Daladier zwenkt naar het kartel MAANDAG 5 FEBRUARI 1934 EERSTE BLAD PAG 3 tot ibetoogingea op, terwijl de sociar listen zich op een eventueel alarm schij nen voor te bereiden. De „Action Franoaiise" heeft het parool Uitgegeven zich voor te bereiden op een nieuwen slag tegen het huidige regiem. Met het oog op die aangekondigde actie door verschillende politieke groepen, heeft Regeoring de noodige voorbereidingen ge troffen. Eenige bladen weten mede te deel en dat niet slechts de Fransche politie en het garnizoen van Parijs gereed zijn con op te treden, doch dat verschillen de garnizoenen in de omgeving van Parijs beveü hebben gekregen zich ge reed te houden voor den opmarsoh. Le Vieux meldt, dat uit Gotnplegno tanks onderweg zijn naar Parijs, ter wijl twee divisies naai' Parijs gediri geerd zouden worden. BUITENLAND Hij offert politie-prefect Chlappe aan de socialisten Geweldige ontstemming onder de rechtsche groepon De spanning te Parijs nadert het hoogtepunt Garnizoenen gereed om de stad te bezetten De parlementaire toestand in Frankrijk is plotseling volkomen gewijzigd. Het kabinet-Daladier was voor het mlnis- terie-C.hautemps in de plaats gesteld om door forsche, ingrijpende daden van man nen met een volkomen onverdacht verleden, den Augiusstal van Stavisky en consorten te reinigen en daardoor de ontdane bevol king tot rust te brengen. Wat zien wij nu evenwel gebeuren? Dat In Daladiers kabinet Zaterdag j.l. een diep gaand meeningsvcrschil is ontstaan over de wegen en middelen, die op het oogenblik geschikt zijn om het gestelde doel te bere>- ken en dat tengevolge daarvan de beide centrum-mannen in het kabinet, de minis ters Fabry (oorlog) en Piétry (financiën) ontslag hebben genomen nog vóór het kabi net zich aan de Kamer heeft kunnen voor stellen. Mon moet deze zaak vermoedelijk zóó zien: Daladiers kabinet, hoezeer het door de massa vertrouwd scheen te worden, liep gevaar door de llnkschc groepen in het par lement getorpedeerd te zullen worden. Om dat te voorkomen en tevens zijn beleid een brecden grondslag te verleenen heeft Dala dier een zwenking naar links gemaakt en aan het herstel van het kartel de voorkeur gegeven. Niet, dat er nu ook socialistische minis ters in het kabinot zijn opgenomen. Men weet, dat de Fransche sociaal-democraten heel bang voor de ministerieele verantwoor delijkheid zijn. In de plaats van Fabry is Boncour gekomen en in de plaats van Pié try Marchandeau, beide radicalen. Do radi caal Joubert is onder-staatssecretaris van financiën geworden. Deze wijziging in het ministerie zou niet zoo sterk zijn opgevallen indien niet tege lijkertijd enkele hooge ambtenaren van hun post waren ontheven. De meest bekende persoon daarvan is Chiappe, de bekende Parijsche politie-pre fect, die, hoewel in niets bewezen is, dat hij in contact gestaan heeft met degenen, die de zwendelaars gedekt heeft, op een „fat soenlijke manier" is weggescheept, door hem te benoemen tot residentrgeneraal van Marokko. Ponsot, de tegenwoordige resident generaal is teruggeroepen om de plaats open te maken en tot prefect van politie te Parijs is benoemd de lieer Bonnefoy-Sibour. Voorts is Fabre als administrateur van de „Comedie Francaise" verlangen door Thomé, directeur van de „Surété generale", vermoedelijk omdat Fabre „Coriolanus" van Shakespeare heeft laten spelen, wat lot be toogingen tegen de Kamerleden aanleiding heeft gegeven. De procureur-generaal Pressard, zwager van Chautemps, die in verband met Stavis ky gecompromitteerd is, moet eveneens zijn post verlaten en is benoemd tot raadsheer in het hof van appel. Zooals gezegd, is het geval-Chiappe het meest opvallende. Het wordt zuiver toege schreven aan de noodzaak voor Daladier om zich den steun van de socialisten te ver werven. Deze hadden reeds lang het ontslag .van Chiappe geëischt. Thans is hij geofferd op het altaar der politiek. Chiappe heeft geweigerd den hem zoo eigenaardig aangeboden post van