WRIGLEY NA DEN BURGEROORLOG IN OOSTENRIJK BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ZATERDAG 17 FEBRUARI 1934 BUITENLAND HET BALKANPACT De onderteekening van het Balkan-pact, die verleden week te Athene plaats vond, vestigt de aandacht op een zeer merkwaar dige ontwikkeling der verhoudingen in dit gedeelte van Europa. Er vindt hier een grondige verandering van constructueelen aard plaats. De streek, die vroeger de vuurhaard van Europa genoemd werd en niet ten onrechte beschouwd als het terrein waarop gemak kelijk de brand kon ontstaan, welke het gehcele Europeesche huis in vlammen zou kunnen zetten, geeft thans het voorbeeld aan het „meer-beschaafde" Westen in het begraven van de strijdbijl en het sluiten van overeenkomsten voor behoud van den vrede en nauwe economische samenwer king, ter bestrijding van de gemeenschap pelijke malaise en bevordering van de ge meenschappelijke welvaart. De Volkenbond is als politiek lichaam niet alleen voor zekere groote mogendheden een teleurstelling geworden maar ook vooi de Balkanstaten. Het op initiatief van Italië gesloten Vier- mogendhedenverdrag heeft bovendien in den Balkan bijzondere onrust verwekt, om dat men daarin, veel meer dan de andere „kleine mogendheden", achteruitzetting ge voeld heeft De mislukking van de economische be sprekingen binnen het raam van den Vol kenbond hebben inzonderheid het vertrou wen aangetast in de agrarische Balkanlan den en het besef levendig gemaakt, dat men in den Zuid-Oosthoek van Europa voorloopig nog op zichzelf zal zijn aange wezen. In twee centra schijnt de wil tot nauwere samenwerking te zijn ontstaan: te Praag en te Athene. Te Praag bestonden reeds lang plannen voor een hechte aaneensme- ding. Al behoort Tsjecho-Slowakije zelf uit- teraard niet tot de deelnemers aan de Bal kanovereenkomst, men mag op goede gron den aannemen dat het de. thans tot stand gekomen samenwerking krachtig heeft be vorderd. De eigenlijke stoot tot de vorming van het Balkanpact is echter uitgegaan van Griekenland. Athene heeft reeds in 1930 met zijn vroe- geren aartsvijand Turkije een verdrag ge sloten tot samenwerking. Beide landen hebben begrepen en in toepassing ge bracht, dat het geen zin heeft te blijven wrokken, maar dat het verstandig is te trachten gezamenlijk een nieuwe welvaart ojp .te bouwen op het puin van een vroege re oorlogsperiode; ^Nu tusschen Griekenland, Turkije, Roe menië en Joego-Slavië een pact gesloten is tof nauwe aaneensluiting op economisch gebied, op den grondslag van de hand having der tegenwoordige onderlinge gren zen, kan men gerust spreken van een uit breiding van het beginsel van samenwer king, dat reeds enkele jaren de politiek van Turkije en Griekenland beheerscht. Men zal intusschen opmerken, dat er aan het gesloten Balkanpact nog een grooi gebrek kleeft, namelijk dit, dat Bulgarije, de bondgenoot van de Centrale Mogend heden in den wereldoorlog, er geen deel van uitmaakt en dat er eveneens aan ont breekt de kleine staat Albanië. Wat Albanië betreft, is de oorzaak van het terzijde blijven staan onmiddellijk aan te wijzen, want Albanië staat in de machts sfeer van Italië en Italië ziet met veel on genoegen, dat de Balkan zich economisch en politiek aaneensluit om zichzelf te kun nen blijven en bestand te zijn tegen de pe netratie der groote mogendheden. Bulgarije blijft zeker uit eigen kracht ge- isoleerd staan tegenover de samenwerkings overeenkomst Het wenscht het recht op revisie van zijn in 1919 gewijzigde grenzen te behouden, het maakt aanspraak op een uitgang naar de Aegeïsche Zee. het eisch' een schikking in het Macedonische pro bleem en