llirumr ;Criïtsrijc (Inurmtt BURGEROORLOG IN OOSTENRIJK Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken HOLLANDIA WATER abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» cf. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5095 Bureau: Breest>"iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 13 FEBRUARI 1934 14e Jaargann Sbbertrntieprijjrn: Van 1 tot 5 regels 1.177» Elke regel meer0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 O, 'TIS „VOORWAARTS" MAAR De persdienst van het Nat. Jongeren Ver bond heeft een „Roseboek van de Muiterij" samengesteld, bijeengegaarde citaten uit de roode pers en objectieve verslagen van roo- f de bijeenkomsten tijdens en na de muiterij. Het is opvallend hoe gruwelijk de roode pers tegen deze documentatie-verzameling te keer gaat. De redactie put zich uit in ad jectieven, waaruit moet blijken, dat er nog nooit zoo'n lorrig geschrift verschenen is. 't Is jammer van papier en inkt. Want men verkrijgt, „deze tachtig bladzijden voor gulden koopend, een belaehelijk-knullige verzameling van te hooi en te gras zonder eenig oordeel bijeengebrachte knipsels, die het aankijken nauwelijks waard zijn' De lezer begrijpt reeds, dat de S.D.A.P. het bar onprettig vindt, op de verjaardag van de muiterij herinnerd te worden aan de houding van haar pers, haar mannen en haar vrienden. Want als er niet raak ge slagen was, zou de roode pers niet zóó schrikkelijk aan 't razen en tieren geslagen zijn, als nu het geval is. Ze had naar waarheid kunnen zeggen- och, nieuws staat er in deze brochure niet; men heeft het een jaar geleden allemaal in onze pers kunnen lezen. Dat ze over de verschijning zoo spin nijdig is, bewijst dus alleen, hoezeer men het betreurt, dat in deze daeen ons volk nog eens of voor het eerst zal lezen, welke revolutionaire klanken een jaar geleden in het roode kamp opstegen. In plaats van dit zooveel mogelijk te ver zwijgen, gaat men een verklaring geven, doch daarmee snijdt men zich zelf in min stens vijf vingers tegelijk. We weten nu al, dat dit „klungelig" saamgesteld boek, „dit miserabel prul werk" slechts een „bewijs is van de hope- looze stumperigheid van het Nat. Jongeren Verbond". Maar, waaruit blijkt dit dan op zijn allerduidelijkst? Ziehier het voornaam ste deel van het antwoord: Hoe flodderig dit boekje, door de keuze van dik papier en koeien van letters met kunst en vliegwerk tót een „boek" uitgedijd, is samengesteld, zal men aan stonds begrijpen, als men bemerkt, dat het voor het grootste deel bestaat uit "aanhalingen uit onze Rotterdamsche „Voorwaarts", terwijl het toch vanzelf Spreekt, dat, als men de houding van de sociaal-democratie voor hot nageslacht wil vastleggen, men voornamelijk zal na gaan, wat het hoofdorgaan der bewe ging. „Het Volk", bevat heeft Maar de samensteller van het boekje is waar schijnlijk een Rotterdammer en zoo heeft hij het plaatselijke blad maar bij den kop genomen en presenteert, wat hij daaruit met een losse hand weggeknipt heeft, als een overzicht van het geheel. We kunnen naar waarheid verklaren, dat de eerste drie regels in strijd met de waar heid zijn. Koeien van letters en loeiende koppen vindt men in de soc.