O Auonsalpeter „SI" ZADEN van eigen tselt voor direct gebruik WILT GIJ MELK, VOERT DAN PROTOS! W. DE ZEEUW J.Gzn., Zaadteelt en Zaadhandel VLAMPIJPEN NS PRAATUURTJE UND. EN TnmnODW bo. 222 Ierinneringen aan het oude, en plannen voor het nieuwe jaar Reeds enkele dagen vaa het jaar 1934 zijn weer verstreken. Voorbij gesneld is 1933 als een ijdele schaduw en gevoegd bij de lange rij van zijn voorgangers. En zooals een oud mensch nog zoo gaarne terugblikt op net leven dat ajchter hem ligt, zoo willen ook wij nog eens terugzien op het vervlogen jaar. Het zijn geen prettige herinneringen die het bij ons wakker roept, o noen, zorg en moeite, teleurstelling en kommer bracht het rijkelijk mee. Hoevelen zullen cij den aan" vang de verzuchting hebben geslaakt, dat de donkere wolken der crisis nu toch ein delijk eens zouden wijken, en er weer klaar heid mocht komen aan den economischen hemel. Doch het is, helaas, bij die wensch gebleven, zelfs schijnt het of de nevelen zich nog verdichten en het uitzicht steeds donkerder wordt. Er ligt een depressie, een druk op de geheele wereld, dio den adïm beneemt en een benauwenis over de men- schen heeft gebracht De strijd om het bestaan dringt <rich in al zijn vormen aan ons op, en in dezen gigantisöhen kamp, die zoowel individueel als massaal gevoerd wordt grijpt de mensch naar de wapens, die het eerst voor de hand liggen. Ieder persoon afzonderlijk, maar ook de volkeren in hun geheel, willen hun positie behouden, verbeteren, versterken, ei jn deze worsteling is de moraal aiet altcos Van edel gehalte. Moordende concurrentie eenerzijds, handelsbelemmeringen and •r- eijds. Sla uw dag- of vakblad op en ge ziet de kolommen gevuld met artikelen over invoertarieven en invoerverboden, contin genteeringen en deviezenregelingen. En als ge uw balans gaat opmaken, dan ziet ge de terugslag van dit alles voor u. Ach, eigenlijk hebben we die terugslag het ge heele jaar door al gezien in den vorm van bergen onverkoopbare groenten, en in hel cijfer op onze veilingsbrieven. En als, (nu het oogenblik van pacht of rente betalen is gekomen, zit menig kweeker te zuchten, io soms de wanhoop nabij. Ziedaar het beel 1 Van 1933, voorzeker niet te zwart geteekend. Ook de fruitkweekers hebben hun deel gekregen. De prijzen van het kleine fruit, bessen, aardbeien etc. lagen ver beneden de productiekosten. De financieele uitkomst Van het harde fruit, appelen en peren bleef beneden' het middelmatige. De fruitteelt onder glas, v.n.l. de druiven, was door de 6teeds dieper inzinkende prijzen mede een bron van teleurstelling. Ook voor deze groep van producenten was 1933 een jaar van zor gen en ontmoediging. Vooral door dit laatste dreigt een groot gevaar. Een fruit- of groentekweekerij is geen fabriek, die men, als ze niet meer rendeert, kan stopzetten. Het bedrijf m iet voortgang hebben, anders is de totale onder gang slechts een kwestie van zeer korten tijd. Al wordt er voortdurend verloren, dan tracht men nog, met inspanning van alle krachten, dit verlies zoo klein mogelijk te maken. Een andere weg wordt meestal in geslagen, den weg van bezuiniging. Natuurlijk, dat is goed, gebiedende eisch Eelfs, maar het verkeerde ligt meestal hier in, dat men verkeerd bezuinigd. Minder bemesten, minder zorg aan het bedrijf be steden, de ziektebestrijding tot een minimum •beperken. Eenerzijds is dat niet te verwon deren. de prikkel is weg, de moed is er uil. Het is ook veel gemakkelijker te vertrouwen op regeeringssteun, op teeltbeperkiug, actie ver handelspolitiek enz. Meen niet, dat .ve •hiermee willen zeggen, dat deze bemoeiin gen verkeerd