Jlinmr ;CfUtsrijf ÖTourant n Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden ïn Omstreken EERSTE BLAD BINNENLAND. De Rijksmiddelen in 1933 $i*o©/ifaiueI Gemengd Nieuws. BRONWATER P A L T H E IBONNEUCRTi 1>er kwarinn' In Lelden en In plant en want n agentschap gevestigd Is 2.35 Franco per post 2.35 portokost en 'p« week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- fe iche zending ,4 50 Ira Bu dugelijksche zending „5.50 p» Alles bij vooruitbetaling -ML Losse numrner9 5 cent met Zondagsblad cent 'cht:1 Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar 100 3 "JjDit nummer bestaat uit DRIE bladen Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5072 WOENSDAG 17 JANUARI 1934 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regels f t.iiyi 922Yt Elke regel mper !tget Mededpellngen van 1—5 regels a 2.30 Elke regel meer1.45 BIJ contract belangrijke korting. Voor tiet nevragen aan t bureau wordt berekend f 0.10 14e Jaargano Da, Van lieverlede dringt zich ten aanzien van de loonpolitiek een belangrijke vraag ,-naar voren, welke te eeniger tijd beant- R woording zal eischen. 'e,lj Hoe men principieel ook over het stelsel der kindertoeslagen denkt ter linkerzijde gaan meer stemmen op ten voordeele van dit instituut en ter rechterzijde is ook ver- ïTltf schil van meening onder de huidige om standigheden schijnt men er moeilijk buiten Ite kunnen. De loonverlagingen zouden de 'kinderrijke gezinnen al te zeer treffen. Het zou ons dan ook niet verwonderen, .wanneer i inenkort het verlangen der com- missie, welke onder voorzitterschap van Haut^1"- R°™me rapport uitbracht aan de R.K. Staatspartij over deze aangelegenheid, be- hovet Deze commissie is n.l. van meening: 1. Dat tot de richtlijnen, waarnaar de Re- igeering haar nieuwe bevoegdheid zal behöo ren te hanteeren, mede zal moeten worden 3.1 K gerekend het doen in acht nemen door de lagere organen van den gezinsfactor in haar Joon- en salarisregelingen, door opneming daarin van een kindertoeslag; 1 2. dat, in aansluiting daaraan, het goed zal wezen, om straks in de Ambtenarenwet, naast de in art. 125 genoemde en bovenver melde onderwerpen, ook op te nemen als onderwerp, waaromtrent een regeling door de lagere organen moet worden vastgesteld: [den kindertoeslag. Het gaat onmiskenbaar reeds in die rich ting. De comm.-Schouten heeft deze zaak niet onbesproken gelaten en de minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan Ged. staten van Zuid-Holland meegedeeld, dat de regeering in het algemeen de conclusies van het rapport-Schouten aanvaardt. Het Patlrijkspeil voor salarissen vormt dus in be- Beei langrijke mate een toetssteen. Het systeem der kindertoeslagen kan zon der veel bezwaar bij publieke diensten toe gepast worden. De sociaal-democraten mo- Bruogon er zich op dogmatische gronden sterk tegen verzetten; deze oppositie vindt men =aniet bij het personeel terug. Het leidt ook ttru ™et tot ongewenschte verhoudingen en af gunst. co: Echter, doorvoering van dit systeem stuit etges vr^e bedrijven op ernstige moeilijk- itkos jïeden. Hier zou een gedwongen verzekering >p e«van staatswege slechts uitkomst kunnen '93 fcrengen. Of deze uitkomst bevrediging zou re" wekken, kan hier buiten beschouwing blij ven. Het is in elk geval theoretisch denk- baar, evengoed als ongevallen en ziektever zekering. Over voor kleine zelfstandigheden staat de zëak echter heelemaal anders. Hier is geen werkgever, van wien de premie gevorderd en is-kan worden. rodiy De commissie-Romme sluit daarvoor de °°gen niet en zoekt daarom