bescherming van zijn minder heden in de aangrenzende landen, alvorens hei bereid is met zijn buren op gelijken voet samen te werken. Het is daar dus de Europeesche kwes^je in het klein. De Bulgaren wenschen het voorbeeld van de Turken om hun verlies te nemen ten einde op den bestaanden toestand een nieu we wereld op te bouwen, niet te volgen. In dit opzicht zijn de Duitschers hun weer een stuk vooruit: men denke aan het al- zi envan Elzas-Lotharingen en vooral aan het sluiten van het verdrag met Polen. We moeten nu maar hopen, dat het Bul garije in den loop van den tijd mogelijl zal gemaakt worden zijn plaats in de Bal- kan-samenwerking in te nemen. De moeilijke vraagstukken, die zich hiei doen gelden, zijn niet in een paar weken op te lossen. Een voordeel is reeds, dat de verhoudin gen tusschen Bulgarije en Joego-Slavië den laatsten tijd heel gunstig zijn geworden en dat er een nauwer en voortdurend contact bestaat tusschen de verschillende komngs huizen op den Balkan. Bulgarije kan er trouwens zijn belang onmogelijk in zien zich definitief tusschen de vroegere vijan den te isoleeren. Van Italiaansche zijde zullen inmiddels vermoedelijk wel pogingen worden aange wend om Bulgarije en Albanië buiten de combinatie te houden. Wat Bulgarije be treft vormt de familieverwantschap det koningshuizen (Boris is met Johanna van Italië gehuwd) daarvoor een gemakkelijke brug. FRANKRIJKS NOTA Het in ons vorig nummer vermelde Fransche antwoord op de Duitsche ontwa peningsnota zet de onderhandelingen over dit nog altijd uiterst actueele vraagstuk weer een heel stuk achteruit Men kan er gemakkelijk uit speuren, dat er op het oogenblik te Parijs weer man van meer rechtsche gezindheid aan het roer zijn dan toen Boncour aan het depar tement van buitenlandsche zaken zetelde. Het treft wel heel ongelukkig, dat juist toen dit laatste Fransche stuk publiek werd, de Britsche staatssecretaris Lord Eden klaar stond om zijn Europeesche rondreis te aanvaarden, die ten doel heeft de standpunten inzake de ontwapenings kwestie nader tot elkander te brengen. Men herinnere zich hoe de zaak stond Duitschland heeft, kort weergegeven, ge zegd, dat nu er toch geen kans is, dat cte zwaarbewapende staten hun wapening tol het Duitsche peil terugbrengen, Duitsch land de gelegenheid moet krijgen zich tol bescheiden peil te herbewapenen. Italië had zich bij deze gedachte vrijwei aangesloten, in de overweging, dat dit b' ter openlijk dan clandestien kon gebeuren Engeland had het zóó willen inrichten, dat er weliswaar een bescheiden herbewa pening van Duitschland zal worden toegc staan, maar dat tevens tot een zekere ont wapening van de overwinnaarsstaten zal ■orden overgegaan. Het jongste Fransche antwoord doet pre cies of er niets van deze officieele denk beelden bestaat en doet niets anders dan hameren op het oude aambeeld van de eischen van Versailles, die niemand in de wereld meer ernstig neemt, al staan ze nog steeds op papier en al zijn ze nog nooit herroepen. Het is wel hoog spel, dat de Franschen spelen, want nu het opnieuw blijkt, dat er met hen niet te praten valt en de men schen-van-de-daad in Duitschland zich steeds sterker gaan voelen, komt, naar het schijnt, het oogenblik zeer nabij waarop Berlijn de banden van Versailles zal bre ken en openlijk nemen, desnoods zonder contróle, wat de onpractische Franschen hun blijven weigeren. DE FRANSCHE KAMER PARLEMENTAIRE ONDERZOEKINGS COMMISSIE INZAKE SCHANDALEN BENOEMD De Fransche Kamer heeft bij handopste ken. in overeenstemming met de regeenng, besloten een parlementaire onderzoekings- commissie te benoemen, die de verantwoor delijkheden