De Begrooting in den Leidschen Gemeenteraad DINSDAG 23 JANUARI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 6 EEN VEELBELOVEND BEGIN VOOR EEN VLOTTE BEHANDELING EE ZIJN MINDER STOKPAARDJES VAN STAL GEHAALD De wrijving tusschen B. en W. en den Raad HET LOOPT NOG AL LOS Gistermiddag kwam onder voorzitterschap van den Burgemeester Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, de Raad dezer gemeente bij een ter behandeling van de begrooting 1934. Afwezig met kumisgeving de heeren Groene veld en Schüller. De Voorzitter spreekt de Nieuwjaarsrede tut. welke wij gister reeds hebben geplaatst. Antwoord van den heer Huurman De heer Huurman (a.r.) beantwoordt Sde rede als volgt: Gaarne wil ik als oudste lid van deze vet- gadering, zooals dat gebruikelijk is, met een kort woord antwoorden op uw toespraak in de eerste vergadering in het nieuwe jaar. En ik mag zeker wel op aller instemming rekenen als ik u hartelijk dank zeg voor uw gelukwensclien ten opzichte van ons en onze gezinnen. Weuerkeerig bieden wij u onze beste wcn- sclien aan, zoowei voor u zelt als voor uw gezin en zeker ook voor uw werk, dat u ook in 1934 weder wacht en dat, evenals in het atgeloopen jaar, veel van uw krachten en yan uw toewijding zal vergen. Mijnheer de Voorzitter: Ik ben met u van meening, dat het geen Ein zou hebben om te gaan wachten of de tegenwoordige economische toestand zich dermate zal gaan wijzigen, dat wij weder vrij onlxzorgd zullen kunnen leven, wer ken en handelen, zooals wij dat thans heb ben gedaan. Gelukkig dat zoo niet allen, dan toch zeei velen inzien dat aanpassen aan den tegen ■woordigen toestand dringend geboden is, esenals de bereidheid tot het brengen in het belang van stad en land van een offer, hoe zwaar dit velen ook zal vallen. Is dit een gelukkig teeken, niet minder gelukkig is het te kunnen constateeren, dat er» in ons volk, althans in een zeer groot gedeelte, een andere betere geest is gevaren. En al spreek ik nu hoogstwaarsenijnlijk niet namens allen, de overgroote meerdei- heid zal toch met mij erkennen, dat aller- vege een buitengewone spanning heersch- te, een geest van verzet, die zich wel voor namelijk tegen het gezag richtte en die zonder overdrijving dreigde gevaarlijk te worden. Dat gevaar mag wel als geweken worden beschouwd, dank zij de heugelijke gebeur tenis, waarop u, Mijnheer de Voorzitter zoo even doelde: de nationale herdenking van den geboortedag van den grooten Zwijger. Die herdenking heeft immers de vonk van liefde en gehechtheid aan ons Vorsten huis weder doen oplaaien, heeft ons weder teruggegeven het bijna verloren gevoel van eenheid. Die eenheid kan niet anders voeren dan tot eendrachtige samenwerking, een samen werking om te doen wat mogelijk is om de moeilijkheden die er zijn, te boven te ko men, zoowel in ons persoonlijk als maat schappelijk leven. Laat ik dan eindigen, Mijnheer de Voor zitter, met den wensch uit te spreken, dat in deze vergadering bij de behandeling van de voorstellen, die ons zullen worden voor gelegd, die geest voor samenwerking niet zal ontbreken, dat daarbij tevens moge heerschen een geest van verdraagzaamheid en bij alle verschil van meening ook een onderlinge waarHeering en dat de te nemen besluiten onder Gods zegen mogen strekken jtot heil van de gemeente Leiden. Agenda Alvorens tot het jaarlijksche festijn van welsprekendheid, de algemeene beschouwin gen over de bcgrooting, over te gaan, werden de \olgende agenda-punten behandeld. lo. Benoeming van 4 leden van de Plaat selijke Schoolcommissie, w egens periodieke aftreding. Herbenoemd werden de heeren Dr. C. de Jong, Lourens Bosch en J. M. Mazurel en mej. H. J. Doove. 2o. Benoeming van één lid van de Plaat selijke Schoolcommissie ter vervulling van een door bedanken van een L\l opengeko- mink. 3o. Benoeming van vier stadsgeneesheeren yoor het tijdvak 1 Jan. 19341 Jan. 1936. De heer Kooi s tra vindt het voorstel om de vacature van Dr. Muijzert niet te vervullen eigenaardig. Juist in dezen tijd zal het aantal fondspatiënten grooter zijn dan anders en daarom gaat het niet aan de pa- tienten van Dr. Muijzert eenvoudig o\er de andere geneesheeren te verdeelen. Waarom wordt dit voorgesteld? De heer Van Es wijst er op, dat deze maatregel geadviseerd is als proefmaatregel Blijkt het noodig, dan zal een vijfde ge neesheer worden aangesteld. Wethouder R om ij n bevestigt het gespro ken-P van den heer Van Es, doch de heer K o o i s t r a wil de reden weten waarom deze proef genomen wordt. Financieel voor deel kan het niet opleveren. Wethouder Romijn zegt, dat bezuim- gingsmotieven wel degelijk de reden zijn van deze proef. Iedere gemeentearts krijgt toch een vaste vergoeding. In de betrekking van stadsgeneesheer worden vervolgens de heeren Dr. J. C. M. Timmermans, H. P. Veldhuyzen, P. J. M. Niemer en A. J. B. Poortman bestendigd. 