$limm XViJtsrt)f (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken Nederland en het Fascisme BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. P A L T H E N.V, NUUTHANDEL V.HJ. VAN SCHIJNDEL CO abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. Zondagsblad-niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5093 Bureau: BreesUiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 10 FEBRUARI 1934 14e Jaargana atfoertentieprijjen: Van 1 tot 5 regelsI.17l/i Elke regel meer0.22 '/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 Het nationaal-socialisme van Mussert reactie op valsche democratie iv. liet nationaal-socialisme van Mus sert staat in het middelpunt der belang stelling. Het trekt hier en daar volle zalen en het voorspelt, dat het van Ne derland zal maken den totaal-staat. Alle partijen zullen één lot wedervaren. Zij zullen zonder uitzondering weggebe- «emd worden en daarna zal het een drachtige Nederland opbloeien tot een gelukverspreidende woonstede voor on» volk. Zóó boud is door anderen nog nooit gesproken. Liberalen hebben wel lang geregeerd zonder dat andere partijen blijkbaar gekend werden. Sociaal-demo craten hebben wel geprofeteerd van hun klassenlooze samenleving, welke dan langs den weg van toegespitsten klas senstrijd moest bereikt worden, maar de practijk van het leven drong beide groepen toch op den weg van erkenning van andersdenkenden. Voorloopig is het nationaal-socialisme daartoe nog te trotsch. Deze stoute bewering, dat men geen enkele andere opvatting duldt, verwekt heel wat zenuwachtigheid. Eigenlijk is het jammer, dat niet eens een proef- stemming kon worden gehouden. Blij ken zou dan, dat de grootsche praat niet geheel in overeenstemming is met do werkelijkheid. De volle zalen bevatten veel nieuwsgierigen, en zelfs do bewuste aanhangers zijn nog alles behalve geconfijt in de nieuwe leer. Aan de andere zijde komt de zenuwach tigheid vaak voort uit een half en haK onbewuste erkenning, dat de tot dusver aangehangen beginselen niet bestand zijn tegen tijden van grooten geeste lijken en maatschappelijken druk, gelijk wij die thans meemaken en dóór zullen moeten maken- Er is geen sprake van, dat het posi tief Christelijk volksdeel van Nederland de wapens zal moeten afgeven aan het nationaal-socialisme. Althans, wanneer het trouw bevonden wordt aan de be ginselen van het Christendom, hetwelk een wóórd heeft voor alle tij denJa, wanneer de trouw, de moed, de lust er niet meer is om de daden te stellen waartoe het. Evangelie oproept, dan is de strijd verloren al vóór de groote slag een aanvang neemt. De lezer begrijpt nu reeds, dat wij op het positieve element aansturen, wijl wij in zuiver negatief optreden een be- wijs van zwakheid zien. De belofte Gods is er nog steeds voor dit en voor het toekomende leven. Het nationaal-socialisme, gelijk het zich in ons land vertoont, is niet anders dan een reactie op het liberalisme en op de uit het liberalisme voortgekomen sociaal-democratie. Voorloopig woelt het nieuwe stelsel dan ook het meest in liberale kringen en begint af en toe af breuk te doen aan sociaal-democratie en communisme. De democratie, welke in de West-Europeesche landen, uitgezon derd Engeland, een sterk liberaal ka rakter vertoont de liberalen stoffen altijd op hun liberalen Staat moest hier noodzakelijk komen tot een omslag. Tal ma kon dan ook zoo met recht waar schuwen tegen een democratie, welke zich niet gevangen wilde leggen onder het regime der Christelijke levensbegin selen. Slechts deze laatste vorm van de mocratie kan voor de Christenen aan vaardbaar heeten. Groen van Prinsterer, wiens leven gewijd is geweest aan den strijd tegen de Revolutie en haar beginselen, teekent ons de oorzaken der groote Fransche omwenteling. De groote en de vele mis bruiken