BINNENLAND. DINSDAG 1 ME11934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE NIEUWE OOSTENRIJKSCHE GRONDWET AANGENOMEN DOOR ONVOLTALLIGEN NATIONALEN RAAD Ondanks het protest van den Land- bond en van de Groot-Duitsche Partij is gisteren door de Oostenrijksche regee ring, met een Nationalen Raad waarvan, na de uitsluiting van do socialisten, de helft niet meer aan de beraadslagingen kon deelnemen, de nieuwe grondwet tot wet verheven. De laatste zitting van het Oostenrijksohe parlement begon gistermorgen in het Hee renhuis. Aan de ingangen werd scherpe controle geoefend. De omgeving was geheel afgezet. Nauwelijks 70 van de 165 alge vaardigden. De door de regeering benoemde voorzitter dr. Raroek opende de zitting in tegenwoor digheid van nauwelijks 70 afgevaardigden met een verklaring, dat de nationale raad de op 24 Maart 1933 afgebroken zitting hervatte. De voorzitter constateerde dat de 72 manda ten van de sociaal-democraten vervallen zijn. Hierdoor omvat de Nationale raad thans 91 afgevaardigden, van wie 66 chnste- lijk-socialen, 6 „Heimatblock' -afgevaardig den 9 Groot-Duitschers en 10 Landbondcrs. Onmiddellijk na de verklaring van den voorzitter legde de afgevaardigde van de Grootduitsche partij, dr. Hampl. een verkla ring af waarin hij de bijeenroeping van den nationalen raad in strijd met de grondwet noemde en betoogde dat de regeering den bondspresident had moeten voorstellen, het parlement te ontbinden en onverwijld nieu we verkiezingen uit te schrijven. Dc voorzitter verklaarde het hiermede niet eeus te zijn, constateerde dat de vergadering het met hem eens was en sloot de eerste zitting. Een door de afwezige Landbonds leden ingezonden protest weiger de de voorzitter voor te lezen. De tweede zitting werd dadelijk, na een pauze van een kwartier, bijeengeroepen. In middels werd aan de Oostenrijksche pers meegedeeld dat de publicatie van de ver klaring van de Grootduitsche partij voor haar verboden was. Tegen 11 uur begon de tweede zitting, üe regeering nam met bondskanselier Dollfuss en vice-kanselier Fey in volle uniform aan hel hoofd, in de regeeringsbank Plaats. In de diplomatenloge bevond zich alleen de Poolsehe zaakgelastigde. De voorzitter begon met. de beeediging van de speciaal voor deze eene zitting gekozen plaatsvervangers van de Chr.-soc. partij en decide aan den nationalen raad mede, dat de regeering de sedert Maart van verleden jaar uitgevaardigde 471 noodverordeningen ter goedkeuring aan den nationalen raad tegelijkertijd - is aan het huis de nood verordening der redering voorgelegd, waai - bij de nieuwe bondsgrondwet voor Oosten rijk reeds van kracht is geworden. Zonder debat werden de 471 noodverordeningen en de nieuwe grondwet naar dc grondwetscom missie verwezen. Deze commissie kwam da delijk bijeen om in een zitting van nauwe lijks een half uur de 471 noodverordeningen en de nieuwe grondwet aan te nemen. Na de zitting van de grondwetscommissie kwam de nationale raad opnieuw bijeen en handelde in eerste, tweede en derde lezing de nieuw* grondwet af door driemaal op te StVÖór de grondwet stemden tachtig afge vaardigden, de christelijk-socialen, de Heim- wchrafgevaardigden en twee landholders, tegen alleen de beide vertegenwoordigers van de Groot-Duitsche partij. De tien land- bonders waren, met uitzondering van den gezant te Berlijn, Tauschitz en een andere afgevaardigde weggebleven. De zitting werd gesloten met een rede van den christelijk-socialen afgevaardigde, dr. Aigner, die den nadruk legde op de pnn cipieele