MAANDAG 12 FEBRUARI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND EERSTE KABINETSZITTING TE PARIJS HET JURIDISCH ONDERZOEK VAN DE SCHANDALEN De staking van heden Zaterdagmiddag heeft de regeering-Dou- anergue haait- eeitste kabinetsraad gehouden. Volgens het daarover gepubliceerde commu niqué is den minister van justitie opdracht -verstrekt, ervoor te walken, dat het juridisch onderzoek dor schandalen snel en met de strengste rechtvaardigheid geschiedt. De re- goerinig siprak zich in principe uit voor cie instelling van een parlementaire enquête commissie. Verschillende an dorp regeeri ngezaken wei den besproken. De afgevaardigde Herriot heeft in dé Ka mer een motie ingediend tot het instellen van een commissie, bestaande uit 22 Kamer leden, die zou hebben te onderzoeken, of een aanklacht moet worden ingediend tegen ver- echillende leden van het vorige ministerie, in het bijzonder tegen Da lad i er en Frot, F rot heeft een uitvoerige nota gepubliceerd tor rechtvaardiging van zijn beleid. Hij verklaart, dat in tegenstelling met de terzake gepubliceerde onjuiste berichten, nergens en op geen enkel oogenblik gebruik is gemaakt van mitnailleuns cn machine geweren. Geen dier wapenen heeft de kazer ne verlaten. Indien de orde-bewakers van hun penen gebruik hbeben gemaakt, dan ge schiedde zulks toch eerst, nadat de mani festanten drie uur lang den meest hardnek- wigen tegenstand hadden geboden en er tct heistel dor orde niets andere overbleef dan dit gruwelijk verdedigingswapen der uiter ste nood-zaak tegen een manifestatie, die in een revolt ontaardde, terwijl een ontzetten de vernielingswoede zich van de massa had meester gemaakt. Frot buigt diep-bewogen voor de dooden, ■welke op dien tragisohen avond gevallen zijn. Maar den Fnaneohen verzoekt hij, te bedenken, weflke de gevolgen zouden zijn geweest van een bestorming van het Palais Bourbrm door een door niets en niemand bedwang te houden menigte en zich de recente voorbeelden te herinneren van een na burig land. Frot verklaart tenslotte, dat hij zijn pliöht, zijn ganeche plicht heeft gedaan en dat hij derhailve vertrouwt op het oordeel des lands. De demonstraties van Vrijdag Volgens de „Paris Midii" zijn bij de betoo gingen van gister 40 politie-agenten gewond. De meeste verwondingen zijn door revolver schoten veroorzaakt. Het aantal amreetatiea bedraagt ongeveer 1200. Ondor de anTestan- tcn bevinden zich 50 vreemdelingen, die on verwijld vvordien uitgewezen. Omdat zij thans staking afkondigt Bouisson, voorzitter der Fransohe Kamer, Is uit de socialistische partij getreden na 'die partij onder de huidige omstandigheden de algemeene staking heeft afgekondigd. De secretarisgeneraal der partij, Faure, ver klaart de overwegingen, die Bouisson tot zijn besluit hebben geleid, te kunnen begrij pen, en het ontslag te aam-aarden. DE VOORGENOMEN ALGEMEENE STAKING De op Zondag verschenen bladen te Parijs kondigen aan, dat zij noch Maandagochtend, noch Maandagavond zullen verschijnen, aan gezien de zettere en drukkers ziah hebben aangesloten bij de algemeene stakingsbewe ging. De kranten zullen dus Dinsdagochtend pas ween- verschijnen. Het telefoon- en telegraafverkeer zal zco- •veel mogelijk door pioniers worden gaande gehouden. De water-, electrLciteits- en gas- voorziening zaïl evenmin door de staking worden beïnvloed. De groote zaken blijven open. Hoewel de vereeniging van onderwij zers besloten heeft zich aan te Sluiten bij de algemeene staking, heeft de minister van Onderwijs bepaaikl, dat de scholen in ieder geval open moeten blijven. De staking der taxichauffeurs, welke reeds 10 dagen duurt, zal worden voortgezet. In het omroepbedrijf zal waarschijnlijk geen storing zijn. Daar entegen zouden de theaters gesloten blijven. De filmoperateurs evenwel zullen iedere voorstelling gedurende twee minuten onder breken om hun solidariteit te bewijzen. Het spoorwegverkeer zal in vollen omvang war den gehandhaafd, behoudens het doen stop pen van alle treinen van 9 uur tot 9 uur 1, ten teeken van solidariteit. De tram, métro en autobussen zulilen slechts voor een deel dienst doen. De socialistische en communistische vek- veroeniigingen hebben hun leden tegen Maandagmiddag voor een