llicuuir gnhsdfe (üouraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken De Regeering-Colijn voor Grondwet en Gezag HOLLANDIA WATER ABONNEMENT» per kwnrtnal In Lelden en In plank fan wanr 'n agpnlsrhnp gevestigd Is f2.33 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 10-18 Voor het Buitenland bij wekelijk- »che tending *-50 Bü dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent 'Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breeshaat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 g No. 5083 DINSDAG 30 JANUARI 1934 ADVERTENTIEN Van 1 tot B regels......... 1 U7Y, Elke regel meer.......»—............ m 0.22 V tcgez. Mededeellngen Van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD ah, te WAT DEDEN DE ERFLATERS? Een bezuinigingsmaatregel heeft uit Je aard der zaak, drie of vier kanten. Daar is eers' de hardheid, Hoe men het ook wendt of keert, het is heel hard, dat om één der laatste voor beelden te nemen alleen in Amsterdam eervol ontslag zal worden verleend aan 13 hoofden van scholen, 44 onderwijzeressen :- de lichamelijke opvoeding, 75 onderwijzeres sen in het handwerken en 157 onderwijzers en onderwijzeressen. Wat moeten al deze menschen beginnen? Het is waar, zij worden wachtgelder; en dat is nog een groote troost. Maar wat dan? Dan moeten reeds op jaren gekomen hoof den van scholen misschien rondzwerven als tijdelijk onderwijzer hier of daar. Dan din- Resti gen er 200 onderwijzers of onderwijzeressen naar een vacature aan een dorpsschooltje, hoewel in de advertentie stond, dat slechts wachtgelders of gevestigde onderwijzers in aanmerking kunnen komen. Dat is hard, zeer hard. Daarom moet een tweede factor wel vast staan: dat de bezuiniging noodzakelijk èn mogelijk is. Wie de financiën van rijk en gemeente joo'n beetje kent, geeft die noodzakelijkheid voor het onderwijs onmiddellijk toe. Maar hij aanvaardt daarmee ook de waarheid, dat minister Marchant gelijk had, toen hij zei: hier is bezuiniging mogelijk; hier was over- completcering en over-verzadiging. Het zijn niet alleen plattelandsschooltjes, welke ver dwijnen moeten: in de groote steden blijken tientallen van scholen overbodig te zijn. Men bouwde en splitste en benoemde maar zon der noodzaak. En nu moet men ontslaan uit noodzaak. Het schijnt, dat ie roode pers zich hier tegen nog verweren wil; want, als haar mannen niet in het bewind zitten, smaalt zij 6ls volgt: j Men beseft, als men deze opsomming van pel4 vernietigde existenties in een officieel stuk hof'tegenkomt, eerst goed, wat het college der erfgenamen heeft aangericht. Een duidelijker karakteristiek der burger- rajji h'jke reactie kan men zich niet denken." l. De „erfgenamen" hebben het dus gedaan. Doch en nu komt de derde factor, die der schuld hoe staat het nu met de erflaters? Toen de minister van Financiën onlangs jn Amsterdam sprak, zei hij, volgens het verslag in de roode pers: „De regeering moet maatregelen nemen om erger te voorkomen. Het gemeentebe stuur van Amsterdam heeft zijn schouders onder dit werk gezet: dit is boven eiken lof verheven. Zij herstellen de fouten van die genen, die naar waarheid de belagers zijn van de autonomie der gemeentelijke over heid." De minister van Binnenlandsche Zaken sprak in de Tweede Kamer niet anders. Zij geven dus niet de schuld aan de erf genamen, maar aan de erflaters. Wat in 't algemeen trouwens zeer logisch is. De erf genamen hebben te aanvaarden, wat de erf laters bijeengebracht hebben. En in dit geval mogen en kunnen zij het niet eens doen onder beneficie van inventaris. De schuldvraag is hier niet moeilijk op te tossen. Al is het ongewoon, dat ministers zich zoo openhartig uitspreken over gemeen tebestuurders. Daarover mogen de erflatere wel eens lbeIi|iiaden'ken. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING Bü Kon. besluit is toegekend de aan do Or< in Oranje-Nassau "Verbonden Eere-medallle •ons, aan: P. Leenders, wonende te He kol, nen gemeente Borgharen, jachtopziener t van juevrouw Metelerkamp van Bron! AUDIëNTIE HOFBERICHT H.M. DE KONINGIN EN PRINSES JULIANA TERUGGEKEERD H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Ju liana zijn hedenochtend te 10 u. 56 m. Holl. lvj.Spoor met den trein uit Zwitserland te Den Haag teruggekeerd. CHR. NAT. WERKMANSBOND rie DISTRICT FRIESLAND ri ni( De jaarvergadering van het district Fries- l v- s land van den Chr. Nat. Werkmansbond zal Giüi Maandag 5 Fe.br. a.s. te Leeuwarden worden gehouden. In de morgenvergadering komen verschillende huishoudelijke zaken aan de "i orde. Ia de middagvergadering zal de voor zitter een referaat houden over: „Onze be ginselen en de nieuwe geestesstrooming". i,/(jjDe vergadering vangt om 10 uur 's morgens tón. HETGEVAAR DER EXTREMISTISCHE STROOMINGEN Maatregelen tegen cumulatie in de maak I In de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer op het voorloopig verslag inzake de algemeene beschouwingen over de Rijks- begrooting 1934 zet de regeering allereerst uiteen, dat het voor de vraag of er voldoen de samenwerking zal zijn tusschen regee ring en volksvertegenwoordiging niet van overwegend belang is of aan het kabinet de naam van parlementair of extra-parle mentair moet worden gegeven. Inderdaad is het doel der samenwerkende bewinds lieden om met behoud van eigen beginsel door onderlinge samenwerking aan den slechten toestand, dien wij beleven, het hoofd te bieden. Het heeft de regeering zeer verheugd, dat ditzelfde besef ook bij de Volksvertegenwoordiging levendig is. Regeering en socialisten Met verwondering nam de regeering ken nis van de opvatting van sommige leden als zou zij door haar tegen de arbeidersbe weging aangenomen houding een groot ge deelte van het Nederlandsche volk buiten de volksgemeenschap hebben gesteld. In dien deze groepen zich inderdaad buiten de volksgemeenschap geplaatst voelen, is dit haar eigen schuld en riet die van de regee ring. Door haar houding te wijzigen, kun nen zij zelf verandering brengen in de hou ding, die de regeering te haren opzichte aanneemt. De regeering moet er met nadruk tegen opkomen, dat zij ook maar iets in den zou leggen aan het streven om de st... listische arbeiders in de gelegenheid te stel len langs legalen weg de macht in handen te krijgen. Bij herhaling heeft de regeeririg uitgesproken, dat de bijzondere maatrege len, op dit gebied genomen, aanstonds zul len kunnen worden ingetrokken, zoodra de socialistische partij op ondubbelzinnige wij ze allen twijfel omtrent haar legale gezind heid zal hebben weggenomen. Fascisme en Nat.-Socialisme De staatsopvatting van Fascisme en Na- tionaal-Socialisme, waarin voor regelmati- gen volksinvloed en geestelijke vrijheid geen plaats is, kan niet ernstig genoeg bestreden worden. Bij velen bestaat het betreurens waardig misverstand, dat krachtige gezags- handhaving in een parlementair geregeerd land niet tot de mogelijkheden zou behoo- ren. Volgens onze wetgeving behoeft een ver- eeniging niet verboden te worden verklaard, doch zij is verboden, indien zij strijdig is met de openbare orde. Deelneming aan een dergelijke vereeniging is strafbaar. Krach tens deze bepalingen kan eventueel tegen leden eener communistische organisatie worden opgetreden. Een andere vraag is, of met een dergelijk optreden het gunstig