™so- De goede belijdenis getrouw DINSDAG 23 JANUARI 1934 TUSSCHEN AIVISTEL EN IJ (Van onzen Amsterdamsehen redacteur) I Vooraf een enkel woord tot den heer C. K. Bakker, te Soest, die, blijkens zijn ingezon- j den stuk in ons blad van Woensdagavond, I mijn beschouwing in deze rubriek over de L fascistenvergaderingen in het Concertgebouw k op 3 en 5 dezer niet met instemming heeft gelezén. \m i Laat ik, onder dankzegging voor de aan- 'lB I dacht- die mdn geachte opponent aan deze dl rubriek wijdt, eenig misverstand mogen wegnemen. In de eerste plaats was het bewuste artikel IM geen verslag van be# '1de samenkomsten; W- dat heeft de heer B. kunnen lezen in het f - blad van 6 dezer. Voorts kan de inzender 't toch niet ernstig meenen, als hij beweert dat. mijn beschou- S8 wing er een is, die „in de bladen van het 111 Hekelveld" wel op zijn plaats zou zijn, doch ||g niet in de Christelijke pers. Ik vermoed, dat - de heer Bakker de sociaal-democratische aagl pers niet. geregeld leest; ware dit wel zoo, dan zou hij zich voor de gebezigde woorden wel hebben gewacht Het verschil tusschen den heer B. en mij I ligt in de mate van waardeering van de Na tionaal Socialistische Beweging. De heer B. meent., dat de N. S. B. „den grooten strijd heeft aangeboden tegen de verderfelijke in- vloeden en theorieën van Marxisme en Com- munisme". Ook in dezen strijd komt het aan totj op den grondslag en de grondslag van de partij van den heer Mussert kan de onze niet. zijn. Overigens moge ik den heer B. attent ma ken op de geschriften, die van A.-R. zijde over Nationaal-Socialisme zijn versche- r M nen. Want ik heb slechts gekarakteriseerd een vergadering van de fascisten en gaf c ID geen beschouwing over de beweging in haar oven geheel. In de afgeloopen week kregen wij bezoek 0p| van den burgemeester van Antwerpen en tigs eenige schepenen. Veel hebben we er niet van bemerkt, want de visite was niet of- ficieel. Slechts met de heeren ten Stadhuize ?idde en de vertegenwoordigers der per3 zijn de tsché heer Kamiel Huysmans en de zijnen hoofd- i. Op' zakelijk in aanraking geweest. Brit; Of de Antwerpsche burgemeester ingeno- i het men was met het welkom, dat „Het Volk" van'hem als partijgenoot heeft toegeroepen, is Zuid. ons niet bekend. Het blad gaf een partijdige Het beschouwing over hetgeen hiir in de laatste tend decenniën tot stand kwam en, zooals in n iii sociaal-democratischen kring te doen nog joven steeds gebruikelijk is, eischte het blad alle ituup eer voor „de arbeiderspartij" op. ipuntj Te verwonderen is het dan, dat de roode st het heeren het in ons goede land niet verder dan tot een paar burgemeesters van hun 1 kleur hebben kunnen brengen. In België heeft men ruim 600 van deze heeren en dat de groote havenstad Antwerpen ook door een sociaal-democraat wordt bestuurd, kan in dit verband geen verwondering wekken, t, Hoe dit zij, de heer Huysmans heeft ver- i klaard, dat de Antwerpsche heeren met veel I genoegen Amsterdam hebben bezocht en 'hier nog wel iets opstaken wat bij hun thuiskomst van nut kan zijn. Het spreekt vanzelf, dat de Antwerpsche ,c uu; magistraten met voldoening gewaagden van den tunnel, die de Schelde-oevers in hun stad verbindt. Wij zitten nog met het vraagstuk van de beste communicatie over (of door) het IJ. Daartegenover is men in j, Antwerpen weer niet klaar met de rioleering S&fe-w&arvoor de heeren dan ook. vooral naar Amsterdam waren gekomen. Ook de wo- -Si|;nihgbouw, dè scholen en de verkeerssigna- l ogj Ten trokken hun aandacht, en dat Amster- 1 20.1 dam over bekwame en hulpvaardige hoofd- 2 211 ambtenaren beschikt, was hun eveneens aan- j 21.4 genaam opgevallen. Zoo mochten we ons menige pluim op den hoed zien gestoken, 't Is altijd prettig als anderen ons vertellen hoe netjes 't er in .'EN ons huis uitziet. Dat verhoogt de waardee ring voor alles wat hier in den loop der j.jaret spoedig gewoon raakt Het was een gezellige, opgewekte verga- ?f 'dering, de jaarlijksche bijeenkomst van laües^n Nederlandsch Protestantsch-Christelijken "d ^Schippersbond, die we verleden week bij- e,j woonden. wie meenen mocht, dat de schippers, die het de laatste jaren toch zoo zwaar en moei- teSetilijk hebben, in moedeloosheid neerzitten, het mis. Het was een zeer uitgebreide agenda, die men te verwerken had, en dat de besprekingen zoo vlot verliepen, was ze- grootendeels te danken aan den