Inhuldiging van Leopold III VRIJDAG 23 FEBRUARI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 Brussel opnieuw in het centrum der belangstelling Indrukwekkende plechtigheid bij de eedsaflegging op de grondwet De Belgische Kamer heeft gisternamid- rlag liet adres van hulde voor den nieuwen Koning aangenomen. Zeven soc.-dem., drie communisten en de Vlaamsclie nationalis ten hebben ei tegen gestemd. Pijnlijke Incidenten Bij de beraadslaging over het adres heeft een Vlaamsch frontlid ronduit gezegd, dat men de verdiensten van den overleden Ko ning niet zoo hoog moest aanslaan, omdat hij zijn belofte van gelijkheid van rechten voor de Vlamingen niet is nagekomen. Den nieuwen Koning moet gevraagd worden zijn houding t. o. v. de Vlamingen vast te leg- P°n- i Daarna raakten de communisten en de socialisten bijna slaags, doordat een com munist had beweerd, dat er naast de offi cieel? lezina over den dood van Koning Al- bert nog andere lezingen bestaan en hij den socialisten hun „laagheden" van de laatste dagen verweet roepend: „Gij hebt u nog royalistischor aangesteld dan de bourgeois' F.on ander communist riep: „Gij weet niet wat wij voor morgen geresoneerd hebben Suppoosten moesten tusschenbeide komen om een handgemeen te voorkomen. De Inhuldiging De honderdduizenden in België, die gis teren mot zoo oprechte rouw Koning Albe.1 trn grave hebben gebracht, leggen heden met vprtromven de regeering in handen van den populairen Kroonprins, die heden als Leopold III den troon heeft bestegen. Wederom bood de hoofdstad van Belgis -een Ipvendigen aanblik, zij het niet zoo groot als gisteren. De nieuwe Koning heeft evenals zijn va der op 23 December 1909, een groot gedeel te van den weg naar het parlement door de binnenstad afgelegd. Reeds om 8 uur gaven 101 achtereenvol gende kanonschoten te kennen dat de nieu we Koning zijn intrede zou doen. Om kwart over 9 verliet Koning Leopold het paleis te Laeken om zich, geëscorteerd door afdeelingen cavalerie, naar het Ka mergebouw te begeven en daar de eed op de grondwet af te leggen. De Koning reed te paard van het paleis te Laeken naar Brussel, gevolgd door dp officieren van den general en staf en een corns cavalerie. Een nieuw salvo van 101 kanonschoten werd onderwijl afgevuurd. Wederom verdrong zich een groote me nigte achter de afzetting, die ditmaal voor namelijk gevormd Werd door de te Brussel in garnizoen liggende troepen van verschil lende wapens. Voorbij het Jules de Trooz- plein over de brug van het kanaal gaat het rechtsaf, langs den Antwerp9chen Steenweg en de Rue de Laeken naar het centrum van de stad. Vooral op de Place Brouckère is da drukte groot. Evenals langs de meeste an dere gedeelten van de route is geen raam onbezet en hebben velé toeschouwers ook een plaatsje op de daken gevonden. Door ie Rue Fossé-aux-Loups, de Place de la Mon- naie, de Rue Cardinal Mercier, de Hofherg en de Place Royale komt de stoet, via de Rue Rovale, in de Wetstraat, waar de me nigte achter de afzetting al buitengewoon groot is om de aankomst der vorsten tj Z'Koningin Astrid, die den naeht in hPt Paleis te Brussel had doorgebracht, tenein de een lange rit te vermijden, en koningin FlisabPth vertrokken nu per rijtuig via de Wetstraat naar het Parlementsgebouw, waar de eerewacht van soldaten stond geschaard Aan de ingang werden zij begroet door een commissie van ontvangst en naar haar troonzetels geleid. Even later kondigde tromgeroffel de komst van den Koning aan. De wacht brengt hem het eere-saluut, waarna hij het Parlementsgebouw binnentreedt, begroet door een tweede commissie van ontvangst. De Koning wordt langs den rechterkant van de zaal, voorbij de lpden van de Kamer, naar zijn plaats geleid, waar hij een kort woord met de Koningin wisselt alvorens plaats te nomen. De zittingzaal van de Kamer heeft ver schillende veranderingen moeten ondergaan voor deze plechtigheid, teneinde alle genno- digden, waaronder behalve alle leden van het kabinet, den Staatsraad, Senaat en Ka mer, vele buitenlnndsche vertegenwoordigers, de leden van liet corps diplomatique, de hooge geestelijkheid en vertegenwoordigers