ZuicJ-Holland-West od z'n best! BINNENLAND. DONDERDAG 15 FEBRUARI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 Tc Weenen is de directeur van de gemeentelijke begrafenisdienst uit zijn functie ontzet omdat hot onder zijn leiding mogelijk is geweest, dat de republikeinsche Schutzbund op de centrale begraafplaats een wapen depot heeft kunnen aanleggen. Na het verbod der soc.-dem. partij WEENEN, 15 Febr. In Beneden-Oostenrijk zijn de mandaten van 4121 soc.-dein. ge meenteraadsleden onwettig verklaard, ter wijl 150 gemeenteraden zijn ontbonden. In politieke kringen is men van meening dat de regecring na ongeldig-verklaring der soc.-dem. mandaten geen moeilijkheid meer zal hebben met de bijeenroeping van den nationalen raad om op deze wijze de groiid- wet langs legalen weg te wijzigen. I)e „Reichspost" stelt voor uit de in be slag genomen vermogens der marxistische organisaties een fonds te vormen tot her stel van de door den strijd aangerichte schade. De roode wapenvoorraden. De staatssecretaris voor het veiligheids wezen. Baron Karwinski, heeft etnige uvde- deelingen gedaan over de wapenvoorraJi-n in de door de regeeringstrojper, ingesloten gebouwen. In de gemeentegebouwen in Oitakring war den niet slechts talrijke geweven doch ook 3000 handgranaten, gropte hoeveelhc ri-: njunitie of kisten met zeer gevaarlijke spring stoffen gevonden. Te Sedlersdorf zijn in een tehuis voor deren 600 geweren, eenige maehmegow en verscheidene handgranaten ontdekt Verzat tct het uiterste? PARIJS, 15 Febr. Uit Weenen wordt ge meld, dat 2000 Scbutzbunders er in geslaagd zijn zich op de Laaerberg ten Zuiden vn.i Weenon te verzamelen. Zij schijnen te be schikken over ruime voojraden wapenen en munitie. Hetzelfde bericht meldt, dat de soc. democraten pamfletten hebben nitgege ven waarin tot vei zet tot het uiterste wordt aangespoord aangezien binnenkort 40 000 Srhutzhunders te Weenen zullen aankomen om de bedreigde punten te versterken en tot het offensief tegen de regeringstroepen over te gaan. DUITSCHLAND EN JAPAN DE SOCIALISTEN CONTRA DE REGEERING-DOUMERGUE De socialistische Kamerfractie is Woensdag bijeengekomen. Zij heeft een resolutie aangenomen welke een uiterst scherpe strijd tegen het kabi net aankondigt. De fract'e zal Donder dag unaniem tegen de re-geering stem men en de directe ontbinding der Ka mer eischen. De sociaal democratische Kamerfractie eischt bovend en dat de commissie van on derzoek welke zal worden benoemd gerech telijke volmachten zal ontvangen. De socia listen zullen zich overigens, verzetten tegen iedere poging welke beoogt de begrootings- beraadslagingen te besppedigep, 'gloor de bet g rooting voor ieder minis^rie^c stemmen eir niet over de verschillende artikelen. De socialistische fractie heeft voorts be sloten in de volgende maanden in een groot aantal openbare vergaderingen tegen de re- geermg te ageeren. Alleen de> volgende .week reeds zullen 50 vergaderingen worden ge houden. Loon Blum heeft opdracht gekre gen-in een redevoering in de Kamer de re cente gebeurtenissen in Oostenrijk ter sprake te'brengen. DEMONSTRATIE TE NEW YORK Wegens de gebeurtenissen in Oostenrijk. NEW YORK. 15 Februari. Gisteravond de monstreerden arbeiders voor het Oostenrijksche consulaat generaal in de i Fifth Avenue te Ne' York. De menigte werd door bereden politie mi gummistokken verdreven. Daarbij ontstond ee handgemeen waarbijde hoofdingang van de naast het consulaat, gelegen leeszaal werd stukgeslagen. Later op den avond ontving de Oostenrijksche consul-generaal een delegatie van socialisten en zegde toe hun protesten ter kennis yan zijn regee- •ring te zullen brengen. LORD CECIL OVER EUROPA Aan de universiteit te Brussel beeft Lord Cecil een redevoering uitgesproken, waarin hij de nood- zakelijikheid onder oogen zag van een organisatie van Europa „onder ongetwijfeld de een of andere -soort federale raad of vergadering", aangezien dit het eenige alternatief is ten opzichte van een terugvallen in internationale anarchie. „De onder linge afhankelijkheid der moderne staten is zoo ,grcot. financieel zoowel als commercieel en so ciaal. dat wie in een eventueelen oorlog ook in naam overwinnaar mocht worden, alle strijdende staten geruineerd Zullen worden". OP DEN INDEX. Rosenbergs boek „Mythe der twintigste eeuw." De Paus heoft op den Index der verboden boeken geplaatst de beide Duitsche werken „Der Myth os des zwanzigsten Jahrhunderts" van Alfred Rosenberg en „Die deutsche Notionalkirche" van Ernst Bergmann. Bij de motiveering der veroordeeling van liet wpj'k van Rosenberg wordt gezegd, dat dit alle Katholieke dogma's tot in den grond toe loochent en beschimpt de grondslagen van het christendom, zooals berouw over de zonden, vernietigt en de noodzakelijkheid hejpogt, een nieuwen godsdienst, dat wil zogpen een Germaansche rassenkerk, op te richten. 