Jlirnwr £ciitsrfje GTourimt abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken No. 5088 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 5 FEBRUARI 1934 14e Jaargano abbertentieprijjrn: Van 1 tot 5 regelsJ.17'/» Elke regel meer0.22 'It Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadverlentiën per regeL 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD DE ONTZETTENDE WERKLOOSHEID De cijfers, welke minister Slote- maker de Bruine thans gegeven heeft over den omvang der werkloosheid in ons land bevestigen helaas geheel het beeld, hetwelk wij voor een paar dagen gaven: De toestand in Nederland is veel ernstiger, dan de oppervlakkige beschouwer zich kan indenken. De pas benoemde nieuwe voorzitter van de Rekenkamer, Zuyderduin, heeft voor enkele jaren een brochure doen verschijnen over de economische positie van ons land en van Indië, waarin hij tot de conclusie kwam, dat een lange periode van armoede voor de deur zou staan, indien het niet gelukken mocht het roer totaal om te gooien. Wij meenen, dat van de West-Euro- peesche landen de toestand zoo onge veer kan worden geteekend. Engeland, hetwelk reeds meerdere jaren met groote werkloosheid kampte, liet in Sep tember 1931 den gouden standaard los. Daarnaast werden talrijke scherp in grijpende maatregelen genomen, om het finantiewezen van Staat en Gemeenten te ordenen. Met de eigen koloniën wer den de economische banden versterkt. Vooral in het laatste jaar komen resul taten voor den dag. Waar die nu bij zonderlijk aan te danken zijn, is niet zoo ineens uit te maken. Het getal werk- loozen is echter met 600.000 vermin derd en schommelt nu om de twee mii- lioen. Het is ver over de drie millioen geweest. Het percentage is thans iets lager dan in Nederland, doch het ver blijdende is, dat sterke daling is inge treden. De drie Scandinavische rijken hebben in navolging van Engeland het goud vaarwel gezegd. Denemarken heeft, evenals ons land, groote moeilijkheden met den afzet zijner landbouwproduc ten. Doch in alle drie landen is de werk loosheid percentsgewijs veel geringer dan bij ons. De bekende heer Goedkoop uit de scheepsbouwnij verheid toonde in het orgaan der Maatschappij voor Han del en Nijverheid aan, dat zoowel Dene marken als Zweden veel beter in staat zijn Hun scheepswerven te doen concur- reeren dan Nederland. Frankrijk heeft met zijn 42 millioen inwoners nog geen 200.000 werkloozen. Dit land wordt meer beroerd door de herhaalde aderlatingen, welke geraffi neerde finantieele specialiteiten toepas sen op het groote spaardersgilde, voor al gevormd uit middenstand en land bouw, dan door het euvel van de werk loosheid. Het parlement heeft hier zijn bijzondere zorgen, maar dat is eigen schuld, want niet alle leden zijn een eer voor hun stand en brandschoon. België slaat zich altijd nog gemakke lijk door de moeilijkheden van aanpas sing heen. Telkens wordt groot verzet aangekondigd tegen loonsverlaging en andere ingrijpende maatregelen, doch de practijk valt altijd mee. De vrij lage levensstandaard op elk gebied van het leven, niet het minst van de cultuur, werkt hier altijd mee. Daarbij zün de bronnen van het volksbestaan niet zoo aantastbaar, als bij ons. Zwitserland is een duur land gelijk Nederland. D'e vreemdelingenindustrie heeft sterk geleden, doch droogt nooit zoo sterk op, dat zij feitelijk haar waar de verliest In den meest slechten tijd kweeken alle landen soorten van „nieu we rijken", en het reizen blijft altijd doorgaan. Daarbij behoort de industrie en het boerenbedrijf meest tot het mid delmatige of het kleine genre, en deze passen zich gemakkelijker aan. De werkloosheid in Zwitserland is erg, doch niet onrustbarend, als bij ons. Duitschland met zijn 66 millioen in woners wordt nu reeds jaren fel ge schud in de zeef der ellende. De werk loosheid, als een verschijnsel der alge- meene