groote meeting op geroepen, Eenige arbeiders- en kantoorbedienden- organisaties, die niet zijn aangesloten bij de groote raikvereenigingen, hebben geweigerd het stakingsparool ap te volgen, aangezien zij een staking slechts besdhouwen els een miclidel om pemoonilijke eisohen te doen door voeren, doch niiet als politiek machtswerk tuig. Bij de posterijen zou de staking vrij alge meen zijn. Het was evenwel mogelijk, dat de brievenbussen zouden worden geleegd. De sorteering der brieven zal eveneens door sol daten geschieden. Overwogen is de brieven- bestellens door politiebeambten te ver- .vangen. De Christelijke va.kvereenigingert hebben besloten, niet deel te nemen aan de door socialisten en commu nisten georganiseerde algemeene staking, daar zij staking 6lechts in beginsel willen aanwenden tot het doorzetten van beroepseisohen. De neo-sorialistisdhe kamerfractie heeft besloten, dat zal worden deelgenomen aan de algemeene staking ctp Maandag. Het soc. vakverbond C.G.T. publiceert een oproeping, waarin wordt gezegd: ,J>e fascis tische strijdkrachten en de aanhangers van het ancien regime, de organisatoren van het oproer van 6 Febr. proclameeren met cynische schaamteloosheid, dal zij bereid zijn, hun actie voort te zeiten om in do plaats der democratie de dictatuur te stel len. Daarom roepen wij de arbeidens op, rus tig en waardig hun wil te demonstreerenl" PAR LTS, 12 Febr. Hedenmorgen is er te Parijs als gevolg van de algemeene staking, slechts één ochtendh'od verschenen, de roya listische „Action Franoaise'', die echter moeilijk gedistribueerd kon worden, aange zien de stakere door posten den verkoop van het blad verhinderen. Vanmorgen vroeg konden de abonnements gesprekken met het buitenland nog uitge voerd worden, cn kon men ook nog ii stad telefcflieeren. In de groote steden in de provincie zijn uitgebreide ordemaatregelen genomen en worden troep gereed gehouden. Te Boulgone sur Mer hieUrn de commu nisten gister onder hol zingen van de In ternationale een st raatbet ooging, waarbij het tot incidenten kwam, toen de politie elf deel namens a nesteerde, en de menigte ver geefs trachtte de gearresteerden te be vrijden. DE POLITIEKE SPANNING IN OOSTENRIJK DE ONDERHANDELINGEN MET DE HEIMWEHREN Uit Weenen: Een ministerieeele commis sie, bestaande uit vice-kanselier Fey, den minister van justitie Scliuschnigg, 'staats secretaris Gleissner en bondsleider Starhem berg, heeft beraadslaagd over de maatrege len. die door de regeering genomen moeten worden. Naar verluidt, zou hierbij gespro ken zijn over het onder direct bevel van den hondskanselier brengen van de landscom- mandanten, alsmede over het instellen van de door de Heimwehren geeischte landelij ke commissies voor de verbinding tusschen bondsregeering en volk. In sommige kringen wordt verklaard, dat de Chr.-Soeiale partij op het standpunt staat dal een dergelijke verandering in de lan den slechts langs grondwettelijken weg tot stand kan komen. D reeeeringspere verklaart, dat volgens de regeeringsplannen de landdagen niet meer de mogelijkheid zullen hebben, zich tegen den koers der regeering te verklaren. De activiteit der politieke partijen zou zeer beperkt worden. Een onmiddellijke ontbin ding of een verbod der politieke partijen acht men echter niet waarschijnlijk met liet oog op liet verzet der Chr.-Socialen. Starhemberg over den toestand De vertegenwoordiger van de Ujsag to Weenen heeft een interview gehad met Starhemberg over de gebeurtenissen m Tirol. De leider der Heimwehren verklaar de dat de Heimwehren in Tirol zich niet hebben teruggetrokken. De toestand heeft zich niet gewijzigd. Bij de verwezenlijking van het program behoort de volkomen zui vering van het Weensche stadhuis. „Wij wenschen den kanselier behulpzaam te zijn hij de uitvoering van zijn plannen. Indien Dollfuss zulks evenwel niet doet. zijn wij vastbesloten de zaak zelf ter hand te nemen" Een der bekendste soc.