der hooge rechterlijke colleges, alsmede vele nnderp autoriteiten, plaats te kunnen bie den. De banken van 't Presidium zijn weg geruimd teneinde de troonzetels en de ze tels der koninklijke gasten te kunnen plaatsen. Ook de volgorde der overige banken is gewijzigd om plaats te kunnen bieden aan alle genoodigden. De zaal is versierd met de Belgische national^ kleuren en boven de troon van den Koning hangt het koninklijk schild. De rugleuning van des Konings troon zetel draagt met gouden letters het devies van het Belgische Koninklijke Huis en van het Belgische wapen: ,,L' Union fait ia Force", De rede van Koning Leopold. Koning Leopold heeft zijn rede in de Ka mer eerst in het Fransch en daarna in het Nederlandsch gehouden. De rede. die met krachtige stem en goed-gearticuleerd werd uitgesproken, ont ketende herhaalde toejuichingen. Na de eedsaflegging hield koning Leo pold een nieuwe toespraak, waarin hij dank bracht aan het eensgezinde volk voor zijn deelneming aan den rouw over het verlies van zijn vader. Hij sprak dien dank uit na mens ziin zecrgeliefde moeder (toejuichin gen). Hij sprak voorts woorden van dank uit voor de buitenlandsche deelneming. Hij gaf voorts de verzekering, dat de grondwet telijke zorgen aan den veranderden tijd zul len worden aangepast. Hij herinnerde aan het streven van zijn vader om aller belangen behartigen en gaf "net voornemen te kennen om in dien zin eveneens te regeeren (toejuichingen). Hij beloofde voorts de belangen der koloniën te behartigen. Ook in andere opz.icnten hoopt hij de lichtende werken van zijn va der te volgen, niet het minst diens streven tot bc-houd van de nationale eenheid, (toe juichingen.) De Koningin leeft en gevoelt als ik, zefdo de Koning en dit ontketende nieuwe toe juichingen. ,Leve de Koningin 1" werd ge roepen. Moge de Goddelijke voorzienigheid onc helpen in het nastreven van de voorspoed, de grootheid en het geluk van het Vader land. (Eindelooze en uitbundige toejui-( chingen.) De plechtigheid werd behalve door konin gin Elizabeth en koningin Astrid ook dooi de beide kleine kinderen va-.i Leopold 111 bijgewoord. Ook de hooge gasten van gisteren, o.w Prins Hendrik der Nederlanden, waren er.iij aanwezig. Toen de nieuwe koning de trappen van het parlement afdaalde sloegen hem te oorver- doovende toejuichingen van de volksmassi tegemoet. De muziek zette de „Brabant.nne" in, die door de menigte werd meegezongen. LEVENSLOOP VAN LEOPOLD III Leopold, de zoon van den zoo onverwacht uit het leven gescheiden Koning Albert, :s op 3 November 1901 te Brussel geboren en is dus thans 33 jaar oud. Zijn volledige naam is Leopold, Philip, Karei. Albert. Meinrad, Hubert-us, Marie, Miguel, Prins van België, hertog van Bra bant Smds Dinsdag j.l. is hij luitenant-generaal en opperbevelhebber van het Belgische leeer. Koning Leopold III kreeg het eerste onder wijs van den onderwijzer den heer Plas Vervolgens werd zijn opleiding toevertrouwd aan kapitein Maton (thans generaal) en majoor der artillerie Degroote, een Vlaming van groote begaafdheid op intellectueel en artistisch gebied. Toen de oorlog uitbrak was de prins 13 jaar oud. Als 14-jarige knaap, ingelijfd bij het vijftiende regiment, is hij meermalen in de loopgraven geweest om zijn wapen broeders te bezoeken. In Setpember 1915 ging de jonge prins naar bet college te Eton om zijn opvoeding te voltoo'en. Hij bleef daar tot 1919. Zijn vacanties bracht hij steeds door achter het front aan den Yzer. Na den wapenstilstand is een Fransch stafofficier, majoor Pliet, met de voltooiing van 's prinsen militaire studiën belast. Hij werd voorts leerl ng van de Belgische mili taire school en werd in 1922 tweede luite nant bij de grenadiers. Hij volgde inmiddels nog de lessen van den bekenden Italiaanschen methematicus en mineraloog professor Cesaro en die van prof. Pirenne in de geschiedenis. Hij oefen de zich in de Nederlandsche taal en littera tuurgeschiedenis onder leiding van Herman Teirlinck. die, zooals men weet, in de bij zondere gunst van zijn vader stond. Minister Theunis wijdde hem in in de 'i- nancieele wetenschap en minister Jaspar