O r „Si" Brouwgerstproeven PAARDEN te hu up gevpaagr* vlampijpen; NS PRAATUURTJE A hl MtnUW No. 224 WORKS DAG 31 J AN U A HI 1934 Door het Instituut voor Plantenveredeling te Wageningen. zijn in 1933 een tiental proefvelden met zomergerstrassen aange legd. Uit het ons toegezonden verslag deelen wij hel volgende mede: In den loop van dezen winter ®al door de Heinekens Bierbrou\\'erij Mij opnieuw een brouwproef met Zege-gerst worden ge nomen. Een en ander geschiedt in verband met het feit, dat men niet op de slechte brouwervaringen van slechts een oogst (1932j wil afgaan en omdat deze gerst in 1933. door haar groote opbrengst en het uiterlijk van haar korrel, zulk een goeden indruk heeft gema,akt. De gezamenlijke ervaringen, bij cultuur en bewerking van de gerstrassen opgedaan, worden thans hieronder opgesomd. Hierbij wordt er met nadruk opgewezen, dat bij 't beoordeelen van de korrel de maatstaf van de Nederlandsche brouwindustrie is aange legd, ofschoon wij de juistheid van deze maatstaf nog niet hebben kunnen onder zoeken. Zege-gerst. (Imp. N.V. Landbouwbureau M. Wiersum (Groningen). Het gewas is forscher dan Goudgerst en heeft een iets grootere en smallere korrel, die bovendien lichter van kleur is. In 1933 naar 't uiterlijk beoordeeld, we gens fijnheid van kaf en korrelkleur en jvorm van Spratt Archer en Röwersdorfer tot de beste brouwgerst behoorend. De brouwkwaliteit, die in de vorige jaren behoorlijk was. liet in 1932 veel te wenschen over; zij is dus nog twijfelachtig. Blijkens de proefvelden 1929-'33 tot de zomergersten met de grootste opbrengsten behoorende. Iets later rijp dan Goudgerst. Stroo niet erg slap. Vatbaar voor roest. Abed Kenia (Imp. P. Vinkers te Scheemda) In 1932 en 1933 de opbrengst der proefvel den vrijwel gelijk aan die van Zege. Goede ontwikkeling, zeer goede uitstoeling. Schiet met Goudgerst door, maar is iets vroeger rijp. Stroo zeer kort, fijn maar stevig. Stroo- opbrengst niet veel verschillend van die van Zege. Zaad kort en gevuld; in 1933 kleur even donker als Goudgerst en geen lijn kaf. Had als wintergerst in 1932-'33 met AB en Min. Ruvs zeer van de vorst te lijden. De brouwkwaliteit zal dezen winter voor het eerst door Heineken worden onderzocht Tusschen Abed Kenia en Weibulls Kenia bestaat waarschijnlijk geen rasverschil; ver moedelijk is hier hoogstens sprake van ©en kwaliteitsverschil van zaaizaad. Saxonla (vroeger voorlooplg R en G ge noemd: Imp. Fa F. Goyarts en Zonen, Roo sendaal). De zaadopibrengst was op de proefvelden ïn 1933 weer niet minder dan die van Zege; minder stroo, voldoende stevig. Ontwikkelt zich in het begin van den groei vrij vlug en schiet vroeg door. Korrel in 1933 vrij klein ien iets donker; geen fijn kaf. Manshojts tweerijlge zomergerst (Kwee ker Dr R. J. Mansholt, Westpolder). Deze gerst maakte in 1933 op de proef velden weer een goeden indruk; op haar Opbrengst komen wij hieronder uitvoerig terug. Zij ontwikkelt zich aanvankelijk iets langzaam, maar daarna vlug. Vrij lang, maar hard en stijf stroo. Rijpt wat later dan Goudgerst Groote, blanke korrel, die even- EEN G0EDK00PE STIKSTOFMESTSTOF MET UITNEMENDE EIGENSCHAPPEN Inlichtingen worden verstrekt door het Landbouwkundig Bureau der Staatsmijnen te Lutterade (L.) wel in 1933 vrii grof kaf heeft en er niet geheel rijp uitziet Leed, te Roodeschool op 3 October 1932 als wintergerst gezaaid in 't geheel niet van de vorst De brouwkwaliteit zal eveneens dezen winter voor het eerst door Heineken wor den onderzocht (Oude) Princessegerst. (Imp. N.V. Land bouwbureau W. Wiersum, Groningen). Zeer goede brouwkwaltieit Zie overigens de beschrijving