resident- generaal van Marokko te aanvaardon, om dat hij dit beschouwt als een gevolg van wantrouwen. Het verluidt zelfs, dat het de nieuwe pre fect van politie Bonnefoy-Sibour zelf is ge weest, die den heer Chiappe van zijn ver wijdering van de prefectuur op de hoogte heeft gesteld. ERNSTIGE BETOOGINGEN TEGEN DE AFZETTING VAN CHIAPPE Gisteravond laat is het reedis tot ernstige hetoogingen togen de afzetting van Chiappe gekomen. De monardhifitiiedhe Action Framboise en cinaere reohteohe groepen hadden bij die bfl- tooglngen de leiding. Het schijnt begonnen te zijn in de Comedie Fran$aise, tijdens de opvoering van Shakes peare's „Gairalian". Volgens de „Ëoho de Papie" hield een dor aanwezigen van één der %aleriJon af eon redevoering tegen het ontslag van den inten dant Fabre. Hij verklaarde, dat dit ontslag door laaghartige politieke intriges was be werkstelligd. Toen de politie den spreker tot zwijgen bracht en wegvoerde, ontstond een groot tumult onder de toeschouwers, dde de terugkeer van Fabre en het onmiddellijk ontslag van Thomé eischten. Er vormde ziah een spreekbar: Het tumult duurde minutenlang en ging over te gezang, dat tenslotte tot, zwljgon kwam, waarna do voorstelling kon aan vangen. In de pauzen heriiaaJlden de rumoerige booneelen zich echter, en im do corridors raakten eenige toesohouwers handgemeen. Na afloop van de voorstelling zetten vale bezoekers hun betoogingen tegen te regce- ring op straat voort. De spanni'ng in de Fransche hooMu stad neemt steeds toe «in schijnt het kookpunt te naderen. Niet alleen do rechts georiënteerde organisatl09 hebben hun aanhangers opgeroepen om Dinsdag tcigen do re geer ing te domons/treeren „die een pro vocatie aan alle eerlijke elementen is", doch ook de communisten roeipen RUSLANDS WEERMACHT De Russische volkscommissaris Worosji- low heeft op den 17den partijdag der Rus sische communistische partij mededeelingen gedaan over de moderne inrichting van het Roode Leger en over de overal aangebrach te kustversterkiugen. Het gevaar van een aanval op de Russische kustgebieden heeft de Sovjet-Unie gedwongen over te gaan tot de aanschaffing van zeestrijdkrachten oók in het Verre Oosten. Linieschepen en v 1 iegtuigmoederschepen heeft de. Sbvjot-Unie in het Verre Oosten niét, doch de lichte zeestrijdkrachten en de kustbescherming die Rusland daar bezit, vooral echter de marine-vliegtuigen en do onderzeeërs kunnen oen aanvallenden vij and reeds ernstige schade berokkenen. Over den algemeenen toestand in 't Verre Oosten zei Worosjilow, dat Japan het eer ste land was, dat gepoogd had zich met be hulp van eeu oorlog een uitweg uit de cri sis te banen. Do oorlogsvoorbereidingen van Japan strekten zich uit op militair-economisch, organisatorisch, bewapen ing-techuisch ge bied, kwantitatieve versterking der strijd- BUITENSPORIG NATIONALISME ENJEUGDOPVOEDING HET INTERVIEW MET DEN PAUS Wjj hebben reeds met enkele woorden molding gemaakt van liet interview, dat de Paus dezer degen heeft toegestaan aan een vertegenwoordiger van de „IntraDsigéuut waarin het hoofd der roomsch-katholieke kerk over den vrede en over het kwaad, waaronder de wereld lijdt, heeft gesproken. In het bijzonder valt de aandacht op wat do Peus zeide over do excessen van hot nationalisme. „Van elie uitwassen, die we tegenwoordig In de wereld waarnemen, is een van do meest verontrustende datgene, wat onder de vlug van ware vaderlandsliefde, welke op zichzelf prijzenswaardig is. de natie zoozeer verheerlijkt, dat men haar boven alles stelt. Dat nationalisme staat even vijandig tegen- den waren vrede als hot vol is van overdrijving en valschheid. „Een van de meest treffende voorbeelden die van deze overdrijving gegeven kunnen worden is de gewoonte, die zich in bepaal de landen verbreid heeft ora de maat van het redelijke te overschrijden, doordat het tot in hot buitensporig", de lichamelijke op voeding van de jonge mensohen militari seert. Heeft men vooris niet