«kim Economie en Financien DINSDAG 1 MEI 1934 DE STRIJD OM DE ZIEL VAN HET VOLK '(Van onzen Duits chen correspondent) ADOLF HITLER. „Ik wil het Duitsche Volk niet onder dwang voor mijn beweging, mijn gedachten, mijn beginselen en symbolen winnen ik wil het overtuigen, opdat iedere Duitscher zich als vrije man uit persoonlijke overtui ging onder mijn vaandel schaart." Er moet een magische kracht uitgaan van den man. die deze woorden sprak, lang voordat hij als kanselier aan het bewind was gekomen, wanneer men van dichtbij gacleslaat, hoe tienduizenden zich gereed maken, den 1 Mei te gaan vieren. Met angst en vreeze zagen we nog enkele jaren geleden dien 1 Meidag tegemoet On der Zorgicbci en Weiss moest alles precies geregeld werden om bloedige vechtpartijen tusschen de communisten en de sociaalde mocraten te voorkomen. Van den vroegen morgen tot in den laten nacht verkeerde ge heel Berlijn in staat van beleg, bleven de bezadigde burgers binnenshuis, om zich niet onnoodig aan gevaar bloot te stellen, politie te paard en te voet had de handen vol werk, moest herhaaldelijk van den gum miknuppel gebruik maken, om de vechtlus tige knapen van ..Rijksbanier" en „Rood Front" uit elkaar te jagen en.vooral het zoo genaamde „zwakkere geslacht", de fanatie ke vrouwen uit de omgeving van den Alex- andcrplatz maakte het de brave schupo uiet gemakkelijk. Waren de roode vlaggen weer ingehaald on bleek er niet al teveel bloed vergoten te zijn, dan verscheen er in alle bladen een dankbetuiging van Severing, die zijn trouwe volgelingen bij de sohupo met een extra va- cantiedag voor hun uithoudingsvermogen beloonde. Zoo ging het nog drie jaar geleden. Thans leeft Karl Severing teruggetrokken in oen bescheiden huisje te Bielefeld en schrijft zijn memoires, welke, naar zijn hem trouw gebleven zcon pas dezer dagen meedeelde, allerminst een bekeering tot het nationaal- socialisme zullen beteekenen. Aan den Alexanderplatz geeft Von Le- Vctzow den toon aan en de politie, eenmaal de trots van het socialistisch bewind, is radicaal van koers veranderd. Zij staat met de rijksweer en de ambtenaarswereld ach ter het nieuwe bewind en draagt zoodoende het hare hij tot de doorzetting van den na- tionaalsocialistischen eenheidsstaat. Een jaar geleden, toen ook reeds de 1 Mei op grootsche wijze werd gevierd, bestonden nog, althans formeel, de verschillende vak- vereenigingen, waren speciaal de „Ghrist- liche Gewerkschafben" druk doende, haar zelfstandigheid te handhaven. De dynami sche kracht der nationaal-socialistische be weging heeft aan dit streven naar relatieve zelfstandigheid een eind gemaakt en der halve wil men dit jaar het feest der absolu te gelijkschakeling nog grootscher vieren dan een jaar geleden. De rijksregeering wil in het openbaar re kenschap afleggen van wat zij in het afge- loopen jaar heeft bereikt, wil vaststellen, of in haar daden in overeenstemming is met haar woorden, wil vanuit Berlijn de gansche wereld van haar bestaansrecht pvcrtuigen.» Haar devies luidt: eert den arbeid en res pecteert den arbeider! Zij raakt hier een teer punt aan. In het Duitsche rijk, waar ik sedert de om wenteling van November 1918 werkzaam ben, heers elite nog altijd, als een overblijf sel uit het keizerlijk bewind, de zoogenaam de „Standesdünkel", he>. verschil van stand tusschen werkman en burger. Nog sterker was dit onderscheid tusschen het eenvou dige volk en den adel, speciaal den Pruisi- schen adel in Pommeren. Mocht Hitier er ooit in slagen, aan deze Pruisische zelfover schatting een eind te maken, dan heeft hij voor latere geslachten den eerenaam „volks kanselier" stellig ten volle verdiend. De man, die hem in dit streven trouw ter zijde staat, is ongetwijfeld Joseph Goeb- bels. de meest populaire staatsman naast dfen fanatiek vereerden rijkskanselier. Goeb- bels is de man dor „kleine luyden", gaat zelden in uniform gekleed, draagt nooit or- deleeekenen, beweegt zich het liefst onder gewone menschen en heeft ook bij zijn eer ste ontvangsten van do vertegenwoordigers dor buitenlandsche pers in de Wilhelnislras- se. een sympathieken indruk gemaakt door zijn natuurlijk optreden. Hij weet uit harde ervaring, wat het beteekent te vechten om de ziel "van het. volk. Na een tijdperk van nationale inzinking en moreelen achteruit gang heeft hij het Duitsche volk in zijn ge heel wakker geschud onder de leuze: „Der Worte sind genug gewechselt, jetzt lasst uns endlich Taten sehn!" Welnu, de daden zijn niet uitgebleven. Nooit tevoren is er in de ministeries, is er in alle instanties der re geering van rijk en staat zoo hard