r MAANDAG 22 JANUARI 1934 EERSTE BLAD PAG 2 S BUITENLAND Poe-Yi Poe Yi aanvaardt de keizerskroon VOLDOENING IN JAPAN „GEEN HERSTEL VAN DE MANDSJOE-DYNASTIE" Uit Tsjangtsoen, de hoofdstad van hot door Japan onafhankelijk gemaakt? Noord- China, de republiek Mandsjoekwo, wordt gemeld, dat Zaterdag de minister-president van dien staat aan regent Poe Yi de keizers kroon heeft aangeboden van het groote Mandsjoerijk, zooals het land in de- toe komst waarschijnlijk zal heeten. Poe Yi heeft de kroon aanvaard. Het bericht heeft in rcgeerings- kringen te Tokio groote voldoe ning gewekt. De Japansche minister van bui- tenlandsche za ken, Hirota, zei- de ervan over tuigd te zijn, dat het herstel der monarchie in Mandsjoerije zal bijdragen tot de verdere consoli deering vau Mandsjoekwo als onafhankelijken 6taaL Een zegsman van het ministerie van bui- tenlandsche zaken deelde verder mede, dat de Mandsjoerijsche autoriteiten te kennen hebben gegeven, dat de troonsbestijging van den regent geen herstel van de Mandsjoe- dynastie beteekent en dat zij dus geen grens wijziging ten gevolge zal hebben. De toe stand in Noord-China zal hierdoor niet ge wijzigd worden. De zegsman verklaarde tenslotte nog, dat de troonsbestijging enkel en alken ten doel heeft de onafhankelijkheid van Mandsjoe kwo beter te doen uitkomen en de looze ge ruchten over een annexatie van dit land door Japan, den kop in te drukken. De nieuwe keizer van Mandsjoekwo de vroegere keizer van China, zooals men weet werd den Hen Februari 1905 als zoon van den Mandsjoeprins Tsjoen geboren en wordt dus weldra negen en twintig jaar oud. Zijn vader, een broer van den in 1908 over leden keizer van China, Kwangsoe, belastte zich, toen na het overlijden van Kwangsoe ook de eigenlijke regentes, de keizerin-moe- der Tsoe-Hsi, stierf, met het regentschap voor zijn tweejarigen zoon, die als keizer den naam Hsoean Toeng aannam. Den 12en Februari 1912 werd Hsoean- Toeng (Poe-Yi) gedwongen af te treden en sedertdien leefde hij vrijwel als gevangene in zijn paleis in de keizerstad Peking. Hij werd daar grootgebracht door den Engelsen- man Johnson. In Juni 1917 wist generaal Tsoeng Hsoeng *t keizerrijk te herstellen, maar na verloop van een week moest Hsoean Toeng al weer Toen in November 1924 generaal Feng het keizerlijk paleis bezette, vluchtte Hsoean Toeng daags daarna naar de ten noord-wes ten van Peking gelegen residentie van zijn vader, prins Tsjoen, en vertrok tenslotte met zijn familie naar Tientsin. Na zijn vertrek nam de republikeinsche regeering al zijn schatten in beslag en liet zelfs de edelstee- nen van zijn feestgewaad wegnemen. Hsoean Toeng, die toen wederom zijn eigen lijke naam Poe Yi aannam, leefde sindsdien als particulier onder protectie der groote mog°ndheden te Tientsin, waar hij van Ja pan een jaarlijksche rente ontving van twee honderd en vijftig dollar. Een bomaanslag die den 9en November 1931 op hem gepeegd zou worden maar nog tijdig verhinderd werd, vestigde weder de aandacht op hem en op de rol, welke hij overeenkomstig den wensch der Japanners in Oost-Azië speelde. Den 15en November 1931 verscheen Poe-Yi geheel onverwacht te Moekden, waar toen reeds, naar beweerd wordt, de acte voor de troonbestijging gereed lag. Dit plan mislukte toen echter. Niettemin werd hij den 20sten Februari 1932 tot „heerscher over Mand sjoekwo" uitgeroepen. HEEFT Dr BRÜNING DUITSCHLAND VERLATEN? De voormalige rijkskanselier, Dr. Heinrich Brüning, die na de benoeming van Adolf Hitler, een zeer teruggetrokken leven leid de, woonde den 1-aatsten tijd in het katholie ke St. Hedwigziekenhuis, in het noorden van Berlijn. Daar hem te kennen gegeven was. dat men hier onder de gegeven omstandig heden op zijn aanwezigheid niet meer prijs stelde, wilde hij aanvankelijk naar Dahlem verhuizen, maar ook hier werden bezwaren geuit Naar mij verteld werd, hingen deze bezwaren samen met de benoeming van bis schop Barer, uit Hildesheim tot opvolger van Dr. Sehreiber als bisschop van Berlijn. Dr. Brüning en Dr. Bares zijn studievrien den en in regeerlngskringen schijnt men een