woensdag 7 februari 1934 Tweede blad pag. S Parijs in beroering De Russische Stratosf ee rtocht BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN DIPLOMATIEKE MUTATIES Bij K. B. zijn: le bevorderd tot g-ezantsohapa- raad de gezantschapschapsaeoretarissen der i« kl. Mr J. G. Sillem en C. baron van BreugeJ Bopuglas; 2e bevorderd tot gezantschapaseoreta- rls der le kl. de gezantschapssecretarissen dar 2e kl. Mr F. C. A. baron van Pallandt en F. W. Douglas: 2e bevorderd tot gezantschapssecreta ris der 2e kl. de gezantschapsattachés Mr A. F. H van Troostenburg de Bruyn. Mr J. Visser en Jhr Mr M. W. van Weede; 4e benoemd tot ge- zantsohapsattaché Mr C. W. A. baron van Haer- solte en Jhr A. P. C. van Karnebeek, DE GARNALENVISSCHERIJ Ter behartiging van de belangen der Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche garnalen visscherij is te Rotterdam een vereeuiging opgericht. In het voorloopig bestuur werder. geko zen de heeren P. G. L a e r n o e s, welh. te Vlissingen (voorzitter), D. H van Zuyen. burgemeester van Breskens (vice-voorzitter) en M. Keizer te Stellendam (secr.-pen ningmeester). de frauduleuse bacon-uitvoer Geen valsche douanestempels Naar aanleiding van de berichten welke in de pers de ronde hebben gedaan inzake fraude met douanestempels en uitvoercon- senten bij den uitvoer van varkens naar België, wordt ons van bevoegde zijde mede gedeeld, dat de in deze berichten gegeven voorstelling van zaken niet overeenkomstig de werkelijkheid is. De invoer an varkensvleesch (bacon) in België is slechts toegestaan op een in- voerconsent. I>e Importeur moet voor lit consent een zeker recht betalen en daarbij komt dan nog het gewone invoerrecht De Belgische regeering stelt de consenten ter beschikking van de Belgische impor teurs. Verkoopt nu de Nederlandsche Var kenscentrale, welke de eenige exporteur uit Nederland is aan een Belgischen handelaar bacon, dan mag men aannemen, dat deze handelaar voor dezen aankoop invoercon- sent beschikbaar heeft De bacon, welke geëxporteerd wordt is vrij van Nederlandsche heffing op varkens vleesch. Er moet dus zekerheid bestaan, dat deze bacon inderdaad uitgevoerd wordt De gewone gang van zaken is nu, dat partijen bacon boven de duizend kilogram (dat zijn normale partijen) bij export worden gedekt door een geel I. paspoort, dat bestemd is voor de statistiek, benevens een document waarbij de restitutie van de zout-accijns wordt gevraagd. Dit kan dienen als epn be wijs, dat de bacon inderdaad is uitgevoerd, nadat het aan het laatste Nederlandsche douane-station is afgestempeld De douane van dit station zende deze formulieren te rug naar de belasting-ambtenaren van do plaats van afzending. Vervoer ln open auto's Zoo geschiedt de uitvoer van bacon per wagen of per gesloten auto. die op de plaat.* Van afzending verzegeld kunnen worden Bij uitvoer met een open vrachtauto echter kan geen verzegeling plaats hebben en daar om wordt voor die partijen in den regel geen restitutie van den zout-accijns ge vraagd. Nu is het inderdaad eenige keeren voor gekomen, dat voor export gekochte bacon in een open vrachtauto is afgehaald, en waarbij een formulier voor de restitutie van zout-accijns niet ia meegegeven naar België Om nu toch de zekerheid te hehhpn, dat de bacon wordt uitgevoerd, is bij dergelijke zendingen een duplicaat blauw I paspoort meegegeven, dat door de douane van het laatste Nederlandsche grensstation wordt afgeteekend en naar de Nederlandsche Var ken scentrale wnrdt opgezonden. Bij de zending welke in de bedoelde pers berichten