gewerkt als de laatste twee jaar. Gaat het zoo door, clan zal Hitler binnen de vier jaar, welke door hem bij he! begin van het werk al3 kanselier als conritio sine qua non werden verlangd, den draak der werkloosheid heb ben gedood. Ruim twee millioen menschen zullen dit jaar Dinsdag, op den „Dag der Arbeid" op het Tempelhofor Feld, schuin tegenover de vlieghaven luisteren, zingen en juichen. De ervaringen van het vorige jaar hebben ertoe geleid, dat de vrouwenorganisaties niet mo gen meedoen aan het demonstreeren en mar- cheeren. In het handhaven van de orde wordt de schupo bijgestaan door de S. S. en de S. A. Wij weten van het vorige jaar, dat alles vlot van stapel loopt, want alcohol en zeifs bier mag dien dag niet verkocht wor den, om uitbundigheid en losbandigheid te voorkomen. Ruim 5000 handelaars met worst jes. chocolade, limonade en andere lekker nijen zullen voor versterking van den inwen digen mensch zorg dragen, een groot aantal telefooncellen maakt op dien liistorischen dag bet werk voor de pers gemakkelijk en meerdere orkesten zullen elkaar afwisselen, om voor een feestelijke stemming te zorgen. Bij een voorbezichtiging stelde ik vast, dat de roode vlaggen, welke een jaar gele den al 32 meter lengte hadden, ditmaal een afmeting van 45 meter hebben. De artistieke leiding berust in handen van den ingenieur A. Speer en deze wil, dat ook de menschen. die veraf moeten toekijken, een duidelijk beeld van het feest der arbeiders in zich kun nen opnemen. Architect Speer verzekerde mij, dat hij reeds een jaar geleden angst had, dat een sterke wind hier onheil kan stichten, maar zijn ervaringen hebben hem thans op cle gedachte gebracht, door een ijzeren fundament voor stabiliteit te zorgen, welke de aanvallen van een stormwind kan verdragen. Onder ons gezegd: de eenvoudi ge vlaggen aan een houten paal waren mij heel wat sympathieker dan de thans aange brachte enorme doeken aan §en ijzeren stel lage maar dat is een kwestie van smaak. Het Duitsche volk houdt van grandiose de monstraties, van geestdriftige betoogingen, van militaire muziek, van een meesleepende formuleering en hiermede houdt de tegen woordige overheid rekening zoodat men kan zeggen: de stem der regeering is de stem van het volk! Zoo gaan we dan te Berlijn het feest dei- Nationale Ontwaking tegemoet, huizen, straten en verkeersmiddelen worden met groen en bloemen en mei vlaggendoek ge- UIT HET SOCIALE LEVEN PROT. CHR. MIJNWERKERS- BOND Zaterdag hield de Prot. Chr. Mijnwer kersbend zijn algemeene vergadering tc Heerlen. Alle afdeelingen (13) waren aan wezig, behalive de kleine afdeeling Nutih. Geopend werd met het lezen van 1 Cor. 3 en gebed. In zijn openingswoord wees do 1 zitter, de heer N. Ploeg, op de crisis, wel ke de mijnwerkers aan den lijve onder vinden. Van hen werden in betrekkelijk korten tijd ruim 6000 ontslagen. Dooi- het inleggen van verzuimdiensten hebben do arbeiders, werkzaam bij de particuliere mijnen in 1933 in meer dan twee maanden hun werkzaamheden niet kruinen verrich ten. Dat beteekent, dat men zijn reeds gedaalde wekelijksch inkomen nog eens extra met 16 of 33 ziet slinken. Het komt dam ook herhaaldelijk voor dat de mijnwerkers met ƒ10 en ƒ11 naar huis gaan. Duizenden werkloozen in den lande heb ben meer inkomen aan werkolozeneteun dan de mijnwerkers, die onder den grond vaak onder gevloek worden aangedreven, om hom zware werkzaamheden te ver richten. Spr. wees ook op de onzekerheid wat de ontslagen betreft en op de noodzakelijk heid van regeeringsmaatregelen, om ver- diere inzinking in het bedrijf te voorkomen. De' regeering schijnt aan contingenteering van den kolemrnvoer niet te kunnen den ken. Wel heeft ze getracht den uitvoer te bevorderen. Als bij de onderhandelingen met Duitschland de belangen van de Neder landsche mijnindustrie niet op den voor grond kunnen komen, maar moeten wijken voor die van land- en tuinbouw, is het de vraag- of de regeering dan niet aan de al dus gesteunde bedrijven de verplichting cp kan leggen om door gebruik van Neder- landeohe kolen op hun beurt het Nedehland- solie mijnbedrijf te helpen. Het vertrouwen is gewettigd, dat de re geering zioh zal inspannen, om zoo spoe dig mogelijk maatregelen te nemen, voor de mijnindustrie een positief resultaat opleveren. Wet de positie van den Bond betreft is er ruime stof tot dankbaarheid. Hoewel 't ledental in 1933 tot 653 was teruggeloopen, is het in 1934 weer gestegen. Het vertrou wen in den Bond wordt met den dag gnco- ter. Dagelijks melden zich leden van den socialisitischen Bond aan, om overgeschre ven te worden. Het zou