ontreddering, had hier bijna ge voerd tot een totale ineenstorting. De nieuwe regeering, afgezien nu van elke sym- of anti-pathie betreffende haar overig beleid, heeft het euvel der werk loosheid in het hart aangegrepen. Zij is erin geslaagd hier een volkszaak van te maken, waarmede ieders eer is gemoeid. En dit is althans een geweldige vooruit gang. Het pauperisme kan slechts over wonnen worden, door voor de bestrij ding der werkloosheid het gansche volk in het geweer te roepen. Het getal werkloozen is verminderd met ongeveer twee millioen, en nog blijven er cijfers over, om van te rillen. Men wil in komende drie jaren alles aan het werk hebben, en hoopt erin te slagen. Dat zij zoo, en de meest felle tegenstander van het nieuwe stelsel, en hier zijn feilen onder, zullen dezen wensch beamen. Want welvaart zal veel banden slaken, welke nu op allerlei gebied benauwen. Van Nederland kan men nu den wer- keljjken toestand aflezen uit de gege vens van onzen eigen Minister. Neder land volgt direct achter Duitschland aan. Ook bij ons staat het pauperisme voor de deur. Pauperisme ontstaat, wanneer de afstand, welke bepaalde deelen van de bevolking scheidt van de groepen, waarbij zij behooren, te groot wordt. Permanente werkloosheid, welke gezinnen uitput, jeugdigen zonder toe komst doet opgroeien, mannen op middelbaren leeftijd voorgoed uit het productie-proces stoot, doet zulk pau perisme ontstaan. Nederland zal waarschijnlijk het laatst de moeilijkheden overwonnen hebben. Allerlei redenen kunnen dit doen verwachten. Een groot deel van ons Indië is reeds teruggevallen op de zeer primitieve volkshuishouding, waar bij geld als ruilmiddel nauwelijks meer een rol speelt. Indië kan ons in den strijd om nieuwe welvaart voorloopig dus niet steunen. Een reveil over de geheele linie van ons Nederlandsche volk zal noodig zijn om de werkloosheid te weerstaan en te overwinnen. Het is geen regeeringszaak meer alleen, het zij een volkszaak. Dat is althans van een ander zwaar beproefd volk nog te leeren. Geen zucht om pessimisme in het leven te roepen, doet ons schrijven, ge lijk wij doen. Alleen de overtuiging, dat slechts de vaste wil van het geheél'e volk redding kan brengen. Hoofd voor hoofd is er nog stof genoeg voor dank baarheid, maar of er overal bereidheid is tot het offer? God doe ons allen, nu de wolken zoo laag hangen en zich zoo zwart vertoonen, getrouw zijn! BINNENLAND. TWEEDE KAMER KOMT 13 FEBRUARI BIJEEN De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 13 Februari a.s. des middags om 1 >ufur. Op de agenda komt o.m. voot het trekken vain de afdeelingen, en behandeling van het voorstel van den heer Aalbers» c.s. tot wijziging van het Reglement van Ordie der Kamer. Eveneens aan de orde is het wetsontwerp tot beschikbaarstelling van een renteloos voorschot uit 's Rijks kas ten behoeve van de N.V. Waterleiding Maat schappij „Zeeuwisoh. Vlaanderen" gevestigd te Terneuzeo, N. S. B. EN DE WERKLOOSHEID KLIMMENDE VERBAZING BIJ MINISTER SLOTEMAKER DE BRUINE. De minister van Sociale Zaken heeft in een onderhoud dat hij met een journalist had, gewezen op verschillende uitlatingen inzake de werkloosheid en haar bestrijding, gedaan door Ir. Mussert. De minister had deze uitlatingen van de N. S. B. met klim mende verbazing gelezen. Niet omdat men, aldus de minister, „in die kringen de toe standen op een bepaalde wijze teekent, maar omdat men den indruk wekt in staat te zullen zijn binnenkort den geesel der werkloosheid voor jong en oud weg le ne men, doch zonder dat men concreet de mid delen aangeeft, die men gebruiken zal. Wie ons volk liefheeft en over een middel be schikt om dit uit den nood der werkloos heid te verlossen, doet weinig minder dan een misdaad door dat middel niet concreet aan te geven. Ik voor mij meen, dat de >e- lofte tot opheffing van den nood door geen verantwoordelijk