democratische gezindheid van de christelijk-socialen en het regeeringssysteem van dr. Dollfuss de eenige redding van het Volk noemde. Ook door den bondsraad aan genomen De bondsraad is des middags bijeen geko men, om over de door den nationalen raad goedgekeurde bonds-grondwet te beraadsla- 8 Bondskanselier dr. Dollfuss was bij de zit ting tegenwoordig. Bij de debatten las als eenige spreker bondsraad Felsinger (landbond) een schrij ven voor, waarin verklaard werd, dat de landbond, evenals de Groot-Duitschers, een afwijzend standpunt tegenover de wet in neemt/ Na een slotwoord van den christelijk-so cialen woordvoerder werden de door den nationalen raad aangenomen wetten be krachtigd. JAPAN EN CHINA HIROTA ERKENT DE BRITSCHE ONDERSTELLING ALS JUIST Uit Londen: Simon heeft in het Lagerhuis de aangekondigde definitieve verklaring over het standpunt van Engeland ta.v. do Japansche mededeeling betreffende haar po litiek in het Verre Oosten afgelegd. Simon zeide, dat de Britsche nota, die 25 April den Japanschen minister /'an bui- tenlandsche zaken door den Engelschen am bassadeur te Tokio is overhandigd, er op wees, dat de regel „gelijke rechten in Chi na" uitdrukkelijk gegarandeerd is door het ook door Japan onderteekende negenmo- gendhedenverdrag van 1922 en dat de En- gelsche regeering ook in het vervolg alle rechten in China moet genieten, die zijn toegekend aan alle onderteekenende staten De Britsche regeering kan Japan natuur lijk niet. het recht toekennen alleen te be slissen, of eenigerlci actie, bijv. het toestaan van technische en financieele steun aan China een gevaar beteekent. Volgens do artikelen 1 en 7 van het negenmogendhe- denverdrag heeft de Japansche regeering het recht de opmerkzaamheid der andere onderteekenoars te vestigen op iedere acrie in China, die haar veiligheid bedreigt Dat recht beteekent een bescherming voor Japan en de Britsche regeering neemt daarom aan, dat de verklaring van Japan niet ten doel heeft, de rechten van andere mogendheden in China aan te tasten of Japans eigen vei dragsplichten geweld aan te doen. In zijn antwoord heeft de Japansche minister van buitenlandsche Zaken Hirato gezegd, dat de onderstelling der Britsche regeering juist is. Hij heeft den Bfritschen ambassadeur de verze kering gegeven, dat Japan de bepa lingen van het negenmogendheden- verdrag in acht zal nemen en dat de politiek der Japansche regeering met die der Britsche regeering ta.v. dit verdrag overeenstemt Tenslotte heeft hij verklaard, dat Japan ook in het vervolg de grootste waarde blijft hech ten aan de politiek van „de open deur" in China. Simon voegde aan deze verklaring toe, dat de Britsche regeering deze kwestie verder laat rusten. Uit Washington wordt gemeld, dat ook de regeering der Ver. Staten het incident als gesloten beschouwt GOER1NG TREEDT AF ALS PRUISISCH MINISTER HIJ BLIJFT MINISTER-PRESIDENT. Officieel wordt te Berlijn medegedeeld, dat Goring, op zijn verzoek, is afgetreden als Pruisisch minister van binnenlandsche zaken. Dr. Frick, de rijksminister va.n bin- nenlandsche zaken, krijgt het Pruisische departement er bij. Goring blijft Pruisisch minister-president Er is voorts een nieuw Duitsch njksde- prutcnient van wetenschappen, opvoeding en volksonderwijs ingesteld, aan liet hoofd waarvan de Pruisische minister Rust isge- filaatst, die eveneens zijn departement in iet Pruisische kabinet behoudt. De bedoeling van deze reorganisatie is Volle overeenstemming te verkrijgen tus- gr.hen Rijks- en Pruisische regeering