Haar Knieën waren als DE OPSTAND IN OOSTENRIJK BEDWONGEN versteend. VRIJDAG 16 FEBRUARI 1934 EERSTE BLAD PAG 2 Starhemberg kondigt scherpe dictatuur aan De voorbereiding van de revolutie Afspraken tusschen socialistische en communistische leiders Weenen nagenoeg gezuiverd Een gedeelte van het groole „roode" wo ningen-complex te Weenen, het Karl Marx- hof, was gisternamiddag nog altijd in han den van ronde schutters De regeering was van plan om thans mijn- werpers te gebruiken om dit verzet te bre ken. Overigens was het verzet der Marxisten gisteren voor het grootste deel gebroken. Te Weenen heerschte gisteravond volko men rust. De militaire voorzorgsmaatregelen, de al- gemeene alarmtoestand en het standgerecht blijven echter gehandhaafd, daar nog steeds rekening wordt gehouden met de mogelijk heid van een weder oplaaien van den op stand en van plaatselijke gevechten. Men tracht de beweging \an de Sehutzbunders te controleeren en vast te stellen, of nieuwe samentrekkingen van Schutzbunders plaats DOLLFUSS hebben. De ontwapeningsactie wordt voort gezet Uit Ebensee in Salzkammcrgut wordt ge meld, dat de Schutzbund daar tezamen met de arbeiders van de sodafahriek, de weverij en de staatszoutmijnen het postVantoor en de gendarmeriekazerne hebben genomen. Men heeft, den muur van een tunnel opge blazen om materiaal te krijgen voor het op werpen van een barricade. Met machinege weren verhindert men een onmarsch der militairen Na het ultimatum Nadat het ultimatum der Oostenrijksche regeering aan de opstandelingen gistermid dag om twaalf uur was verstreken, werd de kalmte, welke Donderdagochtend over het algemeen in de hoofdstad heerschte, weder verstoord, toen de regeeringstroepen het vuur openden op de socialistische stellingen tusschen de wijken Kagan en Stadtlau. Zooals gemeld, is practisch echter de zui veringsactie der regeering in de Weensche districten beëindigd. Het aantal dooden Het juiste aantal van de bij de jongste ga- vechten om het leven gekomen personen is nog steeds niet bekend. In het algemeene ziekenhuis te Weenen zijn volgens officieele mededeelingen ruim 130 personen aan de bekomen verwondingen bezweken. De ver liezen van den Schutzbund in Schlingerhnf en Florisdorf worden op 150, die in het Karl Marxhof op 60 en bij het station van Heili- genstadt op 30 dooden geschat. Het hooge aantal dooden wordt hieraan toegeschreven dat de gevechten ovei het algemeen plaats hadden in gesloten gebouwen en dat ge bruik werd gemaakt van artillerie. Volgens particuliere schattingen vielen aan de zijde zijcle van den Schutzbund in Weenen in to taal 1000 dooden en 500 in de overige bonds- landen. De Donderdag door het standgerecht ter dood veroordeelde Schutzhunder Kalab heeft gratie gekregen. De tegen hem uitgesproken doodstraf is veranderd in tien jaar zware kerkerstraf. In regeeringskringen is men thans van meening, dat doodvonnissen alleen kunnen worden uitgesproken tegen leiders van den Schutzbund, maar niet tegen door de lei ders tot opstand gedwongen arbeiders. De wapenen, van den Schutzbund Naar aanleiding van de reeds in verschil lende buitenlandsche bladen druk. bespro ken vraag, vanwaar de vele wapenen en de groote hoeveelheden munitie, welke de Schutzbund bezat, afkomstig waren, wordt van bevoegde zijde te Weenen medege deeld, dat dit thans reeds door dc staats politie onderzocht wordt Voordat dit onder zoek is afgesloten, wordt iedere officieele mededeeling omtrent deze kwestie gewei gerd. Het schijnt echter dat tot dusver reeds ge bleken is, dat een gedeelte van de wapenen uit Oostenrijk afkomstig is en uit den we reldoorlog stamt. Een ander deel is echter ongetwijfeld van Tsjecho-Slowaaksche herkomst en is nog in den allerlaatstcn tijd vervaardigd. Bijeenroeping vau het parlement voorgesteld. Het bestuur van de Chr.