DOUMERGUE Kabinetsformateur DONDERDAG 8 FEBRUARI 1934 EERSTE BLAD PAG 3 Parijs juicht over den val van DALADIER Zal DOUMERGUE een nieuwen burger- strijd voorkomen Nieuwe relletjes met tal van slachtoffers Was enkele dagen geleden het ministerie- Chautemps onder den druk der publieke opinie te parijs afgetreden cn hot kahinet- Daladier met eenige opluchting ont\angen het laatstgenoomde kabinet heeft thans op nog merkwaardiger wijzo zijn leven ge laten. Daladier had beloofd den Augiusstal der zwendelarijen te zuiveren en in zijn kabi net zaten geen mannen op wie persoonlijk zoo veel was uan te merken. Doch zie, enkele dagen waren slechts noodig om de stemming grondig te beder ven. De zwenking naar links, de steun op de socialisten, die het schrikbeeld vuil in flatie en slinkende welvaart hebben nage laten van het vroeger kartel bewind, hei dommo ontslag aan den politie-prel'eci Chiappe terwille van den steun der social is ten, heeft de nauwelijks bedwongen onrust in Parijs en andere Fransche steden plotse ling doen toenemen. En toen daar hei bloedbad \an Dinsdagavond b;j kwam en bovendien de bekootling van het imerpel latierecht door de linksche meerderhoid in de Kamer, waren ook de uren van Dala diers regeer;ng geteld. Er is gister in Parijs geschreeuwd om hot wegzenden van Daladier en den minis ter van binnenlandsche zaken Krot. „Daladier moordenaar!" en „Frot aan de galg!" is gister door demonstranten op de Boulevards van Parijs en door demonstran ten op de Beurs geioepen. In het Paleis van Justitie hebben moei dan 100 advocaten er bij den deken op aan gedrongen Frot als lid \an de orde van au- vocaten te roveeren. En toen de vooizittei tot orde en kalmte maande, zijn eonigo ad vocaten de garderobe binnengedrongen, waar zij de toga en baret \an Frot ver meesterden, deze in triomf naar de vestl- bulo brachten, waar ze aan een spijker werden opgehangen en, onder het zingen van de Marseillaise verbrand. Het is den heelen dag m Parijs nog ru moerig geweest en er zijn ook nog weer dooden en gewonden gevallen. Maar toen do mensehen vernamen, dat Daladier was afgjotredep, is men elkander van vreugde lettjrlijk om den hals gevallen. Arme Daladier, die met zulke goede voor nemens het bewind had overgenomen maar door onverstand en overmoed zich binnen enkele dagen zóó gehaat heeft gemaakt. Gedwongen af te treden Daladier heeft in den loop van pistornn- middag meegedeeld, dat de regeering wei gerde exc.eptioneele middelen tegen de be- betoogers te gebruiken en de soldaten niet wilde gebruiken tegen de manifestanten. Minister Frot ging intusschen door me: felle maatregelen te dreigen. Vrijwillig is Daladier echter niet heen gegaan. President Lebrun heeft hem tot af treden gedwongen, omdat zijn aanblijven het volk van Parijs tot het uiterste zou ge prikkeld hebben en een nieuw, wellicht nog erger, bloedbad veroorzaakt zou hebben. Gaston Doumergue, de 70-jarige staats man, oud-president en oud-premier, is door President Lebrun aangezocht om oen kabl net van nationale verzoening te vormen. Reeds verleden week had Lebrun Doumer gue verzocht om het bewind in handen te nemen. Had hij het maar gedaan. Wellicht zou er dan geen bloed hebben gevloeid Maar nu heeft Doumergue de opdracht aangenomen. Hij was juist uit Parijs naar zijn land goed teruggekeerd en van plan een plezier reis naar Egypte maken! Vanmorgen zou de. oude, maar nog zeer levenskrachtige staatsman van groote er varing te Parijs aankomen om te trachten zijn opdracht te vervullen. Zijn doel moet zijn een ministerie te vor men uit oud-premiers van rechts en links. Maar