Ut* cjemtU koude] 1/Mjukacdt's Doedecs BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN CONSULAIRE DIENST De consul-generaal der Nederlanden te Bay- J-euth. de heer A A Plant, Is met verlof van '5^DePvlce^con&ul aldaar, de heer P L J Camll- ierh la belaat met de waarneming van het con- gulaat-generaaL H006EN RAAD VAN ARBEID - Bü Kon. besluit ls aan den heer dr A. Th. Planten te Hilversum, op zijn verzoek eervol ontalag verleend als lid van den Hoogen Raad van Arbeid, onder dankbetuiging voor de door hem ln die functie bewezen diensten en zün benoemd tot lid van dien Raad de hoeren prof. mr A C Joseph us Jltta te Den Haag, dr L. C Kersbergen te Haarlem en mr A. F. L. H Tepe te Leiden, terwijl tot plaatsvervangend lid ls benoemd de heer T. S. Rijpkema te Den Haag COMMISSARIS VAN POLITIE Bij Kon. besluit Is aan G H van Empel op bijn verzoek met Ingang van 1 Febr. J.l. tslag verleend uit ANARCHISTISCHE WAARDEBEPALING Een weinig verheffende transactie met een oud handschrift Een bundel „oud papier", maar van onschatbare waarde _„.i betrekking inissarls van Politie te Amsterdam met dank betuiging voor de ln die betrekking bewezen diensten. VOOGDIJRAAD TE DORDRECHT BH Kon. besluit zün benoemd tot lid van den Voogd Dread te Dordrecht dr B G J M Verbee- ten, arts, wonende te Dordrecht, mr G Snoeck Henckemans, voorzitter van den Raad van Ar beid, wonende aldaar, en K J H Wasch, secre taris van de directie der Glasfabriek te Leer dam. wonende aldaar. NOTARIAAT BH Kon. besluit ls aan O. Possel op zün ver- koek met Ingang van 30 April a.s. eervol ont slag verleend uit zün betrekking College Breda m. bank alda. officie: Breda. COLLEGE VOOR DE VISSCHERIJEN Bü Kon. besluit is benoemd tot lid van h« College voor de visscherüen de heer F P Vei meulen, secretaris der Vereen, van reeders va vlsschersvaartuigen te IJmuiden. GEEN EXAMENS RIJKSVELDWACHTER De Minister van Justitie brengt ter kennis diat in 1934 geen onderzoek zal worden ge houden naar de geschiktheid van sollicitan ten voor de betrekking van Rijksveldwachter In verban'' hiermede zullen de verzoeken ook voor zoover ze reeds mochten zijn in gediend cm tot dat onderzoek in 1934 te worden toegelaten, niet in behacideling kun men worden genomen. De waardebepaling van zeer oude hand schriften ie zuiver anarchistisch; zij ont loopt elke marktkoers en heeft maar één grens: wat ten... er voor geven wil. Het oningevulde woord is evenwel misplaatst; enkele uitzonderingen daargelaten, blijkt steeds, dat èn de verkooper èn de kooper allesbehalve gek waren, toen zij een kost baar document van bezitter deden wisselen. Als bewijzen hiervan kan men aanhalen de talrijke keeren, dat een fabelachtig hoog aan bod is afgewezen, nadat een bepaald ma nuscript door verkoop in de aandacht was Nu gaat het met den prijs, door het Brit- sche Museum betaald voor den Codex Si cus, wel heel hoog. Honderdduizend pond sterling voor een bundeltje perkamentbla den dat is wel fantastisch veel en het laat achter zich den toch ook wel schap- pelijken prijs in 1926 betaald voor een Bijbel van Gutenberg uit 1455, te weten 660.000 gulden, welke bijbel uit een klooster der Benedictijnen in Karinthië overging in han den van een millionair te New York. Het handschrift, dat de Sovjets aan Lon den verkocht hebben, is nog uiet eens een autografie van het Nieuwe Testament; het is er een afschrift (codices) van en dan nog één van de... 3000. Maar anderzijds toch weer een van de allervoornaamste vier, welke zijn: de Vaticanv* die te Rome in het Vaticaan berust; de Sinaïticus (genoemd naar de plaats, waar hij gevonden is, nl. in een klooster op den Sinaï); de Alexandrinus, en de Corlex Ephraemi Rescriptus. Aange zien er van het Nieuwe Testament geen enikele autografie meer te vinden is, kan men zich indenken, dat het Britsch