-sociale frac tie heeft besloten den bondskanselier de bijeenroeping van het parlement voor te stellen. Na do annuleering van de sociaal-democratische mandaten be staat het parlement uit 68 chr.-socia- len, 10 vertegenwoordigers van den Landbund en 7 Groot-Duitschers. Het Heimatblock is indertijd, zooals men weet, op bevel van Starhemberg ontr bonden. Ttroolsche landdag 1 kort. Het aangekondigde besluit tot zeifont- binding werd tot de volgende week uitge steld. Eenzelfde regeling als in Tirol zou ook voor de overige bondslanden getroffen worden. De motie tot ontbinding van den Tiroolschen landdag is door alle partijen welke na het vertrek van de sociaal-dem> craten nog in den landdag zitting hebben, ondorteekend. Het lijdt daarom geen twijfel of zij zal eenstemming worden aangenomen. Deutsch en Bauer te Pressburg Naar de bladen melden, zijn de beide Oos tenrijksche sociaal-democratische* leiders. Dr. Otto Bauer en Dr. Julius Deutsch, ie Pressburg aangekomen. Deutsch was aan het linker oog gewond. In de nabijheid van Pressburg hebben ook verscheiden groepen arbeiders, onder wie 47 Schutzbunders uit Florisdorf, de Tsjecho-Slowaaksche grens overschreden. Zij werden ontwapend. EEN REDE VAN STARHEMBERG. Prins Starhemberg, de opperbevelhebber van do burgerwachten, is gisteren uit Op- per-Oostenrijk, waar hij zelf de actie van do regeeringstroepen geleid heeft, te Weenon teruggekeerd. Voor zijn vertrek uit Linz heeft hij de begrafenis bijgewoond van do eerste burgenvachten, die bij deze onlusten doodgeschoten zijn. Hij hield daarbij, naar aan de N.R.C. wordt gemeld, een toespraak, waarin hij o.a. zei de: „Hier aan dit graF moet ik openlijk zeggen, dat de schuld aan het vergieten van zooveel bloed berust do democrat'sche corrupte politici van alle schakeeringen, die 14 jaar lang vergelijken hebben gesloten, die 14 jaar lang vergelijken en 14 jaar lang de ingeboren bevolking aan de rooden hebben verraden. Hier aan dit graf klaag ik dr. Jozef Schlege-1, den gouv neur van Opper-Oostenrijk, aan, dat hij er helaas verantwoordelijk voor is, dat in Op per Oostenrijk deze bloedige botsingen zijn ontstaan. Hij is helaas verantwoordelijk voor het leven vam mijn gevallen makkers, dait hij zoovee] jaar lang geweigerd heett tegen de rooden in Opper Oostenrijk met de vereischte kracht op te treden. Als do heer Schlegel nog een vonkje eergevoel heeft, moet hii dadelijk aftreden. Aan dit open graf zweer ik den Heimatschutz van heel Oostenrijk, dat ik nooit duldeci zal, dat de offers van de laatste dagen gevallen zijn om misschien later opnieuw democratische coi- rcptepolitici zich in de zaken te lateci men gen. Ik moet 'helaas aan een open graf dergelijke woorden spreken om te toonen hoe ernstig de toestand ls en wat do bedoelingen zijn van de burgerwacht." SOCIALISTISCH LEIDER MELDT ZICH AAN Uit Weenen: De commandant van de a ito-af deeling van den republikeinschon Schutzbund, Karl Lang, heelt zich Donder dag ter beschikking van de autorite ton ge steld, nadat hij sedert Maandag v^-igoels was gezocht- Lang is directeur van het perscon- Inva, dat de Mittagzeitung; het SexsUhr biatt en het Extrablatt uitgeeft Het ver schijnen dezer bladen was echter ook reeds sedert Maandag verboden. Nachtelijke schietpartijen WEENEN, 16 Febr. In den afgeloopon nacht tegen 12 uur kwam het op drie ver schillende plaatsen te Weenen tot schiet partijen, die echter, zooals bij onderzoek bleek, hun oorzaak vonden in de overspan ning en oververmoeidheid der regeerings troepen. Een der wachtposten had gemeend onraad te bespeuren en een schot gelost, waarop