4o. Voorstel tot wijziging van het raadsr besluit van 4 December 1933 inzake de be legging van kasgelden. Goedgekeurd. 5o. Voorstel tot overneming in eigendom cn onderhoud bij de gemeente van een tus schen de Lusthoflaan en de Os- en Paarden- loan gelegen strookje grond, deel uitmaken de van het perceel, kadastraal hekend ge meente Leiden, Sectie K No. 3782. Goedgekeurd. 6o. Voorstel tot het verleenen van een vergoeding krachten* artikel 100 der Lager Onderwijswet 1920 aan besturen van bijzon dere scholen. Goedgekeurd. 7o. Voorstel tot verkoop aan D. Meyer van een gedeelte bouwterrein c a. aan den Rijns burgerweg, hoek Houtlaen, kadaster bekend gem. Leiden, Sectie F No. 1353 (ged.). Goedgekeurd. Daarna wordt de begrooting aan de orde gesteld. de begrootino Algen\eene Beschouwingen De heer Van Eek begint De heer Van Eek (s.d.) is van meening, dat er te Leiden niet langduriger over de begrooting wordt gesproken dan in andere gemeenten van gelijke grootte. Uiteraard heeft de s.d.a.p. als oppositiepartij mee» reden zich te uiten dan de andere partijen. De s.d.a.p. is evenwel bereid om tot bekor ting der discussies mee te werken en wel vooreerst om den parlementairen arbelu niet in diserediet te brengen en vooral ook omdat door de regeeringsmaatregelen he. terrein der discussies zeer beperkt is. Ondanks verschillende bezwaren zitten er in deze begrooting vele posten, welke du s.d.a.p. kan waardeeren. Vooreerst dat men er in dezen buitengewoon moeilijken finan- cieelen toestand in geslaagd is de begroo ting sluitend te maken zonder belastingver- hooging. Vervolgens heeft Spr. groote waar deering voor de ontzaglijke opsomming van de in 1934 uit te voeren openbare wer ken. Dat gaat in de goede richting. De tij den zijn wel zeer moeilijk, ons vermogen is met miliioenen achteruitgegaan en deze ach teruitgang drukt het zwaarst op de minst- vemiogenden, vooral op de werkloozen, wier achterstand onrustbacend oploopt. De achteruitgang is niet alleen materieel, maar ook moreel en verbetering is nog niet in zicht in tegenstelling met het standpunt van het gemeentebestuur ziet Spr. als eenig middel om de crisis te bestrijden: opvoering van het verbruik der te groote voorraden door de bevolking. B-?zuii)jging is dus fa taal. We staan hier echter machteloos tegen over de bezumigingstactiek van de Regee ring. Het gemeentebestuur moet trachten om door openbare werken d« positie der ar beidersbevolking te verbeteren en wel open bare werken niet ijl werkverschaffing, maai tegen normaal loon. Werkverruiming leidt meer werkgelegenheid, ook voor oude- i, behoudt de arbeidsbekvvaamheid en ar- beidslust, leidt tot nuttige besteding van arbeid en kapitaal. Juist in dezen tijd kan men zoo goedkoop arbeid doen verrichten. Werkv erschaffing mist al de voordeelen van werkverruiming. De gemeente wordt in haar taak belemmerd door het Rijk, dat de werk loosheidszorg aan de gemeenten overlaat, doch tevens die gemeenten van de noodige geldmiddelen berooft en ze belemmert in hun vrijheid om die maatregelen te nemen, elke zij wenschen. Adresseeren door mid- el van de Vereeniging van Nederlandscht Gemeenten is niet voldoende. Men kan zich In den Raad niet verschuilen achter de re geeringsmaatregelen, zoolang partijgenooten In de Kamer die maatregelen goedkeuren. Wethouder G o s 1 i n ga: Dat is nog naief! De heer van Eek: Waarom? De ge meenteraden moeten een beroep doen op de partijen. Onze taak is moeilijk, maar wij zullen trachten de scherpe kanten zooveel mogelijk verzachten. Spr. gaat daarna over tot verdediging van zijn voorstellen. Om tegemoet te komen aan den nood der minst-vermogenden stelt spr voor, voor inkomens van f 20 en minder per week een zekére tariefsverlaging toe te pas sen voor de levering van gas en electriciteit. De winst van deze bedrijven is groot genoeg en bovendien is spr. van meening, dat deze bedrijven voor de levering van noodzakelijke levensbenoodigdheden geen winst mag ma ken. Vervolgens stelt spr. voor opnieuw po gingen aan te wenden om te komen tot uit breiding van de gemeente. De tijd is wel niet gunstig, maar het z.i. tooh zaak deze kwestie warm te houden. De uitbreiding is vooral noodzakelijk naar den kant van Oegstgeesi, dat zich ontwikkelt tot een voorstad van Leiden. Evenals vorige jaren verdedigt spr. ook nu weer de invoering van medezeggen schap voor het gemeentepereoneel. In deze kwestie zit maar g^en vooruitgang. Waarom wachten op herziening van het reglement? Ten slotte breekt spr. nogmaals een lans ten behoeve van zijn oude stokpaardje om optochten met muziek en banieren op Zon dagmiddag toe te staan. Dat dit nog altijo niet is toegestaan is de schuld der katholie ken, die als „aartsopportunisten" in dit op zicht hier in Leiden met de Christelijks groepen meegaan, Spr. begrijpt niet hoe B. en W. willen be zuinigen op het raadsverslag. Moet het analytisch verslag ingekrompen worden? Dan vreest spr. dat dit veel van z'n waard* zal inboeten. Spr. keurt ontslag van amb tenaren. op grond van het feit dat zij in 'n bepaalde organisatie georganiseerd zijn, af. Vervolgens legt Spr. nog eens de getuigenis af, dat de s.d.a.p. meent, de tribune vap de raadszaal te moeten en te mogen ge bruiken ter propageering van 't socialisme. y De A, R. leider aan het woord De heer Van Es (ar.) zal kort zijn. Wan neer de s.d.a.p. een bekorting der debatten wenscht, noernt Spr. als een uitstekend mid del: zitting nemen van een soc.