DINSDAG 16 JANUARI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS -i Wethouders van Leiden, Gezien het verzoek van J. Pet om vergun ning tot het oprichten van een inrichting voor het bewerken, rooken en koken van vleeschwaren in perceel Janvossensteeg No. 30; Overwegende, dat het onderzoek ter zake nog niet is geëindigd; Hebben besloten de beslissing op het ver zoek to verdagen. Leiden, 15 Januari 1934. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het verzoek van de N.V. Neder- landsche Electrolasch Maatschappij om ve gunning tot het oprichten van een lassch rij op het perceel Zoeterwoudscheweg, kad. bekend Gemeente Leiden Sectie O. No. 1316; Overwegende, dat het onderzoek ter zake nog niet is geëindigd; Hebben besloten de beslissing op het zoek te verdagen. Leiden, 15 Januari 1934. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VxVN STRIJEN, Secretaris. UITLOTING GELDLEENING Burgemeester en Wethouders van Leiden: brengen ter algemeene kennis, dat op 25 Januari 1934, des voonpiddags te 11 uur een der vertrekken van het Gemeentehuis zal worden overgegaan tot de uitloting 5U obligatiën ad f 1000.in de 4^ geld- leening der gemeente Leiden van 1928 groot I 2.000 i'0ü. Leiden, 16 Januari 1934. i A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag 22 Januari 1934, des namid dags te twee uur, in ihet gebouw „Tot Nut .van 't Algemeen". De vergadering zal, zoo noodig, worden voortgezet op Maandag 22 Januari, 's avonds te 8 uur, op Dinsdag 23 Januari, des naa- aniddags te 2 uur, op Woensdag 24 Januari, des namiddags te 2 uur en des avonds te 8 uur, op Donderdag 25 Januari, des namid dags te 2 uur en des avonds te 8 uur, op Vrijdag 26 Januari, des namiddags te 2 Uur en des avonds te 8 uur. Te behandelen onderwerpen: Benoeming van 4 leden van de Plaatse lijke Schoolcommissie, wegens periodieke aftreding. Benoeming van één lid van de Plaatse lijke Schoolcommissie ter vervulling van een door bedanken van een lid opengeko- men plaats. Benoeming van 4 stadsgeneesheeren voor het tijdvak 1 Jan. 19341 Jan. 1936. Voorstel tot wijziging van het raadsbe sluit van 4 December 1933 in zaJse de be legging van kasgelden. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een tusschen de Lusthoflaan ,en de Os- en Paardenlaan gelegen strookje grond, deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend üieente Leiden, Sectie K No. 3782. Voorstel tot het verleenen van een vei- goeding krachtens artikel 100 der Laget Onderwijswet 1920 aan 'besturen van bij zondere lagere schplen. Voorstel tot verkoop aa% D. Meyer van feen gedeelte bouwterrein c.a. aan den Rijns burgerweg, hoek Houtlaan, kadastraal be kend gemeente Leiden, Sectie P no. 1355 .(ged.). Begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor het jaar 1934 met voorstel Jot wijziging van de begrooting voor 1933. Voorstel tot herziening van het plan van uitbreiding der gemeente Leiden, vastge steld bij raadsbesluit van 6 Nov. 1933. Voorstel: a. tot het in eigendom en on derhoud bij de gemeente overnemen van een strook grond aan den Zoeterwoudschesingel kadastraal bekend gem. Leiden, Sectie M, Nis 4509 (ged.) en 4510 (ged.); b. