Nimco. Db goede belijdenis getrouw DONDERDAG 15 FEBRUARI 1934 1 Kerknieuws. NED. HERV. KERK roepen: Te Eibuyg (tocz.), H. Bout CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST De heer E. Torenbeek, te Zuidlaren, cand. aan de Theol. School te Kampen, is door de Clas sis Assen, praeparatoir. geëxamineerd en beroep baar verklaard in de Geref. Kerken. Bi] Kon. besluit is ongegrond verklaard het beroep van den Raad der gemeente Maurik tegen da beslissing van Ged. Staten van Gelderland, •waarbij is bevolen met ingang van 1 April 1934 de opheffing van de Openbare Lagere School te Ravenswaaij. AFSCHEID. BEVESTIGING, INTREDE Men bericht ons: D s. W. H. A. N e 1 c k, Zondagavond als predikant bi] de Ned. Herv. Gemeente te Amster dam bevestigd, deed gisteravond in de wederom geheel gevulde Nieuwe Kerk zijn intrede. In zijn inleidend woord verklaarde hij zich niet te hebben voorgenomen iets te weten in zijn predi king dan Jezus Christus en Dien gekruist, welk Schriftwoord uit 1 Cor. 2 2 Ds. Nelck daarna zijn eerste preek ontvouwde. Aan het slot hiervan betuigde spr., dat ..hier op deze plaats" deze tijding reeds eeuwen na eeuwe is gebracht door mannen, vol des Heiligen Geeste: Dien Naam wil Spr. ook brengen en in dit verband dankte hij zijn bevestiger. Ds. Kloosterman, voor zijn ernstig woord, waardoor hij is ingeleid bij de Gemeente van Amsterdam, waarvan thans maar één gerucht gaat: Hoe is ze gevallen, die groote stadl Veel donkerheid moge hier zijn. daar zijn toch ook de bewijzen van Gods genade en geest te Amsterdam, de planting des Heeren in deze landen. Woorden van dank werden door den nieuw op getreden predikant gericht tot zijn collega's, den Kerkeraad. Kerkmeesters en de Gemeente, alsmede tot de aanwezige verwanten en vrienden uit IJssel- monde, waarna aan het einde van de dienst werd toegezongen Psalm 134 3, op verzoek van Ds. Nelck gevolgd door Psalm 72 11. Ds. JS. BOOTSMA Naar wij vernemen, is Ds. Js. Bootsma. em.- predikant der Geref. Kerken, wonende te s-Gra- venhage en laatstelijk geestelijk verzorger van de stichting „Bloemendaal" te Loosduinen, opgenomen in het Ziekenhuis ..Bronovo' te Den Haag. Ds. Bootsma sukkelt de laatste weken wat een van de inwendige organen, waarom de behan delende geneesheer opname ter observatie in hei ziekenhuis gewenscht oordeelde. Reden tot be zorgdheid bestaat gelukkig niet. INTERAC. THEOLOGENCONFERENTIE Naar wij vernemen zal op bovengenoemde con ferentie in plaats van Dr. K. H. Miskoite, die dooi drukke werkzaamheden verhinderd is zijn spreek beurt te vervullen, spreken Prof. Dr. Joh. C. Fran ken, van Utrecht. Het Bestuur van de Ned. Hervormde Ver- eeniginp voor Geestelijke Volksgezondheid, indertijd op initiatief van Prof. J. R. Slote- maker de Bruine e.a. opgericht, heeft zich als volgt geconstitueerd: -L Henri Ledeboer Voorzitter, Dr. J. van der Spek, 2e Voorz., W J Hemmes. Kromme Nieuwegracht b te Utrecht, secretaris, Dr. B. Ch. Ledeboer. 