Uit Tropisch Nederland HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor !OcL MAANDAG 5 FEBRUARI 1934 Lebaranvreugd en -moeite Volksraad en crisis heffing Salarisellende De Nicro in 1934 Het papieren Kerstservetje De „lebaran", liet Mohammedaansche feest van het einde der poeasa, de vasten,, is weer voorbij. Wegens de overeenkomst met het Europeesche nieuwjaar noemen vele niet-inheemschen het „inlandsch nieuw jaar". Het Mohammedaansch nieuwjaar ech ter, de eerste Moeharam, wordt nooit ge vierd. Maar op de lebaran, dat den eersten der maand Sjawal, de tiende maand van het jaar, wordt gevierd, gaat de inlander familie en vrienden bezoeken, in nieuwe kleedoren gestoken, wordt er vreugde be dreven over het einde der vasten en gaat hij ter moskee, men vraagt elkander ver giffenis voor hetgeen men misdaan heeft en de kinderen vragen hun oudere en groot ouders om een zegen. Dagen tevoren is het in de inheemsche wereld een groote drukte om zich in de nieuwe baadjes en sarongs te kunnen steken. De huisbedienden vra gen een maand voorschot op hun salaris tegenwoordig krijgen ze óf niets óf een halve maand en daarvan koopen ze baadjes en hoofddoeken, daarmee lossen ze de sieraden, die in het pandhuis zijn be leend, zoo mogelijk in, om ze op het feest te dragen. Meestal verdwijnen deze ook weer spoedig na de lebaran naar het pandhuis, evenals vaak de nieuwe kleeding, want het feest put de geldmiddelen vrijwel geheel uit. Men heeft immers zooveel noodig voor petasan (vuurwerk), ter verdrijving van de booze geesten, reisgeld om naar vrienden .en magen te gaan en geschenken. Op den weg is het op den lebarandag en öen volgenden, want het feest heeft twee dagen noodig, zeer stil. Eerst dan bemerkt men, hoe de Europeanen hier ver in de minderheid zijn. Taxi's rijden er weinig, kooplui ziet men niet, veel winkels en za ken, ook de departementen, zijn gesloten, en als men inheemschen op den weg ziet, dan is het alleen om zich netjes uitgedost naar vrienden en kennissen te begeven. Veel huisgezinnen van Europeanen heb ben het in die dagen niet gemakkelijk, want ook de huisbedienden hebben een onge schreven recht op deze weinige vrije dagen van het jaar. Niemand misgunt ze hun, want ze komen immers dag aan dag binnen, hebben alleen vrij-af als de huisvrouwen en «mannen zelf met vacantie zijn. Maar toch bezorgt het veel ongemak als de huishou ding zoo goed en zoo kwaad als het gaat 'door moeder de vrouw, met behulp van de kinderen die echter gewoon Daar school gaan en manlief, als hij niet tóch naar zijn werk moet, moet worden verricht. Een troost is het, dat de lebaran in den regen tijd valt, wanneer het in den regel wel wat koeler is dan in den Oostmoesson! Maar menige zucht van verlichting ontsnapt Euro peescha boezems als de bedienden weer al len op hun post zijn en bovendien beter in staat tot hun werk dan ze het in de afge- loopen maand van het vasten waren. De Volksraad Ï3 sinds 10 Januari, met önderbreking van de lebarandagen weer 'druk aan het vergaderen, in afdeelingen en in het openhaar. Hij heeft zelfs reeds een crisisheffingsontwerp verworpen, uiting van een soort ontstemming over de fiscale politiek der Regeering, die met dat voorstel jeen belastingverhooging oplegde aan een maatschappij, welker inkomen zich nog steeds in dalende lijn beweegt, zooals de ibeer Van Mook het in het debat uitdrukte. Natuurlijk wil men wel offers brengen en 'de Regeering helpen bij het vragen van die offers, maar men is er ook van doordron gen, dat er thans toch wel een eind is ge komen aan de draagkracht der lagere in komens, en men wil nu het geld zien ge haald, waar het nog te halen is