gezien, dat jonge meisjes op gelijke wijze werden opge leid, wat volkomen in tegenspraak is niet alleen met de bedoelingen Gods. maar zelf" in strijd met de menseheiijke natuur. „De Kerk heeft, altijd met kracht datgene erdedigd, dat goed is in de gevoelens van gehechtheid er. trots, die iedere man kan en moet hebben voor zijn vaderland, maar wat zij altijd heeft afgewezen, is de de theorie, die wil, dat de vorming van zuiver natlo nale staten hot aboslute ideaal moet zijn van ieder volk. ,Wut te veroordeelen is, is niet de vader landsliefde. maar hot fanatisme van som migen, die geen ander ideaal hebben dan da steeds grootere verheerlijking van hun 'and en die soms. om tot dat resultaat to komen, an alle middelen gebruik maken, zelfs van middelen, die te laken zijn. De steeds rui mere toepassing van dergelijke theorie moet noodlottigerwijs uitloopen op de onder werping van de zwakste staten aan de sterk ste, die onrechtvaardig is, omdat ze in strijd met den eerbied voor de nationaliteit van die staten is en indruischt tegen de naasten liefde. „Gelukkig kunnen alle deze uitwassen vermeden worden, wanneer ieder volk slechts bezield is met een ernstig nationaal bewustzijn, dat echter in overeenstemming blijft met het redelijke en met de wet Gods, want anders knn zulk een nationalisme niet vredelievend zijn". Van hetgeen de Paus zeide over de op- Voeding der jeugd is vooral het volgende interessant: „Men heeft nimmer zóó veel over opvoe ding gesproken als in onze dagen. Men stelt er zich niet langer mee tevreden haar te vervolmaken, maar men stelt zich voor, men schept en bespreekt nieuwe methoden, die in staat zijn de opvoeding te vergemakkelij ken cn volgens de meening van de uitvin ders de nieuwe geslachten aardsch geluk zullen brengen. „Went men moet wel ln het oog houden, dat al de systemen, waarover het hier gaat slechts ten doel hebben te trachten de stof felijke omstandigheden der menschen té ver beteren, terwijl ze meer of minder hun bov onnatuurlijke eindbestemming veron achtzamen. „Men behoeft zich dan ook niet te ver wonderen over het mislukken van elk der 'oorgestelde of in de practijk gebrachte methoden, daar zij Immers alle door hun makers zijn ontworppn zonder rekening te houden met Gr>d. Die het begin cn het einde van alle opvoeding is". De Paus zet voorts uiteen, dat het gezin de eerste opvoedingsplicht heeft; dat op de burgergemeenschap de taak rust on zij het nauw omschreven recht heeft om haarleden hun verplichtingen en de uitoefening van hun verplichtingen tegenover haar te onder wijzen, maar dan ook niets meer dan dat en dat de opvoedingsrechten van de Kerk staan boven die van gezin en burgergemeen- schap. En ten slotte spreekt hij zijn sterke af keuring uit over het verderfelijke aatura lisme, dat het gebied der opvoeding tracht binnen te dringen op het buitengewoon teert punt van de reinheid van zeden *langs den ■eg van de z.g. sexueele voorlichting, welke dan vaak gegeven wordt door personen, dte voor die taak niet berekend zijn en die dat op ropkeiooze wijze, aan allen zonder onder scheid en zelfs in het openbaar doen. W0R0SJ1L0F krachten en tenslotte de voorbereiding van den opmarsch door Mandsjoerije. Mand- sjoerije werd langzamerhand het sterkste steunpunt van Japan. De Sovjet-Unie dien de dit alles met aandacht te volgen, de noo dige maatregelen te nemen en op alles voor bereid te zijn. Slechts het Verre Oosten was met wol ken bedekt, daar kon een oorlogsonweer losbreken. Wanneer me& Rusland den oor log opdrong, zou hot een groote en ernsti ge oorlog worden. Het zou een oorlog tegen de bolssjewiki worden en bovendien een mederne oorlog, die den initiatiefnemers duur te staan zou kunnen komen. Tenslotte somde do Volkscommissaris de verschillende maatregelen op, die de Sovjet- Linie ter bescherming van haar grenzen in 't Verre Oosten genomen had. De gewapende krachten in dit gebied waren slechts wei nig versterkt, cijfers kon hij