BINNENLAND. Kerknieuws. WOENSDAG 7 FEBRUARI 1934 EERSTE BLAD PAG kamer, waar Daladier was. De man werd naar het politiebureau overgebracht, waar bjj fouilleering een dolk op hora werd ge vonden. Bij zijn verhoor verklaarde hij anar chist te zijn en opdracht te hebben, een hooggeplaatste persoonlijkheid, wiens naam hij echter niet wilde noemen, uit den weg te ruimen. Ook in het paleis Bourbon i9 een individu aangehouden, toen minister Frot zich naar de kamer begaf. Ook deze was een anarchist, en een ge naturaliseerde Spanjaard, die 49 jaar oud is. Ook op hem werd een wapen gevonden. DOUMERGUE OVER DEN TOESTAND Oud-president Doumergue heeft in een in terview gezegd: „De diepste oorzaak van de huidige poli tieke verwarring in Frankrijk is gelegen in het gebrek aan discipline der Fransche staatsburgers. „Wat Frankrijk momenteel de wereld te aanschouwen geeft is geen democratie. In zekeren zin zou men van een dictatuur kun nen spreken, als 600 afgevaardigden vier jaar lang niemand verantwoordelijkheid verschuldigd zijn en ieder contact met het volk verliezen. Slechts daardoor is het mo gelijk geweest, dat zij zich in dienst van particuliere belangen stelden. De ware de mocratie bestaat in een evenwicht van par lement en bestuur, waarvan thans echter geen sprake kan zijn". Doumergue sprak zich uit voor ontbin ding der Kamer en nieuwe verkiezingen. Doumorgue heeft dezer dagen een lang durig onderhoud gehad met den tegenwoor- digen staatspresident, Lebrun. Aanklacht tegen Charlos Maurras De directeur van de Action Franqaise, Charlös Maurras, de geestelijke leider de zer beweging, is aangeklaagd wegens „op ruiing tot moord". Eet einde der straatbetoogingen Tusschen middernacht en één uur schij nen de straatbptoogingen hun einde te na deren. De groote massa der betoogers heeft zich omstreeks dezen tijd huiswaarts bege ven. Het nachtelijk opfuimingswerk begint Voor het Café Weber staan op liet oogen- blik 10 ziekenauto's, die gewonden vervoe ren en terugkeeren. Hier schoolt ook het laatste deel der betoogers samen. Uit de me nigte weerklinken verbitterde uitroepen te gen de politie. Nog na middernacht bevindt zich bereden garde republicaine op de Pla ce de la Concorde, waar transport-auto's ook de gewonde paarden weghalen, van wie soms de peezen der beenen doorgesno den zijn. Commentaar van de Paris Soir De stemming des lands komt o.a. duide lijk tot uitdrukking in het volgende om streeks middernacht gepubliceerde commen taar van de Paris Soir: De gebeurtenissen, die Parijs in bloed ge dompeld hebben, zullen zekerlijk tot in het parlement doordringen en diegenen inlich ten, die niet hooren willen en naast het leven van hot land staan. Wij hebben ver klaard, dat de verontwaardiging des lands ontzaggelijk was. Het is treurig te moeten constnteeren. dat deze vaststelling nog be neden de waarheid is gebleven. Men kan zich geen hartverscheurender schouwspel denken dan het ons gebodene: mannen, die de Marseillaise zingen en wier borst versierd is met oorlogsmedailles van alle soorten, \yorden door paarden vertrapt, grijsaards door de garde mobile neergesla- Sen. Dat alles schijnt er op te wijzen, dat e politiek, die het land in bloed dompelt, geen stand kan houden. De Kamer heeft een tooneel van de groot ste verwarring geboden. In het ontzagge lijke lawaai i9 geen enkel man opgestaan, die de voor den tragischen toestand pas sende woorden gevonden heeft Gelukkig zijn er in Frankrijk nog persoonlijkheden van hooge moreel e autoriteit, die kalmee rend kunnen ingrijpen. Men moet hen on middellijk te hulp roepen. De provincie volgt de hoofdstad Uit de provincie komen geleidelijk berich ten binnen, die er op wijzen, dat de oproe rige stemming niet beperkt is tot de hoofd stad, maar het geheele land aangetast heeft Te Nantes hebben zoowel links- als rechts georiënteerde vereenigingen gedemonstreerd tegen de op het Marktplein samengetrokken bereden politie. Verscheidene paarden wer den door de menigte, toen de politie op de betoogers inreed, met messteeken zwaar verwond. In Nancy trokken aanhangers van de Ac tion Frangaise en van patriottische jeugd bonden door de straten. Ook hier werd de bereden politie tegen de betoogers in het veld gebracht, hetgeen door de demonstran ten beantwoord werd