vriendschappelijk verkeer tusschen bis schop Bares en dr. Brüning niet voor ge- wenscht te houden. Dr Brüning heeft derhalve, waarschijnlijk om onnoodige wrijving te voorkomen, reeds enkele weken geleden d© rijkshoofdstad ver laten en ram voorloopig verblijf te Feld- kirch in Vorarlberg. Hier woonde hij in 'n voormalige Jezuitenschool en werkte aan een boek, dat ziin ervaringen als kanselier zal weergeven. Voor de buitenwereld is hij nog slechts langs een omweg te. bereiken, want de aan ziin adres gerichte brieven moeten gezonden worden naar het bureau van zijn advocaat, Dr Etscheid, Unter den Linden 21, te Berlijn- Óp uitnoodiging van bevriende zijde be vindt Dr. Brüning zich op het oogenblik tot het houden van enkele voordrachten in En- celand. Het wordt nie+ voor waarschijnlijk gehouden, dat hij binnenkort naar Duitsch- land zal terugkeeren. PROFESSOR ALSBERGS KUNSTCOLLECTIE. Op 29 en 30 Januari komt de kunstcollec tie van Professor Max Alshcrg bij Graupe in Berlijn onder den hamer. Professor Als- berg was eens dc meest gevierde advocaat voor strafzaken in Duitschland. Wanneer Alsberg pleitte, kwam de grootste boef vrij, heette het Toen Hitier aan het bewind kwam, schijnt Alsberg naar Zwitserland te zijn gegaan, waar bij liet vorig jaar stierf. Onder den hamer komen 200 kunstvoor werpen. Een gothisch ameublement wordt met 17000 R.M. ingezet. Men verwacht zeer groote belangstelling, echter niet zoo zeer •van de zijde der koopers dan wel van de nieuwsgierigen, die er zich van willen over tuigen, dat er met de advocatuur inderdaad jnillioenen te verdienen zijn. Nepals hoofdstad verwoest DOCR DE AARDBEVING Uit Calcutta wordt nog gemeld: De aardbeving in Brisch-Indië heeft, naar men vreest, ook de hoofdstad van Nepal, Khatmandoe, welke 80.000 inwoners telt, voor het grootst© deel van den aardbodem weggevaagd.. Nadat de stad vijf dagen lang volkomen van de buitenwereld was afgesneden, door dat alle verbindingen verbroken waren schijnt men thans, op grond van uit het jachtkamp van den maharadja van Nepal ontvangen berichten, te moeten aannemen, dat behalve groote verwoestingen, ook vele menschenlevens te betreuren zijn. De ma haradja is oogcnblikkclijk naar de hoofd stad teruggekeerd. De Indische regeering heeft onverwijld maatregelen genomen om de verbindingen met Calcutta te herstellen en de stad hulp te verleenen. Men vermoedt, dat het cen trum van de aardbeving is gelegen in de dichtbevolkte dalen van Nepal. Zoodra dere berichten zullen worden ontvangen, ver wacht men dan ook, dat deze melding zul len maken van een groot aantal slachtoffers. Volgens de laatste berichten die om trent de aardbevingsramp bekend zijn geworden, bedraagt het aantal dooden in Monghyr tusschen de 6000 en 8000 terwijl een niet-pfficieele doodenlijst voor het geheele gebied van Bihar en Orissa het cijfer 15.000 aangeeft. De schade, die door deze ramp werd aan gericht, wordt, zoo verneemt „United Press", op ongeveer zestig millioen gulden geraamd. Gedurende drie dagen en nachten is men al bezig de lijken van de slacht offers in den Ganges te werpen en nog honderden liggen op de oevers der rivier te wachten om eenzelfde lot te ondergaan. In de stad Moezaffapoer, een der zwaarst geteisterde plaatsen, zijn verscheiden wijken nog geheel ontoegankelijk ten gevolge van de geweldge puinhoopen. Men rekent er op dat onder deze puin hoopen nog talrijke lijken liggen. De op- ingswerkzaamheden zullen nog wel eenige weken duren. Omstreeks middernacht heeft men hier, evenals te Patra, opnieuw een aardschok gevoeld, die nog een paar reeds zwaar ge havende huizen geheel deed instorten, doch gelukkig geen nieuwe slachtoffers maakt11. Te Benares, waar de schok ook gevoeld is, hebben de bewoners den nacht in de open lucht doorgebracht Te Monghyr hoort men uit de puinhoopen nog steeds het geweeklaag opstijgen van nden waarvan er reeds verscheiden le vend geborgen konden worden. Uit Katmanda, de hoofdstad van Nepal, is nog steeds geen bericht ontvangen. Alle communicatie-middelen met deze stad zijn verbroken. Deze aardbeving kan groöte invloed heb