VOEDTKB WEKELIJKSCHE B IJ LAGE PPAPP StoomWasch- en Strijkinrichting „Aurora" W, Spierenburg CAVzn A. GRASMAYER ZOON Een beetje paedagogie Het Kind en de arbeid Het bewustzijn voor 't onderscheiden tus- schen standen en rangen is in het kleine kind nog niet ontwikkeld Het kind staat onbevangen tegenover iedere volwassene en hij spreekt hen allen met „je" aan. Deze eenvoud in het denken van het kind is een groot geluk: het verlies ervan is zeer te be treuren; en eigenlijk moest de opvoeding er op gericht zijn dit onbevooroordeelde te be houden. Ongedacht groot is de menigte van vor mende en ontwikkelende invloeden, die het kind ondergaat door de omgang met arbei ders, landbouwers enz. Deze invloeden zijn daarom zoo waardevol, omdat hun kracht direct van het leven zelf komt. Het komt niet zelden voor, dat kinderen met zulke menschen, waarvan onverstan dige ouders beweren, dat ze tot een lageren stand behooren, in een hartelijke verstand houding leven. De practische arbeid van een arbeider spreekt veel beter tot het kind, dan de moeilijkste onderzoekingen van een ge leerde in zijn studeerkamer. Men mag niet willekeurig dergelijke ver houdingen breken, daar zij de blik van hel kind op het leven scherpen. Door het mee leven met anderen, komen in het kind nei gingen boven, die anders verborgen geble ven zouden zijn. Terwille van het kind moe ten wij ons verheugen in dat meeleven, met alle onbekende menschelijke arbeid. In vele kinderen blijft juist van de ontmoeting met een eenvoudige man de diepste indruk voor het gansclie leven na. Door kleinigheden kan men het vertrouwen van de jeugd winnen. Biedt de gelegenheid zich eens toevallig, om het kind te laten meehelpen, dan zal 't merken, hoe moeilijk dat is en vanaf dien tijd bewondert het de arbeid nog meer. En dit eerste bewustzijn van de waarde van den arbeid is een gewichtige mijlpaal op den weg van de 'ontwikkeling van het kind. Natuurlijk mag men ook niet het gevaar on de i-schatten, dat kinderen zonder controle voortdurend vérkeeren met menschen, die de ouders niet kennen. Het is de taak der ouders te probeeren hiervan op de hoogte te blijven. De kinderen mogen hiervan, ech ter niets merken. De voorstelling van het kind, dat men schen mpt mooie, kleeren beter zijn, dan menschen, die minder mooi gekleed zijn, moet door de ouders uitgeroeid worden. Niet op de kleeren en ook niet op de kennis komt het aan. maar op het karakter. Geen ouder mag toestaan, dat zijn kinderen een heerschzuchtigen toon aanslaan tegen per soneel. Zij mogen niet bevelen, Waar ze moe ten verzoeken; en ze mogen zich niet laten bedienen, waar ze zich zelf kunnen helpen. Kinderen mogen niet denken, dat arbeid een aanrrnaam. af en toe voorkomend tijdver drijf is, maar ze moeten leeren, dat voor de dagelijksche regelmatige vervulling van de plichten veel geduld en zelfbeheersching noodig is. Zoo leeren ze iedere nuttige ar beid naar waarde schatten en respecteeren. Eigen arbeidsprestaties doen in het kind een gevoel van trots ontstaan. Kinderen vinden het prettig zich nuttig te kunnen maken en ze vinden het heerlijk, als men hun een pluimpje geeft voor wat ze gedaan hebben. Me*i geeft een kind dus telkens weer ge legenheid zich nuttig te maken. Iloe stra len kinderoogen niet als het gehikt is, een schijnbaar onoverkomelijke moeilijkheid