VRIJDAG 9 FEBRUARI 1934 fWEEDE BLAD PAG. 6 V DEN HAAGGroote Marktstraat h/Spui STADSNIEUWS CHR. NAT. WERKMANSBOND LEZING Ds. JOH. DE WIT Dé Ohr. Nat Werkmansbond hield gister avond in „Nathanaël" een openbare verga dering, die zeer goed bezocht was. Na een ko't welkomstwoord van den voor zitter, den heer D. M. Kuivenhoven, sprak ds J: de Wit over „Sociale vragen in het Nieuwe Testament". Spr. wees er op dat de bijbel geen hand leiding is voor allerlei sociale vragen. De zielszorg staat in den bijbel voorop. Behalve de vragen van de zielszorg, die persoonlijk zijn, zijn er ook gemeenschappelijke vragen, waarbij de christenen echter hun geloof niet achter zullen stellen. Als christenen zullen wij het zout der aarde moeten zijn. In den maatschappelijken strijd moeten allereerst de beginselen voorop staan. Door de inwerking van het evangelie zien wij, dat er veel is veranderd in deze wereld. Zonder evangelie kunnen wij niet denken, dat er eindelijk vrijheid van Godsdienst zou zijn gekomen. Telkens zullen wij ons af moeten vragen: Wat zegt do Schrift van de sociale vraagstukken? Na'uiteen gezet te hebben hoe wij aan de maatschappelijke vragen komen, waarbij spr. törug greep in de historie van ons vaderland, toonde hij aan, dat wij niet alleen staan, maar dat er verbinding ligt tusschen ons en het gezin, de groep, het volk, het ras. Behalve de maatschappelijke vragen zien wij ook zedelijke vraagstukken oprijzen. Om al de vragen, d'e /p dit sociaal ter rein liggen, te bespreken, is spr. niet doen lijk, maar vragen als het huwelijk, gezin, de maatschappij en de arbeid wil spr. even nader "bezien. De voornaamste cel waaruit de maatschap pij is opgebouwd, is het huwelijk, en hier aan nauw verbonden is het gezin. Telkens zien wij dat de geest van den anti-christ het huwelijk en het gezin het eerst bestrijdt. Uitvoerig stond sor. stil bij de heii ge hu welijks-ordinantie ,door God zelf ingesteld, er hierbij op wijzende, dat de verheffing dei- vrouw in de diepste oorzaak door Christus in eerst instantie is bepleit. Hij zelf is daar bij voorgegaan. Ook bij het verkeerde van een echtsche'- ding, door Jezus al verboden, werd door <ls de Wit stil gestaan. Ook de christelijke opvoeding van het kind is van het grootste belang. Voor een gaaf, zedelijk gezinsleven moeten wij zooveel mo gelijk doen. Ook de kerk zal, indien mee- standers in het sociale leven heersehen, een krachtig geluid moeten doen hooren. Dat de arbeid hij Jezus eeen vloek is ge weest, werd voorts met c ikele teksten door spr. bewezen. Uit de '-ringen -van de arbei ders heeft Hii .die behalve de groote ziels zorgen ook timmerman was. zijn eerste dis cipelen gekozen'. Ook in Ziin gelijkenissen heen I-Tij het steeds over den arbeid. Wii voélen in alles, dat Hij niet afkeerts stond terenovcr de dingen van den arbeid. Dat Jezus zich ook niet tegen het privaat eigen dom gesteld heeft werd voorts nog aange toond. waa'-bij Spr. aantoonde, dat het Com munisme van Rusland heel iets andei's is dan het Communisme van Hand. 2. dat vaak ten onrecht- hiermede wordt gelijk gesteld. Spr. wees er ten slotte op, dat heel het sociale leven als grondslag moet hebben de woord°n van Jezus: I-leb God lief boven al les en UW naaste als Uzelven. DE DIES-VIERING ENKELE AANVULLINGEN Nadnt prof. Van Blom zijn rectorale oratie had uitgesproken-recipieerde de rector-man- nificus in Ma'son Bruyns, waar de hoog leraren zich later aan een gemeenschappe- liiken maaltüd vereenigden. De echtgenoo- len van de hoogleeraren zaten aan een diner in den „Beukenhof" te Oegstgeest, ter wijl de leden van den Universiteitsraad in „Ir den Ve-guUlen Turk" een gemeenschap pslijkf.n maaltijd hadden. De eerste-.!aars-studenten hielden dit. iaa: pen vaariooi. Te ongeveer half vier trokken zij in drie platgeboomde vaartuigen, getrok ken door een motorboot ie, als „Geuzenvloot da stad binnen, begeleid met muziek en onder het knallen der voetzoekers. I-Iun be zigheid bestond behalve in het uitbeelden van geuzen in schreeuwen en schommelen, zoodat de vaartuigen af en toe gevaarlijke capriolen maakten. Na een rondvaart door dé stad. ontscheepten zij zich bij de Koren- beu rsbrug, Waarna het. feest op den Burcht, luidruchtig werd voortgezet. Gisteravond werd door de studenten aan de in huize Bruyns verzamelde hoogleeraren een serenade