BINNENLAND. VRIJDAG 23 FEBRUARI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 Indische begrooting 1934 MINISTER COLIJN AAN HET WOORD Economie Financiën Politiek Naar de basis van 300 millioen Pleisterplaats 340 het eerste station OVERZICHT Vergadering van 22 Februari 1934. In een rede van twee uur heeft de Minis ter van Koloniën het algemeen debat over de Indische begrooting beantwoord. Met ge noegen hebben we geluisterd naar zijn drie- deelig helder betoog, dat de groote lijnen voor 's ministers Indisch beleid nauwkeurig aangaf, maar b'nnen die omtrekken ook aan allerlei details hun juiste plaats schonk. Het was alles even du'delijk als concreet, ook wat de toekomst betrof. Voor die toekomst ont popte de gewoonlijk als financieel pessimist gescholden minister zich als gematigd opti mist Maar hij doet dat op zoodanige aanne melijke gronden, dat er van de redeneeringen, van den Schwarzmahler in het kwadraat, den heer Max v. Poll vrijwel niets overblijft, zoodat ge te diens behoeve de verzucht ng slaakt: was met uw gewroet in een stof, die u overmeesterde, maar niet begonnen. Allicht waren dan ook al uw andere buitennissige denkbeelden zuiver theoretische, maar prac- tisch volkomen waardelooze bedenksels, ach terwege gebleven. De heer v. Poll scheen zoo'n beetje van de gedachte uit te gaan: er is een N. V. in den vorm van den Nederlandschen staat, tot ex ploitatie of tot beheer van Ned. Ind'ë. De zaken gaan slecht, welnu schrijf van uw ka pitaal, d.w.z. van de Indische staatsschuld, af. zoooveel als noodig is; verlaag voorts de rente en werk dan maar weer verder. Ge denkt er binnen enkele jaren met 300 mil lioen aan inkomsten en uitgaven te komen Maar dat is een illusie; ik, v. Poll, die door de hoornen he1 bosch n:et onderscheiden kan, voorspel het u. Het is zonde van den tijd geweest, die met x. t uitspreken van deze zonderlinge en onvruchtbare beschouwingen gemoeid was. «1- de heer v. Poll meent de Regeering op de>ze manier in de richting van devaluatie of iefs daaraan verwant te krijgen, zal hij hopen we thans toch wel begrepen hebben dat hij daarvoor bij mi nister Colijn aan hei verkeerde adres is. Aan d:ens mmistersstoel is hij voorloopig nog niet toe. Be.hahe de heer v. Poll voerden voor den minis'er nor het woord de heeren Joekes, Sneevliet en Kupers. Laatstgenoemde verviel in allerlei sociale beschouwingen die met Indische toestanden en de ,vereldconstellatie wein-g reken ng hielden. Zijn betoog was 'n mooi artikeltje in een vakblad. Daar kan men met eenige oppervlakkigheid wel volstaan. De heer Sneevliet scheen vooral interesse voor de in'nndscbe extremistische volksbewe ging te he'ben. Hii we'ge-de in den trein plaats te ne» .en .die op den weg van Indië s financieel herstel bet eerst stonnen zal nu „kilometerpaal 340", gelijk minister Colijn reide. Mr. Joekes reisde wel mee in het gezel schap, waarto" ditmaal tot veler genoe gen ook de heer Cramer en de zijnen zul len behooren. De vrijz.-dem. woordvoerder schonk aller eerst eenige aandacht aan de zeer gewensch- te samenwerking tusschen Nederland en In dië. Daarna behandelde hij de financiën, waarbij hij naar onzen smaak wel wat al te veel geurde met de overschotten op den ge wonen dienst in de jaren fot 1932. Dat leek ons minder juist omdat op deze wijze de ernst van den toestand zoo licht wordt on derschat. We hebben ten slotte te maken met de uitkomsten van den geheelen dienst. Bezuiniging op defensie lokt den heer Joekes. ook voor Indië, nog steeds bijzonder aan. Afwachten! Dat hij ook met eenige cri- t'ek kwam op een verbod voor ambtenaren om in deze.i tijd aan „De Stuw" mede te we ken, verbaasde ons wel niet geheel, maar zij ware toch beter achterwe e gebleven. De Stuw-groep was de groep, die allerlei Wes- tersche denkbeelden voor Indië propageerde en nogal eens