Daladier en Chautemp zullen wel geen kans hebben daar in zitting te mogen nemen. Zelfs twijfelde men er aan of Dou mergue het zal wagen Herriot voor oen plaats in zijn kabinet aan te zoeken. De pu blieke opinie is thans gevoeliger dan ooit en zou vermoedelijk ook den eigenlijken lei der der radicale partij niet dulden, nu de ze partij zic.h zoo gehaat heeft gemaakt bij een groot deel van het volk. Een ministerie van nationale verzoening staat in elk geval op den voorgrond. Ook de radicalen zien heel goed in, dat di» noodig is om uit het gevaarlijke slob te ko men waarin men zit. Aan Doumergue wordt het plan toe-ge schreven tot Kamerontbinding over te gaan, teneinde de burgerij in de golegenhoiri te stellen langs den normalen weg, door mid del van het stembiljet, de personen weg te jagen die het niet meer vertrouwt en te kie zen van wie bet goede verwachtingen heeft. Doumergue had reeds, toen hem verleden week de Kabinetsformatie werd aangebo den den ei9ch van Kamerontbinding ge steld. Voor Kamerontbinding is echter do goed keuring van den Senaat noodig. Vermoedelijk zal Doumergue niet zelf in het door hem te vormen ministerie plaats nemen. Toejuiching en afkeuring Hedenmorgen werd ons uit Parijs geseind- In tal van parlementaire kringen te Pa rijs beschouwt men het aftreden van het kabinet-Daladier als het logisch gevolg der jongste gebeurtenissen en begroet men met een gevoel van verlichting de opdracfit aan den oud-president der Republiek. Gaston Doumergue. Afgezien van de uiterst linksche groepen, wordt deze oplossing algemeen toegejuicht, omdat zij naar de meening van velen de eenige waarborg is voor opheldering van den toestand en geruststelling van de gees ten. Men beschouwt Doumergue als de juiste man op de juiste plants en men verwacht herstel van den hinnenlandsehen vrede door de vorming van een regeering van nationa le eenheid. De meeningen over ontbinding van de Kamer en uitschrijven van nieuwe verkie zingen loopen uiteen. Zelfs een deel van de radicale pers blijft van meening. dat onder de huidige omstandigheden aan de op dracht van Doumergue de voorkeur dient te worden gegeven boven het voortbestaan van het kabinet-Daladier; aangez'-m deze oplossing altijd nog een betere garantie voor bet bestaan van de Grondwet is dan voortzetting van het als mislukt te beschou wen experiment. Groote verontwaardiging heerscht echter bij uiterst links. De socialistische „Populaire" verwijt het afgetreden kabinet, dat het ondanks de be reidheid tot stpun der socialisten de regee- ring de macht heeft uitgeleverd aan de na tionale eenheid en dat het gecapituleerd heeft voor de fascistische muiterij. De communistische „Huamnitê" roept de arbeiders en arbeidsters op Vrijdagochtend om acht uur te demonstreeren op de Place dc la Republique. Anderzijds roept de C. G. T. het Alg. Soc. Vakverbond, de aangesloten en verwante organisaties, zooals de liga voor mensehen- rechten en socialistische vereenigingen van verschillende richtingen op om doel te ne men aan een 24-urige proteststaking op Maandag a.s. Parijs gisteren en vannacht Pon gebeden dag van gister is Parijs on rustig geweest. In de avond.hebben mani festaties, in het bijzonder in de gedeelten van de Opera, de Madeleine, de Place de la Concorde, Champs Elysees err Place de l'Etöile weer groote afmetingen aangeno- Hopwel dc bonden zelf er niet aan deel nemen zijn het vooral oud-strijders, die be- toogen. Vlak bij de Place de la Concorde on ook tegenover de Madeleine hadden de Dotsin- een een zeer heftig karakter. Bij de Made leine werd de radicaal-socialistische senator