WOENSDAG 7 FEBRUARI 1934 t TWEEDE BLAD PAG. 6 1 STADSNIEUWS WAARDEERING VOOR HET LEIDSCH CRISISCOMITE EEN MOOIE AVOND IN DE STADSGEHOORZAAL Om zijn groote waardeering te uiten voor het vele en omvangrijke werk, dat ook in het afgeloopen jaar weer door het Leidscli Crisis-Comité is verricht, heelt gisteren het gemeentebestuur in de Stadsgehoorzaal een avond aangeboden, waartoe alle werkers en werksters van het Comité waren uitgenoo- digd. De gasten waren gezellig gegroepeerd rondom tafeltjes met bloemen, zoodat de groote zaal was gevuld, althans een gevul- den indruk maakte. Door een lichte ongesteldheid kon de bur gemeester, Mr. A. van Sande Bakhuyzen niet aanwezig zijn. Het openingswoord, dat hij zou uitspreken werd thans voorgelezen door Wethouder Splinter. Het verheugt het Gemeentebestuur, aldus ving de rede aan, dat U onze uitnoodiging om hedenaovond in een gezellig samenzijn hier te komen, heeft willen aanvaarden. Wederom toch heeft U gedurende een moei lijk jaar uwe krachten en uw tijd gesteld ter beschikking van het moeilijke, maar nog steeds noodige werk. d :t in deze gemeente te doen viel om zoo veel mogelijk de ei- lende van de crisis te lenigen of te voor komen. Met groote belangstelling nam Spr. ken nis van het verslag van de afdeeling Lei den van het Nationaal Crisis-Comité over 1933. Daaruit blijkt hoe groote behoefte aan hulp er nog steeds blijft bestaan onder de burgerij en in hoeveel verschillende rich tingen het Comité die heeft kunnen bevre digen. Bevredigen, lang niet in goede ver houding tot wat gij zelf wenschtet, maar, dank zij uwe goede organisatie en uw goeü inzicht, in overeenstemming met de heiaas te beperkte middelen die ter uwer beschik king staan. Uw organisatie is met goed inzicht ont worpen en blijkt in de praktijk goed te werken. Helaas is er nog niet zooveel licht in de economische omstandigheden doorgebroken, dat er een einde te zien is aan de noodzake lijkheid om centraal georganiseerd hulp te verleenen en wij weer zouden kunnen steu nen cp het in normale tijden beschikbare weldadigheids-apparaat, al was het alleen maar om de bronnen, die een crisis-comité en de door hem wakker geworden sympa thie en offervaardigheid aanboorden, open te houden. Op uwe hulp doen wij niet tevergeefs een beroep, durft spr. vertrouwen. U heeft ge arbeid als orgaan zoowel van het gemeen tebestuur als van de geheele burgerij. Dat u van die zijde meer dan nlatonische waar deert ng toekomt, spreekt dan ook van zelf en ik hoop van harte dat deze bijeenkomst en het hier gesprokene er toe bij mogen dra een dat de middelen, wier gemis het Comité tot werkeloosheid zouden doemen, weer rui mer mogen gaan vloeien, Zou het mogelijk zijn om de tot nu toe gevolgde methoden om tot geven te bewe gen voor zoover zij niet langer voldoende opbrengen, te vervangen door andere, zou hef mogelijk zijn nieuwe te bedenken? Ook daaraan wilt Gij wel uwe aandacht blijven wijden, aldus spr. Het is niet mogelijk alle werkers met name te bedanken voor het aandeel, dat zij in bet groote werk nemen en Spr. wil dan ook niemand in bet bijzonder vermelden, doch er mede volstaan alle dames en hoe ren, leiders en medewerkers de verzekering te 'leden, dat het Gemeentebestuur de toe wijding oprecht waardeert en steeds dank baar gedenkt. Een betere wijze het Comité daarvan te doen blijken dan het aanbieden dezer bij eenkomst kon het Gemeentebestuur niet be denken. Tenslotte sprak spr. namens den Burge meester diens dank uit voor de vriendelijke wijze waarop het comité steeds zijn veel vuldige verzoeken om inlichtingen heeft willen behandelen. Namens den Burgemeester liood Spr. een geschenk onder couvert aan den Voorzitter van het Crisis-Comité onder luid applaus der aanwezigen aan. Daarna werd door alle aanwezigen staan de het Wilhelmus gezongen. Toespraak Wethouder Komijn, Vervolgens sprak Wethouder A. R. Romijn, voorzitter van het Crisis-Comité, die zijn spijt uitte over het feit, dat de Burgemees ter niet aanwezig kon zijn. Dat ontneemt iets aan den glans van den avond. De burgemeester heeft steeds warm meegeleefd met den arbeid van liet Crisis- Comité. Dit is ook dezen avond weer gebleken uit Diet geschenk, waarmede hij het Comité heeft verblijd. Inlusschen: de tegenwoordig beid van den loco-burgemeester en de sym pathieke wijze waarop hij de rede van den burgemeester heelt weergegven, vergoedt veel. Het stemde Spr. verheugd, dat de bur gemeester