zijn. Integendeel, we zijn er van overtuigd, dat, als de Regeering de reddende ha-ad niet uitsteekt, veie bedrijven ten ondergang eijn gedoemd. Doch wij moeten zelf ook niet stilzitten, da* doen onze concurrenten ook niet. liet gevaar is niet denkbeeldig, dat het buitenland, met name Amerika, ons zal overvleugelen en zich vasi zal zetten op onze eigen markten. Hur. mooi. gekleurd, prima verpakt en gesorteerd fruit lokt het publiek tot koopen En als de Nederlandsche fruitkweeker niet zorgt, dat hij daar gelijken tred mee houdt, dan gaat hij er onder. Fruittelers, tot nu toe had ge geen andere Regeer:ngsbemoeiingen noodig, dan dat ze den overdadigen invoer van buitenlandsch fruit beperkte. Maar dan rust nu op u de plicht, te zorgen, dat het publiek daar de dupe niet van wordt, door er naar te streven, dat er voldoende inlandsch fruit goede kwaliteit aanwezig is. Tracht dus producten en daarmee uw bedrijf op te voeren met alle u ten dienste staande mid delen. En die zijn tegenwoordig vele. Bepalen we ons b.v. tot de ziektebestrijding, zonder welke we geen mooi fruit kunnen kweeken. Hier betreden we echter een terrein vol voet angels en klemmen, wat evenwel niemand weerhouden mag, er toch den voet te zetten. Nemen we als voorbeeld de carbolineuin. waarmee we de eerste bespuiting in 't nieu we jaar moeten uitvoeren. We bestrijden daar in 't bijzonder de luizen mee, dat wil zeggen, de bladluizen. In de praktijk is h«-t onomstootelijk vast komen te staan, dat de bloedluizon er door begunstigd worden. Het is nu maar de vraag, welke plaag het mees te schade zal doen, een vraag, die we altijd te laat beantwoorden kunnen. Hetzelfde geldt ten opzichte van de spint Ook hier is opgemerkt dat dit insect na een carboli- neumbespuiting heviger optrad dan tevoren. Dat vindt zijn oorzaak in het feit. dat door deze bespuitingen ook de natuurlijke vijan den worden gedood, terwijl de levensvoor waarden door de sterkere bladontwikkeling begunstigd worden. Om deze redenen moe ten we echter de carbclineumbespuiting niet achterwege laten, want de ziektebestrij ding komt pas tot zijn volle recht, als ze zich richt tot alle schadelijke insecten. Heb ben we dus met beide luizenplagen te kam pen, dan is het gewenscht na de carboli- neiun nog een bespuiting met mineraalolie toe te passen. Laat men op deze twee be spuitingen in den zomer een bespuiting met nicotine en zeep volgen, dan zal het met de luizen best meevallen. Sommigen hebben wel eens gemeend, dat de carbolineum ook van invloed was op de schurft. Dat is absoluut onjuist, de schurft- bestrijding is weer een probleem apart, dat we ter gelegener tijd willen bespreken. Begin thans met uiw boomgaard een 7% pet. carholineumbespuiting te geven, koon een krachtige sproeimachine en wacht een gunstige dag af. Hiermede zijn de eerste schreden gezet op den weg naar beter fruit en dientengevolge, het voorbijzijnde seizoen heeft het weer bewezen, naar betere bedrijfs uitkomsten. L. H. EEN G0EDK00PE STIKSTOFMESTSTOF MET UITNEMENDE EIGENSCHAPPEN Inlichtingen worden verstrekt door het Landbouwkundig Bureau der Staatsmijnen te Lutterade (L.) VEEHOUDERS geeft Uw Vee „PROTOS", de Hollandsche Suikerpulp met 3035 suikergehalte. Vraagt prijsopgave aan: Ridderkerk - Tel. 4 - G. GEEN „PROTOS" - Groenenboom GEEN MELK I—[et bepalen van aardappelrassen Na eenige jaren van voorloopig onderzoek is liet thans mogelijk aan de knol en aan do zicb daarop ontwikkelde kiemen (zgn. licht kiemen) te bepalen, tot welk ras een aard appel behoort. Voor velen kan dit van groot belang zijn. Vooreerst is het zoowel voor koopers als voor verkoopers, vooral