Rolland door de betoogers gegrepen. Zij rukten hem de kleeren van het lijf. Met moeite kon de politie den senator In veilig heid brengen. Er zijn tal van gewonden Op de Place de l'Etöile zijn drie autobus sen in brand gestoken. De mensehen waren opgewonden of ter neergeslagen. De publieke vermakelijkheden, theaters en bioscopen waren over het algemeen tin tee- ken van rouw gesloten. Van de openbare gebouwen was de vlag halfstok uitgehan gen. Het kwam hier en daar weer tot ernstige, relletjes. Er zijn gisteravond weer talrijke gewonden gevallen en zelfs moeten er op nieuw twee dooden zijn. Nader wordt gemeld: De buitengewone ordedienst der politie is vannacht om twee uur ingetrokken Bij de onlusten in de afgeloopen nacht is ook de directeur der stedelijke politie, Mar chant, ernstig gewond, terwijl ook een re dacteur van de „Jntransigant" zwaar ge wond moest worden weggebracht. Driehonderd personen werden gearres teerd. Ongeveer tweehonderd personen wer den gewond, alsmede tien politieagenten. Bijzetting van de slachtoffers op kosten der gemeente Parijs Hot gemeentebestuur van Parijs heeft be sloten de hij de onlusten om het leven ge komen personen op kosten van de stad Pa rijs te doen bijzetten. De in België gevestigde pretendent voor de troon van Frankrijk uit het huis Bourbon, de hertog Jean de Guise, publiceert in de „Action Fran- Qaise" de volgende oproep aan het Fransche volk: „Thans ziet ge waarheen 30 jaren republikeinsche heerschzucht en partij- beleid U hebben gevoerd, Franschen aller partijen en aller standen! Het uur ia gekomen om het monarchis tisch beginsel te aanvaarden, waarop de grootheid van Frankrijk berust, en eeuwen geduurd heeft. Slechts dit be ginsel kan den vrede, de orde, de ge rechtigheid en de continuiteit van het gezag waarborgen. Gegeven in ballingschap den 7en Februari 1934". Zooals gemeld, heeft Jouhaux, de voorzit ter van het Vakverbond, de linksche groe pen opgeroepen tot de vorming van een strijdfront. Hij heeft alle afdeelingen een telegram gezonden, luidende: „Opgelet, ge reed \oor het alarm, reageert". Tegen Maandag is een algempcne zes uurstaking afgekondigd om aan „de fascis- DOUMERGUE ten" de macht van den arbeid te doen ge voelen. Als men bedenkt, dat het C.G.T. 800.000 leden telt, kan dat wat worden! Ook de P.T.T.-bond heeft reeds algemee^ ne staking in den zin „indien de democra tie door een onverwachte manoeuvre ge worgd zou worden". En I.óon Blum, de parlementaire leider der socialisten, die nog pas zijn stem gaf aan een „burgerlijke regeering" en deze zelfs mogelijk maakte het interpellatierecht te onderdrukken, roept thans de menschén op een proletarisch eenheidsfront te vor men. F.cn extra-editie van de „Humanjté" wekt in een vlammend artikel op tot den strijd van klasse tegen klasse. Hot is dus mogelijk, dat een nieuwe bur- gerstrijd ontstaat wanneer Doumergue's ka binet te paard zit Reeds nu moet gevraagd worden of 1e nieuwe regeering voldoende kracht en vol doende vertrouwen bij volk en gewapende macJit zal hebben om het nieuwe gevaar in de kiem te smoren. DOLLFUSS' STAP BIJ DEN VOLKENBOND Uit Ween en: De overhandiging van de nota der Oostenrijksche regeering aan den Volkenbond waarin een onderzoek zal wor den govraagd ton aanz en van het Duitsch- Oostenrijksch conflict door den Volkenbonds raad, wordt waarschijnlijk tot de volgende week uitgesteld. Het heet. dat de definitieve beslissing, wan neer en in welken vorm de Oostenrijksche démarche l'j den Volkenbond zal plaats vinden, in de eerstvolgende zitting van den ministerraad. Vrijdag a.s.. nog niet te ver wachten