neiging vertoonde om over te buigen naar de meer extreme groepen. Dat geschiedde wel met goede associatiebedoe lingen, maar in dezen tijd minister Co lijn wees daar op is het toch voorzichti ger, dat ambtenaren zich niet plaatsen tus schen de Regeering en de volksbeweging in haar onder: 'heiden schakeeringen. Over 's ministers rede willen we kort zijn. De economische toestand werd er in ziin donker heden scherp in geteekend; 'erwijl daarna de toekomstmogelijkheden werden be licht en tevens uiteengezet werd wat Neder land voor Indië kan loen en reeds heeft ge daan, niet zonder succes. Een helder inz -cht schonk de minister ook in de financieele situatie en in het beleid, dat hii zich voorstelt te volgen om naar veilige haven te koersen. Ind zelf heeft reeds ontzaglijk veel ge daan om de uitgaven te beperken. De onge fundeerde critiek van den heer Westerman kreeg hier een stevige deuk en de wonder dokters a la v Poll werden mede aan den kant gezet. Aan het Nederlandsche volk werd in dit verband hartelijk dank gebracht voor de schitterende medewerking aan de conversie der dollarleeningen. Dat beteekent voor Iii- d eon bliivende verlichting van 15 mil lioen per jaar. Ook ten aanzien van de overige millioe- nen aan leeningen boven 4 zullen nog maatregelen genomen moeten worden; daar mee valt nog weer circa 25 millioen te be sparen. En overigens staat Nederland met zijn cred et achter Indië, welks schuld thans voor de helft door Nederland is gegaran- Voorloopig". aldus hesloot de minister dit deel van zijn rede. „gaan we met z'n allen op een naar na naar pleisterplaats 340. Ook de heer Cramer en zijn fractie gaan mee". Met een hoofdknik bevestigde -de heer Cramer deze woorden. Over den politieken toestand sprak Dr. Co lijn slechts kort, maar toch zoo, dat ten aan zien van de gezagshandhaving precies de puntjes op de i's werden gezet. Besloten werd met een krachtigen oproep tot samen werking in onderling verstaan en waardee- ren. Om dat te bevorderen heeft de minister het voornemen om eind April of begin Mei naar Ind te gaan. De handen moeten in een worden geslagen om, met Gods hulp. elkaar door deze moeilijke tijden heen te helpen. Vandaag gaan we repliedeeren. officieele berichten ONDERSCHEIDING Bti Kon. besluit la Denuemd tot commandeur in de Oranje-Nassau-orde Dr H. Th a'Jacr,.-, commisRutls der Koningin In Utrecht. Bu Kon. besluit ls benoemd tot Officier ln de geen onnederlandsche beweging GENERAAL SNIJDERS OVER DE N.S.B. Dezer dagen hééft generaal Snijders, de lei dende figuur van „Nationaal Herstel", in een rede zeer duidelljik kenbaar gemaakt, hoe hij tegenover de N.S.B. staat. Wil er ooit van sa menwerking van „Nationaal Herstel" met ir. Mus serts beweging sprake kunnen zijn. dan zal deze laatste groep al wat in haar wezen, leer en vormen on-N ederandsch en fascis tisch is, moeten afleggen. Aldus de persoonlijke meening van generaal Snijders, die verder nog in de volgende bewoordingen die wl) aan de .Maasbode" ontleenen aangaf, waaraan voldaan zou moeten worden, wil z.i. zulke samenwerking toelaatbaar wezen: „Dan zal. waar de N.S.B. het Marxisme ?n den klassens;rijd verwerpt, moeten vaststaan, dar haar „socialisme" geen staatssocialisme bedoel- te zijn. doch beteekent een eerlijk en standvastig stre ven. opgekomen uit het Volk. naar socialen vrede en opbouw, naar eendrachtige en rechtvaa'd.ce samenwerking tusschen kapitaal en arbeid, tus schen materieele kracht en intellect." „Dan zal. waar de NS.B. trouw aan Oranje beÜidt. geen twijfel mogen overbleven na* aan de staatsrechtelijke positie en de grondwettige rechten van .den Koning" niet in het geringste zal worden qetomd. coch veeleer tot herstel yan het eigen rech der Overheid en versteking a an de Uitvoerende Macht uitbreiding van 'sKonings rechten en bevoegdheden ernstig zal mo.