een uitweg, sijut De eerste is die der vrijwillige kindergeld n di Verzekering. Maar evenmin als van de vrij- kun' Uilige ouderdomsverzekering veel gebruik dei 'ls gemaakt; evenmin mag verwacht worden dez< dat het met deze verzekering hard zal loo ien. En een verzekering in de juiste be teekenis van het woord, wordt het stellig jjniet; omdat slechts de „zware risico's" zul- rllen toetreden de kinderrijke gezinnen terwijl de anderen zich afzijdig zullen hou wen. en Mocht evenwel blijken, dat de praktijk t rap,hier een mislukking zou doen zien, dan, >rTdilmeent Commissie, zal de gemeenschap »n in de lasten der groote gezinnen moeien bij dragen. De Staat zou bijv. door middel van 55^ een bestemmingsbelasting op ongehuwden, en kinder-arme gehuwden de v i Mcodige gelden moeten bijeenbrengen in een lünj„kinderrentefonds", om daaruit, naar een jpercentage van het inkomen, een kinder- hujrente ten behoeve van de kinderrijke gezin- UUIJ nen uit te betalen. hia De r.k. Maasbode, deze dingen bespre- d-Mkónd, wijst er terecht op, dat hier hetzelfde iY^'l beginsel als dat van Staatspensioen naar J voren treedt en „dat hiertegen dan ook alle iitar|principieele en practisch-politieke bezwaren zijn aan te voeren, als van Katholieke en arim Anti-rëvolutionaire zijde tegen het Siaats- ovel Pensi°en °P den voorgrond werden gesteld. 1 Deze consekwentie is niet te weerspreken zei.lj en daarom dient nu reeds vastgesteld te 1 v"j vvorden, dat in het rapport-Romme een be- hara ^nse' werd verdedigd, waartegen tot heden onder de groepen der rechterzijde onover- edel komelijke bezwaren rezen. >P De belangrijke vraag dient zich dus aan: Mag dit oude beginsel overboord geworpen worden? IN DE TRADITIONEELE LIJN De minister van Binnenlandsche Zaken Ma[ heeft aan Gedeputeerde Staten van Zuid Holland geantwoord op de gevoerde corres pondentie over de verlaging van de salaris- gen van het provinciaal personeel. In dezen brief.deelt de minister mede,dat de regeering in het algemeen de conclusie van het rapport-Schouten aanvaardt. Het rijkspeil voor salarissen vormt dus in be langrijke mate een toetssteen. Echter niet tri dien zin, dat deze wordt aanvaard als een regel zonder uitzonderingen, waarbij de lo cale autonomie op dit punt zou teloorgaan Geenszins is het de bedoeling een da auto nomie doodende eenheid te bewerken. De roode pers is over de inhoud van dit schrijven zeer verstoord. Zij noemt het „een merkwaardig uiting van de dubbelslachtige politiek der regeering. De vrijheid 1er la gere besturen wordt, naar de regeering ver zekert, ontzien en vormt voor haar zelfs een beletsel voor het geven van algemeene nor men. Tegelijkertijd wordt echter aan de la gere besturen opgelegd zich te houden aan de rijkssalarissen en aan de normen van het rapport-Schouten." Wij wenschen thans geen waard eerings oordeel uit te spreken, noch over de zake lijke beteekenis van deze brief noch over de formeele inkleeding. We willen alleen iets zeggen over de critiek van de roode pers. En we doen dit vooral, omdat het ons van sommige zijden nogal kwalijk genomen is. dat we schreven: „Wat het overleg met de Regeering beteekent, weten wij". (Zulks in verband met de Rotterdamsche kasgeld- leening.) Was die uitdrukking hatelijk scherp? zoo als men meende. Naar onze opvatting niet. Want wij weten, wat overleg met de Re geering beteekent. Wanneer een organisatie met de overheid in contact staat en van rijkssubsidie afhan kelijk is, dan volgt het overleg meestal deze procedure: Een overheidsambtenaar deelt aan het bestuur der