I MELKTROEBELEN Wordt door pijn U 't slapen belet, dan komt rust door 'n AKKER-CACHET MAANDAG 12 FEBRUARI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 De eerste dagen na zijn kabinetsvorming werd Doumergue, de nieuwe Fransche ministerpresident, steeds door een groot aantal journalisten opgewacht. Soldaten, die te Parijs gelegerd zijn, hebben hun nachtkwartier in het Cirque d'Hiver, 't Paleis te Hsinking, waar 1 Maart de kroningsplechtigheid van Poe-Ji zal plaats Hébben. Geheimzinnigheden van de consumptiemelk Wat standandiseeren is Ook met boter is het niet pluis Als de samenleving verambtenaart begint alles stroef en stram te loopen. Men krijgt geen vlotte gang meer van het ingewikkeld J aderenstelsel van de maatschappij. Ambtenarij brengt mee een binden aan bepaalde regels voor wat tot dusver zich vrij kon bewegen. En hoe ingewikkelder een bepaalde zaak is, die in handen van ambtenaren komt, hoe meer men krijgt re gel op regel, gebod op gebod, hier een wei nig, daar een weinig. We zeggen hiermede heelemaal geen kwaad van den ambtenaar. Dat zijn vaak de meest brave $n beste men- schen, welke er zijn, die echter door het pu bliek aangezien worden voor de lastposten. Doch dat is zoo niet. Het stelsel is de last post en de ambtenaar, die de uitgevaardig de regels en besluiten toepast doet niets meer dan zijn plicht. En iemand die zijn plicht doet moet niet gesmaad worden, om dat hij zijn plicht doet. Mag nooit verweten worden, dat hij doet wat hem opgedragen wordt. Ook de boeren en tuinders van thans, die van alle kanten onder allerlei ambtenarij .Vallen moeten dit wel bedenken. Al is het in te denken, dat een leider van een vrij bedrijf als de boerderij (en ook de tuinderij) is, wel eens kitteloorig wordt, als een ambtenaar, zijn plicht doende, zich met dat bedrijf bemoeit, toch moet hij dat nooit wreken op dien ambtenaar. Men bereikt daar niets anders mee, dan dat men een onschuldige treft, iemand, die doet wat hem is opgedragen. De crisis in de land- en tuinbouwbedrijven is gekomen en heeft die bedrijven m de branding van de tijdzorgen geworpen, waar in ze dreigen ten onder te gaan. Van hooger hand is ingegrepen, ook op verzoek, drin gend verzoek der betrokkenen. De geheele maatschappij staat of valt met het staan of vallen van de plattelandsbevolking. Dat was j mede een argument om in te grijpen. Maar dat ingrijpen kan ook zóó zijn, dat het alleronaangenaamst is, dat is nog daaraan toe, doch dat het meer schade doet dan wel noodig is, of wel zoo, dat men allerlei misstanden ziet ontstaan of bepaal de onderdeelen noodeloos schade berokkent en de schijn wekt met min of meer groo- te zekerheid, dat het niet enkel schijn is dat er iets niet in de haak is. Daar hebt ge de crisis-varkenswet, waar van indertijd bij het inwerking treden ge zegd werd, dat het de meest volmaakte of ideale wet was. Nu als van een wet gezegd wordt, dat ze menschelijkerwijs gesproken volmaakt is, dan weten we het wel. Zoo werd indertijd ook eens van een kieswet ge sproken, doch de praktijk was iets anders. Daar hebt ge ook de Crisis-Zuivehvet. Een Jaar geleden zaten we midden in de marga rinemengers- of melangeursmisère. We werden daarin getrokken, doch heb ben ons daar toen van af gewend, ook al, omdat het geen landbouwaangelegenheid was en dus niet op onzen weg lag, mede omdat we ons niet voor een belangenkar- retje willen laten spannen. In de laatste maanden is één van de za ken, die iets meer dan gewone belangstel- ling van ons vraagt, de melkerij. En daarover willen wij nu eens het een cn ander mededeelën. Niet over alles wat aan de Crisis-Zuivel- wet enz. vast zit. Dat zou een tamelijk uit voerige brochure worden, misschien wel een omvangrijk boekdeel. Wij willen ons bepalen bij een enkel on derdeel er van, met Men weet, of misschien weet men het ook niet, er zijn taxemelkers, consumptiemel kers, industriemelkers, contractboeren en veilingboeren. Men heeft minimumprijzen, kwaliteitsprijzen, contractprijzen, geen prij zen, lage prijzen enneen hooge prijzen heeft men niet wij spreken over prijzen voor de boeren, niet over die voor de con sumenten Men heeft heffing, afdracht, toeslag. Men heeft leveranciers, grossiers, slijters. Men