met een regen van projectielen van allerlei soort. In Boulogne sur Mer vormden 500 tot 600 werkloozen een stoet, die door de straten trok onder gezang van de Internationale en geroep om arbeid en brood. Een commissaris van politie, die de demonstranten wilde te genhouden, werd tegen den grond geslagen. Eén persoon werd gearresteerd. Zelfs in Algiers is het tot botsingen ge komen tusschen patriottische jeugdorgani saties en de politie. Aan beide kanten zijn hier gewonden gevallen. Bij al deze dome ^tratles zijn talrijke ar restaties verricht Ook in Rijssel, Lyon en Rouaan zijn be toogingen gehouden. Incidenten van ern- stigen aard deden zich hier nog niet voor. HET AANTAL DOODEN Zes h zevenhonderd gewonden PARIJS, 7 Februari. Uit de verschillende gegevens valt nog steeds niet op te maken hoeveel slachtoffers gisteravond en vannacht tijdens de onlusten gevallen zijn, doch blij kens de verschillende berichten moet het booger zijn dan officieel wordt medegedeeld. De dagbladen bevatten hieromtrent aller lei uit elkaar loopende mededeeiingen. Volgens de soc. „Populaire" zouden 20 per sonen zijn gedood, w.o. versaheiden leden van de mobiele garde. De „Petit Parisien" spreekt van 9 dooden allen burgers, terwijl „Petit Journal" meldt, dat te 1 uur vannacht 12 dooden bcikend wa- De „Echo de Paris" verklaart van nacht om half 2 van het bureau van de Sureté te hebben vernomen dat het aantal dooden op dat tijdstip 10 be droeg, w.o. vijf demonstranten, vier leden van de mobile garde en een of ficier van de republiikeinsdhe garde. Ook de mededeel!ng over het aantal gewonden kloppen niet met elkaar, doch volgens de meest waarschijnlijke schattin gen zijn ongeveer 300 politieagenten en le den van de mobile en republiilkêinsahe garde en 300 a 400 betoogers gewond. In de ziekenhuizen is een groot aan tal gewonden opgenomen, die door ko gels uit revolvers en machinegeweren zijn getroffen. Onder hen bevinden zioh verscheidene hooge politleambte- Voligens de „Petit Parisien" zou het aantal zwaar gewonden wier toestand tnt bezorgdheid aanleiding geeft tegen de 100 loopen. De politie schat het aantal betoogers on de Place de la Concorde op 50.000. Als men het oog houdt dat op tal ran andere plaatsen in de stad, ovoueens groote betoo gingen werden gehouden, krijgt men onge veer een indruk van de menigte die gister avond to Parijs de straat was opgetrokken De pol ti «nacht was groot doch zou ron der assistentie van de militaire instanties nooit voldoende zijn geweest oin de betoo- gingon meester te worden. Op de Place de la Concorde zijn vele duizenden revolver- en machine- geweerschot en gevallen. Kort na middernacht voerde de bereden politie, gesteund door militairen, nogmaals met de blanke wapenen een charge uit, om het plein definitief te zuiveren. Eenige parlementsleden die door de me nigte herkend werden zijn ernstig mishan deld. De bekende chocoladefabrikant Senator Menier moest ernstig gewond naar het zie kenhuis wordenovergebracht. Ook Harriot liep bij het verlaten van de Kamer ernstig gevaar. Het Ministerie van Binnenlandsche Zaken eivi door twee compagnieën bezet. Of de Regeering den staat van beleg za. afkondigen staat nog niet vast. Tegen mid dernacht werd verklaard, dat de toestem ming tot eon dergelijke maatregel nog niet zou gevallen zijn. Tegen half 4 vannacht deelde het Ministerie van Binnenlandsche Zaken mee, diat het aantal personen dat bij de onlusten was gewond ongeveer 300 bedroeg en het aantal dooden zes. Deze officieele cijfers moeten ech ter door de gebeurtenissen zijn ach terhaald. De bewering van de .Action Francoise", dat er meer dan 50 dooden zijn, is waar schijnlijk overdreven, doch het bericht van de „Echo de Paris" is vermoedelijk juist. Het blad had nl. tegen 2 uur vannacht ge teld: 20 dooden in het ziekenhuis Bichat, 6 dooden in het ziekenhuis Beaujon en 3 dooden die in particuliere woningen waren ondergebracht, in totaal dus 29 slachtoffers. Elke betooging en openlucht vergadering verboden. PARIJS, 7 Febr. De Minister-president maakt bekend dat op grond van de demon straties die de orde ernstig verstoord en de openbare veiligheid in gevaar hebben ge bracht, de profeet van politie heeft besloten dat elke betooging en elite vergadering in de openlucht is verboden. Deze verordening geldt voor Parijs en het departement van de Seine. Versterking der Parijsche politie De besprekingen op 'het Ministerie van Binneniaradsohe Zaken, die vannacht om half 2 'begonnen, duurden tot kwart voor 3. De meeste deelnemers, w.o. Daladier, wei gerden eenige mededeelLogen aan de pers te doen. Slechts de Ml nieten- van Binnenland scha Zaken Frot verklaarde, dat de verte genwoordigers van het openbaar gezag over alle middelen beschikken om de ordever stoorders te bedwingen. