Doumergue's Ministerie Gevormd op breede basis ZATERDAG 10 FEBRUARI 1934 Doumergue, Tardieu en Herriot Ministers zonder portefeuille Communistische woelingen in Parijs Doimerffue is er in geslaagd het ministe- i'ie te voimen, dat hij zich, in groote lijnen althans, gedacht had. De grondslag ervan is eeer breed! want zoowel de rechtsche leider Marin heeft zitting in als de neo-socialist Marquet. De officieele socialisten hebben blijkbaar ge weigerd. Doumergue is premier en heeft geen por tefeuille voor zijn rekening genomen. Even eens hebben Herriot en Tardieu zitting ge nomen als minister zonder portefeuille. De geheele samenstelling van Doumergue's ministerie ds als volgt: Doumergue: minister-president en mi nister zonder portefeuille. Herriot: minister zonder portefeuille. Tardieu: minister zonder portefeuille. Barthou: buitenlandsche zaken. Cheron: justitie. Sarraut: binnenlandsche zaken. Maarschalk Pétain: oorlog. Pitri: marine. Generaal Denain: luchtvaart. Germain Martin: financiën. B e r t h o d: nationale opvoeding. Lamoureux: handeL Laval: koloniën. Q u e i 11 e: landbouw. F1 a n d i n: openbare wertken. Marin: openbare gezondheid en lichame lijke opvoeding. R i v o 11 e t: pensioenen. Marquet: arbeid. Bertrand: handelsmarine. Ma 11 armé: P.T.T. Het is een prachtig aanvankelijk resul taat, dat Doumergue snel bereikt heeft. Men ziet er uit, dat er in Frankrijk, onder den druk van een venbolgen volk, toch nog wel iets meer kan gebeuren dan het omwerpen van schijnbaar vast in het zadel zittende re geeringen. Zonderling blijft met dit al de toestand. Nog enkele dagen geleden gaf de meerder heid der Kamer Daladier de vrije hand voor de linksche dictatuur. De Kamer is uiteenge gaan en als zij straks weer bijeenkomt,, vindt ze een kabinet met mannen van rechts -tot links, die ze, zij het in andere meerderv holds-samenstelling, ook al niets sneer wei- geren kan. Een meer onberekenbaar lichaam, dan. het Fransche parlement kan men zich nau welijks denken. Doch één ding is wel duide lijk gebleken, het Fransche, het Parijsche volk is vastbesloten geen dictatuur te aan vaarden. De aanvalsplannen tegen den re- geeringszetel, tegen het Kamergebouw, die inbloed werden gesmoord, hebben dat wel duidelijk bewezen. Het is een onvergeeflijke fout van Daladier en de socialisten geweest, dat zij getoond hebben geen voldoenden •psychologischen kijk te hebben gehad op den volksgeest. Men mag aannemen, dat het volk als ge heel thans voorloopig gerust is op den gang van zaken. De gemiddelde burger zal nu althans de overtuiging wel hebben, dat het landsbe lang in het pas-gevormde kabinet voorop zal staan en er noch partij- noch particuliere belangen zullen zijn, welke zwaarder dan het algemeen belang zullen wegen. De rust waarnaar men zoo vurig verlangd heeft, dat men er voor heeft willen demonstreeren en vechten, kan thans zijn intrede doen. Wel zullen socialisten en communisten ook nu wel weer toonen op welke manier zij ernst maken met de belangen van land en volk. De laatstgenoemden hebben dat gis teravond reeds laten zien door een revolutie- spelletje, waanbij alweer rijkelijk bloed heeft gevloeid. En tïe socialisten achten het onder de huidige omstandigheden oor baar om, tegen de ernstige waarschuwin gen van den bejaarden minister-president in, Maandag as. hun 24-iuurstaking te hou den. Het is te hopen, dat de burgers van Parijs thans nuchter genoeg zullen zijn om die on ruststokerij op haar juiste waarde te schat ten. Voor Doumergue's ministerie-der-oudsten komt het er thans op aan het allernoodza kelijkste regeeringswerk met kracht ter hand te nemen. De begrooting zal zoo snel mogelijk moe ten worden vastgesteld. De buitenlandsche vraagstukken moeten weer ter hand worden genomen. En tevens dient een groote hervorming te worden doorgevoerd in het staatsbestuur. Een vernieuwing, een frissche geest