Is, daar de technische voorbereid ng, het juridisch onderzoek van den toestand, alsmede de vertaling van het documentaire materiaal in het Engelsch en het Fransch nog veel ttld zullen vergen. De Oostenrijksche g< zant bij den Volken bond, Pfluogel, boe't tot dusver nog geener lei opdracht ontvangen tot een démarche bij don secretaris-eerernal van den Volkenbond. Men gelooft, dat de Oostenrijksche regee ring even zal afwachten, welk standpunt de in den Volkenbondsraad vertegenwoordigde regeeringen aannemen en haar verder op treden afhankelijk zal maken van de hou ding der groote mogendheden te dezer zake. MISHANDELING VAN PREDIKANTEN TE BERLIJN Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons. Niet slechts ds. Tacohi, predikant aan de Kaiser Wilhelm Gedachtniskirche, die nog steeds tengevolge van een hersenschuddinc te bed ligt, werd door een vijftal jonge man nen in burgerkleeding in de pastorie van zijn gemeente opgezorht en mishandeld. Pas ruim een week, nadat deze actie tegen dc predikanten der kerkelijke oppositie onder nomen werd, wordt bekend, dat onder meer ook een predikant van de pas onlangs in gewijde kerk aan den Hohenzollemdamm en een geestelijke in dienst van de Zwölf Apos- tclkirrhp zijn aangevallen en mishandeld Het Is teekenend voor de geest van dezen 'ijd. dat zulke ernstige voorvallen in de Duitsche pers zorgvuldig verzwegen worden S.A. mannen, die dienst doen als veldpoli tie, houden sedert enkele dagen bij enkele pastorieën de wacht, om herhaling van zul ke vergrijpen te voorkomen! CONCOURS HIPPIQUE 1934 Men schrijft ons uit Berlijn: Tien dagen achtereen stond Berlijn in het teeken van het traditioneel geworden Inter nationale Rijtournooi aan den Kaiserdamm. Van de naties, welke dit jaar niet actief aan het rijtournooi deelnamen, hadden Ne Herland, Zweden en Polen een vertegenwoor dieer naar Berlijn gezonden. Zoo nam voor ons land de algemeen gewaardeerde rit meester Lahouchère als toeschouwer van het begin af levendig landeel aan den sportleven wedstrijd tusschen acht naties. Voor de eerste niaal sedert bijna vijf-en- twintig jaar was ook Frankrijk door een aantal voortreffelijke ruiters vertegenwoor digd. Naast Duitschland, dat uiteraard in hei veelomvattende program do voornaamste plaats bekleedde, moeten ditmaal Ierland, Denemarken, Noorwegen en Tsiecho-Slowa- kije gpnoemd worden. Bovendien had Tur kije een amazone uitgezonden, door wie op elegante wijze een Duitsch paard bereden werd. Als leider der Fransche officierenfungeer- do commandant de Lalssardière, die over zeven ervaren ruiters en achttien voortref felijke paarden kon beschikken. Dit was zoodoende dc sterkste buitenlandsche groep, welke aan het Berlijnsche tournooi sedert den oorlog heeft deelgenomen. Voor afwisseling was ook ditmaal uitste kend gezorgd: op Shet.land-ponny's liet de Duitsche iougd zien. wat zij voor de toe komst belooft; van de landelijke politie re den zes man van de „Groep Goring" staan de in galop: de rijksweor gaf uitstekende staaltjes van paardendressuur ten beste en ditmaal kwam ook de bereden S.A, getuige nis afleggen van de overwinning der natio nale revolutie! Een groote teleurstelling was 't voor ve len, dat de grijze gcneraal-veldmaarschalk. rljkspresidf'nt von Hindenburg Vrijdagmid dag niet verscheen. Men had een schitterend programma ontworpen en het bezoek was haast nog talrijker dan op andere dagen. Een eigen beker voor de dagelijksche mondverzorging U behoeft slechts hij Uw winkelier een flacon van het bekende Odol- mond water of een groote tube Odol-tanilpasta te koopen en U krijgt toj nader