-democratische propaganda-lectuur, maar hier niet. Eveneens durven wij de verklaring af te geven, dat de toon van Het Volk, het be zadigde hoofdorgaan, geen haar beter was. en geen greintje revolutionair minder, dan die in Voorwaarts, al geven wij toe, dat het laatste blad het nog iets verder in persoonlijk denigreerend geschrijf gebracht heeft dan de overige roode pers. Doch, hoe het zij, het is wel heel prettig voor het Rotterdamsche roode blad, dat nog al gaarne met artikelen van Vliegen en de Zeeuw komt, om zich aldus een brevet van onvolwaardigheid te zien uitreiken. Boven bedoeld artikel zoekt men in Voor waarts dan ook tevergeefs. De hoofdredactie in Amsterdam heeft hiermee een nieuwe zegswijze in het leven geroepen. Als het Rotterdamsche blad iets publiceert, zegt voortaan iedereen onmid dellijk: „O, 't is Voorwaarts maar!" En deze kleineering verklaart alles. Echter vraagt men toch onwillekeurig; ten eerste: waarom heeft de wijze hoofd redactie in Amsterdam er in Februari 1933 niet op gewezen, dat men Voorwaarts niet voor vol moest aanzien; en ten tweede: waarom dacht Mr. Troelstra in 1918, dat men het in Rotterdam veel beter wist dan in Amsterdam? toelichting van den marine-commandant omtrent de opschorting van verdere saiaris- korting is niet juist". Dit is alweer een jammerlijk staaltje van berichtgeving. Maar het volgende maakt het nog veel erger. Op 2 Febr. schreef de heer Van Klaveren, burger-secretaris van de (roóde) marine bonden, een ingezonden artikel in bovenge noemd blad en beriep hij zich op het be richt van 2 Januari, Daaruit bleek toch duidelijk, aldus betoogde hij, dat de com mandant wel degelijk had gezegd, dat de korting van de baan was. Doch, wat schrijft de hoofdredactie van het „Soer. Handelsblad" onder dit artikel? Dat het misleidende bericht van 2 Jan, waarop de schrijver zich beriep, ingezonden was door den heerVan Klaveren zelf! Tableau! Dit ohjuiste bericht nu is de grondslag geweest voor tallooze beschouwingen; niet alleen in de onvolwaardige Voorwaarts, maar evengoed in de gezaghebbende Bra bantsche en Twentsche edities. Wie de schandelijke taal, waarin 't vorig jaar de muiterij toegejuicht en revolutie gepredikt werd, nog eens overleest, vraagt zich af, of de S.D.A.P. nu wel de eerstgeroe pene is om over „Musserts verwilderd ex tremisme" te schrijven, waartegen „de re geering verplicht is in te gaan, zooals wij (sociaal-democraten) er huiten de regeering met kracht tegen ingaan", omdat „Musserts staatsgevaarlijkheid thans vaststaat"? Dat schrijven dezelfde menschen, die 6 Februari 1933 een artikel in de roode pers besloten met deze triumfkreet: „Anders dan andere avonden stappen de matrozen de valreep op...... Niemand zegt watIedereen denkt er het zijne van „Muiterij in IndiëNegen officieren gevangen „Dat zegtalles!" Waarlijk, zulk geschrijf zegt voor de be trouwbaarheid der S.D.A.P. alles! Hevige gevechten eischen talrijke dooden en gewonden in vele plaatsen Socialistische partij opgeheven Weensche Raad ontbonden BINNENLAND. CONT1NGENTEERING MEST STOFFEN VOOR STIKSTOFMESTSTOFFEN OP 100 pCt. GESTELD Bij K. B. van 12 Febr. is bepaald dat het gewenscht is tot tijdelijke beperking van den invoer van stikstof houdende meststof fen over te gaan. Hierbij is bepaald: Gedurende het tijdvak van 6 maanden, aanvangende 1 Jan. en eindigende 30 Juni is de invoer uit ieder land verboden van kalk- salpeter, kalkammon-salpeter en ander am moniumnitraat, zoomede van leuna-salpeter en zwavelzuren ommoniak, voor zoover deze meer bedraagt dan 100 ten honderd van de hoeveelheid, welke gemiddeld in de maan den Januari tot en met Juni van het jaar 1933'uit dat land is ingevoerd. Onze minister is bevoegd, om boven de ingevolge het vorig lid bepaalde contingen ten bijzondere contingenten vast te stellen voor den invoer uit nader door hem aan te wijzen landen. Door onzen minister kan worden vastge steld een lijst van goederen, welke niet val len onder de in het vorig lid bedoelde. Met ingang van den