-dem. leiders, de burgemeester van Wiener-Neustadt Puechler, districtsleider van den repu- blikeinschen Schutzbund in het Sued- bahngebied, is Zaterdag gearresteerd in verband met de politierazzia naar wapenbergplaatsen. Puechler, wiens arrestatie wordt gemotiveerd met openlijk verzet tegen een politieagent, ls aan de justitie overgeleverd. De politiepresident van Weenen, Seidel, is door de regeering benoemd tot bondscom- missaris voor het land Weenen. Zijn competentie blijft echter beperkt tot de veiligheid van Weenen. De Weensche landsregeering is thans niet meer bevoegd voor de leiding van den veiligheidsdienst. In dezen maatregel ziet men alge meen een eersten stap der regeering op den weg naar uitschakeling der socialistische landsregeering van Wee- Uit Moskou: Het zeventiende congres van de communistische partij is gesloten. Na de verkiezing van de leidende organen der partij kwam het nieuwe centrale comité bij een, dat de uitvoerende organen van het centrale comité heeft benoemd. Van het po litieke bureau zijn oa. lid Stalin, Molotof, Worosjilof en Kalinin; van het secretariaat an het centrale comité o.a. Stalin cn Ka- ganowitsj; van het organisatiebureau even eens Stalin en Kaganowitsj. NASPEL VAN HET LINDBERGfl-DRAMA John Condon zoekt naar zijn bedrieger Dr. John Condon, die in April 1932 een los geld van 10.000 pond sterling heeft betaald aan personen ,die beweerden het kind van Lindbergh te hebben ontvoerd, heeft besloten de rest van zijn leven te besteden aan het zoe ken naar den man, wien hij dit geld heeft overhandigd. Hoeveel lij reeds 74 jaar oud is, reist hij an plaats tot plaats, om in de archieven van de politie te zoeken naar een portret van dezen misdadiger. Montreal is de 26ste stad, welke hij met dit doel bezoekt. Dr Condon verklaarde, dat sommigen hem verdenken, het geld zelf te hebben gehouden cn hij is vastbesloten, zijn onschuld te be wijzen. .Ik ben niet rijk", zoo zeide hij, „doch ik wil gaarne al wat ik heb besteden, om den man te vinden, clie ik dat losgeld gegeven heb." Zooals men zich zal herinneren, trachtte Dr. Condon, na de ontvoering van het kind van Lindbergh met de ontvoerdere in con tact te komen door middel van advertenties, welke hij ondertoekende met .Jafsie". Het gevolg hiervan was ,dat hij mededee- lingen ontving, welke hem deden gelooven, met de ontvoerders in aanraking te zijn ge komen. Ook kolonel Lindbergh geloofde dit en gaf dr Condon 10.000 pond sterling, welke deze in den nacht van 2 April 1932 bij het kerkhof in Bronx aan eer man overhandigde. Om dien man op te sporen reist hij thans het land af. WARMTE OPIJSLAND Uit Reykjavik: Na een maand van strenge koude en zwaren sneeuwval, is thans op Island een ongewone warme temperatuur ingetreden. De sneeuw op de heuvels is zoo snel gesmolten, dat verscheiden rivieren bui teil haar oevers zijn getreden en overstroo mingen hebben veroorzaakt, waardoor groote schade is aangerioht. STAVISKY Op last van het Parijsche gemeentebestuur is, omdat men demonstrat es vreest, geen machtiging gegeven om het te Chamoniv voorloopig begra\ cn lijk van Stavisky naar Parijs te brengen. DE SPANNING IN HET VERRE OOSTEN MOEDGEVENDE VERKLARINGEN VAN JAPANSCHE EN RUSSISCHE ZIJDE Uit New-York: De nieuiwe Japansche aim- lvissadour te Washington, Saitx\ die voor dien gezant was te Den Haag. is hier aan boord van de „Berengaria" aangekomen. In ren onderhoud met vertegenwoordigers ven de pers legde Saito er den nadruk op, dat do Dolitiek dar Japansche regeering vreedzaam is. „Japan ie niet voornemens oorlog te voe ren". aldus verklaarde hij. ..Rusland wenscht geen oorlog met ons en wij niet met Rusland". Als Japan met Rusland een oorlog zou gaan voeren, dan zou dit, aldus Saito, ,<een oorlog beteekenen met alle an dere landlen, met inbegrip van de Vereenigde Staten, en wij willen geen zelfmoord plegen". Op het Zondag te Moskou beëindigde con gres der communistische partij heeft gene raal Blücher, bevelhebber van het Ruesinuhe leger in het Verre Oosten, een rede gehou den. waarin hij oa. zeide. dat Rusland eeen enkele reden heeft om Japan aan te vallen. Rusland toch heeft geen gebiedsuitbreiding noodig; het bezit voldoende rijkdommen in eigen bodem. Rusland moet mijnen en hoog ovens bouwen, spoorwegen aanloggen en eloc trische centrales conetrueeren, doch het be hoeft zich niet met oorlog bezig te houden. Nu het evenwel de Japansche voorbereidin gen ziet, kan het niet onverschillig blijveu en moet het zijn Oostolijke provinciën op verdedriging