op staatkundig en maatschap pelijk gebied hebben wel de komst van de groote Revolutie verhaast, doch ove rigens betrof het slechts de consequente doorzetting van de valsche begrippen omtrent de menschelijke vrijheid. Het revolutie-beginsel is ontsproten aan de leer van de volkssouvereiniteit. De Re formatie heeft deze ongeloofsopvatting een tijdlang geremd, maar nadat de in vloed der Hervorming is gaan vermin deren, heeft de revolutionaire leer weei veel van het verloren terrein kunnen herwinnen. Het Evangelie, hetwelk het zout der wereld moest zijn, was zoute loos geworden. De onderlinge verdeeld heid der Christenen, ook der Protestan ten, heeft dit mede veroorzaakt. Toen was de baan vrij voor de vol komen overwinning van de volkssouve- ■reiniteitsgedachte. De mensch in elk opzicht vrij van de souvereiniteit Gods, dat was het schoone ideaal, hetwelk in de groote omwenteling zijn bekroning vond. Tegenover de religie, tegenover Art. ITI stond in ons blad van Woens dag 7 Febr. jl. het geopenbaarde Woord Gods werd steld de menschelijke Rede. In plaats van het recht Gods, waardoor de ware menschelijke vrijheid zou kunnen wor den bereikt, de vrijheid, waarmede de Apostel Paulus in een juichkreet zijn broeders tegemoet treedt, werd gesteld het recht van den mensch. De Open baring had plaats te maken voor de Rede. De goddelijke grondslag werd aan het gezag ontnomen en een nieuwe grondslag in elkaar ge zet, waarbij geen sprake was van het recht Gods, van de eere Gods, doch alleen van het belang van den mensch. Al de individuen samen vormen den Staat, welke aan den volkswil zijn ge boorterecht ontleent, en op zoogenaam de democratische wijze het volk de ge legenheid biedt tot medebesturen. In dezen éénen zin hebben wij zoo tot uit drukking willen brengen, hoe deze volkssouvereiniteit heden kan voeren tot een allemansregeering, en morgen tot den dwangstaat. Deze ongeloofstheorie van de volks souvereiniteit heeft zijn stempel ge drukt op de meeste brokken democratie in West-Europa, al is door de aanhan gers der Christelijke levensbeginselen, vooral in ons land, in een taaien strijd van vele tientallen jaren inbreuk ge maakt op deze alleenheerschappij De vrijzinnige democratie, welke slechts van de menschelijke Rede wilde weten, is verloopen in een valsche democratie, en de ongenietbare vruchten hiervan worden niet meer verdragen door een maatschappij, welker idealen zoo ruw verstoord zijn. Ook het liberalisme ten onzent wilde op staatkundig gebied steunen op de leer van de volkssouvereiniteit. Al is er een andere strooming opkomende, wel ke de religie wil ophalen uit den haar aangewezen schuilhoek, en wij gelnoven, dat dit oprecht gemeend is, en wij ver heugen ons dus over uitingen als van Prof. Eigeman, grondslag en historie blijven slechts de juiste verklaring van de ontwikkeling der dingen. Hoewel vele tegenwoordige liberalen het niet bijzonder prettig vinden het verband gelegd te zien tusschen hun opvattingen en de beginselen der Fran- DE DEFENSIEBEGROOTING De derde kruiser Aan de Memorie van Antwoord aan -1e Eerste Kamer inzake de begrooting van De fensie ontleenen wij, dat blijkens de laatsre ter Ontwapeningsconferentie bekende gege vens de uitgaven voor land- en luchtmacht per hoofd van de bevolking bedroegen, in: België f 11.47; Frankrijk f 19.04; Denemar ken f 9.70; Zwitserland f 13.40; Nederland f 6.22. Mede gelet op deze cijfers, zou aftakeling van onze weermacht niet nalaten in het buitenland den voor ons hoogst ongewensch- ten indruk te vestigen, dat wij ons aan ons •ij volksbestaan weinig gelegen laten lig gen. terwijl aan de preventieve waarde van onze weermacht reeds daardoor tevens ern stig afbreuk zou worden gedaan. In afwachting van het gevolg, dat even tueel aan de voorstellen der commissie- Idenburg zal worden verleend, zullen ui ter ard geen maatregelen worden genomen, .elke de uitvoering van de daarvoor in aanmerking komende voorstellen van ge noemde commissie zouden kunnen belemme ren of vertragen. Den leden, die aandringen op krachtige handhaving van de krijgstucht, zij medege deeld, dat deze aangelegenheid in hooge mate de aandacht van den minister heeft. Omtrent de toekomstige voorziening in de bemanning van <ip schepen in Ned.