en dat niet in de eerste plaats bij de ook zeer zwaar belaste hoogere inkomens i mige leden willen zelfs de inheemschen die b. i. te weinig bijdragen in de lasten der ge meenschap, voor zoover ze althans beneden het belastingplichtige minimum vallen, meer 'doen betalen maar door middel van con versie der schulden, in welke richting in middels toch een stap is gedaan. Ook bij de behandeling der nieuwe ïarisvooretellen, die dezer dagen in de afdee lingen werden behandeld, zal de Volksraad zich wel tegen de Regeering keeren, die öok hier den zoo gemakkelijken weg van den minsten weerstand zoekt Hoe meer 'deze voorstellen onder de ambtenaren be kend worden, hoe hooger de critiek 't hoofd opsteekt. Vrijwel in alle rangen is men diep teleurgesteld. Zooals ik reeds eerder schreef zijn de verlagingen ook ontstellend. En iemand, die aan het rekenen is geslagen, heeft zelfs becijferd, dat de nieuwe rege ling ongeveer twee maal zooveel zal bezui nigen als waartoe de commissie opdracht was gegeven, nl. f 70 millioen in plaats van f 35 millioen! Als men de nieuwe schalen vergelijkt met de oude zou men zelfs den ken, dat f 70 millioen nog te laag is ge schat De commissie voor georganiseerd overleg is intusschen gereed gekomen met haar advies, dat een boekdeeltje van zestig ge typte pagina's beslaat, mét bijlagen. De hoofdzaak daaruit is wel, dat de commissie voorstelt in geen geval de nieuwe regeling In te voeren, doch in overleg met de leiders van departementen en diensten meer bevre digende en in hun uitwerking controleer bare grondslagen en hoofdbeginselen vast te stellen, terwijl zij adviseert in afwachting van een stelsel, op zulk een basis gegrond, met ingang van 1 April a.s. dusdanige tij delijke maatregelen ten aanzien der sala rissen te nemen, als naar berekening noodig zullen zijn om eenzelfde besparing op den salarispost te verkrijgen, als het gevolg zou zijn geweest van de invoering van de nieu we regeling. De Regeering schijnt intusschen weinig geneigd, aan deze stem gehoor te geven en schijnt de ontworpen voorstellen, door den heer Van Buuren, directeur van het Ver- keersdepartement, opgemaakt, te willen door zetten. De Volksraad zal zich, wanneer de teekenen niet bedriegen, echter wel tegen rigoureuze, naar veler meening geheel stelsellooze salarisherziening, verzetten. De Nederlandsch-Indische Christelijke Ra dio Omroep (Nicro), die zich tot nu toe be- bepaalde tot het uitzenden van kex-kdiensten, heeft met ingang van het nieuwe jaar een stap verder kunnen zetten op den weg, dien hij wil gaan en den zender van de Batavia- sohe Radio Vereeniging telkens voor enkele i per week 'buiten de kerkdiensten om, afgehuurd, zoodat hij zich met zijn uitzen dingen ook op ruimer gebied kan bewegen. Het is een verheugende groei, die de vele verstrooiden op Java wel vooral zullen waar deeren. Het zal echter niet meevallen, door het uiteraard- zeer gering aantal medewer kers, waarover hij kan beschikken, eiken keer het programma met voldoende afwis seling te verzorgen. Ook de andere omroep vereenigingen in Indië, de plaatselijke, zelfs Batavia, tobben met dat gebrek. Gramofoon- plaaten bieden echter genoegzame afwisse ling. Wil de Nicro echter het goed recht van eigen uitzending bewijzen, dan zal ze niet haar toevlucht tot mechanische muziek kun nen nemen, zelfs al is het gewijde, want ook de neutrale omroep heeft vaak gewijde muziek op zijn programma. De kleine Chris telijke groep in Indië krijgt hier een taak temeer! Het is, nu wij het toch over den omroep hebben, niet onaardig, te vermelden, dat de Bataviasche Radiovereeniging, die een oog- getuigeverslag van het vertrek van de