gebracht. Het jaarfeest werd verder door de ver schillende studentenverecnigingen op de traditioneele wijze in eigen kring gevierd. VERVOERSOPBRENGSTEN N.Z.H.T.M. Dé vervoersopbrengsten van de N.Z.H.T.M. gedurende de maand Januari hebben be dragen wat betreft de lijn Schevemngen— Leiden—Katwijk/Noordwijk (inclusief stads- ljjn Leiden) f 95.714. CLASSIS LEIDEN DES GEREF. KERKEN Lï de gisteren gehouden vergadering van de classis Leiden der Gereformeerde Kerken hebben de heeren L- J. Schalckomp te Was senaar en M. Schenkeveld te Koudekerk bei den theologisch candidaat aan V. U. prae- pa rat oir exampn afgelegd. Beiden zun toege- gólaten om te staan naar het anibt van Die naar des Woords. De vergadering werd tenslotte provisorisch gesloten om op 8 Maart te worden voort ei-riet in verband niet een zaak, die niet afgehan deld kon worden e'.i die commissoriaal is gemaakt. VEREEN. VOOR DIEREN BESCHERMING JAARLIJKSCHE LEDENVERGADERING Onder voorzitterschap van den heer H. v. Poelgeest is gisteravond de jaarlijksche le denvergadering gehouden van de afdceling Leiden en omstreken van de Ned. Vereen, tot bescherming van dieren in het Nutsge- bouw. De notulen werden gelezen en goed gekeurd. Onder de ingekomen stukken be vond zich een schrijven, waarin aangedron gen werd op het vormen van een jeugd groep voor dierenbescherming. Het bestuur vond het idee sympathiek maar vreesde, dat een dergelijke groep, wil zij vruchtbaar kunnen werken, van de kas der Vcrecni- ging te veel zou vergen. De aandacht werd gevestigd op de Leid- sche Kattenbakcentrale van den heer d. Linde, Alexanderstrnat 39a. De heer Van Zijverden zegde toe, daarop toezicht te zul len houden. De secretaresse, mevrouw J. C. van Poel geest—Brand, bracht het jaarverslag uit. Daaraan is het volgende ontleend: Het jaar 1933 heeft zich niet gekenmerkt door bijzondere voorvallen; de velerlei werkzaamheden, die de afdeeling van dan op dag in Leiden en omgeving verricht, werden echter met" kracht voortgezet- De voorz;tter en secretaresse, de heer en mevrouw Emmens. die tijdens de ledenver gadering verklaarden op grond van hun leeftiid hun functies neer te leggen, hebben tot na den bazar deze nog vervuld en be hielden ook daarna zii het dan formeel als ondervoorzitter (omgewisseld met dei. heer Van Poelgeest) en gewoon bestuurslid een, groot aandeel in de dagelijkscim werkzaamheden. Het officieel secretariaat werd naast het penningmeesterschap weer door mevrouw Van Poelgeest op zich-geno- rrien. Het bestuur onderging verder geen veranderingen. Het aantal leden bedroeg in dit vereen!- gingsjaar 460, een kleine achteruitgang, die échter zonder de bekende actie van leden werven veel grooter zou zijn geweest, want e.r komen veel bedankjes binnen inu tegen de inning van 1934 óók weer). De samenwerking met de Leidsche Ver- eenigingen op het terrein der vereen, hield stand; de Vereen, steunde enkele malen met prijzen en geld. Het stamt tot tevredenheid dat de Bond van Politie-ambtenaren tot Be scherming van Dieren in Nederland den laatsten tijd in Leiden weer met eere wordt vertegenwoordigd. Thans is een afdeeling 's-Gravenhage en omstreken opgericht, die. ook onder de Leidsche politiedienaren krachtig steun vindt. De polikliniek op de Beestenmarkt, onder leiding van de dierenartsen Commandour en Van Zijverden, bleef regelmatig en naar ge noegen doorwerken (Dinsdag- en Vrijdag avond onj zeven uur), zoodat we ook dit jaar de afspraak met de gemeente over het gebruik van het gebouw hebben hernieuwd. Het verslag gaf voorts een opsomming van de voornaamste klachten die in het af- geloopen jaar over dierenmishandeling bij het bestuur zijn binnengekomen. Het is een lange droevige lijst Als tegenhanger wordt vermeld de moedige, redding van een hond, die bij dooiweer in een vaargeul tusschen het ijs terecht was gekomen en zich op het afbrokkelende ijs niet redden kon. De sla- gersbediende, C. Zirkzee, redde den hond met gevaar voor eigen léven. Voor deze daad heeft op verzoek van het bestuur der afdeeling Leiden het hoofdbestuur een bron zen medaille beschikbaar gesteld, waarop het afdeelingsbestuur naam. datum en feit heeft doen grayeeren. De voorzitter vestigde nog eens in 't bij zonder de aandacht op deze moedige daad. Spr. had gaarne de bronzen medaille per soonlijk in deze vergadering aan