man kan worden gegeven en door niemand die nadenkt kan worden geloofd. Wij zijn niet alleen aan nationale, maar ook en vooral aan internationale om standigheden gebonden". VEREEN. VOOR VOLKENBOND EN VREDE VOOR CONTROLE DER WAPEN- FABRICAGE Bovengenoemde vereeniging die Zaterdag te Zaltbommel onder pres. van Prof. V. H. Rutgers baar algemeene vergadering hield, werd door het gemeentebestuur offi cieel ontvangen. Burgemeester N. F. Ca ru bier van Nooten heeft daarbij een rede gehouden die er o.a. opmerkzaam op maak te, dat de oude vesting-werken van het stadje in wandelplaatsen e-n in vischvijvers zijn herschapen, omdat thans het recht be slist waar vroeger alleen kracht en macht golden. Spr. noemde dit een gedachte, welke de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede moge bemoedigen. Nadat Prof. Mr. V. H. Rutgers voor deze vriendelijke woorden had gedankt, had in het Nutsgebouw vervolgens de algemeene vergadering plaats. Een tweetal resoluties werd aangenomen De eerste sprak de wenschelijkheid uit van een verbod van de particuliere wapen-indu strie, en van een doelmatige controle op d? staatsfabricage en de levering van wapen* De tweede resolutie had betrekking op de Nederlandsche wetgeving op het vervaard;- ;n en vervoeren van munitie en wapens Na afloop der vergadering boden de bu«- gemeester en mevrouw Cambier van Noo ten het gezelschap te hunnen huize een thee DE FRAUDULEUZE BACON- INVOER IN BELGIE In de laatste maanden, zoo schrijft het Dagblad van Noord-Brabant, hebben wij herhaaldelijk berich ten gepubliceerd omtrent onregelmatigheden die voorkomen bij de uitvoering van de crisiswetten als de crisiszuivelwet, de exisisvarkenswet en de crisisrundveewet. Vooral in de grensstreken is daar omtrent veel aan het licht gekomen, omdat bij al deze wetten de export naar België een groote rol Ter gelegenheid van een persconferentie over de uitvoering van de crisisrundveewet die door den betrokken regeeringscommissaris in Den Haag ge houden werd. zijn wij in de gelegenheid geweest over deze berichten met autoriteiten te spreken. En om hun duidelijk te maken, dat het ons niet om sensatie te doen is, hebben wij hun mededeeling gedaan van eenige feiten, die wij niet gepubliceerd had den en waarbij sprake was niet van hande lingen van smokkelaars of kleine kooplui uit het grensgebied, maar van eenige groote hee- ren elders in het land. De smokkelhandel blijkt zoo gecentrali seerd te zijn, dat er heel wat bedrijfskapitaal noodig is, om mee te kunnen doen. Sinds eenige weken was het ons bekend, dat er o.a. iets niet klopte met den uitvoer van varkens- vleesch, de z.g. bacon. Waarom, zoo dachten wij, moet bacon gesmokkeld worden naar België, ter wijl de normale, wettelijk geregelde uitvoer naar België toch vrij lucratief is. Het is ons met stukken en beetjes gelukt, op die vraag een antwoord te vinden. Wat er „aan" zit Zooals men weet, is de invoer van bacon In Bel gië vanuit ons land gecontingenteerd, terwijl de uitvoer van bacon in ons land is gemonopoliseerd en berust bij de Nederlandsche Varkenscentrale te Den Haag. Officieel is het nu zoo geregeld, dat alleen de Varkenscentrale den uitvoer naar België regelt op consenten, die importeurs in België van het be trokken Belgische ministerie ontvangen hebben. Op het varkensvleesch, dat uitgevoerd wordt, behoeft niet de crisisheffing van 9 cent per kilo be taald te worden, terwijl het keurloon beduidend lager is dan het keurloon voor het vleesch, dat voor gebruik in Nederland bestemd is. Dit laatste is ongeveer 4 cent per kilo minder. In totaal ont vangt dus de Nederlandsche staat 13 cent per kilo minder voor het uit te voeren vleesch. Het invoer recht in België bedraagt aan gewoon invoerrecht 1 fr. 20 per kilo en voor het consent bovendien nog 2 fr. per kilo. Dat is dus ongeveer 25 cent. Waar is het nu bij frauduleuzen