aankondiging er gratis epn prachtige Pollopas-heker bij. Daar deze bekers in 8 schitterende kleuren verkrijgbaar zijn, kan ieder lid van bet gezin zijn eigen beker onmiddellijk her kennen. Odol-mondwater desinfecteert den mond, Odol-tandpasta reinigt Uw gebit en houdt het mooi cn gezond. DE GERMAANSCHE GELOOFS- BEWEGING „God en ik zijn één ding" (Van onzen Duitschen correspondent.) Te Berlijn heeft een driedaagsch congres plaats gehad over „Das lieiclnisch religiose Ringen unserer Tage". Op dit congres heeft Dr. K r a u s e, die kortgeleden door zijn op treden in het Sportpaleis in kerkelijke krin gen groote onrust veroorzaakte, zijn gedach ten uitgesproken over het nieuwe Duitsche geloofsleven. Hij zcide ongeveer het volgende: „Iedere politieke omwenteling brengt godsdienstige moeilijkheden met zich mee. Zoo is ook de tegenwoordige kerkelijke strijd een logisch gevolg van do tijdsomstandigheden. Voor velen gaat het om een principiccle vcrande ring van het kerkelijk leven. De religie is voor hen een verbonden zijn met God, niet gelnoven aan iets, maar overgave van het hart. Dit geloof wil „artgemiiss" zijn, dus in overeenstemming met den volksaard. Elke godsdienst hangt nauw samen met het ras van den stichter. Flot primaire in 't geloof is het rus, dus de blocdkwestic. Het chris tendom heeft zijn oorzaak niet in Duitsch land. maar kwam er door een missie naar binnen. Onze voorouders waren wel geloo vig, maar niet christelijk. Hun geloof was „artgemass", verbonden niet den bodem en 't bloed der germanen. Zij kenden geen kerk, die al bet menschelijke beïnvloedt en corrigeert. Voor hen bestond ar dus geen splitsing tusschen wereld en God. Toen kwam het christendom en onderbrak deze geestelijke ontwikkeling der germanen. Hel bracht iets vreemds en tot op den huldigen dag is er een scheur door de gcrmaansche ziel gegaan. „De gormanen kennen geen vaste wetten en Heilige schriften vol normen en dogmen. Zij hielden vast aan overlevering en tradi tie. Gods naam was voor hen niet hetzelfde als de godsgedachte. Zonder naam was de gedachte meer voor hen! Het christendom legde den naam vast en bepaalde de namen. Maar de germanen bleven in hun hart han gen aan het goddelijke thing' „Wat wilden de kerken hebben? Zij wil den een recht hebben als vertegenwoordig ster der goddelijke waarden De scheiding tusschen God en den mensch was haar werk!" De germaansche geloovigen willen klaar blijkelijk dezen moeilijken veg tot God zeil zoeken, dus zonder de hulp en de bemidde ling- van de kerk. Dat is voor hen ne. tnvthos van bet christendom, het .heimwee naar God. Nót als de oude Saksen willen-, zij dezen heiland als een hold zien, hoogge boren, een moedige kamper. Moedige man nen hebben den strijd om een Duitsch ge loof te voeren cn met hulp en ondersteu ning van staatswege is de kans op slagen althans uiterlijk niet gering. „God en ik" aldus dr. Krause zijn een ding. Zoo z ag Christus zich als den Zoon Gods, zon moeten ook wij kinde ren van Christus worden. Reeds Wolthei von der V o g e 1 w e i d e heeft herhaaldelijk te kennen gegeven, dat dc paus cn de bis schoppen voor hem niet absoluut den weg tot God becekenden. De verlossing komt niet van buiten, maar van binnen. Frederik de Groote was een tegenstander \an hel dogmatische, maar voelde niettemin voor het bovcnmenschelijke wezen. Godsdienst en wijsbegeerte waren voor hem cn zijn voor ons geen tegenstelling. Zoo heeft ook Kant geijverd, om recht te doen terwille van 't recht. Schiller noch Goethc hingen m hun werk met hun hart aan de kerk. Niet de kerk, niet de theologie, maar het