Museum er wel „iets" aan gelegen was, dit zeer zeldzame en voor de geschiedenis van den Bijbelschen canon hoogst gewichtige docu ment in handen te krijgen. Dit te meer, daar het Museum reeds één van de genoemde vier bezit, nl. den Alexan drinus, welken het in 1753 heeft ontvangen van Koning Karei I, die het in 1628 al ten geschenke had gekregen van den toeumali gen Patriarch van Konstantinopel. De Co dex Sinaïtus is echter van ouder datum dan de Alexandrinus. Hij is in de 4e eeuw kort na de overwinning van het Christen dom over het heidendom, geschreven over vier kolommen op antilopen-perkament en een der 50 exemplaren, op bevel van keizer Konstantijn voor de kerken van Konstanti nopel vervaardigd. De lotgevallen van het nu in Londen ge in het klooster van de H. Katharina, Hoe het zij, in dit klooster heeft een privaat docent uit Leipzig, Tischendorf, het in 1844 ontdekt. Deze Bijibelvorscher vertoefde op den Sinaï, toen hij „toevallig" een mand met oude papieren zag, die men voor ver branding had bestemd. Hij snuffelde in die papieren en vond er o. m. bladen van een zeer ouden codex van het Oude Testament uit den Septuaginta-bijbel. Van die bladen gaven de monniken van het Sinaïtische klooster hem 43 cadeau; andere 86, die hij ook graag 'had, lieten ze echter in den Die 43 perkamenten bladen nu zijn op den rug van een kameel naar Egypte ver huisd, van daar per schip naar Europa ge bracht en terecht gekomen in de Leipziger Universiteitsbibliotheek, waar zij nog zijn. Intusschen laat het zich denken, dat Ti schendorf niet rustte eer hij ook de 86 an dere bladen in zijn bezit had. In 1853 maak te hij daartoe andermaal een reis naar den Sinaï, echter zonder het beoogde resultaat. In 1859 nog eens, en zie, toen werden hem, zij het vlak voor zijn vertrek, in een roo- den doek overgereikt niet alleen de 86 gt> wenschte bladen (en nog 112 andere van he O. T.), maar ook de bladen van een vol ledig Nieuw Testament. Zelfs meei dan volledig; zij bevatten boven het onze nog den Brief van Barnabas. In groote opwinding schreef Tischendorf nog denzelfden nacht den Brief van Bar nabas over. De monniken begrepen, dat zij de bezitters van wel zeer gewichtige stuk ken moesten zijn en Tischendorf bezwoer hen, den Codex zorgvuldig te bewaren. Zoo dra hij in Cairo was, ging hij ijlings naar de daar wonende bewindvoerders van het klooster op den Sinaï, hun verzoekende, een mandataris op een snelle kameel naar den Sinaï te zenden en daar de bladen van hel N. T. te halen, opdat hij ze in Cairo kon overschrijven. Niet zonder moeite is de toestemming ver kregen. Twee maanden, zoo vertelt de Nieuw-Testamenticus Prof. Deiszmann, heeft Tischendorf met twee andere Duitschers in het Hotel des Pyramides aan dit werk be steed. Op 28 September 1859 ontving hij de eer volle opdracht, het origineele handschrift voor publicatie te bestemmen, ten einde een afdruk aan den Russischen Czaar als hoofd der Russische kerk aan te bieden. In 1862 was dit werk, vier zware deelen om vattende, gereed; zelf heeft Tischendorf het op den lOden November van dat jaar aan den Czaar overhandigd. Het handschrift zelf lag toen in het Departement van Buiten- landsche Zaken te St. Petersburg. Zeven jaren later hebben de beheerders van het klooster op den Sinaï het hand schrift zelf aan den CzaaT van Rusland ten geschenke aangeboden. Als contra-beleefd heid schonk de Czaar 7000 roebel aan de bibliotheek van het klooster en 2000 roehe voor het klooster op den Tabor, zoomede een reeks Russische onderscheidingsteeke- Zoo is de Codex Sinaïticus zeventig jaren in Petersburg gebleven. De revolutie van 1917 heeft hij ongedeerd overleefd en thans is hij in Britsche handen. De Sovjets, wier Bij bel-verachting ons bekend is, hebben noch tans getoond achting te hebben voor zijn waarde en vroegen