in de Rassenlijst 1934. In 1933 iets donker van kleur en geen zeer fijn kaf. Roewersdorfer Sudetengebirgs. Hoog be bluderd, zeer lang, maar niet erg slap, wit stroo. Krachtige ontwikkeling. Geeft eer. schoone stoppel. Zaad goed van grootte en van kwaliteit; in 1933 zeer lichte, maar iets dorre kleur; maakt den indruk hier beter dan alle andere gersten uitgerijpt te zijn. Brouwwaarde nog niet onderzocht. Is vroeg, maar opbrengst even laag als die van Prin- cesse. Spratt Archer. Brouwkwaliteit heel goed. Opbrengst wel zoo goed als die van Prin Bladrijk, laat opschietende, laatrijpc gerst met aanvankelijk slap, maar later vrij stijf stroo. Matig groote, iets smalle korrel, die in 1933 zeer veel op die van de Röwers dorfer gelijkt, en die wegens fijnheid van kaf en rijpheid (kleur) op het oog de beste van de hier genoemde brouwgersten schijnt te wezen. Hoerning. Heeft voor de praktijk geen bijzondere waarde. Opbrengst iets grooter dan die van Princesse, maar lager dan die van Zege. Stroo niet stevig, veel roest Vroeg rijp. Brouwkwaliteit middelmatig. A B. (Kweeker het Instituut voor Planten veredeling, Wageningen). Opbrengst als die van Princesse. Mooi groot, blank zaad met grof kaf, dat evenwel in 1933 iets fijner en geler is dan dat van Mansholt's tweerijige. Zaad met hooge han delswaarde, vrij lang, wat slap stroo. Vroeg rijp. Opal. Goede opbrengst, maar blijkens de in 1929 genomen proeven, minder ge schikt voor de brouwerij. Binder. Voor de brouwerij wellicht bruik baar. Bracht op de proefvelden in 1929, 1932 en 1933 minder op dan Zege. Het oordeel van de praktijk is evenwel niet gunstig. Minister Ruys. (Kweeker het Instituut voor Plantenveredeling, Wageningen). Groote kon-el met in 1933 zeer grof kaf en iets donkere kleur. Overigens goede brouw gerst. Lang, slap. bij rijpheid knikkend stroo. Laat rijp. Stoelt weinig uit. Opbrengst vaak te laag. Heeft in 1932-'33, als winter gerst gezaaid, zeer van de vorst geleden. Goudgerst. (Imp. N.V. Landbouwbureau M. Wiersum, Groningen). Voor de beschrijving wordt, verwezen naar de Rassenlijst 1934. Op grond van het bovenstaande kan wor den geconcludeerd, dat goede brouwgersten zijn: Princesse, Spratt Archer en Min. Ruys. Ten aanzien van de wintergerst- proefvelden merken wij op, dat alle tweerijige rassen dit jaar in opbrengst ach terbleven bij de meerrijige, uitgezonderd Mansholts tweerijige, maar hiervan beschik ken wij over de cijfers van slechts één proefveld. Evenwel komen de meerrijige gersten bij het huidige oordeel van de Ned. brouw industrie niet voor brouwgerst in aanmer king: haar korrels zijn te lang. waardoor zij tijdens het ontkiemen te langzaam oplossen; haar korrels zijn bijna steeds te smal (in 1933 Vindicat uitgezonderd), waardoor d*- verhouding tusschen inhoud en hoeveelheid kaf ongunstig is en bovendien hebben zij alle een te dik (grof) kaf. Carstens tweerijige gaf in 1933 op de proef velden een korrel, die over het algemeen goed van sorteering en goed (lichtgeel) van kleur was; maar haar opbrengst was te ge ring. Minister Ruvs, A B en Abed Kenia leden' van de vorst «in bleven daardoor zeer in op brengst achter. De Hilda, die een tweerijige wintergerst is, gaf in 1933 geen groote op brengst en had een korrel van goede sor teering, maar met het grofste kaf van alle hier genoemde gersten. De Tschermak tenslotte gaf in 1933 geen groote opbrengst, maar haar korrel was groot en blank en had niet een te grof kaf. Onze ervaring met de herfstzaai van twee rijige gersten is nog gering. Voortzetting van deze proeven verdient stellig aanbeve ling. In de eerste plaats komen hiervoor dan wel