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat versterking der Parijsche politie en mi litaire strijdkrachten zal plaats vinden en dat een aantal leidende personen bij de on lusten van vannacht binnenkort gearres teerd zal worden. Verschuilende bladen, o.a. de Echo de Pa ris" en „l'Órdre", verklaren te hebben ver nomen, dat Daladier den president der Repu bliek een decreet heeft laten onder teekenen, waarbij de geheele politie macht in handen wordt gebracht van den Minister van Binnenlandsche Za ken en bovendien de perscensuur mo gelijk wordt voor extremistische bladen. De Communistische „Humanité" ver spreidt een gerucht dat ministeF-president Daladier den staat van beleg wil afkondi gen en de vorming beraamt van een soort dictatuur-regeering. die door verschillende generaals gesteund zou worden. Volgens de laatste mededeelingen van de prefectuur van politie zijn bij de betoogingen van vannacht 600 per, sonen gewond. Het aantal dooden wordt officieel op he denmorgen met 6 aangegeven, het aantal arrestaties bedraagt ruim 300 Henlot mishandeld. Naar „L* Jour" meldt, werd Herriot, toen hij gisteravond het Kamergebouw ver liet, door een groep betoogers herkend en ingesloten en met vuistslagen en trapper, bewerkt Pas na eenige minuten kon hij door politiebeambten van zijn aanvallers worden bevrijd. Vele bladen noemen den afgeloopen nacht de nacht van den burgeroorlog. Hoewel niemand den ernst van den toe stand ontkent, overziet men de politieke gevolgen nog Diet Bijna alle bladen betreuren, dat Fran- schen het bloed van hun landgenooten hebben vergoten. De socialistische „Populaire" publiceert een oproep aan de leden der socialistische partij om morgen, Donderdagavond om 7 uur te demonstreeren op de Place de la Bastille tegen de poging der fascistische reactie om zich van de macht meester te maken. Verder kondigt het blad aan. da' in den loop van vandaag alles gedaan zal worden om tot broederlijke overeenstem ming m<-t alle proletarische groepen, o.a. de socialistische partij, de comunistischc partij, de moderne en unitaire vakbewgenig te komen. ONTWAPENINGSDEBAT IN HET LAGERHUIS VERKLARING VAN SIR JOHN SIMON Sir John Simon heeft gister in het lager huis een verklaring afgelegd over de Ont wapenen ingsk west ie. De sleutel daarvan i* wel, zeide hij, een overeenkomst tusschen Frankrijk en Duitschland, maar daarom moest men deze beide landen niet «onder steun laten bij het tot stand brengen van die overeenkomst. Men kan en mag zich niet verzetten tegen de Duitsche aanspra ken op rechtsgelijkheid op het gebied der bewapening, omdat weinig waarschijnlijkheid zou bestaan op vrede op de wereld wanneer men probeert een groot land en een groot ras te plaatsen onder oen minderwaardige jurisdictie. Deze kwestie moet worden ver vat in de nieuwe overeenkomst Ook zcu «en oplossing kunnen worden gevonden op een basis, waarbij alle naties ter wereld di rect alle wapenen zouden prijs geven, welke Duitschland bij het Verdrag van Versailles worden onthouden. Indien niet spoedig over eenkomsten tot stand zouden komeu en Groot-BrittanniÖ zou moeten leven in een wereld van onbeperkte bewapeningen, dan zou Groot-Brittannië spoedig zijn wapenings toestand moeten bcstudceren. Chamberlain noemde in zijn daarna uitgesproken rede Sir John Simons verklaring, dat Duitsch land geen rechtsgelijkheid geweigerd kan worden gevaarlijk. De arbeldersafgevaardigde Attler eischt volledige ontwapening en zijn partij genoot Cohs oefende felle critiek op het te genwoordige Duitschland. Sir Herbert Samuel (liberaal) noemde een zekere mate van her bewapening van Duitschland het onvermij (lelijke resultaat van het principe der rechts gplijkbeid. Eden over Oostenrijk De Lord Pridy Hal Eden sprak in een rede vooral over Oostenrijk, dat zijn ron- fli< t met Duitschland voor den Volkenhond il brengen en merkte op, dat de regeer)ng over den toestand in Oostenrijk bezorgd is. Oostenrijk heeft het recht te eischen. dat geen inmenging in zijn binnenlandse!)'