een kleine moeite zijn, om het ledental met eenige honder den te doen stijgen. Het hoofdbestuur geeft echter niet zonder meer aan elk verzoek om overschrijving gevolg. De Bond moet zijn karakter als zelfstandige, onafhanke lijke Christelijke vakorganisatie, ongerept handhaven. Toch blijven er ook nog vele principieele arbeid ere over, die geen lid zijn. Ook aan de jeugd moet aandacht be steed worden. Met dankbaarheid ken ge waagd van de oprichting van een etudie- *n jeugdclub te Treebeek. Ook de financieele toestand van den Bond geeft reden tot dankbaarheid, al vroeg de werklcozenkas ook een belang rijk offer uit he Bondskas, nl. ruim ƒ21.000 in 1933. Spr. stond uitvoerig etlil bij de taak van den Bond in de naaste toekomst, bijzon der bij de oplossing van het pensioenivnaag stuk. Het voornaamste, dat den mijnwer ker ontbreekt, is een behooiflljke verzor ging voor den ouden dag en bij invalidi teit. De voorgestelde nieuwe regeling was een stap vooruit, doch de sociali6tisohe be stuurders onthielden zich van stemming, evenals de vertegenwoordigers van de par ticuliere mijnen, waarmee de pensioen regeling van de baan was. De gevolgen hiervan zijn niet tc overzien. Reeds in April is aan ruim 3000 invalide mijnarbeiders hun toeslag van ƒ85 onthouden. Dit pen- sioendraana kon, naar de voorzitter op merkte- nog een gelukkig einde krijgen, als men bij de aanstaande fondscommissie-ver kiezing als één man op de lijsten van do beide Christelijke bonden stemt, waardoor 2/3 van de meerderheid gebaald kan worden. Waamdeering werd uiitgespreiken voor de aan bieding van den Ned. R.K. Mijnwerkereband, die den Prot Bond drie kanöbiedende zetels en drie plaatsvervangende zetels aanbiedt, waarbij het ook niet onmogelijk is, dat een vierde gehaald kan worden. Verder moet het streven er op gericht zijn meer medezeggenschap te verkrijgen. Hierna sprak de heer Pelzer, voorzitter van den R.K. Mijnwei'kerebond, de aanwe zigen toe, de hoop uitsprekende, dat er ook in de toekomst een goede samenwerking mag zijn. Spr. wekte op tot nieuwe actie tot 't, uitdragen en de beleving van de Christe lijke beginselen, welke alleen juist zijn en een betere toekomst in geestelijk en stoffe lijk opzicht mogelijk maken. Het jaarverslag en 't beled van het hoofd bestuur werden goedgekeurd. De afd. Tree beek wist haar ledentaQ op 100 te brengen. Ook 't financieel verelag werd onveran derd goedgekeurd. Voor controle der boeken werden aangewezen da afdeelingen Bruais- sum, Heerlen I en Treebeek. Het voo ret el van de afd. Brunssum om de arbitrage-commissie te vormen uit één ai- deeling werd niet aangenomen. De vooretellen van het hoofdbestuur, de coji'tributieverhoogi rug betraffcndle, werden ongewijzigd aangenomen. Het voorstel van de af-d. Lutterade, om er bij de directies op aan te dringen bij c.v. ontslagen eerst die -arbeiders te nemen, welke een niaventoedrijif hebben, b.v. een winkel, boerderij, e.d., werd verworpen. Wel zal het hoofdbestuur de directies attent maken op dergelijke gevallen, die daarmee bij ontslagen rekening kunnen houden. Het vooreteQ van de afd. Tenvinselen om uit beizuinigkigsoogpunt om de twee jaar een algeimeene vergadering te houden, werd verworpen; 't geestelijk contact wordt er niet door bevorderd en 't finamrieel voor deel is gering. Verder wend het vooretel van dezelfde afd., om het entreegeld ad ƒ0.25 van een nieuw lid uit te keeren aan dengene, dae 't nieuwe lid aanbrengt, aangenomen. Even wel zonder de bepaling, d!at hot nieuwe lid eerst vier weken lang contributie hoeft be taald. Daarna kreeg de secretarie van het C.MV., de lieer A. Stapelkamp, gelegenheid voor een referaat: „Hoe staan wij tegenover heit nationaa 1-socialisme of fascisme?" Spa*. tooid. iedere rechtschapen burger steekt zijn insigne op zijn borst. S. A en S. S. doet aan militairen „Schwung" voor rijksweer en schupo niet onder en de overgroote meer heid der natie is overtuigd, dat men onder het tegenwoordig bewind 'n betere toekomst tegemoet gaat, zette eeret de beginselen van het nait.-60c. uiteen en komt tot de conclusie, dat deze beginselen, in principieel opzicht, een tegen spraak vormen met grondslag en doel van het C.N.V. Lid van beide te zijn kan on mogelijk. Sluit een lid van de Chr. bonden zich bij de N.S.B. aan, zoo is broederlijk vermaan op zijn plaats; bij welbewust volharden moet echter zoo iemand tenslotte geroyeerd worden op grond van de statuten. Een aparte uitspraak tegen 't nat.