der StavTsky-fiffaire zal vast stellen. Miniser Ohéron stelde de kwestie van vertrouwen, toen hij zich verzette tegen het toekennen van judici&ire bevoegdheden aan Je commissie. De kamer legde zioh met 430 tegen 150 stemmen hierbij neer. De commissie zal Maandag an. functie treden. DE FRANSCHE BEGROOTING BATIG SLOT VAN 10 MILLIOEN De begrooting welke het kabinet Doi- mergue bij de Kamer heeft ingediend en welke thans bij de financieele kamercom missie in onderzoek is, voorziet aan inkom sten een bedrag van 48 milliard, 630 m- llioen 521.397 frarik cn voor uitgaven een bedrag van 48 milliard, 619 millioen, 833-233 frank zoodat er een batig saldo van 10 millioen. "38.164 franks zal zijn. De commissie van de Fransche kamer heeft met 22 tegen 7 stemmen en 1 onthou ding een voorstel aangenomen, waardoor het mogelijk wordt, de uitgaven van de be grooting en bloc goed te keuren. HET BRITSCHE KABINET Meeninnsverschillen over beperking invoer van zuivelproducten De „Morning Post" weet te melden, dat n het Engelsohe kabinet door de plannen van den minister van landbouw Walter El liot ernstige meeningsverschillen zijn ont slaan. Directe aanleiding tot dót conflict is de vastbesloten houding van den minister om den invoer van buitenlandsche melk en zui velproducten drastisch te beperken. Dit conflict is verscherpt door het princi pieel e verzet tegen verdere beperking van den invoer van levensmiddelen door een aantal ministers onder leiding van den pre sident van de Board of Trade, Walter Run- ciman. PREDIKANT NIEMOLLER AFGEZET DOOR DEN RIJKSBISSCHOP Uit Berlijn: De leider van de groep van opposition °ele geestelijken, dr. Niemölier, die de actie in de Evangelische Kerk tegen den rijksbisschop dr. Muller heeft geleid, is urt zijn functie van predikant ontzet, nadat hij eenige weken geleden reeds was ge schorst. Men is nieuwsgierig naar de houding van dr. Niemöller's gemeente, aangezien in de Dnitsehe Evangelische Kerk de predikanten door hun gemeente beroepen en vervangen worden en Nemöller's gemeente bij z'n actie geheel achter he«n stond. In de huidige om standigheden zal echter ook deze gemeente waarsohijnlijk wenig gelegenheid hebben, zich tegen het besluit te verzetten. „LA VOLONTE" HOUDT OP TE BESTAAN Uit Parijs: Na een bestaan van tien jaar is de publicatie van het dagblad La Volenté gestaakt De eigenaar van dit blad was Albert Du- barry, die zioh thans in verband met de af- faire-Stavisky te Bayonne in hechtenis be- vlndit. TWINTIG VLIEGVELDEN Uit Singapore: In de eerstvolgende twee jaren zullen bijna twintig vliegvelden wor den aangelegd tusschen Singapore en Alorstar. Uit Weenen: Het onderzoek naar wape nen. dat door troepen en politie in de groote woningcomplexen der gemeente wordt in gesteld, heeft tot dusver geleid tot inbeslag neming van het volgende materiaal: 73 ma chinegeweren, 3276 geweren, 3700 revolvers' en 228.000 patronen. De meeste machinege weren werden gevonden in de arbeiderswijk Favoriten. Het resultaat van het onderzoek in Florisdorf en Ottakring is nog niet he kend. In de wijk Schmelz werden 3000 re volvers en 19.000 patronen gevonden. Militairen en politie zijn verder bij dit onderzoek tot de ontdekking gekomen, dat in verschillende belangrijke bedrijven, in levensmiddelendepots, verbruiksvereeni- gingen en stedelijke bedrijven een groot te lefoon- en telegraafnet was aangelegd. De gearresteerde Schutzbunders hebben ver klaard, dat deze installaties reeds lang ge leden waren aangebracht Verder wordt medegedeeld, dat tot dusver In Weenen in totaal 2500 leden van den vroegeren republikeinschen Schutzbund in hechtenis zijn genomen. Volgens