geheel cordon wachtposten het vuur opende. Tegelijkertijd werd in eenige der troepen verblijven alarm gemaakt, doch de man schappen konden spoedig naar hun kwartie ren terugkeeren. Het bureau van den staf in het hoofd bureau van politie is opgeheven. Het „Neue Wiener Tageblatt" publiceert een mededeeling over de ontdekking van 't plan van den opstand, waarin o.a. wordt verteld, dat de plannen door een schijnbaar onbelangrijke waarneming van 'n politie beambte zouden zijn ontdekt, omdat hem. en avond op den Ripg een man opviel, een groot pakket torste. De politie-be- ambte geloofde dat de man een papierbom bij zich had en vroeg hem wat de inhoua van het pakket was. De verdachte, een soc.- dem. gemeenteraadslid uit Schwaechart, d naar een politie-bureau overgebracht en bij opening van het pak vond men daar in dynamictpatronen. Bij een huiszoeking werden verdere wapen- en munitievoorra- den gevonden en ook een omvangrijke correspondentie, waar uit duidelijk bloek, dat verschillende leiders der soc.-dem. partij afspraken hadden met radicale leiders der ont bonden communistische partij, om te- zomen tegen de regeering op te tre den. Huiszoekingen bij communistische leiders hadden een dergelijk resultaat. De overeenkomsten dateerden uit den tijd van de uitschakeling van den na- tionalen raad. Een zekere aanwijzing voor de schatting van het aantal gewonden, tengevolge van de gevechten van de laatste dagen vindi men in een rapport van de vrijwillige red dingsbrigade, die het aantal hulpverleenin- gen op meer dan 5O0 «chat. Negentien dok toren, 11 assistenten, 60 verplegers en ver pleegster en 20 chauffeurs alleen aan b* roepspersoneel en bovendien een groot aan tal doktoren «n verplegende hulp als vrij willigers, waren ononderbroken in touw, en do 20 ambulance-auto's en vele particuliere STAIiHEMBERG auto's, die door de eigenaars vrijwillig wa ren afgestaan, hebben in de afgeloopen da gen voortdurend gewonden van de plaatsen waar gevochten werd weggehaald. Onderaardsche gangen te Linz Het „Neue Wiener Journal" meldt dat men te Linz een raadsel heeft opgelost, dat in de eerste dagen van den opstand de lei ders der regeeringstroepen groote moeilijk heden had bereid. Men had de Diesterweg» school en de DametenJiof te Linz be stormd, en vergeefs naar wapens door zocht Korten tijd later werden de regeer ringstroeoen echter weer uit deze gebouwen beschoten. Thans heeft men onderaardsche gangen tusschen deze beide grbouwen en het in de nabijheid gelegen ziekenhuis onJdekL Bij de bestorming hadden de Schutzbun ders zich door deze gangen teruggetrokken, om later de gebouwen weer to bezetten. Gisternamiddag is Starhemberg te Weenen terug gekeerd na een to:ht dcor de provincie in Opper- Oostenrljk. Hij verklaarde dat hij voldaan was over het snelle onderdrukken van het geweld ln de pro- vinciegebieden. De executie van enkele socialisti sche leiders aldus Starhemberg zal onvermij delijk zijn. In Linz zullen morgen drie hunner dan opgehangen" voegde S arhemberg hieraan toe, ..zll hefcben dapper gevochten". De eerste processen tegen de gearresteerde soci alisten van Linz zullen morgen beginnen. Galgen zijn reeds opgericht op de binnenplaats achter het gerechtsgebouw. Verder verklaarde Starhemberg heden nog. dat er geen mogelijkheid bestaat van een na'.ionaal- socialistlsch regiem in Oostenrijk. „Laat u niet isleiden, aldus Starhemberg, door de rumoerige actie van een handjevol studenten". „Ik geef toe. dat iedere fatsoenlijke Oostenrijker in zijn hart Du'tscher ls. Maar Duitscher zijn ls nog iets anders dan naüonaal-soclalist zijn." Er ligt een brutaliteit in het nationaal-soclalis- me, die de Oostenrijkers afstoot. Persoonlijk ben