voor- jzitter, het Kamerlid Duymaer van Twist, I die, naar men wee.t steeds op de bres staat shippers en visschers, en terecht in ;deze kringen het algemeene vertrouwen ge- De heer Duymaer van Twist weet hoe terwljjhij met de schippers moet omgaan. Zij ne- «imen het hem niet kwalijk, wanneer hij met °®{zijn goedig bulderende stem langwijlige dis ^cussies te rechter tijd afsnijdt en zijn blij, onwdat alle zaken toch zoo fijn tot een goed :°°tenfemde worden gebracht, ronge^. jn onze schippers mocht ik wederom be donderen uitingen van gezonde volkskracht, vari taaie volharding ook bij tegenwind en een oven'gepast gevoel van eigenwaarde. Echte schip- iat at pers zijn baas op hun schip, hun wereld in marej'-t klein; zijn afkeerig van steun, willen graag in da werken voor hun brood en doen alles om de itenaalyaart. er in te houden, n v«j zij zijn hierin menigeen ten voorbeeld. Kerknieuws. GEREF. KERKEN epen: Te Groningen (vac.-H. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Amsterdam (vac.-Dr. P. A. Klap), P. Visser te Warns veld. Te De Cocks- dorp op Texel (toez.), cand. J. Papineau Salm te Amsterdam. Te Groede-Nieuwvliet (toez.), G. J. Derksen te Oudelande (bij Goes). BEROEPINGSWERK Te Amsterdam heeft de Alg. Kerkeraad in de vac.-Dr. P. A. Klap, waarvoor als drietal Ïesteld was: Ds. M. G. Gerritsen te Amersfoort, )s. W. M. A. Kalkman te Katwijk aan Zee en Ds. P. Visser te Warnsveld in zijn gisterenavond gehouden vergadering een beroep uitgebracht. Bi] eerste vrije stemming kon nog geen meerderheid voor een der candidaten verkregen worden. Bi) tweede vrije stemming werd Dr. P. Visser te Warnsveld gekozen, od wien het beroep is uit gebracht. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. D s. W. Deur heeft, na 9-jarigen arbeid te Schoonhoven, voor de Ned. Herv. Gemeente aldaar afscheid gepreekt wegens vertrek naar Renkum en had tot tekst Openb. 21 6: „Ik ben de Alfa en de Omega, het begin en het einde". Ds. J. H. Gunning E.Bz, heeft als collega mede namens de andere collega's, voor Kerkeraad, gemeente, Ring en Classicaal Bestuur den scheidenden leeraar toegesproken en hem laten toezingen Ps. 121 4. Ds. J. W. van Kooten te Groede- Nieuwvliet hoopt Zondag 1 April a.s. afscheid te nemen en Zondag 8 April d.a.v. bij de Ned. Herv. Gemeente te Koudekerke (Z.) intrede te doen na des morgens beves tigd te zijn door Ds. A. van Kooten te Rotterdam. D s. A. L u t e Ij n, pred. bjj de Ned. Herv. Gemeente te Vlaardingen, hoopt wegens vertrek naar Nijkerk (G.), op Zondag 13 Mei des nam. 5 uur zijn af scheidspredikatie te houden en op Zondag 20 Mei d.a.v. in den avonddienst zijn intrede te doen in Nijkerk, na des morgens bevestigd te zfjn door den consulent Ds. C. J. van der Graaf, predikant aldaar. Ds. Chr. W. j. Teeuwen nam, wegens vertrek naar Heerde, na een verblijf van bijna 4 jaar afscheid van de Geref. Kerk te IJmuiden-Oost. Tot tekst was gekozen Rom. 8 23a: -,En wij weten, dat dengenen, die God liefhebben, alle dingen medewerken ten goede". Namens Kerkeraad en Gemeente werd Ds. T. toegesproken door ouderling B. Schipper, die in korte trekken den gezegenden arbeid van den scheidenden leeraar schetste. Onze Gemeente, aldus spr'., die door banden der liefde met u verbonden was, lijdt met uw heengaan een gevoelig verlies, dat ons weemoedig stemt Namens de classis richtte Ds- S. Wesbonk, van Umuiden-West, enkele hartelijke woorden tot Ds. Teeuwen. Gezon gen werd Ps. 119 9 en Pb. 91 1, COMBINATIE. Aan de Ned. Herv. Gemeente te Nieuw- Beyerland, welke sedert het vertrek van Ds. Joh, van Dorssen naar Nieuw-Lekkerland vaceert, heeft de Raad van Beheer voorge steld zich te combineeren met P i e r s h i 1, welke standplaats eerlang vacant zal worden, omdat de predikant aldaar, Ds. G. Th. Smit, .wegens voleindigden diensttijd mèt ingang van 1April emeritaat heeft aangevraagd., Aangezien de Gemeente te Nieuw-Beijer- land predikanten van den Geref. Bond be roept en die te Piershil tot dusverre confes- sioneele voorgangers, zijn aan dit voorstel zekere moeilijkheden verbonden, waardoor de onderhandelingen niet bevorderd worden. PREDIKANTSVACATUREN IN INDIE Naar aanleiding van de ook door ons ver melde berichten in de Indische pers over predikantengebrek in de Protestantsche Kerk in Ned. Indië, sprekende van 15 on vervulde vacaturen vooi* welke in Nederland nog geen gegadigden zouden zijn