ben op de Indische begrooting, daar voor het herstel der verwoestingen reusachtige som men noodig zijn. De hoop op belastingver- g, welke de bevolking koesterde, is ge he'el vernietigd. ITALIË EN OOSTENRIJK SUVICH VOOR DE PERS De Italiaansche staatssecretaris Suvich heeft voor zijn vertrek uit Weenen naar Rome de Oostenrijksche pers ontvangen. De buitenlandsche pers werd er niet bij toege laten. Suvich heeft verklaard, dat zijn bezoek aan Weenen, een nieuw bewijs is van de groote sympathie en vriendschap, die Ital koestert voor het Oostenrijksche volk en "aardoor het zich en dat niet voor het eerst laat leiden.. Het is duidelijk, dat de positie van Oos tenrijk als land in Midden-Europa en in het bijzonder als land in het Donaubekken groo- ter moet zijn dan overeenkomt met de ter ritoriale oppervlakte en het bevolkingscijfer Opdat Oostenrijk zijn zending met succes en in aler belang kan vervullen is het aller eerst noodig, datvoor dit land de nor male verhoudingen van een onafhankelijk en rustig leven worden verzekerd. Deze opvatting huldigt Italië sedert lang op grond van onveranderlijke richtlijnen zoowel op economisch als op politiek gebied. De Italiaansche regeering heeft nog kort ge leden in een voorstel, dat voorziet in een breedere regeling van het economische leven der Donaulanden de wegen aangegeven, dip de geheele Oostenrijksche economie van groot nut kunnen zijn. Zij beschouwt de situatie dus met hoop en vertrouwen. Oostenrijk heeft in den laatsten tijd ook. dank zij de maatregelen der tegenwoordige regeering, een zekere vooruitgang getoond en dit biedt de zekerheid, dat de goede toe stand in Oostenrijk weldra zal zijn hersteld, voorzoover de algemeene omstandigheden, ook de politieke, dat mogelijk maken. Gemeld wordt, dat de geheele buitenland sche pers heeft geprotesteerd tegen haar uit sluiting van de ontvangst. HINDENBURG ONGESTELD Rijkspresident Von Hindenburg heeft een paar dagen het bed moeten houden wegens verkoudheid. Men deelt mede, dat hjj nagenoeg weer beter is. Met het oog op zijn hoogen leeftijd heeft het bericht aanvankelijk eenige ongerustheid gewekt. President Von Hindenburg is 86 jaar oud. DE RAMP DER „EMERAUDE" Do slachtoffers van de „Eméraude", het verkeersvliegtuig dat bij Corbigny is vergaan zijn Zaterdagmorgen op plechtige wijze ter aarde besteld. Volgens het verschenen deskundigenrap port over het ongeluk, moeten de draag vlakken door de hevige windvlagen zijn af geknapt. De minister van Luchtvaart, Pierre Cot, heeft, zooals bekend, ter voorkoming van dergelijke onheilen een aantal veiligheids maatregelen genomen, w.o. het oprichten van een meteorologisch bureau met draad- looze installatie in de streek waar het on geluk heeft plaats gehad. Verder zijn de bepalingen voor het star ten bij nachtelijke vluchten verscherpt en zullen dc windvlagen en luchtstroomingen opnieuw aan een wetenschappelijk onder zoek worden onderworpen, terwijl tenslotte nieuwe constructie-voorschriften zijn uitge vaardigd, die rekening houden met de ver hoogd^ belasting van moderne verkeers vliegtuigen. HET NIEUWE DUITSCHE RECHT Tn een lezing in de universiteit van Ber lijn heeft dr. Freisler, staatssecretaris van het Pruisische ministerie van justitie dezer dagen kritiek uitgeoefend op de grenslijn an de Duitsche wetgeving, welke hij te veinig agressief noemt. In de Daily Tele graph lezen we daaromtrent: „Elk stelsel van strafwetgeving, dat ge grond is op formeele normen van onpartij digheid, is in strijd met de aard van het Duitsche volk en moet derhalve fundamen- worden veranderd. Het tot duSVer be staande stelsel bevat niets van den geest der loopgraven en is metterdaad volslagen onsoldatesk. „Het heeft geen moreelen grondslag want tot dusver treedt de justitie slechts op als op de wet reeds inbreuk is gemaakt. Dit strookt niet met Duitsche opvattingen wel ke eischen dat tegenstrevers op staanden voet worden vernietigd. Nat.