-Indiö is nog geen beslissing genomen. Van Inlandseh marine-personeel zal in de toekomst niet in dezelfde mate als tot dusverre gebruik ge makt kunnen worden. Verwacht mag worden, dat de derde krui ser ongeveer medio 1936 in dienst gesteld zal worden en naar Tndië zal kunnen ver trekken. Komt in dien tusschentijd ge->n wijziging in de dislocatie der vloot wat de kruisers betreft, dan zullen zich drie krui- waarvan een volkomen moderne "n twee eenigszins verouderde, in Indië be binden. Het is de bedoeling om tegen dat de kruisers „Java" en „Sumatra" de leeftijds grens bereiken, gelden voor nieuwbouw te hunner vervanging op de begrooting te brengen PROV. STATEN VAN GRONINGEN Het Centraal Stembureau heeft benoemd tot lid der Prov. Staten van Groningen in de vacature J. Wedeven den heer J. Brouwer Bzn. te Mussel- kanaal. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND De Voorzitter van het Centraal Stembureau te Haarlem heeft tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland benoemd verklaard den heer ir. M. J. Schoen te Bloemendaal ter voorziening in de vacature in dat college ontstaan, doordat mr. M. C. Wendelaar heeft opgehouden ingezetene de- provincie te zijn. sche Revolutie, ontslaat dit ons niet van den plicht duidelijk te maken, waaraan de verwording der democratie is te danken. Dr. N. Japikse erkent uitdruk kelijk in zijn standaardwerk over de Staatkundige geschiedenis van Neder landvan 1887 tot 1917, dat de liberalen afstammen van de patriotten, de Hol- landsche vrienden van de Fransche revolutionairen. Prof. Dr. J. S. Theis sen komt tot dezelfde conclusie. Maar veel meer op den man af uit zich mr. P. W. A. Cort van der Linden, onder wiens ministersschap in ons land het Algemeen Mannen Kiesrecht is aange nomen geworden. In zijn boek Richting en beleid der liberale partij kan men lezen: „Naar liberale beginselen echter heerscht de rede oppermachtig. In alle omstandigheden beslist zij alleen in hoever het gezag voor allen wordt uit geoefend. D'e clericalen daarentegen handhaven voorrechten, welke elders hun bron hebben dan in de uitsprakei van het verstandkennen gezag toe naar bevelen, welke vreemd zijn aan de rede. De clericalen nemen aan, dat ge zag en voorrechten ten nutte van allen zijn, omdat dat nut zou zijn geopen baard. De liberalen kunnen voorrechten en gezag slechts aannemen, omdat het nut wordt begrepen. De liberale partij op het vaste land van Europa is voort gekomen uit de Fransche Revolutie Aan deze erkenning behoeft geen v. oord toegevoegd te worden. Zij spreekt voor zichzelf. Nu kan men vragen, of het nood zakelijk is, in deze dagen van samen gaan van verschillende politieke par tijen, zoozeer den nadruk te leggen op beginselverschillen. Afgezien van het feit, dat juist thans aan liberale zijde herhaaldelijk wordt gezegd, hoe Neder land toch eigenlijk liberaal wordt be stuurd, valt er zekere onrust hier en daar in onze eigen kringen te bespeu ren. De nationaal-socialistische bewe ging van Mussert heet zich te koeren tegen den demo-liberalen staat en brengt een hoogst enkele onzer geest verwanten in de verzoeking een eind- weegs mede te loopen. Welnu, dit nationaal-socialisme is niet anders dan een reactie op de demo cratie, gelijk zij uit de beginselen der Fransche Revolutie is ontsproten. Deze beginselen hebben eerst aan het libera lisme de zegepraal