te vinden, bereiken ons nadere berichten, die er op wijzen, dat al zijn er onvervulde vacaturen, die men gaarne vervuld zag, het toch niet zoo erg is, als de Indische pers onlangs mee deelde. Ei' komt nl. reeds dadelijk een 4-tal predikanten van verlof terug (Ds. Bieger, Ds. Tongerloo, Ds. de Bruyn en Ds. Steringa) Voorts zullen wegens overeenkomst met de Regeering een 4-tal plaatsen onvervuld worden gelaten. Vacant waren pei* 1 Jan. jl. Batavia (2 plaatsen), Soekaboemi, Chen- bon, Salatiga, Poerworedjo, Magelang, Kediri Modjokertio, Probolinggo, Fort de Koek, Pa- dang, Me.nado, Ambon en Koepang. Van deze zijn dan de 4 niet te vervullen en nader te bepalen plaatsen af te trekken, alsmede Fort de Koek, vaabheea in de tweede- week van Januari Ds. Bieger, juist van verlof te ruggekomen, vertrokken is. KARL BARTH De positie van Karl Barth, die de geheele Dult- ache Geref. beweging thans achter zich heeft in zijn strijd om de vrijheid der Evangelische Kerk, trekt in het buitenland sterk de aandacht. Opmerkelijk is een artikel in het Engelsche blad „The British Weekly", waarin dit groote Engelsche Kerkelijke orgaan verklaart, dat de wijze, waarop thans met Prof. Dr. Karl Barth gehandeld zal worden voor de oecumenische Christenheid, een beslissend oordeel de verhouding van de Duitsche nationaal- socialistische regeering en het Christendom zal mo gelijk maken. Prof. Barth heeft naar algemeen bui- tenlandsch oordeel zijn positie zuiver gehouden. Ds. P. DEN DUYN Ds. P. den Duyn, Ned. Herv. pred. in de wijk Rijsoord te Ridderkerk, die verleden week zijn 25-jarig ambtsjubileum vierde, heeft Zondagmorgen een gedachtenisrede gehouden, tot tekst hebbende I Cor 3 9, sprekende over de medearbeiders Gods, Gods akkerwerk en Gods gebouw. Na den dienst zong de Gemeente den leeraar toe de zegenbede uit Ps. 134. Ds. den Duyn merkte bij den aanvang van den dienst op. dat het eerst niet zijn voornemen was een gedachtenisrede te houden, daar hij nog zoo kort in de Gemeente was. De groote belang stelling uit de Gemeente had hem echter aanleiding gegeven, zulks te doen. Dr. D. G. W. MULLER MASSIS. Dr. D. G. W Muller Massis te Nijmegen, de oudste emeritus-predikant in ons land, hoopt Donderdag zijn 95sten verjaardag te vieren. 1-Iij geniet een goede gezondheid en is ook geestelijk nog kras. Achtereenvolgens was hij predikant van de Ned. Herv. Gemeenten te Wichmond, Lienden, Hattem en Groesbeek. Laatstge noemde Gemeente diende hij ruim 40 jaar tot in 1916, toen hij zijn ambt neerlegde en zich te Nijmegen metterwoon vestigde. Ds. G. OOSTERHUIS. Ds. G. Oosterhuis, emeritus-predikant van de Chr. Geref. Kerk sinds 1911 en wonende te Arnhem, heeft Zondagavond j.l. voor het eerst in zijn emeritaatstijd, dus na ruim 22 jaren, wederom het Woord bediend en wel in de Chr. Geref. Kerk te Arnhem. Ds. B. OOSTHOEK. Omtrent Ds. B. Oosthoek. Chr. Geref. predikant te Kampen, vernemen we nader, dat hij reeds lang lijdende was aan een rheu- matiekziekte. Vorige week Dinsdag en Don derdag heeft hij nog gepreekt, maar op Vrijdag is een ernstige inzinking gekomen. De patiënt kreeg hooge koortsen en Zondag werden dan ook twee geneesheeren gecon sulteerd. Ds. Oosthoek is lijdende aan een ernstige longontsteking, die met het oog op het zwakke hart het ernstigste vreezen doet. Op medisch advies is de familie van Ds. Oosthoek bereids naar Kampen ontboden. BEGRAFENIS-Ds. A. ANDREE. De begrafenis van den te Groningen over leden emeritus-predikant der Geref. Kerk van Krabbendijke, Ds. A. Andree, heeft te Wer kendam plaats gehad, waar ook het graf is van zjjn vrouw en van zijn schoonouders Ds, en mevr. Kropveld. Te voren werd in de Geref. kerk. waar het stoffelijk overschot was opgebaard, een rouwdienst gehouden, waarin voorging Ds. W. M. Ie Cointre, van Bergen op Zoom. Hierna voerde Ds. W. J. van Otterlo het woord namens den Raad van de Geref. Kerk te Oosterend. Ds. J. Visscher sprak namens den Raad van de Geref. Kerk te Spijk, Ds. J. Hoekstra als afgevaardigde van de Geref. Kerken te Schoonhoven en W illige-Langerak- ouderling van Oord als vertegenwoordiger van den Kerkeraad van Werkendam en Le Cointre als consulent van Krabbendijke, namens den Kerkeraad van die Gemeente. Ds. Joh. Spoelstra, van Anna Jacobapolder, sprekende namens de Classis Tholen, schetste den overledene als een vaderlijken vriend. Ds Le Cointre sloot den dienst met dank gebed. Op het kerkhof werd nog het woord gevoerd door Ds. S. R. Smilde, van Geesteren- Gelselaar, waarna Ds. Jac. Andree, van Poortugaal, namens de familie de aanwezigen/ dankte voor hun belangstelling en verzocht' namens zyn zuster in Ned.