-soc. wetgeving moet agressief zijn, moot alle verzet van meet af breken en de geheele macht aan zich trekken. „De justitie moet aan het werk worden gezet zoodra misdadige acties merkbaar worden of leven en arbeid van het volk worden aangevallen. De geheele strafwet geving in het Duitsche rijk moet worden ge grond op de bescherming van het nationaal bestaan. Aan de rechters moet de eisch wor den gesteld niet vast te houden aan theore tische beginselen. Zij moeten in staat wor den gesteld om te straffen zoodra zij bevin den dat een daad is begaan, welke te be schouwen is als de grondslag van een mis drijf." OVEREENSTEMMING OVER DE SAARKWEST1E DE STEMMING IN 1935 MOET DOORGAAN De 78ste Raadszitting geëindigd. Uit Genève: In de wandelgangen van het Volkenbondsgebouw werd Zaterdagavond bekend, dat de raad overeenstemming had bereikt over een gemeenschappelijke verkla ring betreffende de behandeling van het Saar-vraagstuk. Na nogmaals een korte geheime zitting te hebben gehouden, hield de raad een open bare bijeenkomst De Italiaansche rapporteur, baron Aloisi, las na opening van de zitting het als com promis tusschen de Fransch-Tsjechische en Engelsch-Italiaansche opvatting tot stand gekomen rapport vcor, waarin o.a. de vol gende verklaring van den raad is opgeno men: „De Volkenbondsraad keurt de-conclusie van het rapport goed. Hij geeft den uitdruk- kelijken wensch te kennen, dat alle plich ten, welke met het oog op de voorbereiding van de volksstemming in het Saargebied in het jaar 1935 bestaan, zullen worden nage komen, teneinde een vrije geheime en eer lijk stemming te verzekeren". Hiermede heeft de raad dan het program van zijn 78ste zitting beëindigd. De gedele geerden hebben Genève verlaten. TEGEN DE REACTIE Onze Duitsche correspondent schrijft ons: Stafchef Röhm heeft dezer dagen een ver bod uitgevaardigd waardoor het verkeer tusschen S. A. met de verschillende reactio naire clubs te Berlijn zooveel mogelijk be perkt wordt. De eenvoudige S. A.-man heeft met de groot-industrieelen niets t? maken! Nog veel verder gaat thans staatsraad Görlitzer tegen alles wat reactionair ge noemd wordt. Op een samenkomst in het Sportpaleis moet iemand uit het publiek ge- roej>en hebben: „Hitier heeft veel goeds ge daan, maar nu moet hij nog onzen keizer te- rug halen!" Over deze uitlating zegt Gör litzer: „Ik houd het noch voor ons noch voor hem van belang, dat de keizer naar Duitsch land terugkeert Ook is het volstrekt onjuist, ons aan te sjvoren, den keizer terug te halen uit Nederland, om dat door te zetten, wat Hitier nog niet hee't bereikt. Breed opge zette herdenkingsfeesten ter gelegenheid van 's keizers 75en geboortedag op den 27en Ja nuari en een collecte, welke den keizer in staat moet stellen, aan de leniging van on zen volksnood mee te helpen, beschouw ik als sabotage aan ons volk en aan het natio- naal-socialisme. Wij wijzen het nadrukkelijk van d? hand. wanneer „der hohe Herr" in Doorn per brief den raad geeft, een actie te voeren, om Duitschland door terugkeer tot de monarchie weer gelukkig te maken! Wij zullen menschen, die zulk een advies volgen net eender behandelen, als hen, die zich ge roepen voelden, propaganda voor Moskou te maken! Zij zijn elfs nog gevaarlijker, daar zij zich tot de intellectueelen wenden en zoodoende aan onze beweging bruikbare menschen ontnemenl De staatsvorm is ons nationaal-soc alisten onverschillig. Men moet 't echter niet wa: gen, ons bij den wederopbouw te storen. Wij moeten de oogen open houden, wij dragen deze verantwoordelijkheid tegenover onzen Leider bij diens werk voor de naaste toe komst!" WEER EEN PASTOOR GEARRESTEERD. Leider van een protest-actie. Uit Stuttgart: Zooals bekend, heeft de po litieke politie te Wurtembcrg onlangs twee Katholieke geestelijken gearresteerd. Ondanks gegeven waarschuwingen, is een actie ontplooid tegen het huidige bewind. Er is geprobeerd de beide gearresteerde geestelijken voor te stellen als de onschul dige slachtoffers van een kwaadaardigen laster. Deze bedoeling wordt beschouwd als een bewuste ondermijning van de autoriteit van den staat Een metselaar uit Waldhau- sen en een meubelmaker uit Affalterwang zijn gearresteerd, omdat zij zich afkeurend hebben uitgelaten over de arrestatie van