-soc. is daarom niet noodig. Lutterade trekt deswege zijn vooretel om personen, die nat-soc. propaganda voeren, te royeeren, in. Aan 't slot. der vergadering werden alle afdeelingen door den heer Van der Vuurst nog eens gewezen op de groote beteekenis der as. verkiezingen voor de Fondscommis sie, en werden de leden tot activiteit aan gespoord. Daarna werd de vergadering door den penningmeester, den heer J. Eshuis met ge bed gesloten. Er zafl een drietal conferenties vain Rljk.s- beiml-didelaairs plaats hebben, nl. op heden Dtafidü# 1 Mei, van don Rijks-bemiddelaar Mr Dr S. do Vries Czn, in verba.nd met een drei gend co-nflict in het confectiebedrijf; op Don derdag 3 Mei, eveneens met Mr Dr S. de Vries Can, in verband met een dreigend conflict in hettaxibedrijf te Amsterdam, en op Woens dag 2 Mei van den Rijksbemlddelaar H. P. J. Bloemers in verband met een dreigend con flict aan' de steenfabriek van de firma Mees te Groningen. De Ned. Vereenlging van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden to Amsterdam heeft over 1932 en 1933 venslag van haar werkzaamheden uitgebracht. Het ledental steeg in 2 ja,ren tljds van U066 tot 7242, dat is met 1176 leden. De werkloosheid onder de leden der vereeniglng steeg ln 2 Jaren van 184 tot 436 pe-nsomen. Uitgebreid cijfer materiaal omtrent de sala- rieerlng van de groepen kantoorbedienden en winkelbedienden ts ln het verslag opgenomen. Uiteraard is een groot deel van het verslag gewijd aan de door de vereeniglng ontwikke-lde activiteit op het gebied van de rechtspositie en arbeidsvoorwaarden van haar leden. Interes sante gegevens van het jeugdwerk in tal van plaatsen van ons land, over het vakondc *-* de Jeugdige kantoor- en winkelbediende] en handelsreizigers, zijn bijeengebracht. Dat de vereeniglng bezig gehouden met de zorg heeft leden, "blijkt uit de ontwikkelingacursutsen Inzonderheid te Rotterdam, in boekhouden. Bngelach. Stenografie. Machinesohrijven. Schoonschrijven en Deer der Persoonlijkheid. Uit de werkloozenkas werd in 1932 bijna 64.000 63.000 uitgekeerd. In nfonds opgerlch* in van de leden in" de ^u-im 7 maanden i zaamheid een bedrag van ruim 800 heeft kun nen ultkeeren aan leden die door den nood der tijden zeer bijzonder zijn getroffen. Land- en Tuinbouw. MINIMUM VE1LINGPRIJZEN UIT TE KEEREN VERGOEDINGEN Volgens mededeeling van den regeerings- commissaris voor de uitvoering van de Tuin- bouwsteunwet zullen de op onderstaande lijst vermelde minimumprijzen voor 1934 door de veilingen moeten worden gehandhaafd, terwijl de daarachter vermelde vergoedingen worden uitgekeerd. Oogstmislukkingen, waardoor ook ont staan, mogen niet in de minimumprijsregeling worden opgenomen. Een scherp doorgevoerde scheiding moet worden gemaakt tuaschen goede en om één of andere reden afwijkende producten, die bij schaarschte aan de veilingen wel eens tot verkoop konden komen, maar overigens altijd door den tuinder moesten worden vernietigd. De prijzen zijn: Sla t.m. 15 Mei: ophoudprijs f 0.50, vergoe ding f 0.50 per 100 krop; Sla na 15 Mei resp. 0.50, 0.25, 100; Spinazie t.m. 15 April f 3, 1.50 per 100 kg.; Spinazie na 15 April f2, 1, 1.50 100 kg.; Postelein f2, 1, per 100 kg.; An dijvie 15 Maart t/m 1 Juni f 0.50, 0.50 per 100 str.; Andijvie na 1 Juni f0.50, 0.25 per 100 str.; Raapstelen f0.30 0.15 per 100 bos; Sel derij f0.30, 0.15 per 10 bos; Kervel f 0.30, 0.15 per 100 bos; Knol- en bleekselderij f2, 1 per 100 st.; Rabarber f 0.50, 0.25 per 100 kg.; Bloemkool f 1.50, 1 per 100 st.; Witte kool f 0.60, f 0-40, Deensche witte kool f 0.70, 0.50; Roode kool f 1, 0.75. Gele kool f 1, 0.75; Groene kool f 0.40, 0.20; Koolrapen f 0.50, 0.25; Spruitkool f 1.50, 0.75; Spruitkool schoongemaakt f 1.50, 1; Spitekool f 1.50, 0.75; Boerenkool na 15 Nov. f 1.50, 0.25; Bos- peen f 1.50, 0.75; Breekpeen f 0.60, 0.35; Uien f 0.60, 0.40; Prei f 2, 1; Kroten beneden kg. p. st. f 0.60, 0:45; Kroten v. kg. p. st. of meer f 0.40, 0.30, alles per 100 kg.; Radijs f 0.50. 0.25 per 100 bos; Schorseneeren f 2, 1; Tuinboonen f 1, 0.50; Stokprinc.boonen f 3.2; Enk. stamprinc.boonen f 3, 2; Dubb. stamprinc.boonen f 3, 2; Snijboonen f 3, 2; Spekboonen f 3, 2; Pronkboonen f 1.50, 0.75; doperwten f 3, 2; Peulen f 3, 2, alles per 100 kg.; kaskomkommers f 0.70, 0.50 per 100 st. Platglaskomkommers f 0.75, 0.50 per 100 st.; Augurken: A f 1, 1; B f 1, 1; C f 1, 1; D f 1, 1; Tomaten: A f 2, 2; B f 2, 2; C f 2, 2; Aardbeien f 4, 4; Blauwe druiven f 10, 10; Witte druiven f 10, 10; Appelen f 0.50, 0.50; Peren f 0.50, 0.50; Kersen f 4, 4; Pluimen f 2, 2, Kruisbessen f 2, 2Roode bessen f 2,2 Witte bessen f 2, 2; Zwarte bessen f 4, 4; Frambozen f 4, 4, alles per 100 kg. WOENSDAG 2 MEI HUIZEN 1875 M. NED. CHR. RADIO-VEREENIGING 8.00—8.15 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.00 Gramofoonmuziek. 