2e secretaris, Dr. NI. Lietaert Peerbolte, pen ningmeester en Dr. W. L. Slot, bestuurslid - Besloten werd Donderdag 5 en Vrijdag fi April a.s. e°n tweedaagsche conferentie, te heloggpfi te Hemmen. Donderdagmiddag komt aan de orde: „De geestelijke gezondheid van individu en ge meenschap" Algemeene inleiding door Dr. B. Ch. Lcclcboer, Heemstede sexueele zijde van het vraagstuk door Dr. A. Hijmans, Botterdam. Donderdagavond wordt gesproken „Eugenese", medisch-maatschappelijk be licht door Dr. P. J. Waardenburg, Arnhem, juridisch-religieus belicht door Mr. A. de Graaf., Zeist. Vrijdagochtend hoopt Dr. J. van der Spek tspreken over: „De plaats van de bekee ring /wedergeboorte 1 in het werk van reclasseer-ng van volwassenen en minder jarigen". En Vrijdagmiddag Dr. O. Norol te Am sterdam over: „De opleiding van onze (Ned. Herv.) wijkverpleegsters." Dr. J. C. Roose te te Groningen hoopt de avondoverdenking van den eersten dag en de morgenoverdenking van den tweeden dag te houden. De kosten van deelname aan de confe rentie bedragen f F> Aanmelding of nadere informaties bij het secretariaat: Kromme Nieuwegracht 6 to Utrecht. LEGER DES HEILS Het staat thans definitief vast, dat Generaal Hlgglns Vrijdagavond om 9.08 uur te Den Haag aan het station H.S. zal arriveeren. Op Maandag 19 Februari zal Generaal Higgins door H.M. de Koningin in audiëntie worden ont vangen. DE CRISIS IN DE DUITSCHE KERK Gemachtigde uitspraak. Volgen? de „Reformierte Kirchenzeitung" heeft de Broederraad van den Predikantennoodbond onlaag? door Ds. Niemöller aan de heeren kerk- lejders den volgenden brief gericht: „Nadat u vorigen Zaterdag de aan het publiek eegedceldc verklaring hebt afgegeven, ben ik door den Broederraad van den Noodbond ge machtigd geworden, u het volgende te zeggen „Wij zijn door de capitula ic van 27 Januari ten diepste getroffen en geschokt; want we kun nen daarin slechts een algeheele prijsgave var het Evangelie en daarmee ook van de Kerk zien. We vreezen, dat de Evangelische Kerk dezen slag niet overleven zal; we vreezen, dat haar eind reeds daar is: we vreezen echter vooral dat door dezen stap der tot leiding geroepen mannen de gewetens war zullen worden gebracht, waardoor vele predikanten en gemeenteleden zullen verloochenen, waar ze moesten belijden! „Met menschelijke middelen zal daaraan niets meer te veranderen zijn, omdat de gevallen beslis sing niet meer ongedaan kan worden gemaakt. We zien dit feit en buigen ons eronder als onder een oordeel, omdat we misschien toch op menschen gebouwd hadden. Eén ding echter willen en zullen we niet nalaten, wanneer God de Heer ons kracht en genade schenkt; we zullen niet ophouden, oc! nu en juist nü, te getuigen tegen iedere met de belijdenis in strijd zijnde houding en tegen iedere me: het Evangelie strijdende houding dergenen, die de Kerk ander hun machtsregime hebben gebracht en wier heerschappij ook door de verklaring van de kerkleiders niet wettig is geworden. „We staan in deze worsteling nu alleen: maar we willen ons verlaten op Hem. die de Zijnen alleen liet en hun toch het woord gaf: „Ziet, Ik ben met ulicden alle dagen, to: aan het einde der wereld!" Hij moge Zijn kerk zelf lelden." EVANGELISATIE De jongste afdeeling van de Vereeniging voo>- Inwendige Zending in Noord-Holland, d'e omvat de dorpen Noord- en Zuid-Scharwoude. Oude en Nieuwe Niedorp en Heer-Hugowaard, ontwikkelt een krachtige actie. Het aantal leden is reeds i 