-democraat in het stadsbestuur. De houding der anti revolutionairen zal Spr. niet nader uiteeu zetten. Deze is bekend en onveranderlijk, omdat zij steunt op Gods Woord, dat on veranderlijk is. Spr.'s fractie zal meehelpen het gezag te steunen. Dat belet niet, dai de a.r. fractie eritiek zal doen hooren. Op den voorgrond blijft echter staan, dat wij, aldus Spr., het College van B. en W. het bestuur niet moeilijk zullen maken. Spr. beklaagt zich er echter over, dat er weinig aandacht wordt, besteed aan opmerkingen an raadsleden. Spr. is dankbaar voor de sluitende begroot-ing. Er is eenige eritiek ge oefend op het beleid van B. en W., waarover B. en W. zich beklagen in de Memorie van Antwoord. Ligt. de oorzaak daarvan mis schien niet. in de houding van B. en W. ten opzichte van den Raad? Spr. dringt aan op behoud van een gezond financieel beleid, et het oog op de voorbeelden van Amster dam, Zaandam, Beerta, Veen e a. Bezuini ging kan het best bevorderd worden door reorgnnisatie van den gemeentedienst. On der de voorstellen van de s.d.a.p. zijn ver schillende. oude stokpaardjes. De meeste onvpreenigbaar met een gezond finan cieel beleid. De C. H. woordvoerder ï)e heer Wilbrink (c.h.) heeft waardee- n-e vonr de waardeering van den beer v. Eek. Blijkens het sectie-verslag heeft het College niet te roemen over een overmaat waardeering. F.r is misschien wel reden de klacht van B. cn W. over de toon der eritiek in de secties. Maar hebhen R W. daaraan zelf geen schuld? B. en W. hebhen zelf een 6feer geschapen waarin een zeker misnoegen tot uiting morst komen Zakelijke opmerkingen van de zijde van de raadsleden zijn vaak genegeerd en Spr. noemt eenige voorbeelden over weinig respect van de zijde van B. en W. Spr. raagt een definitief antwoord van B. en W. op de vraag of de aanplakborden binnen kort zullen verdwijnen. Overigens acht Spi-. samenwerking tusschen den Raad en het College van B. cn W. gewonscht, zelfs nooa zakelijk, maar de liefde kan niet altijd van één kant komen. Spr. vindt het geen juist standpunt, dat de gemeente met de vast stelling van de salarieering van het ga meontepersoneel gewacht heeft op het rap port van de Commissie-Schouten. De ge meente heeft zich op deze wijze reeds bij voorbaat onderworpen aan de voogdij van de Regeering. Omtrent de financiën vraagt Spr. hoe B. en W. f 80.000 meer w illen ha len uit het Waterleidingbedrijf, terwijl er gevaar dreigt van uitputting van den wa tervang in de duinen. Of zijn er nieuwe gegevens bekend? Spr. ontvouwt vervolgens zijn standpunt tegenover verschillende vooi- stellen van de s.d.a.p. Tegenover de motie Van Eek heeft Spr. geen motie willen indie nen om optochten op Zondag geheel te ver bieden, maar wel doet hij een beroep op B. cn W. om geen enkele optocht op Zondag loe te s-taan. De soc.-democraten eischen de straat voor zich op, ook al grieven zij daar mee een groot gedeelte van de bevolking. De overheid kan beter tegemoet komen aan die groep burgers, die bereid is het gezag van de overheid te steunen, Leidens linancieele positie De heer De R e e d e (c.h.) ziet voor Lei den een paar gunstige omstandigheden. Moer dan in andere plaatsen is de econo mische structuur voor Leiden tamelijk gun stig. Wij hebben sinds .jaren een beleidvol financieel beheer gevoerd en dat heeft ge leid tot een zeer goed financieel weerstands vermogen. Wij zullen er voor moeten zorgen dat wij op een lager inkomstenniveau toch onze bgrooting sluitend kunnen houden. Spr. meent, dat de klacht van B. en W. over de eritiek in de secties niet „beheerscht" is geweest. Zij stellen het voor alsof er op positie wordt gevoerd tegenover het gemeen tcbestuur, maar vergeten zij niet, dat het gemeentebestuur mede wordt gevormd door den Raad zelf, die ten slotte verantwoorde lijk is voor elk besluit Spr. levert eritiek op de langzame afwerking van het ambte narenreglement en de kwestie van het Be- waarschoolonderwijs. Z. i. zijn ook de be grooting en de rekening te laat verschenen. De kapitale positie van Leiden acht Spr. ook nu nog zeer gunstig. De gemiddelde schuld is niet groot en de gemeentebedrij ven zijn voldoende krachtig. Door aanwen ding van de overschotten over