Peli kaan naar Nederland uitzond, op Kerst avond, op het oogenblik reeds ongeveei duizend brieven, per luchtpost en ge wone mail, heeft ontvangen, met dankbe tuigingen uit Nederland en van Nederlan ders in het buitenland voor die uitzending, fn de studio zag ik, in een Lijstje gezet, een papieren servetje van een Haarlemsche Kersttafel, waarop een familie haar dank bracht aan de „radiovereeniging Batavia" voor dat feit, bekrachtigd door elf handtee- keningen. In het laatste nummer van de „Radiobode", officieele luistergids der Bat. Radio Vereeniging, is daarvan een foto op genomen. Of de Nederlanders in Nederland, buiten land en hier ook hebben meegeleefd met de lotgevallen des Pelikaans! arbeiders zijn er weer menschen die gedeel telijk werken en die hier en daar bij gele genheid een werkje vinden. Op een vraag of er dan over de omvang der werkloosheid geen antwoord was te ge ven, merkte de minister op, dat dit toch wel het geval was, mits men de gegevens over dezelfde materie uit verschillende ja ren met elkaar vergelijkt. Over de laatste vijf jaar waren de cijfers ontleend aan de Industrieele Ongevallenwet en aan de Inva liditeitswet aldus: 1929 aantal type werklie- 1.391.622, gezamenlijk loonbedrag f 1.752.858.188. Over 1930 waren deze cijfers resp. 1.422.287 en f 1.804.191.479. Over 1931: .366.065 en f 1.692.754.213. Over '32: 1.187.9S4 n f 1.459.655.996. Voor Invaiiditeitswetzegel- opbrengst: 1929 39.250.005.90; '30 40.799.605.74; 1931 40.622.026.12; 1932 37.179.015.73; 1933 36.095.695.06. Uit deze gegevens blijkt, aldus de minis ter dat In 1931 zich een zekere teruggang openbaart, 'n teruggang, welke in 1932 en voor wat betreft de Invaliditeits wet ook in 1933, zich heeft voortgezet. I-Iet verminderde loonbedrag moet men bezien in verband met twee factoren. In de eerste plaats speelt de loons verlaging hier een belangrijke rol bij diegenen, die nog werken, terwijl daarbij komt de werkloosheid. Deze cijfers geven een algemeenen in druk van de ernstige crisis, welke zich sinds 1931 aan het ontwikkelen is. Uit de gegevens van de dienst der Werk- loosheidsbemiddeljng en Arbeidsvoorziening blijkt verder dat op 13 Jan. j.l. 411.964 per sonen als werkzoekenden stonden ingeschre ven, waarvan {3S7.406 als werkloos. Verder is uit de staat van dienst op te maken het voorkomen der werkloosheid bij de gesubsidieerde werkloozenkassen. Naar ruwe schatting is berekend, dat het deel der arbeiders, dat tegen werkloosheid is verzekerd, varieert van een derde tot een vierde van het totaal aantal arbeiders. De volgende lijst is dan van beteekenis: Aantal Geheel Gedoelt. Werkloos leden d. werkl. in werkl. in heids- kassen. percent percent percentage 1929 363.701 ROFFELRIJMES. En wat doen wij? 419.722 482.740 571.031 603.861 26.2 5.7 28.1 Op dit overzicht is aangegeven het gemid deld aantal leden van de kassen. Bovendien is in percenten uitgedrukt het aantal van degenen, die geheel werkloos waren en van degenen, die gedeeltelijk werkloos waren (short timers). Om een totaal cijfer te ver krijgen, heeft de dienst berekend, dat de short timers gemiddeld twee dagen per week werkloos waren. (Nadruk verboden.) Het beeld, dat dit staatje geeft, is in derdaad schrikwekkend. We kunnen dus zeggen, dat een derde deel der arbeiders werkloos is. In sommige tij den van het jaar is het nog erger, zoo als uit de volgende staat blijkt: WerkloostL Geh. werkloos Gedeelt. werkloos percentage hoogste laagste hoogste laagste hoogste laagste ook velen uit i 3stdriftig aflegger md getul r bUeenkomate: J. W. Albarda. Wie meent dat Rood verslagen is Door al de tegenslagen Die het in Duitschland en bij ons Zoo