niet noeimen. Op de voornaamste punten waren verster kingen aangelegd, waarlancrs de vijand niet gemakkelijk op Sovjetgebied zou kunnen komen. Wladiwostok en het geheolé kust gebied, Nbord-Sacbalin evenais KamsChat»- ka zoowel als eiken voet grond in het Verre Oosten zou de Sovjet-Unie moeten verdedigen en ook weten te verdedigen. DORPEN DOOR LAWINES BEDOLVEN 9 Dooden en gewonden. ROME. 5 Februari. Tengevolge van de hevige sneeuwstormen van de laatste dagen in di Appenijnen, rijn ter hoogte van Ancona eenige reusachtige lawines naar beneden gekomen, i door eenige dorpen rijn bedolven. o.a. Monte Rob- biano. Villa Dimezro en Mosche Tlnabtea totaal schijnen 18 personen te zijn gedood t Troepen rijn naar de bedolven plaatsen gezonden om behulpzaam te zijn aan het bergingswerk ei opruimen van de sneeuwmassa's. MILAAN. 5 Fcdruari. Volgens later alhier vangen berichten zou het aantal slachtoffers het lawine-ongeval slechts 8 bedragen, terwijl 10 gewonden uit de sneeuw zouden zijn geborgen. HET BALKANPACT DE TEKST GEPARAFEERD De Balkan-conferentie te Belgrado is Zondag avond gesloten. Omtrent het resultaat Is de vol gende offideeJe mededeellng gepubliceerd. „De ministers van bulteniandsche zaken Griekenland. Turkije. Roemenië en Joego Slavië kwamen Zondag In een slotzitting bijeen en para feerden den definitieven tekst van het Balkan-pact. De ministers besloten, dit document nog in den loop van de komende week te Athene te onder teekenen. De tekst van het pact zal na de onder- teekening gepublicerd worden". 't Schijnt, dat het nog eenige moeilijkheden heeft opgeleverd, tot overeenstemming te komen. Volgens het programma had de conferentie reeds Zondag middag geëindigd moeten zijn. Naar verluidt, zou het zelfs tot het laatste moment onzeker zijn ge weest of men tot overeenstemming zou kunnen HET CONFLICT BIJ DE OOSTEN- RIJKSCHE HEIMWEHREN Starhemberg tegen de Chrlstelljk-Sodalen. Uit Innsbruck: Zaterdagmiddag werd te Innsbruck een parade van Heimwehr-afdeelingen gehouden, bij welke gelegenheid het woord werd gevoerd door den Zaterdagmorgen te Innsbruck gearriveerden leider der Oostenrijkschen Heimwehren Vorst Star- hemberg en door Dr. Steidle. Vorst Starhemberg keerde zich in zijn rede zeer scherp tegen de Christelijk Sociale Partij, en in het tegen den leider dezer partij GZermak. ben. Indien Dollfuss nog lang aarzelde met het nemen van ingrijpende maatregelen, zouden de Oostenrljksche Helmwehrlieden spoedig niet meer achter hem staan. Starhemberg elschtc tenslotte verwijdering van alle democratische partijleiders uit het tegenwoordige regime. De onderhandelingen tusschen de Heimwehrlei- ding en de Bondsregeering zijn nog steeds niet ten einde. De bekende eischen der Heimwehren zijn nog niet ingewilligd en de verhoudingen zijn zoo danig verscherpt, dat men op een spoedige open lijke uitbarsting van het conflict rekent. Uit Genève: Hedenmiddag zou de Oostenrljksche regeering haar geschil met Dultschland bi) den Volkenbond aanhangig maken. Naar verluidt, doet de Oostenrljksche regecrlng een beroep op par. 2 art. 11 van het Volkenbondpact. dat spreekt ov handhaving en verstoring van den wereldvrede. DE KATHOLIEKE JEUGD IN DEN NAT.-SOC. STAAT MEEWERKEN AAN DEN OPBOUW (Van onzen Duitschen correspondent) De kern der vele moeilijkheden, waarvoor het katholieke deel der Duitsche bevolking sédeit do nationale revolutie is komen te staan, ligt ongetwijfeld voor een belangrijk deel in het feit. dat het centrum en de Beier sche volkspartij in de Veertien jaar, welke thans achter ons liggen, door hun tijdelijk samengaan mei de socioal-démocrnlen on hun vaak heftige aanvallen op de nationaal- socialistische partij het vertrouwen en do sympathie van Adolf Hitler hebben geschokt Wanneer de katholieke zoowel als de ovtui- gelische kerk sedert enkele maanden een moeilijken tijd doormaakt, dan mogen wij In do vorming van ons oordeel niet overzien dat het optreden van beide kerken