rodO VRIJDAG 23 FEBRUARI 1934 DERDE BLAD PAG. P EERSTE KAMER Begrooting van Defensie aangenomen Koning Albert van 'België herdacht In Memoriam J. M. F. L. Steger Ned. Ind. Conversieleeningswet Vergadering van 22 Februari 1934. Onze Senaat kwam gisteravond half negen Zaterdag j.l. heeft België, een zware slag getroffen. Zijne Majesteit Koning Albert, die zich geheel in dienst van zijn land stelde, er voor leefde, en wier. het in zeer bange, jaren veel is verschuldigd, werd in volle levensJkracht door een noodlottig ongeval plotseling tot hooger leven geroepen. Ik houd er mij van overtuigd, uitdruk king te geven aan de gevoelens van de Eer ste Kamer der Staten?,Generaal. wanneer ik zog, dat zij deelt in de verslagenheid en do smart van onze naburen over het ontstel lend, tragisch heengaan van eon plichtge trouwen Vorst, voh wjen Zijne onderdanen ook in de toekomst nog groote verwachtin gen koesterden. MINISTER DECKERS sloot zich hiorbtj in de volijendo bewoordingen aan: Namens dc Regeeiing sluit ik mij gaarne aan bij de woorden, door U aan de nage dachtenis van Koning Albert I gewijd. Ook de Regeering beleefde heden, nu de Belgen hun grooten en geliefden Vorst ten grave voerden, een dag van oprechten rouw. Zij veieenigt zich met het requieseat in pace, dat onz',1 Zuiderburen, in diepe droefheid, hun Koning hebben toegebeten. Iu' memoriam J, M. F. L. Steger Do VOORZITTER hield daarna de volgende De Kr.mov zal met groot leedwezen het af sterven hebben vernomen van den Directeur van de Stenografische Inrichting van de beide Kamers der Staten-Generaal. Na eon langdurig, berustend en moedig ge- BINNENLAND APELDOORN EN DE N.C.R.V. Naar wij vernemen, heeft dezer dagen te Ede een conferentie plaats gehad van twee leden van het hoofdbestuur van de Nederlandsche Christe lijke Radiovereenig'ng en een deputatie van het voorloo-pige bestuur van den kring te Apeldoorn van Hervormde leden der Ned. Ohr. Rad o-ver- eemging, welke kring ziah na afloop van den in dep zcpicr 1933 te Apeldoorn gehouden landdag der N.C.R.V. heeft, gevormd, op grond vau den naar zijn inzien te Gereformeerden inslag van de bestuurslichamen der N.C.R.V. In deze conferentie is het adres besproken ■waarin genoemde kring zijn wenschen en grieven bad uiteengezet. De kwestie heeft daarin voor belde partijen voorloopig een bevredigende oplos sing gevonden. Dat het dagelijksche bestuur geheel uit leden der Gereformeerde kerk bestaat, werd van hoofdbe stuurszijde als grief aanvaard. Den kring werd de toezegging gedaan dat getracht zal worden daarin een redelijke wijziging te verkrijgen. Doch dit is een aangcles-enheid, waarover de bestuurslichamen van de N.C.R.V. nader zullen moeten beslissen. De genoemde kring wil de ontwikkel ng der onderhavige zaken aanzien, alvorens te besluiten over zijn opheffing of voortbestaan. GEMEENTERAAD VAN AMEIDE De gemeenteraad van Ameide heeft 'n dc plaats van den afgetreden wethouder, den heer J. v. d. Hek (a.r.) gekozen den heer N. den Oudsten (a.r.). NED. BOND VAN J.V. OP G.G. De a-s. Bondsdag van de Ned. Bond van J.V. op G.G. zal Hemelvaartsdag te Zwolle in 3 gebouwen worden gehouden. Onderwerp voor de morgen vergadering is: Wat is primcipieele Staatkunde naar Calvinistische beschouwing?. Inleiders dc heeren A. van Rijn. J. P. Kögeler en I. Stap. On derwerp voor de middagvergadering: Geestelijke Vrijheid. Referenten Prof Dr. G. Ch. Aaldens, Dr. I E. D. Kraan en Ds. G Sikkel. De opwekkende j rede zal worden gehouden door Ds S. W. Bos, Ds. H. A. Munnik en Ds. S. Wouters. Tegen de gedachte, om aan het slot van den Bondsdag een eenhe