JHrttwr £riftsrtjr ömtrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws. SbonnementsprijS: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5094 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 12 FEBRUARI 1934 14e Jaargann 9ibertentieprij?en: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.22 'li Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel O.I7'/i Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 „SAMENBINDING" gunstig en welwillend advies I fn meer dan een roomsch-kath. hlad ver wierf de rede, welke Mr. B. C. de Savornin f Lohman onlangs op het zilveen feest der Chr. Historische Unie hield, een goede aan- teekening. Zoo werd er op gewezen in het „Dag blad van Noord-Brabant" „dat tot vóór kort. prof. Lohman eerder als een eenzame dan als een gevierde partij-leider in de Christelijk-Historisclie Unie gold, dat de fi guur van prof. Lohman vaker op den voor grond is getreden in aangelegenheden van algemeen nationalen aard dan in d> met een specifiek partij-karakter, en dat blijk baar juist daarin de aantrekkelijkheid van dezen leider op dit oogenblik voor de Chris telijk-Historische Unie is gelegen." En het wordt toegejuicht, dat de Unie in „deze tijden meer en meer leiding vraagt aan een man, wiens politieke loopbaan nog te jong is om reeds eenigszins verstard te I kunnen zijn en die in de eerste plaats zich I onderscheiden heeft in vurige strijd voor al- I gemeen nationale belangen, zonder aanzien des persoons en zonder aanzien van eigen i partijgenooten in en buiten de Regepring." De bedoeling van deze waardeering voor I een der jongste leiders is niet om te kort te doen aan de verdiensten der ouderen, maar deze „kunnen hun schoeisel niet meer ge heel ontdoen van het stof der tijdsomstan- I digheden, waarin zij de hitte van de dag hebben gedragen". Het ligt, meenen wij, niet op onze weg, om de juistheid van dit oordeel te toetsen; wij maken er melding van, opdat onze le zers er hun gedachten over kunnen laten gaan; doch veel meer om onze instemming te betuigen op wat na deze inleiding volgt. Het Brabantsche blad, dat wij citeerden, vraagt veel aandacht voor het feit, dat pro fessor Lohman, zij het ook met groote kalm- J te, voor een hereeniging van de Christelijk- Historische Unie met de Anti-Revolutionaire I! Partij is opgekomen. „Voorshands zullen beide partijen haar eigen Weg moeten gaan"," zeldè de spreker, maar daaraan liet hij vooraf gaan, dat men „het ideaal van samenwerking niet uit het oog verlieze, omdat we in een tijd leven, die om samenbinding schreeuwt." De conclusie, welke daaruit getrokken wordt, hebben wij reeds menigmaal naar voren gebracht: „Inderdaad: de nieuwe tijd schreeuwt om nationale samenbinding en ranselt die I nationale samenbinding tot stand wanneer j de betrokken groepen niet uit eigen bewe- i ging voor de nationale solidariteit zorgen." Dit woord is ons uit het hart gegrepen en daarom schreven wij, reeds maanden gele- den en gedurig weer over de zegen der crisis. Een zegen, welke ons bijkans op- gedrongen wordt en welke voor een deel en 1 voor een bepaald doel tot uiting komt in J het nationale crisiskabinet. I Echter, dat is slechts tijdelijk, j Vroeg of laat komt er weer ontspanning. En scherper, dan het op dit oogenblik het geval is of mag zijn, zullen dan de politieke geschillen weer naar voren dringen. We mogen slechts hopen, dat deze crisistijd een louterende en reinigende invloed oefent op stembusstrijd en politiek debat. Doch wij mogen ook hopen en daarop aansturen, dat geestverwante partijen nü genoopt worden om te zoeken naar wat ver een igt en niet, naar wat verdeelt. Zelfs