P.ant- en Zaaiplan in de Wieringermeerpolder Over opbrengst gesproken! LAND- EN TUINBOUW WOENSDAG 28 FEBRUARI 1934 Hofleverancier. D. J. VAN DER HAVE Kapelle-Biezelinge Wetenschappelijk Selectiebedrijf. Uitsluitend KLAVER-, GRAS- en BIETENZADEN die de meeste voedselopbrengst opleveren, met hooge gebruikswaarde en naar verhouding lage prijzen. VRAAGT UITVOERIGE PRIJSCOURANT. Het DriernaandcMJksch Bericht over de Zuiderzeewerken bevat ditmaal o.a. het vol gende over het beplanten en bezaaien van de Wieringermeerpolder: De pros [beplantingen in de Wieringer- meer van 1931 en 1932 hebben zich zeer mooi ontwikkeld. Van de beplanting 1933 is, ten gevolge- van het droge voorjaar, een deel niet aangeslagen; overigens is de ont wikkeling beter geweest dan de omstandig heden het hadden doen vermoeden. Daar in het voorjaar van 1934 de beplanting sterk zal worden uitgebreid, is getracht vroegtijdig in de behoefte aan plantmaie- naol te voorzien; het Staatsboschbeheer heeft daartoe, in overleg met verschillende kweekersorganisaties, bij een groot aantal boomk week ere in ons land aanbiedingen gevraagd. Bij de controle der ingekoimon aanbiedin gen worden eigenaardige toestanden waar genomen. Toen door een ambtenaar van het Stöatsboschbeheer de aangeboden heestens en boomen te velde zouden worden beoor deeld. bleek dot bij sommige inschrijvers geen enkel exemplaar of slechte een gerin ge hoeveelheid aanwezig was en het in de bedoeling had gelegen de partij, of een deel daarvan, elders erf uit het buitenland te betrokken! Daar de financieele resultaten van gras land-exploitatie veel ongunstiger zijn dan die van den akkerbouw, wordt de aanleg- hiervan zooveel mogelijk beperkt en wordt zelfs een deel van het in 1931 en 1932 aan gelegde grasland weer gescheurd eu voor gmanteeït bestemd. Het inzaaien van koolzaad en wintergra nen is begunslrigd door goed weer en dien tengevolge, ondanks de vroegtijdig inval lende vorst, vrijwel geheel volgens het plan gereed gekomen. Op 31 December 1933 waren ingezaaid: plm. 4121 H.A. grasland (waarvan een deel neg te scheuren)3843 H.A. noodmengsel (waarvan een deel nog te scheuren; 491 H.A. lucerne; 1156 H.A. roode klaver; 98 H.A. witte klaver; 377 H.A. koolzaad; 2891 H.A. wintertarwe; 43 H.A. winterrogge; dus 13020 H.A. in totaal. Het grasland en ie klaver zijn in behoor lijken toestand den winter ingegaan. Het koolzaad is plekkerig, vooral op die ka veis, welke ontzuurd zijn en mot een laag kaik- rijke klei zijn bedekt; door den geringen regenval is deze klei plaatselijk onvoldoen de ontzilt geworden. De vrocggezaaide tar we vertoont over het algemeen een goeden stand, van de andere is nog niets te zeggen Wat de inrichting der dorpskernen be treft, in den zomer en den herfst van 1933 bleek de in het voorjaar aangebrachte oe- planting voldoende te zijn geslaagd. Onder de soorten, die voor windechermenn zijn aangeplant, wilgen, populieren, en elzen, was de sterfte zeer gering onder de fijnere houtgewassen in en nabij de dorpen was het percentage uitvallers normaal te noemen. Berk en eik bleken de minst gunstige re sultaten op te leveren; ven deze twee boom soorten is slechte bij jong, sterk beworteld plantmateriaal succes te verwachten. Vele soorten bleken een vrij groota resistentie tegen zout te bezitten; de merk was ook m dit opzicht een der gevoeligste. Langs