9.00—10.00 Kristlik Frysk Selskip. Lezen van godsdienstige Friesche lectuur, door mevr. G. Feddema—Hoogland. 10.30—11.00 Morgendienst. Ds. J. W. Es- 11.00—12.00 Trio van der Horst, m.m.v. mevr. C. v. Ravenzwaay—-Möllenkamp. zang. J2.00-I2.15 i 12.15-12.30 r 12.30-1.15 nj mevr. C. v. m. Politieberichten, m. Gramofoonmuziek. Trio van der Horst, m.m.v. Ravenzwaay—Möllenkamp. BINNENLAND N.V. NATIONAAL GRONDBEZIT Winstsaldo 1933 ƒ357.348.19. Dividend 10 (v. j. 20 Aan het jaarverslag over 1933 der N.V. „Na tionaal Grondbezit" te 's - Grave nha^e ontleenen wij het volgende: De onverminderd voortdurende economlsone depressie heeft ook in 1933 haar stempel op den gang van zaken gedrukt. Hoewel do handel in onroerende goederen In sterke mate den invloed van de crisis onder vond zijn de daa.ruit verkregen baten grooter dan die van 1932. I-n verschillende agent schappen werden bouwterreinen tegen bevre digende prijzen verkocht; de handel ln ge bouwd onroerend bezit stond daarentegen prac- tl6De Resultaten van het verhuurbedrijf bleven ten achter bij dae. In vorige jaren behaald; ln Lrljke gevallen nioestj gjjr" nowt .nschen der hl ders"'waardoor bet niet mogelijk bleek de deirhoudL-kosten te verminderen. De g( zijde hiervan is lntuaschen de uitnemenao st waarin onze eigendomm De huursobade door lees echter dan ook Het saldio der rekening Onroerende Goederen is n.iot onbelangrijk hooger; aangekocht wer den diivcrse complexen bouwterrein, waarvan een deel Inmiddels met winst werd verkocht Voornamelijk t« Eindhoven an Utrecht word liet li ui zen bezit door aankoop uitgebreid; door stichting werd voorts een aantal naar de eisclicn des tijds ingerichte perceelen ve-r- 144 Mede' dank zij een ruime liquiditeit.onderging ons crediethypotheekbedirijf een belangrijke uitbreiding. De bedongen voorwaarden waien bevredigend terwijl credietnemers prompt aan hun verplichtingen voldeden. Rente en verplichte aflossingen op hypothe caire vorderingen werden behoudens een enkele uitzo-ndering op tijd^vold. op één hypothei lies geleden, Slechts volkering ar reeds in vorige j: Het geplaatst ka.pitaail van 2.000.000, waar- op verplitóht Extort <00.000. "j" verandering. De houders van 5o aa.nflieeien maakten gebruik van hun recht hun aandeelsn V°NM rt te«erustaaai de aanmerkelijke inkoopen van obligation werd door plaatsing per »aWe een crmeede.rlng aan uitstaande obligation ^Ber-ricend naar den laatstbekenden beurskoers van 193 werd een belangrijk disagio gecon stateerd op de effecten portefeuille en de effec ten win het Belegd Reservefonds. Deze waar devermindering ad totaal 84.773.06 is ten Is voor divérso vorderingen toe te voegen 66.058. Terverdeellng resteert tenslotte 56.039, waar uit, na goedkeuring door aandeelhouders -0 peu' niet volgestort aandeel zal worden ult.gc- 'kie.erd (v. J. 40) en 4.50 per oprlchtersbewljs. De rffeetcnpontafeuillle komt in de balans per 31 Dec. 1933 voor met 1.119.283 (v. j. 1.251.44). 'De onroerende goed-eren rekening bedroeg per dien datum 12.457.062 (v. j. 11.801.790). Do ultstnn nde obligatleloenlingen bedroegen per uit. Deo. 1933 17.217.750 (v. j. 16.914.000), cn do gezamenlijke reserves 2.057.000 (v. j. 2.053.000). Deze reserves vertegenwoordigen «bijna 462 van het door aandeelhoud* ,n deel en gestor kapitaal of ruim 132 het door aandeelhouders nog te etorten ALGEMEENE NORIT-MIJ Netto winst ƒ187.942 (v. 217.129) Het Jaarverslag over 1933 der Alg. Norlt-Mlj Mij meldt: De gewijzigde omstandigheden ails govolg vain de beschermende maatregelen tegen den invoer ln de meeste industrie-landen dwingen cms tot steeds verder diecentorallsu/fie onzer productie. Het bedrijf in Klarienaiveen onder vond hlordoor voortdurend grootere moeilijk heden bij dien afzet. De fabriek aan de Hembrug was gedurende menige maanden van liet jaar in w»fking met bevredigend resultaat. Wij achten het gowenscht de boekwaarde onzer fabriek aan de Hembrug tot Of. f 1 af te schrijven, waardoor het totaal der afschrijvin gen 231.163 zal bedragen. Over het boekjaar 1933 re-toert dan een netto-winst van 187.942 (v. J. 217.129). Voorgesteld wordt, na bijvoe- ging van het onverdeeld winstsaldo A. P. 41.584. van de totale netto-winst 4 229.527 op de provisiteitsaandeelen 5 (onv.) en op de gewone aandeelen 8 (onv.) uit te keeren, alsmede ƒ2162 op de opriohterebewijzen. NOORDHOLLANDSCH LANDBOUW- CREDIET N.V. Dividend 6 In de op 30 April 1934 gehouden jaarlijksche algemeene vergadering werden de bestuure- v-ooretellen goedgekeurd. waarbij