uitvoer naar België om te doen? Ten eerste om 13 cent per kilo minder Neder landsche lasten te betalen, vervolgens om de ?5 cent invoerrechten in België niet te moeten betalen, terwijl men de Nederlandsche uitvoerpapieren aan het laatste Nederlandsche grenskantoor moet afge stempeld krijgen, wat voorgeschreven is, opdat vast kome te staan, dat het vleesch niet te Neder land verbruikt wordt, doch inderdaad uitgevoerd is. Geknoei r t consenten Er zijn nu importeurs In België (ons is de naam van een hunner bekend, aldus het Dgbl. v. N.B.), die invoerconsenten verzamelen. Onder deze in- voerconsenten zijn allereerst de gewone regelmatig, verstrekte consenten en vervolgens gefingeerde con senten (ten name van firma's in België, die vroeger importeerden en dus een consent zouden kunnen krijgen, doch daarvan geen gebruik meer maken. Het is een taak voor de Belgische justitie om eens uit te zoeken, hoe het mogelijk is, dat dergelijke consenten kunnen worden uitgegeven). Tenslotte wordt er nog gewerkt met regelmatig uitgegeven consenten, die men op frauduleuze wijze nog eens gebruikt. Hoe dit mogelijk is, zullen we nader aan- toonen. Bij overlegging van de Belgische invoerconsen ten verstrekt de Varkenscentrale nu de noodige uit- voerbewijzen. Die uitvoerbewijzen moeten op 't mo ment van uitvoer van het vleesch aan de grens, door de Nederlandsche douanebeambten worden afgestempeld en voorzien van dagteekening, uur, enz. om de hiervoor aangegeven reden. Zou nu de uitvoerder ,die consenten heeft, welke niet in den haak zijn, aldus bij een Nederlandsch grenskantoor zijn papieren laten afstempelen, dan komt hij even verder noodwendig bij de Belgische grensbeambten terecht Dan zou hij het invoerrecht ad 25 cent moeten betalen, doch tevens zou dit aanleiding worden, dat het bedrog met de consenten uitkomt. Want er wordt natuurlijk nauwkeurig opgeteekend. hoeveel vleesch er in België inkomt en op wiens naam. Die notities moeten naar 't ministerie van Financiën in Brussel worden opgezonden en dan- kan een en ander spoedig uitkomen. Er is dus voor de betrokkenen alle aanleiding om niet langs een Belgisch grenskantoor te komen. Goed. maar het is onmogelijk om wel bij het Nederlandsche grens kantoor het uitvoerpapier te laten afstempelen en dan weer om te draaien. Dus komen betrokkenen ook niet langs een Nederlandsch grenskantoor. Maar, zal men vragen, hoe komen die papleren dan afgestempeld? Hoe het verder toegaat Ook dat echter komt in orde en wel op de vol gende zeer merkwaardige wijze: Degenen, die het vleesch frauduleus naar België gaan vervoeren, gaan dit op een hun aangegeven adres opladen. Zij ontvangen alle noodige papieren in gesloten couvert In pantserwagens e.d. wordt het vleesch in België gebracht. De afnemers in België ontvangen daarop bij aflevering dit couvert, inhoudende alle papieren, dus ook het niet afge stempelde Nederlandsche papier. Dit laatste wordt daarop op een bepaald adres hier of in België af gestempeld met een stempel van een Nederlandsch grenskantoor: althans, nadat die papieren dat adres' gepasseerd zijn, blijken ze voorzien te zijn van de voorgeschreven afstempeling. Ook op andere wijze heeft frauduleuze invoer in België plaats, n.l. in het geval, dat invoer plaats heeft op regelmatige Belgische consenten. Ook dan vermijdt men de grenskantoren, om afstempeling van die consenten in België te voorkomen. Lukt het nu het vleesch frauduleus in België af te le veren, dan worden die consenten weer opnieuw gebruikt. De afwerking der Nederlandsche papieren heeft ook in dit geval op dezelfde wijze plaats. Tienduizenden kilo's! Naar wij uit terzake goed Ingelichte bron ver nemen, heeft deze frauduleuze invoer gedurende een aantal weken in de tulnduizenden kilo's beloopen. Ons is voorts ook meegedeeld, dat het voorkomt dat Belgische importeurs op Belgische consenten in