hem uit gereikt. De dappere jongeman had echter geen moed om op deze vergadering te ver schijnen. Als tegenhanger van dit geval deelde spr. mede, dat hij hedenmiddag nog was opge beld voor 'n geval., waarbij men een poes in een dichtgetimmerde ruimte liet verhonge ren omdat het beest zich woest had aange steld. De heer Van Zijverden deelde namens de kascommissie mede, dat de boeken en be scheiden van den penningmeester in orde waren bevonden. De ontvangsten over het al'geloopen jaar bedroegen 962,51, de uit gaven 862,73, zoodat er een batig saldo is an 99.78. Bij d'e bestuursverkiezing werden de heer n mevrouw Aalbersherg bij acclamatie her kozen. Als afgevaardigden naai- de algemeene vergadering, die in Mei te Groningen zal worden gehouden werden benoemd de heer n mevrouw v. Poelgeest De heer en rae- rouw Emmens zullen als plaatsvervangers optreden. Op de algemeene vergadering za! worden aangedrongen óp wettelijke maatregelen te gen hel coupeeren van de staarten van paarden. Onderzocht zal worden of het niet moge lijk is ook in Leiden belastingpennmgen oor bondon te verstrekken. Vervolgens werd besproken het program ma van werkzaamheden in 1934. Op 19 Februari zal ten bate van het Leidsch Dierenasyi een tooneelvoorsteiling worden gegeven. De datum van de jaarlijk sche bazaar is bepaald op 19 tot 24 Maart. Ook op de scholen zal weer een voor de kin deren attractieve actie worden gevoerd. De leerlingen zullen ditmaal kalenders voor 1934 moeten maken. De beste zullen worden bekroond met aardige prijzen. Het Werkplan werd goedgekeurd, waarna de vergadering werd gesloten. NED. HERV. VERBOND TOT KERK- HEESTEL. Na een tijdelijke onderbreking door het ertrek van den tweeden voorzitter, Ds. A. D. Meeter, zal thans de afdeeling Leidenen Omstreken van het Ned. Herv. Verbond tot Kerkherstel haar werkzaamheden weer op vatten. Twee bijeenkomsten zullen binnen kort gehouden worden en wel op 15 Febr. en 8 Maart. In de eerste zal de tweede voor zitter, Ds. J. de Wit, spreken over het onder werp: „Een nieuwe Kerkorde" en in de tweede zal optreden Ds. H. Schroten, me* het onderwerp: „Kerkherstel Nu!" Beide vergaderingen worden' gehouden in Rebo- both, Rapenburg. Het bestuur wekt op tot trouw bezoek. Hedenmorgen te omstreeks kwart over acht is een begin van brand ontstaan in de Moschpoortkazerne. De kok" wilde visch gaan bakken en had daartoe een pan mot clie op het vuur staan. Het vuur sloeg in de pan waardoor een groote vlam ontstond- Met eigen materiaal is het vuur echter spoedig gedoofd. De schade is gering. De Brandweer die met twee motorspuiten was uitgerukt, behoefde geen dienst te doen. DE BUSLIJN WARMONDERWEG- STATION WORDT OPGEHEVEN TRAM EN BUS GAAN SAMENWERKEN Naar wii vernemen zal vanaf Zondag 11 dezer de locale buslijn Warmonderweg— Station Leiden van Stadsverkeer worden stopgezet Teneinde echter het reizend publiek te gerieven zullen vanaf dien datum op de buslijnen Tuinstadwijlc—Station en Kooi- park—Station kaartjes verkrijgbaar zijn voor den prijs van 10 cent, welke recht ge ven voor een rit op de bus van Tuinstad- wijk of Kooipark—Station en op de tram van Station tot Leidsche Buurt. Omgekeerd zullen op de tram OegstgeestStation kaar tjes voor denzelfden prijs te verkrijgen zijn, welke recht geven op een rit van Leidsche Buurt—Station met de tram en van Station naar Kooipark of Tuinstadwijk met de bus De in omloop zijnde rittenlcaarten Tuin stadwijk—'Warmonderweg en Kooipark— Warmonderweg benevens de 10-rittenkaar- ten Station—Warmonderweg blijven tot 17 Febr. a.s. geldig voor een rit op bus en tram. Na 17 Februari kunnen deze tot 55> Febr. a s. worden ingeleverd aan het kan toor van Stadsverkeer (Oldebarneveld- straat) en zullen de niet verreden ritten worden verrekend. De in omloop zijnde abonnementen Tuln- stadwiik of Kooipark—Warmonderweg blij ven op bus en tram (StationLeidsche Buurt) geldig. Mede vanaf 11 Februari zal de interlocale buslijn Warmond—Hoogérbeetsstraat woi- den doorgetrokken naar Leiden Station N S. Echter zal deze bus niet meer henm kunnen worden voor het locale verkeer tus schen Oegstgeest Emmalaan en Leiden Sta tion. Van Warmond komende wordt op dat tra jec't dus alleen gestopt voor het uitlaten van reizigers en naar Warmond toegaande alleen yoor het opnemen van reizigers voor Oegstgeest Emmalaan en verder. K. VAN K. VOOR RIJNLAND WIJZIGING. 