besloten werd. na ruime aifschrijving. alleen op de pref. aand. ten beloope van 1.500.000 een dividend van 6 uit te keeren. In mindering hierop hebben de pref. aandeelhouders in Nov. 1933 reeds 3 ontvangen. De heer Ir Ph. M. Bos- scher. die als commissaris aan de beurt van aftreding was, werd al6 zoodanig herkozen. Geen dividend over 1933 In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders van de Kon. Fabriek van Verbandstoffen N.V. vh. Utermöhlen Co te Amsterdam werd verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar en werden de balans en winst en verliesrekening goedgekeurd. De vergade- jaar 1933 geen dividiend VEREEN. VOOR DEN EFFECTENHANDEL Jaarvergadering te Amsterdam Gister werd te Amsterdam de jaarvejgade- ring gehouden van de Ver. v. d. Effectenhandel. De Jaarstukken werden goedgekeurd. De vijf bestuursleden, die periodiek aan de beurt van aftreden waren werden bij enkele caudldaat- stelling herkozen. Tot beheerder van het ondensteunclngsfonds werd de heer H. J. Middendorp opnieuw be- plaats benoemd A. M. Wesfcer- Vcrvolgens kwam aan de orde een voorstel, door een aantal leden ingediend. Inhoudende, dat geen schuldbrieven en dergelijke, welke onder trustverband staan, ln de Prijscourant zouden worden opgenomen, tenzij de Ver. v. d. Effectenhandel of een door haar te stichten Instelling als trustee werd aangewezen. Het bestuur bestreed dit voorstel. Het wenschtc de verantwoordedijkheid die het voorstel hi op zou leggen, niet te dragen he* voon»te4 onaannemelijk. Het daarop afgestemd. BIJ d« irklaardc de Tweede Kamer aan gem n levendig «chten van Juist ln do inenten aangevoerd. Door een aantal leden zal een adres worden gericht tot de leden van de Eerste Kamer om deze wet alsnog te doen Daarop werd do vergadering gesloten. NEDERLANDSCHE LLOYD Verlies 1933 ƒ96.580 Aan hot jaarverslag over 1933 der Stoom- vuart-MIj „Nederlaudaohe Lloyd" ontleenen wij het volgende: In verband met de onbevredigende vrachten jlevcn al onze schepen tot bagLn Juni opgelegd. Vervolgens hebben vijf schepen ln liet geheel maakt. Dc vrachten die hiervoor konden wor- b-ileohts in enkele gevallen een lcleln saldo bo- Na afloop van liet houtselzocn hebben wij bij gebrek aan geschikt emplooi dc vloot weer opgelegd, totdat iu den loop van Docember do La Platamarkt wat opleefde, hetgeen ons aan leiding gaf vier wizer schepen voor een reis vamdaar naar Europa te bevrachten. Het resul taat van deze vier reizen komt git den aard der zaak in het nieuwe boekjaar tot uit drukking. Afgezien vaar de moeilijkheden die het scheep vaartbedrijf Ln het algemeen ln 'deze tijden on dervindt, gevoelen de Nederlandsche leederljen bijzonder den druk van de in verhouding tot alle andere landen te hooge loonen. Aan het onderhoud van de vloot werd alle geivenschte zorg besteed. Do boekwaarde Is onveranderd op 40 per ton gelaten. Wij hebben gomeenid van de gelegenheid die zich aanbood, gebruik te moeten maken om ons effectenbezit, met uitzondering van een aandeel BENAS, tot do boekwaarde van de hand -.e doen. WIJ hebben van de door do BENAS geboden faciliteit voor gagecreddet gebruik gomaaKt; het ons op deze wijze voorgeschoten bedrag is onder crediteuren opgenomen. WIJ sluiten het boekjaar af met een verlies van 96.580.32 welk bedrag wij voorstellen op nieuwe rekening over te dragen. De vooruitzichten voor het nieuwe jaar zijn Jammer genoeg nog zeer ontmoedigend. Op het oogenbük is nog geen verbetering in eenige De balans en winst- en verliesrekening wer den ln de jaarvergadering onveranderd goed gekeurd. De heer Mr J. van Hoboken werd als commUtsarid herkozen* I.15—2.00 n.m. Bespeling van het Studio orgel door Ronald Parker. 2.00—3.00 n.m. Gramofoonmuziek. (Mozart. Beethoven. Schubert, Mendelssohn). 3.00—3JO n.m. Lezen van Chr. Lectuur. „Ouden van dagen" (II). Uit: „Het is bij den avond". 3.30—3.45 nm. Gramofoonmuziek. 3.45—4.00 am. Verzorging zender. 4.00—5.00 n.m. Concert door het „Delft- sche Trio": Louis de Ruyter, viool. Henk Berghout, cello. Rie Beute, piano. 5.00—6.00 n.m. Kinderuurtje door mej. D. Boekhouwer. Zang: mevr. G. E. de Jong— Stronkhorst. Pianobegeleiding: mej. Geziena Stronkhorst 6.00—6.30 nm. „Het 120-jarig bestaan van het Nederlandsche Bijbelgenootschap", door Ds. D. E. Boeke. 6.30—7.00 n.ni. Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. 7.00±7.15 nm. Politieberichten en Pers berichten van het Ned. Chr. Persbureau. ±7.15—7.30 n.m. Gramofoonmuziek, of „Een greep uit het dagelijksch gebeuren" 7.30—8.00 nm. Landbouwhalfuurtje. Spre ker: B. Havenaar: „De teeltbepenking in den tuinbouw". 