er een som van 100.000 pond voor. Men is thans bezig en nog lang niet gereed met het bijeen brengen van dat bedrag. De merkwaardige conditie van Engelsche zijde is, dat de Russen dat sommetje zullen besteden voor den aan koop vanEngelsche machines. Een weinig verheffende, maar toch de Heilige Schrift hoogelijk eerende, trans actie! Land- en Tuinbouw. ONZE DEVIEZENOVEREEN- KOMST MET DUITSCHLAND De deviezenovereenkomst met Duitschland welke 10 Januari 1933 in werking trad, heeft in het afgeloopen jaar een zeer gun stig resultaat doen zien. Door deze overeenkomst werd het moge lijk, dat de Duitsche koopers van Nederland sche producten deze ook betaalden. Dat kon daarvoor ook wel, doch slechts tot een zeer beperkt bedrag mochten de Duitsche koo pers beschikken over betalingsmiddelen voor het buitenland. Het geld werd daai vastgehouden en betaald werd met bewij zen, dat men het bedrag schuldig was. Doch daar heeft een verkooper niet veel aan. Door de bovenbedoelde deviezenregeling nu werd de mogelijkheid geopend, dat de Duitsche koopers van Nederlandsche goede ren deze betaalden op een speciaal daarvoor dienende rekening van de Nederlandsche bank bij de Duitsche bank en wel ten gun ste van den Nederlandschen leverancier. Het ging dus wel niet rechtstreeks, doch men kreeg het geld toch zij het via de Duit sche bank en de Nederlandsche bank. In totaal werd tot 1 Januari 1.1.. dus in bijna een jaar tijd, voor ruim 123% millioen Mark door de Duitsche bank aan de Neder landsche bank overgeschreven. Het waren zoowel groote als kleine posten, die op deze wijze boven de voorheen reeds geldende de viezen verordening ten bate van de Neder landsche leveranciers kwamen. Gemiddeld waren het posten van een kleine 6000 Mark. maar er waren er ook van 1,4 rpillioen en van 130 Mark. De handel in boter, kaas en eieren trok ken het meest n.l. 15s4 millioen Mark. Daai op volgde de export van groenten, fruit en j aardappelen, die voor ruim 15,3 millioen Mark op deze wijze betaald kregen. Dat heel mooi. Maar „de Tuinderij" merkt zeer terecht op, dat er een ernstig bezwaar aan verbonden was in 1933: de afrekening heeft zooveel tijd in beslag genomen. Vele expor- teurs moesten vaak een maand op hun geld wachten, zoodat, volgens genoemd blad, in het hoogseizoen talrijke exporteurs zonder contanten zaten. Wel verleenden meerdere veilingen credieten met als onderpand de vordering op de Nederlandsche bank, doch dat gaat slechts tot een beperkt bedrag. Zoo bleven dan ook de exporteurs noodgedwon gen soms eenigen tijd van de veilingen weg om als ze geld hadden weer terug te ko men. Dat geeft natuurlijk een ongewenschte Daarover is wel onderhandeld met de Di rectie van de Nederlandsche bank, doen deze kon niet vlugger helpen, omdat er niet altijd voldoende koopers uit Nederland in Duitschland waren om deze Marken weer te betalen. Dat deze betaling door particuliere banken gaat. welke weer met de Nederland sche bank afrekenen, werkt het meest rem mend. Ook de valuta speelt hierbij een rol. Een voorschot geven aan de exporteurs mag de Nederl. Bank niet doen. Omdat er wat gedaan moet worden om de importeurs vlotter haar rouleerend geld te rug te bezorgen, heeft het Centraal Bureau met de Ned. Ver. van Groenten- en Fruit- exporteurs te Rotterdam zich tot den Mi nister gewend met het verzoek om de Groen ten- en Fruit-Centrale, die krachtens het ln- voermonopolie, de crisisheffing op groenten, fruit en aardappelen innen, te machtigen zich bij de Nederlandsche bank garant te stellen voor de voorschotten, die de Bank in het hoogseizoen Mei Juni en Juli zal verleenen aan de Ned. groenten exporteurs, op de ten behoeve van deze bij de Duitsche bank gestorte Marken. Zooals de Nederlandsche tuinbouw en ex porteurs zeer gebaat zijn met de zoo gunstig werkende deviezenovereenkomst, zoo zou den ze dubbel dankbaar zijn als op de voor gestelde wijze, de overeenkomst vlotter uit gevoerd werd. AFNAME C.R.C.