aan liet werk van het Crisis Comité stof heeft kunnen ontleenen om er waardeerend over te spreken. Spr. bracht dank aan het gemeentebestuur en de ambte naren en de diensten van de gemeente, die zooveel bereidwillige hulp hebben verleend. Ook de burgerij bracht Spr. dank voor haar onbekrompen hulp. Het Crisis-Comité blijft klaar staan, ook in dil nieuwe jaar, om zooveel in zijn ver mogen is, den bestaanden nood te lenigen. Na deze toespraken werd een program ma van kleine kunst uitgevoerd van een zeer beschaafd karakter. Mej. Maria Veld- huyzcn gaf enkele piauosoli en tezamen, met Mej. Annie de Haan enkele stukjes voor viool en piano. Ze oogstten zeer veel en ver diende bijval voor hun gaaf en brilliant spel. Willy Corsari zong eenige internatio nale en eigen liedjes. Bij de eerste nege- Jcide haar Han Zerkzee aan de vleugel. Bij banr eigen liedjes begeleidde zij zichzelf. Steeds opnieuw verwondert men zich over dc veelzijdigheid van het talent van Willy Corsari. Ook deze kleinkunst is door haar uitnemend verzorgd. Alex de Haas tenslotte hield een praatje en zong een liedje bij den vleugel, waarmede hij zeer veel succes had. Wethouder Romijn sprak een slotwoord De zeer geslaagde avond werd uitgezonden door het Gem. Radiodistributiebedrijf. Ten slotte dient nog melding te worden gemaakt van het verslag over 1933 van het Crisis-Comité, dat tijdens dezen feestavond is uitgereikt. Het volgende is er aan ont leend: Aan het Bestuur is overduidelijk geble ken bij de aanvragen om hulp, dat ond< alle groepen der bevolking slachtoffers van de crisis worden gevonden. Naast het bestuur zijn werkzaam de vol gende sub-commissies, waarvan enkele zich weer naar behoefte hebben onderverdeeld: Financieele commissie, Commissie voor in koop en onderstand in natura, Commissie voor huisbezoek, Commissie voor de Woens- u^g-colleete, Commissie voor bureauwerk. ommissje voor B-steun en een Inschake lingscommissie. Voor de vaste lasten aan het werk ver bonden, verleent de gemeente een maando- Üjksche subsidie van f 250. Hierdoor is het mogelijk, dat alle gaven en giften, welke het Comité ontvangt, ten volle aan de hulp behoevenden ten goede komen. Het was bij de behandeling van de geval len tot het verleenen van aanvullenden en opheffenden steun, niet altijd even gemak kelijk onderscheid te maken tusschen de noodtoestanden, die een gevolg zijn van cri sis-verschijnselen en die noodgevallen, wel ke daarmede geen verband houden. Ten einde dit onderscheid te vergemakke lijken, heeft het bestuur de hulpzoekenden, die reeds door een instelling van Welda digheid of Maatschappelijk Hulpbetoon in oenigerlei vorm steun ontvingen, naar de «teunverleenende instelling verwezen. Dit verklaart ook het groote aantal afgewezen aanvragen, 705 van tie 1433 aanvragen. In de gevallen, die als crisis-gevallen waren aan te merken en waarin de steun- verleenende instelling niet in staat bleek afdoende hulp te verleenen, heeft het Comi té op verzoek van de betrokken instel ling meermalen aanvullend kunnen op treden. Niet alle overblijvende aanvragen om steun konden worden ingewilligd. Vooreerst, omdat er aanvragen werden gedaan, die niet als crisis-gevallen waren aan te merken, vervolgens, omdat de aan vragers slechts met een groot bedrag of langdurigen steun te helpen waren en ten slotte, omdat het bestuur zich voornamelijk tot die gevallen beperkt, waar de hulp op heffend kan zijn. Opheffende steun moet Pr op gericht zijn, den hulpzoekende weder in staat te stellen, het onderhoud van zich en zijn gezin, zij het op veel bescheidener voet, te voorzien. In dergelijke noodgevallen, die door kort stondige, vaak door krachtige en doeltref fende hulp uit den weg waren te ruimen, heeft het Comité veel kunnen doen om ver val tot armoede te voorkomen. De A-steun wordt uitsluitend gefinancierd uit door inzameling verkregen gelden. Het tweede jaar is voor het Crisis-Comité niet gemakkelijk geweest. Werd in het eer ste jaar voor een belangrijk bedrag aan gel den en goederen in natura ter beschikking gesteld, dit jaar bleven deze bedragen bij het eerste jaar zeer ten achter, waardooi het Comité tot zijn spijt genoodzaakt was de grootste zuinigheid te betrachten en waardoor niet steeds die hulp kon worden gegeven, die meerdere malen wcnscholijk werd geacht. Toch, ondanks de nog steeds over de geheele wereld drukkende crisis werd van de Leidsche ingezetenen weder belangrijke steun ontvangen, waarvoor een woord van dank niet mag ontbreken. Tot verlichting van haar taak hoopt het comité dat de bezoekende collectrices, die er eiken Woensdag op uittrekken, niet teleur gesteld zullen worden. Iedere gave groot of klein is welkom; als redmiddel zij de aan dacht gevestigd op postrekening 138690! Door vertrek en om andere redenen is hei e-r. 