8.00—9.30 am. Samenkomst van het Leger des Heiis. te 's-Gravenhage o.l.v. Majoor F. J. Buiterman. Sprekers: Kapitein W. F. Malcorps en Kapiteine M. Crok. Muzikale medewerking verleenen: het Muziekkorps van Den Haag I, o.l.v. Kapelmeester J. Glas leenen; het Muziekkorps van Den Haag I. o.l.v. Broeder J. Nak. 9 30-11.00 nm. Het N.CR.V.-Klein-Or- kest o.l.v. Piet v. d. Hurk. 10.00 nm. Vaz Dias. II.00—11.30 nm. Gramofoonmuziek. HILVERSUM 301.5 M. A.V.R.O. 8.01 10.00 Gramofoonmuziek. 10.0110.15 Morgenwijding. 10.15—10J0 Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 Orgelconcert door Piet vaij Egmond Jr. Solist: WiHem Schansman. te nor. 11.0011-30 Kook- en bakpraatje door mevr R. Lotgering—Hillebrand. „Flensjes bak ken". 11.30— 12.00 Voortzetting orgelconcert- 12.01—2.15 nm. Lunchconcert door Kovacs Lajos en zijn orkest. Tusschenspelcn van gramofoonmuziek. 2.15—2.30 nm. Gramofoonmuziek. 2.30—3.00 n.m. Voordracht door Ank van der Moer. 3.00—4.00 nm. Knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees. 24e les. 4.00—4.15 nm. Verzorging zender. 4.15—4.30 n.a. Gramofoonmuziek. 4.30—5.00 n.m. Radiokinderkoorzang o.l.v. Jacob Hamel. 5.00—5.30 n.m. Halfuur voor kleinere kin deren door mevr. Ant van Dijk. 6.00—6.30 nm. Concert door het Omroep orkest o.l.v. Albert van Raalte. R.V.U. 6.30—7.00 n.m. Tweede lezing van Ir. L. J. a Dunne, adj.-directeur van de Gemeente- A.V.R.O. 7.00—7.25 nm. Omroeporkest. 7.257.30 n.m. Overschakeling op den ver sterkten zender. 7.30—8.00 n.m. Kamermuziek door het Hel- mann-kwartet, bestaande uit: Ferdinand Hel- mann, eerste viool: Ben Meyer, tweede viool: Frédéric Denayer, altviool en Henk van Wezel, cello. 8.01—8.05 nm. Vaz Dias. 8.05—9.00 nm. Concert door Kovacs Lajos en zijn orkest. 9.009-30 n.m. Radio-tooneel. Studio-op voering van ..Het Apenpootje"; schets in 3 tafereelen door W. W. Jacobs. Vertaling: Gustav Czopp. Spelleiding: Kommer Kleijn. 93011.00 n.m. Ccocert door het Omroep orkest o.l.v. Albert van Raalte. Soliste: Adelheid Armhold. sopraan. 11.00-11.10 n.m. Vaz Dias. 11.0012.00 n.m. Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. BUITENLAND 3.20 n.m. Leipzig 382.2 M.: Dvorak-concert. 7.20 nm. Motala 1389 M.; Viool-recital door Emil Teknanyi. 7.30 nm. Parijs (Poste Parisien) 328.2 M.: „Ein Waltzertraum", operette van Oscar 7.50 nm. Straatsburg 349.2 M.: „Die Dol- larprinzessin", operette van Leo Fall. 8.Ó5 n.m. Parijs (Radio) 1648.4 M.: Sym- phonie-concert o.l.v. Eugène Bigot 8.20 n.m. North Regional 449.1 M.s Va riété-programma. 8.40 nm. Daventry 1500 M.: Z.K.H. Prins George van Engeland spreekt. 9.30 n.m. Londen Regional 342.1 M.i Derde bedrijf van Wagners „Die Walkure". DE WERELDRUBBER- RESTRICTIE De Internationale Vereeniging - ltures in Nederlandsch-Indié beeft aan de regeering voorgelegd een door dc vereenlging mede onderteekende internationale overeenkomst van rubber-producenten om tot restrictie vain de rubber-uitvoeren te geraken, beoogond.e een aanpassing van de produotio en den afzet van rubber te verkrijgen op den grondeflag van een redelijken prijs. Zij heeft de Nederlandsche regeerlmg uitgcnoodlgd al die maatrgelen to wifllen treffen, benoodtgd voor de uitvoering van bedoelde overeenkomst voor zoover Nederiaudisch-Indlfe aangaat. In overeenstemming met de regeering van Nederlamdsch-Indië heeft de Nederlandsche re geering zich bereid verklaard tot het bereiken van het boven-omschreven doel mee te wdken op voorwaarde van een zelf le bereidverklaring van de andere betrokken regeeringen. De daar toe benoodlgde voorstellen zullen zeer binnen kort tor goedkeuring aan den Volksraad wor den aangeboden. Het plan gunstig ontvangen Het plan ia vrijwel onverdeeld gunstig ont vangen vooral te Amsterdam en Londen. De markt Voor het product was gister zeer vast gestemd. De berichten uit Londen maakten reeds kort na de opening van den handel mel ding van een prijs van ongeveer 6i d. per lb. Daarmede werd weer een nieuwe hoogte record voor den rubberprijs bereikt, sinds de daling ln Juli 1930 intrad. (Naar men weet was de prijs in 1933 3.25 d. per lb. Red.) ..Fin. News" heeft bij de eerste lering van het memorandum den Indruk gekregen dat Ned Oost-IndiC. „da.t altijd happiger scheen tc zijn op restrictie dan eenlg ander land" zeer gun stig be-hundeld Ls. Het blad maakt een verge lijking mot het vorige restriotle-experlment: het Stevenson-schema, en meent dat de om standigheden thans gunstiger zijn dan destijds al zou het alleen maar zijn omdat Ned. lndiö thans meedoet en omdat de nieuwe aanplant Het plan 1 Jan. a.s. in werking? trokken