'In beginsel wordt in het werk de instel ling van een mythisch geloof van het bloed en van het ras geëischt, met het oog op de beweerde soddelijke natuur in den Noord- sche.n (N'ordischen) mensch, welke myste riën vertegenwoordigt, waardoor alle Sa cramenten hebben afgedaan. Wat het werk van Bergmapn betreft, deze scHrifvér loochent Christus en eischt ook de irijstelüftg van een nieuwen rassengods- di-enst, MINISTERCRISIS TE PRAAG Het Tsjchoslowaaksche kabinet is afgetreden. De. premier Malypetr Is met de vorming van een nieuw kabinet belast, waarin hijzelf en ook Benesj zitting krijgen. De Duitsche rijksminister van buifenlandsche za ken, Freiherr von Neurath, ontving Woensdag middag den Franschen gezant, Frangois Poncet. die het antwoord van zijn regeering opshet Duit sche ontwapeningsmemorandum van 19 Januari overhandigde. De gezant gaf daarbij verdere mondelinge op helderingen. Het Fransche antwoord bestaat uit zes op de schrijfmachine getypte vellen. Het Iaat de mogelijkheid open, de onderhande lingen' tusschen bende landen voort te zetten. Uit Tokio: Een belangrijke conferen tie wordt gevoerd tusschen den Duit- schen ambassadeur v. Dirksen, den handclèattaché Knoll en Barsel, den Duitscben consul-generaal te'Charbin. die gisteren te Tokio zijn aangekomen uit Cha-bin. Knoll is juist terugge keerd van een reis naar Mandsjoèkwo. De conferentie zou verband houden niet de Duitsche handelsbetrekkingen met Mandsjoèkwo, doch Jijishimpo, een plaatselijk bird, verklaart, dat ook de kwestie der erkenning van Mand sjoèkwo wordt besproken. Gomeld wordt (.at Knoll on 1 Maart naar Berlijn zal vertrekken om het re sultaat der huidige conferentie mede te deelen. RUSSISCHE IJSBREKER GEZONKEN De groote Russ'sche IJsbreker „Tsjeljoeskin" is de Noordelijke IJszee op 155 mlflen vi Noordkaap gezonken. Eer. lid van de bemanning et leven gekomen. Twee vliegtuigen zijn Bcrlngzee gestart om te pogen, de o leden der bemanning te redden. Voorts is een ijsbreker uit Archangelsk vertrok- n om deze reddingsactie te steunen. De expeditieleider Schmidt deelt per radio mede. dat de ijsbreker door het Ijs is samengedrukt. uren waren voed'ngsmiddclen, tenten, de kens. een vliegtuig en radio-toesteJ op het ijs ge- :ht. De expeditie leeft in tenten en houten ba rakken, De radio-verbindingen functioneeren goed. Geméld wordt nog. dat bi) de poging het schip te verla'en alleen een steward is verdronken. Van de Noordkaap uit zullen hulpexped'ties worden georganiseerd met vliegtuigen en honden. De stemming van alle deelnemers is zeer goed. Ter redding van dc bemanning van den gezonken ijsbreker zijn twee vliegtuigen opgestegen d'e koers hebben gezet naar de Berlngzee. Bovendien zal vandaag van Archangelsk een ijsbreker uitvaren, welke de reddingsactie der vliegtuigen zal steunen. AUTOMATISCHE STRATO SFEERBALLON Zal 20 Maart in Rusland opstijgen U't Moskou wordt gemeld, dat vermoedelijk op 20 Maart een automatische stratosfeerballon zal De ballon zal zonder bemanning opstijgen. Alle apparaten en de manoeuvres voor het landen wor den van een Russisch observatorium uit op een afstand bediend, respectievelijk geleid. De ballon zal minstens 14 uren in de lucht blij ven en een hoogte van 40.000 meter bereiken. STAKINGS-ONLUSTEN IN MADRID Kapel in brand choken Woensdag is het op verschillende plaatsen in Madrid tot ernstige botsingen gekomen tusschen s'.akende bouwvakarbeiders en politie. Verscheiden winkels en een markthal werden door groote troe pen arbeiders en vrouwen bestormd en leeggeplun- In de voorstad Ciudad Linial gooiden extremis ten de ruiten der tramwagens met steenen in De aanrukkende overvalcommando's werden vooral door vrouwen met steenen bekogeld. Een kapel werd door de stakers in brand gestoken. In de Voors.'ad Ventas viel een groep syndicalisten een aantal leden van de Katholieke