voor het administratiegebied en elk verschil van meening en iedere storing in de wer king van het staatsbestel uit te sluiten. De veranderingen gaan heden in. REVOLUTIONAIRE SAMENZWERING IN FRANKRIJK VERIJDELD. Twee Nederlanders erbij betrokken Naar te Parijs verluidt zou een wijdver takte revolutionaire samenzwering door ge zamenlijk optreden van de Fransche en Bel gische politie verijdeld zijn. De negen lei ders, een Zwitser, een Italiaan, een Duit- scher, twee Nederlanders, twee Polen en twee Zuid-Slaven zijn in arrest gesteld. Er zouden documenten zijn gevonden met be trekkingen tot plannen voor een opstand op den lsten Mei, waarbij uitvoerige plans i campagne en een lijst van huizen, waar munitie lag opgeslagen* 1 MEI-PROCLAMATIE IN DUITSCHLAND ,WAAR ONZE VADERS EEUWEN NAAR VERLANGD HEBBEN, IS WERKE LIJKHEID GEWORDEN" Uit Berlijn: Do rijkspresident en de rijksregeering publiceeren, in verband met de 1 Mei-viering, de volgende gemeenschap pelijke proclamatie: „Voor de eerste maal in onze geschie denis is de binnenlandsche broedertwist opgeheven en de eenheid van alle Duit- schers beieikt Wa. r onze vaders eeuwen naar ver langd hebben, is daarmede werkelijkheid geworden. Op dazen grondslag heeft het Duitsche volk in het laatste jaar groote dingen verricht. Met de wapenen van den vrede zijn zegenrijke slagen geleverd tegen nood en ellende, tegen werkloosheid en wanhoop. De tegenwoordige generatie kan trotsch zijn, dat zij haar vollen plicht heeft gedaan en het oordeel der Duit sche geschiedenis met vertrouwen mag tegemoet zien. Onze dank geldt het geheele Duitsche volk voor deze voor alle tijden voorbeel dige prestatie. De natie kan haar natio nalen feestdag op 1 Mei met trotsch en innerlijke voldoening vieren. Berlijn, 30 April 1934. (w.g.) Rijkspresident, Von Hindenburg. Rijksregeering: Adolf Hitler. Ook vice-kanselier Von Papen heeft, bij gelegenheid van den lsten Mei, een procla matie uitgevaai digd, waarin hij er vreugd over uitspreekt, t' hebben mogen be leven, dat een volk, dat den klassenstrijd ten prooi dreigde te worden, thans is samen- geklonken tot een hechte gemeenschap. „Er is", zegt von Papen, „thans niets meer in de Duitsche landen, dat de men- schen scheidt, voor zoover zij althans het geloof aan Duitschlands toekomst in het hart dragen. Waar er nog meeningsverschillen bestaan, gelden deze den vorm en den weg; het doel staat onwrikbaar vfL-t." EEN BLIJDE GEBEURTENIS IN ITALIË Reuter seint uit Rome, dat het kroonprin selijk paar einde Augustus of begin September een blijde gebeurtenis verwacht. TERECHTSTELLING TE MARSEILLE Te Marseille werd Maandagochtend vroeg :n der meest gevreesde leden van de onder wereld van Marseille, |Maucuer, door den beul terechtgesteld. Maucuer had in October 1931 een roofover val gepleegd op een postkantoor te Marseille, waarbij drie ambtenaren werden gedood. Pas twee jaren mocht de politie er in slagen, de daders te arresteeren, van wie twee tot levenslangen dwangarbeid en de beide anderen Maucuer en Joulia ter dood werden veroor deeld. Het doodvonnis tegen Joulia werd ver anderd in levenslange gevangenisstraf en wel omdat de veroordeelde zich tijdens den oorlog in het leger bijzonder had onderscheiden. Te Boedapest is een actlie begonnen om Hongarije's hoofdstad haaT ouden naam Boeda te hengeven, in plaats van het thans gebruikelijke Boedapest. Men betoogt daarbij dat Boeda ruim 900 jaar lang de naam was van de Hongaarsche hoofdstad en dat de stad in het naburige en Verre Oosten thans nog