ZATERDAG 10 FEöRUAf.I 1534 Ei- Ri AD FAG 2 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van W. J. Visser, om vergunning tot het oprichten van een inrich ting voor het bewerken van vleescliwaren in het perceel Lage Rijndijk No. 10, kadas traal bekend Gemeente Leiden. Sectic K. No. 2416; Gelet op de art. 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secre tarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 24 Februari 1934, des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij. die niet overeenkomstig art, 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zij ner leden zim verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE RAKHUIJZF.N, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris, Leiden. 10 Februari 1934. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van Z.Ex. den Minis ter van Staat voorzitter van het College van Gedep. Staten van Zuid-Holland, om toepassing te geven aan de artikelen 0, 6bis. 7 en 7bis der Hinderwet ten aanzien van een door het Gemeentebestuur van Leiden aan Gedep. Staten van Zuid-Holland inge zonden aanvraag om vergunning tot het uit breiden van de werkplaatsen op het terrein van den Gemeentelijken Reinigings- £,n Ontsmettingsdienst, gelegen aan de Noorder- straat plaatselijk gemerkt No. 18, kadastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie A. No. 1192, Gelet op de art 6 en 7 der Hinderwet. Geven kennis aan het publiek, dat ee- noemd verzoek met de bijlagen op de Secre tarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 24 Februari 1034, des voormiddags te half elf uren m het perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zij ner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 10 Februari 1934. GEMEENTERAADSVERGADERING Ter kennis van de leden van den Ge meenteraad wordt gebracht dat de eerstvol gende vergadering van den Raad hoogst waarschijnlijk zal plaats hebben op Maan dag 19 Febr. a.s.. in de benedenzaal van het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen". Steen- schuur 21. DE ACADEMISCHE TENTOON STELLING H. M, de Koningin heeft voor de tentoon stelling „De Leidsche Academie 1806—1815", die thans in het Academiegebouw gehouden wordt, alsnog een drietal zeer interessante stukken afgestaan uit het Koninklijk Huis archief, betrekking hebbende op studie en verblijf van den tweeden zoon van Koning Willem I, Prins Frederik, aan de Leidsche Universiteit. Deze stukken dateeren uit 1814. Het be treft in de eerste plaats een uitvoerig schrij ven van den rector-magnificus, J. M. Kern- per, aan den Koning omtrent de door den Prins te volgen lessen en de houding door hem ten opzichte van zijn mede-studenten en de Leidsche burgerij aan te nemen. Dit stuk is van eigenhandige potloodaan tekeningen van den Koning voorzien. Het concept-antwoord van den Koning aan Kern- per is eveneens aanwezig, alsmede tenslotte ook een begrooting voor de huishouding van den Prins te Leiden met eigenhandige opmerkingen van den Koning. Deze stukken zijn thans aan de collectie toegevoegd, welke daardoor nog aan belang wekkendheid is toegenomen. DE LEIDSCHE WINKELSTAND GORDIJN'S SIGARENHUIS keden opent in het perceel Lange Pieters- kerkkoorsteeg 7 de heer J. Gordijn een si garenmagazijn. Eenige jaren geleden heelt de heer Gordijn in dit pand ook reeds een sigarenwinkel gehad. Hij is toen verhuisd naar de Breestraat. maar thans weer in zijn oude zaak teruggekeerd. Het interieur van het perceel is geheel gerestaureerd, waarbij vooral de fa. de Bolster en de schilder Kool haas goede diensten hebben bewezen. Het ziet er thans keurig uit. Het is een gezelü ge, intieme winkel, juist zooals men dat van sigarenzaken zoo graag ziet. Natuurlijk kan men in Gordijns sigarenhuis te kust en te keur terecht op het gebied van rookartike len. We wenschen den heer Gordijn gaarne goede zaken. GENERAAL HIGGINS KOMT OOK NAAR LEIDEN Generaal Higgins, de internationale lei der van het Leger des Heils. zal tijdens zijn tournee door ons land op Maandag 26 Fe bruari Leiden bezoeken. De belangstelling voor het komende be zoek is naar wij uit welingelichte bron ver- nemen zoo groot, dat de leiding van het I^ger des Heils druk doende is. om ook in Leiden bijzondere voorzieningen te tref fen. PORTRET