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de verbreeding en verbetering van het gedeelte Zoeterwoudscfresingel tus schen de trambaan Leiden—'s-Gravenhage ien het Sportterrein. Voorstel: a. tot het'aangaan met den heer C. Vedder Ohristiaanse van een overeen komst van ruiling van grond aan den Zoe- tenvoudschesingel en aan en nabij de Fru in straat; b. tot het kosteloos in eigendom en onder houd bij de gemeente overnemen van J. Voorsluys van een gedeelte van het peréeel kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie M No. 4500. Voorstel tot het doen rooien en verkoo- pen van boomen, tevens prae-advies op het adres van de N.V. Beekmans Kleedinghan- del e.a. inzake verwijdering van de boo men in een gedeelte van de Korevaarstraat. Voorstel tot het aan het openbaar verkeer onttrekken en afsluiten van de Klimmende Leeuwsteeg. Prae-advies op het verzoek van den heer Th. L. J. Zitman om hem te ontslaan van de betaling van de kosten van straataanleg op langs zijn bouwterrein aan den Zijl singel, hoek Overrijn, gelegen voor straat bestemden grond. Voorstel: a. inzake het gebruik maken van 'de diensten van een deskundige met betrek king tot de verhuring van gemeentelijke landerijen; b. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van den bouw van een kantoorge bouwtje c.a.. een kweekkas en broeibakken op de Stadskweekerij. Voorstel tot wijziging van de verordening top den Keuringsdienst van Vee en Vleesch. Voorstel tot wijziging van de verordening op het rijden. HERHAALDE WAARSCHUWING. Laat des nachts Uw motorrijtuig niet op straat staan. Nog steeds blijken vele eigenaars of hou ders van auto's de gewoonte te hebben spe ciaal des nachts hun motorrijtuigen op den openbaren weg te laten staan. Het gebruik, dat op deze wijze van den openbaren weg gemaakt wordt, is uit den aard der zaak niet overeenkomstig de bestemming van den weg. Men maakt gebruik van den weg, als ware de straat een bergplaats, een soort, „openluchtgarage", in plaats van een ver keersweg. Voor zooveel noodig, wordt meegedeeld, dat tegen vorenbedoeld misbruik strenger zal worden opgetreden, waartoe ook be hoort, niet alleen het opmaken van een proces-verbaal, doch ook het inbeslagnemen van de auto, wanneer daartoe termen blij ken te bestaan. GEMEENTEZAKEN HET KLEIN-TAXI-BEDRIJF De ontwikkeling van het klein-taxibedri j f hier ter stede heeft allengs zoodanige vor men aangenomen, dat het naar de meening van B. en W. noodig is geworden, dat de gemeente ter zake regelend gaat optreden. Tot dusverre bestonden, zooals bekend, met betrekking tot bet vervoer met taxi-auto mobielen, welke geen standplaats op den openbaren weg hebben geen bijzondere voor schriften. De behoefte daaraan had zich in onze gemeente nog niet doen gevoelen. Het gevolg van deze vrijheid, in verband met het verschijnen van een groot aantal kleine taxi's op den openbaren weg, is-echter thans, :lat, voornamelijk in de drukke straten, het verkeer geregeld ernstige belemmering onder vindt, doordat door de taxi's wordt „gesnord" De bestuurders toch rijden daartoe vaak zeer langzaam, wat in de niet zeer breede Leidsche straten een vlot verloop van het overige rijverkeer tegenhoudt; zij trachten door het voortdurend geven van signalen, welke niet voor de vrijheid en veiligheid van het verkeer worden vereischt, de aandacht van het publiek te trekken; en zij stoppen, wanneer iemand van een auto wenscht ge bruik te maken, op vaak daarvoor zeer on geschikte punten, bijv. rijdende in een file. bij den hoek van een straat of niet geheel rechts van den weg. Uit den aard der zaak is de behoefte aan >n regeling het sterkste daar, waar de hin der het grootste is, ul. op de hoofdwegen van de stad. Doch