Ik van meening, dat een nationaal socia listisch regeeringssysteem niet duurzaam kan zijn. behalve misschien ln Pruisen. De gemoe delijke Zuidelijke Dultschers zullen bij gele genheid eischen '--rij te worden van de over- heersching door den Pruisischen geest Dat zal niet gebeuren voor verscheidene jaren voorbij zijn, want de Zuidelijke Duitschers komen slechts langzaam ln beweging. Wij stellen ons er mede tevreden te wachten en ln dien tusschentljd onze onafhankelijkheid te bevaren. De Anschluss kan op geen enkel moment ernstig worden opgevat. Deze zou een oorlog te voorschijn roepen". Ten slotte verklaarde Starhemberg nog. dat thans een periode van strenge dictaiuur nood zakelijk zou worden voor het welzijn van Oostenrijk. Tot dusverre had Dollfuss een semi-constitutloneel bewind gevoerd, waarbij hij aan vele kanten gebonden was. Nu echter moeten wij in Oostenrijk een onbeperkt dic tator hebben totdat een nieuwe constitutie behoorlijk ln werking zal zijn gesteld. Ik zal voorstellen, dat alle regeeringsambtenaren mannen moeten zijn, die geen deel uitmaken FRANKRIJKS ANTWOORD Het Fransche antwoord op het Duitsche ontwapeningsmemorandum is thans gepu bliceerd. Gelijkstelling van effectieven acht /ij slechts denkbaar wanneer alle strijdmach ten, die eenig militair karakter ragen, val len onder de vast te stellen bedragen. Gelijkstelling in bewapening san slechts geschieden na de reorganisatie van het Duit srhe leger Dit zijn principiëele punten, die de Duit sche regeering echter heeft afgewezen. Frankrijk komt op zijn ouden eisch teruc allerlei andere punten van het Duitsche me morandum slechts te behandelen bij dee'n ming van alle belanghebbenden mogend heden. Dit zou echter slechts van nut kunnen zijn wanneer reeds eenstemmigheid zou be .staan op bepaalde principes, wat echter al jerminst het geval is: Duitschland heeft leger-effectievcn en hulpbronnen voor ma teriaal, welke in geen verhouding staan tot de verdragsbepalingen. Voordat rekening ge houden wordt met de toekomst moet eerst rekening gelrouden met het heden. De Fransche regeering noemt twee essen tieele misverstanden: ie- dat een effectieve controle de eer der Duitsche rgeering zoj schenden, en 2e. dat de Fransche regeerin.> zins zou zijn de koloniale 'roepen van de beperking uit te sluiten. Niets is onjuistei dan dat. Het mobiele karakter dezer strijd- krachter vereischt, dat zij op ieder tijdsup in het moederland beschikbaar zijn om in den kortst mogelijken tijd 'naar die nuntnn an het koloniale rijk te worden gedirigeerd, waar hun aanwezigheid liet meest gevvensebt wordt geacht. De Fransche regeering blijft ei bij, dar d«- S- A. en S. S. een militair karakter dragen en verklaart haar handteekening niet te kunnen zetten onder een conventie, w 7 aan de toekomst de beslissing laat, of de formaties van S- A. en S. S. een militaire waarde hebben. Een op dit principe berus tende conventie zou op een verkeerde bos'? zijn opgebouwd PARIJS, 16 Febr. Te Toulouse is een nieuw financieel schandaal hekend gewor den. Bij de justitie is tien dagen geleden eén aanklacht ingediend, daar de bankier Marquet ingelegde gelden niet had terug betaald. Een bevel tot voorgeleiding kon niet worden uitgevoerd, want M. is voort vluchtig. Het bleek, dat het passie' dei hank, die in Z.O. Frankrijk veel filialen heeft, 3 millioen francs bedraagt. DOUMERGUE'S REGEERINGS- VERKLARING DCOR DE MEERDERHEID MET BIJVAL ONTVANGEN Vertrouwensvotum met 465 tegen 125 stemmen De gisteren gehouden zitting van de Fran sche Kamer de eerste na de onlusten en de eerste ook met het nieuwe Kabinet - begon met herhaalde communistische po gingen tot verstoring der orde. Toen Doumergue in de zaal verscheen, werd