ProL Mr. H. L. DRUCKER De rijksuniversiteit alhier heeft van eeni ge familieleden van wijlen prof. mr. H. L. Drucker een portret van dezen hoogleeraar ten geschenke ontvangen, geschilderd door den kunstschilder D. van Driest te 's-Gra- venhage, ter plaatsing in het Universiteits gebouw. GEVEILDE PERCEELEN Ten overstaan van Notaris A. D. Vijgh, te Leiden. Het huis met voor- en achtertuin c.a. aan de Rijn- en Schiekade No. 103, in bod 5200,kooper de heer G. A. \an der Poel c.s. voor 5200, GESLAAGD. Onze stadgenoot de heer A. Scheele slaag de voor het examen Duitsche Handelscor respondentie en voor het examen Schoon schrijven L. O. LEIDSCH UNIVERSITEITSFONDS NATIONAAL MUZIEKCONCOURS In de gistermiddag gehouden vergadering van het Leidsche Universiteitsfonds heeft de secretaris prof. dr. A. J. Wensinck het jaarverslag uitgebracht, waaraan het vol gende is ontleend: Sinds 8 Februari 1933 heeft de Universi- teitsraad het heengaan van twee zijner le den te betreuren gehad: mr. C van Vollen- hoven en jhr. mr. B. de Jonge. Algemeen is beseft, welk een ontzaglijk verlies Van Vol- lenhovens heengaan beteekent voor het Universiteitsfonds. Hier moge slechts her iunerd worden aan hetgeen de toenmalige secretaris van den Raad op zoo juiste wijze over de beteekenis van Van Vollenhoven voor het Fonds heeft gezegd in het Jaarboek (1933. blz. 154). Ook mr. De Jonge wordt met weemoed en eerbied herdacht om zijn persoon en zijn groote belangstelling voor het Fonds. De Commissie van Uitvoering vermeldt met voldoening, dat, dank zij het uitnemen de beheer van gecommitteerden, haar bud get geen noemenswaardige vermindering onderging. Zij zelve kan slechts door het werven van nieuwe leden onder studenten en oud-studenten trachten het jaarlijksche bedrag der contributies te doen toenemen hetgeen thans tc meer wenschelijk is. daar <le economische crisis zich voornamelijk doet gevoelen in meerdere aan\ragen om steun. Om daaraan zooveel mogelijk te kun nen \oldoen, moesten alle subsidies met tien procent verminderd worden De Com missie houdt ook rekening met de moge lijkheid, dat zij zich in de komende jaren zou kunnen gedwongen zien voor vitale be langen der Universiteit op te komen. Eener- zijds zou daardoor het Fonds van grooter beteekenis worden en daardoor een eerste stap gezet zijn naar een ideaal, dat velen onzer voor dogen staat: de autonomie dei Universiteit Anderzijds zou dientengevolge de verscheidenheid van meer aanvullende bemoeiingen op den achtergrond moeten treden. Deze laatste hebben zich ook in het afg«- loopen jaar weer uitgestrekt tot een groot aantal Universiteitsbelangen van zeer uit eenloopenden aard. Ze zijp langzamerhand zoo talrijk geworden, dat het nauwelijks meer aangaat ze alle in het jaarverslag te vermelden. De u aangeboden tabel is be doeld als volledig overzicht. Hier zij het mij veroorloofd slechts het belangrijkste onder uw aandacht te brengen. Leerstoelen Krachtens Koninklijke machtiging wenl door het Fonds een bijzondere leerstoel in gesteld voor algemeene plantkunde. Deze werd bezet door prof. dr. F. A. A. C Went, oud-hoogleeraar te t recht. Allen, wien do bloei der biologische afdeeling onzer Uni versiteit ter harte gaat, zullen zich verheu gen over deze nieuwe belangrijke verster king, die haar te wachten staat Privaat-docent- en assistentschappen Behalve, dat vele privaat-docenten konden gesteund worden door een tegemoetkoming in de zuivere kosten van hun betrekking konden ook thans weer enkele grootere be dragen worden toegekend aan assistenten die de taak der hoogleeraren verlichten. Men ziet terecht, dat ook de faculteiten der geesteswetenschappen aan dit instituut be hoefte hebben. Lezingen Onder deze rubriek moge vermeld worden, dat thans voor de eerste maal uitvoering is gegeven aan het plan van onzen betreurden Van Vollenhoven tot het doen houden van voordrachten voor studenten van alle facul teiten. De Commissie van Uitvoering was zoo gelukkig prof. mr. Paul Scholten te Am sterdam bereid te vinden drie voordrachten te houden over een onderwerp van alge- n belang: beginselen van samen leving. De Commissie hoopt het volgend jaar weer een eminent spreker te kunnen uitnoodigen tot het houden van deze voor drachten over studium generale. Mnsea