dag, waarop dit be sluit in werking ,treedt(dat is dus heden: Red.) zal de invoer der in het vorig arti kel bedoelde goederen slechts zijn toege staan, indien daarbij wordt overgelegd een daartoe door of vanwege onzen minister af gegeven vergunning. Het in het eerste lid bepaalde geldt niet bij invoer van de in dit besluit genoemde goederen, welke vóór een door onzen mi nister të bepalen datum ten rechtstreek- chen invoer worden aangeboden. TER DOCUMENTATIE Het Roseboek van de Muiterij van het N. J. V. geeft niet meer dan het met beschei denheid geven wil. Zeer weinig commen taar, zeer veel materiaal. De jongeren ma tigen zich geen onbescheiden oordeel aan, maar laten de feiten, de roode pers en de revolutionaire heeren zelf spreken. Nieuws staat er dus in deze lijvige bro chure uiet veel. De groote beteekonis is echter, dat in boekvorm is vastgelegd, wat in kranten verspreid was. Wat in de brochure bijeengebracht ls, hadden ook wij verzameld; behalve één uit zondering en die is te aardig om niet te vermelden. Met graagte vermeldde de roode pers, dat door het „Soer. Handelsblad" op 2 Jan. was meegedeeld: „de salariskorting is van de b a a n". Echter verzweeg die pers, dat reeds op 3 Jan. een officieele mededeeling werd gepubliceerd, waarin stond: „Het gis teren (2 Jan.) geplaatste bericht inzake de DE REIZEN VAN DR. COLIJN Dr. Col ij n, die uit Londen is teruggekeerd. .1 gisteren zijn ambtsbezigheden heeft hervat, heeft zich over zijn reis naar Londen in dezen zin uit gelaten, dat hij deze reis als een particuliere aan gelegenheid had beschouwd en wenscht te blijven beschouwen en dat hij het op prijs zou stellen in- "en men dit wilde respecteeren. Naar aanleiding van in de pers verschenen be richten over een voorgenomen reis van minister Colijn naar Ned. Indië, kan worden meegedeeld, dat indien de minister zich zal kunnen losmaken, hij het voornemen koestert om een kort bezoek per vliegtuig aan Indië te brengen, teneinde maatre gelen te bespreken, die noodig zouden kunnen wor den tot verlaging van het uitgavencijfer, nadat dit op de begrooting voor 1935 tot 342 millioen zal zijn teruggebracht. GEMEENTESECRETARIS VAN DEN HAAG In de gisteren, gehouden raadsverga dering was aan de orde de benoeming van een, gemeente-secretaris in de plaats van Mr. Di\ Ter Pelkwijk, die gelijk bekend tot burgemeester van Utrecht is benoemd. Op de voordracht van B. en W. kwam voor Mr. J. R. M. van Angeren, referendaris bij het departement van Justitie en Mr. A. Koelma, gemeente secretaris te Alkmaar. Na twee vrije stemmingen had her stemming plaats tusschen Mr. v. Ange ren en Mr. Dr. J. J. Boasson, chef van de afdeeling sociale zaken ter ge meente-secretarie van Den Haag. Laatstgenoemde werd benoemd met 23 stemmen tegenover 22 stemmen op Mr. van Angeren. Zoo is het dan eindelijk in Oostenrijk ge komen tot de uitbarsting, die reeds lang ge vreesd werd en die ook welhaast onvermij rielijk was bij den gespannen politieken toe- stand en het feit, dat de burgers gewapend tegen elkander over stonden. Nu de sociaal-democratische arbeiders in partijgebouwen, fabrieken en woonhuizen vechten met geweren, granaten en mitrail leurs tegen regeeringstroepen, die hunner zijds zelfs met houwitsers te werk gaan om de eigen landgenooten tot overgave te dwingen, denkt men terug aan den tijd, nog slechts enkele jaren geleden, toen de sociaal-democratie te Weenen heer en mees ter was en een verschrikkelijke terreur op andersdenkenden uitoefende. Uit dien tijd van de roode terreur dateert het opkomen van de burgerwacht, die vast besloten was om desnoods