officieele mededeelingen bedra gen de verliezen aan regeeringsziide 133 dooden en 375 zwaargewonden. Van de slachtoffers b°hoorden 24 tot de politie, zes tot het bondsleger en acht tot het vrijwil ligerscorps, terwijl 95 dooden burgers wa ren. Onder de zwaargewonden bevinden zich 255 burgers. Doodvonnissen De standenrechtbank te Weenen heeft Vrijdag het vierde doodvonnis uitgesproken De groepsleider van den Republikeinschen Schutzbund, de arbeider Karl Swobota, die getrouwd is en vader van drie kinderen werd door den strafsenaat veroordeeld tot den strop. Om 21 uur 25 is het doodvonnis voltrok ken Bij zes gisteren door bet stand gerecht we gens oproer veroordeelde socialisten, wier doodstraf tegen middernacht zou hebben moeten worden voltrokken, heeft de bonds president gebruik gemaakt van zijn rech» tot gratie en hen begenadigd tot langdurige kerkerstraffen. In St Poelten zijn gisteravond twee doodvonnissen ten uitvoer gelegd. WEENEN, 17 Febr Het standgereebt heeft in een proces tegen vijf trnmheambten te. Florisdorff twee hunner tot den dood dooi den strop veroordeeld. De overige drie be klaagden werden naar de gewone recht bank verwezen. Men neemt echter aan dat Bondspresident Miklós de doodstraffen in vrijheidsstraffe» zal veranderen, Belooning voor arrestatie Walliscli De directie van den veiligheidsdienst t£ Graz heeft de bcloóning. welke is uitgeloofd voor de arrestatie -van den bekenden leider van den Schutzbund Koloman Wallisrh.die zich zóu bevinden in de hosschen hij de Zuid-Slavische grens, verhoogd van 1000 tof 5000 schellingen. De mmsterraad, die van Vrijdag 16 uur tot hedennacht 1 uur bijeen is geweest, heeft o.a. bepaald, dat bet standrecht met voorloopige uitzondering van Weenen. Né- der-Oostenrijk, Opper Oostenrijk en Stier marken, reeds kan worden opgeheven. De regeeringskoers gehandhaafd De perschef van de Bondsregeering, dé gezant Ludwig heeft in een persconferentie medegedeeld, dat de regeering den tot nu toe gevolgden regeeringskoers zal handha^ ven. De arheiders zullen niet in hun rech ten wordpn gekort. De rege.ering zal ten volle rekening houden met de rechtmatige aanspraken der arbeiders en zij zal geens zins een vijandige houding jegens de arbei ders aannemen. Van bevoegde zijde worden de in de bui- tenVnclschc bladen opgenomen geruchten over een breuk binnen de regeenng en ern- stiee meeningsverschillen tusschen de leden van hPt kabinet gedementeerd Dr. Schlegel Officieus wordt medegedeeld, dat de hondskanselier den Landpshauptmann van Opper-Oostenrijk, Dr. Schlegel, die door Starhemherg fel is aangevallen, naar Wee nen heeft ontboden. Dr. Schlegel is Vrijdag- dagmiddag ter hondskanselarij verschenen, waar een breedvoerige gedarhtemvisseling plaats vond. De besprekingen zullen even wel wegens den ministerraad worden ge schorst tot Zaterdagochtend. WEENEN, 17 Februari. In het officieele communiqué over de kabinetszitting die tot vannacht 1 uur duurde, wordt nog medege deeld, dat de Bondspresident de staatssecre taris voor de werkverschaffing Neustaedter Stuermer, die tot nog toe lid was van de Heimwehr, tot minister voor sociale zaken, en den tegenwoordigen minister voor socia le zaken, Schmitz, die bondscommissaris' voor de gemeente Weenen is geworden, tot minister zonder portefeuille heeft benoemd. Beide ministers zijn reeds in hun nieuwo functie becedigd. Ten slotte werd nadrukkelijk beslotenr dat de verordening, waarin elke verdere actie der soc.-dem. partij wordt verboden, aldus zal worden, uitgebreid, dat alle mandaten, die soc.-dem. op soc.