in aanmerking: Mansholts tweerijige zomergerst; Tscher mak, Carstens tweerijige wintergerst en Abed Kenia, terwijl de opbrengst van Vin dicat hier als maatstaf kan dienen. Op 't oude aambeeld Ben nieuwe brochure verscheen er van het Thomasslakkenmeelbureaju, Prins Hen drikkade 84S5 te Amsterdam-C Een brochure met een echte titel. Want er wordt geducht op het oude aambeeld ge hamerd. Het oude aambeeld, waar we onge veer dert g jaar geleden ook op hamerden en later ook nog geregeld. Doch eerlijk gezegd thans niet zoo erg veel meer. Och! hoe gaat het. Men meent, dat anderen, dat de belanghebbenden, het nu zoo langza merhand wed weten dat voor de plantenvoe ding meerdere voedingsstoffen noodig zijn, die alle in de juiste verhouding, zóó, als de verschil lende planten die noodig hebben en zooals de verschillende grondsoorten ze „verwerken", moeten gegeven worden, wil men het voordeel igst „boeren". Justus von Liebig had het in 1859 over acht stoffen, die de landbouwer noodig heeft Wij, die veel wijzer zijn dan deze groo te geleerde, meenen, dart. vier ook wel kan: „de andere heeft de plant óf niet noodig óf is voldoende in eiken bouwgrond aanwezig". (Staat het zoo niet in de meeste boeken en boekjes?Maar toch - maar toch er schijnen, behalve stikstof, fosforzuur, kaii en kalk, ook nog stoffen te zijn, waarvan het wel goed is, dat de planten er over be schikken kunnen. Zooals de vitaminen in ons en in der die ren voedsel. In het laatst van deze brochure wordt nog even gewezen, zooals wij deden eenige weiken geleden, op de „nevenwerkin gen", op de beteekeciis van kiezelzuur, van mangaan, van magnesium, die alle ook in slakkenmeel voorkomen. Dit is wel een heel interessant .Aanhangsel" aan deze brochure Maar de brochure zelf is zeer interessant. Juist omdat dat oude aambeeld, de wet van hét minimum, zoo mooi klinkt Er is reden voor ons te wijzen op gevaren van eenzijdige bemesting. Men zal nu, dank zij de concur rentie, de kali zoo erg goedkoop geworden is, do akker en het weiland eens even van katoen geven met kali. Prachtig I De akkers hebben er om geroepen. Doch het gevaar dreigt, dat fosforzuur vergeten wordt. Om daartegen te waarschuwen en met name op de noodzakelijkheid van het gebruik van Thomasslakkemmeel te wijzen is deze bro chure uitgegeven. De eenvoudige, zakelijke wijze, waarop ze geschreven is, de duidelijk en vaak leuke penteekeningen, die ze versieren, maken, dat ieder nog meermalen naar deze brochure, die gratis is te verkrijgen, zal teruggrijpen. HET NATUURPRODUCT CH I LISALPETER is thans zoo voordeelig in prijs, dat het laatste beletsel is weggenomen, om tot het gebruik van deze voor treffelijke stikstofmeststof terug te keeren. BLOEMKOOL- PLANTEN te koop gevraagd PRIJSOPGAVEN onder No. 75: Land en Tuinb., aan het Bur. van dit blad ONTVANGEN GESCHRIFTEN Prijscourant D. J. v. d. Have. Zaadteelten Zaa. andel te Kapelle-Biezelinge. In deze prijscourant worden de verschil lende graszaden afzonderlijk aangeboden, doch ook de voor verschillende grondsoor ten geëigende of voor een bepaald doel meest gewenschte mengsels, b.v. voor gazon, voor gazon in de schaduw, voor blijvend weiland enz. Ook de andere landbouwzaden 'komen er in voor. Omtrent de Groenkraag voederbiet „Eureka" orig. v. d. Have worden nog bij zonderheden vermeld, terwijl tevens eenige wenken en aanbevelingen gegeven worden over den aanleg van weilanden. MARKTOVERZICHT Medegedeeld door het Centraal Bureau Stikstofmeststoffen. Het stikstof seizoen is nat wel overal In vollen gang. We staan aan hert begin van Februari en dat is sinds jaren de maand, waarin de meeste stikstof