dsdemonstratde te houden werden door bet Bondsbestuur principieele en practische bezwaren aangevoerd. Zoo mogelijk zal een de*l van een der namiddagvergaderingen per radio worden uit- gezonden. E>e huishoudelijke vergadering zal aanvangen kwart over 6 Woensdagavond vóór den Bonds- j dag. De inrichting van deze vergadering Z3l zoo- I dan:g zijn, dat de behandeling »an voorsccllen en jaarverslagen tot haar recht komt en de vergade ring tijdig zal zijn afgeloopen. O.a. za' het voor lezen van geschreven redevoeringen niet meer worden toegelaten. ring. Jn dankbaarheid bliu't zij dezen dings vollen hoofdambtenaar gedenken. Het absenteïsme op 16 Februari Opnieuw nam de VOORZITTER hiei irband Toen in de vergadi der Rü'kabef j.l. liet wetsontwerp betreffende e Hoofdstuk der zou komen, s >ra de stemming uit te stellen tot. nade rr. Pothuis-Smit bleek, dat niet minder dai Met het bekende gevolg. Dat zulks plaats kan h begrootlngsarbeid, 's nam -or koi leden ontbraken, i midden in dei s vóór vttjf uur - allergewichtigst landsoelang als de defen-'e rr.nte bedenkelijk absenteïsme. 'r Tndo^nie" b-n-de" p deze tijden, waarin het parlem- ihlllende zliden den, doch ook cföor daden dat n? tot hi Bovenal I Ire stolse. hevige en wel geslaagd i •ewtldir dier :aken hier immer - De Defensie-bcgrooting In stemming srd de_Defensiebegrootlng in stern. De vestingbegrooting voor 19S4 en de b. rrootlng van het Staatsbedrijf der ArtllTori. nrientingen voor 1934, worden zonder debat e Ned.-Ind. Conversie-leenlngwet in de afdeellngen De Kamer ging v. oor het onderzoek ..JÜHPPP9 .-üzislng en aanvulling der Nederl.-Indischi verdaagd tot het echte asp*1" Sommigen zeggen dit is even goed als Aspirin Zij profiteeren van den naam Aspirin - op uw kosten. Ga daar niet op in Eisch de echte Aspirin met Bayer-krnis en met den oranje band om de verpakking! luitond verkrijgbaar in de HET ONTSLAG-H. VOORDEWIND BLIJFT GEHANDHAAFD De Centrale raad van beroep heeft gisteren uit spraak gedaan in zake het bero=n van den heer H. Voordewind tegen zijn ontslag als inso-cteur eerstj klasse van den topografischen dienst van het de- pa rem ent van defensie. Het ambtenarengerecht had het beroep onge grond verklaard. De centrale raad van beroeip heeft eenigd met de uitspraak van it ambtenarenge recht, dat dit beroep GEEN ADVOCATEN NOODIG De Rotterdam sche correspondent van de nat.- socialist sche „Vö'klscher Becbachter" schrijft zijn blad van Dinsdag j.l. een brief, waaraan het volgende ontleenen: „Hier (nl. in Holland) is geen ernstig s beheer met de begeleidende „schandaal-affai res". waarmede de weg naar een regeer:ngsber- vorm', ng zou kunnen worden gebaand. Hier vindt men geen „gecompromitteerde" regeerings personen en wanneer iets de grens van het toe laatbare overschrijdt, dan grijpt de justitie ge woonlijk spoedig en scherp in". En verder: „Bo vendien zijn de ambtenaren niet omkoopbaar ook zijn er geen andere vuile zaakjes". Aangenomen, dat het bovenstaande citaat, door ons aan de roode pers ontleend (men moet zoc voorzichtig zijn tegenwoordig!) volkomen juist is dat Ir. Mussert dezer dagen geheel onnoodig ad vocaten opriep om Nederlandsche Dreyfus- en Sta- visky-affaires te onthullen. Wij hebben hier wel zwendelaars en oplichters, aar geen corrupte regeering en geen omkoopbare rechters of ambtenaren. De koninklijke crypte in de Onze Lieve Vrouwekerk te Laekert, waar 't stoffelijk over schot van koning Alb-t ritst. Links de toni be van keizerin Charlotte, rechts de plaats waar 's konings kist is bijgezet en later zijn tombe komt. DE SIGARENINDUSTRIE Een klein-fabrikant