'di m gen de noodzaak dat het corps d.ev Wpeusdag-coïlectrices steeds met nieuwe kracht-n wordt aangevuld. Een ieder die bereid >s tot medewerking kan zich vervoe gen bij Mevr Wich're Rollandet-Touw (tel. 946)om dan in onderling overleg in een wijk te worden ingedeeld. Het bedrag aan giften in 1933 toont ton opzichte van liet. vorige jaar een achteruit gang van f 17500. Moge dit spoedig verbe teren Aan ontwikkeling en ontspanning van werkloozen werd een bedrag van f 1593.8o besteed. De ontvangsten bedroegen in totaal f 56.735.51%, de uitgaven f 55.263.78, zoodat er per 31 Dec. een batig saldo was van f 1.471.70%. In het verslagjaar zijn ingekomen 1433 (v.j. 1708) aanvragen, z.g. A-steun, hiervan weiden 728 (v.j. 1321) aanvragen geheel of gedeeltelijk ingewilligd. Voor A-steun werd, behalve de geldelijke steun, ten bedrage van f 22.011.81 (vorig j. 31.324.70) en aan credietsteun tot een be drag voor f 16.165.28 (v.j. f 14.750.45) ver strekt Verstrekt werden door het Crisis Waar borgfonds: 126 (v.j-, 161) leeningen tot een bedrag van f 16.165.28 (v.j. f 14750.45). Het kleinste voorschot bedroeg f 25, het hoogste f 500. In 2871 (v.j. 16S1) aflossingen werd terug ontvangen f 7500 benevens f 3000 over het jaar 1932. Ter beschikking van het sub-comité voor de B-steun werd gesteld: voor het eerste halfjaar f S765 (f 4382.50 van het Nat. Crisis Comité (Rijksbijdrage) en f 4382.50 van de gemeente Leiden); voor het tweede halfjaar f 8065 (f 4032.50 van het Nat. Crisis-Comité (Rijksbijdrage) en f 4032.50 van de gemeen te Leiden). Voor B-steun zijn 2445 (v.j. 2317) aanvra gen ingekomen. Toegestaan werden 1896 (v.j. 2277) en afgewezen 549 (v.j. 421) aan v ragen. Ook de Commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning heeft met vrucht gearbeid ook al is de deelname aan de meeste cursussen niet groot. De werkzaamheden van de zgn. Inschake lingscomin. werden in dit verslagjaar Dog niet beëindigd, zoodat moge worden vol staan met de bovenstaande mededeelmgen, welke ons door den voorzitter dier commis sie, Dr. M. R. J. Brinkgreve, werden ver strekt. EERSTE LEIDSCHE E.H.B.O. BRIGADE PROPAGANDA-FEE.STA VOND Gisteravond heeft bovengenoemde verecni- ging op opgewekte wijze in „Zomerlust" haar één-jarig bestaan herdacht. Toen de voorzitter, dr Renaud. met een woord van welkom tot de talrijke leden en introducés den avond opende, was de zaal geheel ge vuld. Met enkele wóórden heeft spr. het doel der brigade uiteengezet, een doel, dat op heden door een ieder gesteund wordt, maar door de leden zelf wordt gedragen. Spr. hoopte, dat in de toekomst de bind tusschen leden en vereenigingen nog groo- ter zal worden en dat velen de hulp der brigade, welke geheel kosteloos wordt ver leend, zullen weten te waardeeren. Hierna werd met de afwerking van het programma, dat geheel verzorgd werd door een zangeres en het jazz en cabaret-gezel schap „Tempo" een aanvang gemaakt. De stemming kwam er goed in en het werd een recht gezellige avond. VAN HET STADHUIS AFSLUITING SPANJAARDSBRUG. Burgemeester en Wethouders van Lcidén brengen ter algemeene kennis, dat de Spanjaardsbrug, in verband met de ver nieuwing van die brug, gedurende den nacht van Woensdag 7 Februari op Donder dag 8 Februari a.s., van 11 uur tot 7 uur, voor alle rijverkeer is afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN. Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. VERKEERSTENTOONSTELLING IN HET VOLKSHUIS EEN INTERESSANTE EXPOSITIE De tentoonstelling va.i de Vereeniging „Veilig Verkeer", Leiden en Omstreken, waarover wij reeds eerder uitvoerig berirtit ten, is gisterenavond officieel geopend. De burgemeester- eerevoorzitter der vereeniging, die het openingswoord zou uitspreken, was door een lichte ongesteldheid verhinderd aan dit voornemen gevolg te geven. In zijn plaats hield Ir. A. G. Bosman een korte toespraak, waarin hij het verkeersvraagstuk een van de moeilijkste problemen van onzen tijd noem de. Het wordt eiken dag nog ingewikkelder- Van groot belang is, dat het publiek leert meewerken om deze moeilijkheden zoo