hij door rechts en centrum staande met levendigen bijval begroet, waarbij zien ook de meeste radicaal-socialisten aan sloten. Op de banken der communisten verhief zich daarentegen een wild gebrul, dat ten slotte in een spreekkoor ontaardde: „Moor denaars, moordenaars, moordenaars! Weg met Tardieu! Weg met het fascisme! Weg met de nationale unie!" Deze uitroepen herhaalden zich toon Dou mergue het spreekgestoelte beklom, om de regeeringsverklaring voor te lezen. Telkens weer werd hij door de communisten onder broken, die hem verweten, dat hij arbeiders had gedood en een vertegenwoordiger was van de klassejustitie. Do communisten verlangden verder de arrestatie van Chiappe. Een zichbare opwinding maakte zich van de Kamer meester, doch het gelukte de rust te herstellen. De regeeringsverklaring werd floor de meerderheid met levendigen bijval begroet- Do socialisten onthielden zich van elke ma nifestatie, terwijl de communisten het la waai voortzetten. De regeeringsverklaring Minister-president Doumergue legde dn volgende regeeringsverklaring af, die tege lijkertijd door den minister van Justitie, Chéron, in den senaat werd voorgelezen: „De regeering, die zich aan het parle ment voorstelt, is gevormd tot herstel van den burgervrede tusschen de partijen. Na de tragische, pijnlijke gebeurtenissen van de laatste dagen heeft zij alle reden om aan te nemen, dat deze vrede overeenstemt met den wensch van het land en het parle ment. Een dringend werk van rechtvaardigheid moet worden uitgevoerd. De burgervrede ?n de geruststelling der gemoederen zal het mogelijk maken deze taak te vervullen zon der hartstocht, doch met den wil, de schul digen, wie zij ook mogen zijn, op te sporen '1 vervolgen en te treffen. Naast dit werk van gerechtigheid is er pog een andere, niet minder drin gende taak, die der njoreele saneering, die de vrijwillige aanvaarding van een zekere discipline eischt. Zij eischtvan de leidende kringen consequentie en gezag en van hen, die geleid worden, eerbied voor den beroepsplicht De hinnenlandsche vrede is ook noodza kelijk, opdat het land zoo spoedig mogelijk een begrooting krijgt, die spoedig moet wor den afgehandeld om de stabiliteit der Fran sche valuta te beschermen. Een in evenwicht gebrachte begroo ting en een vaste valuta zullen den verbruiker en den producent vertrou wen inboezemen. De terugkeer van het vertrouwen zal sterk tot de ople ving van het nationale bedrijfsleven en de vermindering der werkloosheid bijdragen. Ook de buitenlandsche politiek eischt ge- biedehd den burgervrede tusschen de par tijen ën de kalmeerin" der gemoederen. De vrede onder de Franschen is een krachtig element tot waarborg van den wereldvrede, zoowel als van de veiligheid van Frankrijk Slechts deze intorne vrede zal ons het nnodige gezag geven om een nuttige rol 'n noodige gezag geven om een nuttige rol in den Volkenbond en op internationaal ge bied te spelen. Slechts hij zal het ons mo gelijk maken in overleg met de burgers \an ons land doeltreffende veiligheidsmaatrege len te nemen, die Frankrijk tegen gevaar lijks verrassingen zullen beschermen. Wij verlangen van u, dat ge ons uw vol len steun zult geven, tot welzijn van Frank rijk. tot béscherming der parlementaire in stellingen en der republikeinsche vrijheden. Ons land wist zich op kritieke momenten steeds te handhaven. Dit is ook thans ge- horlen. Wij vertrouwen er op dat ge dit begrijpt en ons zult helpen". De interpellaties Na de regeeringsverklarine las de Kamer president de liist der interpellaties voor en richtte tot de Kamer de vraag, wanneer rij de interpellaties in behandeling zou willen nemen. Een vermaning van Doumergue tot kalni te en eenheid werd