jn pns- siovert en actieven vorm den grooi van hel marxisme heelt bevorderd. Deze zonde der nalatigheid wordt zwaar geboctl De rijksregeormg ook al verklaart zij ten zooveelsten male, dat zij or niet aan denkt, zich in interne kerkelijke aangele genheden ie mengen voelt er weinig voor de opvoeding der Duitsche jeugd voor een belangrijk deel in de handen der geestelijk heid te laten. Hot jongere geslacht, dat met hart en hand heeft deelgenomen aan de na tionale omwenteling en haar voorbereidend werk, moet ook zijn jrcrsoonlijk aandeel heb ben aan den -wederopbouw van den staat en alle bezwaren van kerkelijke zijde tegon dezen eisch zullen door de regeering \an de hand gewezen worden. Dat heeft de evangelische kerk reeds aan den lijve ervaren, toen rijksbisschop Muller alle kerkelijke jeugdorganisaties voorschreef dat zij binnen drie maanden moeten over gaan tot de Hitler-jeugd Ik vermoed, dat de katholieke jeugd, ondanks het concordaat, dezelfde ervaring zal opdoen. In den door Hitier nagestreefden eenheidsstaat is er geen plaats meer voor vereenigingen en or ganisaties, inoien deze haar zelfstandigheid op een bepaald gebied wenschen te hand haven. Do stemming, welke in don kring der katholieko en evangolischc jeugdorganisa ties heerscht, herinnerde mij sterk aan die, welke de vooraanstaande mannen der kntho lieke en evangelische vakvercenigingen hnd bevangen, toen zij ruim een half jaar ge leden begonnen te merken, dat hun levens werk ten offer zou worden gebracht aan het systeem der algemeene gelijkschakeling. *Een ervaren leider in do katholieke jeugd beweging gaf mij zijn ziens-wijze ongeveer als volgt te kennen: „Wij zijn principieel met elk regecringssysteem tevreden, als men ons geweten maar met rust laat Op het oogenblik is er in de leiding van onze ver- eenigingen nog slechts weinig voranderd. Uit beroepsoverwegingen zijn hier en daar sommige jonge menschen naar de organisa tie der N.S.D.A.P. overgegaan en wij mogen niet verzwijgen, dat vele oprechte katho lieken allang tot deze nationaJe beweging behooren. Wij erkennen den staat in vollen omvang on gaan slechts tot opjwsitie over. wanneer het er voor ons om gaat, fouten of vergissingen op religieus gebied te voor- komeu. „Wij zijn niet pas don 30on Januari 1033 den culturoolen strijd begonnen, ook in de moeilijke jaren, welke achter ons liggen, hebben wij eruaar gestreéfd, het christelijke vplksgoed te behouden, in literatuur on liod dén natlonalen geest te hondhavon, do volks zeden to bewaren. Dat voelden wij altijd als een taak, die ons door God is opgelegd. Do vaandels van onzen „Katholischen Gosellen- Verein" doen in schoonheid voor die der S.A. en S.S. niet onder en onze jeugd hangt ook met heel haar hart aan volk en vader land. „Onder het feit, dat vele jongens in stre ken, waar de katholieken in de minderheid zijn ik denk bijvoorbeeld aan Berlijn tot de S.A. en de S.S. behooren, heeft de kerk weleetls te lijden: zij komen niet ge regeld ter kerk, daar zij veel dienst hebben en vaak op kerkelijke rust- en feestdagen moeten maroheeren. Zoo ontstaan er vaak principieels moeilijkheden, maar op den duur zal ook hier wel een oplossing gevon den worden. De katholieke jeugd behoort tot 3e kerk en dus ook in de kerk. De kerk is voor ons niet met een bepaalden tijd verbonden, zij is een stichting van onzen Verlosser. Zoo zien wij de kerk als een goddelijk instituut, waarvan doei en wezen niet door menschen zijn gevormd. „Onzo hoogste leider wm de jeugdorgan saties, prelaat Wolker, is een uitstekende paedagoog en onze jongens en moisjes heb ben vee.1 aan hem te danken. Hij houdt in alles rekening met de gewijzigde omstandig heden en ik kan u dit oene nadrukkelijk verzekeren: de katholieke Jeugd in den nieuwen staat wil zonder voorbehoud alles doen wat binnen haar vermogen ligt om aan den wederopbouw van een gezond en gelukkig Duitsch volk mee te werken!" Berlijn, 2 Februari 1934. DUITSCHLANDS ANTWOORD