goed mogelijk op te lossen. Er wordt dagelijks, door onbekendheid met de regain van den weg, ontelbare malen daartegen gezondigd en het is zaak, dat het publiek zoo goed mo gelijk wordt opgevoed om het veilig verkeer te bevorderen. Spr. bracht hulde en dank aan de Vereeniging Veilig Verkeer, die hoe wel zoo jong nog, reeds zooveel plannen heeft en haar taak met voortvarendheid en ernst opvat. Tenslotte bracht spr dank aan al degenen die hebben medegewerkt om de tentoonstelling te doen slagen- Daarna werd de expositie bezichtigd. Zij is interessant genoeg. Het verkeersvraagstuk wordt van alle kanten belicht. Ook voor kin deren is de tentoonstelling aantrekkelijk ire- maakt. Verschillende attracties animoeren een bezoek. Wij kunnen onze lezers niet ge noeg op het. hart drukken hoe belangrijk het. is zich on de hoogte +e stellen van het ver keer en het veiligheidsvraagstuk. Laat men eens in het Volkshuis binnenlccpen- M«jn zal er geen soijt. van hebben. Op de openingsavond draaide de verkeers- film die duidelijk en suggestief leert hoe do weg moet worden gebruikt Morgen en Vrij dagavond zuRcn van 9—9 30 uur lantaarn plaatjes worden vertoond, welwillend door de politie beschikbaar ges'eld. De tentoonstel ling blijft tot ea met 9 Februari geopend. DE DIES-HERDENKING. De 259ste stichtingsdag der Leidsche Ho<>- §eschool zal morgen door het Leidsch Stu- entencorps worden herdacht met een vaarjool. Uitgebeeld zullen worden de komst dei- Geuzen ond«jr leiding van BoisoL De volgende route zal worden genomen: afvaart van Njord, door het Galgewater, naar Rijn- en Schiekade, Jan van Goyen- hade, de VRet, Rapenburg, Steenschuur, Gangetje, Nieuwe Rijn naar de Korenbeurs Paar wordt aan la ra gegaan en marcheeren de Geuzen naar Den Burcht, waar zij wor den ontvangen door P. van den Werff, J. van Hout en .lan van der Does. 7W avonds zal- de gebruikelijke serenade, den Senaat worden gebracht. De muziekvereeniging 6e R.V.A. zal mor gen ter gelegenheid van de „Dies"-viering door het Leidsche Studentencorps hare irie- werking verleenen bij de serenade welke gebracht zal worden aan den Academischcn Senaat Het muziekkorps rukt daartoe om pl.m. 22.00 uur te paard uit. AUTOBUSDIENST LEIDEN—WARMOND Beschikkende op het beroep, ingesteld door D. A. Smits _ls directeur der N.V. Leidsche Auto-Boxen-G.' rage te Leiden, tegen de be- sohikkin van Ged. Staten van Zuid-Holland van 24 Mei 1932, waarbij afwijzend is be schikt op het verzoek van de N.V. Leidsche Auto-Boxen-Garage te Leiden, om het hegin- respectievelijk eindpunt van don autobus dienst tusschen Leiden (Hoogerbeetsstraat) en Warmond (Warmund-astraat) te benalen op het Stationsplein te Leiden; is hij K. B. met vernietiging van het bestreden besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland van 24 Mei 1932. de aan de N.V. Leidsche Auto-Boxen- Garage te Leiden verleende vergunning tot het in werking brengen van een autobus- dienst van Leiden -Hoogerbeetsstraat) naar Warmond (Warmundastraat) vice-versa ge wijzigd in dier voe."e, dat in plaats van „Leiden 'Hoogerbeetsstraat)" wordt gelezen: Leiden (Stationsplein). K. VAN K. VOOR RIJNLAND HANDELSREGISTER. Wijziging. 6 Februari. D. Driebergen. Rijnsburg, Vliet N.Z. 6, slagerij. Uittr. E.: D. Driebergen, Rijnsburg, d.d. 1 Febr. 1934. N. E D. M. Driebergen. Rijnsburg. Wijz. handelsn. in: D. M. Driebergen. Wijz. uit- geoef. bedr. in: rund-, kalfs- en varkenssla gerij, pnz. 6 F»br. T. A. Kooy Jnhzn., Alpben a. d. Rijn. Hoorn 87D. timmerbedrijf. Bijv. uit- geoef. bedr.: aannemersbedrijf, vet-, olie-en benzinehandel, engros en detail (agentuur van „Shell"). BURGERLIJKE STAND J BroekhuizenBoender z. OVERLEDEN: r Snooker jst wedn 73 j.; L D Koor« Uit den Omtrek ALKEMADE BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: J van der Mark—Medema d.: C J Zeiemaker—ZtJlstra z.: E Cuveliei'—van der Rchrier d.: A Hng°nbnnmHeemskerk d.: A A de Jongvan der Wereld d.: M J van Klink— Efogenboom z.; M Hoogeboomvan d Wereld z P VrijburgBouwmeester d.; C J M Klein—Ho- ?enboom 7. OVERLEDEN: M Ravestejjn wed 80 j. ALPHEN AAN DEN RIJN „DE ALPHENSCHE IJSBAAN". Zoo langzamerhand nadert de zomer, maar de nieuwe vereeniging „De Alphen- sche Ijsbaan" gaat voort met haar werk zaamheden. Er zit schot in de zaak, d.w z dat bij leven en welzijn een volgend win terseizoen ook in Alphen een goede ijsbaan zal zijn. Bij B. en W. is van genoemde vereen, een verzoek ingekomen