herhaaldelijk is genoemd, n.l de ou IS Januari uit Oss afgeleverde bacon, 's zulk een blauw formulier ook meegegeven doch tot op heden nog niet hij rle Nederland sche Varkenscentrale terugontvangen. Ook met eenige andere zendingen, niet uit Oss afkomstig, is dit het geval. Vraagt men, of dit nu een bewijs is, dat de bacon niet is uitgevoerd, dan moet men niet uit het oog verliezen, dat de mogelijk heid bestaat, dat de bacon toch wel is uit gevoerd, maar dat men om de een of andere reden niet het laatste douanekantoor pas seerde en het blauw I paspoort dgn ook niet afgestempeld kon worden ingezonden. Deze onderstelling is waarschijnlijk, aan gezien immers de auto op Belgisch gebied in beslag is genomen en voor dien tijd reeds eenige malen werd gesignaleerd. Wil men varkensvleesch naar België smokkelen en passeert men daarbij normaal het Nederlandsche station, dan is vermij ding van de Belgische douane niet wel mo gelijk meer en dat is toch de geheele opzet Nieuwe maatregelen De mogelijkheid, dat de bacon niet Is uit gevoerd is natuurlijk niet geheel uitgesloten. Wanneer dit product in Nederland blijft dan beteekent dit, gezien den goedkoopen rundprijs, een voordeel voor den kooper. De afzet zal daarbij echter moeilijkheden on dervinden De Nederlandsche Varkenscentrale zal echter voor het vervolg dit gevaar geheel onmogelijk maken. Men heeft het laten voorkomen alsof er valsch gestempeld wordt om het ontwijken van dit Nederlandsche kantoor te verklaren. Het niet terugkomen van de meegegeven documenten wijst echter niet in die rich ting. Een mogelijkheid om de herhaling van de hierboven genoemde gevallen te voorkomen is, dat de Nederlandsche Varkenscentrale alleen dan naar België verkoopt, indien de kooper aan die Cent!ale een invoerronsent toont. Dit zal echter alleen mogelijk zijn. indien de Nederlandsche Varkenscentrale zelf, zooals voorheen, alle invoerconsenten voor België in haar bezit heeft Aangezien van valsche douanestempels tot op heden niets gebleken is, kan de conclusie voor de geheele geschiedenis dan ook zijn, dat het Nederlandsche station door de vrachtauto's wordt vermeden. De zekerheid dat inderdaad is uitgevoerd bestaat daardoor niet meer geheel; de ver voerder weet echter ook daardoor de Belgi sche douane te vermijden. BURGERWACHT EN N.S.B. WIE IS NU TE GOEDER TROUW? In een artikel in de roode pers betoogt A. B. K., dat de bourgeoisie haar trekken thuis krijgt, nu blijkt, dat er fascisten in de Bur gerwacht en in de B V. L. zitten. De vreugde van deze kinderpraat laten we maar voor wat het is. We protesteeren ech ter tegen deze zin; ieder wist, en in goede trouw liet het zich niet tegenspreken, dat deze corpsen gericht waren tegen „de socialisten„de rooien", of (om in de mode-taal te spre ken) tegen .,de Marxisten". Indien er een tekort is aan goede trouw, dan moet A B. K. de hand maar in eigen boezem steken. HET ROODE HERZIENINGS RAPPORT EEN NUCHTER EN VERSTANDIG OORDEEL. In 't jongste nummer van de Socialis tische Gids het herzieningsrapport der commissie-Boekman besprekend, deelt de heer Vliegen daarover zijn meening op robuste manier mee. In de eerste plaats keurt hij het sterk af, dat zijn partij op os tentatieve wijze wegblijft wanneer ergens de Koningin of een der leden van haar huis verschijnt Dat doet men nergens dan hier In de tweede plaats laakt hij onhewim peld de houding der Amsterdamsche Fede ratie, die vier van de verdienstelijkste le den van den Amsterdamschen raad aan den dijk zette. Dat de S.D.A.P. in 1913, toen haar minis tersportefeuilles