IliruHir £riJtsdjr (inurnnt ERT Nederland en het Fascisme STRAATGEVECHTEN TE PARIJS 50 35 20 Sbonnemtntsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5090 WOENSDAG 7 FEBRUARI 1934 14e Jaargann atfomentieprijjen: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer0.22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 In strijd met den eerbied voor de Grondwet isj III. Het volksfascisme van Prof. Gerret- son noemden wij rose getint in vergelij king met andere schakeeringen van hel „Nederlandsch" fascisme. Dit wil niet zeggen, dat van principieel tegenweer niet veel werk behoeft gemaakt te wor den. Zóó is het niet. De brillante ma nier, waarop Gerretson zijn meening omschrijft, het vernuft, waarmede hij te werk gaat, zoo ook weer in zijn pas verschenen geschrift onder den titel van Koninklijk Kabinet of Dictatuur? biedt waarlijk vallen genoeg voor den argeloozen lezer. De slottirade, waarin het heet, dat weer moet komen de na tionale en anti-revolutionaire dictatuur der Oranjekroon, hetwelk „ónze consti tutie langs grondwettigen weg mogelijk maakt", zou goedgeloovige anti-revolu tionaire en christelijk-historisehe men- schen in den waan kunnen brengen, dat hier overjarig koren wordt aangeboden. Een gestudeerde lezeres stelde ons pas in een schrijven de vraag, of wij ook niet oordeelden, dat Gerretson's volksfascisme het gevaarlijkst is. Of schoon niet ontkend kan worden, dat hier een gevaar aanwezig is dit is zoo bij elke beginselafwijking stuil zelfs de redeneerkunst van Prof. Ger retson af op den inhoud van de Grond wet. Het zij toegestemd, dat dit voor dsn leider van het volksfascisme niet doorslaggevend is, gelijk hij het als volgt tot uitdrukking brengt„Ontrouw aan de grondwet, ik erken het, zou ik gsen doodzonde achten, indien zij door trouw aan het Nederlandsch beginsel geboden werd. Immers, de grondwet is slechts de zeer tijdelijke en, ondanks f.Ue herziening, zeer onvolmaakte uit drukking van dat Nederlandsche grond- racht, van welks hartelijke beleving door de natie ons zelfstandig volks bestaan afhankelijk is". Dit is wél een gevaarlijke wijze van redeneeren, en voor regeeringspersonen, die zóó curven redeneeren en niettemin hun eed wenschen af te leggen op de Grond wet, is althans in onzen gedachtengang geen plaats. En evenwel, zeker zijnde, dat elke openlijke of minder openlijke aanslag op de Grondwet hier faalt, ach ten wii dit stuk van het fascisme niet het gevaarlijkst. Natuurlijk mag ook in dezen tijd nie mand bemoeilijkt worden in het op wet tige wijze streven 'naar wijziging van de Grondwet. Een Grondwet moet aanslui ten bij den tijd, waarvoor zij heeft te dienen. Bij groote veranderingen m het structueele leven der maatschappij ont komt de Grondwet bijna nooit aan ver andering, al zijn alle waarborgen aan wezig tegen overijlde besluiten. Wan neer onze Regeering verboden heeft, dat de ambtenaren lid mogen zijn van enkele met name genoemde partijen, heeft dat natuurlijk niet de bedoeling elke gewettigde actie tot grondwetsher ziening te bemoeilijken. Wil de anti revolutionaire partij den ouden strijd hervatten voor het organisch kiesrecht wil Gerretson ruimte maken voor zijn idee van een Koninklijk kabinet; wil de Mussert-groep bepalingen scheppen tei "bekrimping van de rechten van hef par lement; willen de katholieken voor de doorwerking der corporatieve gedachte de baan vrij maken, zij allen op wettige wijze, dan moet dat recht bestaan. Anders kon immers ook nooit verande ring gebracht worden in een o. i. dwaas grondwetsartikel omtrent schadeloos stelling en pensioenrechten der Tweede Kamerleden. Alles leeft en is in een samenleving van denkende menschen immer in beweging. Maar de onwet tige weg zjj bij voorbaat afgewezen. Zelfs de schijn daartoe, meet vermeden worden. Gerretson wil in zijn Koninklijk