in de sigarenindustrie schrijft Langzamer desorganiseert de mach'ne de sigaren- industrie. Er komen machines over de grenzen, die per week 45COO geheel afgewerkte sigaren afleve ren en door drie meisjes bediend worden. Duilschland levert ze. maar plaatst ze zeil niet, om de werkloosheid niet te vergrooten. W Ij doen het wel. Wij hebben straks enkele groote bedrijven en ook du.zende werkloozen. De Tabakswet 1934 ademt een geest van een zijdige voorlichting. Alleen sigaren beneden 3J^ K.G. per 1000 zijn volgens de wet machinaal ge maakt. De millioenen machinaal gemaakte wikkels en complete sigaren in de prijsklassen van 3 tot 5 5 ets. boven 3J^ K.G. per 1000,. die wekelijks gefabriceerd worden en waarmede thans de markt is overvoerd, tellen dus niet mee en zijn in de nieuwe belasting gelijk gesteld met handwerk. Dit is voor de groot-industrie een nieuw terrein, waarop zich tot nu toe vrijwel alleen de klein- fabrikant, die zich thans verdrongen ziet, bewoog. Noodgedwongen nam deze zijn toevlucht, gelet op de lage tabaksprijzen en het feit, dat de minder kapitaalkrachtige consument ook genoegen neem met ongedroogde en onverpakte sigaren, tot e*" prijsklasse van 2 en 2V£ cent, dit ondanks de zeer lage winst. Ook deze plaats wordt hen nog betwist, want op I Maart brengt de wet als nieuwe attractie minimum-prijs voor niet machinaal gemaakte siga ren van 3 ct. wat buiten de groot-industrie gevraagd en nog minder gewenscht wordt. Van deze plaats is hij dus weer verjaagd en het mindere koopkrachtige publiek wordt dus wettelijk toegeschreven naar den machinalen fabrikant Meer wil ik er niet van zeggen en gaarne laat ik het oordeel aan den lezer over. Uitvoeriger heb ik mijn zienswijze op 5 pagina's folio-schrift den Minister van Financiën kenbaar gemaakt. BEDRIJFSRAAD SCHILDERSBEDRIJF Dezer dagen zyn vertegenwoordigers van alle besturen van partijen in de Collectieve Arbeidsovereenkomst voor het Schildersbedrijf op verzoek van het Hoofdbestuur van den R.-K. Schilderspatroonsbond en den Ned. Chr. Schilderspatroonsbond, in vergadering te Den Haag bijeengekomen, teneinde na te gaan of het noodzakelijk en mogelijk is een bed rij fs- raad, op den grondslag van de bedrijfsraden- wet, tot stand te brengen. Na uitvoerige be sprekingen werd overeengekomen, dat de hoofdbesturen, voor zoover noodzakelijk, zich binnenkort in eioen kring zullen beraden, na degenen, die in beginsel bereid zijn as oprichting van een bedrijfsraad mede te ken, op 21 Maart a,s. opnieuw nader overleg zullen plegen. Indien besturen van partijen overeenstemming bereiken, zullen zoo spoedig mogelijk maatregelen worden getroffen, die tot het stichten van den bedrijfsraad kunnen leiden. VOOR HET HOOG MILITAIR GERECHTSHOF Commandant „Zeven Provinciën" staat terecht Eén jaar gevangenisstraf geëischt EX-COMMANDANT EIKENBOOM STAAT TERECHT Onder zeer veel belangstelling van militaire- en rechterlijke autoriteiten heeft het Hoqc Militair Gerechtshof Donderdag behandeld de zaak tegen den ex-commandant van „De Zeven Pro vinciën" P. Eikenboom, wien ten laste is gelegd grove nalatigheid, roeke loosheid en onnadenkendheid, tenge volge waarvan het schip door opsian delingen kon worden overvallen en vermeesterd. De President vroeg of aan beklaagde alles voorbijgegaan was wat gebeurd was te Soerabaja en de vergadering van het personeel te Sabang. Beklaagde antwoordde, dat in Soera baja een demonstratie geheel mislukt was en aan boord van „De Zeven Provinciën" alles rustig was. Zoowel de President als de beklaagde zijn zeer slecht te \erstaan, zoodat gedeel ten van het proces