medaille der Oranje-Nassau Orde aan J E Mans yelder te Haarlem. ARBEIDSINSPECTIE Bü Kon. besluit is aan me\r. ir MC Maus te Mümegen eervol ontslag verleend als inspectrice Van den arbeid. LUCHTVAARTDIENST Bü Kon. .besluit is O J Selis. adj.-referendarls der P.T.T., onder verleening van eervol ontslag benoemd tot adj.-inspecteur bü den Luchtvaart dienst te Den Haag in vasten dienst. ZEEDIENST Bü beschikking' van den Minister van Deten tie is de kap.-luit. ter zee H j Bueninck. die nende bü het departement van Defensie ter be schikking gesteld. BELASTINGDIENST Bü Kon. besluit is op hun verzoek eervol ont slag verleend uit 's Rüks dienst nan J H M de Graaff ontvanger der dir. bel. en acc. te Buiten post en aan W Burggraaf, verificateur der in voerrechten en accpnzen te Amsterdam; —Groenendijk d A -M v d Hoeve*-—v Bemmel Voorrechten en acc. op hun tegenwoordige stand plaats, de ontvangers dier middelen H M de Boer te Rotterdam, dir. bel.: J J H Rouschop te Zaandam, dir. bel.: B A C Balllntijn te Zut- phen. dir. bel. Ie aid.: J J Koster van Groos. te Groningen, dir. bel. 2e afd.; S J Negrün te Til burg. dir. bel.: J F M J Schattenberg te Rot terdam. invoerrechten en accijnzen; g Prevoo te Eintlioven, dir. bel. en H J van der Linde te Waalwijk, dir. bel.: zün benoemd tot ontvanger der dir. bel., in voerrechten en accünzcn. de surnumerairs dier middejen. E E Melker. J L K Minderhoud, J J de Vries. L M Meursinge. J L Dulfer. E Noor man. J A Bartstra, A W P Ligtenberg, W E Kremer. C C Pouleün. J L van Veeren. j H OI- gers, H van Tongeren, J Lubbers, J Janssen. A C den Duik. H Dükstra, J Nikkels. G H van Leeuwen, \V de Vries. J C van. Remortel. L J A van Dijk. G .T Prevoo. W Hoogeveen, J Boeré mr A ten Sande, S J Buwalda, J Wachter, K H Over en F G de Rijke. 1 MET DANK ONTSLAGEN VERVOLGENS MET HOONGEROEP WEGGEJAAGD. Menschen zijn toch maar menschen; zelfs als ze zich fascisten noemen. In het laatste nummer van ..de Vuurslag", het weekblad van het Ned. Volks-fascisme, Jieemt de redacteur in de eerste kolom van pag. 3 hartelijk afscheid van leider Baars: In een laatste bijeenkomst te Leiden 10 April jl. gehouden, bleken de weder- zijdsche standpunten onverzoenlijk te zijn. Kameraad Baars heeft toen besloten zijn eigen weg te gaan. Noode is het, dat wij scheiden, maar wat het zwaarst is, moet het zwaarste wegen. Evenals Kameraad Baars voor de toe komst van het Nederlandsch Volksfas- cisme een revolutionaire koers noodzake lijk achtte, zoo stond het voor de overige leden van den Raad van Toezicht onom- stootelijk vast, dat de toekomst der be weging niet in haar revolutionnair ap- treden, maar in de kracht van haar be ginsel gelegen is. Met een stevige handdruk en een tot weer ziens liet men hem gaan. Maar op dezelfde pagina vindt men in de volgende kolommen in zware rouwrand en met zwarte bloklettera o.m. het volgende: Toen dit nummer reeds ter perse was gegaan bleek ons dat de heer J. A. Baars andere voornemens koesterde dan het laatst gemeenschappelijk onderhoud en zijn aanvankelijk perscommuniqué kon doen vermoeden. De door hem thans plaatselijk ingezet te actie is zoozeer beschamend voor onze beweging, dat wij hieraan de minst mogo lijke aandacht zullen verlèenen. Men is nog niet gelukkig als men in deze kringen van „Kameraad" tot „heer" gepra moveerd wordt. De eerste wordt met dank ontslagen, dt> laatste met hoong'eroep weggejaagd. TREIN 8.28 „EEN ZEER BESCHAMEND FEIT". In een uitvoerig artikel over het rapport der raadscommissie laakt de „Vrijz. Demo craat het optreden van het lid dezer partij, Dr. Abrahams. Het volgende verdient daarin na hetgeen geschreven is, alsnog vermelding. Wij citee- „T.a.v. de houding van den heer Abra hams in zijn tweeledige functie van wethouder van Amsterdam, en voorzitter tevens belast met de geneeskundige con trole voor Trein 8,28, komt. de commissie lot het oordeel, dat deze „stellig afkeu ring verdient!'