bracht hem op de hoogte van de buitenland sche politiek. Bekend is ook, dat Koning Leopold III als prins talrijke buitenlandsche reizen heeft gemaakt. Hij heeft de Ver. Staten, Brazilië, de Soedan en Egypte bezocht-tot Maart 1923, toen koning Albert hem weer „naar school" heeft gestuurd, n.l. om op de Gcnt- sche Lfniversiteit de Nederlandsche lessen in kunstgeschiedenis en Nederlandsche lite ratuur van Prof. Vermevlen te volgen en verder college te loopen bij Prof. Pirenne in de geschiedenis. Voorts valt nog te vernielden, dat hij op de hoogte werd gebracht van de recht she ginselen en justitieele organisatie door den eersten president van het Hof van Cassatie Goddijn en dat wijlen kardinaal Mercier voor zijn inwijding in de wijsbegeerte zorgde. In 1925 heeft Prins Leopold zijn buiten landsche reizen hervat. Hij verbleef niet minder dan acht maanden in don Kongo. Enkele maanden later, November 1926. huwde hij prinses Astrid, Sophie, Lou se, Thyra van weden, die 17 Nov. 11)05 te Stock holm geboren is. Uit dit huwelijk zijn tot dusver twe-e kinderen gesproten: prinses Josephine Charlotte, geb. 11 Oct 1927 en prins Boudewljn Albert, geb. 7 Sept. 1939. Koningi-n Astrid venvacht thans haar derde kind. Prins Leopold maakte sinds 1927 deel uit van den Senaat, waarin hij meermalen mei groote bekwaamheid het woord heeft ge voerd over ile koloniale en algemeen poli tieke vraagstukken De eerste reis van het populaire prinsen- paar naar Nederlandsch-Indië viel in den winter van 19281929. Deze reis, die uiter aard ook in ons land met aandacht en sym- nathie gevolgd werd, duurde een half jaar. Dr. Van Straelen, <1 recteur van het museum van natuurgeschiedenis te Brussel, verge zelde het paar. De tweede reis naar Indi»- werd gemaakt in 1932. Ook de Kongo werd nog eens door den prins bezocht in het voorjaar van 1933, ditmaal in gezelschap van Prinses Astrii Er is geen twijfel aan of de achting en liefde, die het Belgische volk aan Koning Albert en zijn gemalin koningin Elisabeth toedroeg. Bullen op den jongen koning en zijn zeer populaire gemalin overgaan. (Zie verder Laatste Nieuws) EDENS BESPREKINGEN TE BERLIJN VELE ONJUISTE OPVATTINGEN UIT DEN WEG GERUIMD De Britsche lord Trivy Seal, Eden, heeft Donderdagavond de vertegenwoordigers der Duitsche pers ontvangen, tegenover wie bij zich zeer voldaan over zijn besprekingen uit liet. Hij verklaarde, dat zijn zending op het con tinent daarin bestond, te corwstateeren, in hoe- het Engelsche memorandum door de af zonderlijke regeeringen zou kunnen worden aanvaard en in hoeverre dit niet het geval is. Het zou immers mogelijk geweest zijn dat men verklaard had, dat het memorandum als basis tor verdere besprekingen in het geheel niet aanmerking kwam. Deze mogelijkheid is echter op het oogen- ik van de baan. Er bestaan echter nog groo te moeilijkheden, ook voor Duitschland, ten zekere punten, bijvoorbeeld be treffende de kwestie der luchtvaart. De Ber- lijnsche besprekingen hebben evenwel vele on juiste opvattingen uit den weg geruimd en zijn ook in ander opzicht van essentieel belang Eden verwacht, wat het Fransche standpunt ingaat, eerst van zijn tweede bezoek aan Pariis een definitief resultaat. Hij zou heden naar Rome vertrekken. Gistemamiddag is Eden door president Hln denburg ontvangen. DE BEGRAFENIS VAN KONING ALBERT Ons verslag van de begrafenis van koning Albert der Belgen kan nog met enkele Dij- zonderheden worden aangevuld, hoewel cr een uitnemend ooggetuige-verslag in net Nederlandsch is gegeven door den Belgi schen omroeper. De A.V.R.O. heeft daarvan gisteravond nog eens een resumé op gramo- foonplaten gegeven. Het weer is den heelen dag zeer somber geweest nevelig en donker en er viel mot regen. alsof de natuur meetreurde. Tailoozen uit Nederland, die met prop volle extratreinen en met autobussen en auto's naar Brussel waren gekomen, heb ben de plechtigheden bijgewoond. In totaal ziin uit het buitenland niet min der dan 80.000 personen te Brussel saam- trestroomd. Tn de nncht reeds hadden zich velen achter de langs de straten, waar de rouwstoet moest nnsseeren, geplaatste hekken