daar bestaat o.i. tegen beperking van de vervoergelegenheid voor bet publiek het minste bezwaar, aangezien op deze wegen in de behoefte aan vervoer gelegenheid reeds wordt voorzien door de tram en door de communale autobuslijnen (Stadsverkeer). De te maken regeling zal dus tevens een rationeele verdeeling van het personenvervoer in de stad over tram, auto bus en taxi kunnen bevorderen. Dit laatste is ook uit anderen hoofde van belang. Immers naar onze meening kunnen de geregelde vervoermiddelen als tram en autobus vooralsnog niet voor het personen vervoer in de stad worden gemist. Het laten tduren van de ongebreidelde concur rentie, welke de taxi's op het oogeriblik tram en autobus aandoen, zou vermoedelijk van zoodanigen invloed zijn, dat deze laat ste vervoermiddelen althans in hun be- staanden omvang, niet zouden zijn te hand haven. Dit klemt in het bijzonder voor de autobusdiensten van Stadsverkeer, die thans in een behoorlijke verbinding van velschil lende buitenwijken met het centrum der thans niet op bevredigende wijze door het stad voorzien, welke functie, voorloopig al- taxi-bedrijf zal kunnen worden vervuld. Zoowel in het belang van het verkeer als ten behoeve van de instandhouding van de bestaande communale tram- en autobusver bindingen achten B. en W. derhalve het te gengaan van het „snorren" door taxi's op den openbaren weg noodzakelij I. Wat nu de vast te stellen bepaling betreft, welke in de verordening op het Rijden dient te worden aangenomen, daarvoor zal niet de vorm van een „snordersverbod", als in verschillende andere gemeenten bestaaL waarvan de kern is het verbod om op den openbaren weg te rijden met het kennelijk? doel zijn motorrijtuig geheel of gedeeltelijk te verhuren, moeten worden gekozen. Da ervaring met een dergelijk verbod elders op gedaan, heeft nl. geleerd, dat de handhaving daarvan in de practijk uiterst bezwaarlijk is de mogelijkheid om aan een veroordee ling te ontkomen zeer groot. O.L verdient het de voorkeur de bepaling in te kleeden in een voor alle motorrijtuigen geldend ver bod om publiek op te nemen op bepaaldo wegen, nl. die, waar een dergelijk verbod het meeste noodig is. De aanwijzing van deze wegen ware over te laten aan Burge meester en Wethouders; het is de bedoeling, dat in het algemeen daartoe worden aange wezen de wegen, waar de tram en de locale autobus rijden. Uitzondering dient te wor den gemaakt voor den nacht, voorts voor hei geval, dat men 'n taxi van te voren heeft be steld, voor het opnemen van personen in taxi's op de standplaatsen daarvan en voor autobussen. mgenoemden geest stellen B. en W. een verordening voor. bricage aandacht geschonken aan de werk wijze bij den plantsoendienst, ten aanzien waarvan zij, zooals uit de stukken nader moge blijken, eenige aanwijzingen geeft. D? door de Commissie aanbevolen werkwijze was reeds te voren als proef bij den dienst ingevoerd en zal voortaan definitief worden Door de Commissie van Fabricage is eeni- gen tijd geleden het initiatief genomen, ten einde tot een reorganisatie van den plant soendienst te komen, aangezien bij haar twijfel was gerezen, of de vrij hooge kosten van dezen dienst wel op de meest economi sche wijze werden besteed. Op verzoek van gemelde commissie heeft de Directeur der Gemeentewerken, tot wiens dienst de plant soendienst behoort, dienaangaande een rap port uitgebracht, terwijl voorts de wensche lijkheid werd gevoeld ter zake een advies