vereeniging mee bereid te zijn het verleenen van subsidie te zullen bevorderen, als dat bestuur eenige nader te noemen bepalingen in de regie menten opneemt. Die bepalingen zijn vaak beperkingen, welke het bestuur niet begeert; maar nood gedrongen besluit men in de regel aan de overheid te vragen, of men de volgende (geïnspireerde) wijzigingen in. de reglemen ten mêtg aanbrengen. Het antwoord luidt dan, dat het over- heidscollegegenoegen neemt of accoord gaat met de veranderingen en dat een sub sidie verleend kan worden. Zie, op deze wijze voert de overheid over lég en onverschillig, welke politieke rich ting de hoofdambtenaren, die in eerste in stantie beslissen, zijn toegedaanj de proce dure volgt dit verloop. Dèt bedoelden wij te zeggen met onze uit drukking: wit het overleg beteekent, wéten wij. En zonder op de zaak zelf in te gaan. mogen we daarom de opmerking maken:, de roode pers is onjuist als zé op grond van deze; circulaire van een „dubbelachtige poli tiek" spreekt Veeleer kan men zeggen, dat het geheel volgens de traditioneele lijn gaat. De Regeering voert het overleg, zooals zij het altijd doet Het eenige verschil is mis schien, dat het thans omdat het 'open bare college's geldt in publieke bespre king komt. OFFICIEELE BERICHTEN i den Nederlandschei Lerdenhout, gem 'te Bloemendaal, dirc Centraal Beheer G. A„ gevestigd te Amsterdam; is toegekend de aan de orde van Oranje-Nas- sau verbonden eere-medallle, in zilver, aan J D Korendijk, portier bü de Coöp. Ver. Centraal Beheer G.A.. te Amsterdam: Is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nas- sau verbonden eeremedaille, in zilver aan: J J te Pas. meesterknecht bij de firma H Lang en Zoon, te Ulft, gem. Gendringen; DE ORCHIDEëEN VOOR H.M. Naar aanleiding van de zending van or chideeën per Postjager voor' de Koningin heeft de resident van Batavia namens H. M. een telegram ontvangen, waarin de Ko ningin haar bijzondere waardeering voor deze prachtige zending orchideëen betuigt en hai telijken dank brengt aan alle gevers. DE PELIKAAN VUEGT GEWOON SNEL Het K.L.M.-vliegtuig, de „Pelikaan" is na terugkeer uit Indië met de Nieuwjaarspost, grondig door den Teehnischen Dienst van de K.L.M. nagezien, doch in geen van zijn organen kon men eenige vermoeidheid ont dekken. Donderdag a.s. vertrekt hij weer voor een gewone K.L.M -vlucht naar de Oost met als gezagvoerder de piloot K. D. Parmentier. D" Pelikaan mag nu niet zoo-snel-mogelijk, doch slechts gewoon-snel vliegen. De twee de bestuurder is kapt M. P. Pattist. WERKLOOZEN. DIE SMOKKELEN Het gemeentebestuur van Oud en Nieuw Guste! (N.-Br.) heeft in verband met du buitengewone toeneming van den smokkel handel in West-Brabant laten bekend ma ken, dat zij degenen, van wié bewezen kari worden, dat zij aan smokkelhandel deel nemen. van steun of werkverschaffing zul len uitsluiten. NA DEN DANS DE DOOD. Tydens een danspartij na afloop van een feestavond in een theater te Gorinchem werd aan het einde van een dans de 54-jarige weduwe D. onwel. Een direct ontboden ge neesheer kon slechts den dood constate er er NIEUW LAAGTERECORD BEREIKT Sedert 1929 bedroeg de achteruit gang 119 millioen DE PANEEK-ACHTIGE VAL THANS GEBROKEN Lichten van de dageraad? In de maand December 1933 hebben de Rijksmiddelen opge bracht 40.135.256.Zij bleven daarmee 8,3 millioen boven 1/12 van de raming voor 1933 en 6 mill, boven de opbrengst van dezelfde maand in '32. In 't geheele jaar 1933 hebben de Rijksmid delen opgèbracht 392.040.784. tegen 400.525.440.