en Instituten Zeker de belangrijkste nieuwe ondersteu ning op dit gebied verleend, ditmaal in sa menwerking met Curatoren der Universi- een verheugende eerste stap was die ten behoeve van de overbrenging en reor ganisatie van het Museum van Ethnogra- phie. Het zal den Raad zeker een eer zijn aan deze eerezaak voor Leiden, zij het op bescheiden voet, te kunnen medewerken. Onder de jonge instellingen, die werden gesteund in haar eerste levensjaren mogen genoemd worden het Ned. Natuurweten schappelijk Museum en het Historisch Mu seum der Universiteit. Publicaties De Commissie van Uitvoering verleende haar medewerking tot het bundelen van die- artikelen uit het Leidsche Universiteitsblad, die in aanmerking komen voor bekendma king ook buiten den engeren Universiteits kring. Deze mededeelingen verschijnen twee maal per iaar onder den naam: Universi- teitsfondsnummer van het L. U. B. Daartegenover staat, dat de uitgave der Acta Leidensia de bibliographie der Uni versiteit werd gestaakt. Bij een voorloo- pige enquête bleek het nut dezer publicatie to worden in twijfel getrokken, zoodat de Commissie van Uitvoering zich niet verant woord achtte hiervoor langer gelden uit te trekken. Dit overzicht moge uwe vergadering een indruk geven van de richting, waarin de werkzaamheden van het Fonds in het afge- loopcn jaar zich bewogen hebben. K. VAN K. VOOR RIJNLAND HANDELSREGISTER Wijziging. 9 Febr. Fa. A. A. den Oss, paar denslagerij, Leiden, Pieterskerkkoorsteeg 21. N. E.: I. Zandvoort Jr., Oegstgeest. Wijziging. 9 Febr. N.V. Eleetriciteit- en Gasmaatschappij voorheen De Vries en Ste vens, Leiden, Breestraat 21. N. Proc.: H. A. Pino. Den Haag. BURGERLIJKE STAND J A Groenendflk Geertje d v A v Bee D v DUk Eva d v A Volkera en C J Mulder Anna Maria d v C du Prie en A M Kaap» anlUc F J Bakkers en A Faber: Katrlni Carree -n M C de BI nu tv. OVERLEDEN M OptendieeüBavelaar vr 48 Jaar: J J Ouwerkerk ma.i 40 J: C J Roiultn Zoetemelk vr. 45 J; T v d MetJ ongeh. vr. 75 j.; J 1 Bink wednr 78 J.: A de Graaf m 67 J. ONDERTROUWD: J Hogervorst 32 en H M Sieval 20 J. Bij gelegenheid van het eerste lustrum van de muziekvereeniging 6e R.V.A. wordt een nationaal muziekconcours gehouden op 10 Mei, Hemelvaartsdag, en 21 Mei, 2den Pinksterdag, voor Harmonie- en Fanfarever- eenigingen. Dit concours wordt gehouden in den tuin van Café-Restaurant „Zomerlust". De be langstelling is buitengewoon en verschillen de vereenigingen moesten worden teleurge steld, daar het maximum aantal ingeschre ven vereenigingen ver was overschreden. Ook vele extra prijzen zijn aan de con cours-commissie door diverse vereenigingen ter hand gesteld. Hieronder volgen de voorloopige deelne mende vereenigingen, afdeclingsgewijze in gedeeld: Hemelvaartsdag, 10 Mei 1934 4e afd. harmonie: Door Kunst verkregen, Nieuwerkerk a. d. IJssel. 4e afd. fanfare: Liefde voor Harmonie, Alkemade. 3e afd. fanfare: Crescendo, Hilversum; Wilhelmina, Rijnsburg. 2e afd. harmonie: Voorwaarts, Haarlem; Willen is Kunneij, Botterdam. 2e afd. fanfare: Concordia, Waddings veen; Wittenhurg's Fanfare, Amsterdam. Ie afd. fanfare: St Caecilia, Gculle (L.); Excelsior, Heemstede. Afd. uitmuntendheid harmonie: Eensge zindheid, Heemstede. Eere afd. harmonie: T.A.V.E.N.U., Loos duinen; Excelsior, Wassenaar. Eere-afd. fanfare: Wilhelmina, IJmuiden; Albert Hein, Zaandam. Superieure afd. harmonie: Forum Ha- driani. Voorburg. Aan den marschwedstrijd nemen 10 ver eenigingen deel. 2e Pinksterdag 21 Mei 1934 4e afd. harmonie: Heerlijkheid Hoogma- de, Wonhrugge; Harmonie Katwijk, Katwijk a. d. Rijn. 4e afd. fanfare: T.A.V.E.N.U., Uithoorn. 3e afd. fanfare: Kunstgenot, Haarlem. Ie afd. fanfare: Excelsior, Noordwijk-Bin- nen; Door Gunst Verkregen, Nieuwe Wete ring. Eere-afd. harmonie: Harmonie, Oud-Beijer land. Eere-afd. fanfare: Soli Deo Gloria, Delft; Kunst na Arbeid, Maassluis; Crescendo. Haarlem. Superieure afd. fanfare: Kunstkring, Spaarndam. CHR. H.B.S.