de goede jaren is onze stad op vele punten verbeterd. Ongeveer f 4 millioen is vastgelegd en wij kunnen die miliioenen grootendeels uit eigen middelen financieren. Wanneer wij ons hoofd koel#houden is er geen reden ons te beangstigen' over de financiën van Lei den. Maar Spr. waarschuwt tegen de z. te groote toeneming van kapitaalsuitgaven; beperking is besparing. De gewone dienst moet sluiten; niet door aanwending van reserves, maar door even wicht tusschen uitgaven en inkomsten, om dat wij hier te maken hebben met jarenlange verlaging van het welvaartsniveau. De wijze waarop de begrooting voor 1934 is sluitend gemaakt is z.i. niet de juiste. Nog niet vast gestelde ontvangsten over 1933 zijn overge bracht naar 1934 met een aanspreken van de reserve op den achtergrond. Er is vol gens Spr. nog niet voldoende bezuinigd. Op den Algemeenen Dienst kan nog bezuinigd worden, b v. door afschaffing van verschil lende telefoonaansluitingen. En zoo zijn er moer diensten, die wat besparen kun^m Het aanspreken van de reserves acht Spr. buitengewoon gevaarlijk. Beter dan stopzet ting van de reserveering bij sommige ber- drijven kan men bijv., de afschrijving van df Lichtfabrieken stopzetten. De boekwaarde van gebouwen en inventaris is vrijwel gelijk' aan de afbraakwaarde. Bezuinigd zou ook kunnen worden on hel openbaar bewaar- schoolonderwijs. Wij zijn wel op den goe den weg, maar wij moeten vooruit, niet stilstaan. AVONDZITTING Bezuinigingen In de avondzitting is het woord aan den heer Bosman (lib.), die verrast is door de scherpte van het antwoord van B. en W. op de sectie-besprekingen. Spr. kan zich met de algemeene strekking van het finan cieel beleid niet vereenigen. In plaats van te bezuinigen teert de Wethouder van Fi nanciën te veel op de reserves. Spr.'s kiiR op de toekomst is pessimistischer dan die van den wethouder; hij ziet in dezen tijd geen crisis meer, veeleer iets normaals, dat niet voorbijgaande is. De wethouder ziet in dezen tijd iets voorbijgaands, waardoor ab normale dekkingen geoorloofd zijn. zooals het opmaken .van het spaarpotje van het waterleidingbedrijf. In tegenstelling met den heer De Reede ziet Spr. minder „licht" In de Lichtfabrieken. De fabrieken maken thans nog een fatsoenlijk hooge winst, doch dat kan in de toekomst wel eens anders worden. Steeds meer bedrijven kunnen door de aanschaffing van Diessel-motoren voor zien in eigen behoeften. Wat er moet gebeu ren is: bezuinigen. De wethouder gaat wel in die richting, maar er zijn toch nog ver schillende bezuinigingsohjecten. Spr. heeft oevrantrd om een bezuinigingsinspecteur, doch B. en W. weten een betere oplossing Best, maar de tijd dringt. Op het gemeente- personeel kan nog bezuinigd worden, zoo wel op hun aantjl als op hun salarieering. Met de voorstellen-Var. Eek kan Spr. zich niet vereenigen, ook niet met het optochl- op-Zondag-voorstel, dat louter bedoeld is als propaganda voor de s.d.a.p. Aantasten der reserves? De heer Verwey (s.d.) is het met den heer De Reede eens dat de kapitaalspositie der gemeente goed is. Hij verschilt echtei met hem van meening wat betreft het aan spreken der reserves der gemeentebedrijven. Wanneer in abnormale tijden deze reserves kunnen worden gebruikt om groote alge meene belangen te dienen is daartegen geen enkel bezwaar, mits de vitale belangen der bedrijven niet gesebaad worden. De heer De Reede wil bezuinigen, doch heeft onvol doende aangegeven op welke wijze. Hij heeft bijv. gewezen op het hoofdstuk Alge meen Beheer, doch dit hoofdstuk bevat groo tendeels salarissen en pensioenen. Op de post Openbare Bewaarscholen kan niet worden bezuinigd; wil men bezuinigen, dan kan men het heele openbare bewaarschool- onderwijs beter opheffen. Bezuiniging op ambtenarensalarissen verwerpt Spr. even eens. De heer Bosman zou de heele bevolking brengen op een niveau van pauperisme. De houding van de Regeering acht Spr. aller zonderlingst Den gemeenten wordt de plioht opgelegd om de begrooting sluitend te ma ken cn aan den anderen kant onthoudt de Regeering aan de gemeenten de noodige in komsten. De autonomie der gemeenten be staat nog slechts op papier. Om de begroo ting sluitend te maken zijn verschillende bezuinigingsmaatregelen genomen, waarme de Spr. zich niet kan vereenigen, zooals b.v. de afschaffing van twee brugwachters, de tenlastebrenging van de helft der ziekte premie op liet gemcentepersoneel op arbeids contract, de verlaging van de subsidie voor Schoolkindervo-ding. Hoe kan de begroo ting dan wel sluitend worden gemaakt? Spr. wijst op de Algemeene Reserve ten bedrage van f 500.000. Spr. komt vervolgens terug op hetgeen hij in de sectievergaderingen heeft gezegd, waarop z. i. geen voldoende antwoord is gegeven door B. en W. Het voorstel-v. Weizen tot wederinvoering vai. de zakelijke b lasting op het bedrijf heeft