7 Febr. Zuivelfabriek ,-de Hoop", Katwijk a.d. Rijn, Kerkstraat 16. Vest, fil.: Katwijk a.Zee, de Waal Malefijt- Pension „Panorama", Noordwijk a. Zee, Oude Zeeweg 56, hoek Prins Hondrikstr. Overl. E.: G. van den Boom. Noordwijk, d.d. 5 Mei 1933. N. E: Wed C. van den Boom- Noppen, Noordwijk a. Zee. Wed. E. Schoneveld, Katwijk a. Zee, Bur- gersdijkstraat 5; Schilders- behangersbe- drijf; glazemnfikerij. Uittr. E.: Wed. A Sohoneveld-Kuyt, Katwijk a. Zee, d.d. 17 Jan. 1934. Wije. handelsn. in: C. Hoek. 8 Febr. N.V. Maatschappij voor Schoen en Lederindustrie Bata (f); Leiden, Haar lemmerstraat 67; hoofdz.: Amsterdam, Kal- verstraat 110/112. Uittr. Beh. fil. Leiden: Th. J. van Hummel, Le den. A. A. den Os, Leiden, Pieterskerkkoorsteeg 21, Paardenslagerij. Uittr. E.: A. A. den Os, Leiden, d.d. 31 Jan 1934. Wijz. handelsn. in Fa. A. A den Os. NIEUWE INSCHRIJVING. 7 Febr. Mijn producten Gorisvan der Reyden, Leiden, van der Werffstraat 59, Brandstoffenhanüci. Venn.: J. A. van der Reyden. Leiden en H. J._Goris, Voorburg. van der Luyl Zoon, Noordwijk a. Zee Trompstraat 1. Rietmeubelmakerij en Man denmakerij. Venn. P. van der Luyt, Noord wijk a. Zee en C. van der Luyt, Noordwijk S Febr. „De Volharding" (f) Katwijk a. ZeeVoorstraat 18 a; hoofdz.: Lisse, Kapel straat 10. Beh. fik: F. Haas, Katwijk a. Zee. Van der Werf, Noordwijk, Voorstraat 39. Handel in manufacturen en tricotages. E.: E. H. van der Werf, Noordwijk. ARBEIDSBEURS. Op den 8sten Februari 1934 waren 3666 (v. j. 3845) werkzoekenden ingeschreven. BURGERLIJKE STAND BBVALLEN: M Beekema—Ranzing-er d.; C oorduin—Hoefsnjlt z. OVERLEDEN: I. van Duyn—Haasnoot vr b6 j M H Caspar! dr 69 j. ALKEMADE DIENSTPLICHT Voor de lichting 1935 zijn in deze gemeen te 72 personen ingeschreven, waarvan er 33 vrijstelling wegens broederdienst hebben aangvraagd. i ALPHEN AAN DEN RIJN WATERVOORZIENING QTWEG EN* NESSE Door M. Slootjes en 21 andere bewoners van den Otweg en de Nesse onder deze ge meente, werd aan den raad destijds een adres ingediend, hoiidendè het verzoek om voorziening in de behoefte aan drinkwater. Door dé Inspectie dér Volksgezondheid en den directeur-scheikundige "van den keu ringsdienst van waren te Leidén is in ver hand niet typhusgevallen in die omgeving ook meermalen reeds aangedrongen op een behoorlijke drinkwatervoorziening. Door den directeür van de water- en lichtbedrijven is nog eens een nauwgezet onderzoek inge steld naar de mogelijkheid van den aanleg tiener drinkwaterleiding en de daarmede gemoeid zijnde kosten. De meest geschikte oplossing in dezen kan 'worden verkregen, indien het benoodigde water betrokken wordt van Boskoop. De gemeente Boskoop is daartoe bereid tegen den prijs' van 10 et. per M3. De distributie moet dan plaats vin den door het bedrijf onzer gemeente. De aanleglcosten worden door den directeur der bedrijven, in totaal geraamd op pl.m. 2700,terwijl, gerekend naar het aantal gezinnen, dat zich thans ter plaatse reeds voor aansluiting opgaf, n.l. twintig, op eeii jaarlijksche ontvangst gerekend kan wor den van 320,Daartegenover staat een jaaruitgave met inbegrip van de kósten van water-inkoop een geraamd bedrag van pl.ro. 750,—. Dit laatste bedrag is, waar het een onderdeel vormt van dé algemeene onkos ten van het waterleidingbedrijf slechts bij wijze van raming en uiteraard niet zuivej on te geven. Het geraamde jaartekort be draagt bij het vorengenoemd aantal aan sluitingen derhalve pl.m. 430,—. Waar evenwel de volksgezondheid ten nauwste betrokken is liij een goede drinkwatervoor ziening, daar is het college van B. en W. van oordeel, dat deze reeds jaren hangende kwestie dient te worden opgelost, VERHURING EIGENDOMMEN Per 1 Januari j.l. zijn afgéloopen dc huur overeenkomsten mét J. van den Akker, R. G. de Vos en D. Binnendijk, allen alhier, be treffende de huur van enkele perceeleri wel land en de boerderij Bijdorp en Florahoeve. Met de verschillende belanghebbenden als mede met een nieuwe gegadigde, heeft de commissie van bijstand voor het grondbe drijf de noodige onderhandelingen gevoerd, waarna overeenstemming is bereikt omtrent de voorwaarden van verhuur. B. en W. kunnen zich met een en ander vereenigen en stellen den raad voor tot verhuring vooi den tijd van één jaar. DE HEERENWEG Sinds er plannen bestaan