te ontvangen van een buiten den diens*, staanden deskundige. Als zoodanig werd door B. en W. aangezocht de heer J. L. Brou wer, Direct, van den dienst van den Hout en de Plantsoenen te Haarlem, die zich bereid verklaarde het gemeentebestuur in dezen van advies te dienen. Op grond van haar on derzoek van de uitgebrachte rapporten, waaruit haar de wenschelijkheid was ge bleken de organisatie, van den plantsoen dienst op verschillende punten te verbeteren, deed de Commissie van Fabricage een voor stel inzake de beoogde reorganisatie, waar mede B. en W. zich, nadat dit op enkeie punten op grond van een nader onderzoek nog eenigszins was gewijzigd en aangevuld, geheel hebben vereenigd. De voorstellen der commissie betreffen het volgende: In de eerste plaats is de vraag overwogen, of al dan niet tot instelling varf een zelf- standigen plantsoendienst zou moeten wor den overgegaan. Wat dit betreft zijn alle adviseurs van meenihg, dat voor de gemeen te Leiden handhaving van den bestaanden toestand, waarbij de plantsoendienst een af- deeling vormt van den dienst der Gemeen tewerken, aanbeveling verdient De Comm. van Fabricage heeft dan ook voorgesteld n.et de instelling van een zelfstandigen dienst te bevorderen, waarbij B. .en W. zich gaarne aansluiten Voorts is de Commissie van gevoelen, dat de leiding en het toezicht bij de plantsoenen onvoldoende tot hun recht komen voorna melijk doordat de opzichter overbelast is. Teneinde hieraan tegemoet te komen, achten B. en W., in overeenstemming met de Com missie van Fabricage, een tweetal maatrege len gewenscht. In de eerste plaats dient de opzichter o.i. te worden bijgestaan door een assistent, waartoe een adjunct-technisch- ambtenaar ware te benoemen; op de oni- werp-begroot ng voor 1934 zijn bereids de noodige gelden daarvoor uitgetrokken. En daarnaast dient de opzichter te worden ont heven van de werkzaamheden met betrek king tot het verhuren van de gemeentelijke landerijen. Wij zouden deze werkzaamheden willen zien opgedragen aan een bijzonderen des kundige, hetgeen behalve dat het den plantsoenopzichter gelegenheid geeft zich meer aan zijn eigenlijke taak te wijden bovendien aan zijn eigenlijke doelmatige exploitatie van de landerijen ten goede zal komen. Ten derde is door des Commissie van Fa- In de vierde plaats acht de Commissi' wenschelijk een meer doelmatige indeeling van het personeel bij de plantsoenen, nl. in drie groepen (thans bestaan er, zooals men weet, vier groepen.) Vervolgens geeft de Commissie als haar meening te kennen, dat de uitrusting van de kweekerij eenige uitbreiding dient te onder gaan Deze betreft het bouwen van een kan toortje met werkplaats en bergruimte, van een kweekkas en van enkele broeibakken Eerstbedoeld gebouwtje zal van eenvoudigen aard en van bescheiden afmetingen kunnen zijn en kunnen bevatten een kantoorvertrek v'or den opzichter en zijn assistent, alsmede een lokaal, dat als werk- en bergplaats en als schaftlokaal zal kunnen worden ge bruikt. De kosten van een zoodanig gebouw tje worden geraamd op rond 2. 800. De beoogde kas zal een breedte van pl.m. 5.81 M. en een hoogte van pl.m. 3.70 M., bij en lengte van pl.m. 25 M. verkrijgen en zal en uitgave van, naar raming plm. 3.500.