Duit sche idealisme gaf aan onzp jonge g-uera tic de kracht, om het nationanl-snciahsme tot overwinning te hrengen! Uit het trom melvuur van den oorlog is een nieuw ge loof voortgesproten. Ons volk heeft een taan en ik behoor tot dit volkl" Aan het einde van zijn voordracht rank te dr. Krause ook nog de Duitsche Chri° tenen even aan en stelde hij de vraag- „Kan men 't oude christendom „artgemiiss" maken? Volgens hem beklecden de Duit sche Christenen een bemiddelende positie. Zij laten den bijhei en de belijdenis onaan getast, maar willen een formuleering in den geest van onzen tijd. Zij werken zoodoende slechts organisatorisch en vergeten hij den strijd de principieele vragen. Daarom kwam de oppositie zelve met deze vragen op hen af. De voorvallen in het Sportpaleis hebben bewezen, dat de eene Duitscher heel anders denk» dan zijn buurman. Hot chris tendom is absoluut of naar den volksgeest De Duitsche Christenen hebben Concessies gedaan naar heide kanten. Nu moeten zij tot een beslissing komen. Een duidelijk antwoord is noodig, ook al staan de men sehen hier tegenover elkaar! Een cufturee- le strijd kan vermeden worden, wanneer men de zaak met liefde behandelt." DOLLFUSS TE BOEDAPEST De Ooetenrijbfiche bondskanselier Dr Doll fuss-Is in gezelschap van deii Horigearschbn gezant te Wennen, Nclky, en van den Oosten rijkechen gezant te Boeder'6!, ^ie hem tege moet was gcreid6, om 12 uur 44 te Boedapest aangekomen. De bondskanselier werd verwelkomd 'doo** den Hongaarschen premier Gnomhoes en door andere leden van de Hongaarsche regeering. Gisterrniddae is Dollfues op bet minister- presidium te Roedapcst ontvangen, waar hij met Goembocs besprekingen heeft gevoerd. DE STROMBOLI IN WERKING. Uit Messina: De Stromboli is plotseling hevig in werking gpfroden, doch de eruptie duurde slechts eenige minuten en heeft geen schade aangericht. De huisarts van Hindenburg scheen het hij deze ongunstige weersgesteldheid heter ge acht to hebben, dat de rijkspresident -ich niet onnoodig aan het gevaar van verkoud heid blootstelt. Van een ernstige ongesteld heid is gelukkig geen sprake. ROFFELRIJMEN De weg terug rislld Muller heeft btJ a* Hulde aan het raadslid Muller, Vroede vriend van Doetinchem! Zulk een man heeft recht op eerbied En, vanzelf, op onze stem! In een tijd van allermalste Ongezonde drijverij Is de nekslag toegebracht aan Onze varkenshouderij Onze huisvriend werd gebannen Duiten de bebouwde kom; Dat was niet alleen onaardig, 't Was ook uitermate dom: Met hem ging zijn zoet geknor heen En zijn kostelooze geur, Die wij moesten remplaceeren Door een huiskat en odeur. Met hem gingen onze vliegen Vliegens naar een beter oord; Dat gaf kale boterhammen Dat bracht werkeloosheid voort. Want de weggevlogen vliegen Namen de bacillen mee. Het onmetelijke leger Strijders voor de T.B.C.! Dat volkomen misgetast is Werd ons tastbaar duidelijk: Geen verpleegster vindt emplooi meer En geen dokter een praktijk! Afgezien van onze landbouw, Die in alle deelen kwijnt, Zijn dit redenen te over Dat het dwaas verbod verdwijnt, En ik hoop van heeler harte Dat de Doetinchemsche Raad Zich niet door de hygiène In de luren leggen laat. Moge onzen dikken huisvriend, Ons zoo vreedzaam Neerlandsch [zwijn, Weldra weer een rustig plekje Bij de haard beschoren zijn! Nadruk verboden.) LEO LENS. EEN „LIFT-VLIEGTUIG" GESCHIKT ALS VERDEDIGINGSWAPEN LONDEN, 8 Februari. De Londensche bla den wijden groote aandacht aan een gister in het Lagerhuis gedane mededeeling over een nieuw gevechtsvliegtuig, dat als een „lift" kan stijgen en in korten tijd de ge- wenschte hoogte