geposteerd met bankjes en vouwstoeltjes. Men zag er zelf* moeders mot kinderen onder die nm 6 uur reeds stondpn te wachten nm niets te mis- son van de uitvaart van don goliofdon vorst Om zovon uur stonden er reeds honderd duizenden. Het was ontroerend, te zien, dat bij de duizenden oud-strijders, die voor de haar vnn den eneden Koning Albert defileerden, ook de Vlaamsche niet ontbraken. In het parlement mogen de Vlaamsclie nationalis ten ook onder deze omstandigheden voet bij stuk houden en tonnen dat zij hPt hen on derdrukkende Belgicisme verfoeien hier hij het lijk van den Koning-soldaat en wn- nenbroeder van den User, had, gelukkig, het nienschelijk gevoel de overhand. Het défilé van de oudstriiders heeft meer dan drie lange uren geduurd. In iedere groep die in naradepas voorbij de baar van den dooden Koning marcheerde, het hoofd op commando naar links gericht, alsof net nog voor den levenden leider van den User was, zag men er velen, wien de tranen in de oneen stonden Indrukwekkend was de aanhlik van de rouwstoet. Het was één geschitter van uni formen en amhsklepdin«»'. Ontroerend was het ook te zien. dat het parelgrijze lieve lingspaard van den Knning, geheel opge tnigd. door een lakei vlak achter het affuit waarop de kist stond, in den stoet werd meegevoerd. Toen de kirt het monument van den On bekenden soldaat passeerde, had zich daar burgemeester Max van Rrussel geporteerd. Wat er in dezen intiemen vriend van overleden Koning omging behoefde men niet te raden. De burgemeester kon zijn tra nen niet bedwingen. De koninginnen Elisabeth en Astrid heli- ben in de St. Goedele-kerk den plechtigen lijkdienst bijgewoond. Dit is tpgen het pro tocol in geschied, omdat het de uitdrukke lijke wil van Hare Maiesteit was bier een laatste maal bij het stoffelijk overschot van den Knning te bidden. Met de twee koninginnnen bevonden zich daar ook o.a. de hertogin van Vendóme. prinses Josenliine von Hohenzollem. zuster van den koning, prinses Clementine en prinses Martha van Noorwegen. De vorstelijke personen hadden plaats ge nomen in een der donkere zii-kapellen. die in hoefijzervorm het hooRl-altaar omgeven. Van daaruit konden de heide koninginnen en de princessen de plechtigheden volgen, zonder zelf door de in dc kerk aanwezige personen gezien te worden. Eenigen tijd na afloop van do plechtighe den zijn zij even onopgemerkt vertrokken, als zij gekoinen waren Na den indrukwekkenden rouwdienst lr> de Gothische St. Goedel» Kerk. ging de stoet verder, naar de koninklijke kapel te Lae ken. Opgemerkt werd dat ook de beide Zwitsersehe gidsen van den overleden vorst in den stoet meeliepen. De muziek van de verschillende regimen ten speelden treurmarschen, o.a. die van Chopin, die uit de F.roïea van Van Beetho ven, en van een Belgisch componist. In de omgeving van Laeken is door een verkeerde manoeuvre een deel van den stoet langen tijd opgehouden. Dit had tot gevolg, dat de regeerings- en parlementsle den eerst aan de kerk gekomen zijn, toen het stoffelijk overschot van den koning reeds in de crypte was gebracht Voor de kapel te Laeken werd het laat ste défilé gehouden, tegenover een tribune, waarop de Koningin-weduwe, de prinsen en de aanwezige staatshoofden en andere vor stelijke personen en vertegenwoordigers hadden plaats genomen. Na het laatste deflié werden alle Belgi sche vaandels onder dof tromgerommel en het langzaam spelen van de Brabangonnc voorbij gedragen. Dan werd de kist door vier onderofficie ren van het affuit genomen en in de kerK gedragen, waaronder de erynte zich bevindt met de graven der Belgische koningen en koninklijke personen. Toen de kist in de kerk verdween, barst ten velen der toeschouwers in tranen uit en vele anderen hadden zichtbaar de groot ste moeite zich te bedwingen. In de crypte waarin het lichaam van Koning Albprt I is biigezet zijn de graven van Leopold I, Leopold II, zijn echtgenoote en prins Boudewljn (Alberts vader). Link9 van hpt graf van Leopold I is het graf van Albert I. DE WERKLOOSHEID IN AMERIKA Kortere arbeidsweek en hoogere loonen Uit Washington: De Relief Administrator Harry Hopkins heeft Dinsdag