-Indië Ps. 73 12 te zingen. HAAST EN GEEN HAAST Eea lezer vraagt ons plaats voor het vol gende: Onder uw Statistiek Geref. Kerken komt voor de opmerking, dat er bij de candidaten een koortsachtige haast schijnt te wezen een standplaats macht:g te worden. Nu is 't me evenwel den laatsten tijd opgevallen, dat sommige candidaten (gelukkig zijn er ook uitzonderingen), wanneer ze eenmaal een beroep hebben volstrekt geen haast kennen om dat beroep aan te nemen Dan is er in allen gevalle van „koortsachtige" haast geen sprake meer. Men zou anders verwachten, dat iedere candidaat tegenwoordig zoo dankbaar zou zijn voor een ontvangen beroep, dat hij het niet noodig vindt om drie, vier of vijf we ken te laten wachten op antwoord, maar in allen gevalle binnen twee weken wel een beslissing kan nemen. Waarom toch zoo lang te wachten? Mis schien omdat men op nog een beroep hoopt en het wel zoo „gekleed" staat twee be roepen te hebben dan één?. Dat mag men toch niet verwachten van a.s. Dienaren des Woords? Maar waarom dan wel? Ik denk niet dat er een antwoord op deze vraag zal komen evenmin als dat ik hoop heb, dat met deze gewoonte om onnoodig lang te wachten di rect gebroken zal worden. geen particularisme In de Kroniek van het „Geref. Theol. Tijd schrift verzet Ds. P. van Dijk te Zaandam zich tegen hen, „die de actie voeren om het Friesch de taal van het openbare, kerkelijke en ambtelijke leven in Friesland te maken". Consequentie van die actie immers is, dat alle „vreemde" dominees uit het predikambt in Friesland zouden geweerd worden. Etn dat zou even jammer zijn als wanneer Friesche ROFFELRIJMEN. Er dreigt wat Er dreigt. een proot en bitter leed De vrouw te overkomen. Er dreigt een groot stuk levensvreugd Te xuorden weggenomen Van onze Nederlandsche vrouvj, Die toch reeds diev moet bukken Om van de kromme crisisboom De wrange vrucht te plukken. Er is een soort ontwerp van wet Te ktoader uur geboren Dat dreigt het laatste beetje rust Van onze vrouw te storen: Men wil de vrije uitverkoop Aan strakke banden leggen! Dat is toch meer dan ergerlijk! Dat is toch wat te zeggen! Alleen een paar keer in een jaar Restanten en couponnen! Wie heeft er zoo een dwangbuis voor Jaap Opgeruimd verzonnen Wij leven vrij, wij leven blij! Wij blijven uitverkoopen 't Moet elke week, 't moet élke dag Weer storm bij Japie loopen! En daarom is het uitverkoop. Dat mag je onze vrouwen, Zoo arm aan levenspoëzie. Toch zeker niet onthouên! Ze bibberen van blijdschap als Er 's avonds in de krant staat Dat er weer ongeregeld goed Bij Japie van de hand gaat. Dat hij niet eerlijk concurreert Dat hoeft ons niet te deren: Hij weet met veel en vroom bedrog De vrouw te animeeren De vrouw die zich, zoo glad ze is, Weer elke dag laat foppen En zich de rommel voor een krats Laat in de handen stoppen (Nadruk verboden.) LEO LENS. dominees in de andere provinciën geweerd zouden moeten worden. Ds. Van Dijk acht een dergelijke Friesche Monroeleer even verkeerd als wanneer de Ariërparagraaph in Duitschland in de kerk tot wet verheven werd. stichting reveil-ar chief De stichting Réveil-Archief (secretaresse mej. M. E. Kluit, Viviënstr. 5 9te Den Haag) vergadert 19 Februari a.s. te Amsterdam in de Bibliotheek der Stadsuniversiteit te Amsterdam. Prof. Dr. C. Gerretson, hoogleeraar te Utrecht, leidt dan een onderwerp in, op het réveil betrekking hebbende. Een tentoonstelling van réveilportretten. curiosa, archivalia, boeken en periodieken wordt dan tevi aldaar ingericht. Voorzitter van deze stichting is Dr. W. Th. Boissevain te Oegstgeest, 2e voorzitter Prof. Dr. A. Goslinga te Amsterdam, penningmeester Mr. B. de Gaay Fortman te Amsterdam. kerkorgel Te Helpman (Gron.) had de ingebruikne ming van het nieuwe orgel Ln de onlangs geïnstitu eerde nieuwe Geref. Kerk plaats tijdens den Kerk dienst op Zondag 21 dezer. .Het orgel werd hij deze gelegenheid bespeeld door den heer. L. Huizenga, van Groningen. Dit is het derde nieuwe orgel, dat in enkele jaren tijds in de Geref. Kerken te Groningen in gebruik werd gesteld en gebouwd door de firma Valckx Van Kouteren Co. te Rotterdam. giften en legaten. Wylen