bezorgd en daarna het pad geëffend voor sociaal-democra tie en communisme. Dit geheele verloop bevestigt slechts de waarheid der Christelijke levensbeginselen, welke aan geen tijd of plaats gebonden zijn. Prof. Diepenhorst van Prof. Mr. P. A. Diepenhorst Aras.erdam werd op Woensdag 7 Februari te s-Gravenhage de algemeene vergadcrinj gehouden van de Ver eenig: ng voor Actieve Handelspolitiek. Na een inleiding den Voorzitter wer bespreking gebracht het onderwerp: „Welke plaats moet het tarief van invoerrechten heb ben in een stelsel act eve handelspolitiek? De aftredende stuurs!eden, de heeren M. Susan, werden W. L. Stev algemeene stemmen herkozen. Na verslag, uitgebracht door de heeren Mr. P. E. B r i t, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal te Leiden en Mr. Dr. P. A. Roeper Bosch, advocaat en procureur te 's-Gravenhage werd de rekening en verantwoording van den pen ningmeester goedgekeurd. HET KANAAL VAN Z.-BEVELAND De Verbondsraad van het Verbond van Zuide lijke Kanaal Comité s heeft een adres aan den Mi sraad gezonden inzake het wetsontwerp tot onteigening van gronden in Zuid-Beveland. ten be hoeve van een verbreeding van het Kanaal van Zuid-Beveland. Adressant is van oordeel, dat het best mogelijk effect op het buitenland zal worden bereikt, wan- Nederland in stede van te doen wat vreem delingen op grond van door hen uitgeoefenden druk in en buiten de Centrale Cie. voor de Rljn- verwachten dat zal worden gedaan, de on aantastbaarheid van zijn verkondigde rechten met terdaad demonstreert, door te besluiten om geheel zelfstandig een nieuwe verbinding tusschen Wes- terschelde en Volkerak. in het Tusschenwatcr- ïbied langs den Brabantschen wal, aan te leggen, elke verbinding later, in het kader van een over eenkomst met België, voor het verkeer met Rijn schepen zou kunnen worden geschikt gemaakt. Ze verzoeken daarom den ministerraad het etsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van perceelen enz. in Zuid-Beve- 'and te willen corrigeeren door de indiening van :en wetsontwerp tot verklaring van het algemeen ïut v3n onteigeningen in Westelijk Noord-Brabant :usschen de Westerschelde bij Bath en Bergen op Zoom eenerzijds en Dintelsas anderzijds. PENSIOENACTIE ZEEMACHT De Bond „Pensioenactie Zeemacht", heeft aan den Minister van Defensie een adres gezonden, in zij verzoeken om hun pensioen, met in begrip van de *30.% verhoog'ng, te willen verdub belen. Het gaat hier om een kleine duizendtal oud- gepensienneerden der zeemacht uit den woeligen Atjeh-, Lombok-, Bali- en Bon -tijd, gepensionneerd op de grondslag van circa 60 jaren geleden. CREDIETVERLEENING AAN DEN MIDDENSTAND Op desbetreffende vragen van het Kamerlid Boon, heeft minister Oud geantwoord, dat een wetsont werp inzake credietverleening aan den middenstand het departement van Financiën heeft verlaten. AAN DE ARBEIDERSPERS IS HET WEER ..MOT" 't Is eenigen tijd rustig geweest aan de „Arbeiderspers", de instelling, waar de cul tuur-uitgaven van S.D.A.P. en N.V.V. ge drukt. en uitgegeven worden. De Medezeg genschap, waarvoor Je sociaal-democraten heeten te ijveren, zou daar als een voorbeeld, hoe het toch eigenlijk zou moeten in de be drijfswereld. worden ingevoerd. Ook de loonsverlagingen, waartegen de S.D.A.P. zich in alle publieke lichamen eerst heeft verzet, en waardoor heel wat wethouders zijn ge sneuveld. zou daar niet toegepast worden. Loonsverlaging immers is een verkeerd middel onder alle omstandigheden w erd dan betoogd. D.t was de theorie. De practijk was altijd, dat men 't zelfde deed in de eigen bedrijven, al'eeneen klein beetje later. In het „Grafisch Weekblad" van de mo derne typografen wordt thans weer sterk geklaagd over de verhoudingen aan de Ar beiderspers, van welke instelling o.a. com- misaris zijn de heeren