Spr.'s instemming. De heer Wilmer (r.k.) zegt, dat de ver langens van velen uitgaan naar een dicta tuur, hetzij links of rechts. Daarnaast leeft in veel breedere kringen een wensch naar sterker gezag, maar met behoud van een gezonden volksinvloed. Daar streeft o. m. naar de Katholieke Staatspartij. Wil het ge zag en de gemeente sterk zijn, dan moeten de gezagsorganen (burgemeester, B. en \v. en de Raad) met elkaar samenwerken. Het sectie-verslag wekt den indruk, dat er aan deze samenwerking tusschen B. en W. en den Raad heel wat ontbreekt. Op dien weg mag niet worden voortgegaan. Wil het ge- meentegezag sterk zijn, dan moet er ook samen gewerkt worden met den nadruk op „werken". De Raad moet met name niel nutteloos praten over onderwerpen die den Raad niet raken of niet meer raken. Nut teloos praten is ook in den Raad spreken over dingen, die beter in de commissies had den kunnen worden besproken. De gemeente heeft thans tot voornaamste taak de gevoi gen van de crisis zooveel mogelijk te vei- zachten en zij het op, bescheiden wijze de oorzaken op te heffen en vervolgens om de gemeentebegrooting in evenwicht te hou den. De sociale taak der gemeente bestaat uit vier deelen, nl. ondersteuning in geld. werkverschaffing, ontslag van gemeente- personeel op den pensioengerechtigden leef tijd en ontslag van vrouwen die geen kost- winsters zijn. Het spijt Spr. dat bezuinigd is op de post Gemeentewerken, ln 't algemeen verzet Spr. zich niet tegen het aanstellen van vrouwen en meisjes, met name niet. wanneer zij kostwinsters zijn of wanneer het werk betreft, dat vooral voor vrouwen geëigend is of waarin een man geen toe komst vinden kan. Maar in dezen tijd is het veel erger als een jonge man geen werk heeft dan als een meisje geen werk heeft. Verder is Spr. van meening, dat zoo weinig mogelijk personeel moet worden aangesteld op arbeidscontract. De voorstellen van de s.d.a.p. besprekende, zegt Spr. o.a. over het optochten-voorstel, dat hij het vorige jaar zijn standpunt heeft uiteengezet en dat niet herhalen zal. Het voorstel-Yan Stralen in zake een onderzoek naar den toestand in werkloozen-gezinnen is eeij voorstel dat be ier in de commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon en van Sociale Zaken besproken kon worden. De jveg om tot lager huren te komen is op groote schaal woningen te doen bouwen en faciliteiten te verleenen bij par ticulieren bouw. Een commissie, zooals do heer Kooistra wil, haalt niets uit. Met het voorstel-Kuipers om het kleedinggeld van de politie niet te verlagen kan Spr. meegaan, het salaris van de politie is toch al laav. genoeg. Reageerend op enkele opmerkingen van den heer Van Eek zegt Spr., dat de raadsverslagen zeker beknopter kunnen zijn, zonder daardoor onjuist te zijn. De heer v Eek zejjt propaganda te moeten maken voor het socialisme. Spr. keurt deze propaganda af; dat is een der redenen, waardoor het parlementarisme in diserediet is gekomen. Met den heer Van Eek is Spr. van mec- ning, dat een nieuwe maatschappij moet worden opgebouwd op moreele factoren, at zijn die z. L niet te vinden in het socialisme. Workloosheidszorg De heer Van Stralen (s.d.) maakt eenige opmerkingen over de werkloosheids- zorg. De werkloosheid is wel iets afgeno men, dooh de toestand de* werkloozen is ex niet beter op geworden. De steungelden zijn verlaagd; 't steunpercentage mag niet meer bedragen dan 65 pet. van het loon in hei vrije bedrijf en wat dat beteekent blijkt als men de loonsverlaging over de geheele liniu nagaat. Spr. stelt het daarom zeer op prijs, dat B. en W. de steunregeling niet willen aantasten. Hij verdedigt vervolgens zijn voorstel om een onaerzoek te doen instellen naar den toestand in de gezinnen der werk loozen. Wij moeten de waarheid in het ge zicht durven zien en in cijfers weten lioe de toestand is. Spr. ziet meer heil in een openbare bespreking dan in 'n commissie bespreking. Speciaal vestigt Spr. de aan dacht op het lot der jeugdige werkloozen, die geen steun ontvangen en wier getal niet bekend is. Uok daarnaar dient een onder zoek te worden ingesteld. Vervolgens vraagt Spr. naar het standpunt van B. en VV. t-a.v. de verslechtering der steun door de korting van de inkomsten der vrouw. Ondanks bei gesprokene in den Raad zijn de toestanden bij Maatschappelijk Hulpbetoon bij de op 1 Januari doorgevoerde reorganisatie onge wijzigd gebleven. Aangaande de werkverruiming meent Spr„ dat het College niet met de noodige 6poed werkt. De helft van de toezeggingen van het vorige jaar is niet nagekomen, z. i. uit bezuinigingsmotieven. B. en W. hebben toegezegd dat een bedrag van f 1.200.000 in uitvoering zal komen, doch Spr. dringt aai. op een nadere toezegging. Eén ding wil Spr. met nadruk naar voren schuiven en wel de onverwijlde demping van het Leven daal, op welke kwestie Spr. nader