te mogen huren eenige perccelen weiland, behoorende tot de boer derij „Blijdorp" aan den Buitenweg. B. en W. stellen den raad voor aan deze vereen, te verhuren voor den tijd van zes jaren, ingaande 1 Jan. 1934, enkele percee- len weiland aan den Buitenweg, groot 1.96.00 H.A., voor de prijs van f 150 p. H.A. OPHEFFING O. L. SCHOOL TE AARLANDERVEEN. Zooals men weet is bij de behandeling van de gemeentebegrooting voor 1934 door B. en W. er op gewezen, dat het de bedoe ling is per 1 April a.s. de O. L. school te Aarlanderveen op te heffen. Gister hebben B. en W. den raad dien aangaande een voorstel doen toekomen. B. en W. schrijven, dat van hoe goede kwaliteit ook de leiding van een éénmans- school mag wezen, ze tot de minst begeer lijke onderwijsinrichting behoort. Het aan tal leerlingen van de O. L. school te Aar landerveen is gedurende de laatste 10 jaren gedaald van in 1924 gemiddeld over dat jaar 25 leerl. tot 16% in 1933. De laatste 5 jaren waren de cijfers 17%. 17%. 16%. 16% en 16% B. en W. hebben gecijferd dat een en an der een besparing zal geven van rond f2000, hieronder gerekend de directe en indirecte voordcelen, zulks in verband met het bijt. onderwijs. Mochten er ouders zijn die voor hun kinderen openbaar onderwijs blijven verlangen, dan zal de raad dienaangaande een beslissing hebben te nemen, waarna B en W. zullen pogen daarin een bijdrage van het Riik te ontvangen. Bereids beeft bet bestuur van onze ge meente zich in verbinding gesteld met het bestuur der gemeente Ter Aar en Aardam, daar een bezoek aan die scholen uiterst gunstig is. B. en W. stellen dus voor per 1 April a s. de O. L. school te Anrlanderveen op te hef fen en voorts eervol ontslag te verleenen aan het bnnfd dier s"bool. dp heer 4 Ouder kerk en de onderwijzeres in nuttige hand werken mej. C. de Wit TWEEDS LANDSTORMAVOND. Dinsdagavond werd in de St. Jospehzaal een twee landstormavond gehouden van de afd. der B.V.L. Deze samenkomst stond on der leiding van den heer C. Koren, 2e voor?.. Maf. J. P. Boots, comm. van het corps Z.H.W., hield een bezielende toesnraak, evenals de heer D. -T. Karres, secr. Z.H.W. Een verlichte kaart van alle afdalingen der B.V.L. in Nederland werd toegelicht. Ook deze. avond kan als goed geslaagd worden aangemerkt. VLET GEZONKEN. Vlak bij de brug aan 's Molenaars is Dinsdagmiddag een vlet gezonken door de 'groote golfslag van een motorboot. De vlet wordt gelicht door scheepswerf Kempers. Het scheepvaartverkeer ondervindt geen vertraging. VERLAGING D5R PACHTPRIJZEN Door de commissie van bijstand v.h. grond bedrijf werd B. en W. geadviseerd om den raad voor te ste-llen ook over 1933 aan de huurders van gemeente landerijen een re ductie te verleenen op de door hen ver- schuldn-ede pachtsommen, zulks uit overwo ei ng dat de omstandigheden welke vorige iaren noopten tot het nemen van een derge lijke maatregel, thans nog gelden. B. en W. kunnen rich met dit advies vereenigen en stellen den raad voor tot een en ander te. besluiten. ONTSLAG VAN EEN ONDERWIJZERES AAN DE O. SCHOOL VOOR G.L.O. AAN DE OUDSH.WEG Ingevolge de desbetreffende wetswijziging stelt de nieuwe schaal voor 131185 ver plichtend, .voor. 4 leeikiraahten. Het aantal (leerlingenL over 1933 aan bovengenoemde School bedroeg voor 1933 gemdideld 157%, terwijl 5 leerkrachten werkzaam" zijn! Er zou ■dus met 1 April a.s. een leerkracht voor rekening van de gemeentekas komen; in dien geen ontslag plaats heeft. Het behoeft wel niet gezegd te worden, schrijven B. en W. aan den raad, dat de gemeentefinan- ciën het behoud van de leerkracht, met de gevolgen die daaruit zouden kunnen voort vloeien voor het bijzonder onderwijs met haar weerslag op de gemeentekas niet toe laten. Als niet. verplichte leerkracht is over 1933 den aanzien van de rijksbijdrage in de jaarwedden van de onderwijzers, Ln aan- merk'mg gebracht de onderwijzeres aan die school, mej. C. Duyvetter. B. en W. stollen den raad voor .haar per 1 April a.s. eervol ontslag te verleenen. VLEESCHDESTRUCTIE Nu zooals bekend de regeering geen cre- diiet heeft toegestaan voor de te Woerden op te richten fabriek of destructor voor af gekeurd vee en vleesch, stellen B. en W. den raad voor in te trekken het raadsbesluit van 17 Sept. 1925 tot het aangaan eener overeenkomst met de N.V. Nederl. Thermo- Qhemisohe fabriek ente Amsterdam; doch tot het aangaan van een overeenkomst in zake de vernietiging met, de N.V. „Gakro", destructiebedrijf