70 gestagen. In verschillende dorpen wordt pi diking en Zondagsschool gehouden, waarbij m soms van de herberg moet gebruik maken. De heer Baart. Theol. candidaat te Amsterdam, had aan het bestuur der afdeeling aangeboden be langeloos allerlei arbeid, als catechetisch onderwijs huisbezoek enz. te verrichten, welk aanbod door de ledenvergadering dankbaar is aanvaard, meeste van de Ned. Herv. Gemeenten in genoemde plaatsen zijn sinds jaren vacant. ZENDING Het Zendingsblad der Geref. Kerken meldt: Dr. J. H. Bavlnck is voornemens met gezin terug te keeren naar Java met de .Dernj die 20 Juli a s. vertrekt van Rotterdam. De heer D. J. Bosman. leeraar a. Kweekschool te Solo, zal D.V. in Juni terugkei naar Java. Ten gevolge van pas genomen besluiten Ind. Regeering zal het vertrek van Mej. Dra J. Miedema, die is benoemd tot leerares aar Kweekschool te Solo, voorloopig moeten woi uitgesteld. De heer J. D. Wol terbeek, die door de l.g. Genrale Synode is benoemd tot buitengewoon leeraar aan de Opleidingsschool te Djokja, Is in welstand aldaar aangekomen en heeft zijn arbeid aan de school aanvaard. Ds. G. J. van Reenen is met zijn gezin Da een zeer voorspoedige reis te Batavia aange- De heer J. in 't Veld, leeraar aan d« Christ. Holl. Inl. Kweekschool te Solo, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag uit den actieven dienst der Zending wordt verleend, zal D.V. in Maart a.s. met pensioen naar Holland komen. Mej. J. B ij 1, die enkele weken geleden be noemd is tot verpleegster aan het Petronella-hos- pitaal te Djokjakarta, is voornemens in Maart a.s. te vertrekken naar de plaats harer bestemming. Zij vaart dan 9 Maart a.s. van Genua af met de „Chr. Huygens". De heer H,_ .C. B e e_k_m a n, _sedert 1528 leeraar aan de Chr. Hollandsch-Inlandsche Kweek school te Solo voor opleiding van Inlandsche on derwijzers, uitgaande van de Geref. Kerken, thans met verlof in ons land, hoopt met mevrouw M. F Beekman-de Heer 9 Maart per „Chr. Huygens" voor de tweede maal naar Indië terug te keeren. Schoolnieuws. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM Ter benoeming van een lector in de Volken kunde wordt voorgedragen dr. J. J. Fahrenfort. SCHOOL EN POLITIEK In de onlangs gehouden algemeene vergadering der Algem. Vereen, van Leeraren bij het Middel baar Onderwijs zijn de volgende voorstellen aan. genomen: lo. De school blijve bevorderen verdraagzaam heid in godsdienstig en politiek opzicht. 2o. Het dragen van kleeding of insignes, die eer politieke of sociale gezindheid verraden, worde op school verboden. De vergadering was van oordeel, dat het zeei ongewenscht is, dat jonge menschen, zooals de leer lingen van Middelbare Scholen, zich actief met dt politiek bemoeien. Ze sprak als haar overtuiging uit, dat dit binnen de school tot ongewenschte t< genstelllngen en moeilijkheden moet leiden en dr een verbod als boven genoemd het bestrijden va deze moeilijkheden zou vergemakkelijken. Op grond hiervan verzoekt de Algem. Vereei van Leeraren bij het M. O. den Gemeentebesturen het dragen van dergelijke kleeding en insignes oi de door hen bestuurde scholen te willen verbieden. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Z i e r 1 k z e e (Chr. Nat. School, hoofd U. Gorter), mei. W. Reijnhout te Oud-Vossemeer. Dubbeldam, mej. S. A. Haverkamp te Gies- sen-Oudekerk. Murmerwoude, mej. A. Eden te Reitsum. THEOL. SCHOOL TE STELLENBOSCH, Het Theologische Seminarie der Neri Geref. Kerk in Zuid-Afrika te Stellenbosrh .staat dit jaar 75 jaar. Men hoopt dit fees telijk te herdenken. In 1814 werd het Se- ie met 4 studenten geopend. Thans tolt de inrichting 130 studenten. Van de hoogleeraren studeerden o. a. Prof l»r. R B. Keet en Prof. Dr. E. E. van RooyJn aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. F. TEN KAATE f Te Amsterdam U. 71 jaar oud, plotseling overleden de heer F. ten Kaate, oud-onderwijzer m de Chr. School te Oude-Wetering. De heer Ten Kaate vertrok in 1911 naar Axel waar hij tot zijn 65sten jaar bleef en gepensi oneerd werd. Vandaar vertrok naar naar Amster- ij lid van den Kerkeraad der Geref. Kerk van Amsterdam-Zuid. Hij was bier wel ge- SCHOOLDAG VOOR DE RIJNSTREEK Te Alphen a. d. Rijn wordt Woensdag 7 Maart a.s. een Schooldag voor het Chr. Ouderwijs in de Rijnstreek gehouden. In de middagbijeen komst (Nutsgebouw) hoopt te spreken Ds, G. W. C. Vunderink, van Zeist, en des avonds (Ned- Herv. kerkgebouw) treden op Ds. J. L. Schouten, van Amsterdam, en Ds. M. van Grieken, van RotLerdam. TEN KOSTE VAN ALLES! Te Nootdorp (bi). Delft) bad de Gemeente raad besloten tot opheffing van de Openbare School. Enkele ouders en vooral de bekende frontma- kersorganlsat e ..Volksonderwijs" verzetten zich daartegen en gingen tegen het Raadsbesluit bij de. Kroon in hooger beroep. De zaak kwam nu voor den Raad van State, afdeeling Geschillen vat Bestuur. De heer Kaas de Vries lichtte voor de „Ver eeniging Volksonderwijs" het beroep toe, welkt toelichting bestreden werd door den Burgemeester van Nootdorp, die er op wees, dat de gemeente worstelt om haar bestaan en dat de financiën n gedoogen, dat er in deze gemeente van ongevt 1500 inwoners naast een Christelijke en e Roomsch Katholieke school ook nog een Openbare School wordt gehouden. De kinderen van de op te heffen School zullen de Openbare School in Pijnacker kunnen bezoeken, hetgeen voor de ouders geen kosten medebrengt. Spr. betoogde, dat de opheffing van de school voor de gemeente levenskwestie is en hij vreesde, dat, wanneer School niet zou worden opgeheven, de gemeente Nootdorp zal moeten worden opgenomen in de rij van noodlijdende gemeenten. „Volksonderwijs" en Klaas de Vries zouden du-' het leven van de gemeente Nootdorp er gerust aar wagen. De Openbare Schóól moet er blijven, »- ten koste van alles! De Koninklijke beslissing volgt later, moveerd is tot Doctor in de Geneeskunde, proefschrift getiteld: .Btldrase tot de ke: der kunstmatige middohrlfverlamming als handel ingsmethode der longtuberculose". ACADEMISCHE EXAMENS tovenkarspel, J. Cfertentach te A.m- R. A. M.. E. Gomniers te Glnneken; (x.t de heer A. Ossendrijver», te oncftmif.