talrijk kreeg te dragen Vergist zich, wat ons land, betreft Rood is terug gedrongen, Maar met benijdenswaard elan Ten aanval opgesprongen. Ik knip dit woord van Albarda Uit een der roode kranten; Het ligt ter overpeinzing voor Verlauwde geestverwanten! De leider der S.D.A.P. Die ons dit woord doet hooren Treedt kalm en met bezadigdheid Met woord en pen naar voren; Hij is bij Rood een witte raaf, Die eerlijk durft belijden: Het zat ons tegen, overal, En erg, de laatste tijden. En, zeker, met een snuifje zout Moet zijn bescheid genomen: Wij zijn met nieuwe moed bezieldI De kentring is gekomen! Maar <üt staat vast: met alle macht Wordt alles ondernomen Om in een minimum van tijd Er bovenop te komen! En wat doen wijWaar zijn bij ons De afgestampte zalen? Wat doen wij om de trage hand, De slappe knie te stalen? Wat doen wij om ons kostelijk Beginsel te verbreiden? Zijn wij de dragers van het licht In deze donkre tijden? Wat doen wij met het rijk talent Dat God ons heeft gegeven? Wij kennen toch de rechte Weg, De Waarheid en het Leven! O, laten w' ons in eendracht om De vrome leiders scharen: God roept ons op om nu vooral voort te LEO LENS. 18.3 14.7 37<6 2.1 3.2 0.7 4.1 4.0 1.7 19.2 2.4 16.0 4.7 HET WERKLOOSHEIDS VRAAGSTUK Een duurzaam karakter, maar het dieptepunt schijnt bereikt, zegt Minister Slotemaker WAT NU TEE BESTRIJDING IE DOEN STAAT Minister Slotemaker de Bruine heeft dezer dagen gegevens verstrekt betreffende de huidige stand der werkloosheid en de pers pectieven die de minister ziet voor de oplos sing van dit probleem. Voor een zuivere statistiek van de werk loosheid, aldus de minister, is een scherpe omlijning noodig van het begrip werkloos heid, benevens een scherp constateeren der feiten. Bij het begrip werkloosheid denkt men gewoonlijk allereerst aan loonarbeiders, maar ook talrijke kleine zelfstandigen zijn door de crisis gedupeerd, en bij de loon 21.9 6.9 4.9 Het verschil tusschen het hoogste en het laagste percentage wordt dus kleiner, wat beteekent dat de werkloosheid een duurzaam karakter gaat dragen. Nu gaat het hier nog alleen om de loon arbeiders. Doch daarnaast moet men1 denken aan vele zelfstandigen, technici en intellectueelen. Ook het moreele gevolg is ern stig. De minister slaat deze even hoog aan als de financieele en ziet met ingenomen heid, dat vele organisaties zich inspannen om 'in deze moreele nood leni ging te brengen. Verder zei de minister dat het schijnt dat het dieptepunt bereikt is en dus waarschijnlijk op de basis van de nu geworden toestanden maatregelen genomen kunnen worden. Voor 1934 heeft de regeering voor werk verschaffing en steunverleening 46 millioen beschikbaar gesteld, hoewel er naar raming in 1933 voor deze doeleinden 75 millioen is besteed. Het bedrag voor 1934 is ontleend aan de werkelijke uitgaven van 1932. Op 12 December j.l. heb ik, aldus de minister, reeds in de Kamer medegedeeld, dat deze teruggang van 75 op 46 millioen moet zoen worden in verband met het feit, over 1931 nog maar 13 millioen was besteed. Ik wist toen nog niet wat ik nu weet, n.L dat de stijging der werkloosheid over drie jaren onevenredig veel kleiner is dan de stijging van de uitgegeven bedragen. In de jaren 193119 3 3 is de werkloosheid verdubbeld, maa 39.7 23 6 zijn de steunbedragen bijna ver zesvoudigd. Tot deze eigenaardige ontwikkeling heb ben verschillende factoren samengewerkt, zooals bijv. 