geweld tegenover geweld te stellen en zich daarom wapende op eventueele aanvallen van sociaal-demo cratische zijde. Het is een lijdensgeschiedenis geweest van het begin tot hét eind. Herhaaldelijk heeft de burgeroorlog gedreigd. Nu cn dan is het tot botsingen gekomen. Tot het anti-roode deel van de Oosten- rijksche burgerij de overhand kreeg en de tegenwoordige periode van politieke span ningen intrad, waarin de sociaal-democra tie al haar kansen verloor. Het, vaderlandsche front (uit Heim- vvehren en een deel der Christelijk-sncialen gevormd) ontstond en kwam aan het be wind. Dollfuss was er de opperleider van, Prins Starhemberg de tweede man. Dit front voerde den strijd in de eerste plaats tegen de Duitsch-gezinde nationaal socialisten, die Oostenrijk in het rijk van Hitier wilden doen opgaan. Maar nadat de sociaal-democraten on langs hadden geweigerd zich achter Doll fuss te scharen, keerde het zich gaandeweg ook scherper tegen hen. Het zijn de van huis uit anti-roode Heim- wehren geweest, die den laatsten tijd her haaldelijk en met steeds meer energie erop hebben aangedrongen, dat de sociaal-demo cratische partij, op het voorbeeld, dat Ber lijn gegeven had, ontbonden zou worden. De sociaal-democraten hebben zich dit niet zonder slag of stoot willen getroosten. En wat gisteren in Oostenrijk heeft plaats gehad is daar het gevolg van geweest. In Linz.is de burgerstrijd begonnen, toen de staatspolitie in het soc.-dem. partijge bouw een onderzoek naar de aanwezigheid van wapenen en munitie wilde instellen. Dat de sociaal-democratische Schutters- bond in rijke mate van wapenen en muni tie voorzien was, hebben de feiten uitge wezen. Ze hebben, om hun machtspositie in een deel van het land, waar ze bij de laatste verkiezingen nog in de meerderheid wa ren, te handhaven, zich met wapengeweld tegen het staatsgezag gekeerd, in de weten schap, dat het voor hen zou zijn een strijd on leven en dood. Zij hebben er bloed en ellende voor over gehad om zich in een on- eelijken strijd nog zoo lang mogelijk te doen eel den. Het gruwelijk wapen der algemeene sta king, als politiek middel, hebben zij gister middag plotseling over de wereldstad Wee nen doen neerdalen. Ze hebben daarmee een geweldige ver antwoordelijkheid op zich geladen. Uit politiek oogpunt bezien is hun hou ding min of meer dwaas, omdat in de hui dige situatie daardoor het bewind Dollfuss wel eens zóódanig in de knel zou komen, tusschen hen en de nazi's, dat laatstge noemden de overhand in Oostenrijk kre gen. En wat hun dan staat te wachten ken- >n zij aan het Duitsche voorbeeld. Het kost den Oostenrijkschen socianl-de- mocraten klaarblijkelijk veel moeite om hei feit te erkennen, dat ie wind in Europa niet meer uit den rooden hoek waait. Rood wanbeheer heeft vrijwel overal een reactie veroorzaakt, die zich in een krach tiger gezagshandhaving dan we het den laatsten tijd gewend waren, openbaart. Het is de onvergeeflijke dwaasheid van de leiders der sociaal-democraten in Oosten rijk, dat zij de bakens niet hebben weten te verzetten toen het getij verliep. Het bloedbad te Weenen en elders in Oostenrijk komt geheel op hun verantwoor ding. Weenens stadhuis bezet Het stadhuis in Weenen is gisteravond door troepen en politie bezet. De regeering heeft besloten tot ontbinding van de sociaal-democratische partij en van den Weenschen gemeenteraad. De soc. dem. burgemeester Seitz mocht het stadhuis niet verlaten. Tot regeeringscommissaris in Weenen is benoemd minister Schnütz. Bij de bezetting van het stadhuis werd van soc. dem. zijde geen tegenstand geboden Een aantal