-VEREENIGING GESLAAGDE UITVOERING In de gezellig ingerichte stadsgehoorzaal had de leerlingenvereeniging der Chr. H.B.S. haar leden en vele belangstellenden verza meld en met een zeer kort, pittig openings woord heette de voorzitter, de heer R. Mid dendorp, allen welkom, in het bijzonder het bestuur van de Vereen, voor Chr. Middelbaar Onderwijs. Het zeer afwisselende en vlot af gewerkte programma was zeker in staat al len te boeien, en daan-oor komt de samen stellers alle eer toe. Liever was het ons echter geweest als men èn bij de opening èn bij de samenstelling van het programma, vooral wat het eerste dansnummer betreft, meer rekening had gehouden met de opvat tingen, welke ongetwijfeld veel ouders der leerlingen koesteren omtrent Christelijke feestviering, welke zioh in verschalende op zichten dient te onderscheiden. Moge hier over verschil van opvatting bestaan, onge twijfeld niet over de wijze waarop de ver schillende stukjes werden opgevoerd, zooals de primitieve „Clute van nu noch" en de meer moderne 'blijspelletjes. Three boys and a Piano bleken zich wonderwel hij elkaar thirs te gevoelen en gaven zeer verdienste lijke vertolking van hun liedjes. Een scherm- demonstratie gaf een goed beeld van de ernst en discipline waarmee de jeugdige schermers werken. De door een twaalftal meisjes uitgevoerde „Rlue Danube Waltz", paste o.i. beter in het programma dan de eerstgenoemde en oogstte evenals vrijwel alle nummers van het pro gramma. groot succes. Niet vergeten mogen we tenslotte de aardige tusschenscènes, die vooral door de medewerking van de heeren H. J. Maas en K. Rotteveel, zeer geslaagde opvullingen van de gedwongen pauzes wer den. Chr. H.B.S.ers, het is niet gering om naast het veeleischende schoolwerk zulk een avond voor te bereiden en zoo correct uit te voeren; de verschillende stoffelijke hulde betuigingen aan medewerkenden -waren dan ook alleszins verdiend. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren Nieuwzwaag, Hovens Gréve Rossers en Veld huyzen. De geneeskundige Zondagdienst te Oegst geest wordt waargenomen door Dr. Vare kamp, telef. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 Febr. a-s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 110, telef. 406. DE GAANDE EN DE KOMENDE MAN In Lelden gevestigd: M E Bakker, Hooigracht 95 AG Bier- fischcr dienstbode, Hooigracht 58 M Bink verpleegster, Middelstegracht 20 J Blank- sma arts, Rapenburg 49 G J Blijleven, Rijnsburgerweg 6 J L Burgers schilder, Hogerbeetsstraat 2 J J Cornet, Alexander straat 51 W. Dirkzwager winkelbediende, Schelj>enkade 35 J. Dijkstra en familie onderwijzer, v. d. Spieghelstraat 22a C Elkerbout verpleegster, Do Ruyterstraat 20 J Endl huishoudster, J v Goyenkade 1 H. C. Engels huishoudster. Rijnsburgerweg 16 Wed. B Schouten—Everaars, Leuven straat 57 W DuijneveldFontein en fam. aan boord woonschip Mas Harmani. Plantsoen 87 Th. Heijneman huisnaaister, Kabeljauwsteeg 1 B M A Kaller Noord einde 50 G Keej-eweer broodbakkerskn., Levendaal 97 F C W Koudijs. Lijsterstr. 35 G. Kriiger dienstbode, Hooge Rijndijk 18 W M de Leen dienstbode. Rijnzicht- straat 14 J A van Leeuwen en fam. koop man. Lpvendaal 189 H Loy kok, Lokhorst straat 21 H Maarleveld, winkelbediende. Pasteurstraat 18a J v d Mee, Ververstraat 37 W G J M v Osselen ass. tandarts, Utreohtscheveer 33 A J Ouwejan arts, Rijnsburgerweg 10 S J lc Poole technicus, Hageweg 178 A J Pracht onderluit. genie met verlof, Bloemmarkt. 23a Wed T S Spaargarenv Pijpen, K. Galgewater 6 L J Pijpers en fam. ambtenaar N.S. Was straat 2 F W H Rasink en fam., Leven- straat 23 G v Rij, Varkenmarkt 2 F I S'nke, Nieuwe Marp 3 A Sm-dt dipnst bode. Plantsoen 43 M C Smit dienstbode. Plantsoen 73 C Th Toussaint koopman in eieren. P C Hooftweg 1 H. Troost 1.1 verpleegster, Rijnsburgerweg 10 J Ver hoeven loswerkman, Uiterstegracht 160 C Werkhoven winkelbediende, Haarlemmer straat 211 JA Wildenburg bakker, Hooge Rijndijk 252 L Wong kok. Lokhorststraat 21 H K W Wrede, Morschweg 36. Uit Leiden vertrokken: Mas Abdoel Rachman, Batavia Rader Adjeng Abdocrachman. Batavia Raden Adjeng S. Abdoerachman, Batavia A Anentsen Voorsohoten, Leidscheweg 159 P L Bessem Haag, Stationsweg 11 M A C Beuünk Oegstgeest, Wilhelminapark 5 W H Bosscha Baarn, Gen. K v d Heyden- laan S A J Dik en fam. Groningen, Pete- Hendrikszstraat 16 Jhr. J v Daorn Haag. Schietbaanstraat 8 J Drijvers Winscho ten, Liefkenstr. 14a J Dijk en fam. Zwam merdam, Buitendorpstr. 