voorbereiden. Hiertoe zijn langs de grens kazematten van gewapend bevm gebouwd en is de legermacht vereterkt met keurtroepen. Verder zal tijdens den duur van het twee de vijfjarenplan in de provincies van het Verre Oosten een groot industrialisatieplan worden doorgevoerd. In deze gebieden toch ligt een steenkool voorraad van 100 millard ton en twee milliard ton ijzer en koper. Ook de 'landbouw zal sterk worden bevorderd, mede door het verleenen van faciliteiten aan degenen, die zich hier willen vest'gen Japansch-Russisch onderhoud Te Tokio heeft Zaterdag de Sovjet-ambas sadeur te Trikjo, Joereneff, een bezoek ge bracht aan den minister van buitenlamdsohe zaken cn met hem gesproken over de kwes tie van den Noordmandsjoerijschen spoor weg, speciaal over de arrestatie van zes Sovjet-ambtenaren door de Mandsjocrijsche autoriteiten. Mandsjoekwo wenscht do op volgers van deze ambtenaren aan te wijzen, maar de Sovjets verklaren, dat de Russische directeur van aon spoorweg het recht heeft, i" de vacatures te voorzien. Door bemidde ling van Hirota schijnt het meeningsverechil tot. een minimum beperkt te zijn. Josreneff heeft Moskou om instructies gevraagd. BEZORGDHEID IN SPANJE De Spaansche regeering heeft uitgebreide maatregelen genomen tegen een door de socialisten voorgenomen staatsgreep. Ler- roux, de minister-president, heeft tegenover journalisten verklaard, diat er redeu voor bezorgdheid is en de regeermg op alles voor bereid wenscht te zijn. De socialisten verklaren openlijk, dat zij desnoods met geweld zich van de macht zullen meester maJien. Oa. beschuldigen zij er de radicalen van, dat het kabinet-Lerroux zich door het vooretel om den geestelijken pensioen te verleenen, te toeschietelijk heeft getoond jegens de kerk. De soc.jialistische leider, Prieto, heeft verklaard, dat de socia listen nog vaster besloten zijn drastisch op te treden, nu de premier heeft gedreigd hen, die zich uitspreken voor openlijke rebellie, buiten de wet te stellen. Het gevaar schijnt groot te zijn, dat thans in de Cortes over het lot der nieuwe regee ri ngs com bi natie zal worden beslist. Indien de houding van het kabinet-Lerroux niet ook voor de vele kleine partijtjes van rechts, met name de oude monarchisten, aannemelijk is, moet het niet onmogelijk worden geacht, dat de regeering in het par lement een nederlaag zal lijden. Als opvolg ster van het kabinet-Lerroux noemt men een regeering, die is samengesteld uit vertegen woordigers van de Accion Popular de katholieke agrariërs en de radicalen, doch gezien den wensch van da Popularisten, zich niet met gedeeltelijke regeeringsverantwoor* delljkheid te belasten, is een dergelijk kabi net niet uitermate waarschijnlijk. De republikeinen streven thans naar een mi nistene van linksche concentratie met Roman als premier. ZuLk een regeering zou den steun krijgen der socialisten en een harer eerste daden zoo meent men, zou zijn het ontbinden van de Cortes en het instellen van een 60oialistiscihG dictatuur. DR. GOEBBELS OVER DE TAAK VAN DE VROUW De Duitsche Rijksminister D r. Goeb- bels heeft in een bijeenkomst van Amts- waHerinnen der N.S.-Frauenschaft het woord gevoerd over de taak van de vrouw en o.m. gezegd: Wij moeten op de meest krachtige wijze opkomen tegen de onderetelling, dat wij de vrouw iets zouden willen onthouden, wat haar eigenlijk toebehoort, dat wij vij andig zouden staan tegenover de vrouw, dat. wij de bedoeling zouden hebben do vrouw uit het openbare leven en uit de be roepen te verdringen en haar daarmede te degradeeren tot individuen van dc tweede klasse. Wanneer wij de vrouw uitschakelen uit het gebied van het openbare leven, dan is dat niet omdat wij haar willen onteeren, maar omdat wij haar haar eigenlijke eer willen teruggeven Want wij zien de uiting van de hoo- gerc vrouweneer niet daarin, dat de vrouw zich met den man mengt op mannelijk gebied, doch dat het groote gebied van het vrouwenleven in „ideale concuurenie" treedt met dat van het le ven der mannen. Dat wil niet zeggen, dat wij de vrouwen uit de beroepen willen verdringen. Dat zou tot de meest catastrophalc, menschelijike en po litiek economische gevolgen leiden. Het woord werd ook gevoerd door Dr. Lev, die