vrouwenbonden die haar linnengoed onder de armen ronddeel- en rukten haar het goed uit de handen, dat zij daarna op straat verbrandden. dorp in de provincie Sevilla sloegen ver scheiden -communisten een politieman neer, dien zij Ayildetrgevangen nemeru EEN VIJFTIGJARENPLAN VAN ROOSEVELT. President Roosevelt1 heeft een bijzondere commissie, waartoe de ministers van land bouw, handel, hinnenlandsche zaken en landverdécliging behooren, opdracht gege ven tot uitwerking van een hoven-partijdig vijftigjarenplan (50-jarenplan). Dit plan moet op de hasis van planmatige economie een decentralisatie behelzen yan de Ameri- kaahsche industrie, benevens gi-oote wei op het gebied van hebossciiing, regularisa- tie van rivieren en verbeteringen in het transportwezen en in den landbouw. OPHEFFING VAN DEN RIJKSRAAD. De Duitsche rijksregeering heeft bij een wet, gedateerd 15 Februari, besloten tot op heffing van den rijksraad. De rijksraad, die voornamelijk bedoeld was als pen vertegenwoordiging der landen, wordt blijkens de motiveering van het re- gperingsbpsluit opgeheven in verband met de gewijzigde positie der Duitsche landen UIT DEN BIJZ. VRIJW. LANDSTORM Onovertroffen propaganda-avond in de Residentie Een teleurstelling die slechts pleit voor goede vaderlandsliefde Duizenden konden geen plaatskaart machtig worden TWEEDE KAMER De Ttveede Kamer heeft besloten dè wets ontwerpen: heffing van een crisisjnkomsten belasting en voorzieningen betreffende de heffing van belastingen van -besloten ven nootschappen enz. te verzenden naar een commissie van voorbereiding, bestaande uit de heeren: Ketelaar, Snoeck Henkemans, Fieskens, v. d. Tempel, Schouten, Suring en Bierema. DE LIQUIDATIE DER ZUIDERZEE- VISSCHERIJ VRAGEN VAN DUYMAER VAN TWIST. De heer Duymaer van Twist heeft aan den Minister van Woterstant gevraagd of deze het billijk acht, dat belanghebben den inzake de Zuiderzeesteunwet, die na 25 Juni 191S óf op anndrang van de generale commissie, bedoeld bij artikel 3 dezer wet, óf op eigen intitiatief een werkkring huiten het Zuiderzecbedrijf hebben gezocht en ge vonden, doch ten gevolge van de tijdsom standigheden werkloos zijn geworden, niet in aanmerking komen voor een geldelijke tegemoetkoming krachtens artikel 13 van meergenoemde wet, tenvijl de belangheb benden, die geen anderen werkkring zoch ten, doch rustig het. Zuiderzeevjssoherij- bedrijf hieven uitoefenen, wel de geldelijke tegemoetkoming kunnen genieten. GEREF. JONGELINGSBOND VOORZITTER ZUID-HOLL. AFDEELING Tn de gister gehouden vergadering var. het bestuur der Zuid-Holl. afdeeling van den Bond van Jongelingsvcreenigingen op Geref. Grondslag is uit het mode-ramen tot voorzitter gekozen de heer H. de Rule De heer A. van R ij n D zn., die de laat ste veertien jaar het voorzitterschap ver vulde, had zich niet meer herkiesbaar ge steld. Aan het einde der vergadering heeft d» lieer Lod. Kooyman den heer Van Rijn op hartelijke wijze toegesproken en gehul digd voor de wijze waarop hij steeds lei ding aan de grootste afdeeling van don Gereformeerden Jongelingsbond heeft ge geven, Den Haag, Woensdagavond Op het oogenblik heeft het juist zeven geslagen en in de omgeving van den Dier tuin zijn er al tai van tee&enen, die er op wijzen, dat er een avond voor de deur staat, welke meer dan gewone belangstelling zal hebben. Passeerende taxi's en trams mak. rich drukker dan anders. Af en toe is h een getoeter en getingeltangel, dat hei zenuwen prikkelt en daartusschendoor klin ken uitroepen van straatkooplieden: „Oranje meneer! Oranje!" De file van auto's en autobussen v intusschen als maar langer. Er arrive een ontelbaar aantal wagens uit Den Haag en naaste omgeving. Maar langzamerhand verschijnen er ook drommen uit verder af gelegen plaatsen. We zien hekenden uit Delft, Alphen aan den Rijn, Poeldijk, Leiderdorp, Naaldwijk, 'c-Grnvenzande, Maassluis, Leiden, Bodegra- jven, Rijnsburg De Lier, Oegstgeest Noot dorp. Zoetermeer-Zegwaard, Sassenheim enz. enz. Voortdurend komen nog nieuwe auto's aangereden en we vragen ons af, waar al die Landstormers moeten blijven. Als het ha'f acht geworden is klinken vanuit de groote Dierentuinzaal de eerste tonen van de Kon. Mil. Kapel, die vooi i propaganda-avond der Gew. Landstorm- nm. „Z.