van pootaardappelen van beteekenis, dat zekerheid kan worden ver kregen of een partij aardappelen tot één as behoort of dat zij gemengd is met aard" ppclen van een ander ras. Van niet minder belang is het, dat thans eveneens met zekerheid kan worden vast gesteld. of een bepaalde pnrtij van een met name te noemen ras, b.v. Eigenheimer, Eer steling, Bintje of Bravo is dan wel tot een ander ras behoort en ten slotte is het bui tengewoon veel waard, i_at bepaalj kan worden, tot welk ras een aardappel behoort. Nu kan dus nagegaan worden of een partij raszuiver is. of zij rasecht is of w°l met welk ras men in een bepaald geval tc doen heeft Dit laatste is vooral van belang orp vast tc stellen of rassen onder hun juisten naam erbouwd worden en of nieuw ingevoerde rassen werkelijk nieuw zijn. Deze werkzaamheden worden uitgevoerd door den Plantenziektenkundigcn Dienst te Wageningen. Er is thans een tarief daarvoor vastge steld, a.l. 1. voor de bepaling of een aangebodei monster aardappelen behoort tot één of tot meer, niet met name te noemen rassen f 0.25 per monster; 2. voor de bepaling of een aangeboden monster aardappelen behoort tot het ras, dat bij aangifte daarvan is genoemd f 0.50 pei monster; 3. voor de bepaling tot welk met nanip te noemen ras één aangeboden monster behoort f 1.per bepaling. Belanghebbenden worden uitgenood igd. het monster, dat zij voor een dor hierbovcn- genoemde bepalingen willen inzenden, te doen bestaan: a. voor het onderzoek sub t (raszuivpr beid) zoo mogelijk uit 50 knollen of meer: b. voor de onderzoekingen sur» S en 3 zoo mogelijk ten minste uit 15 knollen. De Inspecteur, hoofd van den Plantenziektenkundigcn Dienst N. VAN POETEREN. J^alibemesting bij aardappelen Door prof. ir. T. Elema, den bekenden Drentschen Rijkslandbouwsonsulent, worden in het Drentsch landbouwblad de resultateri besproken van zes kaliproefvelden in 1932 en 1933 aangelegd. Drie proefvelden '!~gen te Nieuw-Amsterdam en drie te Erica. Men weet uit ervaringen in de normale tijden opgedaan, dat een zware kalibctnes- ting het zelmeelgehalte van de aardappelen drukt. Dat hebben ook deze proeven be wezen. Doch eveneens kwam uit, dat mgn niet moet meencn, dat te zware bemestin gen voorheen gegeven, den bodem nog lang van een kalireserve voorzien. Integendeel deze reserve is heel spoedig uiitgeput. Zoo bleek bij weglating van kali op zulke per- ceelen, dat dit het tweede jaar reeds invloed op den oogst had, zoodat in sommige ge vallen reeds van een totaal mislukten oogst gesproken moest worden, en dat bij nijpend gebrek niet alleen de oogst onvoldoende is. doch eveneens het zetmeelgehalte „geweldig daalt". Praktisch, als prof. Elema steeds is, vraagt hij dadelijk na deze conclusie, hoe de land bouwer de juistheid zijner kalibemesting kan controleeren. Dit kan door de kleur van het gewas te controleeren. Doch dit valt in de practijk niet mee, en als kaliarmoede opvallend dui delijk geworden is, is het reeds te laat ooi het nog te verhelpen. De methode van ir. Wind om het kali gehalte der drogestof van de knollen te be palen (dit moet c.a. 2 pet. zijn) vordert scheikundig onderzoek. Als derde hulpmiddel kan de landbouwer het gramgewicht zijner aardappelen verge lijken met dat van al de aardappelen aan zijn fabriek verwerkt Als dit goed met elkaar loopt dan is, volgens prof. E. de kalibemesting niet al te ver van de meest gewenschte verwijderd. Het kaligetal van de bodem acht prof. E. niet een voldoend betrouwbare maatstaf voor de in den bodem aanwi*ige kalireservo We moeten, zoo leeren de proeven, als er reeds een normale reserve aanwezig is, -iet