te Overschïe, voorloo» g tot. 31 Dec. 1935. De kosten voor de ge meente zuilen bedragen 300per jaar vt>or aansluiting bij dit bedrijf. B. en W schrijven hieromtrent voorts nog aan den raad, waar verder de kosten van vernieti ging volgens de Veewet van cadavers etc., door het rijk aan de gemeente worden ver goed ingevolge de Veewet, daar zullen de kosten voor de gemeente beperkt blijven tot genoemde 300,plus de kosten van de telefoonimeidiinigen, die geen beduidend bedrag uitmaken. De kosten van vernieti ging van het afgekeurd vleesch hebben over 1933 bedragen meer dan 600,met inbegrip die van rente en afschrijving an de dierenbegraafplaats. De voor de gemeente ui taansluiting bij het. hi onbedoelde destruc tiebedrijf voortvloeiende voordeelen kunnen derhalve, gerekend naar de gegevens over 1933, worden geraamd op rond 300,per jaar. BURGERLIJKE STAND. iest d.; E M veld z.: J Oud3hoornvan der Laar z.: M E Spek—Know ter z.: M Tulnenburg—van Wilden d.: MC Koho ncveld—Corts z.; M de Jong—van Vliet z.; M M Hoogendoo-n—van Gent z. OVERLEDEN: M A Jenné 58 j wod van J W van Muiswinkel; J Uitenbroek 91 j.; W Koene- koop 7 J. BOSKOOP 18de JAARVERGADERING Tn de jaarvergadering van de Coöp. Vereen. ..De Boskoopsche Veiling", die dezer dagen werd rehouden, werd o.a. door den voorzitter, Hen heer A. van Leeuwen, medegedeeld, dat 1933 voor de vereeniging een voordeelig jaar is geweest. De financiën der vereeniging blij ken gezond te zijn. Over 1933 wordt 3% van den omzet, welke f 98.000 bedraa-1, terug be taald. De aftredende bestuursleden Adr. Loo- man en D. van Wijk Azn., werden herkozen, terwijl in de vacature-Klijn de heer C. Hooft- man werd benoemd. De begrooting 1934 wordt met een geraamde omzet van f 90-000 aangenomen, terwijl de leden er mee accoord gaan, dat bij niet berei ken van dit bedrag op de loonen en salarissen een kort'ng van 5% wordt toegepast. Tenslotte werd de contributie vastgesteld op f 1.50. De 2% rente op de verplichte, vol gestorte aandoelen, wordt niet uitbetaald. Na afhandeling der rondvraag werd de vergade ring gesloten. LEELIJKE VAL. Mej. v. B., wonende in de Berkenlaan, kwam in haar woning zoo ongelukkig te vallen- dat zij een been brak en ter verpleging in bet Acad. Ziekenhuis te Leiden moest worden op genomen. SABOTAGE. Naar is gebleken is dezer dagen by het vervoeren van puin van de afgebroken huizen aan de Dorpsstraat door de steuntrekkenden, die dit puin naar de opslagplaats aan de Zuid kade moesten vervoeren, ernstige sabotage gepleegd, doordat zij behalve een deel van het puin ook de schoppen e.d. in de Gouwe hebben geworpen. Tegen vier hunner is proces verbaal opge maakt, terwijl ze voor geruimen tijd uitge sloten zijn van de steunregeling. van P C Bekenkamp BEVALLEN: C J de Ruiter—Edelman d: J Hardus—Blom d; P J KUIn—de Jonfj z; A M Bank—Houtman d: J M Pos—de Groot d HAZERSWOUDE „ONDERZOEKT DE SCHRIFTEN" Dinsdagavond i6 op he-t Dorp alhier een Ned. Herv. Mannenvereeniging op Gerefor meerden grondslag onder den neem „Onder zoekt de Schriften", opgericht met aanvan kelijk 26 leden. Het bestuur is samengesteld uit de heeren G. Weyenbeng, voorzitter, A. de Bruin, 2e Voorzitter, A. van Staveren, Seoretaris, Joh. Vos, penningsmoester en Adr Hacks, elg. secundus. Het voornemen is des winters om de 14 dagen te vengaderen. KATWIJK HOOGER BEROEP Naar wij vernemen heeft de Officier van Justitie hooger beroep aangeteekend tegen het vrijsprekend vonnis van de Haagsche Rechtbank van 25 Januari togen F. -T. B. te Noordwijk-binnen. Deze had op 9 Aug. te Katwijk twee kinderen aangereden, ten ge volge waarvan één is overleden en het andere zwaar werd gewond. Het O. M. had 3 maanden hechtenis geëischt. KATWIJK AAN ZEE CHR. LA ND ARBEIDERSBOND In Casa Cara hielden de land- en tuin- arbeiders, in bovengenoemden Bond geor ganiseerd, hun jaarvergadering. Deze werd op de gebruikelijke wijze door den voorzit ter, den heer G. Voovs, geopend. Spr. heette allen hartelijk welkom en sprak een inlei dend woord. De secretaris, do heer A. J. v. d. Heiden, las de notulen, deze werden onveranderd goedgekeurd. Naar aanleiding van enkele ingekomen stukken werden verschillende vragen ge steld, deze werden door den secretaris pen ningmeester naar genoegen der leden beant woord. Hierna was de bestuursverkiezing aan de orde. De aftredende voorzitter werd met bij na algemeene stemmen herkozen; deze zeg de den leden dank voor 't in hem gestelde vertrouwen. Met Gods hulp hoopte hij dtt vertrouwen niet te beschamen. Ook de heeren Jac. Zwaan en D. Berkheij werden met overgroote meerderheid herko zen. De secretaris-penningmeester, de heer A J. v. d. Heiden, bracht hierop zijn jaarver slag uit, waaruit bleek, dat- het "jaar dat voorbij ging voor de Vereen, gunstig was. Ook werd in het jaarverslag met een opwekkend woord gesproken over het T.B.C. fonds, en tot toetreding van alle leden aan gedrongen, nm alzoo elkanders lasten te dragen. Voor deze woorden toonde het be stuurslid van het plaatselijk T.B.C.