-HoUand West" haar medewerking •leent. Het lijkt wel of de muziek verhaas tend werkt op den nog steeds aanzwellen den stroom van belangstellenden. Want velen zetten er nu den draf in om snelle.' binnen te komen. En er rest nog een half uur voor „het" begint De zaal loopt voller en voller en biedt al heel gauw een vroolijken, feestelijken aan blik, mede door de vele vaandels der ver schillende afdeelingen. die rondom 't podium worden geplaatst. Jammer, dat duizenden andere belangstellenden, die óók aanwezig hodden willen zijn, geen plaats meer kon den machtig worden. De groote zaal is on der en boven vér voor acht uur totaal bezet- We merken o.m. öp kolonel H. de Iongh. Inspecteur van den B.V.L. als vertegenwoor diger van don Minister van Defensie; Luit Generaal L. F. Duymaer van Twist, voorzit ter van de Nat Landstorm commissie; Kolo nel J J G Baron van Voorst tot Voorst, Com- nd'ant van de Brigade Grenadiers en Jagers; Luit.-Kolonel M F J Phaff, Comman dant van de Jagers; Generaal-Majoor J H Reijnders Inspecteur van de Infanterie; Ge neraal-Majoor Dr S W van Praag, Inspcc- van den Geneeskundigen Dienst; Luit.- Generaal Jhr W. Röell, Commandant Veld leger, Gouverneur der Residentie: Luit.-Gen P J van Munnekerede; Luit.-Gen. b.d. Pil W Weber, Adjudant i.b.d. van II. M. de Ko ningin; Ros.-Luit.-Kolonei W. G. van Hoo- geniiu.vze, den burgemeester van Den Haag, Jhr Mr Dr L II N Bosch Ridder van Ro senthal; voorts tal van andere burgemees ters uit Zuid-Hólland-Wëst'; leden der Ge westelijke en Plaatselijke Lapdstormcom- missio Zuid-Holland-West; Plaatselijke lei ders en tal van hoofd--en, subalterne offi cieren. Opening door L. 6. Rooyaards De avond werd geopend met het staande zingen van het Wilhelmus, waarop de voor zitter van „Zuid-Holland-West", de heer L G. Rooyaards allen hartelijk welkom heette en zijn vreugde uitte over de massale opkomst. Hij deelde mede, dat niettegen staande deze groote schare belangstellenden ruim 4000 aanvragen voor kaarten helaas moesten worden afgewezen.Het gaat, den B.V.L. goed. aldus spr., met zijn 80.000 leden, waarvan „Zuid-Holland-West" er bijna 9000 telt. In de vijftien jaar van zijn bestaan is de B.V.L voortdurend gegroeid en hij groeit nóg! (Applaus). Spr. herdacht hierna den tweeden voor zitter der Gewestelijke Commissie, Mr Dr G N Veldhoen, die zijn hart zoozeer aan den B.V.L had verpand. Verzocht werd eenige «ogenblikken stilte uit piëteit voor dezen trouwen vaderlander. Spr. wierp vervolgens een terugblik op 't afgeloopen jaar. De oeconomische crisis bleef niet alleen voortduren, maar is nog verscherpt. Vervult dit ons met zorg, toch helpe ieder in eigen kring mede die zorg te verzachten en legge ieder zich toe op onder linge samenwerking. Toch ziet spr. licht punten. Van het jaar 1933 zal later gespro ken worden als van het Nationale jaar 1933. Na een nationale afbraak van 15 jaar is ons volk wakker geworden en heeft geroepen Oranje. Spr. herinnert aan de huldiging de nagedachtenis van Willem den ZwiJ ger, aan de huldiging van II.M. de Koningin het Stadion te Amsterdam. Uit al dit ge beuren heeft ons vo'k weer nieuwe kracht geput. Spr. brengt hulde aan de Regeering, die er niet voor terugdeinst die gezagsmaat- regelcn te nemen, die zij noodzakelijk acht jom het volksgeluk te .erzekeren. Spr. wekt de Landstormers op om paraat te zijn. Het bestaan van den B.V.L. heeft thans wellicht meer reden dan ooit te voren. Weet u hierbij gedragen door ons goed gezinde Nederlandsche volk, dat respect heeft voor de belofte van den Landstorm, dat dankbaar is voor de preventieve kracht, die er van ons Instituut uitgaat. Moge deze preventieve taak van den B. V. L. dezelfde en, hoewel onze B. V. L.ërs zich bij het teekenen van hun verklaring volkomen be wust waren, dat zij desnoods hun leven zul len geven voor vrijheid en voor recht, be zield van de gedachte: Met God voor Neder land en Oranjel Leve de Koningin! (hoera geroep.) Na deze woorden besloot de vergadering n telegram te zenden aip H. M. de Ko ningin, waarin opnieuw aan Haar en Haar Huis trouw en verknochtheid verzekerd verd. Toespraak Th. F. M. Schaepman De heer Schaepman, lid der Tweede Kamer, die nu het woord voerde, was he't steeds een genoegen voor den B. V. L. op te treden omdat hij hierdoor iets bij kan dra- en aan de versterking van de paraatheid an dit instituut. Nooilig is dit misschien niet, aldus spr., war hier 'n enthousiasme hecr^cht, d-pf'aanstekelijk