werden aangeboden, deel neming aan de regeering weigerde, noem» hij een der belangrijkste fouten die de S. D A. P. ooit heeft gemaakt. Over „nationale ontwapening" laat hij zich heel zakelijk uit. En hij constateert, dat de nationale ontwapening met het oog op de gebeurtenissen in Europa haar betee kenis als pionierswerk voor de internatio nale ontwapening grootendeels heeft veD Ioren. De communistische leus: „Indonesië los van Holland nü" noemt hij belachelijk. „Geen mensch" gelooft immers, dat de in landers thans in staat zijn op eigen beenen te staan. En zoo gaat de heer Vliegen verder, vroe gere „heilige huisjes" ook van de S.D.A.P., onvervaard omver stootend; maar zelf weet hij nog niet, hoe het worden moet. DE PENSIOENKORTING PENSIOEN ALS UITGESTELD LOON. Toen de korting der Indische pensioenen in de Tweede Kamer aan de orde was. heb ben wij in tegenstelling met anderen hetoogd, dat men de stelling „pensioen is uitgesteld loon" gerust kan handhaven en nochtans het geoorloofde van pensioenkor ting verdedigen. De schrijver van de Rondblik in de M a- gistratuur stelt zich op hetzelfde stand punt en zegt: „Uit het bovenstaande mag nu niet wor den afgelpid, dat wij de overheid rechtens qiet bevoegd zouden achten, onder welke omstandigheden ook, pensioenen te veria gen. Die bevoegdheid haseeren wij echter niet op het publiekrechtelijk karakter van het pensioen, maar ten eerste op liet karak ter van loon (pensioen zien wij als uitge steld loon) en dat naar zijn vard variabel is en dus aan de mogelijkheid van verhooging cn verlaging onderworpen, en ten tweede en dezen grond willen wij accentueeren op het noodrecht dat de overheid bezit Met deze beschouwing kunnen wij ons zeer goed vereenigen. COMMISSIE ECONOMISCHE VRAAGSTUKKEN EEN SOCIAAL-DEMOCRAAT TOT VOORZITTER BENOEMD. Door den minister van Koloniën is een commissie van contact voor economische vraagstukken ingesteld ter zakelijke voor- lichtingvan het departement op het gebied der handelspolitiek. „Tot leden dier com missie, aldus schrijft de roode pers. zijn be noemd een aantal leiders van financieele, commercieele en produceerende instellingen die met het Indische bedrijfsleven verband houden, terwijl als voorzitter onze partij genoot prof. J. van Gelderen is aangewezen, de hier met verlof vertoevende Bataviaasche hoogleeraar, die een der voornaamste mik punten van de Indisch-Europeesche pers pleegt te zijn. Het verheugt ons natuurlijk ten zeerste, zoo vervolgt het blad, dat een zoo uiterst bekwaam man als deze sociaal-democraat in een zoo belangrijke positie is gestold en evenzeer, dat minister Colijn zich zoo ruim van geest toont om tot deze benoeming over te gaan. Temeer echter achten wij ons ver plicht te wijzen op de wonderlijke tegen stelling, die er in gelegen is, dat de minis ter-president aan een sociaal-democraat zoo groot vertrouwen schenkt in een nationale zaak van bijzonder gewicht, terwijl de mi nister van Defensie uit hetzelfde kabinet hardnekkig alle sociaal-democraten uit 's lands dienst onder zijn departement blijft weren. Er zou geen minister-politiek, maar kabinetspolitiek gevoerd worden, zei de heer Colijn bij zijn optreden. Dit lijk!, ech ter toch bijzonder veel op het tegendeel." Zonder thans op de zaak zelf in te gaan, wraken wij toch de vergelijking. Met de ka binetspolitiek is de benoeming zeer wel ver- eenighaar, want minister Colijn heefl zelf de onderscheiding gemaakt tusschen Defen sie en de andere departementen. LUCHTWEDSTRIJD LONDEN-MELBOURNE. Voor de luchtwedstrijd Londen-Melhourne die