— in 1932. De middelen bleven in 1933 bijna 10 millioen boven de raming. Voor wij. de uitkomsten van de Rijksmid delen over het afgeloopen jaar beschouwen, zij de aandacht gevestigd op enkele van de belangrijkste opbrengstcijfers van de vórige maand. Het jaar 1933 wordt door de Rijksmidde len niet slecht ui'geluid. De opbrengst is be langrijk hooger dan in December 1932 en zelfs één .der hoogste van het wel zeer som bere jaar, dat achter den rug is. Nu dient niet vergeten te worden dat December 1932 de laagste opbrengst vertoonde sedert de zelfde maand in 1921 en dat de 3 middelen (invoer, bier en suikeropcenten), die sedert 1 Jan. 1933 op den staat voorkomen, teza men rond 3 millioen in de schatk st heb ben. gebracht. Doch desnie!tegenstaande .s toch nog wel een verbetering van ruim 3% millioen te constateeren. Waar ook de No- vembermaand vrij goede resultaten opia verde, is de totaalindruk van de eindcijfers tenslotte niet ongunstig. Het leeuwenaandeel van de stijging in de Decembermaand hebben de invoerrechten opgeleverd. Zij sprongen omhoog van 4.6 tot 9.4 millioen, waarmee de geweldige duikeling, die zij het jaar daarvoor in Dec. maakten, ruimschoots is ingehaald. Niet on belangrijk steeg ook de suikeraccijns, die van 4.6 tot 6.6 m llioen verbeterde en daarmee voor de Decembermaand een verre slecht figuur maakte. Opmerkelijk is. ook, dat de accijns op tabak een kleine 3 ton meer opbracht en daarmee van 1.8 tot 2.1 millioen omhoog ging. De verhoogde opcen ten zullen daaraan niet onschuldig zijn. Bijzondere aandacht verdient de op brengst van de inkomstenbelasting. Deze bedroeg slechts ƒ5.8 millioen, een na deelig verschil tegenover het jaar tevoren van bijkans 2 millioen en van 5 millioep 2 jaar geleden. Hoe diep we de crisisput zijn ingezakt blijkt uit vergelijking met de cij fers van 3, 4 en 5 jaar geleden toen Decem- een regelmatige opbrengst van deze in kom-bron leverde van 'meer dan 10 mil lioen! Er heeft dus een daling van niet min der dan 50 plaats gevonden. Wij laten de overige cijfers buiten be schouwing. Ze vertoonen geen aanzienlijke verschillen met het vorige jaar. Slechts zij gewezen op een paar ton achteruitgang in de opbrengst der zegelrechten, van nog eens 4 ton in de opbrengst der successierechter, (daling van 3.03 tot 2.6 millioen) en 1 toa vóóru tgang in de opbrengst der registratie rechten. De loodsgelden, die zich den laat- sten tijd niet onaanzienlijk hexstelden van de zware crisisslagen, bleven nu weer eenige tienduizenden guldens bij het vorig jaar ten achter. De jaarcijfers 1933 Wanneer wij ons thans zetten tot een over zicht van de uitkomsten van het geheele jaar 1933, dan zij allereerst de aandacht ga- vest'gd op de geweldige daling, die sedert het jaar 1929 in de opbrengst der Rijksmid delen is ingetreden. Was 1929 voor de Rijksmiddelen een hoogterecordjaai in de geschiedenis der Rijksmiddelen, 1933 bracht het laagterecord. De cijfers luiden als volgt: 1929: 511.223.000 1930: 504.553.000 1931: 452.799.000 1932: 400.525,000 1933: 392.040.000 Men ziet, dat het gelukt is de angstwek kende buiteling in de jaren 1931 en 1932 te breken Al behoeft verder niet betoogd te worden, dat deze cijfers voor onderlinge ver gelijking heel weinig in aanmerking komen We behoeven slechts te herinneren aan de vare lasten, die ons volksleven vooral de beide laatste jaren moesten worden opge legd om een debacle te \oorkomen, terwijl ook de gewijzigde financ:eele verhoudi.u tusschen Rijk en Gemeenten niet naliet een storenden invloed op de Rijksmiddelen uit te oefenen. Met dit al kost het weinig moeite om