tot algeheel e verbetering van den Heerenweg van Alphen aan den Rijn via Rijnzaterwoude naar Lei- muiden wordt niets meer gedaan aan het onderhoud, waardoor de toestand van dezen weg thans niet zonder gevaar voor het ver keer kan worden geacht. Naar wordt ver nomen zou door de onderhandelingen over den afkoop van den tol te Leimuiden de uitvoering v^n de verbeteringsplannen wor den opgehouden De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben zich gewend tot Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland met verzoek een spoedige oplossing van deze aangelegenheid te willen bevorde ren en in afwachting hiervan een goed on derhoud van dezen weg. VLET GEZONKEN Twee personen te water Onmiddellijk voor de invaar; van de 's Mole- naarsbrug, tusschen den Ouden Rijn en de Hij mans-Wetering onder deze gemeente, is een ijzerer vlet geladen met klei van de firma Rijn 6 Kloot gezonken, tengevolge van een zwaren golfslag v een passeerende motorboot. De bemanning van vlet bestaande uit 2 personen, geraakte mede water, doch gelukkig wisten zij zich door een paar planken te grijpen, een cogenb'lik drijvende houden, waarna zij door den brugwachter, die middellijk in een roeiboot was gesprongen, op het droge konden worden gebracht. BOSKOOP Gisteravond heeft deze J.V. haar jaarfeest gevierd. Het programma, dat het jaarlijks terugkeerende menu voor het houden van jaarvergaderingen bevatte, werd vlot afge werkt Bij de keuze van verschillende voor drachten bleek, dat de letterkundige sectie goed werk doet Het tableau en het pro grammapunt, waarvoor de talrijke aanwezi gen een potlood moesten meebrengen, vielen best in den smaak. Ds. Petersen leidde de vergadering. KATWIJK AAN ZEE AANRIJDING Op den hoek SluisxvegDe Brittenstraat kwam een vrachtauto van de Firma K. uit Noordwijk In botsing met een personenau.o van den heer de V., eveneens uit Noordwijk. Beide auto's liepen schade op, deze wordt door verzekering gedekt VÏSSCHERIJ-EXAMENS Bij de in de Visscherijschool alhier afgenomen examens voor het certificaat in kennis der inter nationale bepalingen ter voorkoming van aanva ring op zee slaagden de heeren: W. Ros, W. de Mol, Corn. v. d. Plas, Huig. v. d. Oever, Teun v .d. Plas, allen alhier en uit Noordwijk aan Zee de heeren J. Duindam, P. v. d. Zwan, C. J. Cas pars, Corn. Plug en Jan Duindam Mzn. HERCULES Op de jaarvergadering van de Gymnas'-ekver- een'ging „Hercules" werd wegens periodiek af treden en bedanken een geheel nieuw bestuur ge kozen. dat nu als volgt is samengesteld: G Schaap, waarn. voorzitter. P. van Duyn, le sece'aris. M. van Ri|s, 2e secr.. G. Haasnoot, le penningm.. Mej. A. Gregoire, 2e penn. Commissaris dér werk tuigen: B. Vooys en D. v. Duyn, G. v. d. Luyt, comm. v. orde. VOETBALPROGRAMMA A.S. ZATERDAG Kalwijk IFides Pacta II. Katwijk-adsplrantenQuidc-Boys-adsp. B. VISSCHERIJ-FILM In de Groote Zaal werden een tweetal voorstel lingen gegeven van de Visscherijfilm, dezen zt opgenomen door de heeren Bloot en Varkevisser op de K.W. 127 en de KW 151. De belangstelling was niet groot. LISSE AANHOUDENDE KONIJNENDIEFSTAL Deze week zijn thans voor de derde maal konijnen gestolen. ThanS is de heer v. d. V. in de Roversbroek er -de dupe van gewor den. Niet minder dan acht mooie konijnen werden meegenomen. Een leelijk schade- nostje, als men bedenkt, dat een acht-tal konijnen in dezen tijd een waardevol bezit is. vooral wanneer ze slachtrijp zijn. HET DAMKAMPIOENSCHAP VOOR LISSE Na de spannende wedstrijden om het kampioenschap in Dammen had de prijsuit reiking plaats. Met een kort welkomstwoord opende de heer Gastelaars deze vergadering waarna hij de heer v. d. Lans de gelegen heid gaf de prijzen uit te reiken. De volgen de prijzen werden overhandigd. Hoofdklasse: le prijs A. v. d. Poel (te vens kampioen), een stel schaakstukken; 2e prijs C. Gastelaars, een gangspiegel; 3e prijs Jae, v. d. Poel, een theeblad. Eerste klasse: le prijs J. Schilder, een me daille in zilver; 2e prijs A. v. Dijk, een me daille in verguld brons. Tweede klasse: le prijs P. Boogert, een medaille in brons verzilverd; 2e prijs H. Baaitman, een medaille in brons. Nadat de aanwezigen op sigaren waren onthaald, r.am de Voorzitter van .Ontwik keling" l.et woord. Hij schetste in enkele trekker, de prettige samenwerking tusschen Ontwikkeling" en „P.D.L.V." Hij drukte zijn spijt er over iiit, dat P.D.L.V. dit jaar de gebonden massa-kamp met zulke groote cijfers n19—33 had gewonnen van zip-, vorcon.ging. Hij nam tevens dc gelegen heid te Laat. de prijs, zijnde een fraaie lau wertak, uit te reiken. Hierna werd deze. druk bezochte vergadering met een dank woord aan de sprekers bet loten. CHR. HIST. UNIE, AFDFELING LISSE Door Je Chr. Hist. Urne afd. Lisse wera Donderdag-avond in gebouw „Rehoboth" Ge jaarvergadering gehoudri onder pres!dims van d-cn hèer K. Tanis. Op gewone wijze werd de vergadering, dia "Harig bezocht was, geopend. Dti Secretaris, de heer P Boot, las de no tulen. welke onveranderd werden vastge steld. Vooraf werrl door den Voorzitter een ope ningswoord gesproken waarin hij o.a. merno ree I'd e het optreden van de partij-Mussert Spr. zojcie, dat het nog steeds een doorn in ons oog is. dat in openbare lichamen plaat sen worden bezet door hen die revolutionai re beginselen voorstaan. Wij mogen niet ritsten alvorens hieraan een einde is geko men, aangezien dit een gezond krachtig staatsleven zéér ten goede zou komen. Nadat verschillende medédeelingen waren gedaan, o.a. dat als bestuurslid had be- dankt wegens drukke werkzaamheden de heer J. Dekker; en verder dat de heer Tim mer als bestuurslid en tevens als lid der vereeniging, bedankte om redenen in zijn schrijven nader omkleed; was de Secietaris in de gelegenheid zijn jaarverslag uit te brengen. De belangrijkste feiten van het af- geloopen jaar liet de heer Boot de revue passeeren. als oprichting van de Chr. Hist Jongerengroep, praatavond onder leiding van Mr. Tilanus, enz. De penningmeester deelde mede, dat de kas der vereeniging over een batig saldo beschikken mag. Bestuursverkiezing. Op voorstel van den heer A. Verduyn Jz. werden de aftredende bestuursleden bij acclamatie herkozen, ter wijl de opengevallen plaatsen van de hee ren Dekker Timmer werden ingenomen door de heeren J. Verhagen en Nic. Nieu- vvenhuis. De gelegenheid werd gegeven om vragen te stellen over de Gemeentepolitiek, waar van gebruik werd gemaakt door de heeren Tibboel, Goldberg, e.a. De aanwezige Raaas leden Verduyn en Kingma dienden vraagstellers van antwoord. Vooral het vraagstuk van de werkloozenzorg werd In den breede besproken. Na een gehouden rondvraag werd de ver gadering gesloten door den Voorzitter. GLADIOLENVEILING Verslag gehouden Gludiolenvelli.ig door de Coöp. Veillngsver. voor Bloembollenkweokor (G.A.) te Llsse. In gladiolen vlugge bai 10—12 1.25; Scarlet Cardinal 10— it 12op 80 c.10—12 50 55 c.: Ch. 1.15; 1012 70 c.: Yvonne 12 op 80 c.; Bed. Emperor Mop 1.10: 12- Sphinx 10 op 1.05; J 214 0 80; 12op 0.75; Roi 12op 1.25; Early Sunrise Mop 1.05; 10—12 0.60' 12—14 0.650.80; Yellow Stand. 12op 0.80: 10 12 0.500.60: Lady Boreel Mop 1.1214 0.80 Boule de Neige 12 op 0.70; 1012 0.50; Mount Everest Mop 0.75: 10—12 0.50; fr—8 0.24; 4—6 0.14Rosette 12—14 0 75; 2—4 0.08; Bar. va.i Wijnbergen Mop 1.10; 1214 0.80; 1012 0.6O America 1214 1.15; Blerlot 34 0.09; 68 0.23 PrlncepB '1—6 0.21; Thom Edison 6—8 0.50; 4— 6 0.30: Flam Sword 68 0.27; 46 0.17; 3 0.10; Wi •10 0.33; 4'—6 0.18 3— Montbr. Fantasie 11 c.; Meteor 10 c.; Red King 10 c.Bubb. Beg. geel 46 4.Lil. Re gale loop 1.75; 14 op 1.30; Lil. Tlgr Solendis 16op 1.50; M—16 L—12—15 0.50; Anem. de Caen top 0 S5: LU. Umb. Erectum per mand f 2.50. NOORDWIJK KEURINGSDIENST Door 'den keuringsdienst van waren in het district Leiden worden in het jaar 1933 in onze gemeente geïnspecteerd 154 winkels en 69 bakkerijen. In het laboratorium wer den onderzocht 154 monsters en ter plaatse 7483. Afgekeurd werden 60 monsters, l.maal werd proces verbaal opgemaakt. VOLONTAIR Door Burgemeester en Wethouders is toe gelaten als volontair tot de gasfabriek de heer "Ir van den Boom, alhier. VEE EN VLEESCH In het afgeloopen jaar werden in bedrijf geslacht in onze gemeente 406 runderen, 100 vette kalveren, 1 nuchter kalf, 1281 varkens en 3'! lammeren. Ingevoerd werd 24804 kg. rundvleesch, 4949 kg. kalfsvleesch 11573 kg. varbensvleesch en 22 kg. lamsvleesch. Deensch vleesch werd bijna niet meer in gevoerd en Argentijnsch rundvleesch in to taal niet meer. In 1933 zijn de volgende huisslachtingen verricht: 124 varkens, ter wijl slechts 11 noodslachtingen voorkwa men. OEGSTGEEST ERNSTIG ONGEVAL Deze week had in de