te overwinnen!? Gelukt het ouders en opvoeders het kind van de waarde van arbeid te overtuigen, clan kan men er zeker van zijn, dat er ern nuttig lid van de maatschappij uit zal groeien. Zuinigheid en vlijt Tijd en moeite te besparen, door ook in kleinigheden te overleggen, daarover zouden we heel wat kunnen schrijven. Voor vandaag zullen wo volstaan met het naar voren bron gen van enkele voorbeelden. Ieder voor zich kan dit lijstje uitbreiden en tot de overtui ging komen ,dat met weinig overleg, tijd, geld en moeite gespaard kunnen worden. Wie na het uitkleeden 's avonds slordig de kleeren over een stoel hangt zal 's morgens tot de ontdekking komen dat er heel wat valsche vouwen en kreukels inzitten. De met zooveel zorg gestreken japonnen en geperste pakken zien er onooglijk uit en zullen op nieuw onder handen genomen moeten wor den, alvorens ze weer dienst kunnen doen. Hoe had zulks voorkomen kunnen worden? Jurken, welke voor Zondag en bijzondere gelegenheden gedragen worden en dus bui ten „werkjurken" vallen, moeten na gebruik op een hanger worden opgehangen, waar door ze beter in model blijven en eventueele plooien kunnen uithangen. Ook geklokte jurken zullen op een hanger minder valsche kreukels vertoonen. Ten tweede komt het uitluchten beter tot zijn recht vooral wanneer zulks voor een open raam moet gebeuren. Sommige huis moeders hebben de gewoonte de „goeie jur ken" na gebruik direct in de kast te hangen. Ook dit is verkeerd, daar door de uitwase ming van de huid de kleeren min of meer vochtig zijn en ook in de kast gemakkelijk kreuken wanneer ze dicht op elkaar hangen. Goed uitluchten voor het opbergen is dus even noodzakelijk, de kleeren blijven dan béter frisch. Heel wat verdriet kunnen we ons ook be sparen door in nieuwe jurken direct sous-bras te naaien, die het doorkropen of verkleuren van de stof onder de arm voor komen. Een nieuwe jurk kan door sterk tranépireeren veel aan frischheid inboeten, vooral nu tegenwoordig het ondergoed mouw loos gedragen wordt. Neem dus maatregelen voor het telaat is. Middeltjes om de „zweet- vlekken" en doorgekropen kleuren te verwij deren werken niet afdoende, zijn tijdroovend en kosten geld. Ook de heeren-pakken vragen onze aan dacht. Wij vrouwen zijn er trotsch op wan neer vader, .broer of verloofde er netjes uit zien. En het kost ons niet eens zooveel moei te, wanneer we van den beginne af aan de pakken wegbergen zooals het een goede huis vrouw betaamt. Hiervoor koopt u een hanger met een dwarsstok. De pantalon wordt in de vouw gelegd en over liet dwarsstok je ge hangen ,vest en jas over de hanger. Aldus gehandeld voorkomt men strijken, spaart tijd en de heeren der schepping zien er steeds netjes uit. Gekreukte jurken knappen ook wel eens op, indien ze ee-nige uren in een vochtige kelder of voor een open raam hangen, waar door strijken overbodig is. Ook Zondagsche schoenen blijven mooi in model wanneer ze weggezet worden met z.g.n. schoenspanners, die in schoenzaken te koop zijn. Afwaschkwasten, werkdoekjes, waschhand- jes enz. blijven frisch wanneer ze na gebruik dadelijk worden uitgespoeld en geklopt. Kachels hebben een langere levensduur wanneer ze voor het opbergen met vaseline worden ingesmeerd. De buitenkant afdekken met kranten of met een zak van oud goed Handwerken Een gehaakt Kussen Hier volgt