-fonds, de heer W. v. d. Bent, zich zeer erkentelijk. Hierop volgde de rondvraag, druk gebruik werd gemaakt. Daarna sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering met dankzegging. GEREF. GEMEENTE Morgenavond half acht hoopt voor te gaan de heer Wijting, van Rijssen. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: J Bamhoorn-de Jung- d.: A B HermsenTaat z.; J SchaapSchaap z.; A Keur Glasbergen d.; J Paap—v d Plas z.; D van DuUnGuilt z A schonenbergde Liefde z. ONDERTROUWD: J de Mol en C van Dub'n: J Ravenshergen en H Hoek; H Houwaard en C Ros. GEHTTWD: S Sip en E v d Plas; M Maat en Gvd Plas; J Kil per en J van Duün; J v der Plas ^n A v d Oever; J de Jong en M Barn- hnnrn: B van Pütin en J Harteveld. OVERLEDEN: C Pronk ra 68 h P 7 d Schalk LEIDERDORP STREMMING VERKEER Van hedenavond elf uur tot morgenoch PLAN VAN UITBREIDING Wij verwijzen naar de in dit blad voor komende advertentie betreffende het plan van uitbreiding. BURGERLIJKE STAND. OVERLEDEN: E Vis vrouw van W M 1 Wingerden 56 J. KOUDEKERK ONGELUK Dinsdagmiddag te omstreeks 2 uur had den eenige schooljongens voor de aanvang der catechisatie zioh begeven op de oude be graafplaats achter de Ned. Herv. Kerk Bij het verlaten hiervan had een der kna pen, de 12-jarige J. Soh. uit de Lagewaanl het ongeluk met een zijner been en in een ijzeren punt van de rastering te blijven gen. Ds Odé alhier, die juist tor plaatse sohen, bevrijdde de knaap uit zijn benarde positie. Met een groote beenwond en hevig bloedend werd hij ter verdere behandeling overgebracht naar Dr Vlaanderen alhier LISSE GEMEENTERAAD Dim* agunitidog werd ten Gemeentehuize een korte Raadszitting gehouden. Voorzitter was de Burgemeester, Baron S. van Wijnbeigen. Nadat de notulen waren vastgesteld, werd tot behandeling der agenda overgegaan. Allereerst was aan de orde verkoop van eenige perceelen bouwgrond langs de Croeus Aan de heeren J. Zonneveld en W. Bon- werd aldaar,werd voor de stichting van een woonhuis een peroeel verkocht ter breedte ongeveer 6 Meter en diep 30 Meter, tegen den prijs van 3.50 per Meter. Eveneens werd goedgekeurd dat aan Mevr. Wed. J. Spruyt een perceel werd verkocht voor den bouw van een drietal woonhuizen, 17 Meter breed en 20 Meter diep, tegen den prijs van 3.50 per Meter. De kosten van overdracht zijn voor reken'.mg van koopers. Radio Nieuws. 14.20 Bruael VI; 14.20—15.30 Midland Reg; 15.20 —17.35 Daventry; 17.35—20.20 Midland Reg; 202022.20 Brussel Fr: 22.20—afl.: Toulouso Programma 4: 11.20—12.20 Ka' DONDERDAG 8 FEBRUARI ogramma 3: 8—12.20 La.igenberg; 12.20— Brussel Vi; 14.2015.20 West- of North Reg: 20.20—ufl.; Luxemburg; daarna Daventry Programa 4: 11 2012.20 Kalnndborg; 13.20 14.30 Luxemburg; 14 20—16.15 Kalundboig: 16.15—17.20 Langenberg; 17.20—19.35 Brussel Fr; 19.35—afl.: Toulouse VRIJDAG 9 FEBRUARI Programma 3: 812 20 Langïnberg; 12.20— 13.35 Brussel VI: 13.35'14.25 Daventr 14 25— 19.35 Midland Reg: 19.35—20 Katowice of War schau; 2022.20 Rome; 22.20—afl.: Londen R Programma 4: 11.20—12.20 Kalundborg; 13,20 14.30 Luxemburg; 14.30—16.20 Kalunaburg; 1620—17.20 Langenberg; 17.20—18.20 Brussel VI 182019.20 Langenberg; 19.20—20 Radio Suisse Roma.ide, 2"2.3 Loeale Uitzending, waaraan medewerken: 1. Het Jongens Kernkoor M.v. den heer M. L. Opdam II De heer M L Opdam (piano-soli) III ntsmuziek)); daan Langenberg ZATERDAG 10 FEBRUARI —14.30 Luxemb 1720—20.20 Bru 21.45—afl.: Lan 11.2012.29 Kalundborg: 12.20 Hierna was een belangrijker print aan de. orde, nJ. d>e aankoop van een strook grand langs de Spekkenlaan vanaf het begin bij den Achterweg tot aan den rand van het Bosch, in eigendom van Mevrouw Douairière Gravin van Lijnden—Van Limburg Stirum, groot ongeveer 2.50.00 H.A. tegen den prijs van 8000.