kabinet ministers hebben, die alleen ver antwoording schuldig zijn aan de Kroon en niet ook aan de Staten-Generaal. Dit is regelrecht in strijd met de Wet, waarbij de verantwoordelijkheid van de Hoofden der Ministerieele Departemen ten is geregeld, en de rechten van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn omschreven, indien deze oordeelt dat een Minister wegens niet naleven van zijn verplichting moet worden aan geklaagd Prof. Gerretson aarzelt niet, zoowel den drager van de Kroon, als de ministers uit zijn kabinet los te maken van de Grondwet. Er is nóg een belangrijk argument Artikel II stond in ons blad van Zater dag 2 Februari. tegen dit streven van het volksfascisme. Oranje zou daardoor gebracht worden te midden van de partijtwisten, terwijl zijn plaats is hoven de, boven alle par tijen, als het middenpunt van onze na tionale eenheid. Welke verwarring zou in het volk ontstaan, wanneer bij een verkiezing een beroep zou worden ge daan op de persoonlijke meening van Oranje! Wij gelooven trouwens niet, dat de Kroon in Nederland zich ooit tot dit spel zou leenen. Zeker is het waar, dat in het verleden het Huis van Oranje zich meer dan eens geplaatst heeft naast het volk, om dit te beschermen tegen de regenten of tegen een egoïsti sche koopmansklasse, maar dan juist om de goede verhouding tusschen de standen en groepen te verkrijgen, opdat daarna vrijheid en gezag zich goed zou den kunnen verstaan. Maar niet om een Dictatuur van Oranje in het leven te roepen Als Gerretson heenwijst naar den tijd van Koning Willem I wordt daar door niet de meest aanlokkelijke periode in de aandacht terug geroepen, noch voor het staatkundig leven, noch voor maatschappelijke samenleving, noch voor de Kerk, ofschoon men volle waar deering kan hebben voor de goede be doelingen, den ijver en de vaderlands liefde van deze Oranjevorst. „Ter na volging" behoeft men niet te schtijven boven elk stuk staatkundig streven uit dit tijdperk. Mag'dan zulke Oranje-dictatuur niet gebruikt worden om uit het slop te ge raken, waarin, volgens dit volksfascis me het parlementarisme is vastgeloopen en zóó het begeerlijke twee-partijenstel sel te verkrijgen, kan ten slotte nog ge vraagd worden. Zelfs een goed doel mag niet door slechte middelen worden bereikt. Een gezond werkend twee-partjjen- stelsel is ongetwijfeld de beste basis voor een goede werking van het Parle ment. Onder elke omstandigheid kan het aangevallen kabinet dan zijn taak neerleggen en de oppositie verzoeken deze over te nemen. Van weigeren kan ook geen sprake zijn. Regeeringspartij en loyale oppositie werken aldoor aan eikaars opvoeding. Het Parlement in Engeland heeft op deze wijze zijn roem kunnen vestigen. Maar denkt nu iemand, dat in ons land met zijn groote geestelijke ver scheidenheid, het ooit mogelijk zou zijn de geheele bevolking te groepeeren in twee partijen? Begeerlijk? Zeker, maar onmogelijk. Het leven moet nu eenmaal genomen worden gelijk het is. Voor Prof. Gerretson rijzen ook hier geen moeilijkheden. Aan gewetensvrijheid wil hij niet tornen en de schoolstrijd is gestreden. Dat kan en moet zoo blijven, en dus is de toekomst zeker. Zelfs bij den grootsten geleerde komt soms de naïveteit om den hoek gluren. Denkt men nu, dat het mogelijk is in een wereld van menschen het zwijgen op te leggen aan de beginselen? De beginsel strijd zal blijven, ook al is het doenlijk, naar wii hopen, den vorm te zuiveren van ontsierende uitwassen. Er is géén land, waar 't schoolvraagstuk op zulke principieele wijze is opgelost als hier. Denkt men, dat het verkregene gehand haafd zal kunnen worden zonder dat beginselpartijen de wacht blijven be- trekken? Goedgeloovigheid zou tot diepe teleurstelling leiden. Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat belachelijke partijen-versplintering maar ongestoord door kan gaan. Ge schiedt dit wél, dan zou de omslag wel eens kunnen komen op een onbegeerde wijze. Voedsel wordt hier aangedragen voor de fascistische denkwereld, al worstelt dit fascisme hier in zijn eerste periode met dezelfde slechte Nederland sche particularistische karaktertrek. Over de corporatieve staatsidee van het volksfascisme zeggen wij hier niets. Deze is nog in studie en biedt geen hou vast. Elders is dit wel het geval, gelijk wij nader zullen zien. Het volksfascisme, gelijk het door de Corporatieve Concentratie wordt gepro pageerd, heeft, daar besluiten ivij mede ondanks het ijveren voor versterking van den Oranje-invloed een revolutio nairen inslag en behoort uit onze krin gen geen steun te ontvangen, doch dient weerstaan te worden. Een beeld van volslagen opstand. Machine geweren ratelen over de Place de la Concorde. Vele gewonden en verscheidene dooden. Daladier in een joelende Kamer. Vertrouwensvotum van een linksche meerderheid. Met gejoel is gisteren het kabónet-Daladier in de Kamer ontvangen. Toen de ministerpresident de regeerings- ïrklaring voorlas regende het bijna voort durend interrupties, zoodat de voorlezing moest geschieden met pauzen tusschen do Een homerisch gelach klonk op de ban ken der oppositie toen Daladier voorlas ,.,dat de spaarders beschermd moeten wor den". Links en rechts raakten daarop in een zóó hevig mond-gevecht, dat de communis ten van db gelegenheid gebruik konden ma ken om de internationale aan te heffen. De zitting moest even geschorst worden. Na heropening vermaande de voorzitter do Kamer kalm te blijven Maar 't' lawaai begon onmiddellijk opnieuw. Anderhalf uur had Daladier op deze manier noodig om een betrekkelijk korte regeerings- erklaring voor te lezen. En nog was een groot gedeelte daarvan onverstaanbaar ge- Daladier scheen zeer onder den indruk an de lawaaierige en vijandige ontvangst irelke hem te beurt was gevallen, toen hij om vijf uur voorstelde stechts drie van de veertien ingediende interpellaties te doen houden. De socialisten ondersteunden Daladiérs voorstel door applaus, waarin de kartelmeer derheid zich voor het eerst demonstreerde. De oppositie-man Franklin-Bouillon kreeg dan het woord en protesteerde tegen de be knotting van het interpellatie-rec.it en de fascistische methoden" waartoe Daladier zijn toevlucht nam. Daladier stelde dan onmiddellijk de ver trouwenskwestie. En wat dan gebeurde is heel merkwaardig voor de Fransche Kamer: met 300 tegen 217 stemmen werd het voor stel om het debat van de volksvertegenwoor digig ng te smoren aangenomen. Het was een linksche meerderheid die dit on-demo- cratisch besluit nam! Voorzitter Bouisson zeide niettemin, dat de Kamer het recht behield om nog andera interpellaties aan de aangenomene toe te voegen. Léon Blum, de socialisten-leider, had toen den inval om voor te stellen, dat de inter pol lanten het onderling eens zouden wor den over de te houden interpellaties. En hij sprak onder applaus der rechterzijde, wat niet erg prettig was voor de socialisten. Het lijmen van Blum hielp echter niet. Vallat vroeg nu weer alle interpellaties te laten doorgaan. En dat gaf Daladier aanleiding om te oschen dat thans alle interpellaties gewei gerd zouden worden. Hij stelde opnieuw de kwestie van vertrouwen. Kort applaus bij de linkerzijde. „Dictatuur!" riep de rechterzijde en begon te fluiten, met de deksels der lessenaars te slaan en te joelen. Tardieu probeert te spreken, maar de linkschen beletten hem dat n_et -een oorver- donvend gehuil. Ondor een geweldig lawaai wordt de zit ting geschorst. Na hervattng der zitting houdt Tardieu een korte, krachtige rede tegen de schen ding van de republikeinsche vrijheden. Hij valt Daladiiar persoonlijk aan en merkt vlijmscherp op, dat deze acht dagen gele den nog niet wist of hij met