DINSDAG 6 FEBRUARI 1934 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND Daladiers maatregelen Gedeeltelijk ongedaan gemaakt Meerderheid in Kamer en Senaat verwacht Parijs nog steeds in fellei spanning De plompe benoerainiren, die Daladiers kabinet heeft gedaan, zijn voor een deel al weer ingetrokken. Chiappe, de gewezen politiechef van Pa rijs, wil niet naar Marokko gedirigeerd wor den. Daarom heeft de regeering maar be sloten Ponset toch maar als resident-gene raal van die kolonie te handhaven. De man is er trouwens nog maar een goede drie maanden. Ook de vervanging van den ijverigen ad ministrateur van de Comedie Frangaise Fabre, door den politiechef Thomé van de Surété generaal gaat niet door. Het ontslag van Fabre, dat in den schouwburg zoovee) verstoordheid heeft gewekt is ingetrokken en voor Thomé is een ander baantje, een diplomatiek, in de maak. Wat er met Thome gebeurt, schijnt ove rlgens weinig indruk te maken. Hij schijnt in elk geval een ietwat duistere rol te hel)- ben gespeeld in de Stavisky-zwendelzaak. Maar het aan den dijk zetten van Chiap pe schijnt volkomen onverdiend te zijn en wordt nog altijd verklaard uit Daladiers poging om mede hierdoor de socialisten voor zijn regeering te winnen. De socialisten beweren, in Chiappe den man van de rechtsche staatsgreep te zien en wilden hem daarom kwijt Léon Blum beweert nu wel, dat Daladier met niemand overleg heeft gepleegd over het aan Chiappe te geven ontslag maar hij gaf toe, dat deze maatregel wèl van invloed zal kunnen zijn op de houding der sodalis- Het ontbreekt Chiappe inmiddels niet aan menschen. die het voor hem opnemen. Twee duizend oud-«trijders hebben gister avond reeds op de Place de la Concorde voor hem gemanifesteerd. Twee en dertig Parijsche volksvertegen woordigers protesteeren bij de regeering te gen het ontslag van Chiappe en weigeren aan het banket te verschijnen, dat de stad Parijs Donderdagavond aan den president der republiek en de regeering zal aanbie den op het Parijsche stadhuis. De n^erderheid der Parijsche gemeente- raadsleden heeft een manifest gericht tot de burgerij, om waardig tegen de regee- ringsmaatregelen te protesteeren. Er is zelfs sprake van Chiappe een Kamerzetel aan te bieden. De zoo plomp afgezette politiechef heeft zelf aan minister-president Daladier een schrijven .SSfifht, waarin hij zijn verbazing te kennen geeft over zijn plotselinge afzet ting. De minister-president en de minister van binnenlandsche zaken hadden- hem nog slechts enkele dagen, de laatste zelfs nog geen 24 uur geleden, de verzekering van hun achting gegeven, zoodat hij niet kon vermoeden, dat het hun voornemen was hem af te zetten. In datzelfde schrijven weigert Chiappe den post in Marokko te aanvaarden omdat daaruit wantrouwen tegen hem blijkt. De bittere inhoud van de pil scheen te erg door het verguldsel heen. Heden zou Daladier voor de Kamer ver schijnen. Men verwacht, dat hij een flinke meerderheid zal krijgen nu hij de socialis ten aan zich verbonden heeft. Ook de in meerderheid linksche senaat moet hem wélgezind zijn. Dat zal dus wel in orde komen. Toch ligt het voor de hand, dat de Kamer zitting een bewogen karakter zal dragen. En hoe zal Parijs zich intusschen hou den? Daladiers kabinet heeft op alles gere kend. Voor de handhaving van de orde buiten liet parlement zijn de noodige maatregelen getroffen. Volgens de „Liberté" zou het z.g. plan tot verhindering van onlusten, dat vier jaar geleden op initiatief van den thans af- gezetten Parijschen politie-prefect Chiappe is uitgewerkt, toegepast worden. Het gehee le Parijsche garnizoen wordt volgens dit plan georganiseerd en Parijs in verschillen de sectors verdeeld, die ieder onder bevel van een Overste komen. De troepen worden op de belangrijkste strategische punten ge reed gehouden en de Garde Républicaine wordt door Infanterie versterkt Het kwaad zit niet in de staats instellingen maar in de personen lu een beschouwing over de gebeurtenis sen der laatste dagen te Parijs zegt de cor respondent der „Msb." te Parijs: Het kwaad zit niet in de staatsinstellin gen, maar in de personen en de personen dio 't lr.nd beheerschen zijn de gevangenen van eiN» geheime macht, die een ander doel dan het landsbelang heeft. Zelfs met een aantal deputés door een enquête-commissie te. doen uitkleeden, wordt de