-dem. candidatenlijsten bij verkie zingen hebben gekregen, als opgehe ven zullen worden beschouwd. Een protestbetooging te Parijs PARIJS, 17 Februari. De Fransche soc.- partij heeft te Parijs een betooging gehou den als nrotest tegen de gebeurtenissen in Oostenrijk. Arbciterbank geliquideerd In de kabinetszitting van gisteravond heeft de Regeering een verordening goedge keurd, waarin wordt bpsloten tot ontbin ding en linuidatie van de Weensche Arbei- terbank A.G. Manifest van het I.V.V. Het I.V.V. heeft in een manifest „harts tochtelijke gevoelens van solidariteit en bewondering" uitgesproken „voor het Oos- tenrijksche proletariaat, dat met onvcrgelii- keliiken heldenmoed zijn geloof, zijn vrij heid en zijn leven tegen den misdadigen De gevonden wapenen en munilie De dooden en gewonden en schandelijken aanslag der Oostenrijk sche fascisten verdedigt". Dollfuss heeft, volgens het manifest, bewust iedere over eenkomst tot een front van chr.-socialen. sociaal-demoeraten en agrariërs (landbouw) van de hand gewezen en alle maatregelen genomen om een vredelievende oplossing to beletten. I-Iet manifest roept de wereld op ziel) bewust te worden van het gevaar van de catastrofe, welke in Oostenrijk dreigt en binnenkort voor Europa noodlottig kan worden, en maakt melding van een initia tief voor het organiseeren van een steun beweging voor de slachtoffers. Er zou reeds een millioen francs zijn in gekomen. Dollfuss' positie verzwakt? LONDEN, 17 Februari. In Engeland wordt de toestand in Oostenrijk niet zeer gunstig voor Dollfuss beoordeeld. Algemeen is men van meening, dat de invloed der Heim- wehren in het Oostenriiksche kabinet na de reorganisatie is versterkt. Men acht door den burgeroorlog de positie van Dollfuss verzwakt. Slechts 10 of 20 pet. van het Oostenrijk- sche volk staat, volgens de „News Chroni cle", nog achter hem. De Oostenriiksche nat.-soc. beweren thans waarschijnlijk te recht, dat" zij 40 k 50 pet. der bevolking achter zich hebben. Het wordt steeds duidelijker, dat de drie mannen, die werkelijk gezag heb ben, de leiders van de Heimwehr, Starhemherg, Fey en Schönburg Har- tenstein zijn. Alle drie streven naar het herstel der Habsburg-hiërarchie. Contact door advertenties Uit rapporten over onderzoekingen van den laatsten tijd in Weenen en in de bonds landen blijkt, dat gedurende de vier dagen van den opstand, de verschillende groepen van den Srhutzhond, aangezien de socialis tische berichtendienst stopgezet was, con tact hielden door middel van advertenties in groote burgerlijke dagbladen. Langs de zen weg werden aan de leiders der afzon derlijke acties in den lande zekere bevelen overgebracht. "neen" heeft men vastge steld, dat in renen het staken van den dienst van de elertrische tram, het sedert maanden afgesproken teeken was voor de verschillende groepen van actie om op te treden. OOSTENRIJKS ONAFHANKE LIJKHEID Te Parijs werd gisteravond bevestigd, dat op het oogenblik tusschen Londen. Rome en Parijs onderhandelingen worden gevoerd met het oog op de publicatie van een gemeenschappelijke verkla ring, waarin de mogendheden, welke voor de on- afhanke i|kheid van Oostenrijk garant zijn. beves tigen. dat het haar wil is, dat Oostenrijk onafhan kelijk zal blijven. De commissie van buitenlandsche zaken van den Franschen senaat heeft eenstemmig een resolutie aanceromen. waarin verklaard wordt, da: Enge land. Frankrijk. Italië en Tsjecho-Slowak.je den dringenden plicht hebben, gemeenschappelijk op den oproep van bondskanselier dr. Dollfuss aan de Europeesche groote mogendheden an 3 Februari j.l te antwoorden en een spoedige bijeenkomst van den volkenbond te eischen, die dan van de klach ten der Oostenrijksdie regeering kennis kan nemen en de ncodige maatregelen kan treffen. LONDEN. 