den geestelijke Sturm, terwijl een door hen georganiseerde protestvergadering door de politieke politie is verboden. De lokali teit, waar de bijeenkomst zou worden ge houden, is van politiewege tot nader order gesloten. Voorts is uit het onderzoek gebleken, naar do politieke politie mededeelt, dat als geestelijk leider van deze actie moet wor den beschouwd pastoor Leissle uit Elchtn- gen. In een schrijven aan den districtslei der dreigde hij de aangelegenheid ook te Rome aanhangig te maken. In verband hiermede is de toestand in de orhgeving, waar Leissle invloed heeft, op zorgwekken de wijze toegespitst Tot herstel van de openbare orde en tot kalmeering van het hinncnlandsch politieke en kerk-politieko leven heeft de politieke politie zich genood zaakt gezien pastoor Leissle te arresteeren. AFGRIJSELIJK SPOORWEGONGELUK IN 1917. „Die Garde" in Eilenburg herinnert er aan dat op 12 December 1917 in St. Michel in Zwitserland een verschrikkelijk spoor wegongeluk heeft plaats gevonden, waarbij 500 Fransche soldaten den dood vonden. Go durende den oorlog heeft men hierover nooit het rechte vernomen. De Piavaslag was afgeloopen. 500 Fransche soldaten kon den naar hun vaderland terug en wach ten op het grensstation Mondane. Het ver trek werd echter wat vertraagd: de Zwit- sersche machinist meende n.l. dat de trein te zwaar bezet was. Het traject Mondane St Michel loch geldt als het gevaarlijkste van heel Europa. De Fransohe officieren moeten toen den man gedwongen hebben, toch te vertrekken. Eerst ging alles goed. Spoedig nam de snelheid toe. De machi nist trachtte te remmen, maar het ging niet meer. De assen liepen warm. De steeds snel Ier rijdende trein stond spoedig in lichter laaie. Men trachtte uit de wagens te sprin gen, maar vond den dood in d-jn afgrond Eindelijk, in de laatste groote bocht voor het viaduct bij St Michel, vloog de trein uit de rails en viel in den afgrond. Men vond 350 verkoolde lijken. Verder werden er langs den weg 100 lijken gevonden. 50 zwaargewonden zijn later overleden. VRIJKAARTJES VOOR MOEDERS De Hessische staatsminister Jung heeft medegedeeld, dat elke vrouw, die meer dan drie kinderen het leven heeft geschonken, elke maand een keer kosteloos het Landes- thoater mag hezoeken. Met de directies der bioscopen worden onderhandelingen ii lijken geest gevoerd. OVERMAAT VAN NATIONALEN IJVER Men sohrijft ons uit Berlijn: Op mijn schrijftafel ligt een aanplakbiljet ran groot formaat, voorstellende een gezon- i Duitsche fainil.e in het Derde Rijk, een trotschen jeugdigen vader, een van levens lust stralendcn moeder, omgeven door een viertal spruiten. Het opschrift luidt: Ge zonde Ouders, gezonde kinderen! 'c plaat werd uitgegeven en overal aan geplakt op initiatief \an de rijksleidjig der Volkswelvaart, welke haar bureau in den •oormaligen rijksdag heeft. De teekening werd uitgevoerd door zekeren Würbel. We ken achteroen kon men te Berlijn dit plak kaat aan de reclamezuilen en in vele etalages bewonderen of critisoeren. Totdat plotseling S. A.-mannen verschenen, die aan deze pro paganda voor een gezond volksleven een eind maakten. Waarom? Vindingrijke men schen hadden vastgesteld, dat de blouse van een der knajwn het portret van den commu- itischpn leider Thalmann verborgen hield. Houdt men de plaat ondersteboven, dan ziet een verlxmden hoofd, waardoor de rijks kanselier Hitier belachelijk wordt gemaakt Het randje van een kinderschortje geeft drie lettere weer: TOT! Dood! Zietdaar de reden, waarom deze plaat overal wordt verwijderd! De rijksregeering wil echter van zulk een overmaat van nationalen ijver niets weten. Zij vaardigde de volgende verordening uit: Den laatsten tijd komen herhaaldelijk bij de overheid kaarten, platen en plakkaten bin- wnarechter een verkapte communisti sche propaganda wordt gezocht In de haren van ecgl bepaald portret wil men een .vprbör- gpn potrret. van Lenin ontdekt hebben, hoe wel vastgesteld is, dat 't hierbij om een foto1 grafische opname gaat! Óp een plakkaat (het door mij aangedui de) heeft men een verminkten schedel ont dekt en het gelaat van een