meer geven dan door de planten opgenomen wordt en door uitspoeling verloren gaat. Over deze uitspoeling weten we nog niet veel. Prof. Hudig meent, dat deze ongeveer 15 pet zal bedragen. Dit als juist aannemend kan men de hoe veelheid benoodigde kali voor een oogst be rekenen. Al is het juist, dat tegen overmatige kali bemesting gewaarschuwd moet worden, toch meent prof. Elema eveneens te moeten waarschuwen tegen te scherpe bezufniging op kalibemesting, aangezien ze de kansen op maximale oogsten zal verminderen of wegnemen. Het scheuren van grasland Volgens een artikel van M. v. d. Broek in de „R.K. Boerenstand" moet als regel de voorkpur gegeven worden aan scheuren in deu herfst of in den winter. Een uitzonde ring kan gemaakt worden voor perceelen, welke in den winter bij hoogen waterstand aan overstrooming zijn blootgesteld. Wan neer dergelijke perceelen in het najaar zou den worden gescheurd ,zou de geploegde grond gemakkelijk dichtslibben en de zode ia verkeerde richting ontleden. In dit geval moet dus in het voorjaar worden geploegd. Maar anders is er alles voor te zeggen dit November te doen. De gescheurde zode is dan bij het zaaien weer tamelijk goed be zakt en de aansluiting met den ondergrond is weer tot stand gekomen, zoodat een betere watervoorziening van het gewas verzekerd is. Ook is de zode in de lente dan al eenigs- zins ontleed, wat aan den groei der planten ten goede komt En ook wat de arbeidsver- deeling betreft, zal het beter uitkomen om .n den herfst dan in het voorjaar te scheuren. Bij de uitvoering moet men steeds zoo diep ploegen, dat voldoende losse grond op de de wordt gebracht, om een goed zaadbed te krijgen. Men kan dit gewoonlijk bereiken door in één keer op de vereischte diepte te scheuren. Wanneer dit niet kan laat men de zand streken vaak twee ploegen op elkaar vol gen, waarvan dan de eerste de zode omlegt en de tweede wat losse grond daarop brengt Dit opgebrachte laagje grond mist dan even wel alle contact met de zode. Een gevolg hiervan kan zijn, dat vooral bij laat scheu ren in het voorjaar, dat opgebrachte laagje totaal u tdroogt en het uitgezaaide gewas kan mislukken. Bij laat scheuren is daarom voorzichtig slechts een dun 2 laagje op de zode te brengen, zoodat de jonge kiemplantjes vlug met hun worteltjes in de vochthoudende zode kunnen doordringen Vaak ziet men dat in het voorjaar het grasland wordt geploegd en alleeh de zode wordt gekeerd. Daarop wordt dan gezaaid zonder het zaad onder te brengen. Kieming is dan alleen mogelijk bij regen of dauw. Men maakt zich dan te veel afhankelijk van het weer, en de vogels kunnen het onbedekte zaad weghalen. Nachtvorstbeslrijding Een Engelsche vinding. De Rijikslandibouwconsulent, ir Gerritzen te Londen, schrijft: De schade, welke door nachtvorsten bij 't fruit wordt veroorzaakt, is zoo groot, dat bij vooruitstrevende telers de vraag is ge rezen, waarom in Groot-Brittannië niet het voorbeeld wordt gevolgd, van de moderne fruittelers in Noord-Amerika. Het antwoord daarop is. dat, ofschoon de verwarming van boomgaarden met succes gedurende verschillende jaren op een be drijf in Kent werd toegepast, deze bij de Engelsche telers geen algemeenen ingang vindt, daar het Amerikaansehe toestel, dat daarvoor tot kort geleden werd gebruikt, te kostbaar is voor de Britsche kweekers. Bo vendien is men aiet op de hoogte met de theorie en praktijk van verwarming van boomgaarden en beseft men het voordeel er van niet voldoende. Het bezwaar wordt evenwel opgeheven door een nieuwe Engelsche uitvinding, een eenvoudige brander, die slechts een paar shilling kost en die