wederom door de com munisten met wild lawaai beantwoord, Nadat een afgevaardigde der uiterste rechterzijde, die als interpellant zou optre den. zich met het verdagingsvoorstel van den minister-president accoord had ver klaard. kreee de socialisten-leider Léon Blum het woord tot het uiteenzetten van het stand punt zijner fractie. Hij teekende formeel protest aan tegen de verdaging der inter pellaties. Léon Blum keerde zich met de uiterste scherpte tegen het fascistisch ge vaar, waarop hij door de rechterzijde niet den toeroep „Provocateur!" onderbroken werd. De verklaringen van Léon Blum waren tengevolge van de talrijke interrupties ge deeltelijk niet te verstaan. Des te duidelijker klonk zijn aansporing door de zaal: „Ontbinding! onthinding!", waarmee hij het door de socialisten verte genwoordigde standpunt bevestigde, dat het land zoo spoedig mogelijk gelegenheid moet krijgen, door nieuwe verkiezingen zich aan gaande den nieuwen toestand uit te spreken. Motie van vertrouwen aangenomen Nadat Doumergue de kwestie van ver- trouwen gusteld had, werd het voorstel tot verdaging van de interpellaties met 402 te gen 12Ó stammen en 68 onthoudingen aan genomen. Aan het einde van de zitting diende do minister v.in financiën Germain Martin de oegrooting in, waarvoor hij /Ie urgente be handeling verlangde. Ook hiertoe werd en wel met 465 tegen 125 stemmen, besloten. ln den sentaat werde regeeringsverkla ring eveneens met bijval ontvangen. De zit ting duurde slechts een half uur en werd daarop tot Maandag verdaagd. Dan zal een Wetsvoorstel behandeld wordèn, waardoor de afdoening van de begrooting bespoedigd zal worden. Dit wetsvoorstel zal Zaterdag ■•'orden ingediend. De Kamer zou heden het voorstel tot in stelling van een commissie van onderzoek in behandeling nco»?n. 10 jaar lang rheumatiek. „S'nds ik hier kwam uit Engeland, nu 10 jaar ge leden", schrijft ons een vrouw, ,,beb ik vrec- selijk rheumatiek gehad, ik heb veel moeten liggen en eindeloos geld eraan besteed. Ik kocht medicijnen, smeersels en allerlei pre paraten, tot ik er genoeg van had. Ik hoorde zoo vaak van Krusohen Salts, dat ik dacht: laat ik dat eens probeeren. In dien tijd wa ren mijn knieën zoo stijf geworden, alsof ze versteend waren. Welnu ik kocht een flacon Krusohen Salts en nam eiken ochtend een theelepel vol. Toen de flacon op was, zei ik: Och, het is hetzelfde als al het andere; ik ben niets beter. Maar mijn man zei: Door zetten probeer nog eens een flacon. Geef het den tijd op je bloed in te werken. Wel, toeu kocht ik nog een flacon en voordat die op \Vas waren mijn knieën niet meer zoo stijf. Ik kon het zelf nauwelijks gelooven, toen ik weer kon bukken en opkomen zonder hiJp. Ik ging door met. Kruschon cn werke lijk ik ben dezelfde vrouw n et meer. On langs 1 ie/p ik 6 K.M. en voelde me best, tor- wijl ik vroeger nauwelijks door de kamers kon loopen. Ik voelde me verplicht U dit alles te vertellen, opdat het ook andeion goed kan doen." Mevr. E. A. Wat hoeft er nog meer gezegd te worden om andere lijders to overtuigen? Het beste probeer Kruschen zelf eeps. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drog sten a 0.90 en 1.60 per flacon. Omzetbelasting inbegrepen Let op dat op het etiket op «Ie flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handelsmaatschappij Amsterdam oorkomt. (Adv.) DE SCHIPBREUK VAN DE TSJEUOESKIN De leider van de expeditie met den ijsbre- ker Tsjeljoeskin, die door het ijs is verbrij zeld en gezonken, heeft draadloos bericht gezonden behelzende, dat de schipbreukelin gen spoed'g gereed zullen zim met den bouw van een loods met plaats voor 50 man. Tevens wo -dt op het drijvende ijs een hut met een se'ntoren gebouwd. Blijkens