aan te toonen, dat de werkelijke daling in 1933 bijna even groot geweest is, als in de beide daaraan voorafgaande jaren, 't Bedrag van 392.040.000 is toch zeer geflatteerd. De hier boven reeds genoemde 3 nieuwe middelen, de opcenten op invoerrechten, op bier en op suiker brachten nl. achtereenvolgens op 16 millioen, 1.1 millioen en 9.4 millioen d.i. te zamen 26.5 millioen. Alles te zamen met de bestaande achterstand van 8 mil lioen een slordige 34 millioen. Overigens schijnt er bij sommige inkom stenbronnen wel eenige kentering te zijn in getreden. De duikeling was in sommige op zichten niet meer zoo geweldig als een paai jaar geleden. Maar het bleef toch nog maar een héél zwakke kentering. Wellicht dat deze zwakke teekenen van licht herstel zich in het nieuwe jaar wat duidelijker doen gelden. Dan behoeft 1934 niet met zulke angstige voorgevoelens te worden tegengegaan als vorige jaren. De grootste duikeling heeft dit jaar de inkomstenbelasting gemaakt. De achtcru t- gang bedroeg maar e\entjes 18 millioen, waarmee deze belasting terugviel op 59.7 millioen. Dank zij de zeer conservatieve raming van den vorigen Minister van Financiën, die op 50 millioen had gerekend, is deze op brengst 9.7 millioen meegevallen. Men behoeft er echter niet aan te denken dat in deze achteruitgang stilstand is inge treden. Vooral de laatste maanden van het afgeloopen jaar is de daling sterk doorgezet en dit doet weinig goeds verwachten van de naaste toekomst. De inkomensstatistie ken van den laatslen tijd geven evenmin wein g hoop op verbetering. Integendeel, de welvaart van ons volk schrompelt meer en meer ineen en het kon nog wel eens zijn dat een raming van 50 millioen voor 1934 te hoog zal blijken te zijn. Met de vermogensbelasting is het niet veel beter gesteld, al zijn de verschillen hier niet zoo groot. De inkomsten bedroegen in 1933 10.8 mill oen tegen 12,7 millioen in het vorige jaar. Ze bleven ongeveer 8 ton boven de raming. Een vrij scherpe daling hebben ook de sue cessierech'en vertoond. Zij vielen torus van 35.8 op 32.4 millioen. In 1929 be droeg de opbrengst van dit raiddel nog meer dan 50 millioen. We zijn dus al meer dan 18 millioen met dit m ddel achterop ge raakt en op een peil aangeland, dat we se dert jaren en jaren niet hebben gekend. De registrarie-rechten verblijden met een licht vertvterde opbrengst. Ze leverden 11 millioen tegen 10.3 millioen het jaar te voren. Toch is de rozengeur en mane schijn hier allerminst teruggekeerd. In de per ode van hoogconjunctuur was een ba'e van 34 millioen geen uitzondering! Met de poovere 10 millioen zijn we teruggetreden naar het niveau van de midden-oorlogsche periode. Dat het in het zakenleven evenmin goed gaat, bewijst de achteruitgang in de op brengst der zegelrechten. Deze liepen terug van 16.7 tot 14.8 millioen. Bij enkele jaren terug bedraagt de achteruitgang on geveer 13 millioen. De beursbelasting, die onder de zegelrechten wordt verantwoord heeft 3.3 millisen opgeleverd (v. j. 3.1 mill oen; 1931: 4.1 millioen). Over het algemeen is hPt met de accijnzen droevig gesteld. Met uitzondering van de suikeraccijns, waarop wij reeds wezen (stij ging van 52.8 op 55.9 millioen), en de accijns op geslacht (stijging van f 6.6 tot 6.7 millioen) is er niets dan achteru-i- gang op te merken. Men zie het lijstje maar na: acc. op zout 2.01 mill. (v.j. 225 mill.) acc. op wijn 1.4 mill. (v.j. 2.3 m'll.) acc. op ged. 30.9 mill. (v.j. 32.8 mill./ acc. op bier 10.2 mill. (v.j. H-4 mili.) acc.op tabak 22.4 mill. )v.j. 26.1 mill.) Vooral de accijnzen