moet noodzakelijk zich baanbreken. Grondwets herziening zal noodzakelijk zijn. Of Doumergue spoedig tot Kamer-ontbin ding zal overgaan moet nog worden afge wacht In elk geval staat vast, dat de hui dige Kamer tegenover het volk alle gezag verloren heeft en het beste zal doen zich maar niet al te sterk te laten gelden. Hoe de massa over haar denkt dat weet zij op het oogenblik tamelijk goed. Wij mogen aannemen, dat de nieuwe re geering voldoende gezag in zichzelf zal heb ben om zich èn tegenover de Kamer èn te genover Parijs te handhaven en het zoo ge- we nechte keerpunt in Frankrijks parlemen taire geschiedenis in te leiden. Een Proclamatie van Doumergue Gisteravond heeft minister-president Dou mergue de volgende proclamatie tot het Fransche volk gericht: Burgers! Ik werd geroepen, om een regeering van verzoening, burgervrede en recht vaardigheid te vormen. Die regeering ds thans tot stand gekomen. In naam dier regeering doe ik thans een beroep op u, am op uiw beurt uw plicht te doen, u te onthou den van alle agitatie en boven alles te stellen het belang van Frankrijk en der republiek! De nieuwe minister-president, de heer DDoumergue, heef tden heer Jouhaux, den voorzitter van de algemeene vakve re en gin gen, gisteravond bij zich ontboden, om hem te verzoeken de algemeene staking Maandag niet te doen doorgaan in het belang van de rust en de orde in het land. Jouhaux heeft dit verzoek echter gewei gerd. Het nieuwe ministerie bestaat uit wier niet-parlementsleden£ Doumergue, Pétain, Denain en Rivollet; 16 parlementsleden nl. 4 senatoren en 12 afgevaard gden. Van de -4 senatoren behoort er een tot de republikein- sohe unie, nl. Barthou, twee, Chéron eu Sarraut tot de republikeinen, terwijl Laval bij geen partij is aangesloten. Van de afgevaardigden, die lid van het kabinet zijn, behoort Marin tot de republi- kelnsohe unie, Tardieu tot het centrum. Ver der behooren er twee tot de linksch-radica- len, 16 tot de radicaal-socialisten en een, Marquet, tot de neo-socialisten. Donderdag a.s. zal het kabinet zich aan de Kamer voorstellen. Van gisternamiddag vier uur af begonnen zich op de Place de la République groote massa's menschen te verzamelen. Geleidelijk werd de massa dichter, zoodat om kwart over vieren verscheidene winkeliers uit voorzorg de - ijzeren rolluiken voor hun winkels neerl'eten. Door de politie werden tal van personen 3arresteerd, die, na herhaalde sommatie, weigerden door te loopen. Op de boulevards tus&ohen- de Porie Saint Bends en de Place de-la Concorde was de menigte veel dichter dan gewoonlijk. De prefect van politie heeft toen den be woners van de huizen op de Concorde ver zocht, deuren en vensters gesloten te hou den. Naar de „Matin" meldt zouden achttien escadrons cavalerie, 10 bataljons infanterie, 10 batterijen artillerie en 8 compagnieën dragonders ter besohikking zijn gesteld voor de handhaving der orde, buiten de politie en de met den ordedienst belaste garden. De ,rActon Frangaise" heeft echter de te gen gisteravond aangekondigde betooging afgelast. KEERT CHIAPPE TERUG? De voorzitter van den Parijschen ge meenteraad heeft stappen gedaan bij den minister van binnenlandsche zaken, waar bij hij den eisch uitsprak dat de regeering den vroegeren prefect van politie. Chiappe en den uit solidariteit met hem tegelijker tijd afgetreden prefect van de Seine, Rey nard in hun functie zal herstellen daar zij het volle vetrouwen genoten van de Pa- rijsohe bevolking en opgewassen zijn tegen hun taak. De minister van binnenlandsche zaken Sarraut, wees er op, dat niet hij, maar de regeering hierover beslissen kan. De „Matin" heeft vernomen, dat Chiappe een in die richting gaand voorstel van de regeering in het belang van kalmeering van de openbare stemming onder dank heeft afgewezen. Volgens dit blad zou Chiaoue benoemd worden tot gezant te Brussel en zou Reynard weer in zijn