Dr. Wibaut en A. B. de Zeeuw, oud-wethouder van Rotterdam Het blijkt, dat men thans zelfs heeft inge trokken het gratis blad, hetwelk nu een maal als een gewoonte van ouds op bijn; alle dagbladuitgeverijen aan het personen wordt uitgereikt, als een soort moreele er kenning voor de dagelijksche medewerking aan de verzorging van zulk blad. Men zoekt het bij de Arbeiderspers 'och wél in de pietluttige dingen. Den smaak om de goede stemming in een personeel te hou den, heeft men daar nog niet te pakken. De Raad van Commissarissen schijnt zelf* dit „belangrijke" besluit genomen te hebben. Voor zulk een voornaam Colege toch wel een affronteerende geschiedenis. Het artikel uit het „Grafisch Weekblad' lui-dtt: Aan de drukkerij van „De Arbeiders pers" botert het den laatsten tijd maar weer slecht. De jongste loonsverlaging die overal ontstemming heeft gewek'. was aan deze drukkerij eenigen tijd op geschort, doch zou dezer dagen- van toe passing worden gebracht. Het technisch personeel, dat al had gehoopt, dat hem ditmaal den beker met alsum zou 1 hijgaan, heeft klaarblijkelijk gepoogd, de directie d^r drukkerij te bewegen, hier van af te zien, doch heeft bij düt pogen geen succes gehad. Uit onderstaande motie blijkt, dat men de koppen bijeen heeft gestoken en een personeel-vergade- ring heeft belegd, waar aan de ontevre denheid uiting is gegeven. Al weer komt hierbij naar voren, dat niet alleen het feit van de loonkorting, doch ook weer het negeeren van den ondernemingsraad, althans van diens tegenvoorstellen, kwaad bloed heeft gezet. Men kent onze meen ng omtrent deze aangelegenheid. Geenszins zijn wij van oordeel, dat ondernemingen van de ar beidersbeweging onder alle omstandig heden hoogere loonen moeten betalen dan concurreerende particulieren doen Maar evenmin kunnen wij het billijken, dat dergelijke partijzaken de in dezen tijd zoo veelvuldig voorkomende aansla gen op de loonen maar klakkeloos na volgen. Daarbij dient dan wel de be- drijfstoestand onder het oog te wo~den gez en en in een onderneming met mede zeggenschap der arbeiders, dienen deze zeer zeker van de onontkoombaarheid van den harden maatregel te worden overtuigd. Dat gaat nog lang niet zoo ver als eisch: Opening der boeken! Meer zullen wij er vooralsnog maar niet zeggen; de motie kwam eerst op het laatste oogenblik in ons bezit, zoodat de gelegenheid tot breedvoeriger commen taar ook zou hebben ontbroken. Hier volgt de motie: Het typografisch en chemigrafisch per soneel van de Arbeiderspers, in vergade ring hijeen op Dinsdag 30 Januari, in café De Pool, te Amsterdam, gehoord de besprekingen op deze ver gadering, protesteert met klem tegen de wijze, waarop de loonsverlaging is ingevoerd, nl. zonder voldoende overleg met de Commissie van Medezeggenschap, wat insluit, een weigering om deze loonsver laging aan de hand van nadere gegevens te motiveeren, protesteert tegen den maatregel, door den raad van commissarissen genomen waarbij een oud recht, nl. het verstrek ken van een gratis blad aan het personeel wordt geschonden, besluit deze motie ter kennis te bren gen van de Directie, den Raad van Com missarissen en ter plaatsing aan tc bie den in 't „Grafisch Weekblad" en „Gra fische Pers". HET ONTSLAG VAN Ir. MUSSERT Vermoedelijk in het laatst van deze maand zal een buitengewone vergadering Van de Prov. Staten van Utrecht worden ge houden in verband met het aan den heer Mussert te geven ontslag wegens zijn lidmaatschap van de N.S.B. Zooals bekend is, zal de heer Mussert niet oor het lidmaatschap bedanken. Behalve de heer Van Geelkerken, de secretaris van den N.S.B. waren nog twee ambtenaren ter provinciale griffie van Utrecht lid van den N.S.B. Deze hebben in middels voor het lidmaatschap bedankt. HET DESTRUCTIEVRAAGSTUK EEN COMMISSIE VAN ADVIES De Minister van