. Dit oordeel geldt ook het feit, dat de hoer Abrahams er de hand in heeft ge had, dat door Trein S,2S niet zijn ver strekt de door de rekening-commissie- 1931 gevraagde salaris-gegevens over twee jaar, doch slechts over één jaar, zoodat uit deze gegevens, niet kon blijken, dat de salaris-veriiooging van mevrouw Aiua- Een geschenk voor Prinses Juliana uit Zuid-Beveland. Deze prachtige bedsprei werd vervaardigd door mej. v. d. Brink-Glerum te Schare-Vlake en de Prinses toegezonden als geschenk op haar 25ste ver jaardag. De sprei (280 X 290 cM.) werd uit één stuk ge haakt. hams, zoowel wat omvang als wat tijd stip van inwerkingtreding betreft, samen viel met den salarisafstand van den heer Abrahams. Wij aohtea dit laatste, dat door het rapport der commissie voor het eerst aan den dag is getreden, wel één van de meest beschamende feiten in de geheel® zaak Zeer juist. Dit verzwijgen was de meest krasse zelf-veroordeeling. DE B.V.L1. KREEG EEN NIEUWE REGEERINGS- OPDRACHT De Nat. Landstorm Commissie deelt in het Landstormblad het volgende mee: Naast dè werkzaamheden, welke de Nat Landstorm Commissie verricht ten behoeve van het instituut van de Bijzondere Vrijwil lige Landstorm en van de Nationale Nood hulp Organisatie, ontving zij aan het begin des jaars het verzoek van den Minister van Defensie, om «uit de vrijwilligers van da tweede Ban van de B. V. L. (d.z. de oudere, niet meer dienstplichtige vrijwilligers) een afzonderlijk korps te willen samenbrengen, welks leden zich bereid verklaren, om bij een eventueele legermobilisatie ten hoogste 10 dagen onder de wapenen te komen tot tot het verrichten van bewakingsdienst in die belangrijke centra, welke alsdan dienen te worden beveiligd tegen sabotage en op roer. De veelvuldige uitingen, die in de laatste tijden van verschillende revolutionaire zij den werden vernomen en welke wijzen op het voornemen, om een eventueele legermo bilisatie door middel van gewelddadighe den te willen verstoren, hebben de Refer ring ertoe gebracht tegen-maatregelen voot te bereiden, onder welke het oprichten vau een bewakingskorps uit de tweede Ban van de B. V. L. een voorname plaats inneemt"' In overleg met de Gewestelijke Commis- siëa heeft de Nat. Landstorm Commissie aan de Regeering in deze belangrijke aange legenheid haar volle steun toegezegd. Dit bewakingskorps is töians opgericht De Nat. Landstorm Commissie en haar or ganen blijven aan de verdere aanwervingen van tweede-banners voor dit doel haar bij zondere aandacht wijden. ZIEKENHUISVERPLEGING DE FEDERATIE VERGADERDE TE UTRECHT. De Federatie van vereenigingen vo<*- zie- kenhuisverpleging in Nederland heeft te Utrecht haar jaarlijksche algemeene verga dering gehouden. De heer C. Stolk te Wassenaar, voorzitter der Federatie, kon in zijn openingsrede met groote voldoening constateercn, dat de be langstelling in dit vraagstuk toeneemt; maar hij oetreurde het, dat er te weinig sa menwerking is met andere federaties. Volgens het jaarverslag is het aantal bij de Federatie aajigesloten vereenigingen van 143 op 1 Januardi 1933, door aansluiting van 22 vereenigingen, uittreding van de vereeniging te Sassenheim en de fusie met de federatie Noord-Holland geklommen tot 179 op 31 December 1933. In het eerste kwar taal 1934 sloten zich nog 2 vereenigingen bij de Federatie aan, waardoor het aantal aangesloten vereenigingen op 1 April 1.1. 