kan bei eiken ter afweer van een vijandelijke luchtaanval. Drie vliegtuigen van dat typ© zouden even veel kosten als een bombardementsvliegtuig. Een tweede voordeel van dit-nieuwe toe stel zou ziyr. dat het geen groote actie-radius heeft en niet. voldoende, bommen mee kan voeren orri een vijandelijk land aan te vallen, zoodat bet slechts waarde heeft als verde digingsmiddel,- doch als zoodanig Ooit van zeer groote waarde.' RUSSISCH SCHIP IN NOOD Volgens een bericht uit Moskou hebben verscheidene Russische radiostations S. O. S. signalen opgevangen van een Russisch stoomschip, dot bij Moermansk op eon rots geloopen is. Op het schip bevinden zich meer dan 130 mensehen. BECK NAAR MOSKOU Het Tass-agentschap meldt, dat de minis ter van buitenla.idsche zaken van Polen, Beek, gevolg gevend aan een uitnoodiging van Litwinoff, den 13den Febr. a.s. een be zoek zal brengen aan Moskou. De visite is bedoeld als tegenbezoek voor het indertijd door Tsjitsjerivi aan Warschau gebrachte bezoek. KELLNERS IN STAKING Tijdens diner van ministers- In het Hotel Naeional te Madrid werd gis ter ee.i banket gegeven, waar alle ministers aanzaten. De kellners achtten dit het meest geschikte oogenblik om in staking te gaan, hetgeen zij dan ook plotseling deden. Zij werden gearresteerd en weggeleid. Ove* het Zuiden van de Atlantische Oceaan Het eerste vliegtuig van den gewon co luchtpostdienst van de Deutsche Lufthansa over het Zuidelijk deel van de Atlantische Ocaan is gister tegen 20 uur M.E.T- van Na- tal naar Rio de Janeiro vertrokken. DORPSBRAND IN EGYPTE. Vijftien personen om het leven gekomen Bij een geweldigen brand in het Egypti sche dorp Mehalla el Kebir, een groot ka toencentrum in beneden-Egypte, zijn dertien vrouwen en twee mannen om hot leven ge komen. Er zijn 800 woningen vernield. TSANG HSOE LIANG WEER IN ACTIEVEN DIENST De Ghineesche nationale regeering heeft Woensdag den kortelings uit Europa terug gekeerden maarschalk Tsjang Hsoe Liang benoemd tot plaatsvervangend opperbevel hebber cn hen speciaal belast met de on derdrukking der onlusten in de provincies Hanan, Hoapci en Enhoei, KATH -DUITSCHE STUDENTEN- ORGANISATIES IN TIROL VERBODEN De veiligheidsdirecteur van Tirol heeft de Kafholiek-Duitsche studentenorganisatie „Luetzow" in Innsbruck, die aangesloten was bij den nat soc. „Ring van Kath. Duitsche Studentencorpsen" ontbonden. In Graz is de Koth.-Duitsche studentenorganisatie „Sue- via" wegens nat soc. activiteit verboden. De nevenorganisalie „Combira" is kortgeleden reeds verboden. AMSTERDAM DE TELEFOONSTOORNIS Het hoofd van het Telefoondistrict maakt be kend dat in verband met het volled'j herstel van Weerbericht. PUltJe geeft den vorlgen stand i Hoogste stand te Toulouse 772.1. Laagste stand te Sltudenaes 728.2. Stand vanmorgen halftwaalf 761.3. WEERVERWACHTING Krachtige tot matige, later wellicht verder afnemende »V. tot N.W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk regenbuien, iets kouder. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt 8 Febr. 8.50 v.m. aan alle posten; Wordt verwacht storm uit het Zuidwesten met ruimende wind. BUITENL WEEROVERZICHT Het daalgebied van de luchtdruk nabij IJsland heeft zich verder ontwikkeld. Het passeerde gisteren het N. van de Britsche eilanden en trok O. tof Z.O. waarts naar Denemarken, waar op sommige stations 'ie barometer meer dan 20 m.m. daalde. Aan gezien de toestand in Frankrijk stationair bleef, nam de luchtdruk-gradicnt sterk toe, zoodat het heden rond de depressie-kern stormde aan onze kust, de Duitsche Oostzee kust e i Denemarken, in Z. Zweden en ox er de Britsche eilanden. De hooge druk is ;n zijn ke-r een weinig afgenomen, doch breidt zich thans aan zi.n W.