DOUMERGUE'S TAAK VRIJDAG 9 FEBRUARI 1934 EERSTE BLAD PAG 2 Rl BUITENLAND ZAL ,.DE POLITIEK" HEIVI DWARSBOOMEN? Parijs rustig in afwachting van de komende dingen Doumergue's komst te Parijs heeft de gc- wenschte ontspanning gebracht- De oud-presi dent geniet als -taatsman. die buiten 't gewoel en gekonkel der politiek staat, maar die bij er varing alle kne pen van het vak kent, groot aan zien. En zijn voornemen om een kab net van nationale een heid te vormen moet in zeer ruimen kring wel als de oplos sing worden er kend, welke het huidig oogeniblik verpischt Gisteren heeft Doumergue, na dat hij bij zijn aankomst te Pa- GASTON DOUMERGUE, "is dooi- ra volksmassa was toegejuicht, een gesprek met President Lebrun gehad. Daarop is hij onmiddellijk aan den arbeid getogen. Met tal van personen heeft hij geconfe reerd, ook met de partijleiders in het par parlement Van groot belang is, dat de sterke partij der radicaal-socialisten zich bij monde, zoowel van Daladier als Herriot, bereid heeft verklaard Doumergue's kabinet, der nationale eenheid te steunen Herriot heeft meegedeeld, dat Doumer gue ook den leider der socialisten, Léon Blum, een zetel in het nieuwe minister;» wil aanbieden. He* zal pen zware proef zijn waaraan hij daarmee de verantwoordelijkheid-schuiven de socialisten wil onderwerpen. De partij, d e van do ontevredenheid leeft en alleen sterk is in het stellen van onmogelijke eischen en het doen van 'onvervulbare be loften, zal heel wat. van haar traditie er aan moeten geven, wil ze werkelijk deelnemen aan een kabinet, dat zijn bestaansreden ontleenen wil uitsluitend aan het algemeen belang n bij de vervulling van zijn taak er van afziet politieke stokpaardjes te be rijden. De heer Doumergue zal trouwens in dat opzicht niet alleen met de sociaal-demoora ten moeite heibben. Zoo wordt vernomen, dat ook de radicalen, hoewel ze dan ten slotte eun toegezegd hebben, lang nie! zonder bezwaren van politieken aard zijn Ze moeten namelijk sterk gekant zijn tegen Kamer-ontbinding ,die oi het programma van Doumergue staat, omdat ze zulks be schouwen als een abdicatie, een prijsgeven van de beheerschende positie welke ze a' sinds langen tijd innamen, met de groote kans, dat zij bij de daarop volgende verkie zingen vele veeren zullen moeten laten Het is te hopen, dat Doumergue, behalve ervaring en tact ook voldoende kracht zal hebben om zich tegen te ver gaande wen- seheti. die hun grondslag vinden in partij belang, te verzetten. Als man van conservatieven aanleg, traoht hij blijkbaar bij de vorming van zijn minis terie'van nationale eenheid het gewone con tact met het parlement te bewaren. Wel wordt hem het plan toegeschreven om zich bij zijn keuze van medewerkers niet tot de gekozen afgevaardigden te beperken maar ook deskundigen van buiten het parln ment m zijn kabinet op te nemen. Als zoodanig worden genoemd de lueht- generaal Vuillemin, de prooirreur-generaal Matter, marschalk Pétain en de oud-gou verneur van de Bank in Frankrijk R'st. Maar zijn eerste opzet is niet een volledig breken met het partijwezen en dus algeheele vernieuwing. Op het oogenblik waarop wij dit schrij ven is nog n et bekend hoe het vanmorgen stond roet Doumergue's pogingen Wel luidden de berichten van gisteravond niet zoo heel gunstig. Doumergue moet toen zelfs, als reactie op de eischen van eenige partijen gezegd hebben, dat als men hem politieke moeilijkheden in den weg legt, hij liever naar het Zuiden terugkeert. Het zou, nu met Doumergue's komst te Parijs de rust althans uiterlijk, weergekeerd is. wel zeer te betreuren zijn als hij zijn pogingen, hetzij door gebrek aan medewer king hetzij door gebrek aan kracht, moest opgeven. Drvrneague's Inzicht is dat de openbare meening den tegenwoordigen rommel in het parlement, waarbij grooïendeels dezelfde mannen elkander telkens in andere funct e* opvolgen en er van doortastend werken geen sprake is, meer dan zat is. Dit inzicht geeft hem het vertrouwen van het publiek. Er is in de tegenwoordige omstandigheden maar weinig noodig om de menschen weer on straat te brerveen wq«r»Qer, onverhoopt Doumergue eens niet slaagde. Doumergue's arbeid Omtrent het onderhoud van Lebrun met Doumergue wordt het volgende officieel e be richt gepubliceerd: De president der republiek heeft Doumer gue direct na diens aankomst te Parijs ont vangen. I-Iij heeft hern er hartelijk dank vóór gezegd, dat. hij zijn verblijf te Toume- feuillc heeft onderbroken en zic-h bereid heeft verklaard, zijn hooge moreele aanzien opnieuw ;n dienst van hot vaderland te stel len. De. beide presidenten hebben den toe stand besproken, ontstaan door de gebeur tenissen van den laatsten tijd, waarna Gas ton Douroergi-je de taak, het nieuwe kabinet te vormen, op zich heeft genomen." Het door Doumergue te vormen kabinet za] niet, zooals aanvankelijk verluidde, uit sluitend uit oud-ro nister-presidenten wor den samengesteld. Wel zullen er vermoede lijk drie ord-premiers toe behooren, nl. Bar- thou, Herriot en Tardieu. Naar Reuter seint, zou Doumergue wel licht toch nog de portefeuille van buitenland sche zaken nemen in het door hem te vor men kabinet PARIJS, 9 Februari. De ochtendbladen Verwachten met zekerheid dat Doumergue uiterlijk hedenmiddag zijn kabinet gereed zal hebl>en. Hij zal een kabinet „du Salut public", van nationale eenheid en van burgervrede vor men. Indien men sommige bladen mag ge- looven, schijnt Doumergue naar Parijs te zijn gekomen met een lijst van het geheel gereed ministerie waarop o.a. volgens „Echo de Paris" ook de ontslagen prefect van Politie te Parijs Ghiappe zou hebben gestaan.. Bij de besprekingen zou Doumergue hierbij echter op moeilijkheden zijn gestuit De „Petit Parision" weet mede te deelen, dat Doumergue x.rrnemens is de fractie voorzitters persoonlijk om medewerking te verzoeken Indien zij dit afwijzen, zal hij hun verzoeken leden van hun fractie te noe men, die voor toetreding tot de regeering in aanmerking komen. Doumergue zal dezelfde pogingen doen, die Poincaré in 1926 tot voldoening van groote volksgroepen onder het president schap van Doumergue heeft gedaan Men verwacht, dat alle fractieleiders van Herriot tot Malin zich tot medewerking in cenigerlei vorm bereid zullen verklaren, met uitzondering waarschijnlijk van I.éon Blum. De vermoedens omtrent de bezetting der jrscblllonile ministeries loopt sterk uiteen. Het is niet uitgesloten, dat Doumergue naast het minister-presidium de portefeuille van justitie of die van buitenlandsche za ken zelf zal aanvaarden, hoewel hij giste ren verklaard heeft minister-president zon der portefeuille te zullen zijn. Als minister van buitenlandsche zaken worden ook nog Barthou en Tardieu ge noemd. Het schijnt voorts vrijwel zeker, dat maarschalk Petain minister van oorlog zal worden en de door zijn eskadervluch' naar Afrika bekende generaal Vuillemin minister van de luchtvaart. Voor marine wordt genoemd admiraal Lacaze, terwijl voor binnenlandsche zaken Sarraut wordt genoemd, hoewel de „Echo de Paris" de be- iioeming van Ghiappe in deze functie mo gelijk acht Minister van Koloniën wordt aarschijnlijk hei kamerlid Beynaud, die. in vroegere ministeries reeds deze functie had. Van bijzondere beteekenis is, wanneer zij juist is, de mededeeling van de „Echo de Paris", dat Tardieu en Herriot tot overeen stemming zouden zijn gekomen en besloten hebben niet persoonlijk tot de regeering toe te treden waardoor de taak van Doumer gue aanzienlijk vergemakkelijkt zou worden Oud-Minister Frot is zoek. De oud-minister uit Daladiers kabinet Frot, tegen wien de volkswoede zich koer de in verband met de schietpartijen, is, naar de Msh. meldt, zoek. Het heet, dat Frot en Sibour een honderd tal agenten hebben ontslagen, omdat zij gc- weieerd hebben, tegen de manifesteerende oudstrijders krasse maatregelen te nemen. De toestand te Parijs en elders. PARIJS. 