communist vast gesteld. Men moet de plaat ondersteboven houden, om tot zulke en soortgelijke ontdek kingen te komen. Van orficieele zijde keert men zich tegen zooveel overmaat van pol Rieken ijver, waar door slechts onnoodige ongerustheid bij de bevolking wordt gewekt en optenlijke be langen worden benadeeld. Daar zulk een nverhodie streven tot een gevaarlijke psycho se kan leiden, worden de betrokken instan- verzocht, hiertegen maatregelen te nemen. Uiteenzetting van Darré. Naar aanleiding van den „boerendag", die Zaterdag cn Zondag te Wei mar wordt ge houden, bevat de National Sozialistische Landpost een artikel van den minister van landbouw Darré waarin deze de beteekenis van de bijeenkomst uiteenzet. „Nooit is het gelukt", aldus Darré, „den geheelen Duitschen boerenstand tot een machtige eenheid aaneen te smeden. Twee maal in de geschiedenis zijn onze boeren door Duitsche keizers verraden. Eerst heb ben de keizere \an bet huis Hohenstaufcn de levenswetten der boeren geschonden hen opgeofferd aan hun expansie-waan. In de tweede plaats draagt de laatste Hohcn- zollern-keizer de schuld aan het verdwijnen der ras-basis van ons vaderland. Evenals de Hohenstaufen zocht de laatste Hohenzollern heil buiten de Duitsche grenzen ir. een denkbeeldige wereld-oeconomie. Daarbij kwam het vreemde Romeinsche recht, dal de boeren afhankelijk maakte van de Jood- sche beurs en de Joodsche grondspeculatie. Pas de nationaal-socialistischr revolutie van Adolf Hitier heeft den boer weer voor altijd vereenigd met zijn bodem en hem een Duitsch boerenrecht gegeven". STERILISATIE OOK IN ENGELAND? Uit Londen: Onder de voornaamste aan bevelingen van de departementale commis sie inzake sterilisatie van onvolwaardigen, welke Donderdagavond gepubliceerd werden zijn o.a.: wanneer waarborgen gegeven worden voer de handhaving van de vrij willigheid der sterilisatie moet deze gele galiseerd worden ingeval iemand geestelijk defect is, of die lijdende is geweest aan geestelijke afwijkingen, verder wanneer iemand lijdend is aan of geacht wordt dra ger te zijn van een ernstige lichamelijke onbekwaamheid, die gebleken is overerfelijk te zijn en ten slotte wanneer iemand ge acht wordt waarschijnlijk geestelijke afwij kingen of defectie te zullen overbrengen. DIMITROFF ZURICH, 22 Jan. Uit Berlijn wordt alhier vernomen dat Dimitroff in de gevangenis te Leipzig ziek zou zijn. Van de zijde van de gevangenisartsen te Leipzig werd op ver zoek om informatie een geruststellende ver- klar ng gegeven en medegedeeld dat Dimi troff lijdt aan een lichte aanval van bron chitis wc'ke voornamelijk is veroorzaakt doordat hij teveel sigaretten heeft gerookt. Van uitwijzing der drie Bulgaren uit Duitschland wordt momenteel in 't geheel niet meer gesproken. Voor de vertooningen van Schillers Rau- ber in het voormalige Grosse Schauspiel haus te Berlijn zal aan leden van de Deut sche Arbeitsfront gratis toegang worden verschaft. DE STAVISKY-AFFAIRE Paris Midi staakt de verschijning. Het Parijsche middaghlad „Paris-Midi", welks directeur zich, gelijk bekend, in ver band met de Stavisky-affaire in arrest be vindt, verscheen Zaterdag nog slechts in een twee bladzijden tellende editie. In een mededeeling aan dc lezers waarin de onschuld van Pierre Darius wordt staan de gehouden, maakt het blad bekend, dat het zijn verschijning voorloopig zal staken. Het incident tusschen den minister van onderwijs De Monzie en afgevaardigde Hen- riot is heden gesloten. De vier getuigen zijn Zaterdagmiddag tot de conclusie gekomen, dat de door Henriot ge dane beweringen niet als ongeloofwaardig beschouwd kunnen worden daar hij deze grondt op gegevens welke in overeenstem ming met de waarheid kunnen zijn. De getuigen zijn daarom van meening, dat een duel niet in aanmerking komt en dat de aangelegenheid nu als definitief af gedaan moet worden beschouwd. De onrust Voor de Parijsche beurs kwam het Zater dagmiddag tot een protest-betooging der beurzenmakelaars in verband met het Stavisky-schandaal. Enkele arrestaties hadden plaats. De Stavisk.v-zaak zou vandaag in de Ka- er waarschijnlijk