12 .1 D Emeis en fam., Pladjoe L M J Eversen Schevenin- gen, Corn. Jolstraat 48 M F Fokkema Hellevoetsluis. Oostkade 12 E Jungmann Wanne Eickel H Jungmann, Wanne Eickel M Kalmeyer Haag, Schenkstraat 141II E Kas Nieuwkoop, Noorden J KrentsenKlaassen Voorschoten. Leidsche weg 159 B v Leeuwen en fam., Haag. Groenesteynstraat 12 - A. H Lehmann Gro ningen. Noorderhinnensingel 16 Chr de Leth Eindihoven. B^schdijk 346 L. v. d. Linden Haag, Nannestr. 37 Wed. J J le BlanschMarin Zwammerdam, Buitendorp straat 153a G W v Mastrigt Bennebroek, Huize Vogelenzang M Merhis Haarlem. Hazepatersl. 26 C B M Meijer, Oegstgeest. Geversstr. 42 Wed. A M RasterNiekerk Zwammerdam, Buitendorpstr. 12 G A H M Noordman Zoeterwoude, Weipoort B 61 Jhr. J E v Panhuvs Haag, Carel van Bvlandtlaan 3 P Poep Haag, I.aan van Meerdervoort 433 A M S Potter v. Loon Amsterdam. Koninginneweg 7 P du Prie Bennebroek, Huize Vogelenzang MS Reijerse Enschedé, Minkmaatstr. 31 Wed J M Pickthall—Van Saazen en fam. Haag, Duivenstraat 62a Af v Saazen Haag, Du»- venstraat 62a A Srhmitz, Bottrop Schouls en fam. Rotterdam, Schutterstraat 27 C Segiin en fam. Amsterdam, Adm. de Ruyterweg 384 III B G Slakhorst en fam. Haag. Stuvvesantstraat 100 B Suring- broek en fam. Zoeterwoude. Vrouwenweg E 91 Eenkoe Mohamad Ha«an, Sahang Wed. J. v. TongerenVeldhuijzen Amster dam. Bpgoniastraat 23 J J A Poort—Vree burg Eindhoven, Rechtstraat 48 I C W Wallaard Haag, Koninginnperarht 13 M Wansinck Hazerswoude, Rijndijk A 432. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN JAARVERGADERING A.R. KIESVEREEN. CHR. DEM. UNIE (Niet van onzen gewonen correspondent) Vrijdagavond half acht. werd de jaarvergadering der A.R. ldesvereeniglng gehouden in Concordia. De Voorzitter, de heer J. H. Belgraver. opende de vergadering met gebed. Gezongen werd Psalm 891 en gelezen Ps. 8. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter aan de gehouden verkiezingen van het afgeloopen Jaar, waar we met dankbaarheid op kunnen terug- Achtereenvolgens kregen daarna de Secr., de heer E. v. d. Pol en de penningmeester, de heer M. Oudbof het woord voor de Jaarverslagen. De eerste kon gewagen van zegen en rustige groei 'n het afgeloopen Jaar. De vergaderingen hadden steeds een prettig karakter en de bumor ontbrak niet. Uit het verdag van de penningmeester bleek, dat de staat van inkomsten en uitgaven in het afgeloopen Jaar de 600 gulden te boven was ge gaan. Dank zij vele extra giften, bleef er slechts een nadeelig saldo van ruim 5 gulden. Nadat deze zaken op voorbeeldig vlugge wijtze afgehandeld waren, kwam de hoofdschotel dezer vergadering ter tafel, n.l. een referaat van den heer J. Pilkes orver „de Chr. Democratische Unie". Spreker begon met de opmerking, dat we tot recht verstaan van deze partij, de historie hebben te raadplegen. Herinnerd werd aan het optreden van de heeren Staalman en Van der Laer. die beide echter weer spoedig van het politieke tooneel ver dwenen. Komende tot de bespreking van de tegen woordige C. D. U.. stelde spreker duidelijk in 't licht, dat de partij niet op Schriftuurlijk stand punt staat. Zoowel partij-program als urgentie program werden getoetst aan de eeuwige begin selen van Gods Woord en te licht bevonden. De ideeën over ontwapening, staatspensioen, mede zeggenschap in de bedrijven etc.. zijn verwerpelijk, zooals door Spr. uitvoerig werd aangetoond. Met de wensch, dat de Anti-Revolutionairen, zoowel in kleine als in groote dingen, 't beginsel getrouw mogen blijven, eindigde spreker zijn met groote aandacht gevolgd en boelend betoog. In de pauze, die nu volgde, werd de verkiezing «van nieuwe bestuursleden gehouden, die tot resul taat had. dat in de plaats van de aftredende heeren B. F. G. Sporman en M. Oudbof gekozen werden de heer W. v. d. Brink en J. Pilkes. Beiden namen de benoeming aan. Na de pauze had een zeer geanimeerde discussie plaats. Om des tijds wille moest de discussie bekort worden, waarna de voorz. den heer Pilkes harte lijk dankte voor zijn leerzaam referaat. Hi volgde de sluiting waarbij Ds. G. Mulder voorging in dankgebed. LEGATEN Door wijlen den heer Uilenbroek werd aa diaoonie der Ned. Herv. Kerk Julianastr. gelega teerd een bedrag van f 1000.en voor het Ned. Herv. Tehuis f 200. AUTOTOCHT ENNOG WAT Wegens diefstal van een vat benzine Is zekere •L. alhier in het Huls van Bewaring te den