.' aan gelegenheden zal plaats vinden, door welk land ook. DE NIEUWE DIESEL. ELECTRISCHE TREINEN Naar wij uit goede bron vernemen, n> thans do dienstregeling van de Diesel-elec- trische treinen vastgesteld. Zij zullen om het uur uit Amsterdam W P, Rotterdam Maas en Den Haag vertrekken. Van Amsterdam VV.P. af zullen ze be staan uit twee eenheden, twee treinen van drie wagons aaneen, van Rotterdam en Den Haag uit een driewagen-trein, die te Gouda combineeren. De treinen gaan te Utrecht om den anderen door naar Arnhem en Eidhoven, b.v. de eerste trein van Amster dam gaat door naar Arnhem, de tweede van Amsterdam naar Eindhoven; de eerste trein van de richting Gouda naar Eindho ven, de tweede trein van de richting Gouda naar Arnhem en zoo vervolgens. In omge keerde richting loojion de treinen evenzoo Deze dienstregeling zal in elk geval worden uitgevoerd, ook als niet al het Diesel-elec- triseh materieel op tijd gereed mocht zijn. De dienstregeling zal dan op de wijze als boven bedoeld ten deele worden uitgevoerd met gewoon materieel (stoomtreinen). In elk geval zal dus ingaande 15 Mei a.s. op de lijnen Amsterdam-r UtrechtArnhem, Den Haag, Rotter dam, Gouda, Utrecht, Eindhoven de uurdienst worden ingevoerd, hetgeen ook al is het materieel voor alle trei nen niet klaar, reeds een groote ver betering is. De dienstregeling is voor- loopig zóó ruim gelegd, dat deze ook kan worden uitgevoerd door stoom treinen.. hetgeen in den aanvang ver moedelijk op de lijnenRotterdam Den Haag—Utrecht—Eindhoven noo- dig zal zijn. Natuurlijk blijven de D-trcinen van en naar het buitenland en de treinen naar en Groningen. Maastricht, Vlissingen, Hen gelo enz. tusschen de Diesel-electrische trei nen door loopen, als gewoonlijk. DE TELEFOONSTORING TE AMSTERDAM CATEGORISCHE TEGENSPRAAK VAN GERUCHTEN Nu de Nationaal-Socialistische Beweging doorgaat op vergaderingen de mededeeling te doen, dat de Rotterdamsche politie door haar zou zijn gewaarschuwd, dat een aan slag zou word engepleegd op de Amster damsche telefooncentrale, heeft de hoofd commissaris van politie te Rotterdam de pers ontvangen en categorisch ontkent dal door den N. S. B.-leider Roelofsen zou zijn gesproken over een aanslag in Amsterdam. Door de politie kon dus ook Amsterdam niet worden gewaarschuwd. De berichten omtrent een aanslag in Rot terdam waren zeer fantastisch en onb- tromvbaar. De heer R. zou ook in N.S.B.- kringen als een man van groote fantasie be kend staan. BENZINESCHTP IN DE LUCHT GEVLOGEN Het 200 ton groote Duitsche tankmotor- schcepje „Stürmfogel", dat op reis was van Amsterdam naar Stettin, en benzine aan boord had, is gister op 7 a 8 mijl ten Oos ten van Norderney in de lucht gevlogen. De bemanning is om het leven gekomen. De zeilschepen Gracia en Luxor, die zich in de buurt bevonden, voeren terstond naar de plek des onheils, doch konden noch van het schip, noch van de bemanning ecnig spoor ontdekken. NIEUWE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN VATICAAN EN DUITSCHLAND Er zijn opnieuw onderhandelingen ge opend met Duitschland.-Naar het <chijnU wengcht het Vaticaan een aanvullends/ekst; op het concordaat, waardoor het mogelijk zal werden een nauwkeuriger bepaling van de rechten der verdragspartijen te verkrij gen. Op deze wijze zou men tevens kunnen 'komen tot een definitieve regeling van de verschillen in interpretatie van het concor daat, welker ernst dagelijks duidelijker wordt DE BULGAARSCHE GEVANGENEN TE BERLIJN Dimltrofs moeder en zuster en de verloofde van Tanef hebben een onderhoud gehad met een hoofd ambtenaar der geheime politie, die verklaarde dat de drie vrijgesproken Bulgaren, nu zij uit Leipzig naar Berlijn waren overgebracht, daar in hechtenis werden gehouden, wat naar hij vermoedde nog wel „eenlgen tijd" zou duren. De verwan'.en der Bulgaarsche gevangenen gen hen voortaan tweemaal per week, op Dinsdag en Vrijdag, bezoeken. Omtrent hun vrijlating kon niets worden medegedeeld. WAT DE R.K. MIDDENSTANDS BOND VERLANGT VERBOD VAN VESTIGING MAATREGELEN