verklaarde, dat men den confessio nelen kringen diudelijk za! maken, dat Duitschland niet confessioneel gevormd is, maar als één groot volk. Het doei moet zijn. de vrouw tot het gezin terug te voe ren. Dc vrouw moet de beschermsier van het Duitsche erfgoed zijn. D r. I. ey deelde mede, dat H i 1 g e n f e 1 d t was benoemd tot leider der naL-soc. vrou wenorganisatie. Hilgenfeldt nam vervolgens het woord over de toekomstige taak der Duitsche Uitgaande van de natuurwetten van het menschelijk leven verlangde hij naast de strijdbare mannen een volledig ont wikkeld „vrouwendom", dat zijn hoofd taak ziet in het moederschap en het zorgen voor een nakomelingsschap. Een belangrijke stijging van het 'geboorte cijfer kan verwacht worden. Dr. Stad- ler heeft gezegd, dat de helft van alle afdrijvingen in het vorige jaar ge weten moet worden aan sociale indi caties. Een staat die duldt, dat het jonge leven wordt vernietigd, omdat hij niet in staat is, voor dat leven te zorgen, verdient zelf niets anders dan vernie tiging. Het nat-soc. zal ook de ongehuwde vrouw, die een kind verwacht, helpen, zonder zich het recht aan te matigen haar te veroordeelen. HEVIGE KOUDE IN AMERIKA GOUDSCHEPEN KUNNEN NIET BINNENVAREN De nood te New York Uit New York: Door de hevige koude en den daardoor veroorzaakten mist, weid een vloot van voor de haven van New York lig gende binnenkomende schepen opgehouden. Daaronder bevond zich o.a. de „Berengaria" met goud aan boord ter waarde van 25 mil- lioen dollar. Uren moest het schip wachten totdat ijsbrekers en sleepbooten een vaar geul in den Hudson hadden gemaakt. Eerst daarna kon -de Berengaria de haven berei ken. Elke minuuit vertraging beteekende een belangrijk verlies voor de goudverschepers. Ook het stoomschip „Rotterdam" van de Holland Amerika Lijn kon de haven niet binnenloopen. In de stad New York is het verkeer geheel ontwricht en men verwacht voor de eerst komende dagen geen verbete ring in de weersgesteldheid. De burgemeester van New York. La Guardia, is voornemens extra bedden aan te koopen en slaapzalen in te richten voor werkloozen. Een leger van rijdende keu kens werd uitgezonden naar de armen wijken van Now York om heete soep en koffie onder de armen uit te deelen. EEN NIEUW FINANCIEEL BEDROG ONTDEKT. Uit Parijs wordt gemeld, dat men te Be- ziers een nieuw financieel bedrog op het spoor is gekomen. Het betreft hier het be driegelijk bankroet van een groote bouw onderneming, die opdrachten had gekregen voor de stad en omliggende plaatsen. De be dragen, die met deze oplichting gemoeid gaan, zouden in de millioenen loopen. De verschillende employées van de firma zou den zich persoonlijke voordeelen hebben •erschaft van 50.000 tot 100.000 francs en zelfs hooger. TSJECHO-SLOWAKIJE'S VALUTA. Uit Praag: Minister-president Malipetr heeft een ra diorede gehouden over de economische en financieele vraagstukken in Tsjecho-Slo- -akije. „Overwogen moet worden zeide hij of het niet noodig is de groote belemmerin gen van onzen uitvoer tegenover de buiten- landsche concurrentie uit den weg te rui men". Hij verklaarde daarna met beslistheid.dat in Tsjecho-Slowakije geen inflatie zal plaats hebben. SLACHTOFFERS VAN WOLKBREUK Tengevolge van een wolkbreuk zijn in het plaatsje Migionico in Zuid-Italië drie hu;zen n-gcfttort, waarbij vier personen levend wer den begraven en verscheidene werden ge wond. In verschillende districten hebben ich overstroomingen en aardstortingen oorgedaan. PROTESTBETOOGINGEN TE SERAJEWO. BELGRADO, 12 Februari. Te Serajewo zijn protestbetoogingen gehouden tegen een verduisterings-affaire op groote schaal, waarbij 160 ambtenaren en politici betrok ken zouden zijn en waarbij de Staat voor een bedrag van verscheidene millioenen drachmen zou zijn benadeeld. De betoogers trokken door de straten on der uitroepen als: „Dwangarbeid voor de keelafsnijders! Weg met de kapitaal vluch- ters". Voor een gedenkteeken van den Servi- schen Student Princip, den moordenaar van den Oostenrijkschen troonopvolger Aarts hertog Frans Ferdinand, werd de betooging ontbonden onder geroep: „Leve de Koning, Leve Joego-Slavië". EEN HONGERMARSCH NAAR LONDEN LONDEN, 12 Febr. Uit verschillende dee len van Engeland zijn sedert