Sociale Zaken heeft een com missie van advies inzake het destructievraagstuk ingesteld, die icde ten doel heefl, door het geven van adviezen aan gemeenten en aan Ged. Staten der provincies te bevorderen, dat de destructie van vee en vleesch in het geheele land op oeconomi- sche wijze en organisatorisch juist wordt uitge- Voorzitter van deze Commissie is Mr. L. L i e- taert Peerbolte, directeur-generaal van de Volksgezondheid. Voornaamste Nieuws. N.S.B. EN GEZAG EEN TELEGRAM AAN MINISTER COLIJN In de Eerste Kamer heeft minister Colijn deze week, volgens de pas verschenen Han del ngen het volgende gezegd: „Maar wie nu nog eenigen twijfel mocht hebben aan de hand van de eerste reactie van den kant van ie N.S.B., zal, naar het mij voorkomt, toch wel bekeerd zijn, wan neer hij op de tweede reactie acht geeft. Want er is nog een tweede uitlating van di< zijde, na de eerste. Bij de eerste uitlatin; gold het de burgerwacht, thans, bij de twee de gold het de ambtenare Als gij, zoc ongeveer was de inhoud dier tweede uitla ting, bedankt voor de N.S.B., blijft uw num mer open; thans zijt gij de slaaf van een re geering, die haar macht ontleent aan een corrupt bonzenstelsel; gij hebt aan mij belofte gedaan: deze belofte praelaveefi bo ven de trouw aan een corrupte regeerin Naar aanleiding hiervan heeft de heer Van Geelkerken, algemeen secretaris va N.S.B., gister het volgende telegram den voorzitter van den ministerraad gezon den: „Verklaar eerbiedig bij ontstentenis Mus sert, circulaire waarin bewoordingen „Amb tenaren slaven corrupte regeering dan wei, dat N.S.B. belofte praevaleert aan gehoor zaamheid aan corrupte regeering", nimmei door hoofdleiding uitgegeven of gesanc tioneerd. Verzoekt inzage of afschrift geïn crimineerd. stuk ter opsporing herkomst. Uitingen als bovenbedoeld zijn in flagranten strijd met onze beginselen, die dergelijk de loyaal optreden niet toestaan". Blijkbaar doelde minister Colijn op het persoonlijk woord, dat ir. Mussert op 6 Jan 1.1. in „Volk en Vaderland" richtte tot „de door het regeeringsbesluit getroffen leden der N.S.B.". Dit woord aan de „Kameraden" begint met er óp te wijzen, dat minister Colijn, dir slechts beschikt „over 1-4 van de 100 leden, de gevangene van de politieke partijbonzen is" en de uitvoerder van de „machthebbers achter de schermen". Ook aan officieren en onderofficieren en militaire ambtenaren is onrecht aangedaan, en dan vervolgt de leider: „Evenals hen, onthef ik u hierbij van uw lidmaatschap der N.S.B. In het belang van een regelmatige gang van zaken verzoek its u aan de afdeeling leden registratie te mel den. dat gij onder het Regeeringsbesluit valt'en daardoor gedwongen moet heen gaan. Men zal u dan afvoeren van de leden lijst; uw nummer blijft echter open. Gij blijft daarop recht houden, zoodat gij het terug ontvangt, wanneer gij eens in de ge lederen kunt terugkeeren. In dien tusschen tijd zullen anderen de opengevallen plaat sen innemen Vervolgens heet het dan nog; „Gij verlaat het schip dor N.S.B. Ik sta aan de valreep en druk u ieder de hand. Uw gevoelens voor het schip zijn onver anderd". En verder: „Gij gevoelt u nu Regeeringsslaven omdat de Regeering naar willekeur over u be schikt en zich aan uw consciëntie niet ge legen laat liggen. Overwint dit gevoel. Ziet er overheen. Bedenkt, dat gij tenslotte niet een Regeering dient, maar uw volk". KAMPEN REDE Dr. C. N. IMPETA OVER: „DE AFSCHEIDING' Voor een talrijke schare van ouderen en jongeren, welke gehoor had gegeven aan den oproep van de Geref. Jeugdcentrale om te komen hooren naar Dr. Impeta's rede over „de Afscheiding", zette Spr. in een boeiend betoog uiteen de negatieve en de positieve oorzaken van de Afscheiding, schetste uitvoerig de gebeurtenissen in 1834, gaf in vogelvlucht de historie der Geref. Kerken na 