ingaat. Het heeft thans lang genoeg geduurd. D» laatste reden van uitstel is de zucht om dit werk in werkverschaffing le doen uit voeren, waartegen Spr. zich verzet. Het is de vraag, of dit zooveel goedkooper is dan gewone aanbesteding. Spr. heeft dienaan gaande een voorstel gedaan. Hij beveelt een proef aan met het te werk stellen van werk loozen voor het steunbedrag met 'n zekere verhooging voor meerdere uitgaven. Vervol gens verzet Spr. zich tegen de bezuinigings begrippen van den heer Bosman. Eenige detail-punten De heer B e e k e n k a m p wil eenige detail-punten bespreken. Hei komt Spr. ge- wenscht voor om bij de algemeene beschou wingen alleen te spreken over het Alge meen Beheer en de gemeentelijke financiën Naar aanleiding van de beruchte film „Song of Songs" brengt Spr. het thema „ge meentelijke na-keuring" ter sprake. Ei dreigen groote gevaren in de bioscopen en de censuur moet preventief zijn. De cen trale filmkeuring legt blijkbaar een maat staf aan, die niet streng genoeg is, en Spi. beveelt deze zaak in de aandacht van B. en W. aan. Inzake de optochten op Zondag is bet standpunt van S-pr.'s fractie bekena. Hij ac-ht het onjuist, dat de bevoegdhei o tot het geven van verlof uitsluitend berust in handen van den Burgemeester. Instem ming betuigt Spr. met het beroep van den heer Wilbrink. Verder vraagt Spr. zich af of er geen maatregelen genomen moeten worden tegen ambtenaren, die lid van een voor rijksambtenaren verboden ver eeniging zijn. Bij aanneming van nieuw Dersoneel dient nauwkeurig te worden nage gaan of zij revolutionaire meeningen er op n.q houden. Vervolgens is Spr. bezorgd, or het College van B. en W. wel voldoende diligent is t.o.v. het aanwakkeren van na tionale gevoelens bij het openbaar onder wijs. De heer Vos morkt op, dat hoe moei lijker de taak van B. en W. is, des te meei eritiek wordt uitgeoefend. Ook Spr. heeft eritiek geoefend over den langzamen gang van zaken op het „departement" van onder wijs. Spr. heeft verleden jaar de kwestie van het z.g. sehoolpurlemcnt ter sprake ge bracht en heeft er sinds dien niets meer van gehoord. Inzake de bezuiniging op „onder wijs" acht Spr. het noemen van een vusige- stelde som (f 30.000), waartoe bezuinigd moet worden, onjuist. Spr. keert zich ook tegen verbodsbepalingen van ambtenaren om lid te zijn van bepaalde politieke par tijen. Men bereikt daar niets mee, integen deel bereikt men het tegenovergestelde van De heer Wilbrink bespreekt nog even de wenschelijkheid van bespoediging van de procedure van grondverkoop door uit schakeling van eenige Instanties, o.a. van den Raad., Goedkeuring van B. en W. is z.i. voldoende.' Spr. dient daartoe een motie in. De vergadering wordt daarna geschorst tot Dinsdagmiddag 2 uur. STADSNIEUWS GEMEENTERAAD aanvullingsagenda. In de zitting van den Gemeenteraad, die deze week wordt gehouden, zullen alsnog behandeld worden de volgende punten: a. Benoeming van een gemeentelijken commissaris bij de N.V. Leidsche Duinwater- Maatschappij. b. Aanwijzing van candidaten voor de benoeming van drie commissarissen bij ge noemde N.V. c. Benoeming van drie leden van de Com missie van Toezicht op de Bewaarscholen. d. Benoeming van een onderwijzeres aan de o. 1. school aan de Haverstraat. e. Voorstel tot overplaatsing van den heer J. H. Dommerholt, onderwijzer aan de o. 1. school aan de Paul Krugerstraat A, naar opleidingsschool voor u. I. o. aan de Lange- brug A. f. Voorstel tot verhuring van verschillen de perceelen wei- en teelland. nog enkele begrootinos- voorstellen. De heer van Weizen (comm.) heeft bij den Raad een voorstel ingediend om aan B. en W. op te dragen maatregelen te tref fen, welke leiden tot opheffing van de Ste delijke Werkinrichting. voorts een voorstel om B. en W. uit te noodigen maatregelen te treffen, welke leiden tot verlaging van de huren van ar beiderswoningen; en tenslotte een voorstel om over te gaan tot invoering van een zakelijke belasting op 't bedrijf en B. en W. op te dragen een re geling daarvan te ontwerpen. Christus is de Redder en Heiland voor heel de wereld. Onze tijd is een tijd va.n verwildering en iafval, h<t is een onheilspellend gerommel in He d epteji van des menschen ziel. Wij zul len letten op de teekenen der tijden en nog ^taat Jezus daar in Zijn Middelaarsgestalte Laten wij n-et met het Joodse he voorbeeld voor oogen, ons mee laten sleuren in de groote goddeloosheid waarin de wereld zich aestort heeft Wij zullen trouw blijven aan qnzen Koning en zullen staan als een muur ip de wereld van zonde en ellende opdat ook epns tot ons gezegd moge worden: Wel, gij gpede en getrouwe dienstknecht, over weinig zijt gij getrouw geweest, over veel zal Ik u zotten, gaat in in de vreugde des Heeren." Over het laatste gedeelte van Jeremia's leven sprekende, wees Ds. Houtzagers erop, daf. er