- ereischen. Wat betreft de broeibakken is het de be doeling, dat twee eenzijdige bakken, elk groot pl.m. 19 bij 2.19 M., en een tweezijdigs bak groot pl.m. 25.20 bij 4.20 M., worden ge maakt. De kosten daarvan worden geraamd op pl.m. IjlOO.Bij een en ander dient voorts gerekend te worden op aanleg vaci een centrale verwarming, waarvoor een be- draag van pl.m. 2.300.moet worden uit getrokken. In het geheel zullen de voor zieningen op de kweekerij derhalve een uit gave vereischen van pl.m. 10.000.Deze uitgaaf ware te verdeelen over 10 jaren, te beginnen met het jaar 193-4. Het voor dit jaar noodige bedrag ad 1.000.zal uit den post onvoorziene uitgaven kunnen worden geput. Naar de overtuiging van B. en W. zal de algeheele doorvoering van het boven ge schetste reorganisatie-plan strekken tot het .rkrijgen van een zoo groot mogelijk nuttig effect van de belangrijke uitgaven, welke de gemeente zich jaarlijks voor de plantsoenen moet getroosten, en daardoor tot het bevor deren van een zoo zuinig mogelijk beheer. In het bijzonder zullen de verbetering van het toezicht en de veranderde werkwijze o. i. aan de arbeidspraestatie van het personeet ten goede komen. B. en W. wijzen er in dit verband op, dat in de laatste jaren, mede dank zij voorloopige invoering van enkele der boven aangegeven maatregelen, het bedrag aan arbeidsloonen hetwelk bij dezen tak van dienst ongeveer 75% van de totale uitgaven vormt reeds belangrijk kon worden ingekrompen. Moest daarvoor op de begrooting voor 1931 nog een bedrag van 48.889,— worden geraamd, voor 1934 is deze post teruggebracht tot 41.350,zulks niettegenstaande de omstandigheid, dat ee- durende dien tijd de oppervlakte aan plant soenen in de gemeente, door aanleg van nieuwe straatcomplexen, een aanmerkelijke uitbreiding heeft ondergaan. VEERTIGJARIG ZAKENJUBILEUM FIRMA JAN DE NIE EN ZONEN. De heer Jan de Nie Sr., die gisteren den dag herdacht waarop hij voor 40 jaar zijn zaak, thans bekend onder den naam van „Het Haardenhuis", Jan de Nie en Zonen, vestigde, is zeer hartelijk gehuldigd. De receptie, die gistermiddag ten zijnen huize, v. d. Valk Boumanweg te Leiderdorp, is gehouden, was zeer druk bezocht. Be halve de zakenvrienden en kennissen die den heer de Nie kwamen feliciteeren, ren er verschillende vertegenwoordigers van vereenigingen en corporaties, waarin de jubilaris een vooraanstaande plaats in neemt. De Gemeente-Commissie der Ned. Herv. Kerk was vertegenwoordigd door ie heeren Mulder en Filippo, de afdeeling Lei den van den Bond van Smedenpatroons in Nederland door de heeren Kuiper, Blok. en Eradus, de Z.-H. combinatie van dezen bond door den heer v. d. Voet, terwijl ook het hoofdbestuur vertegenwoordigd was. Na mens de Chr. Middenstandsvereeniging kwamen de heeren v. d. Horst en v. d. Tas den jubilaris gelukwenschen. Behalve deze persoonlijke blijken van belangstelling heeft de heer de Nie talrijke telegrafische en schriftelijke gelukwenschen ontvangen. Zeer velen hebben het ook met bloemen gezegd. Het aantal bloemstukken was overweldigend. Duidelijk is gebleken, dat de heer de Nie zich in zijn 40-jarigen loopbaan tallooze vrienden heeft gemaakt ook in het zakenleven. K. VAN K. VOOR RIJNLAND Wijziging. 