den Terpweg ten noorden ven Slootdorp was een der doorgaande rij populieren geplant op een strook grond, die naar het oosten toe een steeds stijgend zout gehalte bezit. Op deze plaats viel te consta- teeren, dat bij de hoogere zoutconcentraties de boomen tijdens regenperioden steeds op nieuw uitliepen, terwijl in eiken drogen tijd het blad zwarte randen begon te vertoonen of zelfs afstierf. Toch bleven vrijwel «lle boomen in leven; bij voortschrijdende ont- zilting bestaat een groote mogelijkheid, dat de verschillen in groeisnelheid steeds ge ringer worden. Belangrijk Belangrijk Kent U onze nieuwe Uitgave: „KEUR VAN EENJARIGE SNIJBLOEMEN" Prijs slechts 0.95 Franco per post 1.05 Dit boekje is een handleiding voor amateurtuiniers voor het kweeken van eenjarige snijbloemen, iedere bloem is door een prachtige foto afgebeeld, 78 foto's in totaal, waarvan 10 in natuurlijke kleuren. Uitgegeven en verkrijgbaar bij: TURKEN BURG'S ZAADHANDEL, Bodegraven Alom gunstig beoordeeld in de pers. De wereld-tarwepositie Onze Rijkslandbouwconsulent te Londen, Ir. Gerritsen deelt het volgende mede: De derde zitting van de commissie van Advies voor tarwe, ingesteld bij de Tarwe Conferentie, welke dezen zomer te Londen werd gehouden, heeft onlangs in het „Australia Epuse" te Londen plaats gehad. Bij de algemeene beschouwing van de tar- wepositie gedurende de periode December 1933-Januari 1934, werd opgemerkt, dat vol gens de eindschattingen het vermoeden juist bleek te zijn, dat de Europeesche tarweoogst 1933'34 groot zal zijn. Dit heeft ertoe ge leid, dat de vraag naar tarwe in de invoer- landen sterk verminderd is. De afzetmogelij«c held voor surplusvoorradien der exporteeren- de landen verdween daardoor voor een aan zienlijk gedeelte, hoewel de Noord-Ameri- kaansche tarweoogst dit jaar zeer klein is. De nadeelige invloed op de tarwemarkt van een vrij grooten oogst iu Argentinië woog gedeeltelijk op tegen de geringe tarwe productie in Australië. De kleine gemiddelde wekelijksche untvoe- reu van tarwe en tarwebloem sedert 1 Aug. j.l. wijzen duidelijk op een abnormalen toe stand in den tarweliandel en deze uitvoeren dienen een volgend jaar veel grooter to zijn. wil men de surplusvoorraden, die op de markt drukken, wegwerken. Niettemin duiden de uitvoercijfers tot dus ver aan, dat het cijfer in zake de wereld behoefte met betrekking tot de invoeren van tarwe, dat op de Londensche Conferentie voor de periode Augustus-Juli 1933-'34 op 203,672.000 hl. geschat en als basis genomen werd voor de begrooting van de uit te voe ren hoeveelheden der verschillende landen ongeveer juist moet zijn geweest. De Amerikaansche delegatie deelde mede, dat de met wintertarwe beteelde oppervlakte in de Vereenigde Staten di t jaar 7,2 pet. klei ner is dan de gemiddelde oppervlakte van 1930-'32, terwijl volgens de tot op heden af' sloten contracten de met. zomertarwe bezette oppervlakte zeker 9 a 19 pet. beneden het gemiddelde van de jaren 1931-'33 zal ziin Er bestaan plannen om nog een verdere beperking toe te passen. Deze plannen, wel ke spoedig uitgevoerd zullen worden, zijn erop gericht een beperking van 15 pet. van de gemiddelde oppervlakte in 1931-33 te be werken in overeenstemming met de beslu'- ten van de Londensche Tarwe Conferentie. Van de Europeesche exportlanden heeft Bulgarije de beteelde óppers-lakte