steeds zoo genoemd In 1873, toen enkele steden bij Boeda wer den ingelijfd, o.a. Peet, werd de naam ver anderd in Boedapest. Boeda, zoo zegt men ook, is veel korter en gemakkelijker te onthouden, heeft bo vendien een geschiedenis van 900 jaar, ter wijl de naam Boedapest betrekkelijk iong is. Pest, de naam van een onbeduidend vis- sohersdorpje, i6 van Slavischen oorsprong «H beteekent „bakoven", vandaer de Duit sche benaming „Ofcn", die foutief op Boeda is toegepast. Boeda beteekent „oud, aanzienlijk" en komt. in Engelsch-Indië veelvuldig voor. Men beweert, in Hongarije- dat de stad afldius genoemd is naar Boeda den breeder van Etele (Attila) koning der Hunnen. In het buitenland verwart men tegen woordig Boedapest herhaaldelijk met Boe karest en men acht dit 'n reden te meer, om den naam Boeda te gebruiken, zooals vroe ger, zonden- het leelijke toevoegsel „Pest". OM EEN DRUKFOUT De r. k. „Kölnisehe Volkszeitung" is voor een week verboden. De reden van het verbod is, evenals da4 bij de „Essener Volkszeitung" het geval is, de plaatsing van een yraagteeken achter den gclukwensch, welke rijkspresident von Hindenburg aan den rijkskanselier ter ge legenheid van zijn verjaardag heeft gezon den. Beide Waden verschijnen bij de uitgeverij Fredebeul Koenen te Essen en worden op dezelfde zetterij samengesteld. Bij de „Koelnische Volkszeitung" stond het fatale vraagteeken slechts in twintig procent van de totale oplaag. De gelukwensch was aanvankelijk juist gezet, met een uitroepteeken aan het slot, en is in dezen vorm ook in het grootste ge deelte van do oplaag der „Koelnische Volks zeitung" gepubliceerd. Daar in den regel echter een „und" ontbrak, werd deze regel overgezet, waarbij door den zetter aan het slot in plaats van het aanvankelijk geplaat ste uitroepteeken een vraagteeken werd Het verbod van de „Essener Volkszeitung" is naar uit de motiveering ervan blijkt, uit gevaardigd omdat minstens een grove tech nische fout is begaan. Dat er opzet in het spel is, wordt in de motiveering niet bc weerd. Nog méér verboden Te München en te Dusseldorf zijn even eens twee r.k. dagbladen voor een week ver boden. Voorts is de „Gruene Post" (van Ullstein) verboden om een artikel, dat onder pseudo niem verschenen is en waarin getracht wordt de bedoelingen van minister Goebbels bespottelijk te maken. HET EINDE VAN DE KAARTLEGSTERS Voorspellen van de toekomst verboden. Wetenschappelijke gra phclogie toegestaan. Wie zich weieens heeft afgegeven met de verleidelijke pseudo wetenschap der waar zeggerij, die weet, hoe gemakkelijk en hoe graag de menschen zich voor den gek laten houden. Wie wil niet eens graag een blik in de naaste toekomst werpen? Wie is niet benieuwd naar wat hem in den eerstvolgen- den tijd te wachten staat? Heeft men in zulk een geval een paar aanknoopingspunten met 't verleden, dan kan men al gauw het ver trouwen der menschen winnen, is men in staat, allerlei combinaties te maken en kan men erop los praten, zonder met de uitwer king op den cliënt rekening te houden. Nu is het eindelijk zoover gekomen, dat, aan deze charlatannerio althans in Duitsch- laml een eind wordt gemaakt: het voorspel len van de toekomst tegen financieele. ver goeding is verboden. Een uitzondering wordt gemaakt met hen, die wetenschappelijk ge- lundeerde graphologische uiteenzettingen verstrekken. Er zijn in Duitschland groote, gunstig bekend staande ondernemingen, die zelfs in bepaalde gevallen door de rechter- lijke macht geraadpleegd worden. Dit verbod wordt tegen den len Mei