Fransche poli tiek niet gezuiverd. Zoolang er een geheime staat in den staat is, in wiens greep de re- geeringsmeerderheid tot een groep marion- nétten van de geheime genootschappen wordt gemaakt, zoo lang de staatsorganen op alle belangrijke posten bezet zijn. niet door onafhankelijke en slechts de gemeen schap dienende magistraten, ambtenaren, enz., maar door de zetbazen van de loge, die van het geheime genootschap onverbidde lijke en onafwijsbare lastgevingen ontvan gen en onderling gedwongen zijn een kame raadschap te onderhouden, waarin ul wat op de gemeenschap parasiteert, gemakke lijk binnendringt, zee lang zal de staats macht niet de dienaresse \an het algemeen belang kunnen zijn en de corruptie ongc- fitrait kunnen blijven. De betoogingen van gisteravond PARUS. 6 Februari. Gisteravond hebben «énige duizenden leden van de frontstrij ders-organisatie Croix de feu drie pogingen gedaan om het ministerie van binnenland sche zaken binnen te dringen, dat echter door een sterke politiemacht werd be schermd. Het commando was in handen «■•en den nieuwen prefect van politie zelf. De eerste aanval deden de betoogers op de Place Blauvais, dlch bij de inrit van het ministerie. Bereden politie veegde het plein schoon, waarop de oud-strijders zich verza melden in de zijstraten, eh na een tweede vergeefsche poging om door de politie-afzet- ling heen te dringen, naar de Place de l'F.toile trokken en bij het graf van den on bekenden soldaat een betooging hielden. Vervolgens trokken zij nogmaals naar het ministerie van Binnenlandsche Zaken, doch moesten opnieuw onverrichterzake aftrek ken, aangezien inmiddels politieversterking was gearriveerd. Tien personen werden gearresteerd en een aantal personen, w.o. eenige politie-agenten en het blinde Kamerlid Scarpini liepen lichte verwondingen op. Tijdens een charge sloeg een politie ruiter met zijn. sabel de vlaggestok van het vaandel der oud-strijders in tweeën. De agent werd door de woe dende menigte van zijn paard gehaald en gedwongen voor het ontwijde vaan del te knielen. De president der oud-frontstrijdersvereeni ging heeft in een brief aan den president der Republiek teg endit incident geprotes teerd. Troepenversterkingen naar Parijs Het Kabinet komt hedenmorgen voor de hervatting der Parlementaire zitting we' onder buitengewone omstandigheden bijeen. De „Petit Farisien" bevestigt het door het Mii ir-terie van Binnenlandsche Zaken ge dementeerde bericht, dat niet slechts de geheele Parijsche politie en het ge- ht-ele garnizoen geconsigneerd zijn, d> ch dat gister in den loop van den dag ook troepen uit andere garnizoe nen in de hoofdstad zijn aangekomen. Aan de voor hedenavond aangekondigde demonstraties zullen ook verschillende sa menwerkende studentenorganisaties deel nemen. De Parijsche gemeenteraad heeft gister geprotesteerd tegen het ontslag •van den prefect van politie Chiappe co overwogen een straat naar Chiappe ou naar zijn eveneens afgetreden ainbtgcnooi Renair te noemen. Het gevil-Cliiappe zal bij de debat ten in de Kamer, waarvoor reeds tl-nns achttien Interpellaties zijn aan- gevraago, door de oppositie rijkelijk worden uitgebuit. Zelfs de rechtsche pers ziet echter in. dat de hegcering waarschijnlijk over oen niet geringe meerderheid zal kunnen beschik ken, d:e op ruim 320 stemmen wordt ge schat. De socialisten hebben nog niet definitief hun standpunt bepaald, doch zij zullen bij monde van Léon Blum de verklaring afleg gen, dat de door de regeering-Daladier ge troffen maatregelen aanleiding voor de so cialisten zijn om hun tot nog toe vijandige houding te laten varen. Onder deze omstandigheden zal minister president Daladier, die de debatten wil rek ken tot het moment van een definitieve be slissing bij zijn regeeringsverklaring reke ning moeten houden met het standpunt dr-.r socialisten ten aanzien van verschillende kwesties. De regeeringsverklaring zal zeer kort zijn. Zij zal o.a. handelen over het herstel van het gezag en het vertrouwen als noodzake lijke voorwaarde voor het succes der Fran sche buitenlandsche politiek, van welker tot nog toe gevolgde richtlijnen de regee ring niet wenscht af te wijken. De pers is het er vrijwel eenparig over eens, dat het kabinet in het komende Ka merdebat een glansrijke overwinning zal behalen, doch omtrent de vraag of de regee- ring-Daladier