met 4 pet. uitgebreid in vergelijking met het vo rige jaar, toen het met tarwe bezette aantal H.A. beneden normaal was, tengevolge van ongunstig weer gedurende de zaaiperiode. Hongarije en Roemenië hebben die opper vlakte dit jaar met resp. 10 en 15 pet. ver minderd in vergelijking met het vorige jaar. Van de invoerende landen heeft Frankrijk de desbetreffende oppervlakte terugge bracht van 5.144.000 H.A. verleden jaar tot 5.10S.000 H.A. en Duitschland van 2.017.200 H.A. tot 1.966.000 H.A. De opeprvlakte, die tot op heden in Italië met tarwe werd ver bouwd, vertoont een vermindering van 10 pet. vergeleken bij het vorige jaar. Daaren tegen is de met wintertarwe beteelde opper vlakte in Groot-B rittannië toegenomen met 6 pet. Hoewel het nog niet goed mogelijk is de finitief te beoordeelen of de schatting van de invoerbehoefte op 203.672.000 H.A. juist Ls, meent men toch op grond van de tot dusverre plaats gevonden kleine uitvoeren uit de onderscheiden daarvoor in aanmer king komende landen te mogen aannemen, dat de toegewezen, op die hoeveelheid ge baseerde contingenten ertoe hebben bijge dragen vraag en aanbod van tarwe meer in evenwicht te brengen. AFRASTERING VAN WEIDEN! Neemt in plaats van de gevaarlijke Prikkeldraad de „HANSA" staaldraad-omheining doelmatig sterk goedkoop veilig lange levensdnnr Fabrikant: HANSA Blerick/Limburg ^aadontsmetting tegen bietenbrand Bietenbrand, waaronder verstaan wordt het zwart worden der jonge plantje aan den voet, waardoor deze kunnen wegvallen, kan door meer dan een schimmel veroorzaakt worden. Een van deze, Phoma betae, d'ie in verreweg de meeste gevallen de oorzaak ie van het wegvallen, gaat met het zaad over en kan door zaadontsmetting bestreden wor den: tegen de in den grond overblijvende en van daaruit de plantjes aantastende schim mels helpt zaadontsmetting natuurlijk niat Het kan dus wel voorkomen, dat, niettegen staande ontsmet zaad is uitgezaaid, de op komst te wenschen overlaat, of dat er toch nog vele plantjes wegvallen. Op grond echter van de met het uitzaaien van ontsmet zaad verkregen resultaten, ra den wij aan uitsluitend op een der hier onder genoemde wijzen ontsmet suikerbie ten- ol mangelwortelzaad uit te zaaien. NATONTSMETTING De ontsmetting kan geschieden door het bietenzaad 2 uur onder te dompelen in een oplossing (in ölphabetlsche volgorde ge noemd) van Ceresan natontemetter of Ger- mi san ter sterkte van y2 procent (V2 kg. ont- smettingsstof op 100 L. water) of 4 uur GEDOORNDE VRIENDEN Onze nieuwste uitgave. Handleiding voor het kweeken van Cactussen uit zaad, 48 blz. groot; uitvoering on fiiri kunstdrukpapier, 22 afbeeldingen. Omslag in 3 kleuren uitgevoerd. Prijs 0.30. Franco per post 0.33. toegeven en vei'krijgbaar bij: TURKENBURG's ZAADHANDEL, BODEGRAVEN Daarvoor moet U bij Hilleshög zijn. Hilles* hög suikerbietenzaad geeft het minste aantal schieters en een maximale suiker* opbrengst per bunder En dan het groote voordeel, dat de mooie bietvorm geeft bij het rooien geweldige tijds- en kosten* besparing. Wat wilt U meer. En Hilleshög is een Nederlandsch product door Nederlandsche landbouwers op Nederlandschen bodem geteeld Hilleshög koopen beteekent dus den Nederland schen landbouw daadwerkelijk steunen I Een dringende reden te meer om voortaan bii Uw inkoopvereeniging of suikerfabriek Hilleshög te