Nederland vleesch komen afnemen, dus tegen veel goedkooperen prijs per K.G., omdat het voor uit voer zou zijn, terwijl in werkelijkheid dit vleesch in Nederland aan den man gebracht wordt. De frauduleuze invoer in België zou misschien nog eenigen tijd hebben kunnen voortduren, wan neer niet op 18 Januari de Belgische gendarmen erin geslaagd waren een gepantserden wagen te houden te Zandhoven bij Hoogstraten, zooals wij reeds eerder in ons blad hebben gemeld. De wagen was door Belgische kommiezen gesigna leerd, de grensposten werden gewaarschuwd, met kon nog op het nippertje blokken hout van eer wagenmakerserf op den weg sleepen, en toen de bestuurder van den pantserwagen en een medehel per, die naast hem zat, op een afstand de versper ring zagen, lieten zij den wagen in den steek er vluchtten weg. In den wagen bevond zich ruim 3500 K.G. bacon, afgestempeld met het driehoekige officieele Nederlandsche roode stempel. De helper ,die niet zoo spoedig kon ontvluchten als de bestuurder, werd nog door een gendarm bij den kraag van zijn jas gegrepen. Door deze snel uit te schieten kon hij een goed heenkomen zoeken, waarbij hij evenwel nog een schot in een vinger kreeg. De gendarmen hebben aan de hand van het pel een onderzoek geopend, om te kunnen achter halen van wie dit frauduleuze vleesch afkomstig is. Een diepgaand onderzoek En zoo is deze aanhouding oorzaak geworden, dat ook in Nederland thans een diepgaand onder zoek naar een en ander is ingesteld. Daarbij wordt verteld, dat dit vleesch op 18 Januari geladen is rekening van een firma te Boxel. doch op geladen is bij een firma te Oss. Tevens verluidt, dat ook herhaaldelijk vleesch voor frauduleuze invoer in België is opgeladen op adressen in Boxtel, Weert en Rotterdam. Verder zijn namen genoemd van lastgevers elders in het land en van verschillende smokkelaars in Westbrabant en Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit echter zijn omstandigheden, die dienstig zijn voor inmiddels met kracht ingestelde justitioneele onder zoek, waarom wij dus hierop niet verder ingaan. NIEUW DESTRUCTIEBEDRIJF VOOR NOORDELIJK ZUID-HOLLAND Te Woerden is dezer dagen een bijeen komst gehouden van burgemeesters, behoo- rende tot de keuringskringen Woerden en Nieuwveen om de mogelijkheid onder het oog te zien tot een zelfstandig destructie bedrijf voor Noordelijk Zuid-Holland ie komen. Als resultaat van deze bijeenkomst werd n commissie tot nadere bestudeering van dit vraagstuk samengesteld, waarin zitting hebben de heeren Van Kempen en Fahren horst, resp. burgemeester en wethouder van Woerden, Ge es ink, burge meester van Nieuw veen en Tal ma, burge meester van Kamerik. Als secretaris werd aan de toegevoegd de heer Beyen. HET SMOKKELEN VAN REVOLVERS VRAGEN VAN DEN HEER ALBARDA De heer A1 b a r d a h eeft de aandacht van den Minister van Justitie gevestigd op de med'&deeiling in de pers, volgens welke op of omstreeks 24 Januari een gepantserde auto met een partij van 3000 Belgische revolvers bij Reusel het land is binnengekomen en de Nederlandsche douane tevergeefs heeft ge tracht die auto te achtervolgen. Hij heeft den Minister verzocht te over wegen of er geen aanleiding bestaat tot het ■nemen van bijzondere maatregelen tegen den verboden invoer en den sluikhandel in wapens en of het geen aanbeveling verdient opnieuw de aandacht van de Belgische r°- geering op den clandestienen invoer van wapens uit België in Nederland te vestigen. CONTRA-PRESTATIE VAN WERK LOOZEN VOOR STEUN Evenals in Boskoop, waar burgemeester C o 1 ij n tijdens zijn bewind de contra prestatie van werkloozen voor den hun verstrekten steun heeft ingevoerd, werkt ook te Alphen aan den Rijn, zoo schrijft men ons, dit systeem tot dusver uitstekend. De gesteunde personen verrichten ten be hoeve van de gemeente werkzaamheden te gen een vergoeding van 35 cent, gedurende een