innige smart kwam over al hetgeen mdt het volk Israël gebeurd was. Toen was hej dan ook dat Je.remia zijn klaagzang op zond naar God. Hij was de zanger van Is raels droefheid. Bleef het volk nog te veel staan bij de rampen en daalde het niet af tot de di epere grond der dingen, daar was het juiflt dat Jeremia het volk toe wilde brengen. Jeremia ziet in wat overgebleven is Gods goedheid. Achter een afbraak ziet Jeremia Gods liefdie. In de afbraak klopto God» Vaderhart. Jeremia wil het volk zoo- er nrengen dat het klaagt over de zonden die bedreven zijn en dat het terugkeert tot God. Oo|c wij, aldus, spr. een vergelijking trek kende, staan bij de brokstukken van het le ven <rn den tijd. Door afbraak wil God ons brengen tot een wederkeeren tot Hem. Daa knielt het kiTnd des Heeren neder bij de ruïnes van zijn leven en ziet het in de ellende Gods liefde. Dat God afbreekt dat is genade. Om to behouden moet Hij dikwijls afbreken. Het staat te vreezen, dat het met Europa en Nederland, dat wegzinkt in diepe duis ternis, net zoo gaat als met het volk Israel in de de dagen van Jeremia. De wereld met haar verfijnde cultuur gaat de afgrond te gemoet. De wereld gaat die groote afbraak tegen, zooals die ons in het boek der Open baringen geteekend wordit. Het licht dat van Jeremüa uitstraalde is lijdenslicht geweest en dat moest omdat het afdaalde tot het diepste wezen, nl. de zonde. Is in Jeremia afgebeeld het lijdende volk Gods, achter Jeremia staat Christus, die ge komen is om Zijn volk zalig te maken. Bij Christus is alles volkomen. Jeremia de man van smarten van het Oude Testament spie gelt af het beeld van Jezus Christus die ge zegd heeft „ik heb u willen bijeenvergade ren maar gij hebt niet gewild.' Bij monde van mej. Van Loo werd Ds. Houtzagers bedankt voor zijn ernstige rede, die door alle aanwezigen onder doodsche stilte is aangehoord. LEZING Ds. HOUTZAGERS voor de :ed. chr. vrouwenbond De bijeenkomst die gisteravond in d Graanbeurs door de afd. Le den van den Ned. Chr. Vrouwenbond belegd was, en waar als spreker optrad Ds. Houtzagers, Geref. pred. te Voorschoten, was buitengewoon druk be zocht; stoelen kwam men tekort, de tafels waren tot zitplaats gepromoveerd en nog kwam men plaatsen te kort, wel een bewijs in hoe een groote belangstelling de Chr. Vrouwenbond zich in Leiden mag verheu gen. De presidente, mej. Van Loo, opende op de gebruikelijke wijze waarna direct het woord werd gegeven aan Ds. Houtzagers. Spr. begon met op te merken, dat het maar hoogst zelden voorkomt dat menschen al kander diep in de ziel blikken. Komt dit echter wel voor dan komt dit door het lij den. Daardoor wordt een mens-ch klein en valt het mom af, Daardoor wordt hij een voudig en gaat de mensch zijn ziel openen voor God en de menschen. Komende tot zijn onderwerp, „Jeremia" zegt Spr. dat deze profeet voor ons is het type van kleinheid en eenvoud. De profetie van Jeremia is als het ware een smartkreet van een kind van God in een donkeren tijd. De tijd van Jeremia, aldus spr., is geweest de donkerste tijd van Israël. Jeruzalem een stad van de gruwelen, de godsdienst in verval en de afgoderij nam hand over hand toe, moord en diefstal waren aan de orde van den dag. Men wilde de ware godsd enst vermengen met de werken Sa tans. Het volk van Israël was bergafwaarts gegaan. Geen wonder dat God vertoornd was. Als man, die Gods boodschap aan het schuldige Israël heeft te brengen, riep God Jeremia, die toen twintig jaar wae. Jeremia, wiens naam beteekent: God ver werpt, was geen krachtfiguur maar wel is van hem bekend, de buitengewone teerge voeligheid. Hij had behoefte aan liefde en vriendschap om zich heen. Wij zouden zeggen, dat het van God een slechte keus was. Jeremia, hij die zich riet voeld, werd geroepen om een ijzeren pilaar te zijn. Hij zou het liefst gepredikt hebben Gods genade, maar moest nu streng straffen. Jeremia hadt dan ook allerlei bezwaren, zooals wij die ook in zijn boek vinden op- geteekend. Maar God bemoedigde hem en gaf hem kracht en hierdoor richt hij de aan klachten Gods tot het sohuld'ige Israël en herinnerde het volk aan het schoon verle den en wees Israël op de ontrouwheid aan hun God t Door zijn prediking schieten heen de len van Gods toorn. Hij, de groote boete-prediker, riep het volk op tot boete en bebouw en predikte tevens de genade-beloften Gods. Het volk had gruwe lijk gezondigd tot in den dood. Door Jeremia's prediking zien wij, dat hij gehaat wordt, zelfs door zijn broederen. Een oogenblik komt het dan ook bij hem op, of hij maar niet zou doen als die anderen. Maar dit is dan ook maar oogen blik wamt hij wordt door God weer wonderlijk gesterkt. Voortgaande besprak spr. de verschillende oordeelen Gods die het volk Israël onder ging, hierbij in het licht stellende, dat Jere mia tegen de stroom des kwaads niet