re sultaat zal worden verkregen, dat verschei dene leden hiervan verwachten. De regeering motiveert nog eens het plaatsen van de Nat. Soc. Beweging op de lijst van de voor ambtenaren verboden vereenigingen. Gebleken was toch, dat toen van regeeringswege het bevel was uitgegaan, dat de leden der N.S.B. geen deel mochten uitma ken van de Burgerwachten, de leider dezer beweging aan die leden uitdruk kelijk te kennen had gegeven, dat men aan de opdracht der regeering geen gevolg behoorde te geven. De regee ring achtte deze houding zeer in strijd met de beweerde trouw aan de consti- tutioneele overheid. De regeering heeft te goed vertrou wen in den gezonden zin van ons volk en zijn 'gehechtheid aan aloude tradities, om te kunnen vreezen. dat, wanneer regering en volksvertegen woordiging haar plicht begrijpen, het nationaal-socialisme hier ooit wortel zou kunnen schieten. Wanneer mocht blijken, dat ook van sociaal-democra tische zijde dergelijk optreden wordt aangeprezen als door den leider der N.S.B., zou een gelijke maatregel voor de S.D.A.P. niet achterwege blijven. Terecht wordt door vele leden de staf gebroken over de onverantwoor delijke wijze, waarop de propaganda van nat.-soc. zijde gevoerd wordt Daarbij wordt niet slechts met onver vulbare beloften gewerkt, doch men ontziet zich zelfs niet, te werken met volkomen valsche voorstellingen. Een bijzonder weerzinwekkend voorbeeld daarvan is wel geweest het pamflet, waarbij getracht werd uit den brand in de Telefooncentrale te Amsterdam munt te slaan. Wijziging van Staatsinstellingen De Regeering sluit zich geheel aan bij de meening der vele leden, die niet gevoelen voor een Staatscommissie ter bestudeering van de vraag, welke wijzigingen in onze Staatsinstellingen zouden kunnen worden aangebracht. Zij is van oordeel, dat bij een zoo gewichtigen arbeid als de herziening van onze hoogste Staatswet de leiding on der alle omstandigheden aan de Regeering behoort te hliiven. De staatkundige moeilijkheden van den tegenwoordigen tijd worden door de Regee- 'ng allerminst onderschat-. Zij gelooft echter, dat zij in haar over- groote meerderheid niet kunnen worden opgelost, door een Grondwetsherziening, om dat zij veel meer dan in de bestaande in stellingen haar oorzaak vinden in de wijze, -op van die instellingen soms wordt ge bruik gemaakt. De bezulnigingspolitiek Wat de bezuinigingspolitiek betreft, blijft de regeering er met kracht naar streven, het bezuinigingsplan, zooals dat in de Mil- lioenennota is uiteengezet, tot werkelijkheid te brengen. Bovendien wordt nagegaan, welke verdere bezuinigingen kunnen wor den aangebracht De geweldige verzwaring van den belas tingdruk zal op den langen duur niet kun nen worden gehandhaafd. Het zal noodza kelijk zijn, zoodra de loop van zaken dit maar even veroorlooft, tot vermindering van dien druk over te gaan. Tegen het invoeren van een winstbelas ting voor naamlooze vennootschappen be staan bij de regeering zeer ernstige bezwa ren. Handhaving gonden standaard De Regeering vertrouwt er met medewer king van de volksvertegenwoordiging in te zullen slagen het budget te doen sluiten en daarmede een der beste waarborgen te scheppen voor de handhaving van den gou den standaard. Niet duidelijk is het haar echter,hoe het sluitend maken van budget zou kunnen worden bevorderd door het volgen van een andere monetaire poli tiek. Zij vreest integendeel, dat, wanneer wij er niet in mochten slagen aan onze be proefde muntpolitiek vast te houden, er voor ons budget nog veel ernstiger gevolgen zouden intreden. Het is haar vaste over turning, dat. er hier een wisselwerking is. De gouden standaard in Nederland is niet te handhaven zonder een gezonde begroo- tingspolitiek. doch een gezonde begrootings- politiek is evenmin te voeren zonder ds handhaving van den gouden standaard Beide dienen onverbrekelijk samen te gaan en de Regereing zal het uiterste doen om dit samengaan te bevorderen. De kwestie-Vliegen De Regeering verdedigt haar economisch beleid en bespreekt verder het ontslag van den heer Vliegen als lid der delegatie ter ontwapenings-conferentie. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft zich. naar het oordeel der regeering terecht, bij zijn vraag of de heer Vlieeren bij zijn ontslagaanvrage volhardde, late» leiden door de overweging, dat elk redelijk verhand tusschen de bezwaren van den heer Vliegen tegen de wijze van onderdrukking van de muiters op De Zeven Provinciën en zijn verdere deelneming aan het werk der delegatie ter ontwapenings-conferenlie moest geacht worden te ontbreken. Na hetgeen bekend werd over de uitlatingen van den heer Vliegen over den minister van Defen sie heeft de minister van Buitenlandsche Zaken uitdrukkelijk in het licht gesteld, hoe ontstemd hij was over deze uitlatingen, en hoe hij voor zichzelf reeds tot de slotsom was gekomen, dat de heer Vliegen niet kon worden gehandhaafd. Toen de heer Vliegen echter de verantwoordelijkheid voor de be wuste mededeelingen had afgewezen, is er geen hernieuwe aandrang op den heer Vlie gen uitgeoefend om lid der delegatie te blij ven. De bewering, dat de door den minister aangenomen houding beneden de waardig heid der regeering zou zijn geweest, wijst de regeering uitdrukkelijk af. Tegen cumnlatie Een ontwerp van wet ter beperking van cumulatie van traktementen en pensioenen is in vergevorderden staat van voorbereiding. Publicatie van benoemingen e.d. De regeering staat op het standpunt, dat met publicatie van belangrijke benoemin gen steeds moet worden gewacht tot het oogenblik, waarop zij werkelijk hebben plaats 'gehad. Intusehen is het op dat tijdstip meerma len te laat op den dag of in de week voor een officieele publicatie in de Staatscourant. Naar de regeering meent, is in dit geval een mededeeling in de pers in het belang van een snelle voorlichting van het publiek, ter wijl daarmee tevens wordt voorkomen de verspreiding van onjuiste geruchten, welke, juist bij meer belangrijke benoemingen, meermalen worden gelanceerd. Zonder nader in te gaan op het voorbeeld, door de leden hier aan 't woord, aange haald, moge de regeering als haar meening stellen, dat het niet oirbaar is, dat lands dienaren, ook nadat hun openbare functie is geëindigd, in woord of geschrift mede deelingen doen omtrent gegevens in zake landsbelangen, waarmede zij door bun func tie bekend zijn. De regeering overweegt, hoe ten deze meer zekerheid voor de toe komst kan worden gebracht Dr Rutgers DE BRANDENDE KWESTIES IN INDIE Te Barendrecht vergaderde de Hulpcen trale der A, R. Kiesvereen. eiland IJssel- monde. De vergadering werd met een kort inlei dend woord geopend door den voorzitter, den heer J. P. K g e 1 e r waarna Zijne Ex cellentie Dr. A. A. L. Rutgers, oud-gou verneur van Suriname, sprak over Ncder- landsch-Indic. Spr. zegt dat de belangstel ling voor onze kolo niën de laatste ja ren in Nederland grooter wordt. Oor zaken zijn daarvan hot geval der „Zeven Provinciën" en muiterij op de vloot in Indië; voorts de snelle verbinding door koene vliege niers en de radio techniek. Spr. spreekt daar na over het gezag, de financiën en onze houding tegenover de ontwikkeling van Indië en zegt dat gezagsoefening een pri maire taak voor elke overheid is. Een goe de rechtspraak is noodig. Het