1834, in 1SS6 en in 1S92 weer. waarbij Spr. nader toelichtte de wijze van Kerkreformatie in 1834 en 1886, in haar ver schil, maar ook in haar eenheid. Gelegen heid werd gegeven om over het behandelde onderwerp, dat verband hield met het aan staande eeuwfeest der Afscheiding, schrif telijk vragen aan referent te stellen,, welke vragen in een later te houden bijeenkomst zullen worden behandeld. DE STEUN AAN DEN LANDBOUW Inzake hetdoor ons op 3 Febr. 1.1. op genomen bericht omtrent de verhooging van de steungelden aan den tuinbouw over 1933 kan nog worden gemeld, dat Dit nummer bestaat uit 0,M bladen waarbij inbegrepen bet Zondagsblad Het wetsontwerp inzake credietverleening aari de Middenstand heeft het Departement van Finan ciën verlaten. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van De- De steungelden voor de tuinbouw zullen mcf een belangrijk bedrag worden verhoogd. Doumergue heeft zijn ministerie op breede basis gevormd. Hijzelf, Tardieu en Herriot zijn ministers zonder portefeuille. Nieuwe relletjes te Parijs, door communisten veroorzaakt. Verscheidene gewonden, waaronder twee agenten. Beroep van Doumergue op Jouhaux afgewezen. Aan het personeel in het maatkleedingbedrijf is entslag aangezegd. Over het maatconfectiebcdrijf duren de onderhandelingen voort. In de Ver. Staten is een wetsontwerp ingediend betogende scherper controle op de beurzen. In grijpende maatregelen voorgesteld ter bescherming an het publiek. Financieel Weekoverzicht. Politieke chaos ia Frankrijk. Groens Politiek in 1871. Naar aanleiding van de verschijning van het werk van Dr. G. M. den Hartogh „Groen van Prinsterer en de Geschiede nis van 1871, een keerpunt in de wordingsgeschie denis der a.r. partij". Te IJselmuiden heeft onder groote belangstelling de begrafenis plaats gehad van Ds. B. Oosthoek, leven Chr. Geref. predikant te Kampen. Het Zondagsblad van heden bevat o.m.. Meditatie: Gerechtigheid zaaien. „De Weg", vers var. Seerp Anema. Van Boeken en Schrijvers: „Naar het voor onderzoek teruggewezen" door C. Rijnsdorp. Mensohen in crisistijd. ,.Als de rolprent draait" door D. C. A. Bout. De dingen, die om ons zijn „Meisjesschool en vrouwenleven" door Mevr. G. Sevens- maThemmen. „Eva van Tiele-Winder" door Gré v. Ast. Expeditiegevaren. Dagboek van Pit. Vervolgverhaal van G. Williams: Jaap Hof man (mijnwerker in Limburg). Jeugdrubriek met jp.ra. een vervolgverhaal I in Looradorp C. Gilhuis: „Toen z woonden". Kleuterkrantje met ee „Duimelot". volgverhaal: deze gelden onttrokken zullen worden aan 't Fruitmonopolie over 1934. Als ge volg hiervan zal dus het bedrag dat dan voor dit jaar bestemd is, met een gelijk bedrag worden verlaagd. In totaal zal naar de Regeerings-* commissaris voor den tuinbouw heeft medegedeeld, een bedrag van f 1.500.000 beschikbaar komen. In tuinbouwkringen wordt wel be treurd, dat de meerdere uitkeering voor 1933 gaat ten koste van die voor 1934, doch waar hulp thans zeer noodig is, wordt de aanvulling gaarne aanvaard. HYPOTHEEKWET OP KOMST BINNEN ENKELE MAANDEN Op een vergadering van de kring Westland van den C.B.T.B. heeft het lid van de Tweede. Kamer, de heer Chr. v. d. Heuvel gezegd, dat het lang uit blijven van een hypotheekwet veroor zaakt werd door de groote moeilijkheden die overwonnen moesten worden, doch naar hij vertrouwde zou binnen enkele maanden wel een voorstel van een hypotheekwet bij de Kamers ingediend 20°/o KORTING NOG TOT 24 FEBRUARI EEN KOSTBAAR KANNETJE Men meldt ons uit Vianen: Bij de nalatenschap 'an een alhier overleden rustend landbouwer werd en kan gevonden, bevattende 300 gouden tientjes. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN OOSTZEEDIJK No. 288, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ NASSAUHAVEN B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1