op gedistilleerd en ta bak leveren stof tot weinig gunstig commen aar. Het staat immers wel vast, dat vor- hooging der lasten aan deze middelen geen goed doet. Vooral blijkt, dat uit de op brengst der tabaksaccijns, waar de ver schuiving in het gebruik naar de roedkoo- pere soorten ernstige gevolgen voor de op brengst heeft. De invoerrechten zijn met 79.7 millioen ruim 1 millioen onder de opbrengst van 1932 gebleven. T.o.v. de ramng is er een meevaller van 3.7 millioen. Dat de achter uitgang in onzen handel heeft voortge duurd, blijkt uit de opbrengst van het :La- tistiekrecht, dat ternauwernood de mil lioen haalde (v. j. 2.1 millioen). De lichte opleving in de scheepvaart hee't per saldo de loodsgelden met 2 ton doen stijgen tot 3.6 millioen. Met dit al hebber, we ons niet van beteekenis kunnen verhef fen boven het zeer lage peil, waarop we wa ren gekomen. In den toestand van het bedrijfsleven is nog allerminst verbetering gekomen. De di vidend en tantiemebelasting haalde wel de raming, maar bleef met 10.2 mill, toch nog 4 millioen bij verleden jaar ten achter. De achteruitgang bij 3 jaar geleden beloopt nu al ruim 10 millioen. Het Leeningfonds 1914 zingt thans zijn zwanenzang. Op de nieuwe middelenstaat zal het niet voorkomen. Het heeft in 1933 een flinke veer moeten laten en wel van 6.6 millioen. De opbrengst daalde van 59.1 tot 52.5 millioen. De inkomsten ten bate van het Wegen fonds bedroegen in 1933 20.6 mill. (v. 19.8 mill.) en die ten bate van het Gemeen tefonds 79.0S mill. (v.j. 83.9 mill.) De rijksmiddelen over 1933 vertoonen al lerwegen hoe droef het met onze welvaarts bronnen in 1933 was gesteld. Er was veel somberheid. Daarnaast viel hier en daar een streepje licht. Moge dit licht zich in 1934 in sommige opzichten verder duidelijker gaan afleekenenen en al zal het ongetwijfeld slechts een allereerst begin zijn, brengen de dageraad van den lichtenden dag. WILHELM II IN NEDERLAND NEDERLAND EN DE GEALLIEERDEN De heer Charles Benoist, de oud-gezan! van de Fransche republiek bij het Neder- landsche Hof, zet in de Revue des deux Mondes zijn herinneringen voort en schrijft ditmaal over het verblijf van Wilhelm II in Nederland. Aan de hand van het overzicht in Het V a d. geven we er iets van weer. Aanvankelijk scheen het alsof de Ge allieerden tot elke prijs de uitlevering van den ex-keizer zouden eischen. Maarde Opperste Raad was niet zeer eensgezind en daarom kon Wilhelm gerust zijn. De pressie was van Engelshce zijde het sterkst. De ex-keizer moest naar de Falk- land-eilanden, daarna naar Java. De En- gelsche gezant kreeg opdracht om krachtig met repressaille-maatregelen te dreigen. Aan de bedreiging van het verbreken van de diplomatieke betrekkingen voegde hij die van een verbod tot het toetreden tot den Volkenbond oe. Benoist vertel dan verder, dat de Duit- schers in dien tijd een drukke diplomat eke bezigheid ontvouwden en dat de Nederl. regeering de s'appen van den Engelschim en den Franschen gezant niet ernstig scheen op te vatten. Zij durfden zelfs te verstaan geven, dat zij door hun weigering de En tente een dienst bewezen, waarvoor deze haar dankbaar zou zijn. Den 7en Februari maakte Benoist van eo" onderhoud met Van Karnebeek ove»- de ver- REORGANISATIE VAN DEN VOLKENBOND Radiorede van Minister de Graeff De Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. A. C. de Graeff, zal hedenavond om half acht, een radio-rede houden, waarin hij zal spreken over de inzichten, die hij namens de Regeering ter kennis van den Volkenbond heeft gebracht, betreffende