wéi'kt. maar over- "g' Is bet wellicht niet in een tijd, die aangeduid wordt als een keerpunt in de we reldgeschiedenis. Als er storm op til is moet het huis worden gestut, en daarom roept spr jp navolging van hetgeen Minister Colijn in de Eerste, Kamer gezegd heeft tot den Landstorm: Sluit de. gelederen! Dat woord past vóór dezen tijd, want ook al is de Re geering waakzaam, en al geeft zij zich ge heel en al voor 't welzijn van 't land, zij zal daarin niet slagen, als zij niet onvoorwaar delijk kan rekenen op den steun en den trouw van allen. De B.V.L. staat achter het wettig gezag, en daarom stelt de Regecring prijs op dat instituut als orgaan van de Overheid. Er kan op gerekend worden, om dat .allenzich vrijwillig verbonden, en uit volle overtuiging. De Landstorm is niet ge richt tegen een partij, maar tegen allen van Wélke richting ook, die voornemens zijn langs illegalen weg te grijpen naar de macht Als er geen B. V. L. was zou hij nu nog moeten worden gesticht. Echter, de B. V. L. is diep geworteld in ons volk. getuige het stéëds toenemend aantal mannen, dat zich er bij aansluit. De moreele waarde daarvan als doorloo- péiVd protest tegen de groepen, die liet ge munt hebben op den Nederlandschen staats- en: rogeéringsvorm en als steun voor allen, die orde en gezag willen handhaven in de- ze£ moeilijke en onrustige tijden is zeer groot. Aan alle kanten werpen zich leiders op, die beginnen met het bestaande af te breken, met het vertrouwen te ondermijnen, met het suggerceren van schandalen, in plaats van mee te werken aan de verbete ring.''Zonder nóg ooit iets gedaan te hebben stéllen ze het voor, of zij ineens ons volk zullen voeren naar honger opstanding. In ons land hebben wij geen behoefte aan re volutie, maar alleen aan orde en rust, want in die atmosfeer zal het aan de beste van onze mannen, die aan de regeering zijn, ge lukken de gevolgen van de crisis te ver zachten en den toestand te verbeteren. Hoiidt de hoofden koel, sluit de gelede ren in den B.V.L., het orgaan in handen van de Overheid, ter bevordering van orde en rost (applaus). Spr. verwijst naar de sprekende film, die later' op den avond vertoond zal worden en waarin men H. M. de Koningin in het Sta dion te Amsterdam tot haar volk hoort zeggen: Wij willen onszelf zijn, wij willen onszelf blijven! Wij willen onszelf blijven en behouden de vrijheid voor allen. Wij willen geen dicta tuur en 'daarom zij de Landstorm waak zaam en paraat. En als de Regeering be veelt, „als het moet", strijden wij voor Va derland en Volk, onze Vlag. onze Vrijheid en voor Oranje. Dan is de B-.V.L. onnverwin- baar, want hij is zooals in het Wilhelmus zoo schoon geschreven staat Trouw tot in den dood (spontaan applaus). Toespraak Ds. Is. Voorsteegh Volgende spreker was Ds. I. Voor steegh, predikant der Ned. Herv. Gemeen te te Den Haag, die begon met op te mer ken dat het, speciaal gelet op de gebeurte- njsscui der, laatste dagen, opnieuw blijkt welk' een machtig voorrecht het is Neder lander. Vt zjin (xlaverend applaus). In dien géést Nederlander-, te blijven, daarvoor waakt mede de B.V.L. Het gebeurt nog al eens, dat de B.V.L. een vechtinstituut ge noemd wordt Doch dat is niet waar! De BrV.L. is een vredes-instituut bij uitnemend heid en het laatdunkend afgeven op deze organisatie doet denken aan het Neder- landsche spreekwoord: „Het zijn de slecht ste vruchten niet, waaraan de wespen kna gen* De B.V.L. is een mooi instituut, omdat hij een kostelijke eenheid vertegenwoordigt. Bovendien is het een vrijwillige. Land storm. En de vrijheid zit ons volk in het bloed! (applaus). Voorts vindt spr. den B.V.L zoo'n mooi instituut, ómdat deze be weging er van getuigt, dat er nog duizen den zijn die iets over hebben voor ideëele dinggn. Spr. memoreerde uitingen van Westland- sehe B.V.L.-ers, die hem kort geleden nog •zekerden: „Al is de malaise ook hoog gestegen,,wanneer Oranje in gevaar dreigt te komen vergeten we de malaise!" Dat is mannentaal! Hulde aan zulke Nederlan ders! (luid applaus). 