bestellen. can voorraad warmte worden gebruikt, die overeenkomt met één calorie. Om een liter water van 5 graden te brengen op 39 graden de lichaamstemperatuur, zijn dus 34 calo rieën noodig. Voor 50 liter hoeft men noo dig 1700 calorieën. Aam de andere kant moet het dier 1700 4.1 414 gram koolhydraten ontvangen om 1700 calorieën voort te brengen, wat overeenkomt met 555 gram cocoakoek, 548 ram grondmaten koek of 1.374 gram hooi Wordt daarentegen het drinken toegediend op staltemperatuur, dus op ongeveer IS gr., dan is het verschil 39 18 181) keer 50 is 900 calorieën, wat geleverd wordt door 219 gram koolhydraten, overeenkomende met 286 gram coeoskoek, 290 gram grondmoten- kocfc of 721 gram goed hooi. Een veehouder, die tien melkkoeien bezit en deze drenkt met water van 15 k 18 gr., gediurende de vier wintermaanden, bespaart dus 555 286 269 gram coeoskoek per dier en per dag, dat is 2.690 k.g. per tien kooien per dag, dus 2.690 X I'S) dagen 822.8 k.g. in vier maanden. D t zou ongeveer zijn 309 kg. coeoskoek2) of 783 k.g. goed hooi. Indien men de prijs ran de voedingsarti kelen weet kan mien deze cijfers gemakke lijk in francs omrekenen. Merken wij nog tenslotte op, dat dit alles slechts één zijde van het probleem is en voegen wij daaraan toe, dat koud water klaarblijkelijk een slechten invloed op de melkgift heeft. De berekening is zooals men ziet fout. het moet zijn 21 keer 50 1050 calorieën, waardoor tie gegeven getallen 1/3 hooger moeten rijn. Hier staat „coeoskoek", bedoeld is waarschijnlijk „grondnotenkoek". Red. L. en T. Yt procentsoploesing (*4 kg. ontsamettings-1 stof op 100 L. water) Per kg. zaad heeft men ongeveer 3 k 4. L. van de oplossing noodig. Dezelfde oplossing kan meerdere malen achtereen gebruikt worden, mits na elke behandeling zoovee; nieuwe oplossing wordt toegevoegd, als door het zaad wordt weggenomen. Men kan aan nemen dat 1 kg. zaad ongeveer 0.8 k 1 L. oplossing opneemt Het los storten van het zaad in de vloei stof is, met het oog op de bevochtiging, be ter dan onderdompeling in een zak. Na Je behandeling wordt het zaad zoo dun moge lijk uitgespreid. Vaak omzetten bevordert een snelle droging. Met het zaaien behoeft niet gewacht te worden, tot het zaad volko men droog is. Uitzaaien van iets voohtig zaad bevordert zelfs de kieming en de op komst. Bij het zaaien met de machine dient er rekeniïig mede gehouden te worden, dat het zaad door vochtopname is uitgezet. De ontsmetting kan ook geschieden vol gens de machinale omschep methode. Hierbij wordt het zaad ontsmet in de ap paraten, die gebruikt worden voor de droog ontsmetting. Een goede ontsmetting wordt verkregen door per 20 kg. zaad, 4 L. van een 3 procentige oplossing van bovengenoemde middelen te gebruiken. De resultaten, die bij toepassing van deze werkwijze worden verkregen zijn doorgaans iets minder dan bij onderdompeling van het zaad. Hiertegenover staat echter, dat het zaad spoedig na de ontsmetting zaai droog is, terwijl de duur van de behandeling kort is. Het zaad wordt n.l. 4 4 5 min. in den trommel rondgedraaid. Bij de toepassing van de machinale om- schepmethode is het ten zeerste gewenscht gebruik te maken van machines, die zoo danig zijn ingericht, dat de vloeistof tijdens het draaien tot het zaad toevloeit Wordt vloeistof in één keer aan het zaad toege voegd d an gaat het samen