voor de pers verloren 6 De President wijst, erop, dat op het schip ook eenige voorvallen hadden - plaats gehad. Als de beklaagde die gecombineerd had zou hij een juist inzicht hebben moe ten krijgen in de. mentaliteit der beman ning. De President, resumeerde een en an der uit de dagvaarding en ging de feiten zooals die zich voordeden, na. Beklaagde gaf toe. dat te Soerabaja des tijds een gespannen toestand heerschte en dat niet was aan te nemen, dat de beman van de .Zeven Provinciën" niet zou heb ben deelgenomen aan de daar gehouden 'gaderingen. )e eerste weken van de reis is er niets gebeurd. Om en bij 25 Januari zijn de r lijkheden begonnen. De President (die uiterst moeilijk te verstaan is) wijst o.m. op de vergadering van het personeel te Sabang: waar de coin mandant buiten gehouden werd. Beklaagd-» had toch moeten weten dat er iets broeide. Is dat alles aan U voorbij gegaan? Beklaagde: Ik heb de heele zaak be oordeeld naar het gebeuren on Soerabaja en het niet-gebeuren aan boord. President: Dat begrijp ik niet. Er wa ren toch aan boord ook ernst ge dingen ge- beu rd Beklaagde: In Soerabaja was een de monstratie volkomen mislukt en het was op de .Zeven" volkomen rustic:. President: Maar u kon toch weten, dat de bemanning verstandhouding onder hield met de besturen in Soerabaja. ekiaagde: Ik heb verschillende repri mandes gegeven aan onderofficieren omdat zij inlicht ngen vroegen buiten mij om. Hij verklaart nog op vragen van den pre sident. dat hij geen ernstiger dingen had vreesd dan dienstweigering. (Ook de beklaagde is zeer slecht te ver staan. Daardoor gaan gede'ten van het pro ces voor de pers verloren). Den dag, voorafgaande aan den opstand, is er nog uitstekend gewerkt President: Dat is iets anders. Men kan uitstekend werken juist om niet te laten mer ken, dat er een samenspanning bestond. Ieder geval op zichzelf, dat op het schip plaats had, was niet zoo ernstig, maar wan neer u al die voorvallen had gecombineerd, zou u toch een juist denkbeeld hebben moe ten krijgen van de mentaliteit der beman ning. Vindt U nu achteraf niet dat u ern stige verzuimen heeft gemaakt? Beklaagde ie niet te verstaan. Generaal Belzer: Wanneer zich mas sale dienstweigering zou hebben voorge daan. was de eerste officier dan op de hoogte met hetgeen u wenschte, dat er ge- gebeuren zou als u niet aan boord was? Beklaagde: Ja, maar wij achtten al leen mogelijk partieele dienstweigering, b.v. door een groep van 10 man. De officie^ ren wisten krachtons de voorschriften hoe zij optreden moesten. Generaal 3 el zer: Had u die voorschrif ten met de officieren behandeld? Beklaagde: Dat niet Vervolgens wordt overgegaan tot het ver hoor der getuigen. Het eerst wordt gehoord de gep. generaaJ- majoor Ned. Indiische leger H. Behrene Deze verklaart, dat bij het leger veel meer contact bestaat tusschen meerderen en min deren. De inlander wordt door de meerde ren bij het leger beter begrepen dan bij do marine. Of dit verschil in omgang betreft, weet getuige niet- Getuige heeft aan ovenste Eikenboom gevraagd, of er iets bijzondere te verwachten was te Medan. De ovenste heeft toen geantwoord, dat de stem ming aan boord ven zijn schip zóó uitste kend was, dat er geen bijzondere gebeurte nissen te venvachten waren. Aan getuie» is verteld, dat de ■•ergodering van schepe lingen te Sabang door de politie is uiteen gejaagd. Aap overste Eikenboom zijn toen door de politie foto's getoond van de eigen lijke raddraaiers. Getuige ontving overste Eikenboom in zijn woning te Oleh-ieh, toen overste Eiken boom mededeelde aan getuige, dat er een idioot bericht