Mauritslaan een ernstig ongeval plaats. De 23-jarige opper man D. A. B.. uit Voorschoten, was werk zaam op het dak van het ih aanbouw zijn de kerkgebouw van de Geref. kerk. Bij het ophijschen van een balk raakte hij met zijn hoofd beklemd tusschen die balk en een andere balk Ernstig gekneusd werd hij op genomen en door Dr. Varekamp voorloopig verbonden. Deze gelastte zijn overbrenging naar het Diakonessenhuis. Bij informatie ter- plaatse dezen morgen, bleek, dat zijn toestand zeer ernstig is. RIJNSBURG OUDERAVOND ZONDAGSSCHOOL Dinsdagavond had de jaarlijksche ouder avond plaats van de. Geref. Zondagsschool, welke thans zeventig jaar bestaat. De avond had een zeer gezellig verloop. Ruim 75 ouders en belangstellenden hadden aan de oproep van het bestuur gehoor gegeven en waren opgekomen naar Concordia, waar de voórz. orn ruim acht uur dé vergadering oo de onder ons gebruikelijke wijze opende. Uk de jaarverslagen van secretaris eii penning meester bleek dat de vereeniging zich in warme belangstelling mag verheugen en haa r werk ook in het afgeloopen jaar onge stoord kanvoortgaan. Meer dan 300 kinde ren bezoeken de Zondagsschool. Wat de geldmiddelen betreft was bet niet zpo schit terend maai' de penningm. zeide dat hét al tijd nog in orde gekomen was, dus ook nu zou het. we! goéd komen. 't Verdere deel van den avond werd gevuld niet epn drietal inleidingen alle betrekking hebbend op het werk der vereen. 5r. nroru- hout sprak over: Orde en Tucht op de Zon dagsschool, terwijl br. v. d. Meij bijzondér sprak over het optreden van de leiders ter wijl we ook nog' een inleiding mochten be luisteren, handelende over Samuël en Eli in verband met het werk der Zondagsschool Br. v. Klaveren las ter afwisseling nog een heel mooie schets voor handelende over een achterlijke jongen, die toch groot was in het Koninkrijk Gods. Ongetwijfeld mag de Zondagsschool op een mooie avond terug zien. Kwart over elf eindigde br. v. d. Meij met dankgebed. CHR. KRANKZINNIGENVERZORGING Woensdagavond trad alhier op Ds. Drénth van de Heij Tuindorp rftet. een r^de óver- Christelijke Krankzinnigen verzorging. Spr. opent deze samenkomst niét gebed leest eer. gedéelte der Heilige Schrift en gaiat dan over tot zijn onderwerp. Het is geen wonder, zegt hij, dat ik spreek en gaarne spreek over krankzimiigenverzor- 2in;;. want ik ben meer dan 30 jaar geeste lijk verzorger van krankzinnigen geweest. Als we nu willen spreken over Gods Woord en dc krankzinnigenverpleging komen een drietal vragen bij ons op Ten eerste: In hoeverre spreekt'de Heilige Schrift over krankzinnigen. Spr. noemt dan op Saul, David, Nébukadnezar Uit het O. T. en de maanzieken en bézeterièn uit het N. Testa- lont. Vooral 'hij de bezétenheid staat 'Spr. uitvoerig stil. Hij zegt dat dit iéts bijzonders is uit de dagen van de Heere Jezus' rond wandeling op aarde. Ze komt als zoodanig niet meer voor. Wel hebben,waar ceil Radio Nieuws. VRIJDAG 9 FEBRUARI 9.35 Midland Keg; 19.85—20 Katowice of U chau; 2022.20 Rome; 23.20al'l.: Londer Programma 4: 11.20—12.20 Kalundborg; 1820—19.20 Langenberg: 19.20—20 Radio Suiss Roma.-ide, 2"—23 Locale Uitzending, waarno medewerken: 1. Het Jongen» Keinkoor r> I.' den heer M. L. Opdam II De heer M L Opdm (piano-soli) III The Rhitmles o.l.v. den M.'t ZATERDAG 10 FEBRUARI Programma 3: 812 20 Langenberg: 12 20— 15.05 Daventry16.05—afl.: London Reg Programma 4: 11.2012.29 Kalundborg; 12.20 14.30 Luxemburg: 14.3 krankzinnige het verweermiddel van het ge zond verstand mist, de booze en zijn tra wanten grooter vat op hen. Vandaar bijv. het verschrikkelijke vloeken van sommigen. Dit is niet veel zegt spr., maar toch komt e.r in den Bijbel een groote eisc-h tot uiting en dit is de tweede vraag die Spr. zal trach ten te beantwoorden. Welke eisch stelt God ons in Zijn Woord nu ten opzichte van deze ellendieen. In Ps. 41 staat het We moeten verstandelijk handelen tegenover ellendigen. En dan zijn de krankzinnigen wel de ellen- dicsten onder de ellendigen. Hiervan geeft spreker nu enkele treffende voorbeelden die dit heter doen uitkomen dan een lang© omhaal van woorden. Wat vraagt God nu? Ten eerste zoo dit moseiijk is: verpleging; zoo dit niet kan, moeten wij lioor onze gaven die verpleging mogelijk maken en ten derde: het gebed. Als derde vraag behandelt spr.: Kan er ze gen verwacht