algemeen oordeel in Indië is gunstig over hetgeen Nederland deed. Alleen wordt streng op; treden tegen extreministen, terwijl de landsche regeeringspersonen hiertegen over ook streng optreden. Het nationaal- socialisme is krenkend voor den Indiër met zijn rassentegenstelling en zou een rassen- strijd ontketenen. Wat de financiën betreft was Indië nabij een bankroet Zelfstandig leenen kon Indië niet meer. De begrooting 1934 heeft nog tekort van 188 millioen, terwijl gehoopt wordt dit in 1935 op 35 millioen terug tc brengen en in 1936 de begrooting sluitend te hebben. Groot vertrouwen werd in Indië 2clf verwekt toen Dr. Colijn de portefeuille van koloniën nam wien wij dankbaar mo gen zijn in deze moeilijke tijden, j Spr wijst op de instorting op economisch gebied, op de rubber- en suikeruitvoer, welke bijna niets meer zijn. Alles vindt ook daar zijn terugslag in het economische leven, Hoe gelukkig is het dat onze minister van koloniën niet terugschrikt voor zijn verant woordelijkheid. De ontwikkeling van Indië lijdt nu ook onder de economische druk. doch er is toch nog een voortdurend voort schrijdend proces. Spr. kenschetst onze vroegere houding tot Indië en nu, er op wijzende dat de opvoedende kracht der laatste jaren de zelfstandigheid van Indië meer en meer gaat ontwikkelen vooral na 1900 en het kan gebeuren, dat Indië zich zelf zal gaan regeeren en wij evengoed als met andere landen, handelsverdragen zul len moeten afsluiten. Spr. wijst er op dat wij ons er over mogen verheueren dat de opvoedingstaak van Ne derland in Indië ook rijke vrucht draagt. Vooral door de Zending is een sterke band eevormd tusschen Indiërs en Nederlanders. Op de 60 millioen inwoners zijn iy2 millioen Christenen. De exploitatie-politiek van Indië wordt door ons A. R. altijd afgewezen, ook wanneer door ons offers aan Indië gebracht moeten worden. Het is voor ons in dezen tijd een groote genistheid te weten, dat de Nederlandsche Regeering ook die vr stukken met als minister van koloniën Dr. Colijn met vertrouwen kunnen worden over gegeven en wij hopen, dat God hem de wijsheid en kracht moge geven voor het welzijn van Indië en Nederland. Na beantwoording van vele gestelde sen, sluit Dr. Rutgers met dankgebed, deze zeer goed bezochte en zeer geslaagde ver gadering. REVOLUTIONAIRE GEZINDHEID VAN AMBTENAREN Ged. Staten van Utrecht hebben gevolg gegeven aan de opdracht van de regeering iok aan het gemeentebestuur van Utrecht verzocht om bepalingen te willen treffen ten aanzien van het gemeentepersoneel, in den zelfden geest als gelden voor het rijksperso neel, en in de laatste zitting van de l'rov. Staten ook zijn vastgesteld voor het personeel der provincie. DE BURGEMEESTER VAN IJSSELMONDE In de te IJeselmonde gehouden vergade ring der Antirevolutionaire Kiesvereeniging .Nederland en Oranje", deelde Burgemeester lazen berg mede, zulks naar aanleiding Aan de in een vorige vergadering met alge meene stemmen aangenomen motie van ver trouwen ten zijnen opzichte, dat het hem aangenaam was than6 te kunnen mededee- len, dat hij de mededeeling van den Officier van Justitie heeft ontvangen, dat het tegen hem ingestelde gerechtelijke vooronderzoek was gesloten, en dat hij buiten vervolging is gesteld. Geen enkele aanwijzing van schuld was aanwezig. De voorzitter der vergadering wensohte de burgemeester en de gemeente IJsselmonde, alsmede de Antirevolutionaire partij, har telijk geluk met dezen afloop, waaraan trou- ens niemand had getwijfeld. Naar zijn overtuiging kon het onderzoek slechts leiden tot het bewijs dat den Burge meester geenerlei blaam treft. HUIZEN (N.