een patroon van een gehaakt kussen van S-draads Newo-wol. Benoodigd: 100 Gr. donkerbruin, 100 Gr. rood, 100 Gr. geel en een haaknaald no. 5. Het kussen moet vrij los gehaakt worden. Het geheel is 52 c.M. lang en 45 c.M. breed. Opzetten met donkerbruin 12 kettingsteken, de laatste der kettingsteken niet afwerken, maar de roode draad door de lus halen en verder haken Nu volgen 36 steken in rood en op dezelfde wijze met een nieuwe bruine kluwen ver volgen; 12 steken bruin. Dan een steek voor 't begin van de nieu we toer en in dezelfde kleur teruggaand, in elke opzetsteek een vaste. Het verwisselen der kleuren gebeurt aldoor op dezelfde wijze, de laatste lus van een kleur wordt met de nieuwe kleur doorgehaald. Zoo worden volgens het patroon alle toe ren op dezelfde wijze gewerkt. Voor elke vaste steek worden beicle lussen der vorige toer opgenomen. Is het haakwerk voltooid, dan wordt een lap wollen stof of peau de pêche in rood of bruin er tegen genaaid. Een onderkussen, dat altijd een paar c.M. grooter moet zijn dan het overtrek en met het oog op het doorschijnen, liefst van zwart satinet, wordt gevuld met kapok en in de overtrek genaaid Van de wolresten wordt een stevig koord gedraaid en naar verkiezing ook vier kwas ten, waarmee het geheel wordt afgewerkt. Een aardige meisjes» onderjurK Materiaal: ISO gram lichtgekleurde Fichu- wol en 20 gram haakzijcle in dezelfde kleur. Men begint met het lijfje, aan de onder rand met een opzotsel van kettingsteken en haakt in ronden: 3 stokjes, 1 kettingsteek, 1 stokje in de tweede volgende kett.st. van het opzetsel, 1 kettingsteek. Dit voortdurend herhalen. Voor het nu volgende stokje weer 1 ket tingsteek van het opzetsel overslaan. Het einde van een ronde verbindt men met het begin door een halve vaste, begint dan de nieuwe ronde met 3 kett.st., die het eerste Stokje vormen. Men werkt telkens in de achterste lus van de vorige toer en vei-zet het patroon. Van de 3 stokjes komen clan het eerste en het laatste op een kett.st, het middelste op een stokje van de vorige ronde Zie afbeelding la. De bovenste rand wordt van kunstzijde gewerkt: 10 ronden vasten, waarbij beide lussen gebruikt worden. In de eerste ronde wordt in iedere kettingsteek een stokje gewerkt De rok wordt op den onderrand van het lijfje begonnen. Eeiste ronde: afwisselend 1 stokje, 1 kett.st., 1 stokje in één steek en 6 maal 1 kett.st., 1 stokje. De stokjes worden in iedere tweede steek van het lijfje gehaakt. Na 1 kett.st. die nu volgt, het pa troon herhalen. Tweede ronde: tusschen de 2 eerste stokjes afwisselend 4 maal 1 stokje, 1 kett.st., clan afwisselend 7 maal 1 stokje en 1 kettingsteek. De stokjes in cle kettst. van de vorige ronde. Derde ronde: tusschen het tweede en derde stokje 4 maal afwisse lend 1 stokje in 1 kett.st., en 1 kettst In het midden onder aan cle punt worden 2 stokje-s tezamen afgewerkt. Daarvoor slaat men bij de kett.st. vóór en na het middelste stokje den draad eenmaal om en werkt eerst 3 en dan 2 lussen, elk met een steek af. Nu volgen: 1 kettst. en 4 maal afwisse lend 1 stokje en 1 kett.st. Vierde ronde: 1 stokje, 1 kett.st. en 1 stokje boven aan de punt (tusschen het tweede en het derde stokje), 1 kettst., 5 maal afwisselend 1 stok je in een kett.st. en 1 kettst. onder in het midden van de 2 te zamen afgewerkte stok jes als