zoodanig aantal uren, dat wekelijks een som, gelijk aan het bedrag der onder steuning aan hen kan worden uitbetaald als belooning voor gedanen arbeid. Indien niet alle steuntrekkenden tegelijk kunnen worden tewerk gesteld, wordt zooveel mo gelijk een z.g.n. rouleeringssysteem toege past, zoodat dan de werkloozen om beur ten bij groepen worden opgeroepen. Gedu rende de dagen, dat geen arbeid wordt verricht, moet op de gebruikelijke wijze worden gestempeld, terwijl ook overigens alle bepalingen, welke thans voor steun trekkenden gelden, van kracht blijven. Op deze wijze is het mogelijk gebleken werken uit te voeren, waaraan anders met het oog op de tijdsomstandigheden zeker niet zou kunnen worden gedacht. Naar ons ter oore kwam, is het te Alphen aan den Rijn, evenals in Boskoop, ook reeds herhaaldelijk voorgekomen, dat steuntrek kenden, die worden opgeroepen voor het verriohton dor vereischte contra-prestatie, plotseling werk bleken te hebben gevonden. Waar tot dusver Boskoop en Alphen in de uitvoering van deze regeling vrij worden gelaten en hier alles uitstekend verloopt, is het te hopen, dat de regeering in de na volging door zoovele andere gemeenten van dit contra-prestatie-systeem geen'aanleiding zal vinden tot het treffen van beperkende of belemmerende maatregelen. DE „BANCKERT" EN DE „VAN NES" De „Banckert" en de „Van Nes" zijn de torpedohaven van Soerabaja binnengeloopen DE HARINGPRIJS De door den Minister van Economische Zaken ingestelde Commissie voor de prijs zetting heeft voor het tijdvak 510 Febr. de volgende prijzen vastgesteld van in d* Stichting gebrachte haring: Volle haring 9.20—9.50 en steurharing 7.75—8.15 per kantje. DE VERBINDING MET NED.-INDIE De heer E. P. W es t e r v e 1 d algemeen secretaris van de Kon. Vereen. „Koloniaal Instituut" heeft te Amsterdam een voor dracht gehouden over de verbinding met Ned. Indië door de lucht en te water. Met betrekking tot de verbinding door de lucht merkte spr. op, dat noch het vliegtuig, noch het luchtschip het mailschip binnen afzien- baren tijd uit het verkeer met Nederlandsch Indië kunnen verdringen of noemenswaard benadeelen; wèl zullen zij het mailschip in dit verkeer kunnen aanvullen voor uitzon derlijk vervoer, dat groote snelheid eisoht. Tot besluit zijner voordracht herinnerae spreker aan een'les, die elk zeeman heeft geleerd, t.w. dat hij bij mist of hooge zee bedachtzaam en vooral niet te hard mo4 varen, zulks ter voorkoming van averij en ter vermijding van de kans, dat het schip in de zeer smoort, m.aw. met man en muis vergaat Wij leven economisch gesproken thans in de mist, afgewisseld door storm vlagen. Wie veilig varen, zij dus bedacht zaam, óók in vooruitstrevendheid. Na deze voordracht die met een krachtig applaus werd beloond, was er gelegenheid tot gedachtenwisseling. DE WERKLOOSHEID IN NOVEMBER Hieronder volgen de indexcijfers der werk loosheid, berekend door het centraal bureau voor de statistiek. Deze cijfers (zijnde het percentage weirkloosheidsdagen van het aan tal dagen, dat gewerkt had kunnen worden, indien geen werkloosheid ware voorgeko men), geven voor elke bedrijfsklasse het al gemeen gemiddelde van de werkloosheid onder de tot de verschillende takken bedrijf in elke bedrijfsklasse hehoorende leden van de organisaties, welke gegevens nopens de werkloosheid die leden aan het bureau verstrekken: de ongeorganiseerden vallen bijna allen buiten het onderzoek. Het totaal aantal personen, van wie do werkloosheid is nagegaan, bedroeg in Nov. 1933 rond 509.500, waaronder 502.-400 tegeu werkloosheid verzekerden; het aantal werk loozen onder hen bedroeg rond 151.000 waar onder 150.000 verzekerden. Deze cijfers waren resp. over de maanden Nov. 1933; Nov. 1932 en Oct. 1932: Aardewerkindustrie enz. 3i.3 41.9 33.8; Diamantindustrie 69.3 77.7 61.2; Drukkersbe- drijven eniz. 16.4 14.9 17.3; Bouwbedrijven enz. 35.3 43.4 30.7; Houtbewerking enz. 36 R 42.2 36; Kledingindustrie 15.8 16.3 12.8; Le derindustrie 10 11 10.7; Steenkolenmijnen 13 4.2 16.4; Metaalindustrie scheepsbouw 34 38 32.3; Textielnijverheid 23.2 24.2 23.1; Voe- dings- en genotm.