-H.r ARCHITECT GESCHORST De gemeenteraad heeft 5 Januari 1933 het besluit genomen otn den architect, die te vens hoofd van openbare werken is, te schorsen, hangende het justitieel onderzoek naar zijn financieel beheer, op klachte van de commissie tot het nazien der gemeente rekening gedaan. Het besluit werd met 7 tegen 4 stemmen genomen. De burgemeester droeg het besluit bij de Kroon ter vernietiging voor; den 25en Jan. d.a.v. kwam het bericht, dat het schorsings besluit was opgeschort tot 1 Juli d.a.v. Toot deze datum naderde kwam een nadere be schikking waarbij het besluit werd opge schort tot 25 Jan. 1934, hetgeen in verband stond met het feit, dat het justitieel onder zoek nog steeds gaande was. Nu is ook deze datum verstreken en thans heeft volgens d» Tel. de Kroon beschikt, dat het schorsings besluit moet worden uitgevoerd. Kerknieuws. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Amersfoort, Joh. Jansen te Leiden. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. Th. Boersma, overgekomen van Hij laard werd Zondagmorgen bevestigd als pre dikant der Geref. Kerk te Oudega (Small.) door Ds. D. Prins, van Donkerbroek, met Joh. 3 en deed des namiddags intrede met predikatie over 1 Cor. 3 9. Aan het einde der godsdienstoefening vertolkte ouderl. Joh. de Boer de blijdschap van Kerkeraad en meente over de komst van den niei leeraar en zong de Gemeente dezen op zijn verzoek Ts. 20 1. Namens de Classis Drachten sprak Ds. M. Norg, van Suameer, sedert het verivek van Ds. J. Hartkamp op 8 October '33 consulent der Gemeente. D s. C. P. O k k e n, overgekomen Eexta, werd Zondagmorgen bevestigd als pre dikant der Ned. Herv. Gemeente van Bierum door zijn zwager Ds. Joh. W. Hoekstra, Wetsinge-Sauwerd, met Joh. 12 21 en des namiddags voor een tot in alle hoeken bezet kerkgebouw intrede met 1 Tim. 1 15. Nadat Ds. Okken verschillende toespraken had gehouden, werd hy zelf toegesproken door oud. W. Dy'kman, namens Kerkeraad Gemeente; Ds- J. J. Talens, van Garrelsweer, als voormalig predikant van Bierum; Burge meester Harrenstein, namens de burgerlijke gemeente; en den consulent Ds. F. C. Willekes van Spijk, die verzocht te zingen Gez. 91 3, eerste gedeelte. Onder de aanwezigen werden o.a. nog opgemerkt de predikanten Hannema- van Holwierde; Visser, van Losdorp; T Hove, van Delfzijl; en de heer H. Talens, Theol. candidaat. Ds. G. J. PARé f Te Rotterdam is op 82 jarigen leeftijd over leden Ds. G. J. Paré, emeritus Ned. Herv. predikant. Ds. Paré diende de Gemeenten Midiwoud, Uitgeest, Haastrecht, Tilburg, Tiel en Leeuwarden. Daar legde hij in 1903 zijn ambt neder om te Haarlem predikant te worden bij de afdeeling van den ^Protestan tenbond, welke functie hij heeft waargeno men tot 1911. Bovendien heeft Ds. Paré een actieve rol vervuld door zijn arbeid voor de Vrijz, Her vormden. Ds. J. E. DE VRIES f Te Buitenpost overleed op 62-jarigen leertijd, na een langdurige ziekte, Ds. J. E. de Vries, in leven Ned. Herv. predikant aldaar. Ds. de Vries deed 23 April 1899 zijn intrede te Visvliet en 3 Juli 1904 verbond hij zich a; Gemeente te Buitenpost. De overledene was een vrijzinnig predikant. Aan de politiek nam hij actief deel als vrijzinnig democraat, BIDDAG De Classis Deventer der Geref. Kerken besloot in haar te Almelo gehouden verga dering tot de Classis Den Haag het verzoek te richten om op 14 Maart a.s. (biddag voor het gewas) voor alle Kerken in ons land een bidstond uit te schrijven voor den nood der tijden. DE CODEX SINAITICUS Naar Reuter meldt, heeft de Oost. Orth. aarts bisschop van den Sinai een telegram gezonden naar het Britsch Museum te Londen, waarin hij beweert, dat de codex