in de Com missie van Arbeid van het Huis van Afge vaardigden gepleit voor een kortere gemid delde arbeidsweek en hoogere uur-loonen, als maatregel tegen de werkloosheid. Het Departement van Arbeid deelt mede, dat gedurende Januari het aantal werkloo- zen met ongeveer 500.000 is verminderd. NA DE OPHEFFING DER PROHIBITIE Te hooge drankprijzen Uit Washington: De detailprijzen voor gedistilleerd handhaven zich, tegen de wen- schen der regeering in, op aanzienlijke hoogte en zelfs overtreffen zij hier en daar de vroeger door de bootleggers berekende prijzen. De protesten tegen liet door een be perkt aantal Amer kaansche firma's inge voerde monopolie nemen toe. De regeering zou daarom de invoer van vreemde whisky en ander gedistilleerd zoo veel mogelijk willen bevorderen. Zij overweegt een ver laging der invoerrechten, zoomede een fi- nancieele hulp, vanwege de Reconstruction Financial Corp. aan de importeurs. Naar de Duitsche Rijksledding voor de Jeugd mededeelt, hebben de Bond van .Teugdvereenigingen der vrije evangelische gemeenten in Duitsohland en de Bond van padvinders en padvindsters van 't Leger des Heils zichzelf ontbonden verklaard. DE MOORD OP PRINCE EEN ZEER DUISTERE ZAAK Vermoedens tegen de politie Het in een hinderlaag lokken en vermoor- don van den Parijschen raadsheer oud-pro- eureur Prince beeft de publieke opinie tn Frankrijk opnieuw zeer ernstig geschokt. De vermoedens gaan in de richting van een moord door de politie, omdat Prince oen zeer lastig getuige zou zijn in de Sta- visky-schandaalzaak. Prince had wel notities in verband met deze zaak. Deze zijn, naar gemeld wordt, on middellijk in veiligheid gebracht na het bekend worden van den moord. Men heeft reeds eenige wekon geleden ge tracht Prince in de val te lokken. Iemand hield hem Od straat staande, deed zich als „onbekend" familielid voor en noodigde hem uit met hem te dineeren Nadat deze poging mislukt was, heeft zich het zeer opvallende feit voorgedaan, dat de recherche zich bijzonder voor Princes wo ning heeft geïnteresseerd en bij mevrouw Prince, den concierge enz. nauwkeurig naar Prince's familieomstandigheden en naar zijn gewoonten van uitgaan en terugkceren heeft geïnformeerd. Dit is gebeurd op last van commissaris Malo van de Surété Gene rale. Waarom deed hij dat? vraagt een der bladen. Gemeld wordt, dat Prince den nieuwen minister van Justitie Chéron, die een aan vullend onderzoek heeft gelast, had meege gedeeld zijn vroegere verklaringen voor de administratieve commissie van onderzoek te zullen aanvullen. Het is duidelijk, de raadsheer wist te veel. en heeft te zeer doen blijken, dat hij ook zou spreken. Tegen collega's moet de heer Prince ge zegd hebben: „als we niet met vier of vijf waren, die de zaken goed kennen zou ik ge vaar loopen. Ook moet hij verklaard heb ben dat, zoo hij alle6 zei, wat hij wist, 150 parlementsleden gecompromitteerd zouden zijn. De zoon van den vermoorde heeft aan een medewerker van de .Echo de Paris" ver klaard, dat zijn vader hem meermalen heeft medegedeeld, dat in de affaire, waarmede hij zich bezig hield, hooge politieke persoon lijkheden verwikkeld waren, onder wie zelfs eenige ministers. Ook de vroegere advocaat generaal Pressard, tegen wien de rechtsche pers in verband met het Stavisky-schan- daal storm gcloopen heeft, wordt in de arten van zijn vader van plichtsverzuim be schuldigd. Zoowei in de kringen der magistratuur en die der balie, als bij allen, die hem ken den, stond de heer Prince buitengewoon hoog aangeschreven als een zeer ontwikkeld en onafhankelijk man van groote plichts betrachting, ontoegankelijk voor omkooperij of knoeierij. Hij had zich tijdens den oorlog bijzonder moedig gedragen, is meermalen gewond ge weest. Als korporaal naar het Iront gegaan, verwierf hij in vijftien maanden den rang van kapitein. Hij werd meermalen op de dagorde van het leger vermeld en verwierf op het slagveld het legioen van eer. Hij was een voorbeeldig huisvader en leefde op zeer bescheiden voet. Zelf zoon van een magistraat, hoopte hij ook zijn thans 21-iarigen zoon, student in de rechten, de carrière te zien volgen. Zeer