socialistische ambtenaren -erd Ook de vice-burgemeester van Weenen, Emmerling, de leider van alle stedelijke be drijven, is in de avonduren in hechtenis ge nomen De bondsleider van de Heimwehren, vorst Starhemberg, heeft met het oog op de go- beurtenissen van Maandag de geheele Oos- tenrijksehe Heimwehr gemobiliseerd. Door het persbureau van Starhemberg wordt medegedeeld, dat de Heimwehren aan de zijde van het bondsleger en van de po litie voor de handhaving van de orde zulle zorgen. Starhemberg heeft zich naar Linz begeven om eventueel maatregelen te treffen. Hij wordt vergezeld door een afdeeling van hel SchutzcorpA, Ernstige botsingen Te Linz heet het verzet der soc. dem. ge broken. Officieele gegevens over het aantal dooden en gewonden, dat gevallen is bij den strijd tusschen de politie en de socialistische schutters waren gisteravond nog niet te krijgen. Te Weenen is gisteren, vooral in den avond, hevig gevochten tusschen regeerings troepen en den socialistischen schuttere- bond. De strijd vond in de buitenwijken Ottokring, Simmering en Dornbach plaats. Zelfs in de binnenstad hoorde men het ge roffel der machinegeweren. Laat in den avond had de Schuttersbond zich op den boven Weenen liggenden Laar- berg samengetrokken. Te Ottokring moet de toestand zeer kri tiek zijn geweest. Daar werkten de troepen met zoeklichten. Tot gisteravond waren er volgens de po litie, twee personen gedood en 18 gewond Gisteravond half elf werd 't station van Heiligenstadt door de socialisten bestormd. Een persoon werd daarbij gedood en ze ven personen liepen zware verwondingen op Later werd hel station door leden van het Schutzcorps heroverd waarbij vijf sociaal democraten om het leven kwamen. Het Ostbahnhof was ook in handen van de socialisten. Heimwehr en politie onderna men een gemeenschappeiijken aanval op het station, waarvan het resultaat nog niet bekend was toen dit bericht werd afgezon den. Een der centra van den strijd was het z.g. Reumann-hof, waar een kapitein van het bondsleger gedood werd. IN DE PROVINCIE In Stiermarken 37 dooden. Uit Stiermarken komende berichten mel den, dat te Graz en in de omgeving der staci 1 in de voorsteden Eggenburg en Andritz, smede in Bruck aan de Mur bij de >otsin- gen tusschen de door militairen versterkte gendarmerie en de leden van den Schutz- bund 37 dooden zijn gevallen. Daaronder zijn 11 militairen en gendarmen en 26 Marxisten. In de avonduren was de rust nog niet her steld. Verder wordt nog uit Graz gemeld, dat ook deze stad in het duister is gehuld. In een arbeiderswijk te Graz hebben le den van den Schutzbund een wachtlokaal bestormd en zich daar verschanst. Zij wor den op het oogenblik door politie en militai ren belegerd. Bij de gevechten in Eggenberg zijn, vol gens tot nu toe ontvangen berichten, 3 per sonen gedood en li zwaar gewond. Ook de strijd te Bruck aan de Mur ont- wikelde zich zeer bloedig en duurde nog voort toen het bericht gisteravond werd af gezonden. Bijzonderheden ontbreken, daar het telefoonverkeer onderbroken is. Ook uit Leoben en 't geheele boven-Stier- markensche industriegebied worden botsin gen gemeld, waarbij ook militairen moes ten ingrijpen. To Innsbruck Uit Innsbruck: Politie en Heimwehr heb ben Maandagmiddag tusschen 3 en 4 uur alle sociaal-democratische gebouwen te Innsbruck bezet, o.m. het partij-lokaal Hotel Sonne, hot vakvereenigingshuis, de Arbei- terkammer en het gebouw van de Volks- zeitung. De bezetting geschiedde overal rus tig. Het centraal-station en andere openbare gebouwen werden eveneens door, afdeelin- gen van Heimwehr bezet Voor het partijge