't feit dat de bouwvakarbeiders eerst in October 1932 in de steunregeling zijn opgenomen. Contact wordt thans ge zocht, met de gemeentebesturen om de nor male werking der steunregeling te bevorde ren en misstanden óp te ruimen. (Bij de bestrijding der werkloosheid valt drieërlei te doen. In de eerste plaats moet ernstig g e- waakt worden tegen verdore belemmeringen van het be drijfsleven. De werkgelegenheid die er is, moet blijven bestaan. Voorts moet de werkverrui ming de volle aandacht der regee ring hebben. En ten slotte zal de werkverschaffing uitkomst moeten brengen. Hoewel het hier slechts een hulpmiddel geldt, geeft de minister hieraan zooveel mogelijk aandacht, omdat de moreele schade der crisis erdoor wordt verkleind. Uit breiding van reëel e en normale werk gelegenheid kan alleen werkelijk baat brengen. De rijksbemiddelaar Prof. Mr. Aalberee, heeft de pairtij en betrokken bij het dreigend conflict in de maatkleeddngindustrie opge roepen tot een bespreking op Donderdag Fefor. te Dm Haag. DINSDAG 6 FEBRUARI HUIZEN 301,5 M. 8,00—9.15 Morgenconcert 10.00— 11.30 Gramofoonmuzlek. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje door Kapelaan J. H. A. Hendriks. 12.01 12.15 n.m. Politieberichten. 12.151.45 n.m. Lunchconcert door Sextet o.l.v. Piet Lustenhouwer. 1.45—2.00 n.m. Verzorging zender. 2.00—3.00 njn. Vrouwenuurtje, a. „Weer een halfuurtje mode", door mevr. J. Ver- heyen Allardin. b. „Vegetarisch Menu" door mevrouw N. Schutte. 3.00—4.00 n.m. Modecursus door mevrouw H. Cuppens Geurs. 3.00—330 n.m. Knippen, naaien en hoeden- maken voor beginnenden. 3.30—4.00 njn. Opleiding Coupeuse- Leerares en hoedenmaken voor gevorderden. 4.005.15 n.n.. Gramofoonmuziek. 5.15—5.30 njn. „Nederl.-Indë. Jeugd- Missioneering", door J. Dekkers. 5.306.00 n.m. Naralddagconcert door de Stafmuziek te Assen o.l.v. S. P. v. Leeuwen. 6.00-6.15 n.m. „De Katholieke Pers in Oost-Afrika", door Pater A. Loogman C. S. Sp. 6.15—6.40 n.m. De Stafmuziek. (Vervolg). 6.40—7.00 njn. Cursus Esperanto door P. Heilker. (15e les). 7.00—7.15 njn. Politieberichten. „Finland, het land van bos- n", door H. Ch. G. J. v. d. Egmond Jr. Nora van Rappard. sopraan. 12.01—2.15 n.m. Lunchconcert door het en semble Rentmeester. 2.152.30 n.m. Gramofoonmuziek. Pianorecital door Joh. Wil- 230—3.00 r derbeek. 3.00—4.00 i de Leeuw v 4.00-4.15 Knipcursus door mevr. Ida i Rees. 15e les. Overschakeling naar den j zender „Radio Kootwijk". 4.15-4.30 n.n 4.30-5.00 n.n 5.00-530 n.n deren door me 5.30 n.m. Bijbelvertellingen voor de jeugd. 17de voordracht. Spreker: Ds. B. J. Aris, Amsterdam. A.VJl.O. 6.00-630 n.m Gramofoonmuziek. 7.15-7.35 Mandere. 7.35-7.45 7.45-8.00 bespreking Schouten). 8.00-9.00 i. Gramofoonmuziek. Verbondskwartiertje. (Korte 1 het rapport der commissie- Programma uit Deventer. Medewerkenden: de R-K. Gemengde Zang- vereeniging „Sursum Corda" oJ.v. J. D. v. d. Linden. Het RJC. Jongenskoor „St. Le- buinus" o.l.v. W. v. Bruggen. C. J. v. d. Beid, fluitsolist. Jan Brugge, pianobegelei ding fluitsoli. Di' Auping, pianobegeleiding .Sursun. Corda". 9.00—9.05 n.m. Nieuwsberichten van het Persbureau Vaz Dias. 9.05—9.50 njn. Solistenconcert door Orkest oJ.v. Johan Gerritsen. Solist: Louis Zim» R.V.IL 6.30—7.00 n.m. Tweede lezing 7.00—7.30 n.m. Concert door het Omroep orkest o.l.v. Albert v. Raalte. Solist: Henri Barouk. cello. 7.30—8.00 njn. Engelsche les voor gevorder- i den door Fred Fry. 15e les. 8.01—8.05 n.m. Nieuwsberichten van Va 3 Dias. 8.058.30 n.m. Rede door ZJ2x. Minister Mr. H. P. Marchant. „Onderwijs en politiek'' 830—8.45 n.m. Gino Bordin en zijn Haj j waiian-orkest. 8.45—10.15 n.m. Concert door het Omroep- orkest o.l.v. Albert van Raalte. 10.15—11.00 n.m. Radiotooneel. Studio-op- j voering van „De Jacht naar het Gcud van' Kapitein Kid". Hoorspel in 6 bedrijven van Rudolf Schneider Schelde. Vertaling. Gusrav Czopp. Spelleiding: Kommer Kleijn. V. Het vijfde bedrijf. 