TEGEN COÖPERATIE EN GROOTBEDRIJF De Ned. R.K. Middenstandsbond hield te Den Haag een buitengewoon congres, dat naar de voorzitter Jos. E. A. M. Mey fi ring mededeelde, gewijd was aan eischen van den Bond tot ordening en be scherming van het middenstandsbedrijf. Hij sprak in het bijzonder een welkomstwoord tot de vertegenwoordigers van de Ministers van Economische Zaken cn Justitie, tot mr baron van W ij n b e r g e n, voorzitter van den Middenstandsraad en tot de deputaties van verschillende zustervereenigingen. Als program van crisis-politiek voor den middenstand noemde de voorzitter in ver band hiermede in zijn openingsrede: Een terstond ingaand vestigingsverbod in den. detailhandel en in die arabachtabedrijfstak- ken, welke daaraan behoefte hebben, durende twee jaren; een geheel van wette lijke maatregelen tot afdoende onderdruk king van de oneerlijke en onbehoorlijke con currentie; maatregelen tegen onnoodige ver dere verdwijning van het zelfstandig klein bedrijf in den vorm van raveerine van een speciaal vergunningsstelsel voor het groot bedrijf in den detailhandel en voor de coö peraties. Als sprekers traden op het Tweede Kamer lid M. van Poll, met het onderwerp. In de brandine (practische middenstands- eischen en kath. beginselen in dezen tijd) en de directeur van het Bondsbureau Mr J. Bach, met het onderwerp: „Ordening en bescherming van het middenstandsbedrijf: de economische en maatschappelijke urgen tie van ons program". Tenslotte werd een resolutie aangonomen, waarin van He Regeering een positieve mid- denstandspolitiek wordt verlangd, evenals een tijdelijk optreden tegen concurrentb excessen, mitsgaders bescherming tegen verdringing door grootbedrijf en coöperatie. De bij de opening van den Afsluitdijk bij monde van j h r m r J. M. van B e ij m a. burgemeester van Leeuwarden door een Noórd-Hollandfich-Frieseh Comité Aangebo den bronzen gedenkplaten, zijn gisteren op de heftorens der uitwateringssluizen te Den Oever en Komwerderzand aangebracht. RADIO-CONTROLE REGLEMENT AANVULLING Aan het Radio-Controle-Roglement 1930 worden een nieuw artikel 13 en een nieuw artikel 14 toegevoegd, welke als volgt luiden: -tUtel 13. 1. Onze minister ls bevoegd sslneen vnn de F adio-cmroep-contrule-com Ie, ter uitvoering van hunr controle ge er.. te schorsen of te vernietigen. Indien en zoover hU die beslissingen, met inacht- - bepaalde ln artikel c Lrüd n2?nDee' der Kadio-c in het eeist lükgeatekl luren dan drie maftndei 3. Is de beslissing tlm iing bepaalden tijd dooi >rgt, lngei horsing irden geschoist. DE JAARLIJKSCHE BEVOLKINGS AANWAS EEN ZEER LAAG STERFTECIJFER. Vrouwen niet meer sterk in de meerderheid Volgens de Statistiek van den Loop der Bevolking blijft deze nog steeds met pl.m. 100.000 zielen toenemen. Die toeneming is in hoofdzaak het gevolg van meer geboorte dan sterfte (1,31 pet.): de vestiging overtrof het vertrek met slechts 0,20 pet. Dit geboortecijfer is intusschen re latief sterk verminderd. Per 1000 inwoners bedroeg het aantal levend geborenen voor de perioden 1S40/49, 1880/89 en 1910/19 resn. 33,54. 34.68 en 26.79; in 1931 wat dit ver- houdingscijfer 22.18, in 1932: 21,98 (volgens het Maandschrift gaf November 1933 zelfs het cijfer 19 te zien; het laagste geboorte cijfer, dat ooit in ons land bereikt is). Het sterftecijfer is in den loop der jaren sterker gedaald dan het geboortecijfer: van daar het groote bevolkingsaccres. In de drie bovengenoemde perioden stier ven per 1000 inwoners resp. 26 56, 21,27 pu 13,40 personen; in 1931 is dit cijfer gedaald tot 9,63 en in 1932 tot 8.99, een der laagste sterftecijfers in de geheele wereld. Op den duur zal dit recordcijfer echter niet veel verder kunnen dalen en zal het eerder moe ten stijgen tengevolge var) de toeneming van het aantal hoogebejaarden in verhou ding tot de bezetting der andere leeftijds groepen Hoewel nog steeds ongeveer 105 jongens tegen 100 meisjes geboren worden, zoo heeft de grootere sterft, onder de mannelijke be volking tengevolge dat er per slot meer vrouwen overblijven, hoewel dit verschil geringer wordt In 1830 kwamen on 1000 mannen nog 1045 vrouwen voor, heden is het aantal vrouwen slechts 1012. HULDIGING PRINSES JULIANA 1934 In het door do vereen. „De Princevlag" samengestelde