muzikaal als hij was, vond hij zijn grootste genoegen mu ziek te beoefenen met zijn zoon en zijn veer tienjarig dochtertje. Tijdens een bespreking tusschen Dou- mergue en do ministers van justitie en bin nenlandsche zaken is besloten, met alle ter beschikking staande middelen de moorde naars van Prince en hun eventueele op drachtgevers er» te sporen. Er is een beloo ning van 100.000 francs uitgeloofd voor dengene, die inlichtingen kan geven betref fende de daders. PARIJS; 23 Februari De Vrijdagochtend- bladen bevatten wederop kolommen lange artikelen over den raadselachtigen moord op den rechtskundieen ambtenaar Prince. Algpmeen juicht men het toe, dat de Regee ring een helooning heeft uitgeloofd van 100.000 francs voor het geven van inlich tingen. De Minister van Binnenlanriache Zaken Sgrraut verklaarde tegenover persvertegen woordigers, dat hij persoonlijk geloofde aan het bestaan van een soort maffia. Hij zou derhalve alles doen om het gelvim op te los«en. Het onderzoek wordt voortgezet met alle heschikbare middelen. Men weet tot nog toe echter slechts, dat het telefoon gesprek waardoor Prince naar Dvon werd gelokt niet uit Dvon maar uit Parijs is cre- komen De politie zoekt nu naar den onbe kende die Prince korten tijd geleden .op rtraat aansprak en hem voor de lunch uit- noodigde. Voorts is Prince bij het verlaten van het station te Dvon ,toen hij een taxi wilde ne men, door een man aangesproken, die weer het station met hem inging. Hierom trent heeft een taxtiechauffenr mededeeling gedaan en oak dit punt wordt nauwkeurig onderzocht. DE REBELLENGENERAAL SANDINO VERMOORD De beleende Nicaraguaansche rebellengeneraa! Samdlno, zijn broer Socrates, twee generaals die onder hem hebben gediend: Éstroda en Umanzor, en verder de kolonels Tuan Forette en Santos Lo pez, zoomede een kind van tien jaar, zijn bij een overval van de nationale garde op de woning van den minister van landbouw Sofonias Salvatierra, even buiten Managua, de hoofdstad van Nica- raoua, vermoord. De president van Nicaragua heeft verklaard, dat Sandino c.s. zijn gedood In strijd met de In structies. daar hij de veiligheid van de rebellen- geDeraal had gegarandeerd zoolang zij te Mana gua vertoefden. In geheel Nicaragua is de censuur ingesteld. De president heeft bevolen, dat de gebeurtenissen on middellijk moeten worden onderzocht en het con gres om volmachten verzocht, opdat de openbare veiligheid en orde kunDen worden gehandhaafd Sandino heeft uit patriot!sche overwegingen, die oeen inmenging duldden, hoofdzakelijk een gevaar lijken guerilla-oorlog gevoerd tegen de Amerlkaan- sche troepen, die naar Nicaragua waren gezonden om de orde te herstellen. Zijn tactiek bestond er In de Amerikanen door havelooze z.g. wegwijzers in hinderlagen tc lokken en ze dan tot den laatsten man neer te schieten. Hij streed met buitgemaakte wapenen. Toen de liberalen in zijn land. waartoe hij zich rekende, met de Amerikanen een accoord sloten, keerde hij zich tegen het huidige liberale bewind van Sacasa, met wien hij jaren had sa mengewerkt. Toen werd hij vogelvrij verklaard. Later sloot hi) vrede met Sacasa. doch dat duurd" niet lang, omdat hij tegen de economische betrek kingen der V. Sb was en om die reden alweer bezig was nieuw verzet voor te bereiden. Dit heeft hem vermoedelijk het leven gekost. De Koning leve! Je vlaggen, halfstok in hun rouw om den Koning, Gaan klepprend omhoog in de tog van de mast: De jeugdige Vorst, de geboren bestuurder, Grijpt stevig het roer van de Belgenland vast. De tranen van smart bij het graf van den Vader Verdrogen bij 't zien van den moedigen Zoon; In prachtige eendracht, met vliegende vaandels, Leidt België dankbaar zijn Kroonprins ten troon. Weer daft het gedreun het saluut der kanonnen: Geen nood! hier de Zoon van den Koning-Soldaat! Hij grijpt naar de staf, die ter aard is gevallen, Zweert trouw aan de grondwet, zijn volk en de staat! Dat vrede uw rijk en uw rijkstroon omringe, Dat wijsheid van God zij uw bron van genie, Dat welvaart de druk van de kroon U verlichte, Bidt Holland U toe, Koning Leopold 111. (Nadruk verboden.) LEO LENS