rechts of met links zou regeeren. Te half zeven heeft men het zoover ge bracht, dat de stemming over de kwestie van vertrouwen opnieuw kan plaats hebben. De stemming duurde drie kwartier en had tot uitslag, dat de regeering thans met 360 tegen 220 stemmen in de meerderdiheid bleef. In den Senaat In den Senaat heeft Penacier de regeerin-gs verklaring voorgelezen. Hij werd van links toegejuicht en van de rechterzijde en uit het centrum met ironische uitroepen onder broken. Daarna werd de zitting verdaagd. Terwijl in de Kamer de regeering-Daladier zich tegen de obstinate oppositie verweerde, bood de omgeving der Kamergebouwen een revolutionairen aanblik. De toegangswegen tot de Kamer waren door talrijke sterke politie-afdeelingen af gezet Op de Place de la Concorde manifesteerde een opgewonden menschenmenigte. De republikeinsche Garde te paard had de handen vol met weric om de manifestanten terug en uiteen te drijven. De volksmassa he>t zich echter niet bedwin gen. Integendeel door de paarden op te ja gen dreef zij de ruiters terug. De oproermakers hielden een passeeren- de autobus aan en staken hem in brand. Het was een schouwspel, dat ertoe mee werkte om een ware revolutie-sfeer te schep Even later werd nog een autobus in vlam men gezet De massa golfde heen en weer, al vech tende met de handhavers van die orde. In de Rue Royale rukten honderden „Francisten" in massahorde op, roepend: „Leve het leger, leve Chiappe!" In die breede straat, welke de Tuflerieën met de Place de l'Opera verbindt, werd he vig gevochten, evenals op de Place de i' Opera zelf, waar de men gte tegen de po litie slag leverde onder de leus: „Leve hel leger, weg met de dieven! leve Chiappe! Uren achtereen duurde de strijd, waarin nu de politie en dan weer de volksmassa aan de winnende hand was. Er werd met scherven van flesschen en met steenen naar de politie gegooid en met alle vooi-werpen die men maar in handen kon krijgen. Pog.ngen werden gedaan om optochten te formeeren en als deze, na herhaalde som maties der politie, niet uiteengingen vuurde de gewapende macht.- Hoewel er in hoofd zaak in de lucht geschoten werd, bleef het daar niet bij. Gewonden weiden weggedragen en later in den avond bleek, dat niet slechts het aan tal gewonden zeer hoog was, maar dat er ook verscheiden dooden te betreuren vielen Vastbesloten bleek de revolutionaire mas sa om groote vernielingen aan te richten. Er werd een poging gedaan om het mi nisterie van marine aan te steken. Voor de deuren werden vuren aangelegd. De brand weer greep echter tijdig in. Autobussen werden door de razenden aan gegrepen, omgeworpen en vernield. De Jeunesse Patriotique en oudstrijders for meerden een optocht voor het stadhuis en rukten van daar langs de Seine naa Champs Elysées op, en bereikten, na telkens uiiteen geslagen te zijn, de Quai d' Orsay. De studenten, die reeds om zes uur met de Jeunesce socialiste in het Quartier Latin slag hadden geleverd, vereenigden zich h ter met de aanhangers der Action Francai' en drongen eveneens tot in de omgevin Ier Kamer door. Men ha*. het er blijkbaar op gemunt met geweld de Kamergebouwen binnen te drin gen. In de plantsoenen van de Champs Elysees werd van boom tot boom met de politie gevochten, die herhaaldelijk hot onderspit moest delven. Een der gemeenteraadsleden, die aan het hoofd van den stoet der manifestanten ging werd bij de sterke politieyersperring, na bij het Palais Bourbon neergeslagen en bloe dend opgenomen. Woedend hierover trachtte de menigte de „stelling' onder den voet te loopen. Mas» leden der mobiele garde trokken hun revo. vers en een vrouw en tal van mannen vie len getroffen door schoten op den grond. De manifestanten raakten hierdoor even in verwarring. Doch thans trokken zij met een anderen stoet naar en over den boula ard Germain, roepend: „Wraak over onze dooden!" Nader is gebleken, dat bij de gevech ten op de „Place de la Concorde", toen de politie hevig in het nauw gebracht werd, door de trompetters alarm is geblazen en toen de manifestanten niet terugweken, met machinegeweren in de lucht is geschoten, waarbij ko gels sloegen tegen het hotel Gul Ion. Een vrouw die zich aan een van de vensters bevond om naar de gevech ten te kijken, kreeg een kogel in het hoofd. Niet alleen door de cavalerie maar ook door de menschenmenigte werden charges ondernomen. De Parijsche gemeenteraadsleden Sereni, de Pressac en Bernard bevinden zich onde'' de gewonden. Ook de communisten nemen aan de be- toogihg deel. Bij het Gare du Nord hebben zij slag geleverd met een groot aantal agenten. Zij werden echter teruggeslagen. In de Rue Réaumur hebben communisten 3 levensmiddelenmagazijnen geplunderd. De dooden en gewonden Gisteravond laat liep het gerucht, dat er reeds 16 dooden bekend waren. De officieele opgave te middernacht sprak van drie dooden en 200 gewonden onder de betoo- gers en tachtig gewonden onder de politie. Het aantal dooden werd echter hooger ge schat dan de officieele opgaaf meedeelt. Na den slag Om kwart voor twaalf was de Place de U Concorde geheel ontruimd. Bij den muur 'an den tuin der Tuilerieën brandden u.t- gerukte boomen. Het lag overal vol van alle mogelijke puin, lantaarnpalen, uitge rukte boomen, weggetrokken banken enz. Alle toegangswegen naar de Kamer werden door politietroepen verdedigd. De brugge- hoofden zijn met vrachtauto's gebarrica deerd, waarachter een aanzienlijke orde dienst wordt onderhouden. Het geweld der betoogingen scheen te middernacht af te nemen. Verklaring van Daladier Om kwart voor twaalf heeft Daladier voor de pers de volgende verklaring afgelegd: De oproep tot rust en koelbloedigheid, welke de regeering vanmorgen vroeg in de pers heeft uitgevaardigd, is door de voor malige oudstrijders gevolgd, die geweigerd hebben, zich bij beroepsopruiers aan te slui ten. Daarentegen hebben bepaalde patriot tische vereenigingen steeds weer naar op stand gestreefd en naar een gewelddadigen strijd tegen het republikeinsche regiem zijn met messen en revolvers tegen de regee ring opgetreden. De republikeinsche garde en de bereden garde zijn overvallen. Aan den kant der verdedigers van de orde zijn talrijke beambten gewond. Door de identificatie van de gear resteerde betoogers is het bewijs gele verd, dat het een gewapenden aanslag op de veiligheid van den staat gold. Dank zij de rust en koelbloedigheid van de bewaarders van de orde zijn deze aan vallen afgeslagen en de onruststichters heb ben hun doel niet bereikt. Terstond zijn do noodige maatregelen genomen, om iedere poging te fnuiken. De regeering is zich ha ren plicht tegenover het land, de onle ei de vrijheid bewust. Zij is besloten, met allo middelen, die de wet haar toekent, de ve ligheid van de bevolking en de onafhanki lijkheid van het republikeinsche regiem te verzekeren. Zij rekent voor de ondersteuning bij al deze takken op de medewerking van het Fransche volk, dat er verre van is voor de aanspraken van een minderheid te buigen en vastbesloten is vast te houden aan zijn vrije instel lingen. DALADIÉRS REGEERINGSVERKLARING Wij hebben nog slechts melding gemaakt van het verloop der Kamerzitting, niet van den inhoud der regeeringsverklaring zelf. Zij begint met over de schandalen te spre ken, die het werk der Kamer belemmeren en het land demoraliseeren. Wij zullen, zegt Daladiérs regeering uit deze bedorven atmosfeer weten vrij te maken. De rogeering vraagt een onderzoe- kingsconmiissie en zal wetten voorstellen tot krachtdadige bescherming der spaarders. Als de begrooting is afgehandeld, moeten maatregelen genomen worden ter bestrij ding van de werkloosheid en bevordering van het economisch leven. De