landelijk uitvoerend comité heeft alsnog zitting genomen het Algemeen Nederlandsch Verbond. Door het hoofdbe stuur van dien bond is aangewezen om zit ting te nemen Jhr. Mr. J. L. W. C. von Weder te Den Haag, vice-voorzitter van het Verbond. Op 14 Febr. zal het Landelijk Uitvoerend Comité te Den Haag vergaderen. NED. HERV. KERK. angenomon: Naar Nijega en Elahui- (Fr.), cand. G. F. D. Locher, hulppred. h* Vreewijk (Rotterdam-Zuid). Naar Ooster- bierum, J. J. van Oosterzee to St. Nicolaasgu. Naar De Cocksdorp op Texel (toez.), cand. ,T. l'apineau Salm te Amsterdam. Bedankt: Voor Idsegahuizen-Piaam en Gaast-Fcrwoude, cand. G. F. D. Locher, hulp pred. te Vreewijk (Kotterdani-Zuid). GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te Werkendam, W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid en M. Holman te Krabben- dyke. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST De heer A. v a n der Flier, Theol. cand., en hulpprediker by de Ned. Herv. Gemeente te Terneuzen (Heerengracht 18), stelt zich thans als predikant in de Ned. Herv. Kerk beroep* HAAST, GEEN HAAST, OVERHAAST? Op de dupliek van den lezer-inzender NEDERLANDSCH-FRANSCHE BESPREKINGEN TE PARIJS OVER DE ECONOMISCHE BETREKKINGEN Gisteravond is een Nederiandsche delega tie naar Parijs vertrokken voor het voeren van besprekingen betreffende de economi sche betrekkingen tusschen Nederland en Frankrijk. De delegatie staat onder leiding van den heer A. Th. Lamping, directeur van den economischen voorlichtingsdienst, en bestaat verder uit de heeren H. A. Hooft, referendaris aan buitenlandsche zaken, ir R. P. Bonthuis, inspecteur van den land bouw, en dr. A. Sevcnster, rijkslandbouw- consulent en wnd. handelsattaché aan H.M. gezantschap te Parijs. Als secretaris is aan de delegatie toegevoegd de heer E. Star Busman, gezantschapssecretaj'is 2e kl. Tevens zijn naar Parijs vertrokken de hpe ren mr. P. W. J. N. Cort van der Linden, algemeen secretaris van het Verbond van Nederiandsche werkgevers, en mr. II. van Haastert, secretaris van den R.K Boercn- en Tuindersbond, als vertegenwoordiger der drie centrale landbouworganisaties, welke beide lieeren aan de delegatie voorlichting zouden kunnen verschaffen inzake de belon gen van de nijverheid, respectievelijk van den land- en tuinbouw. „NOODELOOS EN TACTLOOS" In het Zionistisch orgaan „De Joodsche Wachter" heeft M. L. v. d. B. gelegenheid gekregen in eon artikel „Abraham Kuyper e i de moderne Duitsche geest" zijn mee- ning uit te spreken omtrent dezen anti-revo lutionairen staatsman en volksleider en diens verhouding tot de Joden. De schrijver vergelijkt het optreden van Kuyper met dat van Hitier en concludeert: „Het eenige ver schil tusschen Kuyper en Hitler is dus bij nadere beschouwing dit. dat Abraham Kuy per onze geheime vijand is en Adolf Hitler onze openlijke vijand, die bovendien de macht bezit en de conjunctuur meeheeft, om datgene in de praktijk door te zetten, wat hij in theorie heeft uitgedacht." De redactie van het Nieuw Israëli tisch Weekblad (Joden Breestraat 63 Amsterdam) noemt deze publicatie noode- loos en ontactisch. In een uitvoerig artikel betoogt de redactie, dat Dr. Kuyper wét nnti-semietische neigingen had, maar alle onderdrukking dor joden was hem absoluut vreemd; integendeel, hij eerde de joden, die zich voor vaderland en volk verdienstelijk maakten. Dr. Kuyper prefereerde „de grond wettelijke term „gezindheden" boven bijv. kerkgenootschappen, omdat Kerk en Syna goge er beide onder vallen waaruit blijkt, dat hij wanneer de Staat den godsdienst steunt de Synagoge niet bij do kerk wil de achterstellen, terwijl een van de eerste regeeringsdaden van Hitler was, de Jood sche gemeenten in Duitschland hun staats subsidie te ontnemen." Tactloos noemt het weekblad de aanval op Dr. Kuyper, „omdat het in het huidige tijdsgewricht gebrek aan tact en fijngevoe ligheid verraadt, den bouwer en organisator van do anti-revolutionaire staatspartij met Hïtler te vergelijken. In den tegenwoordi- gen premier, minister Colijn, stellen wij, als handhaver van de Nederiandsche traditie alle vertrouwen. En minister Colijn is in de politiek leerling van Dr. Kuyper. In een tijd, waarin de Duitsche Gereformeerden wanhopige pogingen doen, om het Hitle- risme uit