was binnengekomen van een dronken korporaal, die verteld had, dat men er met het schip vandoor was. Overste Eikenboom vertelde toen, dat dit onmoge lijk het geval kon zijn, omdat men niet eens de ankers zou kunnen lo6 krijgen. President: Was de overste toen nog in de gelegenheid met een sloep bij hel schip te komen? Getuige meent van niet President: Maar is het schip toen weer niet dichter bij den wal gekomen' Getuige: Inderdaad, het 6chip is eerst rondgevaren. President: Waarom is de overste Eikenboom dan niet direct in een sloep ge gaan, er lagen toch sloepen gereed? Getuige: De eenige manier om bij het schip te komen was door middel van een .gouvernementevaartuig. Dit was echter on gewapend. Er moeeten dus eerst wapenen verschaft worden. President: Hadden die wapenen er niet eer kunnen zijn? Getuige: Neen, dat was pietmogelijk Er weren wapenen in de buurt, maar dan had getuige zijn eigen troep moeten ont wapenen. Dat kooi onder geen enkele voor waarde. omdat getuige niet wist hoe de muiterij zou werken op de Atjeli-bevolkiiig Bovendien waren er schepelingen achter gebleven. Die waren hoogst onbetrouwbaar Hadden die dan gewapend moeter worden Getuige heeft gezegd tegen overste Eiken boom: Zoek er 40 man uit, die U wel be trouwbaar acht, Eén en ander heeft oponthoud gegeven. De President doet eenige onvoretaan bare vragen. Getuige protesteert ertegen, dat oe president het zóó voorstelt, alsof het heter ware geweest, de wapens van den eigen troep onmiddellijk beschikbaar te stellen. Dit zou te eenen male onverantwoordelijk geweest zijn. Het was toch niet te voorzien boe de bevolking van Atj h op den opstand zou roageeren. Achteraf is het gemakkelijk praten en kan men zeggen, dat er niets ge- beu rd is. Getuige vertelt, dat toen bij met den Gou verneur v. Aken en overste Eikenboom naar den steiger ging, de overste Eikenboom hoogst zenuwachtig was. B e klaagde ontkent dit. Get Behrens: Het was er een groote herrie en een groot deel der achtergebleven schepelingen was dronken. Getuige heeft eerst infanterie uit Cota Radja laten komen om het schip te overmeesteren. Maar toen hij zag, dat het schip reeds een uur ondei stoom was, heeft getuige de manschappen weer afbesteld, omdat hij met infanterie geen varend schip kan overmeesteren. Getuige vraagt, of hij nog een opmerking mag maken. De President: Als die niet van politie- ken aard is. Getuige: Hetgeen op Oleh-leh gebeurd is. heeft, afgescheiden van het oordeel over het optreden van den commandant, een dl pen ondergrond Do President: Dit houdt maar zijdi lings verband met het gebeurde. U behoeft daarover niets te zeggen. De volgende en laatste getuige is de luit tor zee 2e kl. A. P. L. de Gelder. Op ver zoek van den verdediger, mr R o I a n d u s H a g e d o o r n, 1 egt getuige verklaringen af over de stemming aan boord. Getuige heeft de reis meegemaakt. Hij is ook al slecht te verstaan en zegt o.m., dat de stem ming goed was. Met de inlanders was goed om te gaan. Ze waren stil. Get heeft niets aan hen gemerkt. Na de dienstweigering werden de gesprekken wat stugger. President: Hebt U grmerkt. dat de bemanning intens meeleefde met de gebeur tenissen te Soerabaja? Getuige: Neen. Alleen merkte ik, dat de inlanders wat mat waren. F.r waren wel enkele menschen, die hun dienst wat non chalanter deden. Verdediger: Wat was getuige's mee ning over den korporaal v. A., die het be richt van de muiterij overbracht? Getuige: Zeer onbevredigend. Hij was een vrij onbruikbaar mensch. Hij behoorde tot de slechtste soorten van korporaals. President: Men moet zich er over ver hazen, dat