11.00—11.10 njn. Nieuwsberichten \an Vaz 11.10—12.00 Aansluiting met „Qaridgc" te' Den Haag. John van Brück c 9.50—10.00 njn. Deze week waren wij 10.00—10.15 run. Orkest oJ.v. Johan Ger- 10.15—1030 njn. Viool-solo door Louis Zimmerman. A. d. vleugel: Fred. Boshart. 1030—1035 n.m. Nieuwsberichten van het Persbureau Vaz Dias. 10.35-11.00 n.m. Orkest oJ.v. Johan Ger il.00 n.m.—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 1875 M. A.VJÏ.O. 8.00 Tijdsein. 8.01—10.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Tijdsein. 10.01—10.15 Morgenwijding. Lezen: Matth. 2-1 23—32. Zingen: Gezang 21 1 en 4. Psalm 33 11. 10.15—1030 Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 Kook- en bakpraatje door me vrouw R. LotgeringHillebrand: „Mayon naise en aanverwante Sauzen". 11.0012.00 Orgelconcert door Piet van 12.00 Tijdsein. Sluiting. BOEDAPEST 549.5 M. 6.50 nzn. „La reine de Saba". Opera \aiil Goldmark. WEENEN 506.8 M. 6.55 n.m. Faust-symphonie van Liszt. MONTE CENERI EN BEROMüN- STER 257.1 M. 1 7.20 n.m. Symphonie-cpncert o.l.v. Dr. Fritz f Brun, mjn.v. Rudolf Serian, piano. MOT ALA 1389 M. 720 n.m. „Requiem" van Verdi. PARIJS (RADIO) 1796 M. 7,50 n.m. Tocmeelpraatje door Eldmond See,, NORTH REG. 449.1 M. 8.05 i DE WERELDREIS VAN PIETJE PLUIS EN JANTJE JOPPE door G. Th. BOTMAN 29. Ja, daar stonden ze nu, midden fn den nacht, in een vreemde streek, waar ze nog nooit geweest waren. Het eenige, wat hun bekend was, was de maan, maar daar hadden ze niet veel aan. Moedeloos slenter den ze verder onderlangs den dijk; ja, ze waren zóó verstrooid, dat ze heelemaal ver gaten, hun dekens mee te nemen, en ze zoo maar in het gras lieten liggen. Na een uur loopen kwamen ze aan een breede vaart, waar een bootje aan den kant lag. 80. ..Zullen we dódrin gaan liggen si; pen?" zei Jan. „Goed!" zei Piet, on kropen er in. In het bootje lag een zo waarmee ze zich toedekten. Nu schoten hun ook opeens de dekens te binnen, maar ze waren te moe om het heele eind terug te loopen en vielen spoedig in slaap. Ach, ze wisten niet, dat het touw van het bootje tijdens het instappen door het schommelen losgeschoten was en het bootje nu langzaam met hen wegdreef (Wordt Woendag a.s. vervolgd) Ds W. FRANCKEN A j EEN VEELZIJDIG PREDIKANT Een predikant, wiens leven viel in een van de belangrijkste tijdvakken der Ned. Herv. Kerk, was Ds. Walraven Francken. Op 16 Januari van dit jaar, was het veer tig jaar geleden dat hij als emeritus predi kant der Ned. Herv. Gemeente van Rotter dam, te Utrecht overleed. Geboren te Doetinchem den 4den Septem ber 1822, waar zijn vader Ahasueros Fran- oken predikant was, bleef hij niet lang in dit Geldersche stadje, want juist één dag voor zijn geboorte kreeg zijn vader een be roep naar Delft, dat werd aangenomen. 't Liefst was hij naar zee gegaan, maar het Vertrek van zijn vader naar de academie stad Utrecht zal dit plan wel hebben ver hinderd, evenals, het vertrek van Dr. Kuy- pers vader van Middelburg naar Leiden, den jongen Abraham aan het studeeren zette in plaats dat hij het ruime sop koos. Van 1832 tot 1839 was hij te Utrecht Fran- sche schooljongen en gymnasiast. Uit dien tijd had Francken herinneringen aan Prol. Jodocus Heringa Ezn. (17651840), die in 1795 om den vrijheidsboom, welke op de Neude geplaatst was, had meegedanst, en door verschillenden uit de burgerij om die reder, werd geminacht. Nog geen zeventien jaar oud betrad hij de Alma Mater in zijn woonplaats, waar hij als tijdgenootcn Doedes, R. Hugenholtz, Van Oosterzee cn Bruins aantrof. Na vijf jaren studie werd Francken tot de Evangeliebediening toegelaten. Een beroep naar De