een lang leven zal zijn bescho ren, loopen de meeningen uiteen. De linksche bladen zien mogelijkheden voor een sterke linksche regeering, waarin de bladen van de rechtsche oppositie bijna niets anders zien dan een dictatuur van links, die men zoo snel mogelijk wil doeu verdwijnen. Le Solr schrijft zeer wel te weten, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken, F rot, openlijk erover spreekt Parijs, wanneer het zich weerspannig toont, in staat van beleg te verklaren en de pers onder censuur te stellen. DREIGENDE BURGEROORLOG IN SPANJE? FELLE REDE VAN PR1ETO De socialistische leiders ontplooien In geheel Spanje een krachtige activiteit, tal van vergaderin gen worden gehouden. In Madrid verklaarde in een dezer vergaderingen de socialistische oud-minister Prleto. dat ingeval ten behoeve van de vestiging den soclalistischen staat geweld moest worden toegepast het proletariaat zonder bedenken naar wapenen moest grijpen en zou grijpen. Terwijl de regeering het uitzenden van deze cialistischc redevoeringen door de radio tolereert zijn de uitzendingen van' redevoeringen van recht sche politic) eenige malen verhinderd door daden van sabotage. Verschillende bladen spreken reeds van de c gelijkheid eener voor de deur staande revolutie een dreigenden burgeroorlog, wanneer de regee ring niet onmiddellijk energieke maatregelen neemt. Een regeeringscrisis te wachten? een ontvangst van persvertegenwoordigers liet de minister van binnenlandsche zaken heden doorschemeren, dat binnen de regeering groote _jeeningsverschillen bestaan. Drie ministers zouden niet accoord gaan met den gematigden door de rechtsche partijen ingeslagen koers-Lerroux. Zll eischen de vorming van een linksche regeering, zoc ncodlg zelfs met ontbinding van het parlement. D' bladen van alle richtingen houden een regeerings crisis voor onvermijdelijk. DOODSTRAF VOOR COMMUNISTISCHE PROPAGANDA IN LEGER EN \UAX>T De sedert 1929 in Japan bestaande wet tot be strijd ng van communistische propaganda is aange vuld met een nieuwe bepaling volgens we''-e munistische propaganda bij bet leger en de vloot met den dood gestraft kan worden. Deze bej.a'ing treedt oer April a.s. In werking. DOLLFUSS GEMACHTIGD TOT STAPPEN TE GENEVE Gisterochtend is het Ocstenrijkeche kabi net, onder voorzitterschap van bondskanse lier Dr Dollfuss, bijeengekomen, in een bui tengewonen ministerraad, met als eenis agenda-punt: het DiLtech-Oostenrijkech conflict. Na beraadslagingen, welke meer dan vijf uur hebben ged urd, heeft de regeering be sloten, bondskanselier Dollfuss te machti gen. stappen te doen tot voorbere'ding van een beroep op den Volkenbond in het Du. I sch-Oostenrijksch conflict Aan den bondskanselier wordt het over gelaten. tijdstip en wijze, waarop de dé marche zal worden ondernomen, vast te stellen. Een te xoren gepubliceerd beridht uit Wee- nen zegt, dat er aanvankelijk vrij gro.ita meenings velschillen in het kabinet best jo den over de verder te volgen procedure. Terwijl de loden, die het dichtst bij de Heimwehren staan, een onmiddellijk beroep on den Volkenbond verlangden, wensihten de Christelijk-Socialen eerst Engeland, Frankrijk en Italië al6 ondeiteekenaare van het Geneefeohe protocol van 1929 te raad plegen. In verband met het laatste moet men dus vermoedelijk de volgende mededeeling lezen: Men meent te weten, dat het Duitsch- Ocstenrijiksch conflict nog niet terstond voor len Raad van den Volkenbond gebracht zal worden, doch de Oostenrijksche regeering voorloopig nog de besprekingen met Rome. Parijs en Londen zaïl voortzetten. Een ander bericht meldt echter, dat Doll fuss reeds een telegram aan den Oostenrijk- sohen vertegenwoordiiger te Genève heeft gezonden, om Avenol, den secretaris-generaal van den Volkenbond, op de hoogte te brengen. Ook aan den I'oolschen minister van bui tenlandsche zaken, die voorzitter van den Raad van den Volkenbond is, zou de bonds kanselier een telegram gezonden hebben. Engelsche bezwaren? De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" maakt melding van het door Dollfuss gedurende het week-end ge zochte contact met de ministeries van bui tenlandsche zaken te Londen, Parijs en Rome en zegt: De Britsche regeering zal Oostenrijk bij een beroep qp den Volken bond niets in den weg leggen, aangezien Oostenrijk ongetwijfeld het recht daartoe