-zijde weer N.-waarts uit tengevolge van stijgingen, die achter le depressie volgen. Over Janmn-en, T.Tsland en Schotland is door de aanvoer van polaire luchtmassa's de temperatuur gedaald; in onze omgeving steeg zij. Waar echter de wind zal mimen, is hier weer aTroeling te wachten. Het ,arriveeren van het polaire front zal niet zorder regen verloopen. Bui is weer is dus waarschijnlijk. Over Z.-Frank- rijk, dat dit iaar een vr'i stren~e winter heeft, bleef de vorst aanho iden. Deze zal echter daar vrij spoedig verdwijnen door de aanvoer van warme lucht uit W. tot N.W. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 7.2 C. VOERTUIGEN MORTEN HUN LICHTEN OP wrvrorM 9 FEBRUARI. Van 's avonds 5.29 uur tot 's morgens 6.59 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Wnrtzhnrg 0 00 o.oo Cnnb 1.1« Mfi Strflatflburg 000 0.00 Fnw 1.11 1.15 Breisaeh 0.53 0.61 Coblens l.,J5 130 I Rhelnfelden f.78 1.76 Trier 0.53 0.02 Krill 1.81 1.82 Keulen 0.00 0.95 j Mflxan 6.35 3.3.3 Rfihrort -'.39 O.jO Diedesheira 0.76 0 68 Wesel -0.68 -0.58 i Mannheim 1.93 1.96 Emmerik 0.64 0.74 Lohr 1.15 1.13 Dnsseldorf 0.33 0.Ï0 Mainz -0.11 -0.13 Maastricht 41.32 41.33 Bingen 1.08 1.07 Venlo 10.98 10.98 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS .9 Februari Delfztji 5.10 18.08 Hellevoetsl. 9 33 22.28 Terschelling 2.34 15.22 Willemstad 10.29 23.24 Har Ingen 3.15 ILOO P.rouwersh. 8.45 -'1.40 Den Helder 0.55 13.50 Zierikzee 9.'3 2159 IJmnl en 9.5-2 2 .39 Wemeldinge 9.29 22.26 H.vHollnnd 8.57 21.52 Vllssingen 7 59 20.54 Schev. ningen Terneuzen 8 29 2..27 Rotterdam 10.47 2 .51 Hansweert 8 59 21 58 alle gemeenteaansluitingen met ingang van Maan dag 12 Februari voor het publiek geen gelegen heid meer zal bestaan tot het voeren van inter local en internationale gesprekken aan de Effec tenbeurs. Uit Oost-lndie BATAVIA, 7 Febr. (Aneta). Het lid van den Volksraad de heer F. H. de Hoog heeft een motie ingediend, waarbij de in voering van de nieuwe salarisregeling per l April a.s. ongewenscht wordt geoordeeld en waarbij d«« regeering derhalve wordt ver zocht: le dezen datum te verschuiven tot eind 1934 2e de anders uit de invoering van het herziene Bezoldigingsbesluit voort vloeiende bezuiniging te verkrijgen uit ver hooging van salariskorting-. 3e een commis sie in te stellen waarin te benoemen zijn vertegenwoordigers van belanghebbenden ter bestudeering, en zoo mogelijk tot oplos sing van de bezwaren, die gerezen zijn tegen de voorstellen der regeering. Wetenschap. Hef menschellJk lichaam. Een leer boek voor verplegendon, door Dr. G. F. Gezelle Meerburg en W. F. VeJdhiiy- zen. Prijs f 7.90. Uitg. J. B. Wolterg Uitgevers Maatschappij N.V. 1933. Dit boek is als inleiding geschreven voor het leerboek der Algemeene Ziekenverple ging waarvan reeds een tweede druk is ver schenen en dat door Dr. Gezelle Meerburg hij denzelfden uitgever werd uitgegeven. De schrijvers hebben hierin de stof vrij uitge- broid behandeld, ook de algemeene verrich- tingsleer wordt uitvoerig besproken In het aanhangsel aan het slot worden de natuur- en scheikundige begrippen behan deld, die men bij de bestudeering van het hoek tegenkomt. Al geeft hel hoek dus hier en daar wat veel, verplegenden, die in hun werk belang stellen en er wat meet van willen weten dan het hoogstnoodzakelijke» zullen het gaarne raadplegen. Vele afbeel dingen verduidelijken den tekst. Waar schijnlijk is de prijs voor velen nog wel ccn bezwaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2