oude functie te- rugkeeren. De installatie van den door de regeering afgezette advocaat-generaal Pressard, en diens opvolger Pailke in hun nieuwe func ties, is voor onbepaa'.den tijd uitgesteld. Pressard is benoemd tot raadslid van het ïof van cassatie. COMMUNISTISCHE RELLETJES ER VALLEN WEER GEWONDEN Twee kerken in brand gestoken Op verschillende plaatsen der stad Parijs zijn gisteravond weer vrij hevige botsingen ontstaan. De commun:stische betoogers ver zetten zich tegen de ontbinding hunner op tochten door de politie. Eenige personen werden bij plunderen gearresteerd. Ook de bereden mobiele garde werd ver scheidene malen in den strijd geworpen. De vrachtauto's der politie brachten den ge- heelen avond versterkingen van het eene punt naar het andere. In de straten van de Oostelijke Banlieue, vooral op de boulevard Belleville wisten de communisten zich op straat te handhaven. Uit de vensters werd de politie hevig met bloempotten bekogeld. Volgens schatting be droeg het aantal betoogers niet meer dau 10.000. In den loop van den avond drongen de demonstranten ook door in een hall van de Garde de l'Est, waar zij begonnen te plunde ren. Politie en brandweer snelden derwaarts en het kwam tot heftige botsingen, in den loop waarvan twee politie-agenten door revolverschoten in den buik werden ge troffen. De in de buurt van het station gelegen St. Josefskerk werd door de betoogers in brand gestoken. De brandweer heeft het miur bijtijds geblusoht. Laat in den avond vielen de eerste scho ten op de Place de la République, die voor dien betrekkelijk rustig was geweest. Een groote groep betoogers werd bij het opruk ken naar het plein door de mobiele garde met schoten ontvangen. Spoedig daarop werden de eerste gewonden weggedragen Steeds weer ging de politie tot den aanval over en telkens vielen nieuwe schoten. Honderden personen werden gearresteerd Om 11 uur verplaatsten de betoogers hun ac tie naar de buitenboulevards, het raadhuis van het elfde arrondissement werd door hen omsingeld en de vensterruiten werden ingeslagen. De toesnellende politie verjoeg echter spoedig de aanvallers. Een poging om ook de St. Ambroisekerk in brand te steken is mislukt. Het beginnen de vuur werd spoediig gebluscht. Politiepatrouilles trekken door de stad om samenschol nge-n te verhinderen. Alle ver dacht uitziende personen worden aangehou den en gefouilleerd om te zien of zij wa penen dragen. De autonome ambtenarenbond had zijn aanhangers opgeroepen deel te nemen aan de communistische betoogingen. In gesloten optocht trokken 800 leden naar de Place de la République, doch onderweg reeds werden zij uiteengejaagd. Hierbij zijn vele deelne mers gewond. De Parijsche prefect van politie heeft aan journalisten meegedeeld, dat hij en leden der mob ele garde brieven ontvangen heb ben, waarin wordt gedreigd, dat men zich op hun vrouwen zou wreken. Men heeft in het openbaar de mobiele gardisten, alduF) voegde de prefect h eraan toe, onrecht aan, gedaan. Zij hebben hun koelbloedigheid bef waard. Hij wil zich niet rechtvaardigen, maar men moge ook eens bedenken, deft Dinsdag jl. de afzett'ng op de brug bij die Place de la Concorde doorbroken is. Wat zou gebeurd zijn, wanneer de politie er niet in geslaagd was de menigte terug te dringen. Meent men, dat de menschen zouden zijn; blijven staan voor de hekiken van het Kamergebouw? Zeker de tegenstand is duur te staan gekomen, maar wat zou er wel gebeurd zijn, wanneer de politie geen tegenstand had geboden? Dan had men toen geen 12, maar misschien 1200 dooden te betreuren ge* had. Het parlement werd bedreigd. Slachtoffer overleden. Het Amerikaansche kamermeisje, dat tij dens de jongste onlusten door een kogql ge troffen werd, toen zij zich op het terras van het hotel Grillon bevond, is vandaag inliet ziekenhuis overleden. Manifestanten voor den rechter De Parijsche rechtbank voor