boven beschreven 1 kettst en 5 maal afwisselend 1 stokje en 1 kett.st De overige ronden gelijk aan de vierde, alléén wordt in de zevende en de achtste ronde voor en na het hoogste deel van de punt nog eenmaal gemeerderd. De 36ste, 40ste en 44ste ronden worden in zijde gewerkt. Met 2 ronden vasten in zijde afwerken. (Dit patroon ontleenden wij aan de bekende Beyers-handwerkserie E WEG NAAR 'T HART Schapelappen. Schapelappen kunnen worden bex-eid op dezelfde manier als varkenslappen. Daar schapevet een sterken smaak heeft, wordt voor het bakken bij voorkeur rundvet of reuzel gebruikt. Men kan een fijngesneden uitje meebakken, om den sterken smaak van het vleesch weg te nemen. Verwijder dit voor het opdoen. Hutspot met klapstuk (6 pers.) 2 K.G. winterwortelen, 2 K.G. aardappelen, 1 pond uien, 2 pond klapstuk, 1 ons vet, 1 L- water, een eetlepel zout. Laat het klapstuk in het kokend water circa een half uur koken op een zacht vuur tje, schil, wasch en snij de aardappelen en wortels in kleine stukjes, ook de uien, voeg alles bij het vleesch, en laat het samen gaar koken, ongeveer een half uur. Stamp alles door elkaar, voeg het vet erbij, en iaat het nog even stoven. Gort met rozijnen (6 pers.) 3 ons gort, 2 ons rozijnen, anderhalve L. water en een theelepel zout. Wasch de gort zorgvuldig, en zet ze een nacht in het water te weeken. Breng ze met liet weekwater aan de kook, doe er het zout hij, en laat ze op een zacht vuurtje onge veer twee en een half uur koken. Doe er clan de goed gewasschen rozijnen bij en laat alles nog een uurtje samen zachtjes koken. Geef er stroop bij. Appeltaart. Benoodigd: appelmoes van 1 K.G. appelen, desverkiezende met 1 ons krenten. Deeg voor de taart, gemaakt van: 200 Gr. bloem, 100 Gram boter, 100 Gram suiker, y2 d.L. rum, y2 d.L. water. Vla, gemaakt van: 2 eieren, sap van 1 citroen, 25 Gram suiker, y2 d.L. melk en y2 geraspte citroenschil. Bereiding: een deeg kneden van de bloem, boter, suiker, rum, en water; het deeg rond uithollen en in een springvorm bakken, die met boter besmeerd en moet poedersuiker bestrooid is. Het deeg moet den bodem be dekken en tegen den wand opstaan. De taart ongeveer een half uur bakken, dan d" appelmoes er in doen en bedekken met de volgende vla: de eierdooiers met de suiker kloppen en cle geraspte citroenschil, de melk en citroensap toevoegen, op cle kachel roeren tot de vla gebonden is, dan het stijf geklopte eiwit er door mengen. Men laat de taart in den oven nu vlug bruin worden. Uien met aardappelen en varkens karbonaden. Benoodigd: 1 K.G. uien, 1 y2 K.G. aardappe len, 800 Gram karbonaden, zout, peper, azijn, SO Gram reuzel. Bereiding: le uien schillen, wasschen, in stukken snijden, gaar koken in L. water. De aardappelen schillen, wasschen en in stukken snijden, na één uur koken van de uien, de aardappelen toevoegen en een uur laten meekoken, zout en peper erbij doen en op het laatst y2 d.L. azijn. (Azijn maakt de schillen der uien hard!) De karbonaden bakken in de reuzel op de gewone wijze. De jus gedeeltelijk aan den stamppot toe voegen. Voedzamer is deze stamppot met de helft der aardappelen en 150 Gram rijst meege- kookt, waartoe men de uien opzet met 1 L. kokend water in plaats van L. Boomsoep. Benoodigd: 500 Gram kalfspoulet, 50 Gram' boter, 1 L. water, 50 Gram bloem, 5 Gram zout, 2 