uit gevaardigd door den Berlijnschen prefect der politie. Van Levetzow, en ik veronderstel, dat het dus uitsluitend voor de rijkshoofd stad van belang is. Er zijn echter reeds lang bepaalde landen huiten Pruisen, waar dc waarzeggerij ten strengste verboden was, b.v. in Beieren; maar ook daar probeerde men nog altijd, tegen dit verbod te zondigen. Men verkocht een zoogenaamd wetenschap pelijk boek tegen opvallend hoogen prijs en voorspelde dan daarvoor de toekomst zon der aparte vergoeding. Anderen gaven een paar uur les en benutten den tijd om hun leerlingen „wetcnsche.ppeliik-paedagogisch" van de naaste toekomst op de hoogte te bren gen! Berlijn geeft thans door dit verbod een oorbeeld, dat algemeen navolging verdient. VERDWIJNENDE BLADEN IN DUITSCHLAND Eén der oudste en voornaamste provinci ale bladen, de „Frankfurter Nachrichten", welk blad in 1722 is opgericht, zal na 30 April niet meer verschijnen. Het blad was den laatsten tijd niet meer in staat de concurrentie vol te houden te gen liet plaatselijke nationalistische „Volks- blatt" en een voorstel van de directie om het. blad op nazi-grondslag te hervormen, werd niet goedgekeurd. Goethe was één van de schrijvers, die heb ben medegew erkt aan het supplement „Didas kalia" van het blad, dat zelfs buiten Duitsch land zeer bekend was. DE JACHT OP DILLINGER Uit New-York: Gistermorgen is de negende week van de jacht op Dillinger begonnen. Naar verluidt is de bandiet in de buurt Cincinnati gezien, terwijl hij machinegeweren van een vrachtauto in een andere auto over laadde. De politie tracht thans in Chicago een bende te arresteeren, die zij op het spoor gekomen door het in hechtenis nemen van Mac Laughlins. Deze bende moet door ontvoeringen en afpersingen meer dan 50 millioen dollar hebben buitgemaakt. Te Chicago gelukte het een politie-auto een vuurgevecht een andere auto tot stilstand te brengen, waarin zich 4 bandieten bevonden. Men vermoedt, dat Dillinger en zijn naamste helper zich onder deze vier personen bevond. De bandieten sprongen echter uit de auto en ontwapenden de beide politie-agenten, die hen beschoten hadden. Een der agenten werd met slagen van de kolven der revolvers op het hoofd buiten gevecht gesteld. De bandieten sprongen daarop weer in auto, waarmee zij zich uit de voeten maakten. De Prov. Zuid-Hollandsohe Vereeniging tot Bestrijding der T.B.C. is voornemens op 2 Mei a.s. te Rotterdam ha jaarlijksche ver gadering te houden. Behalve de gebruikelijke jaarverslagen vermeldt de agenda een be stuursverkiezing, wegens de periodieke af treding Van de heeren Dr. J. H. W a g e n e r en E. L. Horsthuis (de laatste is niet herkiesbaar). DE LUCHTWEG DE LUCHTWEG 15 OPEN! Héél Nederland per vliegtuig bereikbaar! Snelle Fokkers brengen U prompt en prettig uit en thuis. Vlugger! Geriefelijker! En thans goedkoop! Reis nu per KLM! 1. Amsterdam-Rotterdam-Haamstede-Vlissingen- (Knocke-Ostende) v.v. Van l Mei t/m 30 Juni op alle werkdagen. Van 1 Juli t/m 3 Septem ber dagelijks. De dienst op het traject Vlissingen-Knocke-Osfende v.v. wordt alléén van 30 Juni t/m 3 September onderhouden. De ver- trek- en aankomsttijden in Knocke en Ostende zijn aangegeven in West-Europeeschen Zomertijd. 8.00 8.25 8.35 9.00 9.05 9.15 9.25 9.15 9.30 9.45 14.00 14.30 14.40 15.10 15.15 15.30 15.40 15.30 17.00 17.30 i 18.05 18.10 18.20 18.35 18.25 18.40 18.55 v. Rotterdam a. a. Haamstede v. v. Haamstede a. a. Vlissingen v. v. Vlissingen a. a. Knocke v. v. Knocke a. o. Ostende v. 8.15 7.45 7.35 74)0 6.50 6.20 9.15 8.50 8.45 8.20 8.15 8.05 7.50 7.20 7.10 7.00 18.40 18.15 18.05 17.40 17.35 17.25 17.10 16.40 x) Alléén op Zalcrdogen. Niet op Zaterdagen van 1 Mei t/m 23 Juni. j Alléén op Maandagen van 1 Juli t/m 3 Septembér. 