NIEUW BLOK GEVORMD IN MIDDEN-EUROPA ITALIË. OOSTENRIJK EN HONGARIJE VOORBEELD DER KLEINE ENTENTE. Uit Boedapest: In het centrum der be sprekingen, die gisteren hebben plaats ge vonden tussrhen den Italiaanschen onder staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken Suvich en de Hongaarsche staatslieden, stond de vraag van de co-ordineering der buitenlandsche politiek van Italië, Oosten rijk en Hongarije, welkt landen bereid zijn tot samenwerking in dit opzicht. Besloten werd tot de opstelling van een organisatie-statuut, waarin de ho mogene buitenlandsche politieke ge dragslijn der genoemde drie landen zal worden vastgesteld, op dezelfde wijze als de Kleine Entente destijds in zulk een statuut de wederkeerig bindende politieke gedragslijn heeft vastgelegd. Door dit instituut heeft de Kleine Entente de beteekenis gekre gen van een groote mogendheid; daar tegenover willen Italië, Oostenrijk en Hongarije gelijke maatregelen stellen. De voorbereidende besprekingen over dezo kwestie zijn gisteren beëindigd. De onder- teekenlng van het organisatie-statuut zal te Rome plaats hebben. HABICHTS ULTIMATUM De bladen te Weenen maken melding van de recente radioredevoering van het Duit sche Rijksdagslid Habicht, waarin deze verklaarde dat de naz.i's in Oostenrijk be vel ontvangen tot 28 Februari een absolu- ten wapenstilstand in acht te nemen jegens hpt regiem in Oostenrijk. De Oostenrijksche regeeringspers consta teert, dat de redevoering van Habicht de inmenging bewijst der Duitsche regeering ItaliB ontstemd Hahichts ultimatum wordt in de Italiaan- sche bladen in hoofdartikelen besproken. De „Messagero" verklaart, dat deze po ging, om een buitenlandsche regeering te intimideeren, zonder voorbeeld in de ge schiedenis is. Men moet te Berlijn begrij pen, dat een dergelijke provocatie er niet toe kan bijdragen, om den ingewikkelden toestand tot klaarheid te brengen. Vice-kanselier Fcy heeft verklaard dat het standpunt der regeering tegenover de nazi' onveranderd is. Wanneer Hitier verklaart dat hij onvoorwaardelijk de onafhankelijk heid van Oostenrijk erkent, zullen wij gaar ne met hen onderhandelen en op deze basis kan ook overeenstemming tot stand komen. Belangrijk is evenwel de houding der re geering van Hitier tegenover de Heimat- schotz. Fey verklaarde voorts, dat de re geering hoopt dat de Oostenrijksche nazi's de tot nu toe gevolgde tactiek van ordever storing zullen opgeven en zullen medewer ken aan den opbouw van een onafhanke lijk Oostenrijk. Do Chrlstelijk-sociale partij 2al onderdeel van het Vaderlandsche front blijven. Veroordeeld tot den strop Het stnndgerecht te Linz heeft gisteren avond drie leden van den Schut.zbund, die bij den opstand een luitenant en twee al penjagers hebben gedood, veroordeeld tot den dood door den strop. Nu het standrecht is opgeheven, is liet vonnis gewezen op grond van de regeerings- verordening, volgens welke moord, brand en openlijke gewelddaden met den dood kunnen worden bestraft Een der veroordeelden is reeds terecht ge steld. De beide anderen zijn begenadigd en hun straf is veranderd in levenslange ge vangenisstraf. BLOEDIGE OPSTAND IN SAN JU AN In de Argentijnsche provincie San Juan is een opstand uitgebroken tegen den gou verneur Cantoni. F.r heeft een hevige schiet partij plaats gehad, hot rcgeeringspaleis is door brand vernield, 15 personen zijn omge komen. o.w. dc broeder van den gouverneur en het hoofd der politie. De gouverneur zelf zou gewond zijn. Volgens een officieel communiqué is zijn verblijfplaats onbekend MINISTER KERRL OVER DE JURISTEN De Pruisische minister van justitie, Kerrl heeft in een interview verklaard, dat van de ongeveer 7000 rechters, welke aan hem ondergeschikt zijn op 30 Januari ln het ge heel slechts dertig actief lid zijn der natio- naal-socialistische partij. KON HAAR KNIEEN NIE'i' BUIGEN Lange tijd van pijn na geëindigd Deze vrouw een weduwe heeft een hoopvolle boodschap voor eiken lijder aan rheumatiek. Zeven jaar lang verdroeg ze rheumatische pijnen en toch is zij nu weer geheel gezond. Zij schrijft: „Ik ben weduwe, 55 jaar oud, en heb zeven jaar