handelsbalans moet verbeterd door een politiek van wederkeerige verdragen. Oude en gecompliceerde bestuursraetliodon moeten door een modern apparaat vervan gen worden De afgevaardigden, die het rechtstreek- sche contact met het volk, dat hen gekozen heeft, niet verloren hebben, kennen het lij den en de onrust en de verwachtingen vat» de nijvere, onder crisis lijdende, bevolking; zij heerschen in alle provincies. Kan ik dan aannemen, zonder u onrecht te doen, dat gij tweedracht en gepassioneer- den strijd verkiest boven de vervulling van NU goedkooper! Ütr Voornaamste Nieuws* Blz. 1 HEVIGE STRAATGEVECHTEN TUS SCHEN BETOOGERS EN POLITIE TE PARIJS. EEN AANTAL DOODEN, WAAR OVER DE OPGAVEN VERSCHILLEN EN VERSCHEIDENE HONDERDEN GEWONDEN IN EEN BUITENGEWOON RUMOERIGE KAMERZITTING KRIJGT DE NIEUWE REGEERING-DALADIER EEN VERTROU WENSVOTUM VAN DE KARTEL-MEER DERHEID. Naar Parijs is een delegade vertrokken tot het voeren van besprekingen betreffende de economi sche betrekkingen tusschen Nederland en Frankrijk, Blz. 3. Een K.L.M.-vliegtuig uit Parijs, dat goud uit Parijs naar Rotterdam vervoerde heeft een nood- Tegen de verdachten inzake het organise er en van het Straperlo-spel te Scheveningen is 2000 boete geëischt, subs. 200 dagen hechtenis. De studenten, die in verbaijd met het ongeval bij de ontgroening te Utrecht, terecht stonden, zijn vrijgesproken. De Eerste Kamer heeft gisteravond vergaderd. De besprekingen tusschen Nederland en Belgic hebben geleid tot een overeenkomst tot regeling van de handelsbetrekkingen tusschen beide landen. Blz. 10 Het goudverlies van de Nederlandsche Bank heeft in de afgeloopen week slechts 27,2 millioen bedragen. Een Petroleum-Industrie op Nieuw Gunea? 20 Korting op alle wasch- en verfprijzen P A L T H E den plicht, waartoe het Fransche volk u opdracht gaf? Schandalen gaan voorbij, de moeilijke problemen blijven, en wil de republiek zich handhaven, dan zal zij die problemen tot een oplossing moeten brengen. Tegenover het onrustige en verdeelde Europa zullen wij opnieuw bevestigen on zen wil tot vrede en veiligheid. Onze buiten- landsche politiek kan in twee woorden wor den samengevat: internationale samenwer king en nationale verdediging. Wij zullen trouw blijven aan den Volken bond, trouw aan onze vrienden. In het bewustzijn, dat Frankrijk te duide lijke bewijzen van zijn vredelievendheid heeft gegeven, dan dat het 't oordeel der volkeren te vreezen zoü hebben, zullen wij, noch uit verblindheid, noch uit zwakheid de verantwoordelijkheid op ons nemen, ons land met gansch Europa in een nieuwe ca tastrophe te laten wegglijden. De vrede is een ideaal. Maar het is niet voldoende, slechts wenschen te formuieeren in de richting van dat ideaal: men moet dat ideaal verwezenlijken met eerlijke, rnidcle- len, niet in ijdelen schijn, noch met ge vaarlijke dubbelzinnigheid. Voor dit werk heeft de regeering een meerderheid noodig. De regeering doet der halve een beroep op het souvereine parle ment, om het vertrouwen te herstellen, het regime te verdedigen, de wet en het parle ment, dat de wetten maakt, naar buiten weer te doen eerbiedigen. In moeilijke tijden hebben onze groote voorvaderen de energie gehad, de democratische orde te handhaven. Thans moeten de vereenigde republi keinen hun voorbeeld volgen, indien zij de welvaart willen verzekeren van een der weinige nog in vrijheid ge regeerde landen. Op hun eensgezind heid doe ik een beroep in het belang van het vaderland". Anarchistische moordplannen Van de zijde der Parijsche politie wordt meegedeeld, dat gistemamiddag om drie uur inspecteurs van den veiligheidsdienst in het ministerie van huitcnlamN-rhe znkon een man hebben aangehouden, dio zich op verdachte wijze bevond in de buurt van da (Zie vervolg blz. 2)

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1