koeken. DROOGONTSMETTING Als droogontsmettingsmiddel voor de ont smetting van bietenzaad kan worden aanbe- bolen U. T. 685. Per kg. zaad wordt 8 gram van dit middel ongewend. De ontsmetting moet, met het oog op mo gelijk inademen van ontsmettingsstof en ook voor het verkrijgen va.n een goede men ging, geschieden in de voor dit doel in den handel zijnde droogontsmettingsapparaten. Met U.T. 685 behandeld bietenzaad kan niet worden voorgeweekt daar de ontsmetting dan onvoldoende wordt Nadere inliohtingen worden gratis ver strekt door den Plantenzioktenkundigen Dienst te Wagcningen en de bij dien Dienst werkzame ambtenaren, alsmede door de Rijkslandbouwconsulenten. ^andbouwervaringen in de Wieringermeer Wat de qewasseixrproefvelden leeren. Op voldoend ontzilten grond is weder ge bleken, dat peulvruchten niet geschikt zijn om als eerste gewas te worden verbouwd, ook al wordt door enting voorzien In de behoefte aan wortelknolbacterien. Vlas. hoewel zich aanvankelijk goed ontwikke lend, bleef te kort en gaf maar een zeer matig gewas. Met blauwmaanzaad en gele mosterd werden goede resultaten bereikt, eveneens met aardappelen en bieten (zoo wel suiker- als voederbieten). Waansohijn- lijk gaan de aardappelen betrekkelijk sn<\ in kwaliteit terug Met de granen (gerst, tarwe en havër) werden gemiddeld de beste resultaten verkregen. De uitzaai van kanvij als ondervrucht onder enkele gewassen kan in 1983 als geslaagd worden beschouwd. Op Kavel B 99 is in 1932 een gewassen- proefveld aangelegd, en wel zoodanig, dat. telkens één gewas op één akker werd ge zaaid. In den herfst van dat jaar is op deze akkers wintertarwe gezaaid, waardoor in den afgeloopen zomer de ontwikkeling dat gewas gevolgd kon worden in verband met de verschillende voorvruchten. Spre kende verschillen kwamen hierbij tot Van de granen bleek zomertarwe in de eerste plaats, verder zomergerst en ook ka nariezaad (hoewel in iets mindere mate) een zeer sleohte voorvrucht te zijn voor wintertarwe. Tamelijk goed geschikt bleek haver, hoewel niet op één lijn te stellen met de kalivruohten (suiker en voederbie ten en aardappelen), groen bemestingsge wassen (hoewel de serradella en de lupinen feitelijk een mislukt gewas gaven) en handelsgewassen (mosterd). Uit deze proefvelden blijkt wel duidelijk, hoe groot de beteekenis van oordeelkundige vruohtopvolging is op deze jonge gronden. Daar de granen hier evenwei juist de gewezen gewassen zijn in d" eenste ouJtuur- jaren en kalivruchten voorloopig wd niet in beteekenende mate voor verbouw m aanmerking zullen komen, zal door middel van groenbemestirtg getracht moeten wor den den grond weer in zoodanige conditie te brengen, dat met granen nog redelijke cultuurresultaten kunnen worden bereikt. Nader onderzocht wordt op welke wijze de grond na een „aar" gewas weer het best gezond te maken is voor den verbouw van granen, een vraag, die bij den omvangrij ken graanbouw in de Wieringermeer, in het bijzonder van tarwe, vooral ook voor de komende pachters, van veel belang i6. Neemt het zekere voor het onzekere en koopt BIJ ONS UW GLAS in de betere kwaliteit! ten 51 5 x 38 c.M 5.90 p. lost 59.5 x 48.5 5,90 43 x 32.5 5.90 38 x 29.5 5 90 59.5 x 38 5.90 24 x 24 5.— 141 x 73 17.25 Kisten gratis Dubbeldik glas FRANCO ROTTERDAM v. d. BURGH's Glashandel Tel. 15 Maasland (Z.