—, vrij van lasten, kosten voor rekening van koopster. B. en W. waren van oordeel, dat het bezit van dezen grand, welke zeer gunstig is gelegen, voor de gemeente, in verband met haai' uitbredimg, van zeer groot belang is en deze met het oog op den billijken koop prijs client te worden aangekocht. De heer Noor landt vraagt of dit ter rein als bouwgrond zal worden bestemd, waarop de Voorzitter antwoordde dat het bestemd is voor landelijke doeleinden als sportpark e.d. De bebouwde kom der ge meente eindigt bij het begin van de Spek- kenilaan, nl. met de villa „Mariënthal" van den heer R. C. Segers. De prijs van 33 cent per Meter is wel buitengewoon laag te noemen, waarop de Raad besloot tot dezen koop te bes Luiten. Wijziging Uitbreidingsplan Door de firma G. van der Meij's Zonen was het verzoek aan den Raad gericht om de over haar terreinen geprojecteerde straat, parallel loopende met de Veldhorststraat, ter breedte van 12 Meter, te mogen aanleggen op een breedte van 10 Meter en de rooiing te bepalen op 7 inplaats van op 6 Meter. B. en W. zijn van oordeel, dat deze straat, gezi en de projectie in de omgeving, in de toekomst geen doorgaand verkeer zal be hoeven op te nemen en het stratenbeeld, door daarin eenige afwisseling aan te bren gen, en aantrekkelijker, wordt. Vervolgens verzoekt genoemde firma op 'het-uitbreidingsplan alsnog e«a straat tol projecteeren vanaf de Veldhorststraat naar den Heereweg over en langs hare terreinen en die van den Heer Dr. M. de Graaf. Ook hiertegen hebben B. en W. geen bezwaar. Uit de gesprakken, die meest, onderling ge voerd werden, kon worden opgemaakt dat de Raad tegen deze voorstellen geen bezwa ren had en zich met het'advies van B. en W. kon oonformeeren. De heer Sogers wilde in de notulen vastgelegd zien, dat geen bouwgronden langs de niernv te projecteeren straat van Veldhorststraat naar Heereweg mogen wor den verkocht voordat de straat inderdaad gelegd is. Het bezwaarschrift tegen de bouwvergun ning van de heeren De Lange is door da projectie van deze nieuwe straat komen te vervallen. Mededeelingen. In verband met de benoeming van den heer P. van Nieuwemhuizen tot Gemeente veldwachter werd door den heer C. Schrama opgemerkt dat hij gaarne had gezien dat deze veldwachter gestationneerd was in „De Engel" De Voorzitter zeide dat de ge heele dienst over het Bureau te Lisse loopt en het buurtschap „De Engel" spoedig te bereiken is. De heer A. Th. v. K es te ren had liever twee veldwachters benoemd op een aanvang salaris, opdat, de verkeersveiligheid dan mede gebaat zou zijn. Werkloozenzorg Door den heer Noorlandt werd geïn- foimeerd hoe de stand van zaken is naar aanleiding van zijn in de vorige vergade ring gemaakte opmerking over werkloozen zorg, waarbij hij de vraag stelde of er ook mogelijkheid zou bestaan om werklooze ar-, bei de rs bij bloemisten werkzaam te stellen met een te volstrekken toeslag op het loon. Hierbij zijn drie partijen gebaat: ten eer ste de gemeente die minder steun heeft te betalen; ten tweede de patroon die thans braak liggend land productief kan maken, door krachten die niet geheel door hem kun nen worden betaald; ten derde de arbeiders dde hierdoor meer inkomsten krijgen en zeif hun geld verdienen. De Voorz'tter deelde mede dat op een hierover handelend schrijven van regeerings weigo nog geen antwoord was binnengeko- Wethouder Warmendam betreurde het dat op een urgent onderwerp als dit niets gehoord wordt Voorts stelde de heer Noorlandt voor ecu oontnaprestatie-systeem in te voeren voor werkloozen die steungelden genieten. Naar gelang men steun geniet heeft men dan in verhouding werk te prestoeren. Dit systeem wordt ook in Boskoop en Alphen toegepast en blijkt uitstekend te werken. Wethouder Warmendam was ten op zichte van dit punt wel wat huiverig, gelet op de droeve ervaringen eenige jaren gele den bij werkverschaffingen. Echter zal in Boskoop en Alphen een on derzoek worden ingesteld naar de methode. Op een gestelde vraag over het waar schuwingsbord bij de 2e Poellaan werd me degedeeld dot van de bewoners een schrij ven was binnengekomen om een signaal voor de tram. welk verzoek aan de tram- directie 'is doorgezonden. Hierna sluiting. ZENDING ONDER DE TORADJA'S Donderdagavond zal in de Chr. Geref Kerk aan de Veldhorststraat een belangrij ke Zondingssainenkomst worden geh;tuilen. Aldaar zal optreden de missionaire pre dikant van de Chr. Geref. Kerk in Neder land onder de Toradjja's, ds. Bikker, welke

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6