bouw zongen sociaal-democraten de Interna tionale. Afkondiging van Standrecht s was te Linz en Weenen het stand recht afgekondigd. Gisteravond is ook in geheel Beneden- Oostenrijk, in Karinthië en Stiermarken het standrecht afgekondigd. Te Graz werd Maandagmiddag op aan stichting van den directeur voor den Veilig heidsdienst het tramverkeer stopgezet De -vond voorstel ling in den stadsschouwburg DOLLFUSS te Graz en een vastgestelde zitting van den gemeenteraad zijn afgezegd. De directeur voor de Veiligheid voor Stier marken heeft de Stormscharen, den Vrij heidsbond en de Christel. Duitsche Turners als beschermingscorps in dienst gesteld. De scholen zullen Dinsdag gesloten zijn. Arrestatie van soc.-dem. leiders. Van de bekende sociaal-democratische lei ders zijn o.m. gearresteerd: bondsraad ge neraal Koerner, de militaire deskundige van den Schutzbund, de vak vereen igingsïeiders en afgevaardigden van den nationalen raad Foi-stner en WeigI, voorts de president van den Weenschen Landdag en lid van den nationalen raad, dr. Danneberg, de bonds raad en secretaris der sociaal-democratischo fractié, Schaerf, Paul Richter, Schneidmadl en Eisig Maurer. De burgemeester van Wee nen, Seitz, bevindt zich ten stadhuize. Hij mag het gebouw niet verlaten. Nationaalsocialistische proclamatie. De leiding der N.S.D.A.P. voor Oostenrijk publiceert het volgende officieele bericht over de gebeurtenissen in Oostenrijk: De poging van prins Starhemberg en ze kere Christelijknsociale kringen om met de hulp van gewapende benden de formeel nog bestaande grondwet van Oostenrijk geheel ter zijde te stellen en in haar plaats de naakte Heimwehr-dictatuur in te stellen, heeft te Weenen, Linzen op andere plaat sen geleid tót het uitbreken van bloedige gevechten, welke reeds tal van dooden heb ben geëischL Tegelijkertijd werd in gehee' Oostenrijk de algemeene staking geprocla meerd. In dit resultaat openbaart zich de geheele waanzin van een regeeringspolitiek, welke zonder eenigen aanhang in het volk en alleen gesteund door de gewapende macht en door betaalde benden sedert maanden het nationaalsoeialisme, de grootste en ge weldigste volksbeweging van Oostenrijk vervolgde en onderdrukte, doch daarbij vol komen over het hoofd zag of niet wilde zien, dat tegelijkertijd het bolsjewisme en zijn organisatie zich achter haar rug, ja onder haar bescherming met alle macht wapenden. De gevolgen dezer politiek konden niet uitblijven en thans moeten brave politie agenten en in het verdere verloop ook leden der weermacht hun leven op het spel zet ten en ten offer brengen, terwijl de -onmid dellijke veroorzakers der actie, de laffe ter roristische benden van de Heimwehr van het tooneel zijn verdwenen. Do strijd der nationaal-socialistische be weging was van het begin af tegen dit ven waanzinnige als misdadige systeem gericht. De nationaal-socialistische beweging wei gert zich solidair te verklaren met de soci aal-democratie of zich met haar te verbin den, doch deze uat haar principieel stand punt resulteerende houding verhindert haar niet evenals tot nu toe ook verder de re- geering-Dolffuss met alle macht te bestrij den en door de omverwerping van dit voor volk en staat verderfelijke systeem de voor waarden te scheppen voor een reorganisatie. Oostenrijk welke in overeenstemming is met den waren volkswil. Uit de soc. dem. partij getreden. In een mededeeling van de Officieele Be richtendienst wordt bekend gemaakt, dat do leider van de soc. dem. partij in Karintie, plaatsvervangend landeshauptmann Zein.t- zer, verklaard heeft uit de partij te treden De