heeft. Wel vraagt men zich te Londen en Rome af, of het huidige oogenblik wol ge schikt is voor een dergelijke procedure. Sir John Simon heeft op een vraag in het Lagerhuis geantwoord, dat zijn verklaring van 21 Dec. jl. nog 6teeds de politiek der Britsohe regeering weergeeft, welke, aldus Simcn, den toestand in Oostenrijk met de grootste oplettendheid vo'igt. In antwoord op een vraag van Austen Ghamberlain zeide Simon, dat hij geen ver dere verklaringen kon afleggen, omdat de Oostenrijksche regeering bezig is, het Duit- eche antwoord op haar démarohe te Berlijn te onderzoeken. In 6 maanden pijnen geheel verdwenen Ongevraagd komen de brieven binnen, die- steeds weer bewijzen, dat rheumatiek voor Kruschen Salts rao:-t wijken. Uit onder staand schrijven van Mejuffrouw F. P. E. te Ledden blijkt tevens, hoe belangrijk hel is, cm met Kruschen Salts door te zetten, leer het een bijzonder hardnekkige rhoumatiek betreft. Mej. E. schrijft ons o.a.: JHet was een geval van zware rheimatische pijn. Ik wist geen raad meer. Het was zelfs zoo erg dat ik mijn werk niet meer kon doen, maar het gebruik van Kruschen Salts heeft mij geheel van mijn zware reumati sche pijnen afgeholpen. In 6 maanden was de pijn verdwenen. Steeds zal ik doorgaan, Kruschen Salts te gebruiken, hoewol ik met zekerheid kan zeggen, dat ik voorgoed van de pijn af ben." Mej .F. P. E. te L. Rheumatiek wordt veroorzaakt door on voldoende werking der Inwendige organen; een toestand waarvan de lijder zich zelclen •bewust is. Maar het wordt een ongemerkte ophooping van afvalproducten en eën daar mee gepaard gaande vorming van stoffen, drie schadelijk zijn voor den geheelen ge zondheidstoestand. En deze stoffen onder mijnen het geheole gestel- Kruschen Salts is het natuurlijke recept tot behoud van een inwendige zuiverheid. De zes zouten in Kruschen sporen nieren en ingewanden aan tot gemakkelijke, geregel de working. II wordt dus inwendig vrij ge houden van alle onzuiverheden, welke, in dien zij zioh kunnen ophoopen, ongetwijfeld het peil uwer gezondheid zullen verlagen. De .kleine dagel-ijiksche dosis" Kruschen voorkomt dit, Want do zes verschillende zouten in Krusdhen verhoogen de werking der afvoerorganen, verschaffen u nieuwe levenslust Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten h 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbe grepen. Stralende gezondheio voor één cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amster dam, voorkomt (Adv.) DE SPANNING IN OOSTENRIJK EISCHEN EN DREIGEMENTEN De Heimwehr in Tirol De Burgerwacht of Heimwehr in Oostenrijk, die zich weliswaar achter het beleid van den bonds kanselier-dictator Dollfuss schaart, maar tevens de rol speelt van aandrijver achter diens bewind voering. is in Tirol bijzonder sterk. Zoo is het te verklaren, dat ze onder den druk der Heimwehren in Tirol tot instelling van autoritaire commissie inplaats van de landsregee- rig Is overgegaan en dat aan de z.g. „Bezirksman- schaften" vertrouwenslieden der Heimwehr zijn toegevoegd. Verder heeft Starhemberg geëischt, dat de poli tieke partijen ontbonden zullen worden en reeds wordt een opmarsch naar Innsbruck aangekondigd om dezen eisch kracht bi) te zetten. Door de eischen van de Heimwehr Is de regee ring Dollfuss opnieuw in een moeilijk? positie ge- Tegenover dit optreden stellen de partijen zich te weer. Zoo heeft de Landeshauptmann Neder-Oostenrijk. Reither. in 'n rede voor Kaïholieken volksbond verklaard, dat de christelljk- sociale partij zich van haar plaats onder de niet zal laten verdrijven. Uit Innsbruck wordt gemeld: Men neemt dat de Heimwehr In Tirol thans spoedig tot mobilisatie zal overgaan. Starhemberg verklaarde dat de mobilisatie van Heimwehr geen opstandige beweging is. wel zal de Heimwehr haar steun bondkanselier Dollfuss laten afhangen var houding, welke Dollfuss tegenover de politieke partijen zal aannemen. DOODENDE LAWINE OP CORSICA 39 DOODEN Een lawine heeft verscheidene huizen In bet dorp Ortlporio in het arrondissement Bestia ver nield. Het aantal slachioffers bedraagt 39. Het dorp jt op een hoogte van 600 M. De reddingswerk zaamheden. waaraan ook wordt deelgenomen door afdeellng. samengesteld door den Italiaanschen consul, zijn zeer moeilijk, daar de sneeuw op eenige plaatsen 4 tot 5 M. hoog ligt. 10 Huizen zijn door - sneeuwmassa's