al geeft men professor Lohman toe, dat voorshands de twee genoemde partijen haar eigen weg moeten gaan en al willen wij geen poging doen om dat „voorshans" te limiteeren; dan nog blijft de plicht om het ideaal geen oogenblik uit het oog te ver liezen. En we mogen niet nalaten hierbij op hel verheugend verschijnsel te wijzen, dat dit proces van toenadering en samenbinding tusschen de twee grootste protestantsche groepen ter rechterzijde door de roomsch- katholieke groep en pers met belangstelling en sympathie wordt gevolgd. Die samenbinding, aldus het meerge noemde Brabantsche blad, „vordert een zui vere verstandhouding tusschen het politiek georganiseerde bevolkingsdeel van Neder land, dat Protestantsch van levensbeschou wing is, en de Katholieke groep, die beide de dragers zijn van tradities, die niet alleen door het staatkundig leven moeten geëer biedigd blijven, maar ook bronnen moeten zijn van voortdurende vernieuwing." Het Amsterdamsche blad de T ij d sprak zich nog onlangs in gelijke geest uit en wees er ook op, dat dit de anti-papisten in ons land wel zal verbazen. Ja, dat moet inderdaad wel zoo zijn: want wie zelf bij voorkeur het „verdeel en lieersch" toepast, slaat natuurlijk van ver bazing achterover, als hij verneemt, dat an deren, die, volgens hem nog wel de middelen door het doel geheiligd wanen, er precies anders over denken. Immers, niemand kan in gemoede volhou den, dat de „verroomsching" van ons land bevorderd zou worden door meer eenheids kracht en samenbinding van geloovige pro testanten. En de „gevreesde" invloed der R.K. fractie in een kabinet is grooter, naar mate er bij de „protestanten" meer ver deeldheid heerscht. Het is dan ook meer logisch dan para doxaal, wanneer we beweren, dat elk nieuw scheurpartijtje in onze omgeving de invloed der roomsch-katholieken versterkt. Echter, ondanks deze „berekening", klinkt luide en met nadruk in de R.K. pers de ver maning op: „niet politieke zwakheid, maar politieke kracht wordt U toegewenscht, mits zij slechts bevorderlijk is voor de nationale solidariteit." Vroeg of laat, wij zijn daar vast van over tuigd, komen er op de rechterzijde weer groote nationale plichten te rusten. Wij kunnen het zonder Christelijke politiek niet stellen. En daarom zöu het meer dan onver antwoordelijk zijn, indien onze oogen niet voortdurend geboeid werden door het lok kende ideaal. officieele berichten NOTARIAAT Bü Kon. besluit is aan M J F F Palmen, op zijn verzoek, ontslag verleend uit zijn betrek king van notaris te Den Haag. RECHTERLIJKE MACHT Door de Arrondlssements-rechtbank te Dordt is ter vervulling van de vacature van kanton rechter te Gorinchem opgemaakt de navolgende alphabetlsche iüst van aanbeveling: mr C J G Bredius. griffier bü het kantonge recht te Hilversum; mr S. Th. A. Heimsen, gewezen rechter in 't voormalig kanton Sliedrecht; mr G. Kolfr. gewezen rechter ln het voor malig kanton Geldermalsen mr J Moolenbergh griffier bü' het kantonge recht te Middelburg, is met het lot afgevallen tegen een van bovengenoemde candidatcn. Door de anondissements-rechtbank te Almelo is, ter vervuiling van de vacature van kanton rechter te Almelo, opgemaakt de navolgende alphabetische lüst van aanbeveling: mr A H D F Essers, griffier bö het kanton gerecht te Apeldoorn- mr F ,\V Fabius. griffier van de arrondisse- ments-rechtbank te Almelo: mr W R. Rosingh. griffier bü het kantonge recht te Zutphen: mr C J G Bredius. griffier bil het kantonge recht te Hilversum, is met het lot afgevallen tegen een van bovengenoemde candidaten. Door de arrondissements-rechtbank te Dordt is ter vervulling van de vacature van griffier van haar College opgemaakt de navolgends alphabetische lijst van aanbeveling: - mp C W A-ndreae, gewezen griffier bvb-de voormalige arrondissements-rechtbank te Tiel: mr J Bentfort van Valkenburg, rechter ln de arrondIs.