eenige weken groepen werkloozen op weg naar Londen, waarheen een hongermarsch is georgani seerd. Uit Wales arriveerden gisteren 300 deelnemers te Bristol en een 1000-tal is op weg uit Schotland en de Midlands. De rogeering heeft medegedeeld, dat geen pogingen zullen worden gedaan, om den tocht te verhinderen, doch dat alleen maat regelen worden genomen om de orde te hand haven. Uit Oost-Indie DE OENA OENA TERECHT GORONTALO, 10 Febr. (Aneta). Het mo torschip Oena Oena, waarover eenige onge rustheid heerschte, is terecht. DE MOORDAANSLAG OP DEN TUINEMPLOYE BANDOENG, 10 Febr. (Aneta). Omtrent den aanslag op het theeland Tjiboeni wordt nader het volgende gemeld: De tuinemplove E. B. Marcus (dus niet Martens) was o.a. bezig na te gaan of wel alle werkvolk van maatstokken was voor zien. Hij ontdekte een koelie zonder maat stok. Nadat de heer Marcus hier een aan merking op had gemaakt, sneed de koelie zich een maatstok uit een schaduwbnompje waarop de heer Marcus vroeg waar de her sens van dien koelie waren gebleven. De koelie werd daarover boos. wierp zich op den heer Marcus, waarbij diens bril af AMSTERDAM COMITÉ „PRACTISCH WERKEN" Het Comité „Practisch Werken", dat het vorige jaar een vijftigtal jeugdige werkloo zen in het Vondelpark bez gheden heeft la ten verrichten, is voornemens, omstreeks 15 Maart zijn werkzaamheden weder te her vatten. ROOD RUMOER TEGEN DE N.S.B. Tegen Vrijdagavond had de N.S.B. aan den overkant, van het Y een vergadering belegd. Het Comité van Verweer tegen het Fascisme had zijn aanhangers opgeroepen deze vergadering te boycotten. Inderdaad hadden zich een vrij groot aantal anti-fas cisten verzameld, zoowel buiten het Tolhuis als daarb nnen. Het gevolg was dan ook, dat moeilijkheden zich spoedig voordeden. Een zestal ruiten van hot Tolhuis werd vernield en binnen de vergadering was de toestand al spoedig van dien aard, dat do politie, di e met een dertigtal manschappen te voet en per rijwiel, versterkt door een af- deeling ruiters voor de handhaving van do orde zorg droeg, het noodig oordeelde tot ontruiming over te gaan. Demonstranten, die op do De Ruyterkade hun politieke go voelens al te kenbaar maakten werden door de pol.tie met zachte hand verwijderd. Een merkwaardig incident deed zich nog ;oor, toen de afdeeling ruiters, die zich naar don overkant van hot Y wilde begeven de veerpont naderde. Op slechts enkele meters gekomen zijnde zagen zij plotseling tot hun groote verbazing, hoe personeel van den pont in groote haast de klep ophaalde en wegvoer, hoewel het volgens ooggetuigen vaststaat, dat de ruiters door hen wel wa ren opgemerkt en, juist door het overhaast vertrek gevaar niet uitgesloten was voor te water rijden van een of meer paarden. Een bevreemdende houding! vloog, zoodat hij niet meer kon zien eD daardoor op den grond tuimelde. Een twee den grond lag, een snoeimes uit diens zak en takelde daarmee den heer Marrus danig in het gezicht toe. Een toeziende mandoer durfde niet in te grijpen uit angst dat hij zelf zou worden mishandeld. De lieer Mar cus, werd, na bij een collega te zijn ver bonden, in het ziekenhuis te Bandoeng op genomen. Firma C. JöRG Sr. UTRECHT OPGERICHT 1819 SCHOUTENSTH. Nr. 7 TOGA'S - HEERENKLEEDING Kerknieuws. GEREF. GEMEENTEN T w e e ta I: Te Dordrecht. A. de Blois te Dirks- land en R. Kok te VeenendaaJ. Beroepen: Te Terneuzen, W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Wouterswoude, J. van Root- selaar te Hagestein. Te Htiizum bi) Leeuwarden (als voorganger der Evangelisatie „Pniël"), P. J. van Veen te Hoogkerk. Aangenomen: Naar Amsterdam, P. Visser te Warnsveld. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. A. M. Knottnerus nam gisteren afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Zuider- woude bij Amsterdam met een predikatie over Joh. 17 :21a: „Opdat zij aLlen één zijn",, wijzende op: 1. de schijneenheid buiten Christus. 