gestookt wordt met een betrekkelijk goedkoope zware olie. Het is niet goed mogelijk de boomgaarden in Engeland met rookwolken te bescher men, daar de kweeker dan vaak moeilijk heden krijgt met zijn huren. Deze methode is meer geschikt voor groote open vlakten. Men is hier dus op verhitte lucht aange wezen. Als de tijd der nachtvorsten nadert, die nen bovenbedoelde branders op regelmatige ZwtJndr., vr. br. wltklem r*. de Zeeuw's allervroegste roeg, rtjkdragend en grasgroen rooi 1% voet. Toeltwijdto i beschrijving geve 17.50 1.90 0.24 doch alleen een dankbetuiging, welke Verleden Jaar c andere dan De Zee i U de Record Peul e i ENORM. Van de r», halflange, witte Weetlandsche ra beet soort, alleen ultgeproefd zaad eleverd. Frtfs p. lood 0.80, p. pakje 0.15 oi)d-rn<lu». half rood—half wit SSele breedblad, scherp zaad ten. Allee Gralg (p. lood 7.80)*'. i, Ameterdan'scbe bak. echt Amstordamscbe v. d. vollen g 7.50 10.— 1.20 16.— 1.80 0.25 —v— 16— 1.80 0.25 7.50 0.85 0.15 9.— 1— 0.18 22— 3— 0.35 0.10 28— 3.50 0.40 0.10 125— 13— L60 115— 12— 1.50 Voor soortechtheid TIEN GULDEN worden fre betaling per ZUMER 1934. Barendrecht Telefoon 42 LANDBOUWKALK 80% Op keur Rijkslandbouwproefstation (DO LOL, 90 liintieiil] Verpakking in sterke papieren zakken afstanden klaar voor gebruik in de boom gaarden te worden geplaatst, ongeveer 100 per H.A. Een thermometer is door een draad met een electrische bel verbonden in het huis van den kweeker, welke hem waar schuwt, als de temperatuur beneden een be paald punt daalt De branders dienen dan aangestoken te worden met een blaaslamp. hetgeen bijna zoo gauw kan geschieden als men loopt en men laat de branders aan tot het vorstgevaar geweken is. Indien de branders 4 maal per jaar worden gebruikt, schat men, dat de kosten per H.A. niet meer dan f300. —zullen bedragen. Thermostatisch aansteken en uitdooven van de lampen verhoogt de kosten, terwijl deze methode nog niet betrouwbaar is. HET NATUURPRODUCT CH ILISALPETER is thans zoo voordeelig in prijs, dat het laatste beletsel is weggenomen, om tot het gebruik van deze voor treffelijke stikstof meststof terug te keeren. Prima schoongemaakte voor kasverwarming, afraste ring, waterleiding, stalpalen enz. In alle diameters en in ieder kwantum voorhanden. Afrasteringsbuizen worden van geboorde gaten voorzien om draad door te trekken. „TUBUS" Hioiltl Mntulijppü II Veerschedijk C27la Hendrikldo-Ambacht Te'. Dordrecht 6475 Na 6 u 3193 Oordt ONTVANGEN GESCHRIFTEN Maandkalenders van Van der Flst en Mal thes te Amsterdam. Deze firma, de bekende verkooper de: I. G. kunstmeststoffen, komt elk jaar iets buitengewoons, 't Vorig jaar was motto van de kalender: Ernst, Vastbcra denheid en Hoop. Thans komen twee van dezelfde personen er op voor. 't -laar 19:" heeft zijn sporen op hun gelaat achtergnls ten, en toch spreekt uit hun blikken he nieuwe motto: „Nieuwe, levensvreugde" e: blij zien ze de toekomst tegen. Wondermooi! zoowel het idee als de uil voering. 't Loopt overal anders, dan men wel hoopt en dan naar ons inzien goed is. 't Gaat in de wereld als op een druk ver keerspunt# Als de verkeersagent even zijn plaats ver laat om een al te ergen overtreder een bon netje te beloven, dan loopt het verkeer hope loos in de knoop. En daar ieder zijn zin wii doorzetten, krijgt niemand zijn zin. Zoo is het wereldverkeer ook: De ver keersagent, dat is in dezen het gezond ver stand, is van zijn plaats niet om een over treder te vermanen, neen, de verkeersagent is zoek, of hij „ziet ze vliegen". En het wereldverkeer is hopeloos in de knoop. Handelsverdragen als nu met Duitschland afgesloten kunnen