lang vreeselijk te lijden gehad door- spier- rheumatiek en jicht. Twee jaar geledea kon ik mijn knieën niet buigen om de trap af to loopen. Ik moest me naar beneden laten glijden en dan mijzelf aan de leunicig weer optrekken. Ik had een stok. noodig om to kunnen loopen, Toen in begin April van het vorig jaar raadde iemand mij eens Kruschen. Salts te probeeren. Ik kocht een flacon en tegen den tijd dat deze opraakte begon ik me vroolijker en opgewekter te voelen. Se dert dien tijd ben ik steeds Kruschen door blijven gebruiken en ik kan nu weer heel gemakkelijk loopen." Mevr. F. M. T, Kruschen Salts spoort de inwendige orga nen aan tot krachtiger werking. Urinezuur en afvalstoffen die zich r ~rhten hebben op-^ gehoopt en de aanleiding Uwer rheumatiek zijn worden verwijderd. Gezwellen en pijnen verdwijen, stijve ledematen worden weer normaal en gevoelt U weer gezond en lenig als voorheen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar! bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen, Let op dat op de flesch zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Han delsmaatschappij Amsterdam voor komt. Stralende gezondheid voor 1 cent per dag. (Adv.)] POSITIE DER NEDERLANDSCHE JODEN TE BERLIJN Men schrijft ons uit Berlijn: De Nederlandsche vereeniging „Hollandia** te Berlijn heeft een grondig onderzoek inge steld naar de economische, sociale en juridi sche positie der Nederlandsche joden alhier, Te dien einde werd een enquéte-commissia benoemd, bestaande uit dr. Goldberg, voorz. j E. Cohen, algemeen r.djuct en ir. A. Dekker, rapporteur. De twee eerstgenoemden zijn zelf j Israëliet Door deze drie heeren werden 64 van de 95 Joodsche Nederlandsche families welke naar schatting te Berlijn wonen, be- zocht Van de gezinshoofden waren er 30 zelf i standige kooplieden, 6 industrieelen, 1 kel ner, 1 elaleur. 1 huisknecht. 3 procuratiehou der. 1 coupeur, 2 musici, 1 drogist 1 dentist, I 1 dr. Phil. 6 renteniers, 6 weduwen, 2 hulp I in de huishouding, 1 decoratrice en 1 vrou- welijke kantoorbediende In de kortelings gehouden gewone maan- delijksche bijeenkomst van „Hollandia** heeft deze commissie rapport uitgebracht De groote theaterzaal der „Knmmersale" was propvol en vooral de Nederlandsche joden te Berlijn waren in grooten getale versche nen. Uit het rapport blijkt, dat de Nederland- i srhe jood voor de nalonale revolutie te Ber lijn in 't algemeen goed behandeld werd. Er was slechts één geval van ontevredenheid. 63 joodsche gezinshoofden waren tevreden. Resumeerend komt de commissie tot do I volgende gevolgtrekkingen: 1. Vóór den oorlog was de positie der Nè- derlandsche joden te Berlijn uitstekend. 2. Na den oorlog tot den 30 Jan. 1933 heb- ben de Nederlandsche joden met dezelfde economische moeilijkheden te kampen ais iedereen. 3. Op de eerste dagen na den 30 Jan. 1933 en omstreeks den 1 April 1933 hebben de I Nederlandsche joden een gevoel van onze kerheid gehad. Molest kwam practisch nief voor. 4. Na den len April 1933 werd de toestand der Nedarlandsche joden te Berlijn weer normaal, ook wat de kooplipden betreft. Se dert Juli 1933 worden de Nederlandsche jo den niet anders dan de arische Duitschers behandeld. Op de zaken heeft het jood-zijn zoo goed als geen invloed. 5. Eén Nederlandsche jood, een kunstenaap heeft tengevolge van zijn jood-zijn, zijn be trekking (een staatspositie) verloren. DE BEZUINIGING IN FRANKRIJK. Door ministerieels besluiten De Fransche Kamer heeft de beraadsla gingen over de hegrooting voortgezet De rapporteur wees er op. dat de Kamer bij de vorige beraadslagingen een bedrag van 550 millioen op de ontvangsten he°ft geschrapt De regeering vraaet thans vol macht, om de daardoor noodig geworden bezuinigingen door minisferieele besluiten vast te stellen, welke besluiten dan voor den afloop van het jaar door de Kamer goedgekeurd zullen worden. De senaat heeft gisteren een wetsvoorstel tot bescherming van de kleine spaarders aangenomen. ZWANEN BERG'S groenten in blik Speciaal geconserveerd voor 't behoud van den verschen smook. Veertien toorien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2