de kerk te houden en dit is in het geheel niet ongevaarlijk moet men dezen Nederlandsehen leider der Gerefor meerden niet met Hitier vereenzelvigen. Dit is tactloos." Aldus schrijft de redactie. Enkele voor aanstaande persojien in Joodsche kringen betuigen in een volgend nummer hun in stemming met het redactioneel artikel, doch spreken tevens een nog meer waardeerend oordeel uit. Zij schrijven o. m,: Het artikel in de „Joodsche Wachter" moet niet alleen noodeloos en tactloos ge noemd worden, het is tevens ten eenenmale onjuist. „De Antirevolutionaire Staatspartij, waarvan Dr. Kuyper d e eminente ver tegenwoordiger was, heeft juist steeds het christelijk beginsel der verdraag zaamheid hooggehouden. Indien som mige harer godgeleerde voorgangers al, op grond van theologische principes, het Jodendom bestreden hebben, zoo bepaal de deze strijd zich toch altoos tot een strijd met geestelijke wapens. Een beperking van de zedelijk-religieuse vrij heid van andersdenkenden is aan haar programma vreemd. En het rassenonder scheid verwerpt zij als onchristelijk. Aan de opkomst cn groei van het Calvinisme in de Nederlanden hebben de Joden bij gedragen, voor zoover het betreft het ver krijgen der gewetensvrijheid hier te lan de. Deze gezamenlijke pogingen, om de aanslagen tegen de gewetensvrijheid te verijdelen, zijn niet vergeten. Nooit of te nimmer is dan ook door de rechtsche partijen in ons land ook maar iets ondernomen, om de verkregen staat kundige vrijheden der Joden te beknot ten. Ja, ton aanzien van wat thans over de Oostgrenzen met onze geloofsgonooten heeft plaatsgevonden, vinden wij in onze protesten haar aan onze zijde. Indien M. L. v. d. B. eens de werken van Dr. Kuy- pers grooten voorganger Groen van Prin- sterer had gelezen, dan had hij kunnen leeren, hoe veilig de rechten der Joden bij diens partijgenooten zijn. Terecht merkt U dan ook op, dat Dr. Colijn versaagd op de bres staat voor onze eeuwenoude volksvrijheden. Alle Joodsche landgenooten, die in de huidige tijdsomstandigheden de nood zakelijkheid en hooge beteekenis van df éénheid van alle volksgroepen beseffen, dienen zich met deze openlijke afkeuring van harte te vereenigen." Van dit waardeerende en gelukkig juiste oordeel, namen wij met vreugde ken nis en we geven het gaarne door. Vooral de schrijvers van het ingezonden stuk hadden een gelukkige woordkeus, wel ke van kennis van zaken getuigt. In het Reglement Dienstvoonvaarden 1926 voor het spoorwegpersoneel werd bepaald, dat dit reglement na vorloop van vijf jaar en mitsdien tegen 1 Januari 1931 moest worden herzien. Sindsdien is deze termijn van herziening reeds eenige malen verlengd, laatstelijk tot 1 Maart 1934, en thans is bij Kon. besluit bepaald, dat genoemde termijn opnieuw wordt verlengd, thans tol 1 Januari 1935. stukje onder bovenstaand opschrift, geeft de Theol. candddaat nog, en thans voor het laatst, antwoord. Hij vindt dit niet moeilijk. „Allereerst om de eenvoudige reden", aldus schrijft hij. „dat de eerste lezer-inzender het be ginsel, waarin lk mijn standpunt koos. niet heeft eerlegd. Dat beginsel houdt in. dat bij een roe ping tot den dienst des Woords andere momenten ln beschouwing komen dan philantropie jegens mede-cand.daten, daar een dergelijke roeping toch wezenlijk anders is dan het kiezen van een ,Wat betreft zijn kennis van de menschen, die 'er het algemeen meer respect hebben voor can- aien, die spoedig beslissen", daarin kan ik hem niet volgen, aangezien ik niet zoo alzijdig georiën teerd ben, als hij moet wezen, die een dergelijk al gemeen oordeel mag uitspreken. Bovendien zou dit algemeen respect, aangenomen dat het zou bestaan, mi) nog niets zeggen, zonder dat tevens de gron den aangegeven werden waarop het rust. Die gronden mis ik in het antwoord van den inzender. „Zijn verwijzing naar d.e Gemeenten, welke „blijkbaar" (zonder een algemeen geldend bewijs i ik dit niet eens „schijnbaar") gaarne een candidaat beroepen, welke reeds een of meer be roepen heeft, acht ik in haar generaliseerend karak ter niet steekhoudend. ,Wat de beide laatste alinea's van zijn schrijven betreft, dank ik den inzender, dat hij althans een poging doet mijn meening nog eens te herhalen en door te geven, al is 't dan ook zonder blijk van begrip (het