bij de verbruikende organisaties thuis bezorgd moet worden. Gelukkig is het weer dooiend de laatste dagen, zoodat de watertransporten mede in vollen omvang kunnen beginnen. Een kleine tegenvaller zal het wel voor velen zijn, dat de water- vrachten ten gevolge van de werking der bevraohtingscommissies niet onbelangrijk vertioogd zijn. Wij verwachten daarom, dat hert autotransport nog verder zal toenemen, te meer omdat hiermede de waar tot op -de hofstede der verbruikers kan geibracht wor den, hetgeen in vele streken wel op prijs gesteld wordt De stemming op de markt is meer regelmatig geworden en over het ge heel genomen zijn de noteeringen wat meer in de richting der officieele prijzen geko men. De vraag was behoorlijk, doch de groote verscheidenheid der stikstofmestsoor- ten. werkt een versnippering der ge-vraagde partijen in de hand, bijzonder bij de best el- vereenigingen, waar ieder het zijae uitzoekt, zonder dat er voldoende leiding aanwezig is. Algemeen blijkt de groote belangstelling voor de Ammonsalpeter S. M.,.die zelfs in de meest verstókte ammoniaikstreken ingang begint te vinden en de zwavelzure ammo niak ten deele verdringt Zooals we reeds meldden, valt de meerdere belangstelling Voor chiLisalpeter op, die op de eilanden de kalksaipeter weer concurrentie aandoet. Thomasmeel. Er is een zeer goede vraag naar direct leverbaar thomasmeel en de importeur hebben de grootste moeite om daarvoor de benoodigde scheepsladingen tij dig aan te voeren. Zoowel te Luik als te Gent is het aanbod van disponibel waar zeer schaarsch en in het binnenland zitten, be halve te Zwolle geen voorraden. En vanaf Zwolle kan men natuurlijk niet de streek van Wageningen, Amersfoort, Doesburg, Zut- phen en Deventer bedienen. Naar deze laatst genoemde plaatsen moeten dus regelmatig schepen worden gezonden, terwijl het na tuurlijk mogelijk zou zijn, dat toch aan het eind van het seizoen er in Zwolle nog voor raad blijft zitten. Duitschland geeft over December de na volgende cijfers: Dec. 1933: 89.800 ton, April- Dec. '33 787.400 ton; Dec. 1932: 79.000 ton; April-Dec. '32: 498.600 ton, zoodat Duitsch land in negen maanden tijds 60.000 tone méér thomasmeel heeft ingevoerd dan de beide vorige jaren in twaalf maanden. Van Luxemburg en het Saargebied zijn er nog bijna geen aanbiedingen gekomen. Blijkbaar is men daar toch niet genegen op de basis van onze Nederlandsche prijzen te verkoo- pen. Superfosfaat. De strijd op de aanbe stedingen in het Zuiden is iets minder hef tig geworden. Vele vereenigingen stellen eischea van bepaalde soort of herkomst en de handel heeft over het algemeen voor alle soorten super zijn prijzen verhoogd. VEEHOUDERS geeft Uw Vee „PROTOS", de Hollandsche Suikerpulp me:! 3035 suikergehalte. Ridderkerk - Tel. 4 - G. GEEN „PROTOS" - Vraagt prijsopgave aanshls Groenenboom; GEEN ME LANDBOUWKALK 80% rfi^fi N.V. KALKFABn:%vDlJKaC° DORDRECHT Op keur Rijkslandbouwproefstation [80% C,0H2,90 7» Ui Verpakking in sterke papieren zakken LOONDORSCHEN WIERINGERMEER OFFERTE GEVRAAGD voor het dorschen van TARWE HAVER en ZOMERGERSlGa ln de WIERINGERMEER, Oogst 1934. mi Voorwaarden op aanvrage bij de Directie: Kennemerpark 25, Alkmaar. Col wen dot beT met of zonder talg of knecht door de WIERINGERMEER voor het binnenhalen ven d jj0) Hooi- en Graanoogst 1934, vanaf ongeveer begin Juni tot uiterlijk 15 September. j Huurvoorwaarden op aanvrage te verkrijgen ten kantore der Directie: Kcnnom park 25, Alkmaar. Jhe S. DE WAARD - Burgem. de Bruïnelaan 13 - ZWIJNDRECHTJ N.V. v.h. Kon. Zaadhandel en Kweekerijen A. WULFSE ZWIJ ND RECHT Neemt het zekere UW GLAS in de betere kwaliteit! voor het onzekere en koopt BIJ ONS 51.5 38 c.M. 5.90 p. kist 59.5 x 48.5 5.90 43 x32.5 5.90 38 x 29.5 5.90 59.5 x 38 5.90 Dubbeldik glas 17.25 Kisten gratis FRANCO ROTTERDAM v. d. BURCH's Glashandel Tel. 15 Maasland (Z.