181 bedraagt met een aantal verzekerden van rond 525.000. Blijkens het verslag van de commissie voor de statistiek bedroeg het aantal ver zekerden, dat van 128 vereenigingen bekend was, 41S.205; daarvan hadden 64 vereeni gingen contributieplicht voor alle 255.428 verzekerden. De heeren H. Nieuwenhuysen te Zeg- waart, J. Tuinsma te Varsseveld en J. W. Buyse te Papendrecht werden als bestuurs leden herkozen. Daarna werden eenige .voorstellen be handeld. WAT ZE DOEN MAAR WAT NIET IN DE ROODE PERS STAAT. „Op het Paaschcongres der S.D.A.P. is door Albarda hulde gebracht aan de „dap pere ongehoorzamen", die als ambtenaar bij Defensie, geweigerd hebben het stuk te teekenen, waarbij ze zich verplichten uit de roode organisatie terug te treden. Een der bekendste onder deze „partij getrouwen door dik en dun" was Van Doorn, voor wien Senator Mendels tever geefs heeft gepleit. Deze man zit nu met vrouw en vier kinderen thuis en is broodeloos". Wordt die man nu geholpen door zijn roode vrienden? Mag men „Volk en Va derland" gelooven, dan geschiedde het volgende: „Op een vergadering te Amsterdam, waaraan werd deelgenomen door S.D.A.P., N.V.V., Vara, delegaties S.D.A.P. en Be- stuurdersbond Den Haag en den Bond van Overheidspersoneel is 't geval Van Doorn besproken. Deze Bond van Overheidspersoneel al léén al, heeft tienduizenden hoog-contri- bue'erende leden en geen werkloozenkas, omdat liij ncoit werkloozea heeft. En wat besluit men nu daar in Amster dam, om voor den dapperen medestrijder Van Doorn te doen? Nou, hij kreeg een brief, waarin hem werd meegedeeld, dat hij zich maar tot Maatschappelijk Hulpbetoon moest wenden, dus tot de Armenkamer! Hij mag gaan bedelen, want ze doen niets voor hemen gaan dan over tot de orde van den dag DE NIEUWE SPELLING NU IS HET VRIJBUITEREN GEOORLOOFD Ik ben het met den schoolmeester eens, die het advies gaf: als straks met 1 Septem ber do nieuwe spelling ingevoerd wordt, dan moeten de onderwijzers de komende maanden de hand maar een beetje lichten met de spelling. Anders gezegd: Laat de leerlingen maar eens wat vrijbuiteren; des te gemakkelijker komt er dan straks een heid. Feitelijk is het al jaren zoo geweest. Prof Fabius schreef met groote hardnekkigheid: Ik zag eenen lompen jongen, die zijnen ouden vader liet tobben met eene zwaar be- ladene handkar in plaats van zijne handen uit zijne mouwen te steken. Ik vond het miserabel; maar enfin, ik had er respect voor. Wat ik echter niet kan ver dragen is dit, dat men de meeste buigingsuit gangen weglaat en enkele, zoo nu en dan, handhaaft. Het eeue oogenblik heeft men het over zijn hand en even later over zijne hand; vaker nog zijne handen; want som migen schijnen te meenen, dat men vooral in 't meervoud zijne en vooral hare en hunne moet schrijven. Dat komt heel vaak Wat ik echter nog verschrikkelijker vind is dit, dat zeer vele ontwikkelde schrijvers een lange rij van woorden mannelijk ver buigen, terwijl De Vries en te Winkel ge- deci'eteerd hebben, dat ze vrouwelijk zijn Uit één artikel neem ik de volgende voor beelden: voor den Rotterdamschen Kamer 1 van Koophandel; op den internationalen ladder; hij loopt niet den minsten kans; wij geven den voorkeur. Stelselmatig lees ik ook in politie-ljerich- ten, dat iemand in den val liep enz. Én het eigenaardige is vaak, dat deze schrijvers