-i'-nKnts-iv-i-hthank to Dordt; mr C.'M.'J. de Jon'gh, siibsistuul griffier bü de arrondissements-rechtbank te Haarlem. AUDIëNTIE De gewone audiëntie van den Minister van Sociale Zaken, zal op Woensdag 14 Febr. a.s., niet plaats hebben. eerste kamer DE VAC.-WESTERDIJK. Het overleden lid der Eerste Kamer, da heer J. B. Westerdijk, zal worden opgevolgd door Ir. S. L. Louwes te Zwolle. Den heer Louwes wordt echter het voor nemen toegeschreven om niet als Eerstp Kamerlid op te treden. de invoer uit duitschland EXTRA INVOER VERGUNNINGEN. Het Crisis In- en Uitvoerbureau deelt me de. dat voor den invoer van goederen, wel ke per 1 Febr. j.l. op lage percentages zijn gecontingenteerd, automatisch extra-contin genten zullen worden verstrekt aan hen die hun gewone aanvrage hebben ingediend. BESCHERMING TEGEN LUCHT AANVALLEN. Een wetsontwerp op komst. De regeering deelt in de M. v. A. aan de Eerste Kamer over de Defensiebegrooting o. m. mede. dat haar van de, in 1932 inge stelde, interdepartementale commissie een ontwerp van wet met bijbehoorende memo rie van toelichting inzake de bescherming van de burgerbevolking tegen luchtaanval len heeft bereikt. De commissie heeft bii de aanbieding van het bedoeld ontwerp ver klaard, haar taak eerst als geëindigd *p zul len beschouwen, zoodra eveneens de noo- dige uitvoeringsvoorschriften zullen rijn ontworpen. Plet ligt in haar voornemen, tegelijkertijd daarmede de noodige voorstel len aan te bieden tot het treffen van de ver- eischte maatregelen, waardoor zekerheid wordt geschapen, dat hier te lande geen minder deugdelijke gasmaskers in den han del zullen worden gebracht. OPENING VAN HET ZEE-KLEUTERHUIS TE PETTEN. Zaterdagmiddag is te Petten (N.-H.) het Zee-kleuterhuis der Vereeniging Trein 8.28 door Minister Slotemaker de Bruine officieel geopend. Het gebouw biedt plaats aan 50 kleuters van 3 tot 6 jaar, ligt in een duingebied van 3 H.A. en is gebouwd onder leiding van den heer Vorkink, uit Amsterdam. Voor de zieke kinderen is een afzonderlijke afdeeling in gericht Bij de opening waren o.m. aanwezig de heer Lietaert Peerbolte, directeur- generaal van gezondheid, wethouder Krop man, als waarnemend burgemeester van Amsterdam en de Amsterdamsche wethou ders Dr. Vos, Dr. Abrahams en Baars. VLIEGVELD EINDHOVEN „WELSCHAP". Tot havenmeester van het vliegveld Eind hoven „Welschap" is vanaf 1 Maart be noemd de heer Ir. Cartendij lc, behou dens goedkeuring van het Rijk. belasting op radio toestellen Naar het „Handelsbl." verneemt is sinds eenigen tijd bij de regeering de heffing van een belasting op radiotoestellen in voorfoe reiding. De bedoeling schijnt te zijn deze heffing afzonderlijk te doen geschieden en derhalve niet onder de personeele belasting te doen vallen. Een besluit omtrent het be drag der belasting is nog niet genomen, noch wat betreft de bezitters van een eigen toestel, noch wat de aangeslotenen bij cen trales betreft. Omtrent een en ander is wel reeds de meening der omroep-organisaties gevraagd, zijn wij goed ingelicht dan zien deze organisaties ernstige bezwaren in be doelde heffing, welker opbrengst uitslui tend de schatkist en géén omroepdoelein- den ten goede zal komen. Binnen niet al te langen tijd wordt een beslissing verwacht. de oproep van mussert INZAKE DE „ZWENDELPRAKTIJKEN". Het Kamerlid Polak stelt vragen. Naar aanleiding van den oproep in het weekblad van ir. Musscrt „Volk en Vader land", gericht tot „Volksgenooten-juristen". om te helpen het vaandel van het recht hoog te houden in de komende Nederlani- sclie „Stavisky- en Dreyfuszaken", heeft het Eerste Kamerlid Henri Polak aan den Mi nister van Justitie gevraagd, of uit dezen oproep niet moet worden afgeleid, dat het den heer Mussert bekend is, dat hier te lande zwendelpraktijken worden bedreven, en of hij de justitie met een en ander heeft in kennis gesteld. Voorts vraagt du heer Polak of het ver zinnen en publiceeren van beschuldigingen, berekend op het verwekken van ongerust heid, strafbaar moet worden gesteld. Naar aanleiding van bovenstaande vra gen van den lieer Polak aan de Regee ring. heeft het Utrechtsch Dagblad zich ge wend tot den heer Mussert, met de vraag, of hij daarover nadere inlichtingen kon verstrekken. De heer Mussert zeide tot het blad: „Denkt u ook niet, dat de manier, waarop onze leden uit de Burgerwacht, en uit de B.V.L. gezet worden, denkt u ook niet, dat de wijze waarop aan N.S.B.-leden. die in overheidsdienst zijn, ontslag wordt verleend, erger is dan het Dreyfus-proces? En wat de Stavisky-affaire betreft, vet moedt u ook niet, dat dergelijke opzienba rende dingen, als nu in Frankrijk worden gezien, ook wel in ons land aan den dag zouden kunnen komen?" De als voorbereiding eener onthulling aangeziene bekende dagblad-advertentie is dus blijkbaar niet anders dan het slaan op de werftrom. Men heeft behoefte aan nieu we leden! repatrieerende werkloozen ONDERSTEUNING DER CRISIS- WERKLOOZEN. De minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden, dat uit het buitenland geko men werklooze Nederlanders in de gemeen te, waar zij zich hier te lande vestigen, in de gemeentelijke steunregeling voor crisis- werkloozen worden opgenomen, voorzoover zij waren zij reeds eerder in Nederland gevestigd voor opneming in die regeling in aanmerking zouden zijn gekomen. Van het gedeelte van het steunbedrag, dat niet door Rijksbijdrage is gedekt, kan de ge meente aan het Departement van Binnen- landsche Zaken in rekening brengen: gedu rende het eerste jaar 75 pet. en gedurende het tweede jaar 50 pet. Daarna houdt deze tegemoetkoming op. De in uitzicht gestelde tegemoetkoming kan slechts worden gegeven in gevallen van repatrieering in de toekomst. de kleuren onzer vlag DE REGEERING ZAL EEN BESLISSING NEMEN Sedert eenigen tijd houdt de Regeering, in dien het 1-Iondclsblad goed js ingelicht, zich bezig met het zg. vlaggenvraagstuk: nl. de vraag of de officieele Nederlandsche vlag oranje-blanje-bleu ;ioet ziin of rood-wit- blauw. Vooral nu de Prinsevlag doel of sym bool is geworden van enkele organisaties in Nederland, zoodat de vlaggenquaestie ook het terrein der politiek zou kunnen gaan raken, is het wenschelijk, schrijft het blad, dat er aan ie onzekerheid op dit gebied een einde komt en dat eens en vooral onze natio nale kleuren officieel worden vastgelegd. Het geen, zonderling genoeg, tot dusver nooit gebeurd is! Eén volk, één vlag! E<?n Neder landsche natie, één driekleur! Zoo behoort het te zijn. En zoo is het op het oogenblik niet in Nederland. Het zou dus sterk aanbeveling verdienen om zoo spoedig mogelijk alsno? bij officieel besluit dat tot dusver ontbreekt te doen vaststellen, welke onze vlag is, gelijk dat na het herstel onzer onafhankelijkheid ten aan zien van het Rijkswapen wèl is gebeurd; de definitieve vaststelling van het Rijkswapen vond nl. plaats hij K. B. van 24 Augustus 1815, no 71. laatstelijk herzien bij K. B. van 10 Juli 1907. no 03. Naar het Handelsblad thans ter oore komt. mag men nu verwachten, dat de Regeering binnen