17 Februari. De Parijsche correspon dent van de „Times" weet omtrent het Italiaan sche initiatief lot een verklaring der drie mogend heden inzake de onafhakelijkheid van Oostenrijk mede te deelen, dat de Engelsche regeering ver klaard zou hebben niet bereid te zijn hieraan mede DIMITROFF C.S. SOVJETBURGERS Uit Moskou: Daar de Bulgaarsche regee- ring geweigerd heeft, de zich te Berlijn in hechtenis bevindende Bulgaarsche commu nisten Dimitroff, Popoff en Taneff als Bul- gaarsohe onderdanen te beschouwen, hebben fam lieleden van de drie Bulgaren zich door bemiddeling van de sovjet-Russische ambas sade tc Berlijn tot de sovjet-regeering ge wend met het verzoek den gevangenen het burgerrecht der sovjet-unie te willen verlee- nen. De sovjet-regeering heelt dit verzoek insrewillitrd. Vernomen wordt, dat Dimitroff en de hvee andere Bulgaren binnenkort uit Duitsch land zullen worden gezet. Uit Berlijn: Do Russische ambassadeur 'heeft officieel de Duitsche regeering er van in kennis gesteld, dat Dimitrof, Popof cn Tanef Russische onderdanen geworden zijn. Tegelijkertijd heeft de Russische am bassadeur inlichtingen gevraagd over den datum, waarop de Duitsche regeering voor nemens is hen in vrijheid te stellen. DE MONARCHISTEN IN DUITSCHLAND Hun organisaties in Württemberg verboden Op verzoek van den rijksminister van bin nenlandsohe zaken heeft de Württemberg- sche minister van binnenlandsche zaken de in Württemberg bestaande monarchistische organisaties ontbonden en verboden. Hu» vermogens zijn in beslag genomen. De eigenaars van de katoenf abri eken te Roubaix en Tourcoing hebben 700 arbeiders ontlagen, die ondanks een vorige waar schuwing, hadden deelgenomen aan de jong ste algemeene staking. De arbeidersbond is voornemens, de zaak voor de rechtbank te brengen en, als daar geen voldoening verkregen wordt, opnieuw een staking af tc kondigen, totdat de ont slagen arbeiders weder zijn aangenomen. In de Parijsche ziekenhuizen bevinden zich nog 103 deelnemers aan de laatste ma nifestaties in behandeling. In 43 geval en bestaat levensgevaar. Uit Parijs: De gemeente zal als gevolg van de onlusten van de vorige week 465 lanta rens, 260 verkeersborden, 1500 roosters, 160 banken, 50 hoornen en 20 krantenkiosken nlus 11 klokken moeten vervangen. ARBEIDSKAMPEN VOOR VROUWEN In de provincie Brandenburg zijn thans in het geheel 36 arbeidskampen voor vrou wen ingericht, waar tienduizend jonge vrouwen voor een tijd van 6 maanden te werk gesteld zullen worden. VATICAAN EN DUITSCHLAND ONDERHANDELINGEN MET DUITSCHLAND AFGEBROKEN? Naar te Rome verluidt, heeft het Vaticaan de onderhandelingen met de Duitsche regee ring met .betrekking tot het concordaat af gebroken op grond van Duitschlands bui tensporig national sme. Men meent te weten, dat deze crisis in de onderhandelingen ontstaan is als gevolg va» het boek van Rosenberg over „de mythe van de twintigste eeuw", welk boek door het Vaticaan op den index is geplaatst De ie Rome verblijf houdende Duitschers achten den toestand ernstig. Uit Los Angeles: De rechtbank heeft een die de bekende filmster Mae West, van ju weel en en geld tot een bedrag van 10.000 dollar heeft beroofd veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. De filmster werd eenigen tijd geleden aan gevallen door drie mannen. Een hunner hield haar een revolver voor den neus en eisdhte haar kostbaarheden. Daar deze man zeer zenuwachtig was al dus de actrice en ik bang was dat de revol ver per ongeluk zou afgaan besloot ik mijn geld en kostbaarheden af te staan liever dan lichamelijke