ÜjH Geel. Godgeleerdheid: kerket^ oorb. èx., de hee EXAMENS-MACHINIST DEN HAAG. 14 Febr. Geul. voor hot theor deel van diploma C de heeren O F Smit te Am sterdam en F W C E H Spalding te Den Hiag. Voetjes moeten kunnen groeien... voeten moeten kunnen gaan. Ideale kinderschoentjes, elegante, sportieve wandelschoenen. Twintig jaar lang hebben wij niets anders gemaakt dan kinderschoenen. Maar tenslotte moesten wij aan de duizenden verzoeken van onze klanten toegeven. Van nu af kunt U Nimco-schoenen koopen tot maat 41. Van nu af kunt U voor Uw voeten blijven zorgen, ook als ze de kinder- j schoenen ontwassen zijn. Vlotte, sportieve schoe- irf- nen voor wandelen, fietsen, winkelen. Schoenen, waarin Uw voeten gaaf en ge zond blijven.Pracht-modellen in bijzonder fijne kleuren, elegant en toch niet duur. Serie A.Fl. 4-50 Serie BFl 5.25 Serie C.FL 5.75 Kindermaten tegen lagere prijzen volgens grootte en modeL Voor moeilijke voeten: Nimco-steunschoenen. Schoenfabrieken te Nijmegen. Elscht het merk „Nimco" op de zool. RUBRIEKvoor VRIJDAG 16 FEBRUARI HUIZEN 301,5 M. NED. CHR. RADIO VEREENIGING 8.008.15 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Morgenconcert. (Gramofoon- 10.30—-11.00 Morgendienst door Ds. G. J. Sanders. 11.00—12.00 Het ensemble Van der Horst (2 violen, cello en piano). 12.0012.15 n.m. Politieberichten. 12.15—12.30 n.m. Gramofoonmuziek. 12.30—1.15 n.m. Vervolg concert door het ensemble. 1.15—1.30 n.m. Gramofoonmuziek. 1.30—2.30 n.m. Concert: Geertru:da v. Vla- deracken, zang. Jan Poortenaar, piano. 2.303.00 n.m. Lezen van Chr. lectuur. Voorgelezen wordt: De Machten In het Dorp" van J. A. Visscher. 3.00— 5,00 n.m. Concert door het „Hendriks Trio". 6 30—7.00 n.m. „Bladhoudende planten en sierheesters in den tuin", door A. J. Herwig. 7.00—7.15 n.m. Politieberichten. 7.15-7.30 n.m. Ned. Chr. Persbureau. 7.308.00 n.m. Literair halfuurtje. „De achtergrond van het werk van Felix Timmermans", door Mr. Roel Hou- wlnk. 8-00—10.05 nm. Concert door de Haarlsm- scbe Orkest-Vereenlging. Dir.: Frits Schuur man. Solist: Herman Lcydensdorff, riool. Beethoven-programma. 9.00—9.30 o.m. Voor dracht door Arie Post: „Het Bezoek" van Diet Kramer. 9-30—10.05 n.m. Tweede gedeelte concert 10.05—10.15 n.m. Vaz Dias. 10.15—11.30 n.m. Gramofoonmuziek. HILVERSUM 1875 M V.A.R.A. 8.00 Gramofoonmuziek V.P.R.O. 10.00 Morgeowijding. V.A.R.A. 10.15 Martien Beversluis draagt voor uit zijn bundel „Nieuwe Proletarische Poëzie"; „De lantaarnzwaaier". 10.30 Marle Polak, riool en Lion Contran, piano. Vioolconcert Tartini. a. allegro; b. grave; c. presto. 10.50 Martien Beversluis vervolgt met: a. „De hamer"; b. .,De betonmolen". 11.00 Marle Polak, riool en Lion Contran, 11.20 Martien Beversluis besluit met- „Hym ne aan Jaurès", Victor Bash. Vertaling; Be versluis. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. 4.00 nun. Overschakelen naar den zender Kootwijk. 4.15 n.m. Gramofoonmuziek. 430 n.m. Na Schooltijd. Ary van Nierop vertelt uit „Vroolijke vertellingen". Schelt- huisBrugsma. 5.00 n.m. Albert de Booy zingt met piano begeleiding van Jo Kickhefer. 5.15 n.m. Gramofoonmuziek. 5.45 n.m. Albert de Booy zingt met piano begeleiding van Jo Kickhefer. 6.00 n.m. Gramofoonmuziek. 6.40 n.m. „Socialisme en Wereldbeschou wing". „Welke levensbeschouwingen er zijn en met welke onderlinge verschillen, ten aan zien van de verandering van moraal, recht, enz. en de bepalende overheerschende fac toren daarbij" door Dr. W. Banning. 