-VEE Week van 1923 Februari Door de Crisis-Rundveecentrale zal gele genheid worden geboden aan haar te leve- le. kennelijk drachtige runderen In alle soorten en kwaliteiten; 2e. versch afgekalfde vaarzen en koeien; te: Alkmaar, Breda, Coevorden, Gorinchem, Nijkerk. Nijmegen, Rijssen, Steenwijk. Val kenburg op 19 Febr. Te Deventer, Doetinchem, Purmerend, Rot terdam, Sneek, Tilburg op 20 Febr. Te Assen, Borculo, Groningen, 's-Herto- genbosch, Wolvega op 21 Februari. 1b Gouda, Hoogeveen, Hulst, Leeuwarden, f8 spoedig verdreven met Per 6tuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist Roermond, Schagen. Zutphen, Zwolle orï 22 Februari. Te Emmen Hengelo (O.), Leiden, RoosenV daal, Utrecht op 23 Februari. De kaarten voor aangifte tot levering moe ten u i t e r 1 ij k Maandagmiddag, 12 Febr, a.s. ten kantore van de Crisis-Rundveeceiw trale te 's-Gravenhage zijn ontvangen. t Onder kennelijk drachtige runderen wor- den verstaan dieren, welke naar het oot- deel van de commissie van overneming da uiterlijke teekenen van drachtigheid vei* toonen. Mocht echter desniettegenstaandq na slachting blijken, dat zich onder de in deze klasse overgenomen dieren toch zulka bevinden, welke niet of te kort drachtig zijn, dan zal hiervan de gebruikelijke kor* ting van 40 pet. op de uitbetalingsom won den toegepast. Dezelfde korting zal worden toegepast na gebleken te hooge drachtig heid. Voor guste dieren geleverd met de vei* eischte verklaring omtrent tuberculose wor den dezelfde prijzen berekend als van die ren in de klasse drachtige runderen. Prijzen en verdere voorwaarden als da voorafgaande week. Aangezien de Crisis-Rundveecentralè dd dieren, alvorens ze verder te verzenden, laat uitmelken, wordt niet meer als eisch gesteld, dat zij uitgemolken moeten worden aangeboden. Met deze kennisgeving zal reeds rekening worden gehouden van 5 Februari a.s. af. Gemengd Nieuws, AUTO- EN MOTORONGELUKKEN Te Gasselte (Dr.) is de 67-jarige Lins, die per rijwiel naar Gasselternijveen terug keerde, door een auto, bestuurd door IC, vertegenwoordiger van de HeveaLianden- fabriek te Groningen, aangereden. Hij werd met een ernstige hoofdwonde opgenomen en is naar het ziekenhuis te Assen ver voerd. DOOR DEN STORM WEGGEWAAID Te Herpen is de arbeider T. Jansen ten gevolge van den storm met fiets en al van den weg gewaaid. De man is met ernstige armfracturen opgenomen en naar het zie kenhuis vervoerd. Mej. v. d. B., onderwijzeres is te Erp van haar fiets gewaaid. Zij werd met ernstigq kneuzingen opgenomen. gen gedeelte van de nieuwe bebouwing in den Bergzolder te Rotterdam, gezien uit een der in aanbouw zijnde woningen in den Blij dorppolder. Rechts, de brug over de Schiebij de voorm. Melkmarkt maandag 5 februari 1934 Tweede blad pag. 5 Met man en macht wordt gewerkt aan de verbetering van den Maasdijk, die de verbinding vormt van Rotterdam met Hoek van Holland, waardoor een einde komt aan veel verke ersellende. De fjtoode Molen" te Zwolle, die danig in verval begon te geraken, wordt thans, mede om stadsuit breiding, gesloopt De gemeentesecretaris van Zwijndrecht, de heer W. J. v. d. Veen, vierde Zaterdag zijn 25-jarig ambtsjubileum. De jubilaris met zijn vrouw en dochtertje tijdens een fluithuldiging, hem in de hal van het raadhuis door de jeugd gebracht. Links de burgemeester J. A.J. Jansen. Onder groote belangstelling had Zaterdagmiddag te Rotterdam de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. Kruit hof, rustend hoofd van de Dr. A. Kuyperschool aldaar De Chr. Zangvereeniging ,Jiïaassluis' Mannenkoor"directeur de heer. Mar. Egbertsherdacht dezer dagen haar 15-jarig bestaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5