zoo iemand korporaal is. Verdediger: Is er op den avond van 4 Februari een verdacht groot narital man schappen niet gaan passagieren, maar aan boord gebleven? Getuige: Het passagieren ging zijn nor malen gang, Getuige verklaart nog, dat de muitere vrij gemakkelijk aan munitie kon den komen. Generaal Belzer: Ts dit alles uw persoonlijke meening of ook de meening van de overige officieren? Got. De Gelder: Ik meen, dat de an dere officieren dezelfde meening zijn toege daan Ook Rosschart heeft nooit insubordi natie gepleegd. Onder de muiters waren &UBRIE* ZATERDAG 24 FEBRUARI HUIZEN 301.5 M. K-R.O. 8.03—9.15 Morgenconcert. 10.001130 Gramofoonmuriek. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje door kapelaan J. H. A. Hendriks. 12.00 Tijdsein. 12.01 12.15 n.ra. Politieberidhten. 12.15—1.00 rum. Lunchconcert door de Kro- boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 1.001.15 n.m. Gramofoonmuziek. 1.15—1.45 non. De Kro-boys (vervolg). I.452.00 n.m. Verzorging van den zender. 2.00—2.30 n.m. Halfuurtje voor de rijpere jeugd. „Winter en Ijsvermaak", door Lid- wlua Diepenbrock. 230—4.00 n.m. Kinderuurtje door mevr. Sophie NuwenbuisVan der Rijst en mevr. Corrie Marres—Van der Ven. 4.00—4.30 non. Orkest oJ.v. Marinus van 't Woud. 4 30—5.00 n.m. Cursus schriftverbetering door mevr. M. Reiber-Nan (XVHIe les). 5-00530 non. Orkest 5305.45 n.m. Esperantomeuws door P. Heilker. 5.45 —6.20 om. Orkest oJ.v. Marinus van 't Woud (vervolg). 6.206.45 o .ni. Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart. 6.45—7.00 non. Orkest oJ.v. Marinus van 't Woud (vervolg). 7.00—7.15 non. Politieberidhten. 7.15-735 uil Kaïholieke Radio Volks universiteit (IV slot). „Keerpunten in de geschiedenis, keerpunten in de staatsopvat ting", door Drs. A. J. M. van Dal. 7.35—7.45 n.m. Gramofoonmuziek. 7.45—8.00 non. R.K.F.-kwartiertje. 8,00—11.00 n.m. „Die Entführun-g aus dem Serail", opera in drie bedrijven (4 taferee- len) van W. A. Mozart, naar het libretto van C. F. Bretzner oJ.v. Bruno Walter. Na de eerste acte te pl.m. 8.45: Nieuwsberichten van het Persbureau Vaz Dias. Van 8.50— 9.05: Gramofoonmuziek. Na de tweede acte van. 10.0510.15: Gramofoonmuziek. 10.15: Nieuwsberichten van het Persbureau Vaz Dias. Van 10.20—10.25; Gramofoonmuziek. II.00—12.00 nm. Gramofoonmuziek. HILVERSUM 1C75 M. VA.<A 5.00 Tijdsein. 8.01 Gramofoonmuziek. VA.R.A 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven- Klein-orkest oJ.v. Hugo de 12.00 Tijdsein. 12.01 non. De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins 2.00 n.m. Platen dezer maand. (Gramofoon muziek). 2.30 n.m. „Het ontwaakte Oosten". Lezing door Prof. J. van Gelderen. 250 n.m. De Flierefluiters o.l.v. Jan van der Horst. 3.30 non. Van het witte doek. Filmkwar tiertje door M. Sluyser. 3.45 n.m. Overschakelen naar den zender Kootwijk. 4.00 non. Beoefening der huismuziek. Samen werking tusschen huiskamer en studio o.Lv. Piet Tiggers. 430 n-m. Kinderkoor .De krekeltjes", o.l.v. Leida Hulscher. Aan den vleugel: Jo Kick- hefer. Spoorwegspel. Dessau. Vertaling: Nel Bakker. 4.45 n.m. Orgelspel door Cor Steyn. 5.00 n.m. Kinderkoor „De Krekeltjes" o.l.v. Leida Hulscher. Aan den vleugel: Jo Kick- hefer. 5.15 non. Orgelspel door Cor Steyn. 5.30 n.m. Populaire gramofoonplaatjes. 6.00 n.m. Letterkundig overzicht door A. M. de Jong. De waterman, Arthur van Schen- del. 6.20 run. Volksliederen door „De Wiele waal", zanggroep der Amsterdamsche A.J.C. o.Lv. Piet Tiggers. Uit de roode jeugdbe weging. Nico Bloemendaai spreekt over: ..Het jaar 1934 het jaar der activiteit". - Volksliederen. 