7.00 n.m. Goede bekenden uit 1933. Een uur non-stop-programma door het VARA- orkest o.l.v. Hugo de Groot en De Fliere fluiters o.l.v. Jan van der Horst, met refrein- zang van Jules Hagenaar Jr. 8.00 mm. Sluiting. V.P.R.O. 8.00 n.m. Cursus: „De boeren in onze Volks gemeenschap". III. De groeiende ontvoog ding van den boerenstand. Spreker: H. D. 830 n.m. Concert. J. W. van Vendeloo Jr., viool: H. van der Vet. piano. 9.00 n.m. „Geloof en Ongeloof". 4e voor dracht. Onderwerp: „Hoe komen wij tot ge loof". Spreker: Ds. E. D. Spelberg. 930 n.m. Vervolg concert. 10.00 n.m. Vrijzinnig Godsdienstig Pers bureau. 10.05 nun. Vaz Diaz. 10.15 n.m. Cursus: „De humanistische waar de van de Nederlandsche schilderkunst". 1e voordracht: van Eyck. Spreker: Dr. H. Knuttel. 10.45 n.m. Gramofoonmuziek. VA.RJL 11.00 n.m. Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. 1 BRUSSEL 321.9 M. IVLAAMSCH PROGRAMMA) 2.20 n.m. Peter Benoit-berdenkiag. Lering door Prof. Maurits Sabbe en muziek. LEIPZIG 382.2 M. 5.20 n.m. Uitzending gewijd aan Bali. (Le zing en muziek). DAVENTRY 1500 M. MOT ALA 1389 M. 7.20 n.m. Concert, m.m.v. den violist Juaa Manén. MüNCHEN e-a DUITSCHE ZENDERS 405.4 M. 7.30 n.m. Derde symphonle in d kl. t. vaij Bruckner. PRAAG EN BRATISLAVA 470.2 M. 8 20 run. Wanda Landowska speelt het daveclmbel-concert van Ph. E. Bach. FEUILLETON Een verhaal uit bange dagen Door AGNES GIBEENE (25 „Gij laat mij niet in twijfel over uw ver- keertje neigingen, Sir John," reide Kopiyig Hienry op ijskoude» toon. „Ik wensch poolt meer puike woorden vq,n uw lippen te verne men. Ik waarschuw u nogmaals, dat gij een ■weg bawapdelt, die naar beneden voert, waarover gy eenmaal vreeselijk Berouw zult hebben- Thans wen.sch ik ons gesprek niet langer voort te zetten. Wat mij betreft, ik heb gedaan wat ik kon, en ik ben niet ge slaagd. Gij kunt gaan, Sir John." Hij boog het hoofd tot een Loffelijk, doch ijskoud vaarwel, en Lord Cobham verliet de koninklijke tegenwoordigheid met al de daarbij beboorende ceremoniën. Alfgar, die geduldig in de wachtkamer wachtte, sloeg een angstvollen blik op het gelaat van zijn pleegvader, toen hij hem •naar huis vergezelde, maar lui kon weinig lezen op die kalme gelaatstrekken. Hij durf de natuurlijk geen vragen doen, en geduren de den rit door de straten, verkeerde hij in de grootste spanning. Thuis gekomen, riep Sir John hem echter in zijn kamer en ver zocht hem te gaan zitten. „Hebt u mij slecht nieuws mede te deelen, Lord Cobham?" vroeg Alfgar bezorgd. „Wat noemt gij slecht nieuws, Alfgar?" „Alle kwaad dat u kan overkomen, Lord Cobham." „Waarlijk, het is geen kwaad, dat mij overkomt. Zalig zijn zij, die vervolgd worden om der gerechtigheid wil'" „De vervolging zal dus komen," zeide Alfgar. „Zij komt, zij is nabij! Wat wilt gij, Alf gar?" En een glimlach verhelderde het pt li stig gelaat van den ridder. „Indien men uit liefde en gehoorzaamheid voor een aards'-F koning zou willen sterven, hoeveel te m."»ir dan voor onzen hemelschen J"Loning. Gij wet dat ik vele dingen bezit, die mij het leven dierbaar maken. Toch weet ik, dat ik all-1-., als het moest uit liefde voor Christus, tuc voor njij gestorven is zou willen prijs