weer tot herstel leiden. Maar van andere kanten lijkt het niet veel 'pp herstel. Eerder op een verergering. Daar hebt ge het opgeworpen balletje in Zweden om In „Svenska Dagbladet" wordt door des» beer Gustav Lind, dat is de directeur van de „Lantbruksakademiens experimentalfalt", een op dit gebied dus nog al vooraanstaande persoon, aangedrongen op een importrege- ling van bloembollen. Dit zou volgens hem vVan goede beteekenis zijn voor den binnen- landschen tuinbouw, en tevens bevorderlijk voor de buitenlandsche handelsbalans. Het kwamhem voor, dat een contingent van 70 percent voor den tegenwoordigen invoer vol doende zou zijn. Welja, 70 pet. is voldoende. Dus de bloem bollenkweekers-importeurs maar 30 pet min der laten leveren, 't Kan oppervlakkig be zien waar zijn wat beweerd wordt. Maar 't is een bewijs temeer, dat het internationaal handelsverkeer geheel in de war is geioo- pen. Moet ge de „Handelsberichten" lezen, door ons Dep. van Econ. Zaken uitgegeven. Een dikke veertig berichten over bepalingen, die door andere landen genomen zijn als ac cijns, belasting, contingenteering. Eén bericht was een witte raaf n.l. een tariefsverlaging. Dat was in Canada, waai het invoerrecht op aardappelmeel en stijfse. voorde eerstvolgende 9 maanden is gehal veerd. Maar dat is in Amerika, waar het meer vreemd toegaat zoodat er een nijpend tekort aan melk in deze wereldstad is ontstaan. In hotels en café's worden de gasten gerantsoeneerd en duizenden families in de stad moeten hei zonder melk doen. Dit optreden der melkboe ren vindt zijn oorzaak in een conflict tus- schen de boeren en de distributeurs. De laat ste boden 1.4 dollar en de boeren wilden 2.10 hebben of 50 pet. meer. De stakers oefenen een ware terreur uit langs de wegen naar Chicago. Ofschoon de politie meer dan honderd arrestaties heefi verricht, schijnt zij niet in staat te zijn de terroristen in bedwang te houden. De stakers maakten zich meester van dui zenden liter melk, op transport naar Chi cago, en goten alles op den grond uit. 7^j hielden goederentreinen aan en doorzoch ten de wagons of daarin ook melk werd vei- voerd. Vrachtauto's met melk werden in hei water gereden of in brand gestoken. Nu langs de gewone wegen de melktoevoer la afgesneden, zijn eenige niet bij de organi- Juist voor Beroeps-Tuinders, maar ook voor Particulieren tatie aangesloten firma's en particulieren be gonnen de melk in vliegmachines naar de stad te brengen. Ontevredenheid heerscht er in de buun van Rotterdam ook wel over aanvoer va». GROOTE HOEVEELHEDEN GESTAN DARISEERDE MELK UIT BRABANT, die in de groote steden van Holland als con- sumptiemelk verkocht wordt. De keurings diensten eischen een minimum vetgehalte van 2,8 percent. Meestal heeft de melk een hooger gehalte. Nu gaan vele fabrieken er» melkinrichtingen de melk ontroomen tot op 2.8 2.9 soms als het mooi is tot 3.00. Db room die er afkomt wordt als room vei kccht of tot boter verwerkt, die als „smokkel boter" verhandeld wordt. Zonder merk oi met reeds gebruikte merken. Ja, ja 't is een zoodje. en de tot gemiddeld 2.9 afg^ roomde melk wordt bij den burgers uitge pint Over deze praktijken, die we met eigeö oogen zagen, zullen we dezer dagen wel eens uitvoeriger schrijven. En dat het gebeurt weten zoowel de Minister als de leidend» personen bij de Crisis-Zuivelcentrale. De boe ren, die alle moeite, jaren aaneen, gedaan hebben om de kwaliteit van hun melk voor de consumptie bestemd op te voeren, zien zich op deze wijze onder de duiven geschoten en hun moeite op deze wijze beloond. Zoo gaat het meer. De DUITSCHE BROEIERS VAN HOL LANDSCHE