-tea worden .Dan zal met de ultheemsche vormen en manie ren der N.S.b. moeten worden gebroken, elk machtsvertoon In militairen vorm, zij het onge wapend in een geordenden staat vaa particu liere zijde misplaatst achterwege moeten blij ven: dan zal het verdringen onzer vaderlandsche driekleur door vreemde kleuren uitgesloten moeten zijn en de vergoding van den Leider tot menschz- lijker en maatschappelijker omgangsvormen die nen te worden teruggebracht." „Dan zullen vrijheid van overtuiging en vatj meeningsulting, verdraagzaamheid en een vrij, zelfstandig persoonlijk leven, kostbare waarden, voor welker bezit ons kloek voorgeslacht gele den en gestreden en steeds pal gestaan heeft, voof, eeuwig het onvervreemdbaar goed van het Neder landsche Volk moeten blijven. Dan zal geen ge dachte aan staa'.salmacht in ons nationaal leven mogen doordringen". MENSCHEN MET EEN GEWETEN VOOR TONNEN BELASTBAAR BEDRAG ALSNOG AANGEGEVEN Naar aanleiding van het feit, dat de Ministcf van Financiën nogmaals, doch nu voor het laatst, gelegenheid heeft gegeven om tot dusver onjuiste aangiften voor de .belastingen te verbeteren zijn talrijke personen alsnog hun aangifte wezen cor- rigeeren. De Inspecteur der belastingen te Groningen deelt mede. dat het aantal in dit rayon vele honder den bedraagt. Het ontdoken belastbaar bedrag moet een bedrag van vele honderdduizenden gul dens zijn. De bedragen varieeren van ongeveer f 500C.— tot f20.000. Te Winschoten hebben eveneens vele personen de geboden gelegenheid aangegrepen. Daar is voor meer dan f 600.000 aangegeven als te wei nig aangegeven vermogen. Het bedrag van te wei nig aangegeven inkomen bedraagt eenige tiendui- Door de coupon- en omzetbelasting en ook door de komende belasting op de doode hand heeft de fiscus een zekere controle. Dit hebben vele spaar ders en effectenbezitters na de waarschuwing vaa Mr. Oud begrepen en zij hebben van de barmhar tige houding van de belasting-autoriteiten geprofi teerd. door nu nog hun opgaven te doen. Na 1 Maart zal de fiscus echter geen pardon meer kennen. AMBTENARENEERBIED VOOR DE WET Het Tweede Kamerlid de heer Loerakker heeft aan de M nisters van Justitie en van Economische Zaken de volgende vragen ge steld: Heeft de Regeering kennis genomen van de verslagen van de behandeling ter zitting van het kantongerecht te Hoorn van 14 Fe bruari j.l. van een overtreding der voor schriften van de Nederlandsche bloembol len kweekerscentralo? Indien deze verslagen juist of althans bij benadering juist zijn, s de Regeering dan niet van oordeel, dat uitlatingen, als bij die gelegenheid door den ambtenaar van het O. M. zijn gedaan den eerbied voor de wet en voor de voor-ichriften welke door of na mens de Regeering worden gegeven ten zeerste schaden? Is de Regeering voorts niet van oordeel, dat. ind en zooals hier het geval was. een boete van 2 wordt geëiseht tegen den ple ger van een overtreding, waarmede duizen den guldens kunnen worden verdiend, in de strafvervolging niet een voldoende rctn tegen het plegen van zoodanige overtredin gen is gelpgen? Wil de Regeering overwegen, of maatre gelen kunnen worden genomen waardoor een berhal ng van hetgeen zich hij de bo- han tg van de hiprhedoelde- oven re.img heelt voorgedaan, wordt voorkomen? tiet inwendige van de Saint Gudwle te Brussel, met de in- irukwekkende rouw ver siering voor de pontificale uitvaart vai Zijne Majesteit Koning Albert De plechtigheid in deze kerk per radio uitgezonden heb ben ook in ons land vele dui zenden gevolgd. De Prins vaii Wales bij zijn aankomst op 't vliegveld van Brussel in verband met de begrafenisplechtigheden van Koning Albert. SouvereinenPrinsen en Staatshoofden bewezen den de laatste eer. Het stoffelijk overschot van den Koning der Belgen op het kanon-affuit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5