Haag. Donderdag moest hij voor de rehtbank komen; waartoe zijn vrouw en eenige vrienden een auto huurden van den garagehouder N. alhier. Na af loop van de zitting werd een autotochtje gemaakt hetwelk deze personen blijkbaar nogal beviel. Men kwam 0.1. middernacht in Alphen terug, waarbij besloten werd den volgenden morgen een reis Utrecht te maken. Het gezelschap stapte z> deftig gistermorgen in de auto. doch bet wagentje lüet hen dicht bij Utrecht wegens benzinegebrek staan. Na eenig verblijf te U:recht riep men eer •taxi-chauffeur die het gezelschap zeer vlug naai AJphen bracht. Hier aangekomen liet men ziet brengen bij een zeker pand ln de Jan Nieuwenhui- zenstraat. Het gezelschap ging naar binnen met de mededeeling geld te zullen halen voor de chauf feur. De gedienstige chauffeur wachtte en wachtti maar het bleek dat men aan de achterzijde de woning had verlaten. De politie werd te hulp ge roepen. die er in slaagde deze personen ten huize van eerstgenoemde L. op te sporen. Proces-verbaal werd opgemaakt. BOSKOOP CHR. GEREF. J.V. „TIMOTHBUS" In de jaarvergadering van bovengenocra de vereeniging, die onder leiding stond van haar eere-voorzitter Ds. N. Bijdemast, sprak de heer Alblas, lid van het hoofdbestuur, over: „De J.V. en haar werk". De leden Gelderblom en Van Houwelin- gen leverden een inleiding, terwijl verder eenige gedichten werden voorgedragen, o.a. ook door leden van de K.V. ZONDAGSDIENST DOKTOREN GEVAARLIJK VOETBALLEN Eenige jongens, die zich met voetballen vermaakten op den openbaren wag het kruispunt ZijdeKoninginneweg zagen hun bal terecht komen in de voorruit van een passeerende auto, welke ruit vernield werd. Aangifte bij de politie volgde. KOUDEKERK FILMVERTOONING Dinsdag 13 Februari a.s., des avonds half acht, zal in de Geref. kerk alhier de prach tige film van Barmhartigheid van de Ver eeniging „Het Hoogeland" vertoond worden. Als extra nummer wordt nog vertoond de film „Huldiging H. M. de Koningin in het Stadion te Amsterdam". E. H .B. O. CURSUS Aan den cursus voor E. H. B. O., die ge houden wordt in de o. 1. school onder lei ding van Dr.Vlaanderen alhier, nemen 20 herren en 20 dames deel. De Burgemeester dezer gemeente, de heer Kwint, opende den cursus met een kort woord. KATWIJK AAN ZEE AANRIJDING C. van R. uit de Roest van Limburgh- straat deed aangifte dat hij, op zijn bakfiets rijdende, op de Voorstraat door D. v. d. P. wonende Adrianastraat, werd aangereden De driewieler van- v. R. kantelde, ongeveer 30 L. melk kwam op straat terecht v. R. stelt v. d. P. aansprakelijk voor de schade, daai deze. van een erf aan de Voorstraat afko mende. hem aanreed. ELECTRIFICATIE N. H. GASTHUIS Voor de electrificatie van het Ned. Herv Gasthuis hebben ingeschreven: Gehrs. Bloot f 602. Gehrs. Gesink f 585, J. R. van Duyn f 485. H. P. Bloot en Co. f 394.50. KATWIJK AAN DEN RIJN 40-JARIG JUBILEUM CHR. M. V. „BIDT EN WERKT" Onder groote blijken van belangstelling mocht de Chr. Meisjesvereeniging „Bidt en Werkt" haar 40-iarig bestaan herdenken. In het gebouw va* de Chr. J. V. werd een feestavond gehouden voor leden, oud leden en donateurs. De zaal. die keurig was versierd met ontvangen bloemstukken, was tot in alle hoeken bezet Onder de talriike aanwezigen was ook mevr. Woldringh van der Hoop. De presidente, mej. S. C. A. van Mourik. opende de bijeenkomst door te laten zingen Ps. 100 1. 2 en 4. waarna zij voorging in gebed. Hierna las zij Filipp. 4 40, waarna zij alle aanwezigen hartelijk welkom heette op dezen bliiden avond. Naar aanleiding van het voorgelezen Schriftgedeelte sprak zij daarna een openingswoord. De avond werd verder gezellig doorge- hracht rpet zang en muziek, voordrachten en tableaux, waarvan de aanwezigen bij zonder genoten. Ook werden verschillende felicitaties en geschenken aangeboden. De gebruikelijke tractatie werd zeer gewaar deerd. De presidente sprak een slotwoord, waar na de geslaagde feestavond met dankgebed werd gesloten, JAARVERGADERING A. R. KIES VEREENIGING De A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" zal Woensdag 14 Februari a.s.. des avonds om 8 uur. in de zaal der Geref. kerk haar jaarvergadering houden. INTREDE DS. WARMOLTS Morgenmiddag om half 3 zal Ds. E. War- molts zijn intrede