sinaldcus aan het klooster van den berg Sinai behoort, en dat hij hem der halve terug vordert. Hij zegt te kunnen bewijzen, dat het handschrift gestolen is. DE KERKELIJKE STRIJD IN DUITSCHLAND Uit Berlijn wordt aan de „Times" gemeld, dat Dr. Niemölier, de leider van den Pfarrer-Notbund, die in arrest werd gesteld, later weer is vrij ge laten. op voorwaarde dat hij zich eiken dag bij de politie meldt. Alle bescheiden van den Pfarrer- Notbund zijn in beslag genomen. De capitulatie (overgave) van de leiders der Evang. Kerk, waarvan in ons nummer van gisteren gewag gemaakt werd, heet een gevolg te zijn van het dreigement van den Rijksbisschop dat de Rijks subsidies aan de Kerk, die ongeveer 100 millioen mark per jaar beloopen, zouden worden ingehou den, als het verzet niet werd gestaakt. Dr. Müller kan dit dreigement gronden op de uitlating van Hitler in de bijeenkomst van Don- ig met de kerkleiders, dat het Rijk geen be lang meer in de Kerk zou stellen als het flict niet werd bijgelegd. Uit het gebeurde ziet men, dat van een „bljleg- ag" eigenlijk geen sprake is. Het conflict is fei telijk door s:aatsdwang „uit de wereld geholpen", Hoe zal president Hindenburg daarover den ken? De „Times" verneemt, dat Hitier bij de be spreking van Donderdag een brief van Hinden burg bij zich had, waarin werd aanbevolen Rijks bisschop Müller uit zijn ambt te ontheffen. De terventie van Göring zou toen de schaal toch gunste van Müller hebben laten doorslaan. Nader wordt bericht, dat Donderdag j.I. der voorzitterschap van Minister Frick een con ferentie plaats had tusschen Rijksbisschop Mül ler, enkele leiders der Duitsche Christenen en de orthodoxe oppositie tegen Müller. Die oppositie werd aangevoerd door Dr. Niemöller. Ook Hit- Ier woonde de vergadering bij. In die bijeenkomst sprak men over Müllers aftreden en zijn t loopige vervanging door een administrateur. Plot seling echter verscheen ministerpresident Göring er J;e bewerkte een ommekeer. Göring kwam n.l. met informaties van zijn ge heime politie, welke telefoongesprekken had afge luisterd van de leiders der oppositie. Uit deze ge sprekken zou gebleken zijn. dat de leiders der op positie niet loyaal stonden tegenover Hitier. Dr. Niemöller zou zich bijv. op denigreerende wijze hebben uitgelaten over den Rijkskanselier. Deze au naar Hindenburg zijn gegaan om „gezalfd te orden" (aldus de Berl. corr. van de „Daily Tel."). De mededeelingen van Göring deden dé stemming geheel omslaan. Dr. L. Müller, de Rijksbisschop, heeft nooit t vertrouwen gehad van de meerderheid der bis schoppen, predikanten of leeken, aldus de „Daily Tel.". Het blad schrijft verder: Zijn wankelende houding in het conflict, dob berende tusschen volledig dictatorschap en streven naar verzoening, heeft zijn crediet nog meer ge schaad. Toch heeft hij door het drievoudig ingrij pen in het einde der afgeloopen week zijn onbe twist gezag over de geheele „vereenigd?" Kerk bevestigd. Hij is hiertoe slechts in staat gesteld door de tusschenkomst van den staat: de waar- ichuwing. dat de kerkelijke subsidies zouden wor den ingehouden, indien men niet tot oplossing van het geschil kwam. Tenslotte hebben een aantal op zichzelf staan- arrestaties van predikanten der oppositie gc- IEDER RECHTGEAARD NEDERLANDER DRINKT het Kalk- en Jodiumhoudend HET BESTE TAFELWATER Voornaamste Nieuws. Belangrijke uiteenzettingen van regeeringswege ver handhaving van gezag en grondwet in de ..lemorie van Antwoord op de algemeene beschou wingen der Eerste Kamer over de begrooting 1934, De kerkelijke strijd in Duitschland. Te Buitenpost is Ds. J. E. de Vb es, Ned. Herv, predikant, overleden. Overleden