15 Dec. P. J. Nieuwesteeg v/h. fa. J. P. Meysen. Leiden, Maarsmanssteeg 15. Tapijt- en beddenzaak. Wijz. handelsn. in: P. J. Nieuwesteeg. PREDIKER-AVOND. Donderdag a.s. houdt de C.J.V. Prediker 2 la in gebouw Prediker een propaganda- avond met tooneel, zang en declamatie. Wij wekken gaarne tot een bezoek op. Het be looft een gezellige avond te worden. In den avond van Donderdag 11 Januari 34 werd de lichtzuil op den vluchtheuvel tegenover de tramremise op den Hooge Rijn dijk aangereden en beschadigd door een vrachtauto (tractor met oplegger). De Com missaris van Politie verzoekt dengenen, die daarvan getuige waren of nummer en let- van de auto hebben opgenomen, zich het bureau van politie Zonneveldstraat te vervoegen (Afdeeling Verkeer). VAN WIE? Bij de politie zijn inliohtingen te bekomen omtrent een rijwiel, dait onbeiheerd op straat aangetroffen. RIJWIELDIE F Door de politie is, als verdacht van rijwiel diefstal, aangehouden de 17-jarige J. B. aülhier. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: A C H|jman—Klap d.: J van Schoonderwoerd den Bezemerde Jaeger d.; M .eeuwenBra.idt d.; G Vissersv d Burgh z.; u van Rlln—Saanderman z.: T Vink—Hoek z.: C J Davids—Bree z.: Th M v d Berg'—van d Nouweland KempenJ KRING LEIDEN VAN ANTI-REV. PROP. CLUBS REDE VAN DEN HEER H. A. DEN OUDEN In Rehoboth is gisteravond een vergade ring gehouden van den kring Leiden van het Verband van A. R. Propaganda-clubs. Deze bijeenkomst stond onder leiding van den lieer N. Warnaar uit Sassenhcim, die na de opening op de gebruikelijke wijze, in een kort openingswoord wees op de ingrijpende beteekenis van de A. R. beginselen, vooral voor dezen bewogen tijd en op de noodzake lijkheid om deze beginselen grondig te kennen. Spr. heette daarom speciaal wel kom den heer R. A. den Ouden uit Den Haag, die als spreker zou optreden. De heer Den Ouden kreeg daarna dadelijk 't woord om te spreken over: „Het Fascistische, Nat.- socialistische en A. R. beginsel". Spr. begon met er op te wijzen daf de A. R. partij zich nimmer heeft vastgelegd aan een bepaalden staatsvorm. De A. R. partij erkent nog steeds twee steunpilaren tegen den wind van wijsgeerig ongeloof, zooals Groen van Prinsterer het heeft ge zegd, nl. Schrift en Historie. In God vindt de antirevolutionair de eenige bron van het souvereine gezag. Hij gfondt dit op de Schift en aan de historie ontleent hij zijn voorkeur in den huidigen toestand voor den constitutioneelen parlementairen regeerings vorm. Zoo lang in ons land Oranje regeert en de traditie leeft in het hart van ons volk zal het onmogelijk zijn een anderen staatsvorm te kiezen, zal het ook onmogelijk zijn de Koningin te verbinden als ornament aan zulk een anderen staatsvorm, zooals vroeger Troelstra gezegd heeft te willen, zooals thans de heer Mussert zegt te willen. In de constitutioneel-parlementaire regee- ringsvorm ligt ook de steun voor de rech ten en vrijheden van ons volk. Dr. Kuyper heeft met zijn leer van de souvereiniteit in eigen kring de juiste verhouding gegeven tusschen Gezag en Vrijheid. In deze leei heeft Kuyper ook de corporatieve gedachte ontwikkeld. Met deze A. R. beginselen voor oogen kunnen wij oveigaan tot toetsing van de fascistisrhe en nat.-socialistische ge dachte. De vraag is niet af het fascisme en het nat-socialisme hier en daar iets goeds hebben gebracht Dat is niet te ontkennen, maar het mag voor ons het criterium niet zijn. We moeten ze de toets van 't beginsel aanleggen. De fascistische staat is het tegen o vergestel de van de rechtsstaat. Er wordt van den constitutioneel-parlemen tairen regeeringsvorm veel kwaads gezega. Er kleven ook inderdaad fouten aan. De zonde heeft op de rechtsstaat verdervend ingewerkt. Onze staatsvorm is ziek, zeer ziek. Maar moet men hem dan maar op ruimen? Men stelt ook wel eens de vraag: Is onze tegenwoordige staatsvorm niet op gebouwd