burgemeester van Klagenfurth heeft dit oorbeeld gevolgd. In Vorarlberg hebben aldus deze mede deeling de soc. dem. leiders en do Landes hauptmann verklaard, dat zij de voorgeval len botsingen veroordeelen. Zij geven de verzekering, dat geen sociaal democraat in Vorarlberg deel zal nemen aan deze Nadere berichten uit Weenen Uit Weenen omstreeks middernacht: Uit Steyr in Opper-Oostenrijk wordt ge meld, dat daar twee personen bij de onlus- IEDER RECHTGEAARD NEDERLANDER DRINKT het Kalk- en Jodiumhoudend HET BESTE TAFELWATER Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen BIz. 1 In Oostenrijk woedt burgeroorlog. De sociaal' democratische partij door Dollfuss ontbonden. Dc Weensche gemeenteraad eveneens ontbonden. Minister Schmitz regeeringscommissaris in de hoofdstad. Hedenmorgen duurden de gevechten nog voort. Aan de zijde der regeering vielen tot dusver 21 dooden. De Heimwehren zijn gemobili' seerd, doch nog niet opgetreden. De algemeene staking in Weenen wordt verzacht door de tech' nische hulp van het Vaderlandsche Front. BIz. 2 De dag van de algemeene staking te Parijs is rustig verloopen. Elders kwam het tot kleine rel' letjes. Geruchten over Presidentscrisis in Frankrijk in verband met den zwakken gezondheidstoestand van President Lebrun. Jaarverslagen 1933 N.V. Amsterdamsche Liqui- datiekas, N.V. Staafwerken De Maas en N.V» Alphensche Bank. 1 vrijstellingen bij de Omzet« BIz. 8 Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van het Zuiderzeefonds. De minister van Justitie heeft een circulaire doen uitgaan inzake scherper optreden tegen revolution naire uitingen. B. en W. van Amsterdam doen dc Raad voor stellen inzake het lidmaatschap van ambtenaren en werklieden van revolutionaire Te Weesp zouden militaire stukken zijn ont vreemd, welke tot huiszoekingen hebben aanleiding gegeven. van Roon'S JIutq I MPORT Ook voor 1934 model Auto's het voordeeliget VL AARDINGEN-OOST TEL. 143 mam STARHEMBERG ten zijn gedood. Een Duitsoh fabrieksdirec teur zou door de menigte zijn overvallen en neergeslagen. Een commissaris van politie is in den strijd gedood. De verliezen in den tot dusverre, om streeks middernacht, gevoerden strijd wor den van regeeringswege voorloopig geschat op 20 dooden en 60 zwaar gewonden. De schattingen van andere zijde zijn echter hooger. Bérichten over de verliezen der socialis ten ontbreken. De strijd was te middernacht ge concentreerd om het Oostelijk station, waar de troepen een pantsertrein en artillerie tegen de socialisten in het gevecht hebben gebracht. De arbeiders hebben het station bezet. Een tweede strijdoentrum bevond zich in het negentiende district ron dom het Marx-Hof. De troepen en de politie waren daar in den aanval. Op den Guertel vonden omstreeks middernacht straatgevechten plaats. De lange duur van dezen nachtelijken strijd verklaart men, door er op te wijzen, dat men aan de regeeringszijde in den aanvang den ernst van den toestand en de strijdvaardigheid van de uitstekend uitgeruste, vele duizen den tellende leden van den Schutz bund, onderschat heeft en dat tenge- volgen van de onlusten in de ver schillende landen de troepen versnip perd zijn. Om middernacht heeft de regeering aan de pers een oproep aan het volk gezonden, waarin de regeering ver klaart den toestand meester te zijn. Zij zou met de ten dienste staande machtsmiddelen de socialistisch-com- munistische omwentelingspoging ra dicaal onderdrukken. Na de arrestaties van de toonaangevende leiders waren thans voorbereidende maatregelen ge- (7Je verrnlq bh. 2)

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1