niet al *e langen tijd omtrent de vlag een beslissing zal nemen. PRIJZEN VAN VERPAKTE VRUCHTEN. Met ingang van heden is bepaald, dat het verschil tusschen den prijs, waarvoor de Stichting Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale zal mogen koopen, en dien, waar voor zij zal mogen verkoopen, bedraagt voor bananen f 0.02yo Per kg. netto en voor ver pakte appelen en verpakte peren, in vatep I of kisten f 0.02 per kg. bruto. n.s.b. en gezag DE UITSPRAAK VAN MINISTER COLIJN De uitspraak van minis'er Colijn over de N.S.B. en het gezag sloeg blijkbaar, zoo schre ven we Zaterdag, op het afscheidswoord van Ir MuGsert in „Vol1: en Vaderland" van 6 Januari 1.1. aan de ambtenaren, die genood zaakt waren de N.S.B. te verlaten. Hel slot van 's ministers verklaring luidde: Als gij, zoo ongeveer was de inhoud dier tweede uitlating, bedankt voor de N.S.B., blijft uw nummer open; thans zijt gij de slaaf van een regeering, die haar macht ontleent, aan een corrupt bonzen- stelsel; gij hebt aan mij een belofte ge daan; deze belofte praevaleert boven de trouw aan een corrupte regeering.. Nu vraagt men ons nadrukkelijk of de twee laatste regels letterlijk in een artikel van Ir Mussert te vinden zijn. Wij moeten daarop antwoorden, dat wij de letterlijke tekst niet gevonden hebben. Trouwens. Dr Colij begon >ok met te zeg gen: „zoo ongeveer was de inhoud dier tweede uitlating". We gr ver daarom Zaterdag reeds enkele citaten uit het artikel van 6 Jan., waarin vele malen sprake .s van een bonzenstelsel en van een regeering, welke onder invloed staat van een bonzenkliek; maar de uitdruk king „corrupte regeering", vonden wij niet. Volledigheidshalve voegen wij er thans nog iets aan toe. In het bewuste artikel worden de heen gaande leden tensritte aangemaand om in hun werk hun plicht te dovn, opdat ieder zal zeggen: „hij of zij mag geen lid zijn van de N.S.B.; maar gij kunt aan al zijn werk zien: hii is een echte nationaal-sociaiist. Tot weerzien. Hou zee!" Op de tweede pagina van hetzelfde num mer komt vervolgens een lang artikel voor, dat tot opschrift draagt: „Colijn buigt voor de bonzen". In de tweede alinea leest men, dat „de Colijn-kongsi, de Aalberse-kliek en de Albar- da-bewle hun doel hebben bereikt." En verder: „Steeds meer weipt de parlementaire de mocratie het masker af en toont zich in de volle afzichtelijkheid van haar verwording. Dwingelandij en zedelijk bederf, honzen- geknoei en willekeur zijn de vruchten van het tegenwoordig systeem." En Colijn heeft zich gelijkgeschakeld; daarom: „Colijn te klein. In deze drie woorden zal het nageslacht den man oordeelen." verzet tegen de water leiding EEN PROTESTVERGADERING TE ZWOLLE. Zaterdagmiddag heeft te Zwolle een ver gadering plaats gehad van afgevaardigden uit bijna geheel Overijssel, om te komen tot de oprichting van een provincialen bond van actie tegen de tarieven der N.V. Water leiding Maatschappij „Overijssel". Onder de aanwezigen werd ook opgemerkt het Twee de Kamerlid Duvmaer van Twist. Na langdurige besprekingen heeft men een mo tie aangenomen, waarin het bestuur wer:l gemachtigd om alle wettige middelen in 't werk te stellen, ten einde te komen tot een verlaging der tarieven en voorts met Gedep Staten in onderhandeling te treden, met verzoek geen sanctie te hechten aan houw verordeningen, waarin een dwangaanslui- ting is bepaald. politieke gezindheid van ambtenaren AANVULLING DER WATERSCHAPS- REG&EMENTEN. De Minister van Waterstaat heeft, naar de „Tel." meldt, de tusschenkomst van Ged. Staten der provinciën ingeroepen, ten einde te bewerkstelligen, dat de bestu ren, onder zijn departement