'olgens stond spr. nog even stil hij enkele donkere perioden uit onze Vader- landsche Vaderlandsche historie, toen altijd •eer Oranje uitkomst bracht. Daarom Oranje boven. Leve de Koningin! Na de.toespraak van Ds. Voorsteegh kon digde een luid applaus de komst Minister van Defensie aan, die begroet werd mot het Wilhelmus en een hartelijk woord van den voorzitter. De mededeeling. dat nister Deckers juist vandaag jarig was, liet niet na een goeden indruk te maken. De Kon. Mil Kapel gaf wederom een num- er ten beste, gevolgd door een korte toe spraak van Res. Majoor J. P. Boots. Toespraak Res. Majoor J. P. Boots Majoor Boots reikte met een toepasse lijk woord d?n wisselbeker van „Zuid-Hol land West" uit aan den Ros. Eerste Luite nant D. G. Sanders, wnd. Plaatselijk Leider an de Landstormafdeeling Oegstgeest eu verder de medailles aan de beste, schutters Ier afdeel ingswedstrijden. Hij maakte oorts de aanwezigen attent op de door B. V. L-örs zelf ontworpen kaarten van Neder land (lichtbakken waarop de 1277 afdeolin- gen van den B. V. L zijn aangeteckend), en bood den voorzitter der Nat Landstorm- emplaar aan. Daarmee werd de eerste helft van den avond besloten. Toespraak Dr. K. Dijk Na afloop van de pauze hield Dr. K. D ij k, predikant der Geref. Kerk van Den Haag- West, een toespraak. Spr. begon mot de vraag te stellen of er •oor hem als predikant, als dienaar van het Evangelie, in zulk een vergadering wel plaats was. en of zijn woord hierbij we! paste. De B.V.L. is immers een organisatie, die het wapen hanteert, en het Evangelie bedoelt den vrede. De Landstorm roept als het moet op ten strijde, en het Evangelie kent slechts als idaal de. liefde. Zoo wordt de tegenstelling ook vaak gemaakt, doch ten onrechte. Want deze tegenstelling is valsch Zeker, het Evangelie predikt den vrede, maar die vrede in den dienst van God en het boodschapt de liefde, doch altijd onder worpen aan de liefde tot God. Het Evange lie wilvrede en liefde in den weg der gees telijke vrijheid, en deze vrijheid is alleen mogelijk, wanneer zij in ons vaderland be- schemid wordt tegen alle tvrannie, van we'- ke zijde ook. Welnu, tot die bescherming werkt oök mede de Vrijwillige landstorm. Dit keurkorps Is niet alleen tot steun van het wettig gezag; niet slechts tot bevestiging an den troon der Oranje's; ook niet illecr» ot een tegenweer 'tegen alle revolutie van vèlkn zijde ook, maar niet minder tot be- eiliging van de geestelijke vrijheid, (ap plaus). Deze gaat ten gronde én in de re- volut'e van links (want liet communisme kent alleen dwang) èn in die van fascisti sche zijde (want dc corporatieve staat kent slechts het algemeen belang, waaraan ieder groepsbelang onderworpen moot zijn). Ei dat is de dood voor de waarachtige geeste lijke vrijheid. Dan wordt de predik n-g v-an het Evangelie aan handen gelegd Daarte gen moet met kracht worden gewaakt. Nederland let op uw saeck. Bijzondere Vrij willige Landstorm, wees altijd paraat, en wees ervan verzekerd, dat een dankhaar volksdeel uw activiteit meeleeft. Het blijvo voor U: God Nederland en Oranje voor recht eu vrijheid! (daverend applaus). Do Oranjelilm draalt! Was al hetgeen tot dusver te zien en te hooren was geweest met geestdrift ontvan gen, nog veel sterker groeide, het enthousi asme toen Nederlands Oranjefilm op het doek werd gebracht. Men zag de huldiging van de Koningin in de hoofdstad, men hoor de haar kloeke woorden tot het volk van Nederland, men hoorde de Prinses spreken voor het Nat. Crisis Comité, kortom men ver nam allerlei nat onale gebeurtenissen bij uitnemendheid, die de zaal warm deden mee IJsa afloop van de filmvertooning sprak de heer Duymaer van Twist nog een kort eu krachtig slotwoord en behoorde deze onover troffen B.V.L.-parade weer tot het verleden. BONDSRAAD A.N.D.B. HET N.V.V. EN DE MARINE Dr. Polak sprak „Oostenrijksche" taal In zijn openingswoord voor de Bondsraad van de Alg. Diamantbewerker9botid beeft de heer H. Polak gisteren enkele woorden gezegd over de binnen- en buitenlandsche politiek, wplke gereleveerd dienen te worden! Sprekende over „de stormvloed van natio nalisme" verklaarde Dr Polak, „dat noch de S.D.A.P. noch het N.V.V. toen spr .voorzitter was van die lichamen, ooit iets te maken hebben gehad met de marine. De revolu tionaire daad van de Zeven Provinciën had echter een aanval tengevolge op de Vakbe weging." Formeel en persoonlijk kan men die ver klaring ten volle aanvaarden, zonder dat daarmee gezegd is, dat de indirecte invloed van N.V.V. en S.D.A.P. op de vloot niet tot de vreeseliike gevolgen heeft geleid. Het verhand tusschen een en ander hebben wii indertijd voldoende aangetoond. In de tweede plaats sprak de