op de fundamenten door de Frai. sche revolutie gelegd? Deze vraag moet beslist ontkennend wot- den beantwoord. Aan de hand van de his torie toonde Spr. dit aan, om vervolgens uit een te zetten dat fascisme en nationaal- socialisme tegenvoeters zijn van het calvi nisme. Het calvinisme is waarborg voor onze constitutioneele vrijheden. Het fa cisme ontkent elke persoonlijke vrijheid. Men weet de fascistische ri:htingen aai trekkelijk te maken met het aanwijzen van de fouten der democratie. Maar dit is d valsche democratie. Men tracht deze aan trekkelij'kheid ook te propageeren door de tegenstelling van de corporatieve gedachte en het individualisme van het liberale bet socialistische beginsel. Dr. KnxB.er_b.eeft de corporatieve-gedach te" reeds verdedigd. Zij heeft zeer veel aan trekkelijkheid voor ons. De corporatieve staat van het fascisme is echter slecht: een pseudo-corporatieve staat. Het is de vergoddelijking van den staat Het fascisme en socialisme moeten wij ten eenenmale vuur en te zwaard bestrijden. Na deze bespreking werd een interessante gedachtenwisseling gehouden. De heer Den Ouden ploot tenslotte de ver gadering met dankgebed. Nadat de spreker dank was gebracht voor zijn inleiding en duidelijke wijze van vra gen beantwoording, werd de vergaderm door ds. Heemskerk, van Ter Aar, met ge bed gesloten. BOSKOOP NIEUWE ALARMIHRICHTING De Boskoopsche Brandweer is in het bezit gekomen van een nieuwe alarminrichting. Vroeger geschiedde het oproepen van brandweer door middel van klokluiden, dat echter groote bezwaren met zich brachte. Dank zij de aanschaffing van een motorspuit t vele telefoonaansluitingen in deze gemeente, werd een vlugger en economischer wyze brandbestrijding gevonden. Deze bevredigde echter niet volkomen. Daarom is naar een vlugger wijze van alar meering gezocht en deze is gevonden door het aanschaffen van bovengenoemd toestel. Een proef, bereids hiermede genomen, slaagde vol komen. In 11 minuten na het opbellen var het postkantoor gaf de motorspuit water, er 17 minuten daarna kon de brandspuit weer in rukken. Houtmand» HAZERSWOUDE VEILING Bij de gehouden veiling werden aange voerd 4926 eieren, waarvoor werd besteed vcor kipeieren ƒ3.504.20 per 100 stuks: hanen 1.10 per stuk. „ONDERLING HULPBETOON" De jaarlijksohe vergadering van de ver- eeruiging „Onderling Hulpbetoon" zal wor den gehouden Woensdag 24 Jan., 's avonds 7 uur- in het lokaal Salvatori. De agenda bevat o.m.: Verslag van den penningmees ter; voorstel van het bestuur inzake uitkee- ving voor 1934; en bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren Ij. Bruin en Jac. van Pijlen, beiden herkies baar. Trouwe opkomst zeer gewenscht. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: J H Rademaker 30 J. M Lapair 31 j. BEVALLEN: C M Henken—Koot d. J Uit den Omtrek MeUer—Raaphorst d.; Ch J v lacher z.: D Feberwee—Sterk u-re:La Lau d.E KopVoer Bekooü z.; LA Trutiers Robbers z. OVERLEDEN: J V L Eooniioker cvednr 84 i J B Lunnemann z 19 J.; N Bla.isjaar z 23 j B r F M Geyer m 62 J. GEHUWD: J v d Blij en J C Remond. ONDERTROUWD: L W Muller 26 j en C 1 Segaar 27 j. ALKEMADE LOOP DER BEVOLKING OVER 1933 In 1933 zijn geboren 184 kinderen, behoo- rende tot de werkelijke bevolking dezer ge meente. Overleden zijn 45 personen. Gedurende het jaar hebben zich alhier gevestigd 159, en zijn vertrokken 286 perso nen, zoodat de bevolking in totaal met 12 personen is toegenomen. Op 31 December 