het streven naar reorga- satie van den Volkenbond. De rede van den minister zal over de beide Nederlandsche zenders worden uitgezonden. dragen van 1839 gebruik om in den zacht- sten vorm, d en hij vinden kon, duidelijk e verklaren, dal Frankrijk het ten aanzien van de lotsbeschikking over Wilhelm II vol komen met Engeland eens was. Van Karne- eek hoorde hem met bijna volmaakte kalm te aan, doch slaagde er niet in een teeken van ernstige ontroering te onderdrukken, le weten het knipperen met een zijner oog leden. „Nederland", zoo antwoordde hij, kan den Keizer niet uitleveren", en nogmaals, twee of drie krer, herhaalde hij op bedruk ten, maar vasten toon: „Wij kunnen he* niet". Om onzen Nederlandschen minister op de proef te s'ellen, gaf Benoist te verstaan, dat de zaak tegen den Keizer desnoods in Den Haag kon behandeld worden. Het is niet noodig te zeggen, dat hij weinig succes hiermede had, maar, zoo zegt hij, „had ik dat wel gehad, dan zou ik er leelijk mee hebben ingezeten". Deze zaak bleef traineeren tot 14 Maart, toen Van Karnebeek meedeelde, dat de regee ring besloten had. Wilhelm II te in ornee ren. Voorts had men -an den Keizer de -er- klaring geöischt en verkregen, dat hij als eenvoudig burger zou wonen in de hem aan gewezen verblijfplaats en zich van elke po litieke actie zou on'houden. dat hij de Ne derlandsche regeering geen moeilijkheden zou bereiden en het handhaven van de een suur voor zich en zijn omgeving aanvaarden. Zooals men weet hebben de geall ee i zich hierbij neergelegd, al verklaarden zij nok, geenerlei verantwoordelijkheid voor da ze beslissing op zich te willen nemen. OOK IN KLEINS FLACONS C fl /i£ ERNSTIG AUTO-ONGELUK Vier gewonden Dinsdagavond had op den Rijksstraatweg bij de kistenfabriek „De Phoenix" te Half weg (N.H.) een ernslig ongeluk' plaats. Uit de richting Haarlem naderde met groote snelheid een luxe auto, bestuurd door den 19-jarigen Langenberg uit Den Haag. In de auto waren nog drie personen geze ten, de 40-jarige Kroon, techniker te Amster dam, alsmede de twee gebroeders Koenders te Haarlem. De beide laatsten hadden in Haarlem gevraagd mee te mogen rijden, het geen werd toegestaan. De bestuurder passeerde een voor hem rij dende auto, doch moest direct weer naar rechts ui.vijken voor een tegenligger en om niet in den berm terecht te komen, gooide hij daarna terstond weer het stuur naai links. Door deze manoeuvre en mede als ge volg van de groote snelheid waarmee ge reden werd, begon de auto-te slingeren, kan telde en sloeg toen drie maal over den kop, waarna de wagen ondersteboven en totaal vernield midden op den weg bleef liggen. Van de inzittenden bleek de veertigjarige Kroon uit Amsterdam er het ergst aan toe te zijn. Zijn beide beenen zijn verbrijzeld Per ziekenauto werd hij naar een der Am- sterdamsche ziekenhuizen vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Van de andere inzit lenden bekwam een van de gebroeders Koen ders een lichte hersenschudding. Deze kon naar huis worden vervoerd. De beide ande ren, waaronder de bestuurder, bekwamen Echte verwondingen. Volgens verklaringen van passeerenrie automobilisten heeft de be stuurder van Haarlem af verschillende au to's met groole snelheid voorbijgereden, Ier wijl ook op het oogenblik van het ongeluk de snelheid van den wagen zeer groot was zoodat het gebeuren moet toegeschreven aan rofkeloosheid. De vernielde auto veroorzaakte stagnatie in het verkeer op den straatweg. DE VERMISTE LOODS In verband met het onlangs gepubliceerde bericht over de verm ssing van een loods te