ressorteerende, bepalingen in de ambtenaren-reglementen opnemen, gelijkluidend aan die, welke de minister van binnenlandsche zaken verlangt ten opzichte van de provinciale ambtenaren en de gemeente-ambtenaren. Dientengevolge zullen ook de ambtenaren reglementen van omstreeks drieduizend wa terschappen, veenschappen en veenpolders moeten worden aangevuld met verbodsbe palingen omtrent revolutionaire gezindheid, uitsteken van andere dan nationale vlag gen, dragen van insignes, ontslag bij lid maatschap van verboden vereenigingen, enz. NED. BOND VAN J. V. OP G. G. AFD. NOORD-HOLLAND. Naar wij vernemen zal de jaarlijksche al- gemeene vergadering van de afd. Noord- Holland van den Ned. Bond van .Tongelings- vereenigingen op Geref. grondslag op den 2on Paaschdag a.s. te Zaandam onder lei ding van Dr B. A. Knoppers van Amster dam worden gehouden, DE VISCHEXPORT NAAR BELGIE. De IJmuider Vischhandel Vereeniging heeft zich dezer dagen met een telegram gewend tot den Minister van Economische Zaken, waarin erop wordt gewezen, dat door de Belgische Regeering aan den in voer van Nederlandsche viseh steeds toe nemende belemmeringen in den weg wor den gelegd. De Vereeniging heeft daarom den Minister verzocht, om bij de plaats vin dende Nederlandsch-Belpische onderhande lingen rekening te willen houden met de be langen van de Nederlandsche vischvangst LAATSTE VERGADERING VAN DEN VERZEKERINGSRAAD. De Verzekeringsraad, die op 1 Maart a.s. officieel zal ophouden te bestaan, heeft de zer dagen te Den Ilaag zijn laatste verga dering gehouden. Het personeel zal mecren- deels naar de Rijksverzekeringsbank over gaan, evenals het bezoldigde lid van den raad, Mr. Werker. De voorzitter, Dr. H e f- t i n g, zal wegens leeftijd den dienst met pensioen verlaten. DE K XIV EN K XV. Hr. Ms. onderzeebooten K XIV en K XV zijn Zaterdagmiddag 3 uur Ouessant gepas- seerd. Als 't even kan Rookt „EDELMAN" colijns reis naar londen EEN VLUCHT NAAR INDIE IN APRIL A.S. Ten aanz'en van het bezoek dat Dr H. C o 1 ij n aan het Ministerie van Handel ie Londen heeft gebracht, wordt officieel mede gedeeld, dat dit uitsluitend een beleefdheids bezoek zou zijn, Colijn en Minister Runci- man zijn oude vrienden. Echter blijft men in politieke kringen van meening, dat er o.m. beraadslagingen over de rubberrestrictie ouden zijn gevoerd, met he. oog op een geheel nieuw plan, met in begrip van ce beperking der inheemsche pro ductie. Zooals wij reeds in ?en deel onzer oplaag vermeldden, moet Dr Colijn toch het voor nemen koesteren, naar Tndië te vliegen, en wel in April c.s. Dr Colijn zou het noodza kelijk achten, dat hij persoonlijk contact zoekt met den Gouverneur-Generaal, den Raad van Indië en de verschillende direc teuren de>- departementen. Zijn verblijf zal niet van langen duur zijn. roode onrust HET BOTERT NIET IN ZAANDAM De feeststemmipg van het burgemeesters jubileum heeft in Zaandam geen eenheids stemming onder de roode fractie gebracht. Het afdeelingsbestuur wilde drie stoute raadsleden, die nota bene loonsverlaging goedkeurden, naar huis sturen; maar het mocht niet van de partijraad. Daarom heeft het afdeelingsbestuur de begrijpelijke vraag gesteld: Wat moeten wij dan wel doen? Welke gemeentepolitiek dient er ge volgd te worden? Moet men rekening hou den met de gewijzigde omstandigheden, zoo ja, hoe dan? Morgen wordt er weer vergaderd. De partijbestuurders Drees en Mathijssen zullen advies geven. de klasse-onderwijzer IS DE RUWSTE KLASSENSTRIJDER We hebben dezer dagen, half geknsche- rend, half ernstig, gezegd: 't Zal niet lang meer duren of het N.V.V. moet overwegen of de Bond van Ned. Onderwijzers