wars zijn (en ras anderen veroordeelen, al schrijven ze soms raseh) van een nieuwe spelling, omdat ze met De Vries en Te Winkel heelemaal geen last hebben. Nu, eerlijk gezegd, ik heb er ook weinig moeite mee. Niet, omdat ik de spelregels zoo grondig geleerd heb, maar omdat mijn oude meester ons lange dictaten liet over schrijven, zoodat wij onbegrepen de spelling regels aannamen en in toepassing brachten Maar de ijselijke „ennetjes" zijn mij al tijd een gruwel geweest en hoewel ik „onder couvert" wel eens artikelen van mijn hand terug ontving met blauwe en roode correc ties wat de buigingsuitgangen betreft, heb ik maar volhard in het kwaad, overtuigd, dat er vroeg of laat een wijs onderwijs-mi nister zou opstaan, die iets voor vereenvou diging voelt. Men zegt, dat Dr. Colijn het met Mr. Mar- chant eens is en het zou me tegenvallen, als het niet zoo was; het strookt immers geheel met zijn krasse, resolute beslissingen; maardan moet hij zichzelf ook herzien, want hij offert ook nóg al trouw aan hare .en zijne maar niet mijne meening. ROFFELRIJMEN. Het kraantje Op het kruispunt van drie wegen Stond zoo'n ouderwetsche kraan Waar de jongens steeds mee spuiten En ook soms hun dorst verslaan. t 't Stormde op een najaars-avond, Pannen kletsten op de straat, Leien scheerden door het luchtruim, En de brandweer was paraat Klaarde afgerukte goten, Haalde schoorsteenpijpen neer, Sjorde boomen van de tramlijn; 't Was in één woord angstig weer. Op het knooppunt waar de kraan stond Kwam een late auto aan En een groote dakpan plensde Juist in gruizels op zijn baan; De chauffeur, geducht geschrokken Trok zoo heftig aan zijn roer Dat de kop van het fonteintje In het stof boog op de vloer Een agenten een verhaaltje En een schikking op 't bureau: Vijf en twintig gulden schade Nou, dat is temet cadeau! En de stratemakers kwamen, Maakten 't putje prachtig dicht, Laadden 't kraantje op hun wagen; Het is niet meer opgericht 't Hinderlijk verkeersobstakel Is met eere iveggehaald, En de kosten heeft gewillig De verzekering betaald... (Nadmk verboden.) LEO LENS, Met wie ik wél te doen heb? Dat is het gros der dominees. Want als ik mij niet vergis houden ook vele van deze wel sprekende redenaars nog heel veel van de stomme e; ook in gevallen als weglaten bij niemand op bezwaar zou stuiten. Dit laatste houdt natuurlijk verband met mijn opvatting, dat de beschaafde spreek taal zal aansluiten bij de beschaafde schrijf taal, wanneer eenmaal gelukt is om de be schaafde schrijftaal eenigszins in overeen stemming te brengen met de beschaafde spreektaal. Ik hoop zeer. dat er gauw wat meer een heid zal komen; want als men het heeft over den gemeenteraad, die haar rech ten niet mag prijsgeven, dan krijg ik be- gcerffc dit college maar te laten praten, wel ke Cicero daar ook de kunst der welspre kendheid beoefent. Tfteer g&nsf en. hetere. aeasnjcUieicl door De Ziveedsche viermaster ,;Abrahim Rydberg", die deel nam aan den vijfduizend mijls tocht van Australië naar Engeland, arriveert als eerste te Falmouth. Felix Timmermans, die gedurende de boekenweek te Rot terdam vertoeft, signeert zijn eigen boeken, die bewon deraars hem ter teekening voorleggen. De oude sluis te Delf shaven. De tand des tijds" waar meer nog de „lieve jeugdheeft hier onbarm hartig huis gehouden. volkszangüitvoering gegeven, waar door de N. C. R. Vwerd uitgezonden en zang genoten. H. M. de Koningin en Prinses Juliana brachten een bezoek aan de nieuwe havenwerken van Harder wijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5