de dames a. en Jac. Kuiper en de heer P. Kuiper vermaakten aan de vereen. ,-Tot Chr. liefdadigheid" te Wagenborgen f 1000; aan de Chr. Stichting voor zwakzin nige kinderen te 's Heerenloo f 1000 en aan de Geref. Soembazending f 10.000. Hun ver dere vermogen werd vermaakt aan de Geref. Kerk te Veendam en de Geref. Diaconie, elk voor de helft. Het Zendings-Genootschap der Evange lische Broedergemeente te Zeist heeft van wylen Dr- B. een legaat van f 2000 ontvangen Schoolnieuws- gem. universiteit te amsterdam Dr. Phil. J. Idemburg is toegelaten als privaat-docent in de „Geschiedenis, theorie en sta tistiek van het schoolwezen" aan de Gem. Univer siteit te Amsterdam. rijksuniversiteit te utrecht Naar de „Utr. Crt." verneemt, is binnen en kele dagen de benoeming te verwachten van den heer Romano Guarniere tot hoogleeraar ii de Italiaansche taal en letterkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, De heer Guarniere is thans lector in het Italiaansch aan de Universiteit van Amster dam, Dr. AdolphineH. A. Bakker, pri vaat-docente in methode en practijk der text- critiek van het Nieuwe Testament, in de Facul RUBRIE^ WOENSDAG 24 JANUARI HUIZEN 301.5 M. ned. chr. radio-vereeniging 8.00—8.15 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gramofoonmuziek. 10.3011.00 Morgendienst door Ds. I. Groe nenberg, Geref. predikant. 11.00—12.00 Piano-recital door mevr. Annie Franke—Hendriks. 12.00-12.15 n.m. Politieberichten. 12.15—12.30 n.m. Gramofoonmuziek. 12.30-2.00 n.m. Het trio-v. d. Horst. 2.30—3.00 n.m. Huishoudelijke raadgevingen door mej. T. Hagenbeek: „Voor- en nadee- len van de groot e schoonmaak". 3.00—330 n.m. Lezen van Chr. lectuur: „Jan Krum" van K. Lantermans. 3.303.45 n.m. Gramofoonmuziek. Alt- Rhapsodie. Brahms. (Uit Goethe's „Harz- reize im Win:er"). Sigrid Onegin, alt-mezzo met begeleiding van orkest en mannenkoor, o.l.v. Dr. Kurt Singer. 4.00— 5.00 n.m. Populaire bespeling van het Studio-orgel door Ronald Parker. 5 00—6.00 n.m Kinderuurtje door mevr. D. Menkens—v. d. Spiegel. Zang: mevr. G. E. de Jong—Stronkhorst. Begeleiding: mej. Gezina Stronkhorst. 6.00—6.30 n.m Landbouwhalfuurtje. Spreker: G. J. A. Zwljnenberg: „Waartegen, waar mee en wanneer moet ik mijn boomgaard bespuiten?". 6.30—7.00 n.m. Onderwijsfonds voor de Bin 7.00—7.15 n.m. Politieberichten. 7.15—7.30 n.m. Ned. Chr. Persbureau. 7.30—8.00 n.m. Weekoverzicht: „Wat er op de wereld gebeurt", door Corn. A. Crayé. 8.008.15 n.m. Gramofoonmuziek. 8.15—10.00 n.m. De Arnhemsche Orkest- vereeniging. Dirigent: Jaap Spaanderman. Solist: Louis Somer, viool, 11.00—11.30 n.m. Gramofoonmuziek. O.a. Jo Vincent en Emmi Leisner. HILVERSUM 1875 M. V.AJR.A* 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Onze keuken, door P. J. Kers Jr. vjlr.a. 10.15 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 12.01 n.m. Klein-O.-kest o.l.v. Hugo de Groot 12.45 n.m. The Melody Players o.l.v. H. J. Mondé. 1.45 a.m. Toespraak voor de vrouwen. 2.00 n.m. Orgelspel door Cor Steyn. 2.15 n.m. Knipcursus te leiden door mevr. A. van Blanken—van Kuyk. Achtste le«. 3.00 n.m. Voor de kinderen. m.m.v. van Tooneel o.l.v. Willem v. Capellen. Cor Steyn, orgel. Oom Henk, vraaguurtje. Voorts gramofoonmuziek. VARA-Tooneel: Helpl Inbrekers!, een kinderhoorspel van Lisa Tetzner, vertaald door Ary van Nierop. Gramofoonmuziek. (3.45—4.00 n.m. Over schakelen naar den zender Kootwijk)Orgel spel: Potpourri van kinderliedjes, Steyn. Gramofoonmuziek. Orgelspel. Kinderliedjes. Vraaguurtje. Om half vijf komt Oom hcuK. 5.30 n.ra. Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 6.00 nm. Gramofoonmuziek. "^1 6.15 n.m. Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 7.00 n.m. Voetbal van den dag. Bespreking van den hedenmiddag in het Sparta-stadion te Rotterdam gespeelden wedstrijd Zwalu wenHongarije. 7.20 n.m. Orkest o.l.v. Hugo de Groot 8.15 n.ra. Joodsche kunstavond voor de „Kunstcommissie Noodfonds 1933". (Comité voor bijzondere Joodsche belangen). Mede werking van: Joodsch Sextet „Sjier Cho- dosj". Jo Juda, viool; Arnold Juda, piano. Harry van Oss, zang. Felix de Nobel, piano. Dr. Henri Polak, toespraak. Joseph Gom- pers, declamatie. 10.15 n.m. Persbureau Vaz Dias. Daarna: gra raofoonm uziek 10.30 n.m. De Flierefluiters o.l.v. Jan van der Horst. 