bedolven. Het dorp Bisichl. waar reeds in 1931 vrees be stond voor een aardverschuiving, is wegens gevaar bedolven te raken, door de bewoners ontruimd. EEN PAAR CIJFERS SLECHTS.... Ui) Boston: Het Hulpcomité tot Leniging van den Wereldnood te Boston publiceert de volgende cijfers over het afgeloopen jaar: In de geheele wereld door honger gestor ven 2,4 m-illioen menschen, door zelfjnoord (uit nood) 1,2 millioen menschen. Vernietigd werden: om de goederen op prijs te houden 2,5 millioen k.g. suiker: 400.000 wagons graan, 144.000 wagons rijst, 267.000 zakken koffie, 1,4 mill. k.g. vleesch Het comité verklaart, dat de vernietigde levensmiddelen voldoende zouden zijd ge weest om tweederde gedeelte van de ver hongerden te reddenl DE OP DE VLUCHT DOODGESCHOTEN COMMUNISTEN Communiqué van de EKKI. Volgens een bericht uit Moskou heeft het pre- sidius van de E.K.K.I. een communiqué gepubli ceerd. waa. i het mededeelt, dat „de K.P.D. en het geheele Duitsche proletariaat een ernstig verlies heft geleden door „den brutalen moord van de fascisdsche regeering op Jobann Schober (7) cretaris van de Duitsche commun shsc'ne partij de leden dezer partij Steinfurt. Sc'ioenha Schwartz. Het presidium condoleert de families der vennoorden. Lichte spot Het Japansdhe ministerie van buitenland sche zaken weigerde zich uit te laten over de redevoering die de Russische Volkscom missaris van Oorlog VVorosjilow voor het Partijcongres dor Russische Communistische Partij heelt gehouden. Een hoog geplaatst ambtenaar gaf als zijn persoonlijken indruk na een langdurig verblijf te Moskou als kan selier der Japansche ambassade aldaar: „Hoe meer cb Russen spreken hoe minder zij zijn voorbereid. De Russische leiders maken blijkbaar groote drukte, omdat zij overtuigd zijn dat Japan niet de bedoeling te vochten. Wanneer zij het stilzwij gen bewaarden, zou Japan zich misschien ongerust moeten maken." En hij voegde er aan toe: „Hot is voor Japan beter te zwijgen en voorbereid te zijn op een aanval van Rusland". TIROOLSCHE HEIMWEHREN BEZETTEN DE SOC-DEM. „VOLKSZEITUNG" Tiroolsche Heimwehren hebben gistemio-gen het gebouw van de sodaal-democratlsche „Voikszel- tung" te Innsbruck bezet. De directie var bedrijf riep onmiddellijk dé hulp van de pol'tie onmiddellijke ontruiming van het gebov door de Heimwehren verlangde. Het gebouw wordt sedert dien door de politie bewaakt. De Heimwehren schijnen het gebouw bezet te hebben om publicatie van een sociaal-democrati sche oproep aan de arbeiders te verhinderen. GÜNTHER DEHN. Prof. dr. Gi?nther Déhn te Halle ls thans definitief uit den Duitschen staatsdienst ontslagen. Prof. Gtinther Dehn verwierl door zijn arbeid onder de Christen-studen ten groote bekendheid, kwam echter als pa cifist met het nieuwe Duitschland in bot- TWEE PAARDENSLEDEN DOOR HET IJS GEZAKT Twee sleden met zes personen er in zijn bij het overtrekken van de bevroren rivier Ceage in Bessarabiê door het ijs gezakt. Alle inzittenden verdronken. In de eerste slede be vonden zich twee zusters met hun echtgenoo ten. Een der vrouwen had een kind in de armen, dat juist gedoopt was. In de tweede slede zat de vader van beide vrouwen. Toen de eerste slede op de rivier kwam brak het ijs en paarden en menschen schoven onder water. De moeder had de tegenwoordigheid van geest het in een dikke pels gewikkelde kind op het ijs te werpen. De grootvader probeerde het kind te redden, doch toen het kind door hem gered was zakten beiden door het ijs. ZINOWJEW ERKENT ZIJN FOUTEN- In de zitting van gisteren van het party- congres in Moskou heeft de voormalige voor zitter van de communistische internationale Zinowjew een verklaring afgelegd, waarin hy de partij verzocht hem zyn fouten te verge ven. Hij zal van nu af aan weer voor de partij werken met dezelfde energie, waarmede hij indertijd de oppositie heeft opgebouwd. Deze oppositie wil hy met alle kracht ver nielen, aangezien hij heeft ingezien, dat iedere opositie, een groot gevaar beteeker.t voor het bestaan van den socialistischen staat en hij wil de partij het bewy's leveren van trouw haar leider Stalin. Schoolnieuws. ACADEMISCHE EXAMENS TECHN. HOOGESCHOOL TE DELFT Gesl Electróteóhnlek: tngen. ex.. de heeren P Both t Zevenaar. H W la ltlvlère te Dordrecht. C H Mo rel te Hilversum. M H Rubens te Bonn en 1 Scheeros te Den Haag. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl Rechtswetenschap: doet. ex.. de heeren J. C. Moultln, Den Haag. G. R. G. van Kwlndere Groningen en M B v d Werk. Don Haag Indisch Recht: doet. ex.. de heer J. Bh Den Haag; cand. ex., de heer K F R Jam i Hai Gen- ïskunde: doet. ex., de heer H. Nou- GEM. UNIVERSITEIT TE AM8TKRDAM. Gesl. Handelswetenschappen, cand. ex.. de heer A- van Seventer en mevr J A HoolwerfKoch. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Ge slaagd: Godgeleerdheid: kerkel. vooro. ex.. d< heeren W. J. Holzschorer en W. van Griet- huysen. R.-K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Gesl. Klass. Letteren: doet ex. de heer W. C var Gestel te Tilburg. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Ges* Geneeskunde: doet. ex.. de heer A L C Schmld' Godgeleerdheid: cand ex.. de heeren M C Groenewoud en H. Engelsma. z EXAMENS MACHINIST VINDT U OOK NIET P Zoo vanzelfsprekend als 1 et is, dat iedereen zijn eigen tandenborstel heeft, zoovanzelf- sprekend zou het ook moeten zijn, dat ieder zijn eigen beker had voor mond- en tand- verzorging. U kunt Uw eigen beker gratis krijgen! Als U een groote tube van de uit stekende Odol-tandpasta (die Uw tanden grondig reinigt) koopt, dan krijgt U gratis een Pollopas-beker erbij. U heeft de keuze uit acht schitterende kleuren, zoodat U steeds Uw eigen beker kunt herkennen. BIJ aa-ikoop van 1 flacon Odol-mond- water vanaf ƒ1.25 of 1 tube Odol-tand pasta k 60 ct., of 2 tuben k 35 ct. ont vangt U één beker gratLs! Vraagt er nog heden Uw winkelier naar! (I. M.) Uit Oost-lndie DE ZEVEN PROVINCIËN DE TWEEDE GROEP MUITERS IN HOOGER BEROEP BATAVIA, 5 Febr. (Aneta). - Het Hoog Militair Gerechtshof van Nederlandsch-lndié ving aan met de behandeling in hoogcr be roep van de zaak dor tweede groep muiters van „De Zeven Provinciën", bestaande uit den bootsman Boshart en zeven anderen. De President stelde Boshart de vraag, waarom hij hooger beroep had aangeteekend Hij antwoordde, dat hij daarvoor twee redenen had: ten eerste, de strafreden en ten tweede, dc strafmaat Beklaagde hield vol, dat hij steeds had voorkomen dat er zou worden geschoten, waarbij hij zou hebben gezegd: „Niemand weet wat er moet worden gedaan, maar één ding is zeker: het eerste fatale schot zou rassenhaat opwekken en tot een bloedbad leiden". B. verklaarde verder dat hij bij den offi cier van den marinestoomvaartdienst der tweede klasse, L. de Wilde, was geweest om te vragen wat er moest gebeuren. Deze zou in bijzijn van den korporaal Eelman hierop hebben geantwoord, dat hij zulks niet wist, en daarbij de woorden hebben ge bruikt: „We varen nu eenmaal, houdt de zaak dus maar draaiende. Ik vertrouw het jullie wel toe". De president hield beklaagde B. voor, dat zoowel de heer de Wilde als de korporaal Eelman ontkennen dat de heer De Wilde zich in dezen geest zou hebben uitgelaten. B. persisteerde echter bij zijn verklaring. Hij riep daarbij uit: „Ik sta hier voor de beste jaren van mijn leven te vechten, meneer de president", waarop deze antwoordde: „Stellig, daarom krijgt gij ook de volle ge legenheid u uit te spreken". Over het hooren der getuigen décharge zal nader worden beslist DE VIJFDE GROEP SOERABYA, 6 Februari (Aneta). Op 27 Februari a.s. zal de vijfde groep muiters van de „Zeven Provinciën" voor den Zeekrijgs raad terecht staan. Deze g-roep bestaat uit 23 Europeesche schepelingen, nl. de matro zen le kl. J. W. Bom; A. v. Iterson; T. de Jonge; G. Pasman; J. Snoey; J. Storm; L. J. Snijders; de matroos constabel L. Schouten; de matroos 3e kl. L. van Schaik; de-mariniers le kl. L. H Biegstraten; A. de Graaf; G. Holswilder; G. Heiwegen; A. W. Hordijk; J. M. van Horen; J. A. C van der Laak; de ma riniers 2e kl. H. Visser; J. den Besten; J. den Boer; J. Kooring; H. van Putten; J, D. Smit en A. M. Steffens. DE INDISCHE ASPHALT INDUSTRIE BATAVIA, 5 Febr. (Aneta). Het lid van den Volksraad van Holst Pellekaan, heeft een schriftelijke vraag tot de regeering ge richt, waarin hij er bij de regeering op heeft aangedrongen de crisis'nvoerordonnantie toe te passen ten einde op korten termijn den in voer van asphalt in Ned.-Indie te verbieden aangezien het Ned.