Vuursche werd aangenomen, waar bij 1 Juni 1845 door zijn vader bevestigd werd en intrede deed met 1 Joh. 1 1i. Bijna drie en een half jaar arbeidde hij in De Vuursche en verbond zich 1 Oct. 1848 aan de gemeente van Waddinxveen. Slechts kort was hij in Waddinxveen werkzaam. Na ruim een jaar kreeg hij een beroep naar Rotterdam, waar hij den 17den Februari 1850 door Dr. J. I. Doedes bevestigd werd en dien dag intrede deed met Hand. 15 26. De gemeente Rotterdam schijnt in dit- dagen getrokken te hebben, want Ds. Van Oostenzee, die enkele jaren vóór Fran-cken naar Rotterdam was gekomen, had ook slechts zijn vorige gemeente, Alkmaar, een jaar gediend. In 184S ontbrandde in Rotterdam, bij het beroepen van predikanten de strijd of men predikanten van de Groninger richting zou beroepen. Ds. Theesing, die vóór Francken naar Rotterdam was gekomen, kreeg bij herstemming slechts 23 van de 45 geldige stemmen. P. J. Baron van Zuijlen van Nijevelt, een der vooraanstaande réveilmannen te Rotter dam, was door dezen uitslag erg bezorgd ge worden. Het dreigend gevaar, dat predikan ten van de Groninger richting beroeipen zouden worden, deed hem besluiten een schriftelijke aanbieding aan den kerkeraad te doen door een belangrijke som aan de diaconie te legateeren, als de kerkeraad be- 'onfde geen predikant van genoemde rich ting te beroepen. De kerkeraad, hoewel vele tegenstanders van de Groninger rich ting in zijn midden tellende, wees het aan bod van de hand en ook een tweede schrij ven van gelijke strekking. Na deze kwestie werd Ds. Francken be roepen, een waardig prediker. Hoewel in eigenlijken zin geen vertegenwoordiger van rle Groninger school, stond hij toch dichter p bij deze, dan bij de orthodoxen. Ds W. FRANCKEN Azn De „Middenpartij", later <Je Evangelische richting genoemd ,in de Ned. Herv. Kerk. vond in hem een warm voorstander. Dit nam niet weg, dat hij sympathie had voor ieder eerlijk strijder. Men verweet hem daarom wel eens, „dat men niet wist wat men aan hem had.". In zijn levensbericht over Francken, zegt J. Craandijk, dat hij „een trouw man was in alle opzichten. Onbeminnelijk kon hij som tijds schijnen, eerbiedwaardig bleek hij al tijd. Populair was hij niet, en om populari teit té zoeken was hij de man niet." Als prediker kon hij wel een goed, maar geen groot gehoor trekken. Zijn preeken waren weldoordacht en bevatten vele fris- sche gedachten. Van Oosterzee getuigde van hem: „Daar is in Francken's preeken altijd iets bijzonders". Hij had een diep gemoed en kon stichten1, ook dengene die niet in eigenlijken zin tot, zijn geestverwanten be hoorde. Ds. Francken 'had een vruchtbare pen en als men de lijst van zijn werken beziet, moet men tot de conclusie komen, dat deze prediker een bijzonder veelzijdig man is geweest. Uit homiletisch oogpunt werden zijn leer redenen zeer geprezen. Dat hij eenpersoonlijkheid was met een eigen standpunt, bewijst zijn geschrift „Het wezen der deugd volgens het Evangelie" in 1849 gericht tegen Prof. Opzoomer's „Het wezen der deugd". Met verschillende van zijn collega's redi geerde hij van 1854—1859 het tijdschrift „Licht, liefde, leven" en in 1867 was hij medeoprichter van het tijdschrift „Geloof en Vrijheid", hetwelk 6 jaar bestond en in dien tijd vele belangrijke artikelen van zijn hand bevatte. In 1874 zat hij In de commissie van „negen", benoemd door de Synode om een reorganisatie te ontwerpen, waardoor het mogelijk zou zijn aan alle richtingen in de Ned. Herv. Kerk tegemoet te komen. Deze wijziging van artikel 38 van het reglement op het godsdienstonderwijs noem de 'boj ontijdig en onredelijk, en tegen de nieuwe proponentsformule in 