2. Rotterdam-Amsterdam-Groningen-(Borkum) v.v. Van 1 Juni t/m 31 Augustus op alle werkdagen. De dienst op het traject Groningen-Borkum v.v. wordt dagelijks van 30 Juni t/m 3 September onderhouden. De vertrek- en aankomsttijden te Borkum zijn aangegeven in Midden-Europeeschen tijd. 7.50 8.20 8.30 9 30 9.45 9.50 16.20 1650 17 00 18 00 a. Groningen v. W' Borkum"1 v' 1 9.45 9.15 900 8.00 1855 18.25 1815 17.15 17.00 16.15 3. Van 1 Mei t (Rofferdam)-Amsterdam-Twente v.v. n 31 Augustus op alle werkdagen. 7.50 9.45 1855 8.30 9.30 18.15 19.15 Is xsr U 9.00 8.00 18.15 17.15 4. Van 1 (Amsferdam)-Rotterdam-Eindhoven v.v. Mei t/m 31 Augustus op alle werkdagen. 8.00 17.05 x v. Amsterdam a. 9.15 15.30 18.40 8.35 9.15 17.40 18.20 a. E?nc?hoven v! J 8.30 7.50 15.10 14.30 18.05 17.25 xj Niet op Zaterdagen van 1 Mei t/m 23 Juni. a) Alléén op Zaterdagen. 5. Eindhoven-Twente-Groningen-(Borkum) v.v. Van 1 Juni t/m 31 Augustus op alle werkdagen. 7.45 8.45 8.50 9.30 17.05 18.05 18.10 18.50 11 V. Eindhoven a. J a. Twente v. a. Groningen v! 9.45 8.45 8.40 8.00 19.00 18.00 17.55 17.15 9.50 a. Borkum x) v. - 16.15 x) Met ingang van 30 Juni. (Midden-Europoeschen Tijd.) jen-Knocke/Zoute Bij omgekeerde vliegrichting zelfde prijzen. Deze prijzen gelden voor enkele reis. Retours zijn voordeeliger: 30°/, reductie op de TALMA RUSTOORD Deze bekende Vereeniging hield haair jaarvergadering te Veenwouden. De voorzitter, de heer Joh. Land te Kollum, wees er in zijn openingswoord op, dat men in het vijfde levensjaar de vierde stichting mocht openen. Dit is te danken aan den goeden grondslag waarop de Ver eeniging is opgetrokken. Thans kan aan 150 ouden van degen plaats geboden wor- dien. Groot is de behoefte aan deze rust oorden, want, in weerwil van de uitbreiding dit jaar aangebracht, moesten tailloos velen worden teleurgesteld. Ds H. P. M. G. de Walle, von Oenkerk, bracht het jaarverslag uit, dat zeer optimis tisch was. De vierde stichting Telma-Elim te Apeldoorn mocht in gebruik worden ge nomen. De kostprijs van 't huis was 25.000, meubileering en verbouwing kostte nog 15.000, zoodat men een leening van 40.000 moest sluiten. De begrooting wijst een eindcijfer aan van ƒ68.000, waarin verwerkt is een afschrijving op de gebouwen van 2y2 en van den in ventaris van 5 Het suppletiefonds wordt voortaan afzonderlijk beheerd. Tenslotte werd groote Aank gebracht aan den heer R. Israels van Apeldoorn, die zoo veel gedaan heeft voor Talma-Elira. Ook Dr de Groot werd dank gebracht voor zijn medischen bijstand. Uit hot venslag van Ds A. Gruppcn van Zwaegwesteinde, penningmeester, bleek, dat de uitgaven en inkomsten 62.226.23 waren, waaronder begrepen een batig saldo van ƒ151.60. De balans wijst een eindcijfer aan van ƒ210.499.75. Aan verpleeggeldicn werd ontvangen ƒ58.054.22, aan giften en contributién werd ontvangen ƒ2.719.71. Afgeschreven werd op de gebouwen en inventaris 8.944.82. De aftredende bestuursleden, de heeren Ds A. Gruppen en G. Raap, van Driesum, werden met algermoene stemmen herkozen. DE WINKELSLUITINGSWET De Anti Rev. Kiesv. „Ned. en Oranje" te Mijduvht en Dorp in vergadering bijeen op 27 April 1934, kennis genomen hebbende van het feit, dat het wetsontwerp tot ver ruiming van de openstelling der winkels is ingetrokken, spreekt haar groote dankbaar heid uit voor deze