weer ter sprake komen, daar minister-president Chautomps en mi ster do Monzie aangekondigd hebben, dat zij dan nadere merledeelingen zouden doen. Men verwacht, dat het in de zitting tot nieuwe incidenten zal komen. Herrlot en Stavlsky PARIJS, 27 Januari. Oud-minister-presi- dent Hcrriot beeft als leider der radicaal socialistische partij de verklaring afgelegd, dat hij noch voor zichzelf, noch voor zijn partij ooit van Staviskv ook maar een een time heeft gekregen en dat hij Stavisky nooit heeft ontmoet Alle geruchten van deren inhoud zijn volkomen ongegrond. De voorzitter van de Nat Unie van oud frontstrijders Rossignol, die ook aan schillende internationale bijeenkomsten van oud frontstrijders heeft deelgeno men, is afgetreden, aangezien zijn naam wordt genoemd in verband met de Stavisky- affaire. let dunne pültje geeft den vorlgen stnn Stand vanmorgen halftwaalf 777.7. Hoogste 6tand te Breslau 784.2. Laagste stand te Akureyri 735.3. WEERVERWACHTING g& Zwakke tot matige O. tot Z.O. wind, heldcrlen tot licht bewolkt, droog weer, lichte totdu matige vorst des nachts, overdag lichte voreÏNn tot temperatuur om het vriespunt, 'ou Ge BUITENLANDSCH WEERERICHT vri Het hooge drukgebied uit het Z.W. hec'dSp zich in beteekenis toenemend, naar Duitsch-de land verplaatst en heeft een kern in Polen^coi Zeer diepe depressies trokken over IJslanijPs en brachten veel regen in Ierland, SchotlandAn en de Noordzeekust. In Scandinavië is deDs vorst onbeteekenend, hoewel daar alles nojikoi onder de sneeuw ligt Over M.-Scandinavijka is de vorst plaatselijk streng. In Polen kwam overal vorst voor en bij de verdere drukven plaatsing naar de Oostzee is eenige toen©881 ming van de vorst te verwachten, al zal hè(B'i ontbreken van sneeuw in Duitschland vooflji'® loopig strenge vonst uitsluiten. In Finland waaien stormachtige W. don: Frankrijk is hima geheel windstil, leen uit Z.-Duitschland wordt eenige i king vermeld. WS TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 1.0 C. DRIE NIEUWE VLIEGONGEVALLEN Het verkeersvliegtuig van de lijn Marseil leParijs is Zaterdagmiddag bij Caromb (dep. Vaucluse) neergestorL De bestuurder een zoon van senator Lefèvre du Prey, en de marconist zijn met het vliegtuig, dat bij het neerkomen in brand vloog, verbrand. Uit Berlijn wordt gemeld, dat bij Warne- münde een machine van de Luftdienst G. m. b. H. is verongelukt, waarbij piloot Mle- bach is omgekomen. De inzittende persoon kon gered worden. Nabij Leeds (Engeland) is een particulier vliegtuig neergestort en in brand gevlogen. De piloot en de passagier zijn omgekomen STRENGE STRAFFEN. In Ffankfort a. M. is dezer dagen voor het eerst het nieuwe artikel 421 van het Wetboek van Strafrecht toegepast. Een her bergier verkocht leverworst en wel eigen fabrikaat Het bleek dat het product be dorven was. Er werd nu een onderzoek ter plaatse ingesteld en men constateerde, dat de worst gemaakt werd in een waech- keuken, waar ook de wasch werd gedaan. Een kuip, die Zaterdags dienst deed als voetcnvvaschkom, was Maandags leverworst reservoir. Beklaagde werd tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld, terwijl hem bovendien op grond van het nieuwe arti kel 421 W. v. S. de bevoegdheid ontnomen is. ooit weer als herbergier werkzaam te zijn. Een S.S.-man, in Berlijn, die zijn huis heer, een Amerikaanschen Jood. eenigs- zins hardhandig de waarheid had gezegd, zoodat deze zich onder dokters behandeling moest stellen, werd door den snelrechter tot 7 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De snelrechter gaf als zijn meening te ken nen, dat een S.S.