strafzaken heeft elf demonstranten, die in den nacht op 8 Februari gearresteerd zijn, wegens le diging tegen het staatsgezag en beschadi- d ging van eigendommen tot gevangenis straffen, varieerend van 4 dagen tot drie maanden, veroordeeld. Onder de veroordeelden bevinden zich ook twee vrouwen. Voorts heeft de politie wegens de bij de betoogingen van deze week voorgekomen plunderingen een onderzoek ingesteld in de kringen der misdadigers en im verband hiermede de laatste dagen 148 personen aange houden. Allen waren in het bezit van- hieuwé Gapenen, die herkend _rijn bêhöorëmde tót de wapenen, die de laatste dagen bij de plunderingen.ge stolen zijn. De politic zet het onderzoek voort. PARIJS, 10 Februari. De speciale orde dienst der politie is tegen middernacht in getrokken. De communistische vn socialistische be toogingen waren toen practisch van de straat verdwenen. Tot een laatste ernstige botsing, waarbij 40 personen door schoten en sabelhouwen verdeu gewond, kwam het kort voor mid dernacht bij een metrostation, waar de com munisten een barricade hadden opgewor pen, welke door de politie werd bestormd ingenomen. Ook bij het Gare du Nord, waarin een groot aantal betoogers was gevlucht, kwam het tot een schietpartij. De politie achter- olgde een troep van 200 betoogers, die in en metro-station vluchtten, waar zij na een hevig gevecht werden overmeesterd. Ongeveer 20 politiebeambten waren, vol gens officieele mededeeling, gewond, waar- an 4 in zorgwekkenden toestand verkeeren. Het aaDtal arrestaties bedraagt onge- eer 800. Twee politiebeambten zijn vannacht door schoten gedood. In twee ziekenhuizen wer den niet minder dan 115 gewonden opge nomen. De oudstrijders teleurgesteld PARIJS, 10 Februari. De voorzitter der oudstrijders-organisatie „Croix de Feu" pu bliceert een verklaring, waarin met teleur stelling wordt geconstateerd, dat de regêe- ring-Doumergue slechts een hulpmiddel zonder duurzaamheid en een samengaan der partijen zonder geheiligd karakter is. In deze regeering zitten zeer achtbare per sonen samen mét politieke zakenlieden en neo-socialisten, die het roode vaandel die nen. Men heeft dus slechts eeu noodverband van een zwerende wonde. De verklaring besluit met. een oproep aan de leden van het „Croix du Feu"1 zich ge reed te houden. DUITSCH BUREAU TE MOSKOU VAN HOOGER HAND GESLOTEN Employé's gearresteerd MOSKOU, 9 Febr. Het montage-bureau an de Metall-eGesellschaft A. G. te Frank fort a. M. en haar drie dochter-ondernemin gen, dat sedert 1928 te Moskou is gevestigd, is door de Sovjet-autoriteiten gesloten, ter wijl het geheele personeel, ook de chef van het bureau, is gearresteerd. De Metall-Ge- sellschaft heeft van de Sovjet-Regeering nog geen officieele mededeeling over het gebeur de ontvangen en is er tot nog toe niet in lagd de motieven der Sovjet-autoriteiten te vernemen. „HET ROODE LEGER GEREED". Ter gelegenheid van het congres der com munistische partij is op het roode plein te Moskou een groote parade gehouden, welke op de tribune door de leden der regeering en van het congres werd bijgewoond. In een dagorder tot het leger zegt de re geering, dat de roode legermacht een uiting is van trouw aan het socialisme. Het rood» leger is het eenige leger, dat geen imperia listische doeleinden heeft en met alle lan den in vrede wil leven. Maar ons zwaard is gescherpt, het leger staat gereed. Degene die het waagt de Rus sische grens te schendon, zal vernietigd wordeni STARHEMBERG EN STEIDLE BIJ DOLLFUSS Bondskanselier Dollfuss heeft gisterna middag den bondsleider der Heimwehr, Starhemberg, den bondscommissaris Steidle en eenige leiders der Heimwehrcn ontvan gen. De conferentie van den bondskanselier met de „Landeshauptleuten" over deeischen der Heimwehren is uitgesteld tot Maandag. In de regeeringspers wordt ver klaard, dat het eerste stadium voor de uitvoering van den nieuwen