-Indische asphaltbedrijf ondanks de recente reorganisatie zelfs tegen lage prijzen niet tegen de lage prijzen van de geïmporteerde asphalt kan concurreeren en zonder de gevraagde bescherming zou moeten worden gesloten. DE TEXTIEL INDUSTRIE IN INDIÉ BATAVIA, 5 Februari. (AiKta). Het Bat Nieuwsblad meldt, dat het legerbestuur een belangrijke bestelling plaatste bij de korte lings te Bandoeng geopende nethemden- weverij. Land- en Tuinbouw. CONTINGENTEERINGS-BESPREKIN- GEN NEDERLAND—BELGIë NEDERLAND HEEFT MEERDERE GRIEVEN De Belgische industrie ziet gevaren In de laatste weken worden, zooals men zal weten, besprekingen tusschen Nederland en België gevoerd over contingenteeringsregelingen. Belg'ë heeft de invoer van aardappelen gecon- tlngenteerd en wil geheel bulten de gewone gang van zaken om deze voor het Importeerend land. in dit geval Nederland, zelf regelen, zoodat het de cxjntingenten geeft aan de Belgische Importeurs en niet Iaat aan ons land. dus dat Nederland de contingenten over de exporteurs verdeelt. De bedoeling van België is duidelijk gericht op een verkapt invoerrecht, daar het thans de gele genheid heeft een administratief Invoerrecht te eischen. waardoor de prijs op peil gehouden kan Maar door deze regeling is het mogelijk, dat de contingenten lang niet bereikt worden en veel minder consenten afgegeven worden, dan het toe gestane contingent veroorlooft. Het is al voorge komen, dat van een maandelijks contingent van 4" millioen K.G. slechts ongeveer 2 millioen is geli verd kunnen worden. Ook met wortelen is dit het geval wat blijkt uit het feit dat in de beide laatste maanden van het vorig jaar beel geen peen uit Nederland naar België is gezonden. Over deze aangelegenheid wordt thans in den Haag onderhan deld, waar ook de houding van België Inzake de zuivelinvoer misschien ter sprake komt. Het is n.l. een feit, dat België aan andere landen dan Neder land soms extra contingenten toestaat. Zooals van zelf spreekt heeft Nederland tegen een en ander zeer ernstige bezwaren en verluid wordt, dat onze regeering krachtig vast wil houden aan de eisch zelf de toegestane contingenten onder de Nederlandsche exporteurs te willen verdeelen. En om daartoe te komen dreigt ons land Oifl con:ingenteeringsmaatregelen van metaal, cement, glas en textielwaren België te treffen. Daar zit de Belgische industrie over in zorg en meerdere bladen hebben er al op gewezen, dat door de halsstarrige houding van de Belgische minister de Belgische industrie in gevaar komt. Ook de kabinetsraad in België heeft deze zaak reeds overwogen en middelen beraamd om eer denweg te vinden. Wij zijn benieuwd wat resultaat de besprekingen in den Kaag deze week zullen geven. Weerbericht. Het dunne ptfltje geeft d- Hoogste stand te Valentla 775.1. Laagste stand te Haparanda 72-4.7. Stand vanmorgen halftwaalf 770.4. WEERVER WACHTING Zwakke tot matige W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, om ihet vriespunt des nachts, overdag lichte dooi. BU1TENL. WEEROVERZICHT De depressie in het N. trok in diepte toe nemend naar N. Scandinavië. De drukstij- ging op IJsland is reeds weer in een scherpe daling overgegaan, en de druk >n het W. nam nog iets af, zoodqt voor onze omgeving de W. winden aanhouden en alleen tijdens opklaring lichte nachtvorst te verwachten is. De depressa in de Middellandsche zee is af genomen, maar in Z.-Duitschland en Midden- Frankrijk houden de O. winden aan en vroor het meer dan 10 gr. C. De zware Wester storm aan de Noorsche kust nam af. Op IJs land begint een sneeuwstorm te waaien; aar de Middel, zee viel de wind plaatselijk tot stilte terug. In N. Scandinavië was de vorst streng. In Engeland kwam weer lichte vo"St voor; in N.O. Du:tschland viel dooi in en valt regen. De temperaturen In de bovenlucht zijn er tot 2000 M. van boven nul graden. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP 7 FoBRUARL Van 's avonds 5.25 uur tot 's morgens 7.02 unf WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Wnrtzbnrg 0.00 0.00 Cnnb l.tt 123 Straatsburg 000 0.00 Rrelsnch 0.57 0.56 Rheiufelden 1.88 1.61 K-hl Mn: Diedeshelm Mannheim Lohr Malnz Hingen 3.32 3.37 0.55 0 "0 1.97 1.99 1.16 1.19 0.12 0.04 1.07 1.18 Cohlena Rührort Weeel Emmerik Dusseldorf Maastricht Venlo 1.33 0.93 0.51 0.57 0.8 - 0.91 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 7 Februari Delfztll 3.,4 16.04 Hellevoetsl. 7 37 20.09 Terschelling 0..r0 13.17 Willemstad 8.37 21.02 Har ingen 1.30 13.50 Brouwersh. 