ge- „Als het moest," herhaalde Alfgar- „Ja als het moest! Ik zal morgen vrceg naar mijn kasteel gaan, om af te wachten of deze storm over mijn hoofd zal heengaan. Misschien gebeurt het wel, hoewel ik vrees dat een nieuwe storm spoedig volgen zal Cn indien ik er niet aan ontkomen kan dan ;eschiede de wil mijns Gods." „Sir John, heeft de Koning u verlof gege- en?" vroeg Alfgar; want daar Lord Cobham deel uit maakte van des Konings gevolg, hij -niet vrij om to komen en te gaan zonder koninklijke toestemming „Ik heb den Koning zeer mishaagd, en hü heeft niets meer tot mij te zeggen," ant woordde Lord Cobham kalm. „Hij heeft mij geen verlof gegeven, ook zal ik het morgen niet aanvragen. In de eerste hitte zijns toonrs zal hij ongetwijfeld vrijheid geven met mij te doen, wat men wil. Indien ik dus hier blijf, is het slechts om aan zijn genade overgeleverd te worden. Vlied ik naar mijn sterk kasteel, dan wordt de zaak wat uiige steld, en vermindert de tooru des koning» misschien eenigszins. Gij zult met mij terug keeren, Alfgar. Misschien is uw trouwe toe wijding niet lang meer noodig. Alfgars lippen beefden en zijn oógen vul den zich met tranen. „Sir John Sir John zeg dat niet. Ik bid God dagelijks, dat ik met u moge sterven." „Neon, Alfgar; als God u roept om te ster ven, zorg dan dat gij bereid zyt; maar is het Zijn wil dat gij blijft leveu, wees da*» ook bereid Zijn wil te doen en Zijn werk i'it te voeren. Misschien roept Hij u zelfs wu si en niet mij, hoewel het mij toeschijnt, dat mijn dagen hier op aarde goteld fijn." HOOFDSTUK XIII Margarets bekentenis „Tk weet zeer goed, dat gij een groot ver driet hebt, Margaret, en het doet mij zee.- veel leed, dat gij mij niet wilt toestaan uw verdriet met u te deolen." Githa Cheyne en Margaret Cobham waren samen in den tuin op den middag van den dag, waarop Alfgar naar Londen was'ver trokken. Zij waren druk bezig bloemen fe plukken voor Lady Cobham, en een lange stilte werd verbroken door deze woorden, met Githa's vriendelijke stem uitgesproken. Margaret kleurde, doch sprak niet „Wij kennen elkander toch te goed en heb ben elkander te lief," ging Githa na eemg stilzwijgen voort, „om iets voor elkander »e verbergen t- o Margaret, het sehijnt mij een gebrek aan vertrouwen." Margaret liet haar bloemen vallen, zij keerde zich tot Githa, en haar heide handen in de hare nemende ,zag zij haar eenige oogenblikken peinzend aan. „Aan uw verlangen zal voldaan worden. Ik zal u vertellen Wat gij weten wilt Maar, o Githa, mijn eigen, lieve Githa, ik k u, glimlach eens tegen mij, zooals gij gewoon zijt; want als gij gehoord zult hebben, wat ik u te vertellen heb, zullen uw lieve oogen mij nooit meer vriendelijk toelachen." „Margaret, gij zegt vreemde dingen, gij weet ter pauwernood wat gij zegt Githa's ernstige, verwonderde blik was moer dan Margaret kon dragen, n zij barat» to in tranen uit. „Ga hier naast mij zitten en vertel mij al les", zeide Githa kalm, Margaret naar eeil dichtbijstaande houten tuinbank brengende .Het zal minder treurig voor u zijn, als gij uw last niet meer alleen draagt, hoewel het nooit alleen behoeft te 'djn." ,Ja, wel alleen; o, zoo droevig alloen," mompelde Margaret. „Maar