autori- tairen koers reeds is afgesloten. Een ingrijpende nieuwe organisatie van het geheele staatkundige leven is te -verwachten. De regeering zou voorne mens zijn de „Landeshauptleute" te benoemen tot stadhouders, die direct ondergeschikt zouden zijn aan dén bondskanselier en zonder de parle menten der landen met een kleine adviseerende commissie de leiding in de bondslanden op zich zullen nemen. De beslissing in deze berust bij Doll- j. fuss. OOSTENRIJKS STAP BIJ DEN VOLKENBOND Uit Weenen wordt gemeld, dat men al daar van oordeel is, dat de regeering de toe stemming der groote mogendheden zal af wachten alvorens haar voorgenomen beroep op den Volkenbond te doen. Tndien dit oordeel juist is dan zal er wel niet veel komen van Oostenrijks klacht te Genève. Het is immers ondenkbaar, dat de mogend heden zich niet met kracht zullen keeren tegen een procedure, die allen in groote on gelegenheid en den Volkenbond in nieuw gevaar zou brengen. Het antwoord, dat Berlijn op de Oosten- rijksche klachten over inmenging in de Oostenrijksche binnenlandsche politiek heeft gegeven en dat op ontkenning van de aangevoerde „feiten" en afwijzing van het princïpieele Oostenrijksche standpunt neer kwam, was duidelijk genoeg om geen illu sies te wekken aangaande de Duitsche re actie op een eventueel optreden van den Volkenbond. Deze van te voren te berekenen afloop van de Oostenrijksche actie ie Genève is al lesbehalve aanlokkelijk voor de staten,, die den Volkenbond trouw willen blijven. Oostenrijk kan zich tamelijk wel verze kerd houden van de sympathie van de meeste andere mogendheden. Maar als het op daden aankomt, zijn ze alle, om begrij pelijke redenen, even schuw. Het is daarom meer dan waarschijnlijk, dat de ..toestemming" der mope.ndheden tot Oostenrijks stap bij den Volkenbond zal uitblijven en dat Dollfuss de machtiging om dien stap op het juiste moment te doen, wel zal-„uitstellep". Dat uitstel vormt een dreigement voor Dnïtsrhland, dat al evenmin gebrand is on nieuwe internationale verwikkelingen als iedere andere staat en houdt tévens eèri voortdurende wenk in voor de andere groo- ie mogendheden om Oóstenriik, op andere %iize dan via Gerieve. te blijven steunen tégen zijn aT,te aanmatigenden -broeder. DE ITAL1AANSCH-RUSSISCHE VRIENDSCHAP HARTELIJKE TOESPRAKEKN Mussolini en de ambassadeur der Sovjet- Unie hebben Donderdag de ratificatie-oor konden uitgewisseld van de tusschen Italic Sovjpt-Rusland den Rden Mei 1933 geslo ten doranen-overeenkomst. De ambassadeur en Mu?coIfni Vélden bij die gelegenheid zeor hartelijke toespraken. Mussolini verklaarde dat hij voornemens de economische vriendschanspolitiek voort te zetten en sprak den wensch uit, dat die polit ek zich de volgende tien jaar nog rerder zal kunnen ontwikkelen. Ook do Sovjet-ambassadeur Potemkin .vees op de omstandigheid, dat deze uitwis seling van ratificatie-oorkonden samenvalt met den tienden verjaardag van hel begin der betrekkingen tusschen heide landen. Spreker gaf uiting aan de voldoening zijner regeering, dat door deze ratificatie andermaal de vriendschappelijke gevoelens tiwsschen beide land eivtot in'tdrukk ng ko men, want die vriendschap kan beschouwd worden als een essentieele factor ter hand having van den vrede. Potemkin dankte don duce tevens voor de door Italië verleende hulp bij het. hei-stel der betrekkingen tus schen Sovjet-Rusland en oHngarije, onlangs te Rome tot stand gekomen. STAHLHELM MOET HITLER SCHRIFTELIJK TROUW BELOVEN Order van Seldte Seldte, de bondsleider van de Stahlhelm. heeft naar aanleiding ran beschuldigingen, als zou de bond dien laatsten tijd reactio naire actie voeren, bepaald, clat alle leden vóór 28 Februari de volgende schriftelijke belofte moet onderteek en en „Op mannen- en soldatenwoord beloof rik onvoorwaardelijke trouw aan den leider Adolf Hitler. Ik verirnd mij op bevel van den leider