nog wel als lid der „moderne", immers niet-commu- nistische vakbeweging kan worden getole reerd. Dat hierin toch meer ernst dan scherts schuilt, moge uit hét. volgende blijken: In „De Bode" van den Bond van Ned. Onderwijzers schreef de sociaal-democraat Jerohm Hartog een critiek over het boek van Schaper. En de recensent besloot zijn beschouwing met deze woorden: Laten menschen als Schaper in den afgang huns levens er voor zorgen, dat wij bij het overzien van hun arbeid kunnen spreken van de generale repetitie van een kostbaar en niet van een ver loren leven. De roode pers vindt dit te erg en komt tegen deze grove critiek op. Terecht zegt zij: Over Schapers leven met zijn taaien strijd voor de proletarische verheffing te schrijven als over een verloren leven, is een onvergeeflijke onbillijkheid, waartoe een schrijver zich ook door zijn tegenzin in deze memoires nimmer mag laten ver leiden. Maar in de kring der intellectueele sociaal democraten wordt dan toch maar geschre ven als Hartog deed. Het is teekenend, even als het opmerkelijk is, dat deze roode on derwijzersbond, lid van het N.V.V., tegen hei voorstel, in een vergadering van dit roodo vakverbond stemde, om communisten van het beetuwirslidmaatschap uit te sluiten. Geen wonder, de Bond neigt meer naar het communisme, dan naar het socialisme. Wil men zijn mentaliteit bepalen, dan leze men dat taaltje uit de „Klasseonderwijzer", het orgaan der Rotterdamsche afdeeling: We zijn allerwegen aan het bezuinigen geslagen. Niets ontsnapt meer aan het alziend oog onzer onvolprezen bezuini gers. Geen postje, hoe klein ook, of hei wordt ijverig onder de loupe genomen, en als het maar eenigszins kan (en ook. als het heelemaal niet kan!) nog klei ner gemaakt. Het volksonderwijs, de steunuitkeeringen aan de werkloozen, onze salarissen en wat U verder maar noemen wilt, weten van deze drang tot bezuinigingsdaden mee te praten. En ja, we zouden het haast vergeten, ook Defen sie is aan de beurt gekomen. Er is een commissic-Idenburg samengesteld, die tot taak heeft, na te gaan ,op welke wijze er op onze niet genoeg te waardeeren weer macht bezuinigd kan worden. Boven dit art. staat Tweeërlei Maat en het wil de indruk vestigen, dat op onder wijs meer bezuinigd wordt dan op defensie. Waaruit volgt., dat alle schoolmeesters toch geen Bartjens zijn en sommigen tever geefs in Boeser gestudeerd hebben. Overigens vreezen wij, dat dit laatste ci taat ons betoog over N.V.V. en Onder wijzersbond niet zal versterken, want de roode pers zal hardop of fluisterend zeggen: zóó kunnen wij ook nog wel schrijven. Enfin, het betoog is toch teekenend HULDIGING VAN DEN K.L.M.-PILOOT P. SOER. Zaterdagmiddag en -avond werd de K. L. M.-piloot P. S o e r, die uit Drenthe afkom stig is door de inwoners dezer provincie te Meppel op hartelijke wijze gehuldigd. De voorzitter van het huldigingscomité Mr. J. Linthorst-Holman, voorzitter van de Prov. V.V.V. in Drenthe, bood na mens het huldigingscomité een schilderij aan. Voorts werd het woord gevoerd door o.m. den commissaris der Koningin in Drenthe en Mr. Harm Sm een ge, Eerste Kamerlid. De heer Van Calc ar bood namens de Noord-Nederlandsche Aeroclub een zilveren schaal aan. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz.1 De heer Polak stelt vragen over de publicatie inzake „zwendelpractijken" in „Volk en Vader land". De moderne bond in het maatkleedingbedrijf wilde uitsluiting met staking beantwoorden. Blz. 2 Het kabinet-Doumergue besloot de schandalen krachtig aan te pakken. De algemeene 24-uurs- staking in Frankrijk is hedenmorgen begonnen. We en en voor de beslissing inzake de aanspraken der Heimwehren. Ds. G. H. Wagenaar, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, heeft tegen 1 Sept. a.s. emeritaat aan gevraagd. Blz. 5 Melktroebelen. Een artikel over dc geheimzinnig heden van de consumptiemelk. Blz. 3 Te Amsterdam is een berucht inbreker door dc politie gearresteerd. Nadere bizonderheden over de dijkdoorbraak op Texel. UIT HET SOCIALE LEVEN het conflict in het maatkleedingbedrijf DE „MODERNEN" BEANTWOORDEN DE UITSLUITING MET STAKING Zaterdagmiddag vergaderde het algemeen hoofdibe-tuur van den „modernen" Bond in de Kleedingindustrie, teneinde zijn stand punt te bepalen nopens de voorstellen der werkgevers en het door de maat patroons aangekondigde ontslag der kleermakers te gen 17 Februari a.s. Het afwijzende standpunt van het dage lij ksch bestuur van den bond tegenover de verlaging der loonen met IV/2 bij do maatzaken werd door het algemeen hoofd bestuur goedgekeurd. Met algemeene stemmen werd be sloten de hoofdbesturen der andere vakbonden in de kleedingindustrie voor te stellen de uitsluiting der ge organiseerde kleermakers met een staking der geheele personeelen te be antwoorden, nu gebleken is, dat do firma's alleen de georganiseerde kleer makers uitsluiten. Staande de vergadering kwamen uit eenige afdeelingen rapporten binnen, waar uit bleek, dat bij verschillende belangrijke maatzaken de personeelen bereid zijn in antwoord op de uitsluiting der georgani- de kleermakers met ingang van 17 Febr. in staking te gaan. Hedenmorgen komen do hoofdbesturen in vergadering hijeen. WAT EEN STAKING KOST De Federatie van den „modernen" Bond van transportarbeiders te IJmuiden deelt mede, dat de staking aldaar in het visschersbedrij in het eerste halfjaar van 1933 ruim f750.000 heeft gekost. HET NED. S.S. TRITO GESTRAND EN WEER VLOT Vermoedelijk niet beschadigd Het Ned. s.s. „Trito" van de Mij. Zeevaart (Hiudig en Veder) te Rotterdam, dat Zater dagmorgen van Rotterdam naar Dublin was vertrokken, is Zondagmiddag tengevol ge van den mist nabij Start Point in het graafschap Devonshire gestrand. Onmiddellijk is de reddingsboot van Sal- combe uitgevaren om assistentie te vcrlec- nen. Ook de sleepboot „Witte Zee" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst was in de nabijheid. Nader vernemen wij dat blijkens een bij' de directie ontvangen telegram de Trito op eigen kracht is vlotgekomen en is doorgc- gestoomd naar Dublin. Men neemt aan dat het schip niet, of in elk geval niet ernstig beschadigd is. Het telegram was verzonden van de sleep boot „Witte Zee", die dus geen hulp heelt behoeven te verleenen. GEHEIME ZENDER Te Den Bosch is bij een ingezetene eeiï geheime zender ontdekt en in beslag geno men, EEN ONTPLOFFING Te Kerkrade sloeg in een mijnwerkerswo ning bij het bakken de vlam bij het afnemen van het kacheldeksel, in een ketel met olie, die op de kachel stond. Er had een ontplof fing plaats, die veel materiecte schade heelt aangericht. Een 17-jarig meisje kreeg met- levensgevaarlijke brandwonden in het ge laat en aan de handen, die door een dokter werden verbonden. Het gevolg van de ont ploffing was, dat de ruiten werden vernield. De vlammen sloegen uit het raam. Eën bin nenmuur die 6 cM. dik is, werd verbogen en kreeg een groot gat De meubelen werden door elkaar geworpen. Uit een deur wer.l paneel geslagen. NOODLANDING Bij Grubb en vorst (L.) deed een Engelscli vliegtuig, op weg naar Keuion, een nood landing op een stuk bouwland. Toen het vliegtuig weer opsteeg, moest het even vei', der weer landen. Later hebben de twee vliegers hun reis voortgezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1