AAN FRANKRIJK Het Duitsche antwoord op de Fransche aide rriémóïrê, van 1 Januari, dat op t'J Januari is gegeven, zegt, dat op de basis bet Fransche plan de ontwapening ver scheidene jaren zou worden uitgesteld. De sterkst bewapende staten zouden hun ge- heele zware landmatoriaal onverminderd houden en Dultschland zou het al dien tijd met zijn geheel ontoereikende wapensoorton moeten doen. De Reichswehr zou in dien tijd moeten gereorganiseerd worden, maar die reorganisatie zou niet mogelijk zijn nis niet te voren de Duitsche veiligheid eeni- germnte gewaarborgd word. Wat de kwesties van de personeelssterk ten aangaat, zou de unificatie van het le- tvpe. natuurlijk er van afhankelijk zijn, dat bedoeld type ook door de andore staten aanvaard wordt Het memorandum wijst er vervolgens op, dat Duitschlnnd zekerheid wenscht to bo- Itten betreffende do Fransche koloniale troepen in Afrika en stelt de vraag of Duitschland in de eerste en tweede phase conventie in het gehnol geen militaire luchtvloot zal bezitten. Zelfs als dat gevaar zou worden opgeheven, blijft voor Duitsch land de vraag beslissend ot zijn discrimina tie nog een verdere reeks van jaren zal worden verlengd. Alles bijeen genomen, ziet de Duitsche re- geering de kwestie ook thans nog in het zelfde licht als eenige maanden geleden, toen zij uit den Volkenbond trad en de ont- 'aneningsconferentie verliet De Duitsche regeering betreurt het leven dig, dnt de Fransche regeering het voorstel, door Duitschland na z,i|n uittreding gedaan, niet op de juiste waarde heeft gosehat Na de bekende Duitsche verlangens: een rijksweer van 300.000 man, voldoende bewa pend uiteengezet te hebben, zegt het me morandum, dat Franriik en de andere sterk- bewapendo staten ook dan nog een gewel digen voorsprong behouden op het gebied der bewapening. Onter deze omstandighe den kon derhalve de veipering van Dultseh- Innds desiderata slechts beduiden dnt mep D"itsrhlnnd in feite rechtsgelijkheid wil 'ijven ontzeggen. De Duitsche regeering hoopt derhalve, dat de Fransche regeering het Duitsche stand punt alsnog zal willen erkennen. MUSSOLINI OVER JEUGD EN VREDE HET NIEUWE EUROPA EN DE VOLKENBOND Sprekende met een vertegenwoordiger van de „ïntransigeant", heeft Mussolini ge zegd, niet te gelooven in de onmiddellijke vredospropaganda onder de Jeugd omdat de jeugd eon overmaat van kracht en moed bezit, die zij instinctief wil uiton. Hij ge looft wel aan de mogelijkheid den drang dör Jeugd af te leiden naar vredelievende doeleinden, naar sport, aviatiek, ontdek l^ingsreizen en koloniale avonturen. Dat al les heeft een mystiek, waarnaar de jeugd verlangt. En dan moet- men haar bo\ en- dien veroorloven zich in haax eigen land to doen golden. Men moet haar in de gemeen teraden en in de provinciale hestoren of in de wetgevende vergaderingen de plaats af staan die zij verdient. Op 6b-jarigen leeftijd heeft een man niet meer dezelfde physiek en geestelijke leidersbekwaimhodon. Op <40- of zelfs op 30-jarigon leeftijd moot hij leider zijn. Het probleem van de jeugd heeft echter ook zijn politieke zijde. Zooveel mogelijk moeten de gevaren geneutraliseerd worden, die de jeugd van Europa op zeikeren dag tegenover o'ikflndvr zouden kunnen doen komen te staan. Europa moet opnieuw ge schapen wordien, dan zal de jeugd haar rust terugvinden en een vredelievende uiting vinden voor haar behoefte aan actie. Maar het nieuwe Europa zaJ niet door don Volkenbond worden gemaakt maar eerder door een bond van Euro- peesdhe volkoren. Op het oogenblik staat Europa op het punt tusschen Amerika en Japan onder te gaan. Weerbericht. De voormalige jeugdige onderstaatssecre taris voor luchtvaart in het Departement an handel, William Mac Cracken, weiger de Vrijdag een door den Senaat ingestelde commissie van onderzoek inzage te geven van zijn correspondentie, gevoerd voor het afsluiten van verschillende luchtvoartoon- tracten. Aangezien hij hiermede een parle mentair