op elke plaats de natie met al mijn krachten te dienen en aan elk tegen den staat gericht streven, hetzij van reao- tionnairen of van Marxistischen aard, zon der reserve weerstand te bieden". Voor 15 Maart moeten de leiders melden, dat de onder hen staande leden hebben gc- teekend. en dat degenen, die diit weigerden, als lid zijn -geroyeerd. Uit St. Paul (Minnesota): De bankier hier ter stede, Edward Bremer, zoon van een rij ken brouwer, die midden Januari werd ont voerd, is heden ongedeerd in zijn woning teruggekeerd. Het is niet bekend, of de door de ontvoer- irs geëischte losprijs werd betaald. die o.a. betrokken was bij de ontvoering van twee rijke zakenlieden in de Midden Wes'- staten en die ervan verdacht wordt betrok ken te zijn geweest bij de ontvoering van de baby van het echtpaar Lindbergh, in de staatsgevangenis een eind aan zijn leven heeft gemaakt, "door zich in zijn cel op ie Uit het Sociale Leven DREIGEND CONFLICT IN HET KLEEDINGBEDRIJF De conferentie, die Donderdag j.I. ondei leiding van den Rijksbemiddclaar prof. mr. Aalberse heeft plaats gehad, in verband met het dreigend conflict in het maathedrijf, heeft niet het minste resultaat opgeleverd. De werkgevers bleven vasthouden aan hun oorspronkelijk voorstel, n.l. 12V£ pcu loonsverlaging. A an werknemerszijde werd het standpunt verdedigd, dat door haar reeds bij schrijven van 1 Febr. j.I. aan de werkgevers was meegedeeld in dezen vorm, dat partijen, uitgaande van het standpuni. dat het redelijk is, dat de contractueelo uurloonen der kleermakers niet lager wor den gesteld dan van andere vakarbeiders, nagaan of de uurloonen in andere beroepen aanleiding geven in de uurloonen der kleer makers een wijziging te brengen. Toen bleek, dat overeenstemming niet mo gelijk was, werd door de vakbonden voorge steld het geschil aan arbitrage te onderwer pen. Ook dit werd door de werkgevers afge wezen. De werkgevers deelden mee dat deze week tot ontslagaanzegging zal worden overge gaan. Maandagmorgen a.s. komen de hoofdbe sturen der werknemersbonden bijeen, om de situatie nader te bespreken. Wat het maatconfectiehedrijf betreft heeft Woensdag j.I. een conferentie plaats gehad, waarin tusschen partijen geen overeenstem ming werd bereikt. Inzake het z.g.n.. crisis- tarief hielden de werkgevers aan hun prin cipe vast Wel werd ten opzichte daarvan door hen eenige wijziging voorgesteld, doch overeenstemming bleek toen ook nog niet mogelijk. Afgesproken werd dat de werknemers bonden a.s. Donderdag hun definitief ant woord aan deze werkgevers zullen doen toe komen. DREIGEND CONFTJCT IN DE TABAKS INDUSTRIE Te Maastricht dreigt een conflict in de ta baksindustrie, en wel op de sigarenfabrieK „De Munt". De staking Is aangezegd tegen 19 dezer. Het geschil betreft de naleving van de C. A. O. door den patroon. Rechtzaken. verzet De 43-jarige chauffeur H. A. de P., uit Den Haag werd te Zegwaard aangehouden door een controleur der Aardappelcentrale, geensis teerd door een veldwachter. De P. kan bij het vervoeren van aardappelen geen consent too nen. De P. gaf vol gas, doch de controleur ach tervolgde hem met een auto. Een paar Rot- terdamsche rechercheurs moesten hun revol- :r afvuren, ora De P. tot stoppen te dwingen. Het O.M. bij de Haagsche rechtbank m de het optreden vhn De P. hoogsternstig en eischte 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 22 Febr. een" kaartlegster Voor de Amsterdamsche rechtbank stóhdi sn ,.k.atartle"ster terecht wegens oplichting1 m een juffrouw, die zy een man beloofde van een huisknecht, wien zij een Hollandsch meisje toezegde, terwijl hy met een Duitsche verloofd was. De huisknecht moest bij f1500 by de kaartlegster dokken. De officier van justitie eischte tegen de kaartlegster 2 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 22 Februari. overtreding crisis-zuivelwet Tegen den slager-wethouder J. van