11.15 n.m. Orgelspel door Joh. Jong. DAVENTRY, LONDEN-, NORTH- EN WEST REG. 1500 M. 3.35 n.m. Concert uit Bournemouth. BRUSSEL 483.9 M. (FRANSCH PROGRAMMA) 6.35 n.m. Fr. Anspach ringt Russische lie deren. 8.20 n.m. Symphonle-concert o.l.v. Pierre Monteux. BRUSSEL 321.9 M. 4 (VLAAMSCH PROGRAMMA) 6.35 n.m. Kamermuziek. (Bach-Rameau- Corelli-Saint-Saëns) BOEDAPEST 549.5 M. 6.50 n.m. „Turandot". Opera van Puccini. WARSCHAU 1411 M. 7.20 n.m. Gramofoonmuziek. (Mischa El- man, Paderewski, Yehudi Menuhin e.a.). LEIPZIG e.a. DUITSCHE ZENDERS 382.2 M. 382.2 M. 7.30 n.m. „Der Schauspieldirektor". Blijspel van Mozart DAVENTRY 1500 M. 8.15 n.m. Eerste bedrijf van Puccini's „Tosca" 9.55 n.m. „Trent's last Case". Luisterspel naar den roman van E. C. Bentley. DEUTSCHLANSENDER e^u DUITSCHE ZENDERS 1571 M. 8.20 n.m. Achtste symphonie in F gr. t van Beethoven. PARIJS (RADIO) 1796 M. 9.05 n.m. Lamoureux-concert o.l.v. Albert Wolff, mjn.v. Emma Boynet, plano. teit der Godgeleerdheid aan de Rijksuniversi teit te Utrecht, geeft een openbare les op Woensdag 24 Januari, om 4.15 uur in het klein-auditorium, Universiteitsgebouw, Dom plein te Utrecht. bezuiniging op universiteiten .,Het Volk" meldt, dat opheffing van de ge heele Juridische Faculteit, benevens die van de Letteren en Wijsbegeerte van de Rijks universiteit te Groningen waarschijnlijk is. De Minister van Onderwijs wil blijkbaar op het gebied van Hooger Onderwijs tot meer con centratie komen. onderwijzersbenoemingen Leerdam, M. C. Haverkamp te Maasli^.d, thar»; werkzaam te Vlaardingen. Voor tijdelijk. Zevenbergen (U.L.O.-School, hoofd K. Unk), mej. G. Pop, aldaar. a. c bos t Zaterdag j.l. overleed te Bergen (N.H.) op 63- jarigen leeftijd de heer A. C. Bos, administrateur van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies. De overledene, die als onderwijzer zijn loopbaan begon, besefte reeds spoedig na zijn benoeming als zoodanig te Egmond aan Zee, welk een opwekkende versterkende kracht van het verblijf aan zee uitging. Die kracht moest volgens hem niet bijna ongebruikt blijven, maar dienstbaar gemaakt worden aan de verster king en gezondmaking van het zwakke kind, aan de voorkoming der tuberculose op lateren leeftijd, aan de versterking dientengevolge van de alge meene volkskracht. De Algemeene Vergadering van den Bond voor Ned. Onderwijzers in 1898 nam op voorstel van Bos een besluit aan, om deze zaak krachtig aan te pakken. In 1901 werd feitelijk het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en Vacantieko lonies opgericht met medewerking van vele voor aanstaande mannen en vrouwen. Eerst in 1905 echter nam de verpleging van zwakke .anderen een aanvang. Het Genootschap breidde zich nu snel uit, in 1907 werd reeds het eerste eigen koloniehuis te Egmond aan Zee geopend, thans zijn er elf koloniehulzen bij het Centraal Genootschap in ex ploitatie. Het aantal afdeelingen, over het geheele land verspreid, bedraagt nu ongeveer 450"; het aantal verpleegde kinderen bedroeg 31 in 1905; 6882 in 1932; het aantal verpleegden steeg tot 290118 ia 1932. Bos, die aanvankelijk het hoofdbestuurslldmaat- schap tegelijk met zijn ambt als onderwijzer waar nam, kon bij den snellen groei van het Genoot schap deze ambten niet blijven vereenigen. Hij werd in 1912 hoofdambtenaar van het Centraal Genootschap en kon nu eerst goed zijn volle kracht aan zijn mooie levenswerk besteden. ACADEMISCHE EXAMENS TECHN. HOOGESCHOOL TE DELFT. Oesl Werktuigkunde: cand. ex., de heer H- Pabbruwo te Saëntls. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN Geel.» Rechtwetenjchap: doet. ex.. de heer JL LUhr« man te Rotterdam. Wis- en Natuurkunde, hoofdv. Pharmaote* doet. ex de dames L. C. Grooters en J. Th. Wer« ker, belden te Den Haag. LANDBOUWHOOGESCHOOL TE WAGENIN- Gen. Geel.: prop ex. mej. C E de Monchy met lof', en de heeren J D BoklUB, V. K. R Eheren- cron. J. A. Eshula, Tj. GroendUR. M L 't Hart B M "rol. H G Kuipéri, W J Lameris D I Lu- tijn, G S van Marie, J H W Mertens. H C Nten- huys, WC A Peeters A J Reestman. G. Sauer, H G van Setten, W J J Sntidera, A Sprionama, H J Straatman A H VerkuUl, B Vromen. A J van WUk, H P van Wtik B Zülstra; prop. ex* le deel. mej. J R A Jongrmaiis en de heeren: J. J Astrego. A E Bruünlng, J 'I C Butler. H N Coolman, K A Homans. F van der Kloot Meji« burg, S Knol Bruins, K J M Mohrmann. A Pe- trle H Ch de Roo, H Snellen van Vollenhoveu* J van Soest. S B Thung, F Tlemens, C P D Ver- EXAMENS-ARCHIEFAMBTENAAR DEN HAAG, 