d.L. room. Bereiding: bouillon trekken van 't vleesch met water en zout, dan 1 y2 uur zachtjes ko ken. Boter en bloem op de kachel vermen gen, langzaam de gezeefde bouillon toevoe gen, als alle bouillon erbij is, de soep al roe rende 10 minuten laten doorkoken, dan de room er aan toevoegen. De soep mag op de kachel warm gehouden worden, maar niet meer aan de kook komen. Blinde vinken. Benoodigd: 750 Gram kalfslappen voor blinde vinken, 150 Gram kalfsgehakt, 100 Gram kalfsvet, of boter, of half vet en halt boter, zout, een paar uitgetande schijfjes citroen. Bereiding: de lapjes kloppen en zouten, 't gehakt op de gewone manier aanmaken, in ieder lapje wat gehakt leggen; de lapjes oprollen, vastbinden en paneeren. Dan in het heete vet en 3 d.L. kokend water, de blinde vinken y2 uur stoven. Voeg een paar uitgetande schijfjes citroen toe. Verwijder de touwtjes voor het opdoen. Kaassoufflées Benoodigd: Li water, 40 Gram boter, ZULLEN WE ETEN? ZONDAG: Hanigs vermicellisoep; gehakt, spruitjes; appel toe. MAANDAG: Klapstuk; aardappels, peen en uiten; karnemelksche pap. DINSDAG: Varkenscarbonade; worteltjes; gnesrneelpap. WOENSDAG; Zuurkool mei spek; gort met rozijnen. DONDERDAG: Versche worst; bieten; rijst met boter en suiker. VIJDAG: Groentesoep; schapelappen; roode- kool. ZATERDAG: Erwtensoep met varkenspoot jes; appelmoes. TOBBEN MET DE WASCH? ONNOODIG! gM|- WIJ verzorgen Uw geheele wasch, óók ondergoed, wol, zijde, gekleurde goederen, kousen, sokken, werkelijk onberispelijk. ONZE tarieven zijn ONGELOOFLIJK GOEDKOOP! Kosteloos afhalen en thuisbezorgen in de meeste plaatsen. N V. DE GUUOSCHE ST00MBLEEKERIJ Turlsingel 29 - Tel. 2600 - GOUDA 100 Gram bloem, 50 Gram parmezaansche kaas, 3 eierdooiers, 2 eiwitten, zout, cayenne peper. Bereiding: het water koken met zout, bo ter; de bloem er in strooien, 10 minuten la ten koken; dan de pan van het vuur nemen, wat cayennepeper toevoegen, de geraspte kaas en één voor één de eierdooiers. Hef. laatst het stijfgeklopt eiwit. Met twee lepels er balletjes van vormen, die in heet frituurvet gebakken worden. Laat ze op gra* w papier uitdruipen. Hygieia Ons lichaam en het water Slechts zelden bedenkt men, dat het men- schelijk lichaam voor ongeveer 65 procent uit water bestaat. De spieren bevatten onge veer 75 procent water, het bloed en de an dere lichaamsvloeistoffen 80 tot 90 procent, en slechts in enkele beenderen is minder clan 10 procent water aanwezig. Ook onze voedingsmiddelen zijn naar ver houding waterrijk. Hun watergehalte gaat tusschen 75 en 90 procent. Het is bekend, dat water op het menschelijk lichaam prik kels uitoefent, die weer afhangen van de tempei-atuur van het water, van den duur en het plotselinge van de inwerking, even als van de grootte en de gevoeligheid van de bewerkte lichaamsoppervlakte. Korte, koude afwasschingen bijvoorbeeld werken opwekkend, terwijl als zij langeren tijd du ren, de werking verlammend, dus kalmee rend is. Zoowel warm als koud water verhoogen onmiddellijk de werkzaamheid van de spie ren, waarbij een toeneming der lichaams warmte valt waar te nemen. Komt de huid in de nabijheid van de hartstreek met koud water in aanraking, dan treedt als gevolg daarvan een versnelling der hartswerking op, terwijl bij een zelfde toepassing met warm water verlangzaming van den hart slag kan worden