der Hek, te Ameide, is proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van de Crisis-Zuivelwet het belemmeren in de rechtmatige uit oefening van hun functie van vier ambtenaren. Door afwezigheid van den waarnemend burge meester van Ameide was genoemde Van der H., zelf hulpofficier van justitie. brandstichtingsaffaire Het Gerechtshof te Amsterdam bekrachtig de heden de beschikking van de rechtbank, waarby De Bakker en Hin in voorarrest wer den geplaatst in verband met de brandstich tingsaffaire. DIEFSTAL Het O.IL bjj de Haagsche rechtbank eischte tegen M. L. te Alphen a. d. Rün. 1M: jaar gev.- straf wc-gens ontvreemding van een vat ben zine. De verdediger pleitte een voorwaardelijke straf en verzocht de invrijheidstelling van vev- ik werd geweigerd. Uitspraak 20 Fet OPLICHTING de elgenai De 27-jarige koopman J. Th. M. B. had den koopman C. W. Alkemade te Noordwyk opge licht voor f 5400. Hü had met A. een koopover- gesloten, zich daarbij voordoende als ir van een kweekerli In Duitschland, •eau. van zijn broer. De officier b|j de Haag- che rechtbank eischte jaar gev.-straf. EEN AANRIJDING Op 31 October had Ir C. O. H. S. te Den Haag en draaiorgel aangereden, waardoor twee minnen, die er naast liepen, werden gewond. hechtenis De eisch luidde f 25 boete, subs. 10 dagen hechtenis. STEEKPENNINGEN AANGENOMEN Voor het Amsterdamsche gerechtshof stond ln hooger beroep terecht een oud-bureel-amb'te- naar bU de P.T.T.. verdacht van het aannemen van giften. De rechtbank had hem te dier zake op 26 October j.I. veroordeeld tot een gevangenisstraf In strijd met zijn plicht tot geheimhouding had de man Inlichtingen over aanbestedingen van de PTT. gedaan aan een aannemer te Bergambacht. Als tegen-prestatie had hy daar voor van den aannemer verschillende geldsbe- De procureur-generaal eischte bevestiging van het vonnis- (1 jaar gev.-straf). Uitspraak. 22- Februari a.s. - De fabrleksarboi VRIJGESPROKEN De Haagsche rechtbank sprak de kooplieden M. K.. J. D. cn de vrouw C. A. M. K. verdacht van meineed In een echtscheidingsprocedure AUTO IN VLAMMEN Te Erp geraakte een bestelauto van een stocmwasscherij in brand. De chauffeur B. uit Veghel kon zioli slechts met moeite red den. Zijn kleeren hadden reeds vlam ge vat doch het gelukte hem zich de brandende kleeren van het lichaam te rukken. Hij had brandwonden aan hals en armen. De auto geheel uitgebrand. Het waschgoed ging Het dunne pijltje geeft den vorlgen stand Hoogste 6tand te Lyon en Nancy 774.6. Laagste stand te Nordöyan 725.8. Stand vanmorgen half twaalf 770.2. WEERVERWACHTING Meest matige, tijdelijk wellicht nog toe nemende wind uit Westelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen neerslag, iets kouder. BIHTENL. WEEROVERZICHT naar het Z.O. en ligt thans over de Al-pén en de Noordelijke Balkanlanden. De depres sie bewoog zich eveneens Oostwaarts en ilgt voor de Noorsche kust met een uitlooper in het Oostelijk Oostzeegebied. In de randstaten van Noord-Scandinavië en Finland is de barometer nog dalende, op IJsland is hij stijgende. De hooge temperaturen, welke gister in Schotland voorkwamen, worden thans in.het Oostelijk Oostzeegebied geevonden. In het N. W. werd het kouder, in Engeland verdween het vorstgebied, in Frankrijk werd 't van meer beteekenis bij allerwege windstilte en mist. In Zuid-Frankrijk komen temperaturen voor van 7 tot 10 gr C. onder normaal, in Zweden van S gr C. boven normaal. In Noord-Zweden en Finland werd de vorst minder streng en is de laagste temperatuur ruim 25 gr. C. Over de Poolzee trekt langs de Oostkust van Groenland een actieve wind met zeer lage temperatuur. Van Finland tot over de Oostzee heerschen krachtige Westenwinden. In de Alpen is de temperatuur boven 2500 M. hoog bij onbewolkt weer saentis .min. 2 gr. Jungfrau joch min. 7 gr. C. In de mid delgebergten vriest het nog enkele graden. Voorolopig is