worden op dit werk. En dan antwoord spreker hierop volmondig: ja. Er wordt veel zegen op gezien. In de eerste plaats is het. aantal genezingen bij de Chr. verpleging veel grooter dan hij de neutrale, Dij weet spr. uit eigen ervaring, maar oolc bevestigde dit een ongeloovig inspecteur van het krankzinnigenwezen. Maar ten tweede en dat is van het grootste belang, verscheidenen zijn en worden door deze Chr. verzorging en verpleging gewonnen voor den Heiland. Ook hiervan geeft Spr- voorbeelden. Als machtige factoren daarvoor noemt Spr het brengen van Gods Woord in de predi king en in de toespraak en het gebed met en voor den krankzinnige. Spr. eindigt zijn boeiende rede met te getuigen, dat er naast veel teleurstellends ook veel zegen in de Chr. bearbeiding van krankzinnigen ligt en dat dit werk daarom ook krachtig voortgezet meet worden. Na afloop der samenkomst was er gele genheid zich op te geven als contribuant der Vereen, die zich bovengenoemd werk ten doel stelt, waarvan door zeer velen ge bruik gemaakt wefd. Tijdens de tusschen- zang was er nog een collecte voor gehouden. De Afd. Rijnland van het Nederlandsch® Roode Kruis hoopt haar ledenvergadering te houden op Donderdag 15 Februari 1934 des avonds S uur in de Cantïne v. li. Vei linggebouw „Flora" te Rijnsburg. SASSENHEIM JONGELIEDENVEREEN. „OBADJA" De Jongelieden Vereeniging hield in Con cordia haar 15de feestelijke jaarvergadering. De leider, de heer Wiepkeina opende op de gebruikelijke wijze en hield een kort ope ningswoord. Secretaris en Penningmeester 'brachten hun Jaarverslagen uit. Vervolgens werd -het programma dat wel voorzien was ter gelegenheid van dit k-strum vlug en vlot afgewerkt. Een onderwerp Bijbelsche Ge schiedenis over Acliab en Obadja, een on derwerp Kerk Geschiedenis over Richard LeenWenihart en zijn Kruistochten en ten slotte een Vad. Geschiedenis opstel gaven een aardig beeld hoe er op de wekelijksche vergaderingen gewerkt wordt ITet geheel werd afgewisseld door eeii keur van voordrachten en samenspraken. Vooral die samenspraak „De Keizer komt" viel zeer in de .smaak. Een jury samengesteld uit de heeren Ds. P. D. Kuiper, L. van Leeuwen Jr. en W. v. d. Molen, beoordeelden de verschillende opstellen, voodraohten en samenspraken. De volgende jongelui wisten een prijs te bemachtigen: P. le Clercg voor het moöi- Opstel; K. Wiepkema voor de ernstige voor dracht ..Koningskind"; W. Barnhoorn voor de luimige voordracht „De Burgemeesters- bril"; W. Bergman voor de mooiste rol in de diverse samenspraken, terwijl Wim Roos nog' een prijs behaalde voor zijn uitstekende rol in de samenspraak: „In de vad geloo- pen". De heer Besselaar sprak namens de ker ke raad terwijl verder bijna alle vereenigin- gen vertegenwoordigd waren en hun beste groeten en wenschen overbrachten. Ds. Kuiper sloot met een kort slotwoord en dankzegging. JONGENSCLUB „EBEN-HAEZER" Bovengenoemde vereen'ging hield in heli Vereonigingsgeibouw een openbare feeste lijke jaarvergadering. De Voorzitter de heer Verschoor opende op de gewone wijze en hield een Bijbel inlei ding naar aanleiding van een gedéelte uit Timotheus. Sedert 1924 is er geen openbOro jaarvergadering gehouden. De heer Dekker gaf een Kort Overzicht over de werkzaam heden op de gewone bijeenkomsten. Samen spraken en voordrachten gaven een gezellig karakter aan deze druk bezochte avond. Een Kamp-Revue in 3 dèelèn gaven ecu aardig beeld hoe de jongens verleden zo mer met him leider eenige. dagen in hua kamp doorbrachten. Tusschen de verschil lende stukjes door werden eenige lioderea gezongen. Zeer laat werd deze gezellige ver gadering gesloten. VALKENBURG BURGERWACHT. Meerdere malen gaf de winkelier C. Meurs geschéhken in natura aan de Burgerwacht, die dan" dienst doeii als prijzen bij onder linge schietwedstrijden der leden, Thans heeft hij weer 50 zakjes tabak voor dit doel geschonken, een zeer practlsch geschenk, want welke burgerwachter houdt er nu niet van zijn pijpje. WOUBRUGGE LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: G. L. Boer, uit Den Haag W. J. van der Pouw Kraan uit N ordwijk. E. Fischer uit Bottrop H. Zegwaard uit Apeldoorn. Vertrokken C. J. WiVbol naar Koude- kei£ -A' G' van der Heijden naar Bussum E. Seipt naar Bottrop M. Kervliet naar Rynsatenvoude.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6