op kon maar telkens weer kracht van God kreeg. Hij wilde dat hij niet kon getuigen maar toch zou hij overtuigen. Veel haatdragendheid, smaadheid en be spotting heeft Jeremia bij zijn boetepredi- king tot het volk Iraëls, dat reeds zwaar te lijden had, moeten ondervinden, zijn dood werd zelfs door het volk geëischt. Zijn toe stand -:s dan ook op vele mementen hoogst ernstig geweest maar God heeft steeds Zijn knecht ondersteund en gered. •Hoe denkt gij, aldus spr. over het Jood- sche volk. dat in Jeremia's tijd en daarna zoo ondergegaan is in het heidendom? Het groote gericht over het .Toodsche volk is gekomen in het jaar 70 n. Chr. bij de in neming en verwoesting van Jeruzalem. Dit is het eind geweest van het Joodeche volk en nog is het met blindhe'-d geslagen. Het Joodsche volk, en aldus spr. dat zult gij met mij eens zijn, heeft zelfmoord ge pleegd. In het verdere verloop toonde spr. aan, dal Jeremia is een wereldprofeet, zooals ook „ONDER HEETE ZON" spel van de zending Gisterenavond werd in de Graanbeurs, die •zeer goed bezet was. onder leiding vaui zen dingdirektor K. J. Brouwer een zendmgsspel „Onder heete zon" opgevoerd. Aan de opvoering van dit stuk ging een! kort openingswoord vart Dr. Brouwer voor-I af, waarin hij er op wees, dat zeer ten onj rechte bij velen de gedachte voorzit, dat eëi zendeling, éénmaal uitgezonden, zonder tjl genslag, alleen met zijn bijbel ouder den arm, het zendingsveld intrekt. De werke lijkheid is echter geheel anders hetgeen onij dit stuk vanavond wil laten zien. Met nadruk wees Dr. Brouwer er oog op dat. alhoewel men vaak in christelijke krip 1 gen ten opzichte van het tooneelspe! ï.ai sceptisch staat, er integendeel, zooals vari- avond ook wel zal blijken, soms ook een 1 zegeu in verborgen kan liggen. Nadat een dameskoor eenige zendingslie- deren ten gehoore had gebracht werd een aanvang gemaakt met de opvoering van bel 1 eerste bedrijf van „Onder heete zou". Dit bedrijf, opgevoerd door de C. J. V, „Daniël" te 's-Gravenhage, evenals de beide andere bedrijven gaf een goede, tevens i drukweltkende. weergave van de vele moei lijkheden, die een zendeling, in de heiden- wereld uitgestooten, heeft te overwinnen Bijzonder mooi kwam in dit spel voorts ook uit: het ontmoedigende voor een zendeling om geen zegen op zijn arbeid te zien, i hoe hij, gedachtig aan het woord dat God enkel en alleen de wasdom geelt, weer ge sterkt in den geest zijn heerlijken arbeid voortzet De opvoering van dit stuk, heeft ouzo- twijfeld, mede door de wijze waarop het werd opgevoerd, meer dan dit dikwijls met een rede 't geval zal zijn, het zendingswerk ill 1 de tropen in een helder daglicht geplaatst, Aan het slot sprak Dr. Brouwer nog re.l dankwoord waarin hij allen betrok in 't bij zonder de fa's Buurman, De Kier en Lens voor hun bereidwilligheid, verscheidene ar tikelen, bij de aankleeding van het stuk ver« eisoht af te staan. PELIKAAN-COMITE RIJNLAND Naar ons werd medegedeeld is na ge pleegd overleg met alle burgemeesters van de gemeenten liggende in het district van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, opgericht een Pelikaan-Comi té Rijnland, dat zich ten doel stelt om alle Inwoners uit deze gemeenten zoo goed mo-; gelijk gelegenheid te geven om hun bijdra ge aan het Pelikaan-Comité ten behoeve van het Nationaal Luchtvaartfonds te doen toekomen. Alle burgemeesters hebben zich bereid verklaard in het eere-comité zitting te ne men, terwijl in elke gemeente aan eenigfl notabelen is verzocht als werkende leden la willen optreden. In overleg met den burgemeester van Lel den en enkele andere burgemeesters in hef district, is door den heer ten Cate Brouwer, voorzitter der Kamer van Koophandel ea Fabrieken voor Rijnland en lid van het Algemeen Pelikaan-C.omité, het initiatief tot vorming van dit Pelikaan-Comité Rijnland genomen. Met den meesten spoed is een vergade ring uitgeschreven om de werkwijze van dit Comité vast te stellen. esperanto-cursussen julio baoht. Hedenavond vindt in de Kweekschool voor Zeevaart de laatste les van den cursu$ van Andreo Cseh plaats. Daarbij aanslui tend zal Julio Baghy een vervolgcursus g» ven. waarvoor zich reeds 45 deelnemers op gaven. De cursus vangt aan Dinsdag 30 januari te kwart over acht, Hoogl. Kerk- gracht 40 (Verhuurdersbond). Bovendien zal Julio Baghy een aanvang» cursus geven, welke in het bijzonder voor P.T.T. en Politie was gedacht. In tegenstel» ling met andere plaatsen is de belangstel ling hiervoor niet zoodanig dat een organi- seeren van verschillende cursussen in de bureaux zelve mogelijk is. Er zal dus één cursus gege\en worden, zoo mogelijk wel o" twee verschillende tijdstippen, voor P.T.T, en Politie gezamenlijk, met toelating van enkele buitenstaanders, die daarvoor wensch te kennen geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6