recht, schond, ging de Sergeant-at- Aims van den Senaat tot zijn axrestatte over. Na een korte conferentie tusschen le den der commissie, Mac Cracken, diens advocaat on don Sorgciant-at-Arms, werd Mac Cracken in vrijheid gesteld, nadat hil had toegezegd, Maandag de commissie alle gewenschte documenten te zullen toezenden. Toen het Amerlkaansche a s. „Syros", dat van R'dam in- ballast óp weg was naar Amerika Óp 2Ó0 n van Bishops Lighthouse (Scilly eilanden; schroef verloor, werden de daarop uitgezon den noodseinen opgevangen door den schipper van de Nederlandsche sleepboot „Zwarte Zee". Dit schip zette koers naar de „Syros", maakte het vast en sleepte de „Syros" Zondag de haven van Fal mouth binnen. AARDBEVING N ALBANIË TIRANA. 5 Februari. Gisteren werd Midden- én Zuid-Albanië opgeschrikt door een krachtige aard beving, die het sterkst gevoeld werd te Durazzo en langs de kust. De aardschok richtte echter slechts geringe schade aap, terwijl geen persoonlijke onge vallen voorkwamen. DRIE JAPANSCHE BOMBARDEMENT». TOESTELLEN IN DEN STORM VERGAAN Bij een vlucht van Tomioka naar Naga saki zijn drie Japansche bombardements vliegtuigen in een storm geraakt en in zee gestort. De -reddingspogingen bleven zonder resultaat en de bemanning van dé drie vliegtuigen kwam om het leven. PIER IN ALGIERS DOOR STORM VERNIELD Zaterdagnacht heeft te Algiers zulk een hevige storm gewoed, als sedert 1920 niet meer heeft plaats gehad. De storm wordt toegeschreven aan een zeebeving of aan oen vloedgolf. De golven, dio een hoogte hadden van één tot zeven tien meter, sloegen met zooveel kracht te gen de nieuwe pier, dat deze over een leng te van ongeveer 200 meter werd verniold. De aangerichte schade wordt op twintig millioon francs geschat. Het dunne ptfltjo g-eeft den voripen stand aan Hoogste stand te Blacksod 775.0. Laagste staud te Haparanda 743,6. Stand vanmorgen halftwaalf 771.7. WEERVERWAOHTING Zwakke tot matige N. tot W. wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige lichte neerslag; iets zachter. BUITENL. WEEROVERZICHT De hooge drukking die nog steeds met haar kern over Groot-Brittannlö oti Ierland gelogen is, neemt langzaam af. Óver IJsland en Scandinavië passeoron voortdurend wilde barometerveranderingen. Thans stijgt de luchtdruk weer over IJsland, terwijl in Zwe den en Noorwegen de barometer daalt. Over de Middell. 7oe handhaaft zich de depressie- toestand. In de hooge drukking van Ierland tot MiddenDuitsohland is het rustig, hier én daar nevelig weer. Over IJsland en Noorwe gen waa't een krachtige W. tot Z.W. storm. Aan de Middell. Zeekust waalt een vrij hevige mistral. Hoewel het over Z.-Duitsch- land en M. Frankrijk nog stevig vriest, is de vorst daar tooh afgenomen. Over Gr. Brit- tonnië en Ierland en IJsland is de temjiera- tuur gedaald. Ten onzent mogen kleine tem peratuurstijging en lichte neerslag verwacht worden. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 3.6 C. 6 FEBRUARI. Zonsopgang 7.36 uur, zonsondergang 4.53 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 6 FEBRUARI. Van 's avonds 5.23 uur tot 's morgens 7.04 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig neden Vorig Wnrt?bnrg 0.00 0.00 Oanb 1.93 1.86 Straatsburg 0.00 0.00 Fms 1.17 1.1.S Brelftncb OM 0.66 Coblens 1.53 i07 Rheinfelden 1.04 1.75 Trier 0J>1 0.72 K-hl 1.90 1.91 Keulen 1.15 1,-9 Maxau 8.87 3,50 Rührort (.98 0.03 Diedeshelm 0.16 0.74 Wesel 0.00 0.03 Mannheim 1.09 2,17 Emmerik 0.91 129 Lohr 1.19 1.23 Dusseldorf 0.60 O^.T Matnz 0,01 0.U Maastricht 41.441.65, Bingen 1.18 1.99 Veulo 11.05 li.ï5l HOOGWATER NED. ZEEHAVENS DelfzMI Terschelling Haringen f)en Helder 11.00 23.05 Zierikzee JmuHen H- vHolland Scbevtningen Rotterdam Gemengd Nieuws DOODELIJKE AUTO-ONGELIJKKEfil De heer R. Luis te Gasselternijeveen, dio per rijwiel op den weg to Gasselte (Dr.) door een auto werd aangereden, is in hot zieken huis te Assen overleden. 