bij hel om uitvoering te geven aan dit plan. De minister van Kolon.18» verklaarde in liet Lagerhuis, dat. mits andere regeeringen hetzelfde doen, dc BHtsche regeerljig besloten heeft, do nood zakelijke stappen te doen om do overeenkomst van kracht te doen worden. Voorzoovcr Britsche gebieden betrokken zijni hoopt zij het plan vanaf 1 Juni a.s. tot uitvoe ring te brengen. Er ls alle reden, aan te nemen, dat dit evenzeer mogelijk is ln de andere ge bieden. Spoed is in dit opzicht zeer belangrijk. Wat betreft de uitvoerbaarheid van het plan, herinnerde de minister aan zijn herhaalde ver zekeringen. dat de regeering geen enkele over eenkomst zou aangaan, tenzij zij er van over tuigd was, dat het alomvattend, eerlijk en ult- NED. DOK-MIJ Verlies ƒ162.841 In 1933 bedroeg het verlies 162.841. Alleen de blnnenlandsohe markt stond, aldus het Jaar verslag, voor ons open. en deze gaat bovendien nug steeds achteruit. WIJ worden daardoor ln het nauw gedreven zonder eenlg uitricht op spoedige verbetering. BEIERSCH BIERBROUWERIJ DE AMSTEL Winstsaldo 1933 ƒ567.123 (v. J. ƒ676.875) Het jaarverslag 1933 meldt, dat de omzet daalde. Gevreesd wordt dat do accijnzen, die thans 1400 bedragen van dJc, welke lm 1917 warden geheven, den blerhandel grootendeele ten gronde zullen riohten. Do export werd door verschillende omstandigheden ongunstig be ïnvloed. Het netto winstsaldo bedraagt 567.123 (v. J. 670.875). Voorgesteld wordt het divi dend voor 1933 te bepalen op 9J op* de ge- 6 op de pref. winstbewijs. BUITENLAND DE TRANSFERCONFERENTIE TE BERLIJN Het werk vindt voortgang Dc conferentie tusschen de vertegenwoordi ger* der achuldelschcra van Duitschland op lamgen en op middellangen termijn en de ver- t^enwoordlgers der Rijksbank ls gistermorgen te 11 uur onder voorzitterschap van Frascr opnieuw bijeengekomen. De discussies over verschillende zijden van het vraagstuk' worden voortgezet. De volgende zitting vond heden morgen te 10 uur plaats. De sub-oommissies zouden gister haar werk in den loop van den namiddag voortzetten en men verwacht, dat zij in staat zullen zijn. Woensdag rapport uit te brengen. Schaakrubriek. GONG WEDSTRIJDEN OP 10 MEI Iedereen kan deelnemen. Zooals de lezer weet is er een Comité ge vormd, dat zich ten doel heeft gesteld om de match, welke dr. Euwe in 1935 om het wereld kampioenschap zal spelen, te organiseeren. Tot haar taak behoort ook het verzamelen van de noodige gelden. Daartoe zijn in alle deelen des lands sub-comités gevormd, welke een gedeel te van de taak van het hoofd-comité hebben overgenomen. Op verschillende manieren trachten comité en sub-comités hun doel te bereiken. Men meent, en terecht, dat de ko mende match een zaak van nationaal belang is en men probeert dan ook de belangstelling voor deze gebeurtenis in zoo breed mogelijke lagen van ons volk te wekken. Binnenkort zul len wü in de „Schaakrubriek" in dit blad hier over nog een en ander mededeelen. Het Haagsche sub-comité organiseert op 10 Mei a.s. ten bate van het wereldkamipoenschap 1735 gongwedstrijden. Aan deze wedstrijden kan iedereen deel nemen. Men behoeft dus geen lid van een schaakclub of van -een bij den N.S.B. aangeslo ten vereeniging te ziin. Men moet alleen kun- schaken. Hoe, dat doet er zelfs niet toe. Men mag er ook naar kijken, ale men liever niet speelt. Doch ieder die binnen wil moet 25 cent betalen. Daarvoor mag hy medespelen of kijken, al naar hy zelf wil. De deelnemers worden in groepen vereenigd. In elke trroep zijn 1 of 2 prijzen. Ieder schaak liefhebber kan zoodoende voor 'n luttel bedrag een aangename middag hebben en daarenbo- en door er heen te gaan het fonds voor het ereldkampioenschap versterken. De wedstrijden worden gehouden in het Nat. Schaakgebouw, Van Speyckstraat 1, cn begin nen om 2 uur precies. Men moet zich echter reeds tusschen half 2 en kwart voor 2 bij den wedstrijdleider in genoemd gebouw aanmel- Toegangskaarten zyn verkrijgbaar f.0.25) by den heer Nieukerke, Naordeinde 12, Den Haag- en, zoolang de voorraad strekt, bij het secretariaat der H. Chr. S.Vv Esch- doornstraat 150, Den Haag. Aan eerstgenoemd adres bij voorkeur overdag, aan laatstgenoemd adres bij voorkaur 's avonds van 67 uur. Niemand late zich de kans ontsnappen een toegangskaart te koopen. LICHAMELIJKE OEFENING VOETBAL NAGEKOMEN OITSLAQEN ..jpeet: Volharding II—Olympia II RUssen: Excelsior II—Sportclub KORFBAL NAGEKOMEN UITSLAGEN Ouderkerk a. de Amatel: O.D.I.O. Or. Nassau II Amsterdam: Wartburgla IIOr. Nassau Rotterdam: Blauw Wit—D.I.O. rlebergen: Dalto I-D\T I

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3