-man een voorbeeld moest zijn. EEN KOSTBAAR HORLOGE MET BLOEDVLEKKEN Uit Praa^: Een met bloed bevlekt horloge, dat stil bleef staan op het oogenblik van de spoorwegramp bij Lagny, heeft geleid tot de arrestatie van een boeren echtpaar te Munkaczewo in de Russische Karpathen. De vrouw had het platina-uurwerk, dat met veertien diamanten was bezet, naar een hor logemaker gebracht, doch de bloedvlekken erop en de kostbaarheid wekten diens wan trouwen en hij waarschuwde de politie. De vrouw werd ondervraagd en bekende, dat zij het klokje had gestolen van een der slacht offers van de ramp bij Lagny. Zij bevond zich op weg van de Verccnigde Staten naar haar vaderland en was een der reizigers van den verongelukten trein, die niet zijn ge deerd DE GOUD-OVERDRACHT IN DE V. ST. Huis van Algevaardigden keurt haar goed Uit Washington: Nadat alle amendemen ten verworpen waren, heeft het Huis van Afgevaardigden dat deel van Roosevelt's plan goedgekeurd, dat de overdracht aan de regeering behandelt van het goud, dal thans in het bezit der Federal Reserve Ban- ERKENNING VAN SOVJET-RUSLAND DOOR DE KLEINE ENTENTE? Naar te Praag verluidt, staat op de agenda v.d. conferentie te Agram v.d. min. van buitenl. zaken der Kle ne Entente ook de erkenning van Sovjet-Rusland. Te oordeelen naar de voorbesprekingen kan men een definnitieve afhandeling dezer kwes tie verwachten. Reeds worden uitgebreide voorbereidingen getroffen voor den opbouw der economische betrekkingen met Rusland ie" eer In 23 JANUARI. ver Zonsopgang 7.57 nub, zonsondergang 4.28 uumer VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN^ OP HEBBEN hg, 23 JANUARI. kor Van 's avonds 4.58 uur tot 's morgens 7.27 uufcer WATERSTANDEN RIVIEREN den Vortt 2.71 1.4 1.79 2 li Heden Vorig Wnrtzhnrg 0.00 0 00 Straatsbnrg 0.00 0 00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS i. Delfzij'l Terschelling Har ingen Den Helder Ijmnli'en H- vHolland Schev<. ninger Rotterdam 23 annari 4.23 17.01 1.37 14.11 2.25 11.55 12.40 8 46 21.17 7.50 20.19 9^38 2^37 :'Vai Hellevoetsl. 8 27 20.!^! Willemstad 9.21 21.._f., Bronwersh. 7.3'J 2of .f Zierlkzee 7.6 20 f"/ Wemeldlnge 8.24 21.tëek Vllssingen 6 47 IhJ Terne uzeu 7 2 19 Hansweert 7 03 19.1 K1 UIT DE ANTIREV. PARTIJ A.R. PARTIJDAG TE HOOFDDORP De bekende partijdag van de A.-R. partij de Haarlemmermeer, die telken jare vele be zoekers trekt, wordt ditmaal gehouden Woens dag 21 Februari a.s. in „De Beurs", te Hoofd dorp- 's Middags treden op de heeren D s. C. var der Zaal, lid van de Tweede Kamer, te Deventer, alsmede Mr. Dr. E. J. B e u m c r, oud-Kamerlid, van Utrecht, terwijl in de avond vergadering het woord zal worden gevoerd door den voorzitter van het Centraal Comtié, den heer J. Schouten, lid van de Tweede K" -tf fa Rcftc: 4s»m. LICHAMELIJKE OEFENING D( VOETBAL DE R.C.V.B.-COMPETITIE Uitslagen van Zaterdag Klasse I: Rotterdam: RCKOranje Wit I af{ Rotterdam: DVV IUniicum I 1 Schiedam: IIBS IExcelsior I J Oud-Beijerland: St. Hocger IZw. Wit I 6 Rotterdam: KDO IPro Patria I Klasse III: Rotterdam: TTB ITOG efg< Rotterdam: VVO IVitesse I 2- Rotterdam: Zwaduwen IGroen Wit I 14 Rotterdam: SH ICondors I n. Res. Klasse I: Schiedam: Pro Patria II—-Unicuim II Dordrecht: Oranje Wit IISt. Hooger II 6-Jrai Rotterdam: Zwart Wit IIKDO II Excelsior II—HBS II Res. Klasse II: Rotterdam: Unicum III—VVO II 6- Rotterdam: DOS II-ORANJE WIT III 1- Ras. K1 as6e III: Rotterdam: Condore IIWIA III 2 (o. p. v. Condors) Rotterdam: Groen Wit IISH II Delft: Vitesse IIIZwaluwen IJl DE C.N.V.B.-COMPETITIE Uitslagen van Zaterdag District Zwolle Kla i I: Kampen: Go Ahead ISportclub I District Friesland: Franeker: Vitesse IHW I District Twente-Oost Klass I: Almelo: Oranje Nassau ISparta II 13-4 Dc OM HET GOUD VAN DE „LUTINE". f- Volgens de Maasbode wordt begin Febn met zandzuigers weer uitgevaren naar wrak van de „Lutine", bij Terschelling, het goud uit dit schip op te halen met z.gl poliepgrijpers, die met een enkelen greep <T groote massa grond naar boven brengen. N tuurljjk moeten deze to r.tellen gedirigea worden naar de plaatsen, waar het goud 1 en daartoe zullen drie duikers afdalen, om het wrak assistentie te verleenen. Gelukt het met de grijpers niet, dan i men het met een verbeterd systeem van d heer Beckers beproeven. Beckers heeft tha| een nieuwen toren in aanbouw. Beckers keert nog steeds in het vaste geloof, dat toren verleden jaar tengevolge van een a slag is tenonder gegaan. Zelfs vertelde hij, binnenkort daaromtrent sensationeele lingen zullen worden gedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2