1883, waar over de Gereformeerdën in 't geheel niet te spreken waren en een conferentie belegden in Amsterdam, waar zijn collega Ds. v. d. Land aan deel nam, protesteerde Ds. Fran cken met andere predikanten en srvrak zijn droefheid uit over de invoering der nieuwe formule. Hieruit blijkt, dat Ds. Francken. al rekende hij zich niet tot de orthodoxen ga- hecht was aan het oude en niet wenseht? dat de Vaderlandsche kerk niet al te zeer de moderne richting uit moest. Zijn oude liefde voor den zeeman heeft hii nooit verloochend. Zijn medewerking aan de stichting van het Zeemanshuis te Rotterdam is er het bewijs van. Ook zijn verhandeling over „Het Londensch Matrozen-Logement" (1852) getuigt hiervan. De liefde tot de geschiedenis is hem steeds bijgebleven en ter herinnering aan Prins Willem van Oranje hielp hij mede aan het stichten van den gedenktoren te Dillenburg. Bij de eerste-steenlegging hield hij een rede in 't Duitsch en in 1875 wijdde hij het bouwwerk met een mooie rede in. De Zending had zijn bijzondere sympathie en de scheuring in het Nederlandsch Zende linggenootschap, in 1864, trof hem zeer. Aan de geschiedenis der Doleantie te Rot terdam in 1887 is ook Franckens naam ver bonden. Toen de Amsterdamsche kerkeraad ge schorst was in 1886, diende de Rotterdam- sche bij de Synode een protest daartegen in en in den loop van genoemd jaar ontstond er voortdurend wrijving tusschen de voor standers van Doleantie en de Synodaal ge zinden. Drie ouderlingen: Vrolijk, Verhey en Visser, werden „voorloopig geschorst" om dat zij weigerden dienst te doen bij de Avondmaalsviering van de predikanten Francken en Vinke. Ook werd een bezwaarschrift ingediend tegen de genoemde predikanten, omdat zij volgens de onderteekenaren de autoriteit van Gods Woord hadden aangerand. Ds. Francken had bij het behandelen van 1 Joh. 5 opgemerkt, dat vers 7b en 8a een latere invoeging was en in de oudste hand schriften niet voorkwam. ^ón der ouderlingen had hiertegen be zwaar ingebracht en in het d bat daareve- zei Ds. Vinke, dat hij een woord als ver meld in Ps. 137: 9 niet hield voor een woord van God. Prol. Doedes, die Ds. Francken had beves tigd, richtte een open brief tot zijn oude ge meente, maar het had niet veel invloed. Dg aanklacht bleef gehandhaafd. Den 5den Januari 1887 kwam het In Rot terdam tot een breken met de Synodale or ganisatie en werden de kerkeraadsleden dio uit het Synodaal verband waren getreden, door het Classicaal bestuur voorloopig ge schorst. Enkele maanden daarna werd Ds. Fran cken de zorg voor de wijk van Dr. W. Gce- sink opgedragen gedurende de vacature, Een gebeurtenis die Ds. Lion Cachet enkele "cherpe woorden in de pen gaf in zijn blad JDe Hoop". Eveneens maakte Ds. Lion Cachet enkele opmerkingen, toen Ds. Fran cken op Zondag 20 Februari 1887, een dag na den zeventigston verjaardag van Koning Willem III, enkele coupletten van hot „Wien Neerlandsch Bloed" had laten zingen bij den avonddienst in de Groote Kerk. Slechts korten tijd'na de Doleantiestrijd heel't Ds. Francken nog actief gediend, iiij vroeg en verkreeg emeritaat en nam den 20sten Mei 1888 afscheid naar aanleiding van 2 Cor. 4 7. Hij vestigde zich te Utrecht, waar hij op ruim 71-jarigen leeftijd op 16 Januari 1894 overleed. Zijn verdiensten werden erkend, doordat hij in 1860 tot -lid van de Mij. der Nederl. Letterkunde en in 1878 tot lid van het Prov. Genootschap voor Kunsten en Wetenschap pen te Utrecht werd benoemd. Ook werd hem in 1886 bij de gelegenheid van het 250- iarig bestaan der Utrechtsche Hoogeschool het eere-doctoraat in de Godgeleerdheid toe- gekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8