essentieele laat hij weg: de door de Kerken wettig gestelde termijn en de van God gegeven mogelijkheden). Daarbij laat ik zijn inter pretatie in de laatste alinea geheel voor zijn reke ning. Mijn dank strekt zich tenslotte niet uit tot den laatsten regel van zijn ingezonden: de aanha- lingsteekens daarin zijn oneerlijk. Hiermede neem ik van hem afscheid". Tot zoover het antwoord van den Theol. can didaat, thans beroepen predikant eener Kerk. Ds. C. Lindeboom, in de „Heraut" van het eer ste schrijven van onzen lezer-inzender met blijkbare instemm.ng melding makend, noemt diens conclusie „Men zou verwachten, dat iedere candidaat genwoordig zoo dankbaar zou zijn voor een i vangen beroep, dat hij het niet noodig vindt drie. vier of vijf weken te laten wachten op woord, maar in allen gevalle binnen twee weken wel een beslissing kan nemen". En hij voegt er nog de herinnering aan toe: „Van wijlen Prof. Van V^lzen gaat het verhaat dat hij "als candidaat het eerste beroep terstond aannam. Toen hij den beroepsbrief gelezen had) nam hij een pen, schreef er onder „aangenomei en zond hem terug". AFSCHEID, BEVESTIGING. INTREDE Cand. H. J. Riphagen, te Apeldoorn, hoopt Zondag 25 Febr. a.s. intrede te doen als predikant der Geref. Kerk te Schoonebeek. Als bevestiger hoopt op te treden Ds. J. R. Goris, van Apeldoorn. Ds. A. LAUWERS Ds .A. Lauwers, predikant der Geref. Kerk te Brussel en voormalig Roomsch-Ka .holiek priester, die vanaf Maandag 5 Februari een tournée van lezingen ter propaganda voor de Evangelisatie ié België zou houden, is dóór ongesteldheid daarin plotseling voorloopig verhinderd Ds. A. MERKELIJN De „Geref. Kerkbode van Schouwen-Duiveland" deelt mede. dat de Zeeuwsche Geref. Kerken, ge zien bezulnigingsnoodzakelijkhedcn dit jaar de Zen dingsbijdragen desgewenscht met 10 mogen minderen, doch dat tevens aan de Kerken gevraagd wordt te trachten het volgend jaar deze 10 weer bij te doen, teneinde aan de Kerken in de pi vincie Zeeland mogelijk te maken, om een opvol ger voor Ds. Merkelljn (te Magelang) den, daar Ds. Merkelijn over drie jaren met emeritaat uit Indië hoopt terug te keeren. Ds. R. J. VAN DER WEERD Naar de „Stand." verneemt, heeft zich in dt laatste dagen bij Ds. R. J. van der Weerd, pred. der Geref. Kerk te Veenendaal, een ernstige com plicatie voorgedaan, die groote bezorgdheid wekt. De normale voedsdopname is gestoord, zoodat eefi plotselinge verzwakking is ingetreden. JUBILEA Ds. J. H. van 't Hof, pred. der Ned. Herv. Gemeente te Sint Laurens, hoopt op 4 Mei a.s. den dag te herdenken, waarop hy vóór 50 jaar het predikambt bij de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Op 4 Mei 1S84 deed hij zijn intrede te Goudswaard. In 18S7 vertrok hij naar Hoek en in 1892 naar Den Bommel. Op 25 Januari 1899 verbond hij zich aan zijn te genwoordige Gemeente Sint Laurens (Z.). De bijna 77-jari"e prediker treedt des (Zondags nog byna geregeld tweemaal voor de -Gemeen.- te op. RESERVE-VELDPREDIKERS De secretaris der Algcmeene Synode. Ds. D. den Breems, deelt het volgende mede in het „Weekblad van de N. H. Kerk". Binnenkort moet door de Synodale Commissie bij den Mlnisler van Defensie een voordracht den ingediend ter benoeming van een aantal reserve-veldpredikers. Gaarne zal ondergeteekende vóór 1 Maart a.s. bericht ontvangen van predi kanten tusschen 30 en 45 jaren, die voor zuil een benoeming in aanmerking wenschen te kemen of nadere inlichtingen wenschen te verkrijgen. BIJBELKENNIS! De „Schatkamer" neemt uit een Afri- kaansch blad eenige voorbeelden van slech te Bijbelkennis over: Net in die eiename van persone en plekke is vet bokke geskiet soos b.v. Joël en Pilatus was Dawid se Hoëpriesters,Nabal en Abigail was Saul se dogters, Kretonse het twee sendbriewe geskryf, die Apostele moes kies tussen Matthias en Akeldama. die Verlore Seun word verwar met Jefta, Daniël met Dawid, Felix was Koning Agrippa sy vrou Sceva was 'n eiland op die eiland Melite het die Heer die duiwels in die varkens gejaag. F.uroclydon was ou man, waar Paulus tuis gegaan het, Che rubim was Salomo sy beste arvgsman Si mei was deur 'n pyl getref, Abjathar wou nio glö aan die verlossing van Samaria en sterf veer 'hy van die kos kon eet. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2