Maassluis wordt meegedeeld, dal de loods, die vermist wordt, bij Hoek van Hol land een Engelsch schip in aanvaring is geweest met de „Ary Scheffer". Niemand werd hierbii gedeerd. De superieure Hollandsche Tafeldrank □it de heetwaterbron te Maastricht Hoogst Geneeskrachtig Hoofddep. J. C. Sandig, Tel. 12884, R'dam Voornaamste Nieuws. rbu n De Rijksmiddelen hebben in December 40.135.200 opgebracht, zijnde 6.566.800 meer dan in het laar tevoren. In het geheeie jaar 1933 was de opbrengst 392.040.000 of 8.484.650 minder dan in 1932 De Minister van Buitenlandsche Zaken zal hedenavond over beide zenders een radio rede houden. Roofoverval te Den Haag. (Blr 2) Duitschland weiger» aan de besprekingen in den Volkenbondsraad deel te nemen. Het ongeluk van de „Eméraude". De ordening van den nationalen arbeid in Duitschland. De aartsbisschop van Keulen keert zich in een bekendmaking tegen de sterilisatie- wet. fblz. S) Een onderhoud met de begrafenisonder nemer, d.e de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Marinus van der Lubbe te Leipzig heeft verzorgd. (BIz. 9) Vandaag heeft te Kampen Prof. Honig het rectoraat der Theologische School der Geref. Kerken overgedragen aan Prof. Rid derbos. Tevens heeft Prof Honig het ambt als hoogleeraar neergelegd. Hedenmiddag hebben de hoogleeraren Prof. Dr. K. Schilder en Prof. Dr. Mr. G. M. den Hartog hun in- augureele oraties gehouden (blz. 10) Belangrijke besluiten der Geref. Synode in Duitschland. Men stelt zich achter Kar! Barth. Een uiteenzetting van de kerkelijke toestand in Duitschland. Vlugger, vlugger, vlugger: De nieuwe Diesel electrische treinen der Nederlandsche spoor wegen. GEDACHTENKRACHT 20 Korting op alle wasch- en verfprijzen ROOFOVERVAL TE DEN HAAG Uit Den Haag: Gisteravond te kwart over vijf, in den schemer, verschafte een tweetal jongemannen, die voorgaven lid te zijn van de bouwcommissie en daar toe verzochten even het huis te mo gen zien, zich toegang tot een boven woning van perceel 266 in de Jacob Catsstraat te Den Haag. Eén der man nen hield de ongeveer veertigjarige dochter des huizes op de bovenver dieping aan de praat, terwijl de an der in gesprek was met den 83-jari- gen bewoner, Van der W. Plotseling kreeg deze van zijn bezoeker een vuist slag in het gelaat, waardoor hij aan het linkeroog werd gewond, terwijl hem eenige tanden uit den mond wer den geslagen. Een worsteling ont stond, waarbij de oude man ook nog een scheurwondje aan één der han den bekwam. Hierop wisten de beide onverlaten met medeneming van een bedrag van circa 400 gulden, dat door één van hen uit een in het alcoof staand kistje was weggenomen, te ont komen. De oude man is na het gebeurde door den Geneeskundigen Dienst in zijn woning verbonden. Van der W. en de dochter kenden de indringers geen van heiden. EEN MAZELEN EPIDEMIE Volgens de geneeskundige inspecteur is de mazelen-epidem e te Akm fN.Br.) te wijten aan slechte won ngtoes'anden en aan de ge brekkige ziekenverpleging. In vele gezinnen treft men aan, dat verscheidene zieke en gezonde kinderen in één slaapvertrek zijn ondergebracht. Dit werkt het besmettingsge vaar in de hand. Onmiddellijk zijn maa'regelen getroffen om de meest ernstige pat enten per zieken auto naar het groote ziekeneasthuis te 's Hfrtogenhosch te la'en overbrengen. Een ijkverplecgster is aangesteld. Ook is men toe overgegaan de lagere school in het naburige Gemonde te sluiten, daar deze school door leerlingen uit Alem wordl be zocht en men besmettingsgevaar vreest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1