mij dunkt dar het droeviger zal zijn, als ik ook uw liefde moet ontberen." ,,Uij vertrouwen begeeft u weder. Denkt gij dat mijn liefdo zno wejnig sterk is?" Margaret zweep eenige oogen hl ikkon en zeide toen eensklaps: „Githa. denkt gij dat ik een Lollard hep of niet?" „Waarlijk Margaret, ik heb in den laatsten tifd niet geweten wat te denken in dit on dicht," „Tk ben in mijn hart een Lollard, maar ?k heh tegenover menschen don naam mijns Heeren verloochend. Ik heb Petrus' zonj? gedaan. Zij wendde het hoofd af, met een zachten snik. Maar de aarzeling, die ze ris Alfgar ge toond had, ontbrak hier. Githa legde een voudig haar hand op die harer vriendin en „Lieve Margaret, hebt gij ook Petrus' ver giffenis gezoc"t, die onze Heere nera zoo toe- derlij k schonk?" „En kunt gij mij toch nog liefhebben?" ze,- de Margaret. „Gij hebt geen hoogen dunk van de duur zaamheid mijner liefde, Margaiet Maar ik bon nog meer verbaasd over uw ander ge brek aan vertrouwen, uw ven rouwen op lleip, wiens liefde nooit verandert." „Githa, Hij heeft mij geen veigiffenis 20- sehouken." „Hebt gij er Hem om gevraagd, Marga- ,.Hoe kan ik dat doen, en toch mijn leu gen volhouden?" „Gij zult haar niet langer volhouden. O Margaret, deze aardsche dingen zijn n'eis, zoolang gij slechts Zijn liefde nie'. behoeft te „En tolt gij het zóó licht Githa. dat gij en ik moeten scheiden misschien voor al tijd?" Githa werd bleek, mnar antwoordde ka'm: „Misschien behoeft het niet. Toch zooien wij z.olfs dat om Zijnentwil kunnen drngeo Het is niet voor altijd, lieve Margaret. Vog slechts korten tijd, en wij zullen bijeen zijn otn nooit meer te scheiden." „Als ik uw vast vertrouwen tezat, zou Ik naar dien dag verlangen kunnen,' zeide Mar paret. met bevende stem. „Hel leven he 'ft thans weinip aantrekkelijks nn-^t voor mij O Githa, het is zoo had, zoo hard om alles prijs te geven." „Hebt gij alles berekend wat uw dierbare Heiland voor u prijsgaf0" „Gij weet, dat niemand dat bereken-nl kan. Maar toch Bchijnt liet weinige dat ik prijs moet geven, mij veel toe.' „Hij leest in uw hart, lieve Margaret TTij weet hoeveel het u kost, alles wat u lief is prijs te geven: maar als gij het doet, zal 'Jij er u voor beloonen in het huis Zijns Vaders. Hij kent uw zwakheid en Hij za' u kracht geven. O Margaret, mijn eigen vriendin, gij zult het immers niet langer uitstellen Zijn naam te belijden?" „Wat wilt gij dan dat ik doen zal, Githa?" vroeg Margaret „Wat hebt gij eigenlijk gedaan, lievelirtigf" „Het gebeurde toen Reginald fier was op zijn doorreis naar Canterbury. Githa, herin nert gij u dat Sir John Beverley 011s toer. op een avond heeft voorgelezen over Petriis en zijn zonde? Reginald vrr*»g mij, of ik ee-i Ixdlard was of niet, en zeide. dat indien ik daartoe overhelde, mijn moeder mij hiei niet langer wilde laten." „F.n gij?" „En ik zeide tot hem: neen!" Margaret hief het gelaat op, dat zij iri de> handen verhorgen had. „En Ik beloofde hem, 1at hij nief behoef f* te vreezen. Githa, wat wilt gij dat ik doch zal „Ik zou willen, dat gij dadelijk aan uw broeder schreef en uw woorden herriep, ik zie niet in, wat u anders overblijft" .(Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3