7.00 n.m. Causerie over .De Kunst in nood" Luc Willink spreekt over de uitgave van standaa rdwerk. 7.15 om. Muzikaal allerlei mm.v.: Joh. Jong. orgel. Jan Mulder, saxofoon. Jan Vo gel, piano. Jules Hagenaar Jr.. trompet. Joop Carlquist, hawaiian-guitaar. Eug. Charmon accordeon, zang en piano, 8.00 nm. Herhaling S.O.S.-berichten, Vaz Dias en Varia. 8.15 n.m .VARA-orkest o.!.v. Hugo de Groot, m.m.v. Ellen Schwarz, zang. 9.00 n.m. Prijsvraag. Dr. Last-Post, de be kende medewerker van „De Arbeiderspers geeft college in het puzzlen. 9.20 nm. VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. m.mm. Ellen Schwarz, zang. 9.50 n.m. Toespraak door G. J. Zwertbroek. 10.00 nm. „De fideele boer", zangspel van Victor Leon. Muziek van Leo Fall. Het Residentie-Operette-Gezelschap. Uitzending laatste gedeelte uit Theater Carré te Am sterdam. 1130 nm. Gramofoonmuziek. 12.00 nm. Sluiting. STRAATSBURG 349.2 M. 5.20 n-m. Pasdeloup-concert. 850 n.m. „FortunioTekst naar de Musset. Muziek van Messager. BEROMüNSTER 539.6 M. 7.35 n.m. Walter Rehberg speelt piano sonates van Beethoven DAVENTRY 1500 M. 8.20 n.m. Music-Hall-prograimma. 9.55 n.m. Eric Coates-concert o.l.v. den com ponist. ROME 420.8 M 8.20 nm. Opera-uitzending. Het requisitoir. Mr. Brants herinnerde eerst aan de wetsartikelen, die op deze zaak betrekking hebben. De maximumstraf is 5 jaar. De muiters waren hier in den zin der wet „vijand". Den beklaagdo wordt ten laste ge logd, dat door zijn schuld een schip door den vijand is vermeesterd. Voor ik over de schuld van beklaagde spreek, dien ik de omstandigheden in oogenschouw te nemen. De bijzondere omstandigheden waren de ontevredenheid onder de schepelingen over salarismaatregelen. Uitvloeisel daarvan waren de gebeurtenis sen te Soerabaja en later op de Zeven Pro vinciën. Eind December werd een algemeenc ver gadering gehouden, die een onbehoorlijk te legram aan den Minister van Defensie richtte. Daarop is een conferentie gehouden bij den Vlootvoogd met alle commandanten van oorlogsbodems. Op die conferentie is ook gevraagd of bij verzet van de wapens gebruik mocht worden gemaakt. Cp die vergadering wordt het ongeluk kige teelegram van den Minister van De fensie bekend, waarin de salarisverlaging wordt uitgesteld. De schepelingen schreven dit succes toe aan hun onbehoorlijk tele gram en dat is dan ook zoo. De „Zeven Provinciën'' had een slechten naam. Dit alleen al had den commandant tot groote waakzaamheid moeten leiden. Op 25 Januari wordt een van de salaris- kortingen bekend. 27 Januari komt men te Sabang aan. De Vlootvoogd waarschuwt en beveelt het radiostation te bewaken. Nu spijt het mij te moeten zeggen, dat de commandant halfslachtige maatregelen heeft genomen. Do luit de Vos van Steenwijk was niet voldoende bekend met radiotelegrafie. De bemanning heeft telegrammen ontvangen en verzonden. Op 3 Februari te Oloh-Leh komt het be richt cler massale dienstweigering. Toe stand rustig. De commandant zegt zijn of ficieren tactvol op te treden. De mindere schepelingen weigeren ge hoor te geven aan uitnoodigingen voor fees lelijkheden. Bij het baksgewijze aantreden doen zich geen bizonderheden voor. De commandant maakt plannen om 's avonds aan wal te blijven. De equipage weet van niets. Maar in kleuren en geuren hadden de minderen een overval voorbereid. De i mandant gaat van boord zonder maatrege len te nemen. Voor en na heeft hij waar schuwingen en aanwijzingen gekregen. Des niettegenstaande heeft hij niets van bet ee kenis gedaan! Wat beteekenen die rondes, waarop de officieren de mannen alleen aan den buitenkant bekeken! Toon