doen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, na des morgens bevestigd te zijn door zijn zoon Ds. C. Warmolts van Stavoren. CRISISPACHTEN Gister waren bij de Pacbtcommissie te Leiden, waaronder Katwijk ressorteert, een drietal pachtzaken in behandeling van tuinders, die land in pacht hadden van den heer R. Z.. alhier, waarvan de uitspraak was dat de pachten over 1933 werden vermindert varieerend van 40 tot 50 pet. STEUN UITKEERIN G We kunnen de tuinders, leden van K. en O., mededeelen, dat een tweede steunuitkee- ring van de Regeering is ontvangen, met welke uitkeering a.s. Maandag een begin zal worden gemaakt Deze uitkeering bedraagt voor vroege aardappelen, aangevoerd van af 1 Juni tot 13 Juli f 0.30 per 100 K.G., van af 16 Juli tot 2 September f 0.1^ per 100 K.G., voor roode kool, aangevoerd in het tijdvak van 2 Jan. tot 29 October f 0.25 per 100 K.G., gele kool van 2 Jan. tot 29 October f 0.30 per 100 K.G.. kroten van 2 Jan. tot 26 Nov. f 0.10 per 100 K.G. en bloemkool aan gevoerd van 1 Mei tot 16 Juli f 0.25 pei 100 stuks. KOUDEKERK BAZAR VOOR HET CRISISCOMITE Na wekenlange voorbereiding door een damescomité en eenige werkloozen, zal onder leiding van Burgemeester Kwint op Woensdag 14 Febr. des n.m. te 2 uur en Donderdag 15 Febr. a.s. in de O.L.-school alhier, ten bate van het pl. Crisiscomite een bazar worden gehouden in allerhande kunst voorwerpen en schitterende handwerken. Aan deze bazar zijn bovendien nog ver bonden verschillende attracties en wedstrij den om waardevolle voorwerpen. Meer wil len we er thans niet van mededeelen, maar wij noodigen een ieder uit om deze bazar te bezoeken, want al het mogelijke zal ge daan worden om een bezoek zoo aantrekke lijk mogelijk te maken. Vele attracties zul len de stemming en de kooplust weer zeker teil goede komen. Wij wenschen het Comité dan ook veei succes toe met deze bazar. LEIDSCHENDAM RAAD VAN STOMPWIJK Gisteravond kwam de raad van Stompwyk in openbare vergadering hijeen. De BURGEMEESTER sprak de traditio- neele nieuwjaarsrede uit. Hoezeer de ven te onder de crisis te lijden heeft, blijkt uit de hooge cijfers voor armenzorg en werkloozen- steun; maar een goede noot was, dat de winst uit het Electriciteitsbedrijf nog een paar dui zend gulden meevalt: terwijl ook de gasfa briek niet een tekort, maar een zeer kleine winst oplevert. De bevolking nam het vorig jaar meer toe door vestiging in de gemeente, dan door peboorte. Eenige belangrijke werken kwamen tot stand. By het begin van het jaar ie de raad onvol tallig. De heer Van Dam (c.-h.) heeft bedankt wegens vertrek uit de gemeente, de heer De Groot (r.-k.) wegens voortdurende ziekte. In laatste vacature is het oud-raadslid, de heer W. van der Meer, benoemd verklaard. De secretaris was voor het eerst, na lang durige ziekte, weer aanwzeig; den ontvanger moest normaals een maand ziekteverlof ge geven worden. Brussel 1; 14.4616.20 Kalu.idborg: 16 20—17 -sender; 17—20 05 Midland Reg; 20.05 .uxemburg; 21.40afloop: Uangenbtrg MAANDAG 12 FEBRUARI Programma 3: S'—12.20 Langenberg: 12.20—» .20 Brussel VI; 14.20—16 40 Midland Ko'g; 16.40—17.20 Deut Fr; 19.06—21. genberg Programme 4 1220—14 31 Luxemburg; 14.50 16.60 Kalundborg; 16.50—17.30 Lavontry; 1 ƒ.35 Londen Rog; 1010.30 Loc. nltz. Tulnpraat Dor den heer J. Jonker, chef afd. Oem. tscronen; 19.30—20.20 London Rog; 20.20— —21.65 Parjja Radio; 21.65—afl.: Davontry AGENDA Dinsdag 13 Febr. 8 uur de heer J. Siege- laar „Hebt gij een anker der ziel?" Donderdag 15 Febr. Stadsgehoorzaal, 8 uur. Con Amore. Uitvoering van de Grosse Messe in C-moll van Mozart. „S De heer VINK (a.-r.. beantwoordde, namens de raad, deze toespraak, waarbij hij er bij zonder de nadruk op legde, dat de invloed der kleine raadsfracties in niets belemmerd wordt; de leiding der raadsvergadderingen valt te prijzen en de verstandhouding as uitnemend. Bij de ingekomen stukken was het bericht van Gedep. Staten, dat de beslissing op de begrooting verdaagd is. Naar aanleiding van het verslag der Com missie tot wering van schoolverzuim, rekende de heer VINK voor, dat ieder verzuim, waar- j voor de ouders met de Commissie komen pra ten, aan de gemeente minstens f 10 kost. Een dure liefhebberij. Daarom stelt hij de vraag of het wel gewenscht was een Commissie van zeven leden te benoemen en het presentie geld te handhaven. De wet spreekt van hoog stens 9 leden en stelt het presentiegeld niet verplichend. De heer BLOEMHEUVEL (s.