-H.) Koud drinkwater Schadelijk voor het vee In een Belgisch landbouwblad „Le Silon Beige" vonden wij een artikel onder het opschrift: „Evitons de donner de l'eau frodde au bétail", dat we hier vertaald la ten volgen: Het vraagstuk van het drenken verkrijgt 's winters een bijzondere beteekenis. Zie hier de reden: het door een dier gebruikte voedsel dient voor twee doeleinden, nt lijk: le. het onderholden der noodzakelijke li chaamswarmte, met het oog op het goed- functioneeren van alle organen; 2e. het aan hett dier vei-strekken van die elementen, welke onontbeerlijk zijn voor levensonderhoud en productie Het is heel wat gemakkei ijer een goede regeling te treffen, wat het eerste aangaat, dan voor het tweede, want voor het eerste i6 het voldoende de voedingstoffen behoor lijk op temperatuur toe te dienen. Er is steeds verlies van lichaamswarmte als het dier het voedsel, wat zijn temperatuur aan gaat ,bij die van het lichaam moet aanpas sen. Een koe bijvoorbeeld, gebruikt 50 liter water 's daags, en dit water neemt het in den winter meermalen tot zich op een tem peratuw van 5 graden. Om één liter water van 5 graden op 6 graden te brengen, moet GEDOORNDE VRIENDEN Onze nieuwste uitgave. Handleiding voor het kweeken van Cactussen uit zaad, 48 blz. groot; uitvoering op fijn kunstdrukpapier, 22 afbeeldingen. Omslag in 3 kleuren uitgevoerd. Prijs 0.30. Franco per post 0.33. Uitgegeven en verkrijgbaar bij: TURKENBURG's ZAADHANDEL, BODEGRAVEN Bestrijding van veldmuizen Ia het Groninger Landbouwblad van 27 Januari jl. is in do rubriek „Korte berichten" een artikeltje opgenomen over de muizen plaag, dat door andere landbouwbladen is overgenomen en dat dus onder de aandacht van zeer veel landibduwers is gekomen. In dit artikel wordt ter bestrijding van veld muizen aanbevolen stiychnine-tarwe over het land te zaaien. Deze methode moet naar de meeiring van den Plantenzioktenkundi gen Dienst echter zeer beslist afgekeurd worden, daar dan vele korrels door vogels, kippen, fazanten enz. kunnen worden opge gctien, welke dieren er eveneens van sterven. Wij weten uit ervaring, dat het op deze wijze aangewende muizengif een ware slach ting kan aanrichten onder de vogels. Een tweede bezwaar ran deze methode is, dat de overgebleven korrels kiemkrachtig blijven en een zeer hinderlijke opslag tius- schen het gewas kunnen veroorzaken. Het is daarom veel beter om de giftige korrels uit te leggen in draiaeerbuisjes of ondei dakpannen, die regelmatig over het land moeten worden verspreid en eventueel be dekt kunnen worden met wat stroo. De mui zen vinden de korrels aan gemakkelijk, ter wijl zij voor alle vogels onbereikbaar zijn Deze voederplaatsen moeten gecontroleerd worden en de hoeveelheid gifkorrels moet telkens worden aangevuld, totdat er niet meer van gebruikt wordt. Dan kan worden aangenomen, dat de munzen gedood zijn. Bij het inzamelen van de draineerbuisjes of dakpannen verzamelt men ook de overge bleven korrels. Er moeten pl.m. 50 van deze 'oederplaatsen per ha. worden aangek Uitvoerige inlichtingen, ook over an bestrijdingswijzen van veldmuizen, woin-u gaarne verstrekt door den Plantenziel.teu- kundigen Dienst te Wageningen MARKTOVERZICHT (Medegedeeld door hot Centraal Bureau) MESTSTOFFEN Stikstofmeststoffen. De belangstel m is in de afgeloopen week verbeterd; va a uile zijde stjoomen de orders binnen en ceds lieeft