9 Februari. In den afgeloopen nacht en gisteravond deden zich weinig in cidenten voor. Volgens de persberichten, zijn bij de bot singen van Woensdagavond drie personen om het leven gekomen en 226 gewond. Hedenavond verwacht men echter weer ernstige incidenten, aangezien de commu nisten en de socialisten op de Place de la Republique een groote protest-demonstratie zullen houden. Behalve een sterke politiemacht, staan militaire afdeelingen gereed om in te grijpen. De 24-urige proteststaking van Maandag a.s. wordt door de Fransche vakcentrales van beide richtingen systematisch voorbereid. De bij de C. G. T. aangesloten bonden van ambte naren, postbeambten en onderwijzers hebben zich bereid verklaard aan het stakingsparool gehoor te geven. Slechts de Christelijke vakbonden st^aii er afwijzend tegenover. Als technische noodhulp heeft de re geering 130 man van het machine-per soneel der marine uit Brest naar Pa rijs laten overkomen om overal te kunnen ingrijpen, waar dit tengevol ge van de staking noodig is. DOLLFUSS SCHEIDSRECHTER Vandaag, na zij i terugkeer uit Boedapest, zou bondskanselier Doll fuss reeds een aan- t maken met de onderhandelingen met de Heimwehren en de landscommandanten van Ópper-Oostenrijk, Stiermarken en Salz burg over de eischen der Heimwehren tot het veranderen van den regeeringskoens in dictatoriale richting. Naar officieel is medegedeeld, zou de bondskanselier de eischen dei Heimwehren alleen aanhooren en dan, els scheidsrechter, de definitieve beslissing nemen over de op vattingen der landelijke besturen en de eischen der Heimwehren. De beslissing over den verderen binnenlamidsch-politieken koers ligt dus thans ailleen bij Dr DoHfuss. De eischen, die te Salzburg zijn overhan digd door de Heimwehdeiders, gemeenschap pclijk met de vertegenwoordigers van het vaderlandsche front, stemmen overeen met het bekende programma der Tiroler Heim wehren. Een punt van behandeling is thans over de geheele linie de reorganisatie der landsregeering en do instelling van de uit Hoimwehrleden samen gestelde commissie, aan welke in hoofdzaak de macht in de landen zou toekomen. WASHINGTON, 10 Februari. De Senaat heeft hef voorstel tot een beschikbaarstel ling van 950 millioen dollar tot bestrijding der werkloosheid goedgekeurd. Het wetsont werp zal Maandag in het Huis van Afge vaardigden aan de orde komen. Het voor stel houdt o.a. in de uitvoering tot voorzie ning van de uitvoering van groote open bare werken. BRITSCHE HANDELSREPRESAILLES TEGEN FRANKRIJK? Volgens Reuter zal Engeland, Indien Frankrijk zijn onvriendelijke handelspoli tiek jegens Engeland blijft volgen, te begin nen met Maandag a.s., represaille-maatrege len nemen. OLIE UIT .STEENKOOL Het Engelsche Lagerhuis heeft een wets- ontwer aangenomen op het subsidieeren van een nieuwe industrie- de winning van olie uit Engelsche steenkooL Loopt nu weer „als de beste" „Ik ben op het oogenblik 62 jaar oud en leed al sinds jaren aan rhertmatiek in de beenen, die hoe langer hoe erger werd. Ten slotte was het zoo ernstig, dat ik vanaf mijn 60e tot voor kort als het ware verlamd te bed moest blijven. Daar ik zeer levenslustig bon, werd alles geprobeerd, dooh niets hielp. E ndelijk kwam op raad van een kennis, die goed succes heeft gehad met uw middel, ook Kruschen Salts aan de beurt en zie, 3 maanden reeds nadat ik bpgonnen was Kruschen Salts te gebruiken, kon ik in de kamer loopen met een stok, en daarna ging het zienderwijze vooruit. Tegenwoordig maak ik eiken dag een ochtendwandelinge tje door de Amstellaan, en als de beste hoor! En dit alles schrijf ;k uitsluitend toe aan Kruschen. Dank. dank, dank einoori S. Z. te A. Do oorzaak van rheumatiek is een teveei aan urinezuur in hot lichaam, hetgeen om staan is door de trage werking der inwon dige organen (o.a. ingewanden en nieren'; En indien deze organen niet beter gaar. ■werken, hoopt dit kwaadaardig urinezuur en andere afvalstoffen, die uiv gezondheid kunnen benadeelen, zich steeds meer in uw lichaam op. De zes verschillende zouten in Kruschen nu, Sporen deze afvoerorganen tot betere werking aan, zóó dat alle opgehoopte schadelijke afvalstoffen uit het lichaam ver wijderd worden. De pijnen worden nu ge stild, gezwellen slinken, verstijfde ledema ten worden weer ten g. Daarna zal „de kleine dagelijksehe dosis" U inwendig schoon houden, vrij van afvalstoffen, overto! lig urinezuur en dus ook vrij van rheuma tiek. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k f 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het et ket op de fiesch zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amster dam voorkomt (Adv.) ORKAAN OVER DE DUITSCHE NOORDZEEKUST Gister heeft boven de Du its olie Noordzee kust een geweldige storm gewoed. De windsterkte was gemiddeld 10, terwijl zoo nu en dan een windsterkte van 11 werd bereikt. Bijzonder hevig was de storm tusschen Rilgen en de Pommersche kust, waar een ware orkaan heerschte. Te Hamburg en Cuxhaven zijn straten ondergplonpen Donderdagmiddag is op het vliegveld Fuhlsbuttel de Westelijke der beide groote rad-iomastcn vernield. Er hadden geen per soonlijke ongelukken plaats. Men vreest, dat de tweede radiomast hot niet zaïl kunnen houden. In de haven van Altona zijn twee vaar tuigen lek geslagen. Ook boven Zuid-Zweden en Denemarken raasde een hevige storm, die belangrijke raaterieele schade heeft aangehecht. Te Malnioe Is een twaalf meter hooge echcor- steen op een muur gevallen, waarbij twee personen werden gedood. Te Randers op Jutland (Denemarken) sloeg een schoorsteen door het dak van ee| huis, waardoor een in bed liggende oude vrouw werd gedood. De kamer was tot een hoogte van drie meter gevuld met puin en muurbrokken. Eerst na een arbeid van 1 yz uur kon het lijk worden geborgen. Op het Sitkebergmeer is een boot omgesla gen, waarbij een man verdronk. De antenne van den zender te Kalundiborg is neerge slagen. Bij Roskilde is een lindibouwsohuur inge stort, waardoor 18 koeien werden gedood. In verschillende deelen van het land zijn door windhoozen drie windmolens omver gewaaid. Het water in de Kleine Belt is zoozeer gedaald, dat het veerverkeer gedeel telijk moest worden gestaakt. Het luchtver keer ondervond veel belemmering. BINNENLAND. VAN HET NEO-MALTHUSIANISME. Een lezer uit Apeldoorn zendt ons een cir culaire van de Nieuw-Malth. bond. welke aldaar huis aan huis verspreid wordt en vraagt ons, of er een commissie of vareeni- ging bestaat, welke dit kwaad stelselmatig bestrijdt. Van verschillende zijden bereiken ons be richten en het blijkt ook uit de pei-s, dat deze bond in de laatste maanden groote ac tiviteit ontwikkelt, 't Is te begrijpen. Eén van zijn stellingen luidt: „Geboorte-regeling is plicht, indien financieele omstandigheden niet toelaten een grooter gezin te onderhou den". En dat argument kan than? iedereen aanvoeren. Het is zoo rekbaar als men zelf verkiest. Een waardig antwoord daarop van een Haagsch lezer vond men eenige maanden geleden in ons blad. Dat de circulaire zich ten onrechte beroept op de geboorte-regeling-methode' van een r.k. geneesheer; de Anglicaansche kerk er bij te pas brengt en van een „reli gieus tijdschrift" spreekt, behoeven wp nauwlijks te vermelden. En de inhoud der circulaire kan verder onbesproken blijven. Voorzoover wij weten bestaat er geen ver- eeniging of comité, welke zich in 't bizon der toeleggen op de bestrijding dezer godde looze leer; zooals er bonden zijn tegen het vloeken, tegen vaccinedwang of tot „Chris telijke heiliging van den Zondag". Natuurlijk komt in allerlei Christelijke organisaties, b.v. in Patrimonium, Chr. Vv^iicnaansbond en Mannen vereenigingen het kwaad wel ter sprake; en de Christen Vrouwenbond zal zich ook niet onbetuigd laten. Over de wenschelijkheld van een aparte vereeniging hebben wij geen gevestigd deel; aan een opzettelijke tegen-propaganda zouden wel zeer bizondere eischen gesteld moeten worden. Wel dient de vraag onder de oogen te worden gezien, of ieder onzer maar moet dulden, dat lectuur van deze hond nog wel zonder briefomslag in zijn bus geworpen wordt. De propagandisten mogen zich dan, zooals zij zeggen, door zuivers ethische beginselen laten leiden; met de Christelijke ethiek is deze lectuur in strijd. DREIGEND CONFLICT IN HET MAAT- KLEEDINGBEDRIJF Onder leiding van den Rijksbemiddelaar Prof Mr. Aalberse vond gistermiddag besprek ng plaats over het dreigend flirt in het rt in het maatkleedingihedrilf. Na langdurige onderhandelingen voorloopig nog geen resultaat bereikt. ,'erd Kerknieuws. NED. HERV. KERK sroepen; Te Nieuwe-Tonge, I. Kievit te Baarn. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST De heer J. van Dijk, Theol, cand.. Ter- pekwijkpark 7 te Zwolle, door de Classis Zwolle praeparatoir geëxamineerd en beroep baar verklaard bij de Geref. Kerken, zal gaar ne een beroep in overweging nemen. De heer Nic. Ridderbos, TheoL cand., Vloeddyk 61 te Kampen, is door de Clas- lis Zwolle praeparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard bij de Geref. Kerken, r verzoekt, wegens voortzetting van zijn studie voorloopig niet voor een beroep in aan merking te komen. Wel zal hy gaarne des Zondags de Kerken dienen. De heer M. S c h e n k e v e 1 d, Theol. cand. aan de Vrije Universiteit, wonende te Koudekerk a. d. Rijn, is door de Classic Lei den der Geref. Kerken na praeparatoir exa- toegelaten om te staan naar de bediening des Woords en der Sacramenten en zal gaar de Geref. Kerken dienen en voor een even tueel beroep in aanmerking komen. Vanwege de Theol. School te Kampen ver zoekt men ons te publiceeren de lijst van aldaar gestudeerd hebbende candidaten, die gaarne een beroep bij de Geref. Kerken in overweging willen nemen: P. B. Lengkeek, Aelbrechtskade 86. Rot terdam; P. D. van Dijk, Wons (Fr.); G- H. Schuppert. Zutfen, Rijksstr.weg, Eefde; F. van Dijk, Oudestraat 44, Kampen; F. Colen brander, Hulpprediker, Arnhem; J. W. Smitt. Huize „Vogelenzang", Bennebroek: A. Mollema, Scharnegoutum (Fr.); A. van der Ziel, Neede (Gld.); W. Wiersma, Prinse gracht 1, Sneek: H. Mulder, Kraneweg 67a, Groningen; M. Geertsema, Zuidwolde (Gr.); Dr. W. H. van Zuylen, Spuistraat, Kampen; H. de Valk, Gaffel dwarsstraat 10, Rotterdam; B. Holwerda, Houwarzijl-Ul- rura; S. G. Bloem, Jozef Israëlsplein 3. Gro ningen; L. Kuiper Jr., Soestdijkschestr.weg 99. Bilthoven; I. M. de Graaff, Villa „Hogot heide", Zeist; J. van der Linden, Nieuw- stad Cl, Leeuwarden (van 1 Maart a.s. ai beroepbaar); J. van Dijk, Terpelkwijkpark 7, Zwolle. Candidaten die vanwege hun studie geen beroep in overweging nemen, doch de Ger. Kerken des Zondags gaarne dienen: H. N. Ridderbos, Vloeddijk 61, Kampen; Nic. Ridderbos, Vloeddijk 61. Kampen; K. G. Idema, Geref. Pastorie, Winsum (Gr.); J van Dijk, Terpelkwijkpark 7, Zwolle; E. Torenbeek. Stationsweg, Zuidlaren. AFSCHEID. BEVESTIGING, INTREDE Men bericht ons; D s. B. S. D y k s tra Szn., pred. der Ned. Herv. Gemeente te Ovezande, hoopt Zondag 11 Maart a.s. afscheid te preeken en Zondag 18 Maart d.a.v. te Nieuw-Weerdinge intrede te doen, na bevestiging door Dr. J. J. Wolden- dorp, van Weineldinge. EINDE? Uit Werkendam meldt men ons, dat de uit-etredenen uit de Geref. Gemeente al daar hun bijeenkomsten in het Gebouw voor Chr. Belangen hebben moeten staken en daar- wordt als conclude toegevoegd, dat de Oud-Geref. Gemeente te dier plaatse als zoo danig heeft opgehouden tc bestaan. DE CRISIS IN DE DUITSCHE KERK „Der Gartner" z&f.. dat In de groote kerkelijke isis in de Duitsche Evangelische Kerk feitelijk beslist is. of de Kerk „Vottcskerk" of „Kerk onder het kruis" rail zijn. Zou het omvademen van het Protestantsch volksgeheel op den voorgrond staan, dan moest een nauwere aansluiting aan de totali- teits- en eenheldsw«nschen van het Staatsleven volgen, dan moest ook de autoriteit van het Rijks- bisschopsambt in eik geval worden gered en ver stevigd. Zou de Kerk zidh echter op de H. Schrift en de belijdenis concentreeren. dan werd ze een afoescheiden Kerk. welke op een meer begrensde taak en p'aats in het volksleven terugviel en de groote :aak en plaats als Evangelische Rijkskerk zou loslaten. De beslissing, aldus het blad verder, is in den eerstgenoemden zin geva'Cen, met name toen aan de leidende figuren duidelijk werd. dat een mid denweg niet mogelijk was en dat het óf het een óf het ander werden zou. Toen kozen bisschop Meiser en zijn medestanders .bet gansche volk en den gansohen staat". Het Geref. verzet (Karl Barth), op Schrift en belijdenis zich concentreerend, werd zoodoende een deel van den ouden strijd in het zoeken naar het evenwicht tusschen de Rijkskerk- en de be- lijdenlsgedadite. Nadat reeds eerder het Duitsdhe Christelijk dagblad de „Tüglisdhe Rundschau" den strijd het" bestaan opgeven moest, bereikt ons nu bericht dat thans ook het Christelijk dagblad de Engel is in zijn 62en jaargang, bereikte dus respectabelen leeftijd. Bij de opkomst van de ge- loofsbeweging der Duitsche Christenen stelde het blad zich bijronder in dtenst dezer beweging er heeft hierin blijkbaar een misgreep begaan. De be weging is sterk verloopen en de „Reichsbote" heeft geen vefdoend aantal lezers meer. Wel Ket het blad tegelijk met de opkomst van de crisis dezer bewe ging. deze beweging min of meer los. maar dat hielp toch niet meer. Geheel verdwijnen doet het blad inmiddels niet Het wordt thans Duitsch- Evangelisch weekblad. In het