's Nachts omstreeks half 1 werd zekere W. uit Reuven, dio zwervende was, op den Hornerweg door een taxi uit Roermond bestuurd door K. uit Hom, gegrepen en op slag gedood. Mon vermoedt dat W dronken is geweest. In een van zijn zakken w^cd oen zakje met spiritus gevonden. DOODELIJKE VAL D. H. te I.immen (N.-H.) is bij het ver richten van werkzaamheden, van een trap gevallen en zonder tot bewustzijn te zjjh gekomen, ann de gevolgen overleden. IJS IN HET IJSELMEER Het IJselmeer Ib hier en daar mot een ijslaag bedekt Enkele motorschepen en U kervisschers, die Zeterdagmorgon rijn uit gevaren keerden terug, daar zij het ondoen lijk achtten zich in hot ijs te begeven. Er is weinig scheepvaart op het IJsel meer. DOODEUJK TRAMONGELUK Zondagavond omstreeks zee uur is in Ben nekom, gemoento Ede, een tot nu toe onbe kende dame door do stoomtram gegrepen en gedood. Het signalement kon niet worden vastgesteld, daar het lijk geheel verminkt was. De commissaris vnn politie te Fxle ver zoekt in verhand hiermedo dongenen die na-'" inlichtingen kunnen verstrekken, hoiu an op de hoogte te stellen. Wemeldlnge 6.58 1 -.23 Vllsslngen 5.10 17.83 Teraenzen 5 (3 18.10 Hans weert 6.19 i860 KINDEREN LEVEND VERBRAND Een tien-jarig meisje, dat in do ouderlijke woning ln de Vrouwestraat te Vllssingen met haar kle-eren met de brandende kachel in aanraking is gekomen en daarbij zeer ernstige wonden opliep, is in het St, Josoph- ziekerihuis overleden. Een vler-jarig kindje te Best (N.-Br.) dat door uit oen kokende kom koffie te drinken ernstige brandwonden bekwam, is in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. DOODELIJK BEDRIJFSONGEVAL Men meldt ons uit Capelle a. d. IJssel: De arbeider W. C Boom, die voor eenige dagen op de Chemische fabrieken onder een hoop superfosfaat bekneld raakte, is te Rot terdam in het ziekenhuis, tengevolge van het bekomon letsel overleden. B. laat eca vrouw en twee kinderen na. INBRAKEN Te Rozenburg is gisteravond tusschen zes en zeven uur ingebroken in de woning van de veehouder J. v. d. E. De bewoners bestaande uit man vrouw en kind, waren afwezig. Men verschafte zich toegang door het stukslaan van een raam, waarna de deur werd geopend. De kasten waren alle geopend, doch men kon niet meer dan een bedrag van ongeveer f 40 ontvreemden, om dat de bewoner bij het verlaten van z'n huis zoo voorzichtig was geweest zoo goed ais alles, wat hij in huis had, in z'n zak te ste ken. De rijks- en gemeentepolitie hebben vannacht, in tegenwoordigheid van de loco- burgemeester, de vermoedelijke daders van hun bed gelicht en ingesloten. EEN HUIS GEPLUNDERD Tijdens afwezigheid van de bewoner* heb ben dieven ingebroken in het landhuis van Meiier te Genooij bij Venlo. Door het in slaan van een ruit hebben de dieven zich toegang verschaft tot de slaapkamer. In dit vertrok werd alles overhoop gohaald. Ook In do aangrenzende kamers heeft men ver toefd. Tal van voorwerpen van hulshoudelijkcn aard zyn gestolen. Ook vele kledingstuk ken zijn roedegenomen. Evonoens hehhen de dieven zich in het bezit gesteld van een pistool en scherpe patronen, welke in de woning werden gevonden. Er wordt geen geld vèrmlst. BRANDEN Te Amsterdam werden 's nachts plot seling vlammen gezien op de Mauritskade achter het Koloniaal Instituut. Het. bleek, dat in hot gebouwtje waarin de werkplaat sen zijn govostigd van de Vereeniging tot bevordering van den arbeid voor onvol waar dige arbeidskrachten brand was uitgebro ken. De brandweer rukte met voel mate riaal uit omdat dit gebouwtje in de onmid dellijke nabijheid staat van het Koloniaal Instituut. De vlammen sloegen fél uit. Met vlér stralen werd het vuur bestreden. Een groot gedeelte van de werkplaatsen werd verwoest. Hoe de brand is ontstaan kon niet worden ontdekt. De llghallen van de Vereeniging „Parkherstellingsoorden" die in de onmiddellijke nabijheid liggen en in welke richting do vonkenregen ncordaalde, kreg-en geen schade.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2