2. de werkelijke eenheid bij het Kruis van Christus, en 3. de vol komen eenheid bij de wederkomst van Christus. De gebruikelijke toespraken werden beantwoord door Ds. J. W. van der Does. van Monnikendam, na mens Classis en Ring: door Dr. N. D. van Leeu wen. van Holysloot, namens de Gemeente, namens het Gemeentebestuur en persoonlijk: en door Bur gemeester P. J. Peereboom. van Broek in Water land. Toegezongen werd Gezang 96 (gewijzigd). Verder waren aanwezig Ds. J. A. Gerth van Wijk, van Zunderdorp; Ds. A. Duetz. van Durgerdam; en Ds. E. R. Damstë, van Ransdorp. Ds. W. H. A. Ne lek. gekomen van IJssel- monde, werd gisteravond in de Nieuwe Kerk te Amsterdam bevestigd als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente aldaar. De bevestiger, Ds. T. Kloosterman, heette den nieuwen herder en leeraar. door Ds. J. C. Koningsberger naar zijn zitplaats begeleid, hartelijk welkom in de Gemeente, die hem nog niet kent, maar die in hem een af gezonderde tot het Evangelie Gods begroet. G zijt. aldus de bevestiger, nog jong en gesierd met vele goede gaven, die wij niet willen onderschatten Als tekst koos Ds. Kloosterman Joh. 107. een veelzijdig woord, omdat het gewaagt, naar hij ont vouwde. van Christus, die de deur is zoowel van de herders als van de schapen. Door deze deur komt ook Ds. Nelck. aldus Spr., want wij hebben niet te prediken het Christendom, maar Christus in zijn onnaspeurlijken rijkdom, er. daarover raakt een herder nooit uitgepreekt. Zij die, vervolgde Ds. K.. in een groote stadsgemeente komen om eigen denkbeelden te importeeren, den preekstoel willen gebruiken om zich naam te maken en te jagen naar succes, vallen onder het oordeel, dat zij van elders inklimmen. Het werk in de groote Amsterdamsche Gemeen te schetsende, zeide de bevestiger, dat de Ker* meei lijkt op 'n golvende zee, op een arena (of wil mer een vrediger beeld) op Artis, dan op de schaaps kool van Christus. Niet allen zijn Israël die zich zoo noemen, en veel gemengd volk trekt mee op Wat zijn er niet vele gedoopten, die van het be staan van den Herder der schapen niet eens weten Daar zijn ook Bijbellezers, die er wèl van weten maar die liever door de poort der werken, var deugd en plicht of eigen wijsheid, dan door de deui Christus willen binnengaan. Het ambt van herder en leeraar, aldus eindigde Ds. K. zijn predikatie, is een heerlijk, maar ook eer verantwoordelijk werk met vele teleurstellingen, er hij eindigde daarom met een woord van troost tol den te bevestigen predikant en tot de gemeente. Na de bevestiging zong de in grooten getale op gekomen Gemeente Ds. Nelck Psalm 119:9 toe. Op a.s. Woensdagavond te 8 uur doet Ds. Nelck in de Nieuwe Kerk zijn intrede. Hij ziet zich als arbeidsveld toegewezen de wijken X en XI (de zoogenaamde Eilanden). Ds. E. Warmolts, van Sdherpenzeel (G.), werd gistermorgen bij de Ned. Herv. Ge meente van Katwijk a. d. Rijn bevestigd door Ds. C. Warmolts. van Stavoren, met 2 Cor. 12:9 ..Mijne genade is u genoeg, want Mijne kracht wordt in zwakheid volbracht". Des middags preekte hij intrede met Joh. 10:9. wijzende op: 1. Christus als de deur. 2. het ingaan door die deur. en 3. de zaligheid als gevolg daarvan. Ouderling C. Vooljs sprak namens de Gemeente; Ds. T. J. Jansen Schoonhoven, van Oegstgeest. namens den Ring Noordwijk; verder spraken: Ds. N. J. Cupedo, van Noordwijk; cons., die den Morgenzang- 3 (gew.) liet toezingen; en 'n afgevaardigde uit Scherpenzeel Benevens vele ringpredikanten waren onder de groole schare Baron van Wassenaer van Catwyck. van Den Haag: Mr. W. J. Woldringh van der Hoop. Burgemeester van Katwijk: de beide Wet houders en de loco-secretaris; alsmede Ds. B. Bollce, em.-pred. te Oegstgeest, die de Gemeente langen tijd diende. Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den vortgen stand aan Hoogste stand te Croydon 780.0. Laagste stand t.e Akureyri 74-9.7. Stand vanmorgen halftwaalf 779.3. WEERVER W ACHTING Zwakke tot matig wind uit N. richtingen, later uit O. richtingen, nevelig tot half be wolkt. weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag iets kouder. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Ontvangen 10 Febr. 3.25 nam. Attentieseia neerhalen. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 8.8 C. 13 FEBRUARI. Zonsopgang 7.23 uur, zonsondergang 5.07 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 13 FEBRUARI. Van 's avonds 5.37 uur tot 's morgens 6.51 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig wnrtzhnrg 0.00 0.00 Caub 1.19 oon Straatsburg 0.00 0.00 Fms 1.03 1.18 Rreisaeh 0.56 0.4-S Coblens 1.'3 186 Rheinfelden 1.68 1.66 Trier 0.15 049 K-hl 1.8O 1.81 Keulen 0.92 0.95 Maian 3.31 3.31 Riihrort -(.50 0.48 I Diedeshelm 0.82 0 72 Wesel -0.75 -0.73 Mannheim 1.79 1.84 Emmerik 0.56 0.56 Lonr l.ll 1.14 Dusselriorf 0.32 0.36 Mainz -0.19 -0.13 Maastricht 41.22 41 32 liingen 1.13 1.18 Venlo 11.08 11.04 j Dr. J. IR WIN BROWN Door Dr. J. Irwin Brown, de ongeveer 75-jarige predikant der Sahotsche Gemeente te Rotterdam. Is na een ambtsvervulling van bijna een halve eeuw. tegen 1 Juni a.s. emeritaat aangevraagd. In October I.I. kreeg Dr. Irwin Brown, na be ëindiging van een Zondagochtend-preekbeurt, in de Schotsche Kerk aan het Vasteland te Rotterdam een zoo sterke hartaanval, dat hij per brancard naar zijn woning aan de Schoonebergerweg ver- voerd moest worden. Vele weken lang was zijn toestand zóó ernstig, dat voor zijn leven gevreesd werd. Thans is Dr. Irwin Brown zeer langzaam herstellende, doch zijn werk zal hij niet mecrj kunnen hernatten. Dr. Irwin Brown heeft niet alleen als prediker, maar ook door vele lezingen over onderwerpen óp verschillend gebied, en tevens door zijn voort durend ijveren voor het internationale vredeswerk, zich groote bekendheid en sympathie verworven. 1 Ook als schrijver onder het pseudoniem „Guy nac Gael" van „An Irishman's difficulties with ths Dutch language" en „Jack Neil's further adven tures" is Dr. Irwin Brown zeer gewaardeerd. Ds. G. H. WAGENAAR. Ds. G. H. Wagenaar, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam, is voor- 1 nemens met ingang van 1 Sept. a.s. met emeritaat te gaan. Gerrit Harmen Wagenaar werd 18 Sept. 1866 te Heerenveen geboren. Hij genoot zijn eerste opleiding aan het Gymnasium te Sneek en studeerde later aan de Leidsche Universiteit. In 1890 werd hij candidaat in Friesland en 14 December van dat jaar aanvaardde hij te Aalsmeer het pre dikambt sprekende over Gal. 1 5. Na de gemeente van Aalsmeer 5 jaar te hebben gediend ver trok Ds. Wagenaar naar Leeuwarden, waar hij 12 jaar arbeidde. 27 Januari 1907 verbond hij zich aan zijn tegenwoor dige gemeente. Ds. Wagenaar is leeraar godsdienst onderwijs aan de Chr. H. B. S. en de Chr. Kweekschool te Botterdam. Hij maakt deel uit van het Hoofdbestuur van de Ned. Zendingsvereeni- ging, idem van de Utrechtsche Zcndings- vereeniging. Als lid van dc betrokken Sy nodale Commissie was Ds. Wagenaar mede betrokken in de opstelling van de Kerke lijke Zendingsorde. Zoowel van de Centrale als van het Classicaal Comité voor Kerke lijke zending is hij voorzitter. Van het Hoofdbestuur van de Confessio- neele Vereeniging heeft hij eveneens deel' uitgemaakt. Daar pleitte hij inzonderheid voor synthese tusschen de ethische en de confessioneele theologie. Na Hoedemakers dood trad al meer naar voren het verschil tusschpn het Kerkideaal van Ds. Wagenaar en de handhaving van art. 11 zooals Dr. P. J. Kromsigt dat ziet. Ds. Wagenaar is ook voorzitter van de Herv. Broederschap, de centrale van de meer irenische predikanten in welken kring hij hij herhaling als refe rent optrad. De Synodale Commissie tot het ontwerpen van een wettelijke regeling voor parochiale stadsgemeenten koos hent eveneens tot haar voorzitter. In den kring van de Chr. Jongemannenvereen. „Obadja" is Ds. Wagenaar met name als cursusleider op den voorgrond getreden. Ook is h'j de vader van het compromis tusschen de ver schillende orthodoxe groepen in de Rotter- damsche Gemeente. Verder is Ds. Wagenaar voorzitter van do classicale commissie voor de evangelisatie onder de havenarbeiders, alsook van de commissie voor het godsdienstonderwijs op de openbare scholen: stichter en docent iu de kerkgeschiedenis en dc dogmatiek aan de Rotterdamsche Godsdienstschool, lid van het hoofdbestuur van de Zeemanscentrale en redacteur van de „Rott. Kerkbode". In vroeger tijd heeft Ds. Wagenaar met name in de Chr. Hist. Unie een zeer voor aanstaande plaats ingenomen. Hij is ecu van de opstellers geweest van het program van de Chr. Hist. Unie. Door zijn drukke pastorale bezigheden trok Ds. Wagenanr zich uit de actieve politiek terug en trad af als lid van het Hoofdbestuur der Clir. Ilist, Unie,

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2