de laatste plaatsbepaling bevinden de schipbreukelingen zich op 130 K.M. var de kust en wel op 67° 17' N.B. en 172° 51' W.L. De bemannincr is welgemoed. Voor de Tsjeljoeskin zonk werden de tou wen, waarmee de deklast was vastgebonden, doorgekapt. Dat bleek een goede maatregel te zijn geweest, want nadat het schip was verdwenen kwam een groot deel van die dek lading boven drijven en kon worden ge borgen. Weerbericht. DE REIS VAN EDEN EN DE ONTWAPENINGSKANSEN LONDEN, 16 Febr. De Frerische antwoord nota op het jongste Duitsche memorandum en het vertrek van den Lord Privy Seal Eden, naar Parijs, Berlijn en Rome, hebben de aan dacht weer op het ontwapeningsprobleera ge vestigd. De „Times" schryft, dat Eden, by zyn be zoek aan de drie hoofdsteden, zal trachten na te gaan, in hoeverre het Britsche ontwape- ningsmemorandum als basis voor Duitsch- lands terugkeer naar de Ontwapeningsconfe rentie en den Volkenbond en als grondslag voor een ontwapeningsconventie kan dienen. Eden hoopt Doumergue en Barthou Zater dag reeds te spreken en Maandag verder te gaan naar Berlyn. Op 26 Februari zal hij te Rome met Musso- li een bespreking hebben. In een hoofdartikel merkt de „Times" op, it in bepaalde omstandighedden Engeland n aanzien van de veiligheidskwestie misschien verder zal kunnen gaan dan het memorandum aangeeft. Volgens de „Daily Telegraph" heeft de ka binetscommissie risteren geconstateerd, dat de Fransche nota de situatie niet gemakke lijker maakt. DE POLITIEKE FUSIE IN ZUID AFRIKA Uit Kaapstad wordt gemeld: Dp onderhan delingen tusschen minister-pres'dent Hert zog en dr.Malan zijn beëindigd, zonder de part»en volkomen te bevredigen. Toch is de waarschijnlijkheid tot. herstel der samen werking groot, met de mogelijkheid dat Malan in dit geval in het ministerie zal worden opgenomen. De consequentie daarvan voor de politiek'' oriënteering van Zyjd Afrika is afhankelijk van de verhouding dor extreme elementen in de Zn d-Afrikaansche partij en bij d* nationalisten. De meerderheid van de leiders van beide partijen zijn voor de versteviging van he' front der vereenigde Zuid-Afrikaansche ele rhenten, ongeacht den naam, dien men daar voor zal vinden. De strijd loopt over Je vraag, of de naam vereen ging of hqreeni ging moet weergeven. Malan verlangt naleving van de besluiten an het. congres van ort Elisabeth inzake de instandhouding van het program der na tionale partij, waarmee Hertzog accoord gaal evenals minister Hofmeyer van de Z.A.P. Ook de houding van Smuts zou sympa thiek zijn ten aanzien van de n euwc plan- hoewel hij er natuurlijk naar zal streven, verbrokkeling van de Z.A.P. te voorkomen. Door nationale toenadering zal zijn positie zoowel in-, als buiten liet kabinet slechts versterkt worden, temeer omdat I-Iavinga zoo goed als hersteld is en binnen onbepaal- den tijd zija workzaamheden zal kunnen hervatten. Slechts inder belangrijke groepen, als die van ds. Dutolt de Waal en ook Tielman Roos verklaren zich tegenstanders van de nieuwe situatie, doch algemeen beschouwt men dit minder als beginsel- dan als per- sonenkwesties. Het dunne pflltje gepft den vnrljjen stand sin Hoogste stand te Croydon 785.5. Laagste stand te Janmave.i 738.7. Stand vanmorgen hal.'twaalf 783.0. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige winden uit W. richtin gen, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in tem peratuur. BUITENLANDSCH WEERERICHT In Engeland is de hooge druk weinig ver anderd, maar een geringe barometerdaling in Schotland en Z. Scandinavië deed de W. winden tot ons land doordringen, zoodat een uitgebreid mistgebied ontstond. In het N. trok de depress'e O. en N.O. waarts. De baro meter stijgt thans weer 6terk op IJsland, zoodat vooiloopig de hooge drukking ons weer blijft beheerschen. De vorst is uit Scan dinavië tot op het N.O. verdwenen. In Enge land kwam notr vorst voor, evenzoo in Z. Frankrijk. Duitschland kwam bijna geheel boven het vriespunt. De storm aan dc Noor- sohe kust nam af. Op het vasteland is het weer grootendeels kalm, met ochtend tempe ratuur even boven het vriespunt en veel mist. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 4.0 C. 17 FEBRUARI. Zonsopgang 7,15 uur, zonsondergang 5.14 uur 17 FEBRUARI, s avonds 5.44 uur tot 's morgens 6.43 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Wnrtzhnrg 000 0.00 Canb I.0R 1.07 Straatsburg 000 0.00 V"ms 1.10 1.23 Rreisnoh 0.51 0.46 Cohlens 1.32 1.28 Rheinfelden Diedesheim Mannheim Lohr Blngen 1.70 1>1 K»nlen 3.29 3.3* Riihrort 0.65 0 67 Wesel 1.'-fi l.-fi Emmerik 1.2-2 1.17 Dnsseldorf -0.20 -0.20 Maastricht 1.D3 1.U0 Venlo HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling 11.04 23.11 Har ingen 11.55 Den Helder 10.00 21.50 Umul en 5.21 17.35 H.vHolland 4.30 16.39 Schev- ningen 4. 2 16.52 Rotterdam 6.22 18.59 17 Februari Hollevoetsl. 5-17 17.31 Willemstad 6.00 18.'.'3 Brouwersh. 4.29 16.43 Zlerlkzee 4.58 17 s6 Wemeldinge 5.2 17.15 Vlissingen 317 15 46 3. 5 16 20 4.47 17.17 Kerknieuws. Rechtzaken. PRINCIPIEELE ZAAK De Haarlemsohe rechtbank beeft het vonnis in den kantonrechter' bèvestigd, w&arblj de Juridische adviseur van de KNAC Mr Schplvlnck Busuunu was veroordeeld- tot een geldboete ƒ1. De gemeenten Ha-arlemmerlledc en iarn\voudo hadden ten verordening gemaakt, ,—._i j._ -"mar m dc bebouwde i Rijks weg t CHR. GEREF. KERK NED. HERV. KERK Beroepen. Te Nieuvve-Pekela (vac.-M. D. Gijsman), C. J. Laarman te Mufiselikamaal (Tweede Exloërruond). De predikantsopleiding in Duitscchland gelijk deze naast de univerisitaire studiën in de seminaries pleegt te geschieden, zal op last van den Rijksbisschop gereorgani seerd worden en meer op het practische ook op het meeleven in vrijwüligen arbeids dienst en weerbaarheidsoefening worden ge richt Dr Scheller, van Koningsbergen, heeft de opdracht ontvangen een schema voor de serninariën in dezen geest uit te wenken. ZENDING C h r. H o 1 l.-I n 1. Kweekschool te Solo. Het „Zendingsblad" der Geref. Ker ken vermeldt, dat de Indische Regeering den eisch gesteld heeft, uit bezuinigings motieven, dat de beide Kweekscholen voor Christelijk Hollandsch-Inlandsche onder wijzers te Solo en te Probolinggo vereenigd morion worden. Deze samenvoeging moet piet ingang van 1 Augustus a.s. haar be slag hebben. De Kweekschool te Solo was jaren lang de eenige Protestantschc Chris telijke Kweekschool in geheel Indie Ze is de grootste Zendingsinrichting op gehpc.l het Zendingsterrein der Geref. Kerken. La ter is er een tweede Christelijke Kweek school bijgekomen, uitgaande van de Sa menwerkende Zendingscorporaties te üegsi- geest. eerst in eenig contact staande met de Kweekschool te Solo, later geheel zelf standig wordend. Deze was eerst ge\estigd to Bandoeng, daarna te Malang en staat nu te Probolinggo. Hoe de samenvoeging der beide Kweekscholen zal geschieden cn waar de vereenigde School zal zijn geves tigd, is nog niet beslist. Chr. Krankzinnigenverzorging. Da directeur van het Petronelh-hospit.aal 'a Diokja, Dr. K. P. Groot, meldt dat daar net plan bestaat om op zeer b scheiden voe'. en zonder bezwaar voor de Zendingskas to beginnen met de verpleging cn verzorging van krankzinnigen. Men ontwerpt 'n work- kolonie. waar plaats zal zijn voor 250 pa- tienten en waar onder leidintr .m een F.oro- peesch gediplomeerd verpleger voorts met inlandsch personeel kan worden volstaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2