program van hel weekblad komen wij geen enkele aanduiding in zake de bedoelde gelcohbeweging tegen. Opvattend is. dat het Christelijk dagblad ..Auf- warts". het orgaan van Dr. Friedrich von Bo- densdhwingh, te Bethel-Bielefeld in de bekende stichtingen verschijnend, voorheen het zwakste der drie ziusterbladen, de beide andere thans overleeft. De „Times" weet te vertellen, dat de brief van den bisschop van Chichester in Duitschland voorzoover die daar is be kend geworden grooten indruk heeft ge maakt en de vrees heeft verwekt, dat rte Duitsche Kerk van de andere Protostanf- sche Kerken geïsoleerd zal worden. Overigens hebben de geschorste predikan ten Zondag in vele kerken gepreekt en heb ben, naar het „Hbl." hun gemeenten ver zocht te bidden voor diegenen, die vervolgd worden. Dat men het toch niet èl te veel op haren en snaren wil zetten, zou ook hieruit blijken, dat de Evartg. Persdienst die na tuurlijk onder de bevelen van Ludwig Mijl- Ier c.s. staat heeft gemeld, dat de schor singen uitgesproken zijn „in den geest van verzoening", hetgeen beteekent dat men hoopt definitief ontslag te kunnen vermij den. Ook acht men het een goed teeken, dat het grootste deel der gearresteerde predi kanten deze week vrijgelaten is. Te Dres den zijn echter nog vele predikanten gevati gen genomen wegens het verspreiden van geschriften van den Pfarrernotbund. Naar men meldt is op dit motief ook de vrouw van een der predikanten gearresteerd. ZENDING Op haar verzoek is eervol ontslag ver leend aan de Zusters C. L. Weener, verbon den aan het Zendingsziekenhuis te Ban doeng, en M. L. Hoekendijk, verbonden aan Djoentikebonv In de vacature van Dr. Weener werd be noemd Zr. G. Hofman te Leiden, die ln Maart naar Indië hoopt te vertrekken. In de vacature van het Zendingszieken huis te Modjowarno, ontstaan door het hu welijk van Zr. C. Kempers, werd benoemd Zr. M. A. Wolff te Amsterdam, die in Maart naar Indië hoopt te vertrekken. In April hoopt de heer T. Hogerwnara voor de Utr. Zend. Vereen, naar Nieuw- Guinee te vertrekken, na in het huwelijk te zijn getreden met mej. J. Lamme te Lel den. De heer H. J. Trommel, verloofd met mej. J. Meering. blijft nog eenigen tijd hier te lande om gezondheidsredenen der laatste. In April hoopt de heer W. A. Smit voor het Ned. Zend. Genootschap naar Deli te vertrekken, na in het huwelijk te zijn ge treden met mej. J. Liese te Leiden. De heer C. A. van Engelen moest op me disch attest Modjowarno verlaten om zich eenigen tijd te Poedjon te vestigen. De heer W. H. van den Berg, die ln den laatsten tijd het ressort Paree-redjo waar nam, is thans met Modjowarno en Paree- redjo belast, totdat hij in den loop van du jaar met verlof naar Nederland zal kunnen gaan. GIFTEN EN LEGATEN Te Valthermond ontving de Ned. Herv. Gemeente van wylen J. Hadders Hzn., eenige dagen geleden aldaar overleden, een legaat van f 10.000 ten bate van de instand houding der predikantsplaats. ORANJE EN DE VADERLANDSCHE GESCHIEDENIS kregen de laatste jaren weer een plaats in het hart van ons volk. Ook de kinderen houden van boeken over episoden uit onze roemrijke geschiedenis. Geeft ze bv.: „Van Keezen, Pruisen en Oranjeklanten" van H. te Merwe of van Hugo Kingmans: „De Mus ketier van den Prins". Ze kosten elk 0.90 ing.; 1.— gec. en 1.50 geb. Vraagt deze boeken uitdrukkelijk bij Uw boekh. De N.V. W. D. MEINEMA in Delft geeft ze uit. Weerbericht. Schoolnieuws. JOODSCHE HOOGLEERAREN Het Comité te Groningen tot steun aan Joodsche geleerden uit Duitschland, met hei doel om een of meer der verdreven Joodsdhe geleerden in de ge legenheid te stelden, aan de Rijksuniversiteit te Groningen hun wetenschappelijk werk gedurende eenige Jaren voort te zetten, Is met medewerking van het te Amsterdam gevestigde Academisch Steunfonds en na een te Groningen gehouden in zameling in staat, aan drie geleerden die gelegen heid aan te bieden. nJ. aan de professoren H. Plessner, die zijn onderzoekingen zal voortzetten aan het laboratorium van Prof. Bufcendijk; Dr. Gerth Rathenau. die aan het labora.orium vanu Prof. Coster; en Dr. Kurt Mahler, die bij Prof. Van der Corput zal werken. A. N. VERVEEN f In den ouderdom van 63 jaar is te Arnhem plotseling overleden de heer A. N. Verveen, rustend onderwijzer