vastgesteld. Deze directe gevolgen echter veranderen snel in het te gendeel. Blijft bijvoorbeeld de afkoeling met koud water eenigen tijd bestaan, dan wordt de hartwerking vertraagd, terwijl een aan houdende warmteprikkel na korten tijd de vertraging belangrijk versnelt. Door water wordt bovendien de samen stelling van het menschelijk bloed veran derd. Steeds weer heeft men bemerkt, dat zich tengevolge van een afwassching met koud water het getal van de roode en witte bloedlichaampjes vermeerdert. Wel is deze vermeerdering slechts van voorbijgaanden aard, want na enkele uren is er maar wei nig meer van waar te nemen, maar niet al leen vermeerderen zich die bloedlichaamp jes in het bloed dat de huid doorstroomt, die met het koude water in aanraking is ge komen, doch overal, in heel het lichaam. Tengevolge van warm-water-behandeling gaat eerst een deel der roode bloedlichaamp jes te gronde, doch dit verlies wordt spoe dig weer aangevuld. Door vochtige warrke omslagen bereikt men, dat op een bepaalde plek van 't lichaam het aantal roode bloed lichaampjes zich vermindert, en dat der witte vermeerderd wordt. Het water in ons lichaam speelt ook een gewichtige rol bij de regeling van lichaamstemperatuur. Zoowel van binnen als van buiten kan deze temperatuur door water beïnvloed worden. Koele baden, kou de omslagen, ijszak en koud drinken bijvoor beeld verminderen de koorts, terwijl de warmwaterkruik ons extra warmte toe voegt. Hoe ongelooflijk het klinken moge, ook koude verwarmt! Door koud water bijvoor beeld wordt het lichaam ertoe geprikkeld, meer koolzuur af te zonderen, waarbij de stofwisseling wordt bevorderd en het voed sel dus grondiger verteerd. Aan het ont staan van koolzuur in ons lichaam is altijd een verhooging van temperatuur verbonden. Door water worden de afvalstoffen dei- stofwisseling opgelost om weder uit het lichaam afgevoerd te worden. Het zweet, de ingeademde lucht, de ont lasting en de urine bevatten groote gehalten aan giftige bestanddeelen en het water vervult daarbij de gewichtige taak van innerlijke reiniging van ons lichaam. Door water kan verder de samenstelling van alle lichaamssappen in ons lichaam anderd worden. Alleen door koude was- schingen is men in staat reeds het zoutzuur- gehalte van het maagsap te doen stijgen er. door koude zitbaden wordt de vloeibaarheid der gal vermeerderd. Daarom beveelt men meestal bij geelzucht koude zitbaden aan. Op koude wasschingen volgt steeds een reactie, een terugwerking, die aan de vol gende natuurwetten onderhevig is: I. Hoe warmer het lichaam er voor was. zooveel te sneller verwarmt het zich weder II. Hoe langer de warmteonttrekking aan houdt, zooveel te langzamer verwarmt het zich weder. III. Hoe meer de spieren er hij bewogen worden, of hoe krachtiger de huid nadien afgewreven wordt, zooveel te sneller ver warmt het lichaam zeer weer. Het is onnoodig verder uit te wijden over het water als het gewichtigste voedingsmid del; de waterbehoefte van ons lichaam is zoo groot, dat we veel en veel langer kun nen hongeren dan dorsten. Water is verder noodzakelijk om onze voeding op te lossen, om ze opneembaar te maken en in het bloed over te brengen. Geen voedingsmiddel kan in volkomen dro gen toestand door ons lichaam opgenomen worden, eerst met behulp van het water wordt de voeding en stofwisseling