BOLLEN, HEBBEN LAST VAN HOLLANDSCHE TREK KERS. Daarom zijn de Duitsche kweekers slecht te spreken over het feit, dat ook voor de Hol landsche bloembollen geen minimumprijzen vastgesteld werden. Een Duitsche bollen trekker schreef aan het Kweekblad o.a.: ..De Duitsche broeiers kochten vorigen zo mer geprepareerde dikke Hyacinthen tegen 2530 pfenning, buiten vracht en invoer rechten, terwijl in de week voor Kerstmis ren grossier te Leipzig de mooiste Hyacin then, direct uit Holland, voor 40 pfenning per stuk kocht. Zelf broeide ik voor Kerstmis, buiten dt Hyacinthen, ongeveer 10.000 Tulpen. Ik kwam er nog te kórt en liet mij daardooi bloeiende tulpen met bol uit Holland zen den. Ik ontving de mooiste Brilliant Star, welke mij incluis alle onkosten aan vracht, verpakking en invoerrechten op 2 cent per otuk kwamen, zoodat ik deze gemakkelijk voor 1.20 K.M. per 12 had kunnen verkoo- pen. Dat deed ik niet, omdat la voor mijn eigen tulpen ook 1-50 R.M. en voor Mon tre- sor 1.80 R.M. per 12 gevraagd had. Niette genstaande dit sputterden de Duitsche broeiers nog op mij, dat ik te goedkoop ver kocht, maar nog erger natuurlijk op de Leip- ziger grossiers, dip de direct uil Holland ge imjxirteerde tulpen met bol verkochten te gen 1.20 R.M. per 12". Zoo loopt het mis en de bollenhandelaar word de dupe van de broeier. Samenwerken, luit Dat zij het parool. Zooals bij onze vee-overvloed het parool ook moet zijn: ZOOVEEL MOGELIJK VEE NAAR HET BUITENLAND te verkoopen. Dat begint al een beetje. Ge hebt ge'ezen, dat de Crisis-Varkenscentrale onge.eer 10.000 varkens naar Rusland heeft verno ht Maar nu is dat verheugend bericht weer eenigszins de beteekenis ontnomen, daar België, tegelijk dat wij dit bericht publiceer den, de grenzen voor onze varkens plotseling sloot, wegens het voorkomen vanvlek ziekte. 't Slaat er niet bij dat het vlekziekte bij de varkens is, maar dat moet men wel aannemen, doch van het meer dan gewoon voorkomen dezer ziekte, zoodat een invoei verbod eenige beteekenis heeft, weet de vee- geneeskundige dienst niet af. De Belgen wil len toch niet iets zoeken en de mazelepide- mie te Alem in N. Brabant (ook een soort vlekziekte) als een voorwendsel nemen. Je kunt tegenwoordig alles verwachten. Dat i» cl le zeggen in het minder prettige. Dat ie» goeds loonend is geweest in onze land er tuinbouwbedrijven hoort men niet zoo licht verwacht men ook niet te liooren. Toch hoorden we het dezer dagen: DE FRUITTEELT IS IN 'T AFGH LOOFEN JAAR GOED LOONENll GEWEEST. Men berichtte ons nimelijk: Met de veilingsomzetten in West-Frieslruw is het over 't algemeen slecht gesteld, lütfl beeld hiervan levert wel de veiling l« Obdam, waar de omzet in 1929 ongeveer eén half millioeu beliep en nu over 1933 Mij laagte-record bereikte van f 123.000. Maar dan volgt het: Een zeer gunstige uitzondering echte! maakt de bekende veiling „Bangert en On> streken", welke als witte raaf in Werf Friesland haar omzetcijfer zelfs zag ve^ hoogd van f 592.017.38 over '32 tot f631.69311 over 1933. Hoofdzakelijk is dit te danke: aan den aanvoer van fruit, waar de fruit teelt in het afgeloopen jaar goed loonend il geweest Zoo mag ik het hooren en met zoo'n blijdi mededeeling sluit ik evenals de vorip week mijn babbeltje. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER. P.S.! Het „Verslag over den Landhou* over 1932" (goed zetten, zetter! t-w-e-e e: dertig), waar ik het voor 14 dagen ovej had, is nóg niet verschenen, 't Is bij dl Directie»van den Landbouw ingevroren, til er nog winter, man! Dat over 1931 ver scheen Juli 1933.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8