-bedrijven 15.3 13.9 14.4; w.o. tabak- en sigarenindustrie 21.4 20 19.3; Visscherij 22.7 10.3 19.7; Verkeerswezen 27.4 20.7 27.8; Handels- en Kantoorbedienden 10.7 10.1 10.7; Toonkunstenaars 25.6 21.4 26.2 Ove rige kl. (vnl. fabrieksarb.) 21.6 23.5 21.7. Totaal 25.8 27.2 24.8. (Totaal excl. Diamant industrie) (25.3) (26.6) (24.5). Totaal indu strie (27.6) (30.8) (26.1). In deze cijfers zijn niet verwerkt de ge gevens betreffende de Land. Fed. v. Textiel arbeiders, de Havenarbeidsreserve en de R.K. Bond van Transportarbeiders. EEN POOLSCHE AFDEELING OP DE JAARBEURS Het secretariaat van de Jaarbeurs deelt ons mee, dat Polen met een nationale sec tie aan de in Maart te houden jaarbeurs zal deelnemen. De groep zal bestaan uit dertig Poolsche firma's. DE VERHOOGING VAN HET VISCH- CONTINGENT Een tegenslag voor de Nederlandsche reederij In verband met het persbericht, dat over Februari een extra contingent voor invoer van vreemde visoh zou kunnen worden vast gesteld, heeft de Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen telegrafisch aan den Minister van Economische Zaken be richt gezonden, dat op grond van het con- t i ngent eeringsbesl uit tientallen schepen meer in de vaart zijn gebracht, welke bij een eventueel en grooteren invoer van vreem de visch weder uit die vaart zullen moeten worden genomen, EEN AMELANDSCH VLIEGVELD De gemeente Ameland heeft thans een terrein gehuurd, geschikt voor vliegveld, gelegen nabij het dorp Nes. Men zal zich pu met de luchtvaartaf deeling van het Ministe rie van Waterstaat in verbinding stellen. JUBILEUM BURGEMEESTER TER LAAN Zaterdagavond hebben een zeventig-tal vereenigingen, waaronder vijf muziekkorp sen, gedefileerd voor Burgemeester Ter Laan, van Zaandam, er gelegenheid van diens twintig-jarig ambtsjubileum. TEGEN HET TE WERKSTELLEN VAN BUITENLANDSCHE MUSICI Het Verbond voor Nationaal Herstel heeft een adres gezonden aan de burgemeesters van de grootste gemeenten in ons land, en van de badplaatsen, waarin erop gewezen wordt, dat tallooze Nederlandsche musici werkloos rondloopen, terwijl tegelijkertijd hun buitenlandsche collega's in de Neder landsche café's en restaurants emplooi via In dit adres wordt een beroep gedaan op de burgemeesters teneinde te bereiken, dat de Nederlandsche musici recht wordt Gemengd Nieuws MET DE FIETS TE WATER GEREDEN EN VERDRONKEN Gisterochtend om 8 uur ongeveer is te Rijswijk uit de Vliet langs het Jaagpad ter hoogte van de watermachine het lijk van een manspersoon, naar schatting 35 40 jaar oud, opgehaald. Er werden peen identiteitsbewijzen op gevonden. Het lijk is overgebracht naar de Algemeene Begraaf plaats. Later is gebleken, dat men te doen had met de 34- jarige H. D. uit Pijnacker, die Zaterdagavond van huis was gegaan en vermoedelijk door de duisternis misleid met zijn fir's cmre(jen Als 't even kan Rookt „EDELMAN" Voornaamste Nieuws. Blz. 1 De Vereenaging Voor Volkenbond en Vrede heeft te Zaltbommel een vergadering gehouden. De heer Al bar da heeft vragen gesteld in verband met het smokkelen van revolvers. Een K.L.M.-vliegtuig heeft op het strand bij Ostende Blz. 2 Het 1- Belangrijk ingrijpen in bestuursfuncties. De Parij- sche prefect van politie Chiappe van zijn post ont» heven, terwille van de socialisten. Vurige demon» straties van de rechtsche groepen. Het heet, dat garnizoenen rond Parijs zich gereed houden voor de bezetting van de hoofdstad. Heden beslissing van Oostenrijk over het doelt van stappen bij den Volkenbond. Het Duitsche antwoord op Frankrijks ontwapc* oingsmemorie. Worosjilof over het Japansche oorlogsgevaar. Overeenstemming over het Balkanpact. Te Den Haag heeft Zaterdag de begrafenis plaats gehad van Ds. J. D. van der Munnik. Groote goudverschepingen uit Nederland naar de Ver. Staten. Goudprijs tot nieuw hoogtcrecord ge* Jaarcijfers Noordhoüandsche Levensverzekering Mij. van 1891. De waardebepaling van oude handschriften, verband met de aankoop door het Britsch Museuta van de Codex Sinaïticus. Blz. 8 De werkloosheidscijfers verdeeld over de vcri» schillende bedrijven in November. Brief uit Tropisch Nederland. VLIEGTUIGEN IN DEN MIST NOODLANDING VAN K.L.M.