22 Jan. Gesl. voor wetensch. arch* .mbt. 2e klasse mej. M E Kluit te Den Haag IS htf FEUILLETON Een verhaal uit bange dagen Door AGNES GIBERNE De uitkomst schij'.it meer op de laatste (Verklaring te wijzen. De algemeene indruk op dat oogenblik zou waarschijnlijk ten gunste van de eerste zijn geweest. Do goedhartige Prins Henry kon den aan blik '.liet verdragen. „Haal den man er uit haal hem er uit!" beval hij. „Geef hem nog eenmaal kans voor zijn leven. Hij heeft berouw. Hij smeekt om genade. Genade zal hij hebben ais hij slechts herroept." „De Koning bracht de prior onwillig in 't midden. „Zwijg, ik wil het. Ik beveel het. Ik, de Prins, zal mijn eigen daden bij den Koning verantwoorden. Gij behoeft niets to vreezen. Zult gij het wagen uw Prins on gehoorzaam te zijn? Maak den man los." Deze bevelende stem eischte gehoorzaam beid. De verschroeide, bijna gestikte lijder, wiens boenen reeds half door het vuur waren verteerd, weyd uit de vlammen ge sleept en voor Prins Henry gebracht. Nogmaals een kans voor het leven. Nog maals de keuze tusschen het aardsche en het hemelsche leven, 'idien hij gevinde van tnenschen had willen ontvangen, dan ziu hij nu stellig hebben toegegeven. De Prins smeekte opnieuw met hartstochtelijken ernst. Indien het zoo hard voor hem was dezen man te zien sterven, wat moest het dan '.liet voor den inan zelf zijn? Waarom wilde John Badby geen mede lijden hebben met zijn arm lichaam? Hij had tot dusver zijn standvastigheid bewezen. Doch nu was het genoeg en kon hij aan het geluk dezer wereld denke.i De Koning zou hem vergeven. Daai zou Prins Henry voor zorgen. Hij was verlamd wellicht ongeneeslijk. Hij zou drie stuivers per dag uit des Konings schatkist ontvan gen. Hij behoefde slechts een of twee punten van veischil' op te géven; hij behoefde zijn oordeel slechts te voegen naar de besluiten van de Kerk; hij behoefde de kettersche begrippen van Wicklif slechts af te zweren. Maar hij gaf niet toe. Alfgar cn Githa en zonder twijfel vele anderen, die daar tegen woordig waren, stonden voor htm te bidden dat hij de kracht mocht hebben om te vol harden. En die kracht werd hem gegeven. Niettegenstaande zijn ontzettend lijden bleef John Badby standvastig. Hij bleef zijn geloof getrouw. Hij wilde zijn lippevi niet met een leugen bezoedelen, voorgevende te gelooven wat hij niet geloofde. Hij v.iiue zijn Meester niet verloochenen. Langzaam en zeer tot zijn smart, gaf de Prins de hoop op om Badby te ledden. Meer dan hij reeds gedaan had, kon hij niet doen. Het bevel des Konings was gegeven. Indien Badby standvastig bleef, moest de Prins toegeven. Indien Badby zijn dwalingen niet wilde herroepen, dan moest hij steyveu- Zij plaatsten hem weder in de ton. Weder om werd hij vastgemaakt aan den pnnl. Wederom lekten de vurige .vlammen om hoog, aangewakkerd door de zachte lente- koelte. De menigte zag kalm toe som migen weenden uit medelijden, sommigen vroegen zich af, of ook hun beurt komen zou, en of zij kracht zouden vinden oan vol te houden, zooals John Badby, had gedaan. Het was een hevige, bange strijd maar hij duurde niet lang meer. Deze laatste schreden van des martelaars weg naar !iuis waren zeer weinige, een paar minuten van vreesolijke pijn en angst en toen wat deerden aardsche vlammen John Badby nog langer? Zelfs in haar midden had hij ziin Meester aan zijn zijde gehad. Do rivier was donker en diep dien dag, maar de overtocht was snel geweest. „Githa de menschen beginnen uiteen te gaan, en ik zou u gaarne hier vandaan hebben." Zij zag hem aan als droomend. „Het is voorbij met hem", zei Alfgar zacht. „Treur niet over zijn vreugde, lieveling. Wij moes ten er ons liever over bedroeven, dat de Meester ons niet op dezelfe wijze heeft ge roepen." Githa's lippen» bewogen zich even doch zij gaf geen verstaanbaar antwoord en zij liet zich als in een droom wegleiden. Margaret Cohham en Arnold Savage waren verdwenen; maar indien Githa zich op dit oogenblik hun bestaan al herinnerde, het was niet om hun afwezigheid te betreuren Zij steunde niet op haar broeder, maar Hen kalm door, steeds recht voor zich uitziend» met een gelaat dat wit en strak was als marmer, maar toch verwonderlijk zacht in zijn kalmte. „En gij zijt. dus gebleven om het schouw spel hij te wonen?" wrrei) de woorden, waarmede Margaret haar begroette, toen zij het huis van Sir John binnentrad. „Waar lijk, gij