6.4» -0.19 Den Helder 11.40 23.45 Zierikzee 7.0S 1».8* IJmul- en 7.50 --0.I4 Wemeldïnge 7.37 20.08 H.vHolland 6.59 19.21 Vlissingen 5 55 18.21 Scheviningen Terneuzen 6 27 18.56 Rotterdam 8.46 21.27 Hansweert 7.i 0 19.39 LANDBOUW CRISIS WET Bij K. B. zijn tot en met 31 December 193-4 benoemd tot leden van de Centrale Commissie van Advies, bedoeld in artikel 27 der Landbouw-Crisiswet de heeren G. J. Blink te Noordwijk; Dr. E. Heldring te Am sterdam: Mr. G. W. J. van Hellenberg Hu- bar te Rijswijk; Chr. van den Heuvel te Haarlem; P. Hiemstra te Bilthoven; Dr. H. M. Hirschfeld te 's-Gravenhage; Ir. W. H. van Leeuwen te Delft; J. L. Nijsingh te de Wijk: Mr. Dr. A. A. van Rhijn te 's-Graven hage; Th. Verheggen te Bugger.um en Mr. J. J. Winterm.ans te 's-Gravenhage. De Minister van Economische Zaken heeft tot voorzitter van deze Commissie be noemd Mr. Dr. A. A van Rhijn en tot on der-voorzitter Mr. J. J. Wintcrmans BESTRIJDING VAN DE IEPENZIEKTE De Directeur van het Staatsboschbeheer en de Inspecteur. Hoofd van den Plantenzlekten- kundlgen Dienst, verzoeken opname van net In den afgeloopen zomer heeft de iepenziektft In o-i« land weer talrijke slachtoffers gemaakt Ruim 70.000 iepen zijn vanwege bovenge noemde diensten van een merkteeken In den stam (1 of 2 kruisen) voorzien en vervolgens door den Minister van Econ. Zaken, op grond van het K.B. van 25 Oct. 1933 Stbl. nr. 547. voor velling aangewezen. In de Mlnlsterleele be schikking. welke de gebruiksgerechtlgden der gemerkte Iepen hebben ontvansen worden ver schillende voorschriften aangegeven, met net oog op de bestrijding der lepenzlekte. Vele der opgespoorde Iepen waren reeds door. de iepenspln(kevers tot broedplaatsen uitgeko zen. De schors zit dan vol met witte larven, welke ln het volgende voorjaar kevers zullen zijn geworden, die de ziekte verspreiden. Dergelijke b'oomen werden met 2 kruisen ge merkt en omdat ze zulk een groot gevaar op leveren voor de omgeving, moeten ze dadelijk, met het dikke takhout. na de veiling worden ontschorst, terwijl de schors moet worden ver brand. Zoolang de schors nog aan deze Iepen zit Is het vervoer verboden. De velling moet vóór 1 April a.s. geschieden. Een nog grooter deel der gemerkte Iepen 13 wèl zeer ernstig ziek. doch nog niet door ke vers aangetast. Deze iepen kregen 1 kruis. Aan gezien de kevers In het komende seizoen der gelijke Iepen voor broedplaats uitzoeken, Is het van het grootste belang, dit te verhinderen. Vandaar de Mlnlsterleele bepaling, dat men deze Iepen eveneens vóór 1 April a.s. met het dikke takhout na de velling öf onder water moet bewaren, öf moet ontschorsen of met tlmmermanscarboll.ieum bestrijken. Slechts belde eerstgenoemde middelen zijn geheel afdoende en daarom het meeat aanbe velenswaardig. In het belang van een doeltreffende bestrij ding der lepenzlekte wekken wij alle eigenaren va.n Iepen op. de voorgeschreven maatregelen nauwkeurig uit te voeren, en Indien de boomen vóór de velling aan derdon worden verkocht bij verkoop zekerheid te eischen. dat de schors onschadelijk zal worden gemaakt. WIJ weten, dat velen, ondanks de lasten die het ln som mige gevallen medebrengt, volledige medewer king bij het bestrijdlngswerk verleenen. doch er zijn altijd nog eigenaren dio het belang er van niet voldoonde beseffen. Deze herinneren wij aan de strafbepalingen, die betrekking heb ben op het niet nakomen der Mlnlsterleele voor schriften. ïn dezen tijd. waarin veel hout wordt ver kocht. brengen wij den koopers van lepenhout ln herinnering een bepaling vervat In art 2 van genoemd K.B., waarbij het verboden us tusschen 1 April en 1 Oct. lepenhout. waarvan de schors niet onschadelijk is gemaakt, opge stapeld te houden of te vervoeren. In de maan den April t/m September moet het lepenhout dikker dan 7 cM. of afkomstig van stam of lak ken dikker dan 7 cM.. onder water gedompeld worden gehouden: Indien men hot boven water wil bewaren, dan moet het hout zijn ontschorst of de schors aan stam of takken In zijn geheel zijn bestreken met timmermanscnrhoMneum. Deze bepaling geldt voor alle lepenhout on- verschIIHg of het afkomstig ls van gezonde of Ied<-re houthandelaar zal goed doen bij den aankoop van Iepen met bovenstaande bepaling, welke in het belang der lepenzlektebestrljdlaff le genomen, rekening- te houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2