intrekking, besluit hier van mededeeling te doen aan Minister Dr. H. Colijn en aan de A.R. pers. NOTULEN VAN LAREN DIE EEN RAADSLID BEZWAREN De burgemeester van Laren wijst niet al leen vreemdelingen, maar ook raadsleden uit. Het raadslid Van Praag, dat nog al heftig te keer ging over de Vreemdelingen kwestie, werd op 23 Febr. buiten het hek gezet en imoet toen, volgens de notulen, die gister werden voorgelezen, den burgemees ter voor „lafaard" gescholden hebben. Of dat gebeurd is, weten wij natuurlijk niet; maar de heer Van Praag meende, dat het onjuist is om ook te notuleeren wat hij gedurende de schorsing heeft geroepen. Hij zei, dat de opzet is den raad iets te laten vastleggen en dit dan bij de rechtbank to deponeeren, teneinde de klacht wegens be- leediging die de burgemeester tegen hem zou hebben ingediend, voortgang te doen vinden. De burgemeester, jhr. H. L. M. van Nispe tot Sevenaer, was van moeping, dat het gesprokene tijdens de schorsing, gis dit ver band houdt met het onderwerp dat in be handeling is, genotuleerd mag worden; maar verschillende raadsleden waren het daarmee niet eens en wilden in geen geval meewer ken aan de fundeering van een beschuldi ging. Voorstellen betreffende 't woord „lafaard" of alles wat tijdens de schorsing was gezegd, wébden verworpen en de notulen werden tenslotte onder voorbehoyd goedge keurd. De leden dragen er dus de vcrantwoor delijkheid met voor. De heer Van Praag was weer erg opgewonden. DUITSCH UITZONDERINGSTARIEF VOOR IJZER- EN STAALVERVOER Blijkens een bericht in de Bergwerks-Zei- tung heeft het bestuur der Duitsche Rijks spoorwegen een nieuw uitzondeiingstar voor ijzer en staal, zoomede voor ijzer- staalwaren met ingang van 25 April v kracht verklaard. De geldende spoorvrachtcijfcrs zijn met 15 tot 22 pet. verlaagd, waardoor het voor de fabrieken, welke in het Rijngebied gele gen zijn, oeconomischer is, inplaabs yan dc Weerbericht. Hoogste stand te Blaafanshok 762,6. Laagste stand te Janmayen 736.9. Stand vanmorgen halftwaalf 758.3. WEERVERWACHTING Zwakke wind, aanvankelijk uit N. richtin gen, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, behou dens kans op onweer, aanvankelijk warmer. Ofschoon de depressie bij IJsland weer versterking kreeg en zij de hooge druk uit Scandinavië heeft verdreven, blijft het weer nog beheerscht door de rug van hooge druk over de Noordzee, die met de druk bij de Azoren samenhangt en door de ondiepe de pressie over Frankrijk en Duitschland. Bo ven Duitschland is de lucht tot groote hoogte abnormaal warm en Oostelijke bovenwinden brengen daar warmte, ook naar onze om geving, waarbij in verband met de koelte op zee, eenige onweerskans bestaat In Zuid- Frankrijk viel meer dan 20 mM. regen en dreigt opnieuw onweer. Schotalnd en Ier land hebben betrokken, regenachtig weer, evenals de Noorschc kust Engeland, ons land en Duitschland hebben gedeeltelijk zon nig weer, met lage ochtendtemperatuur in Engeland. Over het algemeen wijst de toestand op zacht weer, met toenemende kans op regen of onweer. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HERREN 2 MEI. Van 's avonds 7.55 uur tot 's morgens 7.00 uuf WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Rheinfelden 1.06 0.— Maastricht 41.39 41.68 Breisach 1.03 1.05 Venln 10.7 10.98 K«hl 2.90 9.22 Lobith 9 80 9,87 Maxau 3.60 3.63 Nijmegen 7.48 7,54 Diedesheim 0.43 0.60 St Andries 2.32 2,33 Mannheim 2.20 2.21 Arnhem 7.48 7.60 Lo.hr 1.00 1.04 Vreeswijk Iw 0.25 0,24 Mainz 0.03 0.10 Westervoort 8.11 8,16 Bingen 1.24 1.30 Deventer 2.15 2,18 Caub 1.28 1.36 Kampen -0.05 -0,08 Fm s 0.