- VUEGTU1G OP HET STRAND BIJ NIEUWPOORT Een geslaagde noodlanding is op liet Bel gische strand gemaakt door het K.L.M.- vliegtuig, dat Zaterdagmiddag te 16.45 uit Rotterdam was vertrokken met bestem* ming naar Londen. Boven Ly'mpne gekomen, bleek, dat dë mist een landing op dat vliegveld onmoge lijk maakte. De piloten besloten, naar Ostende te vliegen, waar een landing echtei* eveneens door den dikken mist onmogelijk werd gemaakt, even als te Duinkerken, waai' heen de bestuurder zijn toestel dirigeerde. Daar de brandstof begon te verminderen, be sloten de piloten een noodlanding te makeit op het strand bij Nieuwpoort-Baden. Deze landing gelukte uitstekend; er werd in het genee] geen schade aangericht. De vier pas sagiers zijn per auto naar Ostende vervoerd, vanwaar zij naar Londen zijn vertrokken. Een soortgelijk avontuur hebben de tien passagiers van het Duitsche Junkervliegtuig beleefd, dat uit Hannover was vertrokken met bestemming naar Amsterdam, Rotter dam, Vlissingen, Ostende en Londen. Ooki dit toestel werd door den mist verrast ear slaagde er niet in, op deze plaatsen te lan den. Het vloog over Londen en Ostende, zonder te kunnen landen. Tenslotte heeft ook dit vliegtuig een noodlanding gemaakt en wei op het strand te Duinkerken, niet ver dus van het K.L.M.-vliegtuig. Ook deze noodlanding verliep geheel vlot. De passa- siers zijn doorgereisd naar hun respectie velijke bestemmingen. Boven Schiphol was Zaterdagmiddag het geronk van twee verkeersmachines, een van de Luft Hansa, komend van Berlijn; het andere uit Brussel komend, van de Ain France. De piloten van beide machines hadden met een dichten mist te kampen, die het' vliegveld aan het gezicht onttrok. Ofschoon de Iandingslichten ontstoken waren en het radio-baken in werking was, bleek, dat do marconisten van vreemde nationaliteit daar minder mee vertrouwd zijn dan hun colle ga's van de K.L.M., aangezien beide vlieg tuigen niet zijn geland. Het Duitsche toestel is naar Ostende gevlogen, het Fransche is naar Brussel teruggekeerd. Een uur later was de mist boven Schip hol nagenoeg verwenen AMSTERDAM LUTHERSCHE WELDADIGHEIDSVEREEN. Dezer dagen was het 40 jaar geleden, dat boven genoemde Amsterdamsche vereeniging werd opge richt. Het doel dezer vereeniging, in Luthersche kringen „onze Weldadigheid" genoemd, is a3H hulpbehoevende leden der Hersteld Evang. Luther sche Gemeente te Amsterdam de helpende hand te bieden door opwekking tot Christelijk leven, door raadgeving in maatschappelijke nooden. rloor on dersteuning met kleeding. dekking en levensmidde len. Geldelijke ondersteuning werd niet uitgereikt, aangezien deze tot de competentie der Diakenen behoort. Van degenen, die I Februari 1894 de Vereenf- ging hebben opgericht, zijn de meesten reeds over leden of hebben zich aan den arbeid moeten ont trekken. Alleen mevrouw W. Pauel—Hagcdoorn heeft al die jaren trouw medegewerkt. Wanneer dezer dagen in besloten kring de herdenking zal plaats vinden, is het bestuur voornemens genoemde dame op gepaste wijze te huldigen en zal deze bc- stuurderes tevens afscheid nemen. BRANDKAST GEFORCEERD Onbekende daders zijn een perceel aan de Van Ostadestraat binnengedrongen en hcV ben daar een brandkast geforceerd. Er kon niet worden opgegeven wat vermist worüt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1