heer Polak de hoop uit, dat de arbeiders in Oostenrijk- de overwinning zouden behalen. De S.D.A.P. is in ons land wel heel gauw vergeten, wat zij vroeger leerde: Gij zult niet doodslaan. E"ger nog: opleiding voor moord partijen wordt voor 't buitenland reeds ver heerlijkt en voor 't binnenland in uitzicht gesteld Immers, Dr Polak verklaarde: „Tot nu toe is dit geweest een strijd on panier. Wanneer het fascisme werkelijk enn macht zal worden, wat, spr. niet gelooft dan zal het voorbeeld niet zijn Duitschland maar Oostenrijk." (Ap plaus). De S.D.A.P. is net een losgeslagen brulboei in de branding. Moest zij daérvoor nu jaren aaneen iedereen lasteren, die slechts ver- dcdiqina van het vaderland voorstond? Gemengd Nieuws. STEEKPENNINGEN BIJ DE MARINE Wegens het aannemen van gelden va'T inkeliers en onbetrouwbaarheid bij het doen van inkoopen zijn te Nieuwediep een hofmeester en een bottelier der marine ge arresteerd, terwijl tegen ©en aantal andere hofmeesters en botteliers nog een onderzoek gaande is. Ten einde het onderzoek niet te belemme ren, dat de marine-autoriteiten in samen werking met de recherche van Den Helder hadden ingesteld, waarbij verscheiden leve iers in verband met deze zaak werden gehoord, had men .volgens dc Tel. een groot aantal hofmeesters en botteliers tijdelijk „op geborgen", ten einde te zorgen, dat deze geen contact met de winkeliers konden heb ben. Dit heeft vermoedelijk aanleiding ge geven tot de geruchten van een massa ar •estatie van hofmeesters. Nadat hun verkla ringen zijn opgeschreven, zijn echter allen, behalve twee bij wie het can tamelijk groote bedragen ging, weer vrijgelaten. Bij de autoriteiten bestond al eenigen tijd it vermoeden, dat de betrokkenen, die in koopen deden, van de leveranciers, tege moetkomingen kregen. De eene winkelier deed dit omdat de andere het ook deed, ten einde een leverantie machtig te worden. Deze inkoopen betroffen de gamelle, d.i. de officierstafel. Behalve de gewone dagelijk- sche vergooding voor de levensbehoeften geeft het Rijk nl. voor de officierstafel een extra.toelage. Deze gamelle-gelden worden beheerd door den off'cier van de gamelle welke functie nu ;ns door dezen, dan door genen officier aan boord der schepen of de kazerne wordt waargenomen. KIND LEVEND VERBRAND. Te Steenwijk is een tweejarig kind van W. Keizer in een onbewaakt oogenblik in een tobbe met kokend water gevallen. De kleine is aftfi de gevolgen van de opgeloo- pen verwondingen overleden. DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL Te Arnhem heeft in de locomotieven loods op het emplacement der Nederlandsche Spoorwegen een doodelij'k ongeluk plaats gehad. De 56-jarige bankwerker Gerrit van den Brink, kwam door onbekende ooi-zaak met zijn hoofd in aanraking met den kop pelstang van een locomotief die proef- draaide. Met verbrijzelden schedel werd de ongelukkige dood opgenomen. Hij laat een vrouw en eenige kinderen achter. ZIJN VROUW DOODGESCHOTEN Toen de nachtwacht M. te Beek (L.) be zig was zijn revolver schoon te maken, gi.ig die door een onverklaaëbare oorzaak af. Het schot trof 's mans vrouw, die tegenover hem zat. De kogel ging dwars door haar onder lijf heen, na eerst een arm van hot dochter- erschroeid te hebben, vrouw werd dood opf BROEIING IN EEN VRACHTSCHIP Op bet aan de Sumatrakade te Amsterdam gemeerd liggend vrachtschip „Poelau Roe- biah" van de stoomvaartmij. Nederland trad broeiing op in een lading palmpitten, die gestuwd was in het bij de koel- en eskamer liggende ruim. Aan boord wer den eenige slangen klaar gelegd van de eigen brandhluscbinstallatie. De brandweer ïi met veel materiaal aanrukken. Brand ar was er echter niet. Wel is de lading uit het ruim varvvijderd. ALUMINIUM profielen voor de BOUWBEDRIJVEN R. H. I. W. A., Groenendaal 102 TELEF. 53809 ROTTERDAM Weerbericht. BAROMETERSTAND Hoogste Stand te Blaokshod 785 4. Lriagste stand te Jan Mayen 744.8. Stand vanmorgen ha}ftwaalf 782.5. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige N. O., later verander lijke wind,nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om hft vriespunt ÜTes nachts, overdag weinig veran dering in temperatuur. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 5.4 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 16 FEBRUARI. Van 's avonds 5.42 uur tot 's morgens 6.45 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Wurtzburg 0.00 0.00 Straatsburg 0.00 0.00 Rreiaaeb 0.4ft 0.46 lthelnfelden 1.68 1.64 Wesel Emmerik Dusseldorf Maastricht Veuio Hedon Vorig 1.07 1.07 1.2-3 1.21 1.28 1.2!» 0.60 Oé l 0.88 0.81 -1.48 OAO -0.83 -0.85 0.47 0.45 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS j II ing 10.2*1 22.37 Har ingen 11.20 -j3.i0 Hen helder 9.2,i 21.10 IJinuii en 4.41 16.. 4 H.vllollund .öu 16.02 Scheviningen 3.20 15.4U 16 Februari lJellevoetsl. 4.39 16.55 Willemstad 5.19 17.44 Brouwersh. 3. 1 16.1)7 Zierlkzee 4.21 J 6 51 Wouieklinge 4.(5 17.09 Vlissingen 2.8 16.o7 8.23 HlU i 16.42 I 16.43 POSTBEAMBTE GEARRESTEERD GEKNOEI MET POSTWISSELS. Woensdag is door de recherche van het bureau Warmoesstraat te Amster dam een 42-jarige besteller-sorteerder bij de Posterijen gearresteerd, vèr- dacht van diefstal van poststukken. Reeds sedert eenigen tijd werden brieVen vermist; een scherp onderzoek, werd ingesteld, met als gevolg de ar restatie van den besteller. Het gebeurt herhaaldelijk, dat personen, die een postwissel gestuurd krijgen,..dón wissel endosseeren ter overschrijving op de giro. Gesloten in een enveloppe wordt doze postwissel dan weer per post naar het giro kantoor gestuurd. Speciaal op dergelijke soort brieven, die gemakkelijk te herken nen zijn, door de aanduiding op de enve loppe, had de man het voorzien. Op sluwe wijze wist hij het endossement weg te wer ken. Hij plakte n.l. tegen de achterzijde van den postwissel een blanco postwissel met de achterzijde naar buiten. Op deze achter zijde vulde hij dan een ander endossement in. De naam dien hij gebruikte was natuur lijk valsch. Hij inde de postwissels meestal in het postkantoor St. Antonius Breestraat. Verschillende malen zijn op deze wijze personen benadeeld. Het is nog niet bekend hoe groot het bedrag is, dat de man in to taal heeft geïnd. 'N DUITSCH SCHRIJVER GEARRESTEERD Op last van de justitie zijn bij de Uitge versmaatschappij P. N. van Kampen Zo nen te Amsterdam, in beslag genomen alle exemplaren van het bock „Das Vaterland" geschreven door den Duitschen schrijver, Liepmann, die uit een Dudtsch concentratie kamp was ontvlucht. Ook moet volgens de Tel. Liepmann gearresteerd zijn wegens 0f>- zcttelijke beloediging, een regeer.end vorst of ander hoofd van een bcvrienden staat aangedaan wat gestraft wordt met gevange nisstraf van ten hoogste vier jaren of geld boete van ten hoogste driehonderd gulden, Er zit aan deze aangelegenheid een be langrijke politieke kant, daar de Justit t» door haar ingrijpen wil te kennen geven, dat vreemdelingen de gastvrijheid in Neder land niet mogen misbruiken om van hieruit tegen bevriende staatshoofden te ageeren. De bedoeling van de Duitsche regeering is Liep- mann's uitlevering te verkrijgen. MARGARINESMOKKEL. In den loop van Dinsdagnacht werd to Bergeijk door den rechercheur B. van de Crisis-Zuivelcentrale en het lid der vlie gende brigade N., beiden uit Eindhoven, bij den caféhouder K. te Bergeijk wederom 1290 pond gesmokkelde Belgische margarine m beslag genomen, welke door z.g.n. „dragers" juist over de grens te Lommen was go- bracht. Het af en aanrijden van een auto in dien nacht, deed een slag vermoeden, waaron de rechercheur achter het café de smokkel waar ontdekte. Proces-verbaal werd opge maakt tegen K. en de gesmokkelde marga rine werd onder groote belangstelling van het publiek van bergeijk naar Eindhoven overgebracht DOODELIJKE PAARDENTRAP Maandagmiddag schrok het paard, ge spannen voor de kar van den landbouwer Lenders te Hèlden-Grashoek (L.) Een zoó.u van den voerman, de 20-jarige J. Lenders, die als voorman naast het paard liep, kroeg •an het dier een trap tegen het hoofd, aan de gevolgen waarvan hij sjjoedig overleed BRUTALE INBRAAK Te Haarlem heeft zich 's nachts een in breker aan de Leidschevaart door overkllnl- ming van enkele schuttingen toegang ver schaft tot de woning van den banketbakker V. In de woning zijn tal van deuren, die ge;- sloten waren opengemaakt: het huis werd rlatcn langs een anderen weg dan walj'r men binnen gekomen was. Vermist wordt •n bedrag van f 90 en een fiets, waarmee de inbreker over ee, schutting geklommen is. LEVEND VERBRAND Tc Waalro is juffrouw v. H., die dezer dagen ernstige brandwonden opliep aan een kachel, aan de gevolgen overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2