-H.) Prima schoongemaakte voor kasverwarming, afraste- ring, waterleiding, stalpalen enz. In alle diameters en in ieder kwantum voorhanden. Afrasteringsbuizen worden van j geboorde gaten voorzien om k draad door te trekken. „TUBUS" Hmdil-MiiKcliappij Ü.V Veerschedijk C27la Hendrik-ldo-Ambacht Te'. Dordrecht 6475. Na 6 u 3193 Oordt 't Is maar zoo men 't opvat, hé! Als ik zeg: „'t zal vandaag wel gaan met *t weer" zegt de een van inijn huisgenooten: eie je wel, 't wordt mooi weer, en een an dere meer pessimistische natuur zegt: er zal dus nog wel een regenbui of wat „uitge keerd" worden. Natuurlijk gebeurt in den regel het een zoo min als het ander en giet het den geheelen dag vanaf het eerste kwar tier, nadat ik oordeelde dat het «wel gaan" zou. 't Is maar zoo men het opvat. Als ik over kweeken spreek dan bedoel ik daarmee 'het laten doorgroeien om er van te oogsten. Dat oogsten kan dan zijn, de wortel, of do knol, de stengel of bladeren, of wel het zaad. Als ik over telen spreek dan bedoel ik daarmee meestal, maar ik stem dadelijk toe, dat kweeken en telen dooreen genomen wor den: voortbrengen van iets, dat nog niet be- etnnd, een nieuw product dus. Iemand, die zaad kweekt, een zaadkweeker, vermeerdert zaad van het soort dat hij voor vermeerde ring uitzaaide. Iemand, die zaad teelt, een zaadteler dus. zoekt langs de wegen, die daar toe mogelijk zijn naar gewassen met andere, met betere eigenschappen en tracht voortdu rend deze eigenschappen tot hooger trap van volmaaktheid op te voeren. Daar is natuur lijk jaren lang probeeren, kruisen, uitzoeken, noteeren, controleeren voor noodig, wat heel veel kosten en zorgen meebrengt. Waarom ik over dit woordenspel praat? JWel, men tikt mij op de vingers. Dat ben ik gewooji, zooals ge de ^Kge ■week gehoord hebt, mijn oude meester deed het mij dagelijksch. Maar wat ik toen niet mocht noch durfde doen. doe ik nu wel eens: ik „aai" meemalen terug. Dat ligt zoo in mijn aard, weet ge. Ik werd op de vingers getikt. Dat woord is veel te sterk, men kittelde mijn knoken ovei svat ik zei "k geloof voor twee weken over het suikerbietenzaad van Kuhn en van Hilleshög. Welnu zooals ik zei: Kuhn's zaad is in ons land geteeld, dus veredeld, geselec teerd enz. om zoo het beste te krijgen wat te bereiken is en het voor de gebruikers ver der gekweekt, vermeerderd ook in Neder land. Hilleshög is, de naam van de firma zegt ihet reeds, half Zweedsch, half Hol- landsoh. Het zaad is geteeld, onstaan in Zweden en gekweekt, vermeerderd in Hol land. Ziezoo al weer een paar menschen tevre den gesteld zullen we hopen. 'k Wilde, dat ik met alles er zoo gemakke lijk alkwam. Men wordt ook ongeduldig met wachten op een artikel over de praktijken met melk en boter, waarover ik beloofde te zullen schrij ven. Beste, brave ongeduldige briefschrijvers: ik kan in ieder uur maar 60 minuten wei, ken, en er gaan op een regel 34 36 letters, en er gaan maar 166 regels in één kolom en maar 6 kolommen op een pagina, waarvan nog een deel afgeknabbeld wordt door ad vertenties. Maarhet komt. Geschreven heb ik al, ziet ge, doch geplaatst, dat Is vaak nog meer moeite. Maar ik zal mijn best doen. Zooals er velen zijn, die hun best doen om te wijzen op de groote bezwaren, die een der oppervlakte, met zich zal brengen. Men wijst, en met recht, op de vermeerde ring van de werkloosheid op het platteland. Meer dan de helft van de