is Ds. P. J. Paré, emeritus-predikan* der Ned. Herv. Kerk. pag. T Daladiers voornemens in de kabinets-formatie. De Engelsche regeering beeft haar standpunt in zake ontwapening aan de Duitsche regeering ken baar gemaakt Groote overstrooming in het grensgebied vait Argentinië en Chili. De viering van de verjaardag van de ex-keizer te Berlijn. pag. 2 Drie verdachten zijn aangehouden in de brand stichtingsaffaire te Amsterdam. Te Vegbel is een muur ingestort, waarbij één arbeider om het leven is gekomen. Te Joure zijn gisteren twee jongens door het iis gezakt en verdronken. pag. 3 Tusschen smokkelaars en kommiezen (ID). Het eerste jaar van het Derde Rijk. (Van onzen Duitschen correspondent). toond, dat de Staat bereid was den Rijksbisschop zoo noodig te steunen door de macht van de burgerlijk, wet. De v°ote massa der ieekeu is grootendeels onwetend van wat er gebeurt. De si tuatie is onbegrijpe'ijk als men niet bedenkt, dat geen Duitsche krant kis mag ou> iceeren dan de officieele decreten en verklaringen van den Rijks bisschop. De Engelsche kranten ziji de hoofdbron "«or inlichtingen .geweest voor d-* Duitschers, eo is daarom groote vraag naar. Protesten op den kansel werden door Dr. Müller verboden, en pu- pof'Ke Samcnkomsten werden verhinderd door de KORTE BERICHTEN Grollo (Dr.). Vanwege de Geref. Kerk te Assen wordt hier a.6. Vrijdagavond eeu Evangehsatiegebouvv geopend. Sprekere Ds D. Scheel e en Ds B. A. Bos, heiden van Assen. JIi.LS<,k<;rïe' De Gent Kerkl ÏT Ï'J".steun van Part- m Gen. Syno- overtegaan"^611 VSn 6611 eigen Preclik&oC Land- en Tuinbouw. LANDBOUWHOOGESCHOOL EN „ECONOMISCHE ZAKEN" hSïïtt i' f™a"ouw- ^k":™ad vr™?- hoog:©scholen ten doel hebben om te'onderzoe ken in hoeverre de resultaten van de beoefe- isohappen toepas<sins -u„„nJUluBIi( ,s nel noodzake- shen de hoogescholen en de prak lijk. dat er t tijk een inn Juk wtTre mate i161 &®val' omdat verëchn'l'ende ri^ a™,aren ?°or.,hun Instituten en laborato- r. Proefstations, eonsulentwhap, middel bare land- en tuinbouwscholen Plantenjiekten- kundigen Dienst enz. zeer naiiw met de prak- Jk verbonden zijn. PraK Al deze instellingen resoorteeren onder het 'epartement van Econ. Zaken. iTkiafn0i f?ireCt'j V3J1 don Ls-ndtouw. dJe do leiding heeft van de geheele Landbouwvoorlich- ■V nriddelbaar en lager land- rtjs, Is het van het grootste gewicht de Landbouw- ing, ook op den gang van zaken^aan'd' hoogeschool d.Ie een groot conti '"♦ere ambtenaren dezer Directie moet opvoeden de noodlge invloed te kunnen uitoefenen Geen enkele instantie kan bovendien met evcn- il deskundigheid oordeelen over do benoe- ng van hoogleeraren en andere docenten a-s- de over de Inrichting van het onderwijs'-pro- imma aan de Landbouwhoogescbool als de ..-ectie van den Landbouw. Bovendien heeft deze Directie het in de hand om het contact tusschen de Landbouwhoogeschool en de prak tijk, resp. de organen, die uiteraard dicht praktijk staan dan t uw mogelijk aan te h. regeld gewehiedt. Vooral in deze zoo ui elke onze landbouw, hl sn groot aantal geheel ïonomisdhe p hooi >eilljke tijden. de Landbouwhooge- zoowel door onderozek aL* door de oplossing dezer problemen mede te werken. Men voorziet, dat do richtintr, land- e- *-•-» jol beho. e lande zich ge- n door dei tul— «ehlk- •VU.B over alle deskundige meaewei-Kers. van hoog tot laag. niet kunnen missen. Daarom zou aardtgon zijn om de Landbouwhoogeschool, op f anderen aarcf uit haar natuurlijk verband i« te rukken. Het Nederl. Instituut van Landbouwkundige r het blij school on afd I weging geeft, daarin get

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1