mogelijk. Zoowel uiterlijk als innerlijk kan water als natuurlijk heilmiddel versterkend, koe lend, warmend, rustgevend of prikkelend werken, en er zijn heel wat geneeservarin- gen, die, enkel op aanwending van water in den verschillenden vorm en temperatuur berusten. WEKELIJKSCH KNIPPATROON Een paar aardige meisjes-mantels voor meisjes van 8 tot 12 jaar. No 317: aardig jasje van fluweel, gegarneerd met een randje van imitatiebont of dons. Ileei eenvoudig modelletje met twee knoo pen; iets klokkend uitloopende rok. Benoo digd materiaal: 1.75 meter van 130 c.M. breedte. No. 319: manteltje van wollen stof; kraag en manchetten zijn van imitatieibcmt. Origi- neele sluiting. Zakken met klepjes. Het modellotje is iets getailleerd. Benoodigd: 2 meter stof van 130 c.M. breed, 2.50 Meter voering van 1C0 c.M. breed. Beide patronen zijn tegen de prijs van 40 cent per stuk te verkrijgen bij de „afdee- ling Knippatronen" van de Uitgeversmaat schappij „De Mijlpaal", postbox 175 te Am sterdam. Toezending geschiedt na ontvangst van 't jrscbuldigde bedrag, dat kan worden gemaakt in postzegels, per postwissel oi postgiro 41632. Do lezeressen worden vriendelijk vn-'.r; bij hestelling niet alleen het numm t het verlangde patroon, maar ook do wenschte maat, d.w.z. boven-, heup- e i t lewijdte en eveneens de leeftijd van meisje waarvoor het bestemd is op te ge> Gelieve verder naam en adres duidelijk vermelden. Men voorkomt daardoor cm dige vertraging in de toesturing. Heeft men last van een vischgraat in de keel, dan moet men een theelepel citroen sap heel langzaam opzuigen, en daarna een kop heet water drinken; in de meeste ge vallen is de graat dan verdwenen. Handige maniertjes Een taart of koek is gaar, wanneei een breinaald* in het gebak steekt, even heen on weer schuift, er weer uithaalt en de naald er geheel droog weer uitkomt, Om eiresten, die zoo hardnekkig aan bee nen eierlepeltjes blijven vastkleven, te ver wijderen, wrijft men ze voor het afwassche.il even met wat grof keukenzout af; ieder spoor van ei verdwijnt onmiddellijk. Wanneer bij het proeven blijkt, dat c!-j soep te zout is, kan men een paar stukk -i geschilde aardappelen laten meekoken; de ze nemen het grootste deel van het zout op. Maak een mengsel van gelijke deden gly cerine, eau de cologne en citroensap eii wrijf hiermee af en toe de handen in; zo worden dan blank en zacht. Strijk bij een blouse eerst de mouwen, dan de voorzijde en daarna de rug. Plooien moeten van beneden naar boven gestreken worden. Plissée's eerst ingespan nen en dan in de lengte gestreken. Mevrouw Z, KOKS DE LANGEN Plantageweg 16 Rotterdam C0RSETTEN, BUIKBANDEN en BUSTEHOUDERS, naar maat, zoo ook voor corpulente en afwijkende figuren Meer dan 20-jarige ervaring C0RSETTEN vanaf 12.50 BUIKBANDEN vanaf 8.— Reparatiën worden billijk uitgevoerd NAAIMACHINES zijn ongeëvenaard 1 PFAFF-winkels overal. UTRECHT KONINGSWEG 56 - Telefoon 11165 Postrek. No. 43430 Opgericht 1856 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN KEI IR COLLECTIE TAPIJTEN, GOR DIJNEN, LINOLEUM"? - GROOTE SORTEER ING WOLLEN DEKENS tegen scherp CONC'JRREERENDE Prijzen!!!! AANBEVELEND. UTRECHT Oosterstraat 11 - Telefoon 14810 WONING-INRICHTING BEHANGERS - STOFFEERDERS VP. AAGT ONS EENS PRIJSOPGAVE

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10