productiekosten van aardappels bestaat uit arbeidsloon. On geveer 52 pet. Bij de graangewassen is dit maar 40 pet Dat is een belangrijke factor. Maar er dient ook rekening gehouden te worden met het feit, dat de oogst van con sumptieaardappelen zeer wisselvallig is, zoo- dat een tekort aan consumptieaardappelen bij zóón beperking lang niet denkbeeldig is. De hooge prijzen, die de consument dan moet betalen, baat den producent al heel weinig, maakt zijn verlies niet goed, zoodat van beide zijden nadeel is te duchten. En voor de noodzakelijke vruchtwisseling is de aardappel onontbeerlijk in het bouwplan van den boer. Zoo zijn er meer bezwaren. Evenals er ook heel VEEL BEZWAREN KLEVEN AAN DE PLUIMVEETEELTREGELING. Ja dat is een film geworden. Dat wordt een poppenkasterij. Die dat ei uitgebroed heeft, zal het vermoedelijk gaan als de ekster, die ik eens drie kippeneieren liet uitbroeden. Eerst was het beest klaarblijkelijk verbaasd, dat het zoo lang duurde voor zij resultaat vam haar broedkuur zag. daarna zette zij groote oogen op, toen ze heel iets anders zag dan ze verwachtte en daarna deed ze pogin gen om haar broedproducten uit de wereld, waarin zij ze met zooveel energie gebracht had, te helpen. Ik heb ze, uit eigenbelang, in dit pogen gedwarsboomd. Maar of de voor de pluimveeteeltregeling wanneer die weei om hals gebracht zou worden, ook reddings pogingen door belanghebbenden gedaan zou den worden betwijfelen wij. Die een broedmachine heeft moet deze „verkoopen" voor 1 gulden aan de Pluim veecentrale en krijgt haar dadelijk terug in Juist voor Beroeps-Tuinders» maar ook voor Particulieren huurgebruik. Maar dan begint de grap: be stelboeken verzendboeken, broedeierenboe- ken, broedstaten, soms banderolles om kui kenspardon, kuikendoozen en de amb tenaren hebben actief deel genomen aan het broedproces. Maar het gekke is, dat boeren, die geen broedmachine hebben, door de kippen zooveel mogen laten broeden als ze willen. Dit heei dan, en moet volgens de regelingsbepalin gen ook zoo zijn, voor „eigen gebruik". Wie lacht daar?Vijftigmaal schrijven: Ik mag nooit kuikens vervoeren, welke niet voorko men in de bestelboeken en daarna ingevulo zijn in het afleveringsboek, en geboren zijn uit wettelijk goedgekeurde broeeieren, dat zijn pluimvee-eieren, die zich in een broed machine bevinden en die op broedstaten in geschreven zijn, terwijl deze kuikens voor zien zijn van een banderolle en de vervoer der voorzien van door de betrokken ambte naren geviseerde geleidebiljetten van de wettelijk voorgeschreven papiersoort, be druk met letters in de voorgeschreven groot te en van den juisten inhoud. Zie zoo, dat is de straf voor je lachen. Ge moet de zaak ernstig opvatten. Zooals men ook wel ernstig moei opvatten de plannen om Indië voert mals uit, vroeger ook naar ons land, doch de concurrentie van Argentinië verdreef de dochter van de moeder en Indië voerde de mais naar Japan, dat ongeveer 173000 ton van de 175000 ton die Indië in het geheel uitvoert, kocht. Maar Japan betaalt thans maar heel lage prijzen en in Neder land hebben wij vrij veel mals noodig. Zoo ongeveer 1.680.000 ton. Dat is bijna tienmaal de Indische uitvoer. In ons land hebben we nog al last van de concurrentie van Japan met zijn katoentjes op de Indisohe markt. Welnu, als Japan geen mais meer neemt tegen een fatsoenlijk prijsje, laten het dan die katoentjes ook hou den, die kan Nederland wel leveren, als die de mais dan maar afneemt tegen ietsje hoo ger prijs als Japan betaalt, die dan nog iets lager kan zijn als de Argentijnsrhe prijzen. Toorint men kon conrnrreeren. Wat een heel belangrijke zaak