heeft gemeenten met of zonder consumptiemelkregeling. Men heeft gros siers-fabrikanten, slijters-fabrikanten, en fa brikanten zonder meer. Er zijn zelfkazende, zelf karnende en zelfventende boeren. Ja wat heeft men al niet! Zooals men ziet is hier het eldorado voor den rasechten ambtenaar. Voor iedere groep of categorie een vakje, dus veel vakjes, veel boeken, veel papieren, veel gevallen, waar men geen weg mee weet, veel staten, veel contróle, enveel overtredingen, bewust meer nog, onbewust. Overtredin gen, die geen overtredingen zijn, en dezelfde vertredingen, die wel overtredingen zijn. Raakt ge de kluts kwijt /an deze redenee ring? We hadden niet anders verwacht. Zelf raken we in dezen chaos ook de kluts wel eens kwijt. En er zijn ook onder de ingewijden, die het juiste spoor niet meer schijnen te we ten en industriemelk in de consumptie brengen. Industriemelk moet natuurlijk oor industrie gebruikt worden. Ook de in dustriemelk, die door veilingboeren op de veilingen verkocht wordt aan de hoogste bieders. Aan consumptiemelk worden hoo- gere eischen gesteld ener moet geld voor de Crisis Zuivel Centrale van betaald worden. Het is echter een publiek geheim, dat er ook industriemelk voor de consumptie ge bruikt wordt. Misschien kan een kleine his torie dit verduidelijken. Enkele belangheb benden bij de melkregeling reden eenige weken geleden achter een met melkbussen volgeladen groote vrachtauto aan. die naar een onzer groote steden ging. De labels aan deze bussen wezen er op, dat de inhoud in dustriemelk was, op een veiling gekocht. Met begrijpelijke nieuwsgierigheid waar toch deze „industrie"melk zou blijven, bleef men de vrachtauto volgen, die verdween bij de aflaadplaats vaneen der grootste melkinrichtingen dier stad. Nu is het waar, dat groote melkinrichtin gen vooral des Zaterdags bij een gewone dagleverantie te kort komen, omdat op dien dag bijna dubbel zooveel melk geleverd moet worden aan de particulieren met het oog op den Zondag. Deze inrichtingen, die veel can- tracten met de boeren hebben loopen, ont vang enechter des Maandags vèel teveel melk, als n.l. de Zondagsmelk ook in hun contract is begrepen. Deze over-melk moet dan wel door hen als industriemelk ver werkt worden. En zoo zou het eene het an dere weer kunnen goedmaken. Dat zou kunnen. Maar als industriemelk zoo maar in de consumptie gebracht kan worden dan rijst dadelijk de vraag of dit dan alleen maar Zaterdags gebeurd en al leen maar in zoon hoeveelheid, als er Maandags weer over is. De verleiding is natuurlijk al te groot om ook an dere dagen en in ongelimiteerde hoe veelheden deze (goedkoopere) melk in de straathandel te brengen. De consumptiemelker, die zoowel door hy giënische maatregelen, door bedrijfsinrich ting, door fokken van uitmuntend vee, in één woord, door de bijzondere zorg, die hij aan de melk besteedt, en waarvoor jaren gewerkt, ziet zich hier benadeeld door hen die profiteeren van de goedkoopere prijzen, waarmede de leveranciers van een „groote plas" tevreden-moeten zijn. Als dan de industriemelk gelijkgesteld mag worden aan de consumptiemelk, om dan maar niet dadelijk dat verschil op geheven en alle melk over één kam gescho ren? Dan verwekten zulke eigenaardige praktijken ook geen ergernissen meer. Nu moet alles weer apart verordonneerd wor- Maar als industriemelk anders is dan consumptiemelk. dan ook geen door de vin gers zien bij overtreding der ordonnantiën. En autoriteiten weten, dat er op deze wijze geknoeid wordt. Maar nog erger weten ze. Zoo bijvoorbeeld dat consumptiemelk eerst ten deelo ontroomd Dat noemt men „standaardiseeren", om dat bij Koninklijk Besluit tot toepassing an art. 14 en 15 der Warenwet, het z.g. „Melkbesluit" voor consumptiemelk een be paalde „standaard" is vastgesteld, n.l. dat minstens 24 vet in de droge stof, dat 2,88 vet in de melk moet bevatten. Het is natuurlijk een goede bepaling, dat een minimum vetgehalte voorgeschreven is. AI is het dan ook aan de lage kant. En dat het de lage kant is, is voor meerderen, die consumptiemelk in handen hebben, 't zij als detailverkooper, 't zij als grossier of zuivel- inrichting, een reden om de consumptie melk eerst een „bewerking" te laten onder gaan. Al zegt nu het zoo pas genoemde Melk besluit ook, dat van consumptiemelk niets mag zijn onttrokken noch toegevoegd, toch gebeurt dit en, naar ons medegedeeld werd, niet zoo weinig ook. Wij hebben het ontroomen van con sumptiemelk met eigen oogen gezien en men was, hoewel men wist, dat het voor de pers was, dat wij kwamen, er heelemaal niet schroomvallig voor, om ons toe te laten en alles te laten zien. Men gaat heel eenvoudig te werk. Al de melk, die men heeft, tot op het bedoelde vet gehalte ontroomen is niet noodig. Dat zou te omslachtig zijn nu het heel gemakkelijk anders kan, door n.l. een vooraf bepaald ge deelte geheel te ontroomen en deze door de andere melk te mengen. Dat men hier dus alle beide bepalingen van het Melkbesluit overtreedt door af te halen en bij te voegen speelt geen rol, het resultaat is hetzelfde als alleen „onttrekken" van een gedeelte het vet. Van de melk, die men heeft van eigen be drijf of van vaste leveranciers of gekocht op de veilingen, wordt een monster genomen om het vetgehalte te bepalen. Dit bedroeg in ons geval 3,2 Met een gehalte van 2,a is aan de wet voldaan, dus er kon wat af. De hoeveelheid melk die op dat oogenblik „bewerkt" werd bedroeg ongeveer 1400 L. Hiervan kon 1400 maal 0,3 vet afgeroomd worden of 4,2 K.G. room. Deze 4,2 K.G. room is aanwezig in 4.2 3.2 X 100 ruim 130 L. melk. Men gaat nu alleen 130 L. melk geheel ontroomen en voegt de ontroomde hoeveel heid, ongeveer 125 L., bij de niet ontroomde melk, die men overhad n.l. 1270 L. Door deze manipulatie heeft men terwijl men cle volle prijs voor de consumptiemelk kan blijven vragen, een hoeveelheid room van 4.2 K.G. verkregen, welke als room ver kocht wordt of gekarnd wordt, waardoor men 4.75 K.G. boter verkrijgt. Deze boter brengt (de prijs was toen nog 50 cent) f 2.37V& op. Maar ook hier weet men wel wat meer te krijgen, waarover straks. Bovenstaande berekening 'is aan de heel zuinige kant, want er wordt per dag door degenen, die zich hier onledig mee houden, veel meer dan 1400 L. verwerkt. Bovendien is een vetgehalte van 3,2 wel wat laag. Er zijn genoeg gevallen, dat het 3,6 is en ieder tiende deel van een procent is hier voordeel Was in het bovengenoemde geval het vet gehalte 3,6 geweest, wat meerdere malen het geval was geweest, zooals ons werd mede gedeeld, dan had de in ons bijzijn verwerk te 1400 L. (een deel van de dagontvangst) precies tweemaal zooveel voordeel gegeven. Opvallend was het, dat enkele flesschen melk van andere inrichtingen, door ons in een melkzaak in een stad gekocht en mee gebracht, bij onderzoek ook maar 2,9 vet bevatten. Wij hebben daaruit onze conclu sies getrokken voor de leveranciers van deze melk, die ons bekend zijn. Trouwens uit Brabant worden vrachtauto's vol gestan daardiseerde consumptiemelk verkocht raar de groote steden, die groote plassen melk kunnen gebruiken. En men kan melk van elk vetgehalte koopen bij meerdere leveran ciers in Brabant Dit standaardiseeren heeft nog een ander voordeel. Het mes kan hier aan twee kan ten snijden. Ook bij de boter heeft ontduiking plaats. Bij de boter, die van deze room, welke aan de consumptiemelk onttrokken is, be reid wordt maakt men een winst van ruim 41 cent per K.G. Er is op boter zooals men weet een hef fing die den laatsten tijd 1 gulden per K.G. bedraagt (elke week wordt deze heffing op nieuw vastgesteld). Van deze heffing wordt ruim 58 cent als toeslag op de melk aan de boeren gegeven. De rest. ongeveer 41 cent, gaat naar de Crisis Zuivel Centrale, waarde binnengekom. n gelden gefinancierd worden, j Deze wordt ook bespaard, zoodat de winst I is 50 41 91 cent per K.G. In ons geval f 4.32 voor even 130 L. contifugeeren en de room karnen. Dat de „heffing" is betaald wordt door middel van zegels, die op de boter gehecht worden, kenbaar gemaakt Maar er gaan heel wat vaten boter ongezegeld over de pu blieke wegen en naar de winkels, die daar door goedkoope boter kunnen leveren. Waarmede we niet willen zeggen, dat alle goedkoop aangeboden boter z.g. smokkel- boter is: ook koelhuisboter kan goedkooper geleverd worden. En heel brutaal wordt daarbij soms te werk gegaan. Zoo hoorden we dezer dagen, dat