verwondingen, die litteekens achterlaten, op te loopen. REVOLUTIONAIRE VOLKS VERTEGENWOORDIGERS EEN COMMISSIE VAN ONDERZOEK. Bij Kon. besluit is ingesteld een Staats commissie met de opdracht de noodzakelijk heid en doelmatigheid te onderzoeken van wettelijke en andere voorzieningen met be trekking tot het bekleedeji van het lidmaat schap van do vertegenwoordigende ficha- men door personen, wier staatkundig stre ven kennelijk is gericht op verandering der staatsinstellingen met toepassing of bevor dering van onwettige middelen. Bepaald is dat deze Commissie bevoegd zal zijn aan haar aan de Kroon uit te bren gen advies de voorstellen toe te voegen, welke zij ter bereiking van de door haar aanbevolen maatregelen noodig of wensche- lijk acht. In de Commissie zijn benoemd, tot lid, tevens voorzitter mr. dr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State, te 's-Graven- hage; tot leden: mr. dr. J. Donner, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, te Den Haag; prof. mr. W. J. A. J. Duvnstee C.s.s.R., hooglecraar aan de R.K. Universi teit te Nijmegen; mr. dr. J. P. Fockema Andreae, Commissaris der Koningin in Gro ningen; prof. mr. J. H. van Meurs, hoog leeraar Rijksuniversiteit te Groningen, te Haren; prof. mr. P. Scholten, hoogleeraar Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam; jhr. mr. K. J. Schorer, deken der orde van advocaten te Utrecht; tot secretaris mr. P. Meyes te Den Haag. SUIKERBIETENSTEUN 1934 OPPERVLAKTE 10 MINDER. Garantieprijs van f 11 op f 10. Naar wij van bevoegde zijde vernemen kan inzake de regeling van den suikerbie- tensteun voor 1934 het volgende worden medegedeeld. Het gezamenlijk bietenareaal zal vergele ken bij 1933 met 10 worden ingekrompen Aan de boeren zal een bictenprijs moeten worden gegarandeerd van f 10 per 100 K.G., hetgeen f 1 lager is dan thans. De Minister is van plan met de suiker fabrieken nader in contact te treden om te komen tot het vaststellen der voorwaarden, waaronder de financieele steun zal worden verleend. Uit Oost-lndie BATAVIA, 16 Febr. (Aneta). Nadat de substituut-advocaat-fiscaal mr. J. R. L. Jan sen zijn requisitoir tegen de tweede groep muiters van de De Zeven Provinciën, de korporaal-machinist B. c.s. had uitgesproken hebben de verdedigers van deze groep mui ters een uitvoerig pleidooi gehouden. Ook de beklaagden B. en D. werden nog in de gele- gen-hed gesteld zioh uit te spreken. B. was zeer bewogen, zoodat zijn handen, waarin hij zijn aanteckeningen hield, tril den. Overigens wendde hij zich regelmatig tot den president, tot elk der leden afzon derlijk en tot den advocaat-fiscaal, die kans heeft gezien zelfs nu nog twaalf jaar te eischen. De banken van de rechtszaal waren geheel gevuld met belangstellenden. Na afloop vroeg de président of B. zijn verweer dat hij op schrift had gesteld, wild" overleggen, waarop beklaagde zeide: „Ik weet niet wat ik doen moet, zegt u het maar". Vervolgens werden de aanteekenm- gen bij de stukken gevoegd. HET HERZIENE BEZOLDIGINGSBESLUIT Met 29—24 stemmen verworpen. BATAVIA. 17 Februari. (Aneta). De Volks raad verwierp het herziene bezoldigingsbesluit van burgerlijke landsdienaren met 29 tegen 24 stemmen. Voorts werd aangenomen de motie-De Hoogh met 36 tegen 17 stemmen, strekkend om in afwach ting van een nadere herzieningsmaatregel 25 pCt. korting op de salarissen toe tc passen. Weerbericht. Hoogste stand te Hollyhead en Valentia WEERVERWACHTING Zwakke tot matige N. tot W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 5.4 C. 18 FEBRUARI. Zonsopgang 7.13 uur, zonsondergang 5.16 uur 19 FEBRUARI. Zonopgang 7.11 uur, zonsondergang 5.18 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 18 FEBRUARI. Van 's avonds 5.46 uur tot 's morgens 6.41 uur 19 FEBRUARI. Van 's avonds 5.48 uur tot 's morgens 6.39 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig wnrtzhnre 0.00 0.00 Caub l.to 1.03 Straatsburg 000 0.00 Fms 1.19 1.10 Rreisaoh 0.4H 0.51 Coblens 1.34 i.J-2 Rhelnfelden 1.65 l.fiO Trier 0.58 n.rq K-hl 1.78 1.7J Keulen .0.90 r.88 Maxan 3.31 3.99 Riihrort -r.50 0.i>0 Diedeshelm 0.66 0 65 Wesel -0.84 -0.80 Mannheim l.ut 1.