-d.) klaagde over het weinige resultaat, dat de arbeid der Commissie oplevert, en betreurde het, dat geen „arbeider" voor commissie-lid in aanmerking kwam. In verband met een en ander hielden B. en W. de voordracht om de Commissie opnieuw „a te benoemen, tot de volgende vergadering aan. |a Tot onderwijzeres aan de openbare school Westvlietweg, werd benoemd mej. A. Homkes, wachtgel deter te Voorburg. Een boomkweekerscrediet werd verleend on in den heer J. J. Hamers. all Breedvoerig werd gesproken over het gewij- va zigde voorstel: reconstructie Stompwijkscbe-! weg. De VOORZITTER deelde vooraf mee, naar aanleiding van vragen en opraerkin- van het raadslid Vink B. en W. een od»: hadden ontvangen van Ir. C. G. P. vanj ge Goor, secretaris-ingenieur van A.N.W.B. enJ j K.N.A.C. Gevolg van een en ander was ge-j toi weest, dat zy, overeenkomstig de opmerkuw gen van genoemd raadslid, thans voorstelden' om voor het wegdek uitsluitend vlam-oven- klinkers te kiezen en geen gewaipend beton. N Een tweetal particulieren hadden een prijst opgave verstrekt: zij waren hooger dan dc be^ grooting. I De heer TEN HOOPEN (c.-h.) achtte het voonstel een groote verbetering; deskunditren hadden hem verzekerd, dat de ondergrond niet deugt voor een beton-wegdek. Waar de ver betering dringend noodig is en de receonstruc- tie velen werk geeft, steunde hij gaarne het voorstel. De heer DE LANGEN (r.-k.) was ook in genomen met het plan, maar betreurde het, dat het in werkverschaffing moet gebeuren, Hij zou er zich noode bij neerleggen. De heer WILLEMSE (r.-k.) trad in breede beschouwingen en had nog al critiek, maar er kende, dat het nieuwe voorstel een aanmerke lijke verbetering inhield. Alleen vreesde hij, dat de financieele gevolgen zullen tegenval len. De weg zal per jaar voor ruim 6 K.M. nog heel wat meer kosten dan f 7200, het ge middelde van de laatste tien jaren. De heer BLOEMHEUVEL (s.-d.) zei tegen j te zullen stemmen, niet om het voorstel zelf, maar omdat het werkverschaffingsloon te De heer VINK (a.-r.) vroeg den sociaal democraat wat hij dan wou. Het gaat niet om meer of minder, maar om ja of neen. Waarop de soc.-democraat antwoordde, dat hij daar mee niets te maken had; de Regeering 33 de schuld van de crisis en moet de oplossing dus maar brengen; zij legt het echter toe op de ondergang en verarming der arbeiders, enz., Op dit gepraat ging natuurlijk niemand in. De heer VINK zei verder, dat, nu B. en W. aan zijn wenschen volledig tegemoet gekomen zijn, hij slechts kon verklaren met genoegen zijn stem aan het voorstel te zullen geven, vooral ook omdat nu de nationale in dustrie de klinker-fabrica^e begunstigd begunstigd wordt boven import-artikelen. De VOORZITTER onderstreepte dit laatste nog eens en .betoogde tegenover den heer Wil- lemse, dat B. en W. van meetaf dit plan had den geprefereerd, doch zy. zagen tegen de kersten op. Ingewonnen adviezen en nadere be rekeningen hadden echter aangetoond, dat deze oplossing op de duur de goedkoop ste is. Ten slotte werd het voorstel met één stem tegen aagenomen; waarna de jaad in besloten zitting ging tot afdoening van oenige belasting- reclames. LEIMUIDEN OPBRENGST PELIKAAN-COLLECTE. De opbrengst van de collecte voor het LEIDERDORP PELIKAANCOMITE De speldjes-collecte, alhier gehouden ten bate van het Pelikaan-comité, heeft f 20 op gebracht KLEIN EXCELSIOR Het Chr. Kinderkoor „Klein Excelsior" heeft in „Irene" feest gevierd. Na het zin gen van Psalm 138 vs. 1 werd deze avond met gebed geopend. Hierna werd finantiecl verslag gedaan door den penningmeester aan de ouders der leden, welke ook dezen feestavond tegenwoordig waren. De heer Devilée uit Leiden heeft allen kostelijk vermaakt met het vertonnen van een poppenkast en het verrichten van goocheltoeren, waartussehen door chocola de en koffie werd gepresenteerd. Het was een gezellige avond, waar allen met genoe gen aan kunnen terug denken. De avond werd gesloten met het gemeenschappelijk zingen van dc avondzang en dankzegging door den lieer Rietveld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2