hebt een moediger hart dan ik, niettegenstaande gij er zoo zacht uitziet." „Madame Margaret Houdt niet van de lucht van gebrand vleesch", zeide Arnold Savage. Hij had niet verwacht, dat Githa haar terneergeslagen oogen zoo vol verontwaar diging tot hem zou opheffen, maar zij sloeg ze dadelijk weder neer en liep door zonder een woord te spreken, toen Margaret een hand op haar arm legde om haar terug te houden. „Waar gaat gij heen, Githa? Kunt gij ons niets vertellen van hetgeen gij gezien hebt?" Op dat oogenblik werden er planken op de schragen gelegd voor den avondmaaltijd Githa legde een hand op de dichtst bijzijnde tafel en drukte de andere er op. „Ik heb een martelaar, een kind Gods van de aarde naar den hemel zien gaan", zelde zij langzaam, terwijl zij met ifoeite adem haalde. „Hij onderging een vreeselijk lijden maar toch scheen het mij toe, dat '..et lijden slechts een speldeprik was, vergeleken bij hetgeen hem wachtte." „Gij spreekt naar waarheid, lieve Githa'" Zij hadden niet gehoord, dat Sir John Oldcastle binnenkwam; Githa zag hem met plotselingen schrik aan en hij nam haar hand in de zijne. „En vreest u niet voor degenen die het lichaam dooden?" „Ik vrees hen niet; het is weinig, wat zij doen kunnen", zeide zij met een uitdrukking die Margaret herinnerde aan haar gelaat, toen zij zong op dien laafsten avond thuis. Maar toen verdween die blik vol vertrouwen plotseling. Was het, een vaag voorgevoel van de toekomst, die haar plotseling het hoofd buigen en in tranen uitbarsten deed? „Zalig zijn die vervolgd worden om der gerechtigheid wil; want hunner is het Koninkrijk der hemelen." „Zalig zijt gij, als u de menschen smaden en liegende alle kwaad tegen u spreken, om Mijnentwil." „Verblijdt en verheugt u, want uw loon is groot in de hemelen, want alzoo hebben zij vervolgd de Profeten, die voor u geweest zijn." Hij sprak niet zacht en zeer duidelijk, zoo dat allen in de zaal hem ko'nden hooren. Hij trachtte niet zijn geloof voor zi'n eigen huishouden of voor de wereld te verbergen. Maar hij had dan ook den steun en do vriendschap van Prins Henrv, „Treurt dus -niet, en vreest niet", ging Sir John voort, „John Badby heeft zijn strijd volstreden, wat behoeven wij dus over hem te weenen? Laten wij ons liever over hem verblijden, lieve Githa, wa'.it waarlijk, hij is en zal gezegend zijn, nu en tot in eeuwig heid." HOOFDSTUK V Githa's nieuw tehuis. Ongeveer op drie mijlen afstands van de stad Rochester verhieven zic.i de statigo torens van Coulyng Castle, in later dage.i bekend als Colinges of Culinger, en eindeJijl; als Cowling Castle. In het begin der regeering van Richard TI had John, Lord Cobham, afstammeling van een lange reeks van edele en voorname voor vaderen, verlof van den Koning bekomen om dit kasteel voor zijn gebruik en ver dediging te bouwen. Sir Jodin was een moedig en flink ridder een edelmoedig, oprecht en vriendelijk man. Hij maakte een goed gebruik van het ver lof dat hom gegeven was, en bouwde een kasteel, van welks sterkte met achterdoch tige en afgunstige woorden gesproken werd. In hetzelfde jaar, waarin Coulyng Cautie gebouwd werd, liet Lord Cobham, in ver- eeniging met zijn vriend Sir Robert Knollys een steenen brug over de Medway bouwen, tusschen Stood en Rochester, ten gerieve van liet graafschap. Hij toonde ook zijn ver knochtheid aan zijn kerk door een semina rie voor priesters te Cobham te stichten. Hij was gehuwd met Margaiet, dochter van Hugh Courtney, Graaf van Devonshire die hom een dochter schonk, genaam.I Joan. Beiden stierven gedurende zijn leveu maar de laatste was eerst gehuwd met een zekeren Sir John de la Poole, en liet ;ip haar beurt een dochter na, genoemd naar zich zelve. Madame Joan, de kleindochter van den ouden Lord Cobham, werd bij zijn dood in 1407 erfgename zijner goederen. Op dat tijdstip was zij gehuwd met haar derden echtgenoot Sir Nicholas Hawberk. Vreemd genoeg was er wederom één dochter, ge naamd Joan, kind van Lady Cobham en haar tweeden echtgenoot Sir Reginald Bra\ brooke. Sir Nicolaas Hawberk stierf kort na den ouden Lord Cobham en om de hand van Lady Joan werd toen aanzoek gedaan door Sir John Oldcastle van Here fordshire, die volgons de gewoonle van dk-u tijd. bij zijn huwelijk den naam zijner vrouw aannam en in hot vervolg Lord Cobham heette. (Wordt vervolgd.), j

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3