bij een inrichting terwijl de inspecteur en een of twee controleurs in die inrichting aanwezig waren, een aantal vaten ongeze gelde boter op een auto geladen en verzon den werden. Van boter, die verkocht wordt aan klein handelaren, die deze in het klein verkoo- pen, wordt het groote merk (voor een vat) afgehaald. De boter, die bij kleinere hoeveel heden verkocht wordt dan 1 K.G. behoeft geen zegel of merk. Dit botermerk kan des noods weer dienen voor de bovenbedoelde clandestine gemaakte boter. Ze worden zelfs verhandeld, wordt beweerd door geloofwaar dige personen. Voor de kleine handelaren, sen vat boter verkoopen in kleinere hoeveelheden van één K.G. en grooter. wel ke wel een merk moeten hebben, zijn in ruil voor het groote merk kleinere merken z.g. overpakmerken te bekomen, die niet /an van „heffing" afweet. We hoorden daar /an treffende staaltjes. 't Is zoo. dat als er bepalingen en wetten gemaakt zijn er altijd overtredingen komen en soms heel geraffineerde. Dat bij de zuivelregelingen er overtredin gen zouden komen is te begrijpen, doch het loopt op deze door ons uit de praktijk be schreven wijze wel heel kras in de gaten. Toen Al va hier kwam gebruikte hij de uitdrukking, dat hij de Nederlanders wel zou kneden als boter. Hij ervoer, dat als men boter te veel knijpt het tusschen de vingers door geperst wordt en zoo aan de toegedachte bewerking ontkomt. De ervaring van thans is evengelijk, als men te krachtig in het zuivelbedrijf ingrijpt dan bereikt men niet heelemaal het resul taat, dat men zich gedacht had. Misschien dat de Regeering, die dit alles ook wel weet, deze aangelegenheid eens goed onder de oogeji wil zien. ROFFELRIJMENm Het peil der politie RUMOERIGE N.S.B.-VERG ADERING In de gem. Susteren had de N.S.B. kring Limburg, een vergadering uitgeschreven, waarin naast de leider van Limburg, ook de heer Kok. uit A'dam, zou spreken. Geduren de de rede van den heer Kok werd de zaal, waarin een 100-tal personen aanwezig waren rumoerig, en er werden uitroepen over de gebeurtenissen .in Duitschland gehoord. De burgemeester van Susteren moest ten slotte de vergadering opheffen en de zaal do "i ontruimen. Alweer Zaandam! Ja, beste man, Omdat het heusch niet anders kan Ik knip dit 'fraai bericht hier uit Waarop mijn oogen zijn gestuit; Gestuit; want wie zoo'n stukje ziet Gelooft z'n eigen oogen niet. De man van de Moderne Bond (Een onderdeel van 't roode front) Blijkt als politieman wat mans: i Hij grijpt de zeldzaam schoone kans, Het jubileum-K. ter Laan, Om kranig van zich af te slaan Meneer de Burgemeester! zeit De sabelspecialiteit, U jubileert! GefeelciteerdH De Roode Bond desespereert (De wanhoop drijft tot razernij, Dit moet er tusschen haakjes bij!):. Nu het salaris wordt gekort Wordt er terecht bij ons gemord; Het peil van de politie gaat Omlaag, met de betalingsstaat; U dringt ons, tot uw eigen strop, De weg van de corruptie op! De weg (zie bovenstaand bericht) Van „handje open, mondje dicht"!... Wat was het antivoord van Ter Laan?, Is hij verbolgen opgestaan? Berispte hij dien sluiven kwant Voor zoo'n blamage van zijn stand? De Burgemeester zou eens zien Den Haag wist nog wel raad misschien.1 Ik weet niet of ik vragen mag: Is dat misschien Modern Gezag? En de politie-v et eraan, Neemt hij die vuistslag voetstoots aan?, (Nadruk verboden.) LEO LENS, MOBILISATIEHERDENKING. Het ligt in het voornemen van de directie /an het Nederlandsch Leger Museum up het Kasteel Doorwerth, om ter herdenking van de mobilisatie in 1914, dezen zomer in het Museum een tentoonstelling te houden. WERKVERSCHAFFING WITTEVEEN. De schorsing ingetrokken De Minister van Sociale Zaken heeft da schorsing van de ongeveer 500 tewerkge- stelden m de werkverschaffing Het Witte- veen ingetrokken, zoodat de betrokken ar beiders heden weer het werk zullen her-, vatten. f Nu de pijlers van de nieuwe Waalbrug aan den Lentschen oever voor Nijmegen zoover gereed zijn, wordt onmiddellijk begonnen met de ver schillende bouwmaterialen naar den Nijmeegschen kant te brengen. De huizen aan den Schillerring in Berlijn-Reinic kendorf-Ost verloren door 'n gewéldigen rukwind hun daken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5