van de School met den By bel aan het Roermondsplein 32, aldaar. Hij werkte kortgeleden nog mede aan de tweede uitgave Ds. J. Douma's Chr. liederen bundel „Stemmen des Heils". GEREF. SCHOOLVERBAND Het Gewest Groningen van Geref. School verband houdt zijn algemeene vergadering op Woensdag 14 dezer in het Chr. Mil. Tehuis te Groningen. In de morgenvergadering zal als spreker optreden de heer K. van Huizen, van Groningen, met het onderwerp: „De ver standelijke ontwikkeling van de leerlingen van de aanvangklasse". In de middagver- adering zal Ds. S. W. Bos, Geref. predikant te Leeuwarden, refereeren over: „De Afscheiding en het Chr. Onderwijs". OPHEFFING VAN OPENBARE SCHOLEN. Te Aarlanderveen stellen B. en W. den Raad voor met ingang van 1 April ajs. de Openbare School op te heffen. Het is een een- mansschool, die 10 jaar geleden noT 25, thans slechts 16 leerlingen meer heert. De gelegen heid tot bezoek van de nabijgelegen Openbare School aan den Aardam is uiterst gunstig. Opheffing geeft aan de gemeentekas een be sparing van rond f2000. VAN OPENBAAR TOT BIJZONDER We meldden reeds, dat te Monster na de opheffing van de Openbare School gepoogd wordt te komen tot de stichting van een neu trale Bijzondere School. Thans kan daaraan toegevoegd worden, dat het benoodigde kapi taal reeds gestort is en men waarschijnlijk reeds 1 April ajs. leerlingen ontvangen kan. Voorts valt nog mee te deelen, dat ook te De Lier, waar besloten werd de Openbare School te sluiten, pogingen gedaan worden voor de oprichting van een neutrale Bijzon dere School. ZIELKUNDE EN OPVOEDINGSLEER De 25ste jaargang van het ..Tijdschrift voor Zielkunde en Opvoedingsleer" (uitg. Drukkerij Henri Bergmans Cie„ Tilburg) wordt afgesloten met een 4de aflevering, ge- j wijd aan de 7de Roomsch-Kath. Paedagogi- sche Week. Dr. M. J. Verhoeven schrijft een bijdrage „ter inle ding" daarop en memoreert dat de twee voorgaande R.K. Paed. Weken proble men omtrent de godsdienstige en de zede lijke vorming aan de orde stelden en dat de laatste meer het vraagstuk van de verstan delijke vorming, der didactiek, in studie nam. Na onderscheid tusschen termen en be grippen „naedagogiek" en „didactiek" aan gegeven te hebben, gaat hij de onderscheiden voordrachten na. In de openingsrede van Mgr. Dr. Th. Goossens is meer op den orga- n'satorischen kant der Paed. Week de na druk gelegd. Door Dr. P. Joannes werd het verhand tusschen de roomsch-kath. overtui ging en de verstandelijke vorming aan een theoretisch onderzoek van wijsgeerig stand punt onderworpen. In dit betoog, gehee. af- ged:iikt, worden eerst het object en de acten van het verstand beschouwd, daarna de ver standsvorming naar wezen en doel verklaard en het ontstaan van een harmonische een heid uit het materieele en het formeele ele ment de-- vorming aangetoond, en voorts de onderwijsmethode trapsgewijze in overeen stemming met de Christelijke wijsgeerige op vatting omtrent de menschelijke psyche ont wikkeld. Prof. Dr. Raederscheidt, de positie der Lagere School ;n het hedendaagsche vor- mineswezen besprekend, zette vier fonda- menteele grondvormen en de ideale werking ervan uiteen. Dr. Denijs, handelend over „Het ganschheidsstandpunt en de Metho diek", wilde waken tegen de gevaren van enge en eenzijdige opvattingen en toepas singen. waarbij het totaliteitsbeginsel met tot middelpunt van de onderwijsmethode gemaakt wordt. Het totaliteitsbeginsel en de totaliteitswetten worden verklaard, gevolg trekkingen daaruit getrokken voor de alge meene methodiek en eenige toepassingen voor de nractük geman'rt. Dr. Moormann. b': uitstek practijk gevend, Iaat in zijn voor- dr-cht „Spreekonderwijs op de Middelbare Hpt dunne ptlltje gepft den vorlgen stand aan Hoogste stand t.e Nancy 777.0. Laagste- stand te Isa jord 738.0 Stand vanmorgen halftwaalf 773.1. WEERVERWACHTING Krachtige tot matige Z.W. tot W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, later opkla rend, waarschijnlijk tijdelijk regen, vooral in het N. aanvankelijk iets zachter, later weer koeler. STORMW AARSCHU WINGSDIENST Geseind van De Bilt 8 Febr. 8.20 n.tn.: Weest op uw hoede. BU1TENL. WEEROVERZICHT Terwijl de barometer In het Oostzeegebied stijgt aan de achterzijde der wegtrekkende depressie, is de luchtdruk over de zee weer 12 tot 14 mM. gedaald, zoodat het luchtdruk verschil van het Kanaal en Lerwick en Thorshavn weer sterk aan 't .oenemen is, het geen de w:nden weer moet aanwakkeren. Het 'nieuwe taalgebied bracht warmte over de Noorsche zee. Polaire winden deden in Scandinavië de temperatuur sterk dalen, in Finland zelfs beneden 35 gr. In Engeland werd het ook veel kouder. In Frankrijk er» Spanje komt nog vorst voor. In Z. Duitsch land verdweer deze; in de bergen is het nog zeer koud. Het ngertadige weer za! aanhou den met langzaam meer toenemende koude. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 5.2 C. 10 FEBRUARI. Zonsopgang 7.29 uur, zonsondergang 5.01 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 10 FEBRUARI. Van 's avonds 5.31 uur tot 's morgens 6.57 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Reden Vorig Heden Vortg Wurtzhnrg 000 0.00 Caub l.lft 1.16 Straatsburg 000 0.00 Fm* 1.17 1.14 Rrelsach 0.47 0.-3 Coblens 1.8 '35 Rhein Pelden 1.70 1.7" Trier 0.51 0.53 K-hl 1.81 1.81 Keulen 0.01 c.SO Mnxau 3.3.1 8.35 Rtihrort - .50 0.30 niedeshetm 0.71 0 76 Wesel -0.74 -0.«8 Mannheim 1.30 1.93 Emmerik 0.58 a 64 Lnhr 1.13 1.16 Dusseldorf 0.34 (.3 Mainz -0.10 -0.11 Maastricht 41.12 41.32 Blngen 1.10 1.08 Venlo 10.80 10.98 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 6.47 19.37 Hellevoetsl. 11.09 Terschelling 4.01 16.52 Willemstad 13.05 Har lugen 4.15 I7.3"i Brouweruh 10.21 3.14 Den Helder 2JAb 15.20 Zierikzee 10.41 23 io Ijinui en 11.24 Wemeldlnge11. 5 H. vHolland 10.34 23.26 VlisHingen &34 i2.23 Schev. ringen 10.49 11^3 Terneuzen 1004 22.66 Rotterdam 12.26 Hansweert 10- 7 i329 School" zien, hoe men volgens zijn onder vinding te werk moet gaan om de .eeriingen te leeren „spreken" en hoe het M.O. zou kunnen voortbouwen op dat der Lagere School, als deze „ten opzichte van het spre ken haar plicht heert gedaan". Voor leeraren aan Kweekscholen en ook voor onderwijzers aan onze Scholen is ken nismaking met de Roomsche zienswijze t-a-v. de verstandelijke vorming niet overbodig, üe uitvoerige voordrachten bieden stof tot over denking en vergelijkende studie. EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS NED. HANDELSHOOGBSC'HOÜL TB ROT TERDAM. Gesl.: Handelswetonachapcand.ex* do hoor J. Spoormaker. TBCHN. HOOGESCHOOL» TB DELFT. G*ssU Electrotechnlek: tagen.ex., de heer H. C. Patovr. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN Gesl Godgeleerdheid: kerked. voorb. ex.. de heer K. Wybenga. VRIJE UNIVERSITEIT TB AMSTERDAM. Gesl.: Klass. Letteren: oand.ex., de heer J. J. van Norren te Hilversum. GBM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gesl.: Rechtswetenschap: doet. ex., de heeren J. H. G. Zeelenberg en J. D. Rooe. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Geel.: Geneeskunde: cand.ex., de heer D. J. van der Heijden. LANDBOUWHOOGESCHOOL TE WAGENIN- GEN Gesl.' Tuinbouw: ingen.ex.. de dames E. Hulsman te Eelde, N. Krljthe te Den Haag. N. C. A. Lodder te Goedereede en de heer K. T. Imla te Nijega. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Gosl.J Rechtswetenschap: doctex. mej. P. S. Toose. EXAMENS-STUURMAN DEN HAAG, 8 Febr. Gesl. voor Isten Btuur- nan gr. stooir.v.. de heeron H. Ja-msen. G. Blok J. W. G. van der Horst, M. J. Meljere en J. i'otjewljd. EXAMENS-MACHINIST DEN HAAG. 8 Febr. Gesl. voor diploma B de heer P. Prak; en voor het theor. deel van dapl. B. de heer F. J. Gerdes te Amsterdam. Gemengd Nieuws. STROOPEHSAVONTUÜR. Door den jachtopziener T. de Ede werd op heeterdaad een tweetal personen betrapt, die aan het stroopen waren. Terwijl hij te gen ten B. proces-verbaal opmaakte ging diens vriend P. op de vlucht. De jachtop ziener heeft toen zijn hond op den vluchte ling afgestuurd. P. keerde zich plotseling nm en stad de hond dood. Later kon ook tegen P. proces-verbaal opgemaakt worden. Genoemde jachtopziener stelde voorts een onderzoek in naar het voorhanden hebben van vuurwapenen bij een drietal personen. Een dezer personen, een zekere YV„ raaakta zich daarover zoo I ad dat hij T. een slag in het gelaat toedic .e. Tegen hem is pro ces-verbaal opgemakt wegens verzet en mis handeling van een ambtenaar in functie,

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2