in October van dit jaar wordt gehouden, zal, naar vernomen wordt, door twee Neder landsche sportvliegers worden ingeschreven. De financiën leveren nog een moeilijkheid op, omdat er f 40.000 mee gemoeid is. DE SPOORLIJN GOUDA-ALPHEN De nieuwe spoorlijn Gouda—Alpher. a. d Rijn, begint thans haar voltooiing te nade ren. Van officieele zijde wordt bericht, dat de lijn per 7 October a.s. (begin Winter dienst) in gebruik zal worden gesteld. Er zal op de nieuwe lijn gereden vorden met benzinemotorrijtuigen ingericht voor 40 zit- en 22 staanplaatsen, de zitplaatsen zijn met zeildoek overtrokken. De afstand GoudaAlphen is 17V£ K.M de tie nen zii'ien over dit traject 24 minu ten rijden. ROFFELRIJMEN. Een mijlpaal Onze Christelijke Omroep Is een feestjaar ingegaan: Eerstdaags zal hij, en met eere, Feestelijk tien jaar bestaan. Ik hoef waarlijk niet te zeggen Wat die Omroep voor ons deed, Hoe hij in de volle aether Openlijk Gods Naam beleed. Niemand is in staat te peilen Waar en wie hij zegen bracht, Hoe zijn licht vaak uit mocht straleit ln het diepste van de nacht. Dankbaar mogen we gedenken Dut ons Christenvolk verstond Dat het hier een hooge roeping En een heerlijk dienstioerk vond. Zal dan straks ons loflied klinken Op de menschen, voor en na? Neen! het zij bij deze mijlpaal: Soli Deo Gloria! God zij lof voor deze zegen, Dat Hij als met eigen hand Onze Omroep met de Bijbel Bouivde in ons vaderland! Dankbaar mogen we gedenken. Dankbaarheid maakt ons paraat. De paraatheid zij de drijfveer Tot een kloeke offerdaad: Als elk lid van onze Omroep, Die zoo sobertjes begon, Eens één gulden wilde storten Voor een jubileum-ton! Zou dat niet het fundament zijn Voor een nieuwe studio? Zou dat niet een goed begin zijn Van een welbesteed cadeau? Wat is honderdduizend gulden Als v)ij onze plicht verstaan Tegenover onze Omroep, Die zóó veel heeft goed gedaan! (Nadruk verboden). LEO LENS Het plan bestaat elk uur een trein té laten rijden van Gouda en van Alphen, of de treinen te laten doorloopen naar Leiden of aansluiting te geven voor die bestem ming, terwijl ook zooveel mogelijk te Al phen aansluiting zal gegeven worden voor de richting ITtrecht. Hierdoor zal, behalvo de nieuwe stations, ook Gouda een mooie verbinding mei Leiden krijgen. Zoowel voor wat het personen- als het goederenvervoer betreft, zullen de nieuwe stations opgenomen worden in de gewona tarieven. t Persoonlijke wedstrijden op Florettijdens het twee-en-dertigste wapenfeest, dat de Kon. Onderofficieren Schermbond dezer dagen in Tivoli te Utrecht heeft gevierd. Vliegtuig contra auto. Een hachelijk uumvi er tijdens de autorennen op de Titisee, Baden Prof. A. Klein, hoogleeraar te Groningen, die benoemd is tot buitenl. lid van The American Public Health Association. De laatste berichten uit Parijs zijn zeer ernstig: er hadden bloedige straatgevechten plaats, waarbij verscheidene dooden en gewonden vielen. Al dagen lang is 't onrustig in Frankrijk's hoofdstad. Een naam, die gedur ig op aller lippen is, is wel die Van Chiappe, de voormalige politie-prefect van Parijs, die door Daludier uit deze functie werd ontslagen. Bovenstaande foto werd genomen, toen Chiappe de politie-prefectuur verliet Ve zender ,J)4baf', een amateur- zendstation, dat thans verlof kreeg op korte golf te zenden. Rechts: de opstijging van de Ossoaviachim, die verongeluktewaarbij de inzittenden werden gedood. Links: in 't midden staand commandant Fedessejenko, links ir. Wassenko en rechts de onderzoeker Usiskin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5