dit een kleinen invloed op de uoiee- ringen. Het artikel kalkstikstof wordt /.oer scnaarsch; met ongeduld worden nieuw© aanvoeren verwacht. Ammonsulfaatsa! j>eiei' S.M. is bijna uitverkocht. De Ammon- pe ter S.M. begint ook in de overslagpla r.svn op te raken; gelukkig wordt er dag-liiks aan de fabrieken voldoende vervaardii- om aan de verdere vraag te voldoen. Het is ge woon weg verbluffend zooals deze mortal of gevraagd wordt. We zien hier wel voor een belangrijk deel een lofwaardig strevi ti iu van onze boeren om de nationale indi - ra' te steunen doch in hoofdzaak komt hi' i t uiting de uitgesproken voorkeur voor stik- stofmest in beide vormen, half ammioi.uk- half salpeterstikstof, blijkbaar de st: .rtol- mest der toekomst Een kleine becijieriruï leordo ons, dat op heden de verkoop* het volgende beeld gaven: Kalkstiksto* bevit 5.25 pet. Verder had de Zwavelzure ammo niak 28.75 pet, de zuivere salpetermeriF'ef fen (waaronder ook gemakshalve de kali - salpeter) gezamenlijk 20 o pet en dc ra si of 45.5 pet kwam geheel aan d8 aauuu- niumnitraten (waaronder ook de ammon* sulfaatsalpeter). Dit beeld wijst overduide lijk aam, hetgeen wij boven opmerkteu. ThomasmeeL Er was in de afgeloopen week wat minder dringende vraag naartho- masmeel. Nu de Januari- en Februari-levei ringen vrijwel alle afgeleverd zuilen zijn, komt er natuurlijk eenige rust, daar in de behoefte van den boer voorloopig ls voor zien. Verdere vraag blijf' er dan meestal bestaan tot bijna einde Maait De toestand in Luik is nog vrijwel dezelfde; men kan met laden nog bijna niet aan de beurt ko men. In Gent aan de fabrieken is het even zoo, echter zijn daar verschillende lichters uit Noord-Frankrijk aangekomen en ver handeld. De partijen via den Rijn beginnen ook alle door te komen doch de totale hoe- veelheïi' is slechts een klein deel der be hoefte. De overige varende schepep vinden ook regelmatig koopers Duitschland is ook in Januari doorgegaan met het in oeren. van flinke hoeveelheden: Invoerove schot ten Duitschland: Januari 1934: 74.800 ton. April '33-,Tan. '34 862 200 ton; Jan. 1933: 84.500 ton. Apri] '32-Jan. '33: 583.000 ton. Met nog twee maanden voor den boeg komt Duitschland aan het eind van het seizoen weer op een invoeroverschot van bijna een millioen ton. tegenover ruim 700.000 ton in de beide voorgaande jaren. Snperfosfaat. De vraag naar superfosf-»t is groot Bij het mooie weer willen al h hlijkbaar vroegtijdig strooien De markt 'i Nederland is dus ln het algemeen va;!, slechts op de Zeeuwsche eilanden rijn er weer enkele handelaren geweest, die hun nriizen verlaagd hebben. Het spel kan daar dus weer beginnen. Kalizouten. De groote vraag naar l- Jizon ten blijft aanhouden. De voorramm "n rende schepen ruimen snel on Di 'anrati i zullen dus zeer bevredigend zijn. V-eb do-.r allen, die er in handelen, wordt er verlies geleden. LANDBOUWKALK 80 °/0 Op keur Rijkslandbouwproefstation [80% C.0IL, 90°/» (ijnfieid! Verpakking in sterke papieren zakken Profiteert dit jaar van de lage prijzen van CHILISALPETER voor de besmetting van Uw bleten Het snelwerkende Chilisalpeter heeft een gunstige nevenwerking en door regelmatig gebruik van deze meststof voorkomt men ziekten a s harlroL CHILISALPETER ALS VANOUDS DE AANGEWEZEN STIKSTOFMESTSTOF VOOR BIETEN I

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10