is. Zoools het ook een be langrijke zaak zou zajn als men kon. In Oostenrijk heeft men in 1932 en ook ln 1933 daartoe proeven genomen. Men heeft de grond behandeld met heel fijn gemalen zwavel (of zwavelbloem even goed is moet nog onderzocht worden). Men gaf in 1932 per vierkante Meter 500 gram 1 pond) zwavel. Het resultaat wias dat de wratziekte wel niet verdwenen, doch beduidend geringer was. Op een perceel, dat in Mei 1932 ook zwavel had gekregen en daarna met haver bezaaid was, werd in Mei 1933 weer 500 gram zwavel per vierkante meter gegevep en nu met aard appelen bebouwd. Het resultaat was, dat alle aardappelstruiken vrij van de wratziekte waren. Dat is een belangrijke zaak. Zoo be langrijk, dat wij hier ook noodzakelijk de proeven moeten nemen. Bravo verbouwers! hier is wat te doen voor jullie. In Mei 500 gram fijngemalen zwavel per M.2 of mis schien meer of vroeger, want na één keer was het niet afdoende in Oostenrijk zoo we zagen. Of de steun die de Amerikaansche regee ring den boeren biedt afdoende is weet ik niet. Wel weet ik, dat CRISISMAATREGELEN DE AMERI KAANSCHE SCHATKIST RUIM 53 MILLIOEN DOLrAR KOSTTEN. Want voor den aankoop van varkens heeft de regeering 33 millioen dollar uitgegeven; 11 millioen dollar om boter aan de markt te onttrekken, welke onder de arme bevol king gedistribueerd werd en 1.6 millioen dol lar om den export van 8 millioen bushel tarwe mogelijk te maken, teneinde de markt in de Noord-Westelijke Pacific Staten te ont lasten. Dit lijken me wel groote cijfers, doch Ame rika is ook een groot land. Zoo zijn er om de verdere daling der varkensprijzen te voorkomen. Voor zoo'n afslachting waren zelfs de groote slagerijen in Chicago niet berekend, zoodat duizenden biggen elec- trisch gedood moesten worden. Een moei lijk probleem was het, wat men met de afgemaakte biggen zoo doen. Nadat het vet zeepfabrieken was verkocht, hoopte m Dj< de rest tot kunstmest te kunnen verwerkAje- maar de prijzen van kunstmest zijn zdc laag, dat deze verwerking nauwelijks lc ha nend is. 7 In sommige kringen bestaat groote 01 nh stemming over het feit, dat op geen enk< wijze getracht is een gedeelte van 't vlees der afgemaakte biggen ten goede te do komen aan de millioenen noodlij den werkloozen. Dat is een gevolg van de nonchalan wijze waarop men in Amerika vaak te we gaat. Maar zoo nonchalant handelt men dia terbij ook nog wel. Door b.v. de zaaigranen niet te ontsmette WAT SCHADE HET NIET ON| SMETTEN VAN ZAAIZAAD ROKKENT las ik dezer dagen. Een landbouwer in Hannover lever 10.000 Kg. tarwe af aan een molen worden gemalen. Het bleek, dat deze tan zeer onaangenaam rook tengevolge v sterke besmetting met stcenbrand, zoodat ongeschikt was om te worden gemalen, zij niet vooraf werd gewasschen en daar De molenaar verrichtte dit werk en brac hiervoor 400 Mark in rekening. Aannem< de, dat deze 10.000 Kg. de oogst was 15 morgen land, dan was hiervoor stens 750 Kg. zaaitarwe noodig geweest H ontsmetten van deze hoeveelheid zoo a; materiaal en arbeidsloon niet meer dan Mark hebben gekost. Het niet ontsmetten van deze zaaitanh kostte dezen boer in dit geval 390 Mai ofwel de landbouwer had voor het ge dat hij in dat eene jaar door zijn eigi nalatigheid verloor, gedurende 40 jaren zi zaaitarwe kunnen ontsmetten. Dat is voor sommige Nederlandsche bqf; ren een waarschuwend voorbeeld. Ga daarover en over andere zaken, waarl kleine voorloopige uitgaven groote voordi len voor later geven, nu maar eens 'n pooi nadenken. Ik stop voor ditmaal. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER, e:

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6