— 1.13 Eysdeu 46.54 46.67 Coblens 1.55 1.59 Grevenbicht 28.36 28,62 Trier 0.80 0.77 Venlo 10.75 10,96 Keulen 1.16 1.22 Grave (sluis) 5-48 6,00 Rührort 0.20 0.12 St Andries 1.25 1,24 Wesel 0.45 0.36 Gorknm 1.35 1,38 Emmerik 0.85 0.91 I ordrecht 1.04 1,03 Dnsseldorf 0.61 0.65 Delfzijl 0.54 13.18 Hellevoetsl. 4.41 17.07 Terschelling 10.29 22.52 Willemstad 5.31 17.57 Har ingen 11.25 23.45 Brouwersh. 3.53 16.19 Den Helder 9.10 21.35 Zierikzee 4.29 .6.54 IJmni'len 4.39 17.04 Wemeldinge 4.60 17,17 H. vHolland 3.50 16.16 Vlissingen 2.50 1512 Scheven ingen 5.10 5.36 Terneuzen 3.23 15.51 Rotterdam 6.55 18.25 Hansweert 4.19 16.44 gevolgde route via Nederlandsche havens, de lading via Duitsche havens te verschepen. Deze nieuwe maatregel der Duitsche Spoorwegen is van vérstrekkende beteeke- nis voor de Nederlandsche Rijn- en scheep- DE PRINCEVLAG ALG. VERGADERING TE DEN HAAG. De eerste algemeene vergadering van de Princevlag, welke gistermiddag in de groote zaal van den Dierentuin te Den Haag gehou den is, werd des morgens voorafgegaan door een bezoek aan den tuin en aan Scheveningen door de leden en afgevaardigden van de af- deelingen van buiten Den Haag. Daarna had om 12 uur een oud-Hollandschc koffiemaaltijd plaats in de rotonde van den tuin. Aan dezen koffiemaaltijd werd deelge nomen door het hoofdbestuur, consuls, afge vaardigden en het Haagsche vlaggenvendel. Voorts zaten aan generaal Weber, luit.-kol. van der Vlerk, majoor W. A. C. van Dam, de kapiteins H. Proos Hoogendijk, Heerma van Voss, F. baron van Lijnden, baron Taets van Amerongen en verschillende burgemeesters, o.a. die van Hillegersberg, Emmen, Overschio en Zwijndrecht. In de daarop volgende algemeene vergade ring werd na een openingswoord door den voorzitter van het hoofdbestuur o.m. besloten een telegram van gelukwensch te zenden aan Prinses Juliana. Generaal Weber is tot eerelid van de ver eeniging benoemd. rede gehouden over: „Het gezag der Oranjes". Vervolgens hield dr. M. H. A. van der Valk, uit Hillegersberg, een rede, over: „Het Oranje in of aan den vlag". Aangenomen werd een voorstel om het in de statuten bepaalde, n.l. het bij voorkeur voe ren van de Princevlag te laten vervallen en daarvoor in de plaats te stellen het Oranje in of aan de vlag. Daarna werd aan de Haagsche afdeeling het vaandel uitgereikt waarbij medewerking ver leenden het Haagsch tamboens- en pijpers korps onder leiding van den heer Theo Koning en het Haagsche Vlageenvendel. Tot leden van het hoofdbestuur werden ge kozen de heeren overste v. d. Vlerk uit Rot terdam, J. H. van Hoboken uit Overschie. Mr. A. N. M. Allard uit Overschie, Dr. M. H. A. v. d. Valk uit Hillegersberg, L. Florie uit 's-Hertogenbosch, J. da Silva uit Amsterdam, Jhr. F. Beelaerts van Blokland uit Middelburg, Mr. W. A. C. van Dam uit Rotterdam, H. J. Nestelroy uit Amsterdam, C. S. Heerma van Voss uit Amersfoort, Mr. J. H. C. Kok uit Schiedam, C. Ruygrok uit Leiden, J. van der Minne uit Vlaardingen, burgemeester A. J. Jansen uit Zwijndrecht en L. Proos Hoogen dijk uit Overschie. Tot leden van verdienste werden benoemd de heeren Joh. G. L. Berlott uit Den Haag en J. Woerts uit Overschie, de oprichters van de Princevlag, die voor een functie in het hoofd bestuur bedankt hadden. De vergadering, waarop door Bram van der Stap Oranjeliederen waren gezongen, werd besloten met liet zingen van het Princevlag- lied en het Wilhelmus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2