weinig verandering in den toestand te wachten behoudens koude nach ten en later kans op enkele vlokjes sneeuw of natte DE TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 4.8 C. 11 FEBRUARI. Zonsopgang 7.28 uur, zonsondergang 5.03 uur 12 FEBRUARI. Zonsopgang 7.25 uur, zonsondergang 5.05 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 11 FEBRUARI. Van 'savonds 5.33 uur tót 's morgews-S.BSuutf 12 FEBRUARI. Van 's avonds 5.35 uur tot 's morgens 6.53 uür WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig 0.00 1.15 1.18 1.17 Heden Vorig Wurtzhurg 0.00 0.00 Straatsburg 0 00 0.00 Diedesheim Mannheim Bingen 1.81 l.xi 3.35 0.72 0.71 1.89 1.90 1.14 1.13 -0.13 -0.10 1.18 1.10 Caub Fms Coblens Trier Konlen Riihrort Wesel Emmerik Dusseldorf Maastricht lrifi 1 38 0.19 0.54 0.95 0.91 -"VIS 0-50 -0.73 -0.74 0.5fi 0.58 0.96 0-33 41.32 41.12 11.04 10.80 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 11 Febrnarl Delfzijl 8.23 21.05 Hellevoetst. 0.02 12*9 Terschelling 5-36 18.20 Willemstad 0.58 13.34 Har ingen 6-30 19.15 Brouwersh. 11 Al -. Den Helder 4.15 16.55 Zierikzee 12.20 IJmui'en 0.16 12.49 Wemeldinge O.i 0 12.43 H.vHolland 11.57—.— Vlissingen 11 00 23.30 Schev< ningen 0.20 Terneuzen 11 31 Rotterdam 1.23 14.02 Hansweert 12.10 12 Februari. Delfzöl 9.49 22.15 Hollevoetsl. 1 19 13.48 Terschelling 7 01 19 30 Willemstad 2.11 14 4o Harllngen 7!55 20.30 Brouwersh. 0.31 13 00 Den Helder 5.5v 1810 Zierikzee 0.55 13.34 IJmuiden 1.27 13:53 Wemeldinge 1.21 13.55 H. v. Holl O.o 13 01 Vlissingen 12.07 Schevenlng 0.68 1.30 Terneuzen 0.05 x_ 39 Rotterdam 2.31 15.12 Hansweert 0.4* 13'24 Ingezonden Stukken >rdelljkl!Cid dei NEDERLAND EN DE GOUDEN STANDAARD Mijnheer de Redacteur, Volgens' opschrift zal de l&zer denken, een. pleidooi voor of tegen den gouden standaard te hoeren, maar laat lk op den voorgrond stel len, dat, aangezien ik maar een eenvoudig on ontwikkeld landbouwer bon, ala zoodanig slecht3 enkele opmerkingen wil maken ovor don heden- daagschentoestand op het platteland. We hadden Voor den wereldoorlog een tüd, dat het leder wélging; do levensstandaard was laag en alles paste precies aan b(j de toen malige tijdsomstandigheden. Maar toen in het laatst van den wereldoorlog de guldon feite lijk terugliep tot ongeveer 40 cent. werden looneu en lasten naar evenredigheid vorhoogd, dus werd de gulden aan den tccnmaligen toe stand aangepast. Br volgde nadien een tüd,van ongokenden bloei voor de industrie, met a3.s govolg hooge prijzen voor zuivel en akkerbouw producten. Dus toen liep het nog wel, al Was de tóestand ontwricht. Maar toen in 1931 de terugslag kwam zaten wij hier met onze hooge loon- en levensstan daard en toen tot overmaat van ramp al de ons omringende landen do gouden standaard loslieten, werd het nog erger. Er moesten, daar nze export totaal vernietigd was. verschlllen- e steunmaatregelen in het leven geroepen ■orden, zoodat thans de geheelo boerenstand in drijvende gehouden wordt. Nu door de thai op, doch dat lcai gneemt, stort het geheele boerenbe drijf Ineen. Hoe lang zal dat nog duren, want de Regeering kan toch niet altijd steun blUvon kken? Op betere tyden behoeven wö. inziens, niet te hopen, want het buiten- cnhi zün lagen geldstandaard, houdt ;rroepelUk onder. Dus als de den Ingetrokken kei t cat de ondergaag van honderdduizen den ntjvere werkers. Aan wie de schuld? Aan de Regeering natuurlijk! Neen, geachte le?er, want weet, dat de Re- eerlng slechts een werktuig Is In de hand van Hen. Die het alles regeert. Bezien we. wat dc legeering voor ons boeien gedaan heeft, dan 'ogen we op haar-alleen niet de schuld schui- en van deze abnormale toestand Neen. laten 'U bfl onszelf beginnen, hoofd voor hoofd, en Is we dan voor God 1n de schuld mochten ko- ■erbeterlng te wachten, maar oolai wy de 1 by i land volk OPMERKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6