-6 Emmerik 0.43 0.5 Lohr 1.17 1.22 Dusseldorf 0.H0 0.27 Mainz -0.16 -0.20 Xlaastricht 41.17 41.15 Bingen 1.03 1.03 Venlo 10.95 10.95 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 18 Februari Delfzijl 5.02 14.35 Hellevoetsl. 5.54 18.10 Terschelling 11.41 23.50 Willemstad 6.41 12.04 Haringen O.iO 1-.30 Brouwersh. 5.06 17."2 Den Helder 10.25 22.20 Zierikzee 5.33 17 f9 IJmuli en 0.02 18.18 Wemeldinge fLOo.18.1 H.vHolland 5.10 17.22 Vlisslngen 3 51) 16.27 Scheviningen 5.09 17.28 Terneuzen 4.86 17 02 Rotterdam 7.00 19.39 Hausweert 5.19 17.50 Delfüül 2.38 VS.'.'a 'Héncvbetsl. Terschell. 12 iz HVillemst. Harlingen 0.43 13.00 Bromversh. Den Helder 0.50 22.50 Zierikzee IJmulden 6.42 lü 58 Wemeldinge H. v. Hol]. 6.49 18.03 Vlissingen DE BRAND IN DE AMSTERDAM- SCHE TELEFOONCENTRALE DE OORZAAK BRANDSTICHTING Naar wij van de zijde der justitie verne men heeft het op last van de justitie inge stelde deskundig onderzoek naar de oor zaak van den brand in de Amsterdamsche telefooncentrale op 23 Dec. 1934 uitgewezen, dat er sprake is van brandstichting. De justitie heeft thans een belooning vau 2500,uitgeloofd voor dengene dia aan wijzingen geeft, Welke leiden tot het arres teeren van den dader. KNAAPJE ONDER EEN BOOM VERPLETTERD Te Eindhoven heeft de negenjarige Adriaan Peeterse, die in den tuin achter de ouderlijke woning aan de Kleine Berg, aan het spelen was, aan een ijzerdraad ge trokken. welke aan een oude, blijkbatr vermolmde boom was bevestigd. Onver wacht brak de boom af, het. knaapje 'werd op het hoofd getroffen en was op slag dood. Te Helden (L.) had op het erf van den. landbouwer Oppenheim een ongeluk plaats mot doodelijken afloop. Het tweejarig zoon tje van O, dat op dat erf aan liet spelen was, geraakte onder een aldaar rijdendéii wagen, met het gevolg, dat een der wielen over zijn hoofdje ging, zoodat de arme kleine onmiddellijk stierf. VERDRONKEN Te Amsterdam werd in een sloot bij den Amstelveenschewog het lijk gevonden van de 74-jarige juffrouw A. B. Men vermoedt, dat zij bij het water scheppen door een be roerte getroffen en voorover gevallen is. Het lijk si naar het Wilhelmina Gasthuis over gebracht DOOR DE AFSLUITBOOMEN GEREDEN Wonderlijk bewaard Te Best (N.-Br.) is een bestelauto uit Zuid-Holland door de gesloten oven\eg-boo- men gereden, juist toen een personentrein, passeerde. De auto werd dopr den locomo tief gegrepen en geheel vernield. De bestuur der had de tegenwoordigheid van geest om zich achter het stuur op den bodem van de auto te laten zakken, mot het gevolg, dat hij slechts enkele niet noemenswaardige verwondingen opliep. Het zich in de onmid dellijke nabijheid van de afsluitboomen be vindende houten wachthuisje werd van zijn plaats geduwd en eveneens grootendeois vernield. De wachter kwam mét den schrik vrij. De ooi-zaak van dit ongeluk is toe t<>- schrijven aan het feit. dat de bestuurder van de auto verblind werd door de eroote licht envan een aan de andere zijde van den overweg warhtendp auto. De hein had slechls een vaart van 20 h 25 K.M daar hij net van het station was vertrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6