daar op een gegeven oogenblik de statietrap geheschen werd, trok de luite nant De Vos van Steenwijk zijn pistool en riep: laat zakken of ik schiet En de trap zakte. Mr. Brants voert dan een pleidooi voor den heer De Vos van Steenwijk. Hier en in Indië is hij de zondebok geweest Maar hij was de jongste officier aan boord en hij is de eonige geweest, die ruggegraat getoond heeft Als er meer zulke officieren geweest waren als hij, zou er niets zijn gebeurd Als niemand hem verdedigt, wil ik het doen. Als U met mij eens bent, dat de com mandant der Zeven Provinciën verre geble ven is beneden redelijke eischen, dan komt de overweging der straf aan de orde. Men kan verzachtende omstandigheden Men kan in het voordeel van den commandant laten gelden, dat het feit niet van groote beteek en is was. De muiterij was een operette. Ze hebben mot de officieren onderhandeld. Ze heb ben met den commandant getelegra feerd. Ze waren beleedigd, toen zij com munisten werden genoemd. Zij duch ten, dat alle bedreigingen maar loos alarm waren. Er zijn ernstiger muit- rijen voorgekomen. Toch is deze ge beurtenis een vlek op de vlag. Mr. Brants requireerde één jaar gevan genisstraf. Het pleidooi Mr. Rolandus Hagedoorn wees op de stemming, die rondom deze zaak is ge maakt, Beklaagde en ik, aldus pleiter, heb ben naar dezen dag verlangd om eindelijk een deskundig college te laten oordeelen. De aanklacht zegt, dat het niet handelen van Eikeboom de muiterij ten gevolge heeft gehad. Maar een rechtstreeksch en onmiddellijk gevolg is niet aan te wijzen. De advocaat- fiscaal heeft over dit verband niet gespro- Wat verwachtte de Vlootvoogd? Deze ver gadcring was maatgevend voor de commau dunton der bodems. Wij venvachten dienstweigering, is alles wat er is gezegd. Men verwachtte een demonstratieve dienstweigering, en ging rustig Oudejaar vieren. Daarvoor is met hij verantwoorde lijk, maar zijn chefs. De commandant moest ongewapend voor den troep treden, en die toespreken. Dot is voor mij onbegrijpelijk. Ik ben een leek, maar dat men een paar officieren voor een grooten troep, die dienst weigert, ongewa pend laat staan, is voor mij onbegrijpelijk. Als er eens wat gebeurd was. Wat hadden de officieren dan moeten doen? Eikeboom is naar boord gegaan en heeft de bevelen opgevolgd. Hij verwachtte niets. Toen dan ook op het van hooger hand vastgestelde moment aan boord niets ge beurde, was Eikeboom gerust. Naar pleiter's overtuiging is or geen schuld. E. heeft een vlekkeloozen staat van dienst Spr. heeft daarom het requisitoir, den eisch van den advocaat-fiscaal ais een groote onverdiende hardheid gevoeld. Aan overste E. is iets overkomen wat niemand van de marine verwacht had. hij is een slachtoffer geworden van het systeem, dat de laatste jaren de oorzaak is geweest ysji veel ellende bij de marine. De aansprakelijken had men op het Plein en het Binnenhof moeten zoeken. Men heeft zich voortdurend schuldig gemaakt aan de fout der zwakheid. Spr. vraagt met grooten nadruk vrij spraak voor zijn cliënt. Na repliek van mr. Brants, die be toogde, dat het beste bewijs, dat de maat regelen van beklaagde tegen een overval niet doeltreffend zijn geweest, werd gele verd door het feit, dat do overval is ge slaagd. en dupliek van den verdediger verkreeg overste E. nog het woord. Hij hield vol, dat hij de maatregelen had geno men, die zakelijkerwijze noodig geacht moesten worden. Een overval als is ge schied was niet te voorzien. De behandeling van de zaak werd hierna gesloten en de uitspraak bepaald op Vrij dag 9 Maart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9