1932 bedroeg het zielen tal 6253, op 31 December j.l. dus 6265. ALPHEN AAN DEN RIJN GEVONDEN VOORWERPEN Wollen kindermuts, belastingmerk voor rijwiel, zijschot auto en portemonnaie met inhoud. Inlichtingen politiebureau. GESLAAGD De heer W. van Leeuwen alhier slaagdt SPEELTUIN „BLOEMHOF" Naar een mededeeling van het bestuui van speeltuin „Bloemhof' aan haar leden, zal de speelotuin voorloopig gesloten blij ven. Zulks naar aanleiding van het feit, dat de gemeente geen subsidie geeft en de vereeniging de exploitatie niet kan bekos tigen. WEEKDIENSTEN Ned. Herv. Kerk, Woensdagavond 7.30 uur in Bethel. Bijbellezing van ds. J. Schone- veld. Lokaal v. Mandersloostraat, Woens dagavond 7.15 uur, de heer Wijnen, van Oldebroek. Chr. Geref. Kerk, Donderdagavond 7 uur ds. De Jong, van Rijnsburg. GEREF. JONGELINGSVEREEN. Woensdagavond te half acht zal de Bondsring „Bodegraven en Omstreken" van den Ned. Bond van J.V. op G.G. in de Oranjeschool, aan de Zaalbergstraal een vergadering houden. Een der leden van Alphen B zal inleiden „Kerkelijk besef" en een der leden van Alphen, Hoorn, „Moei lijkheden in den Jongelingsleeftijd". CHR. HISTORISCHE UNIE Zaterdagmiddag heeft de kiesvereeniging „Groen van Prinsterer" in Bethel een goed bezochte vergadering gehouden. Deze ver gadering was bedoeld als praatmiddag. In leider was het Tweede Kamerlid de heer H. W. Tilanus van Den Haag. Na de ge bruikelijke opening gaf de heer Tilanus een overzicht over het sluitend maken der Rijks begrooting en daarmede verband houdende zaken. Meerdere besluiten waren pijnlijk, doch noodzakelijk. Deze uiteenzetting gaf aanleiding tot een leerzaam en aangenaam debat, zoodat do kiesvereen. met genoegen op dezen middag kan terugzien. KATWIJK GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van den Raad de zer gemeente, te houden op Woensdag 17 Januari a.s., nam. halfacht. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Herstemming over het voorstel tot organisatie van den Gemeenschappelijken Vleeschkeuringsdienst, waarover in de vori ge vergadering de stemmen staakten. 3. Benoeming van een hoofd van den Vleeschkeuringsdienst „Kring Katwijk". 4. Benoeming van leden van de Commis sies tot Wering van Schoolverzuim. 5. Voorstel tot verkoop van grond. 6. Voorstel tot wijziging der tarieven voor de levering van electriciteit en gas, verband houdende met de Omzetbelasting. 7. Voorstel tot het aankoopen van een ge deelte van het v.m. Groot-Badhotelterrein van den Staat. 8. Voorstel tot het verleenen van een bij drage aan het Plaatselijk Crisis-Comité. 9. Voorstel tot wijziging van de gemeente- begrootingen dienst 1933 en 1934. 10. Voorstel tot het aanvaarden van de N.V. Katwijk sche Reederij en Haringhandcl van een strookje grond in ruil voor de op heffing van een servituut. 11. Voorstel tot het verleenen van dispen satie van art. 22 der bouwverordening. 12. Rondvraag. KATWIJK AAN ZEE GESLAAGD Geslaag voor het examen ter verkrijging van het certificaat in kennis der internatio nale bepalingen ter voorkoming van ring op zee zijn: Jac. v d Plas, Jac. Bam- hoorn, P. Hoek, Corn. Guyt, Arie Guyt, Corn, v. Duyvenvoorde, Arie van Duyn, A. de Vreugd. Teun de Haas, Willem van Du.vu, allen van Katwijk aan Zee en Corn. Zuid hoek van Noordwijk-Binnen. Gedelegeerde bij de examens aan de Visscherijschool was kapitein J. H. Götz, lid .van de examencom missie voor stuurlieden te 's-Gravenhage. OMZETBELASTING op uitnoodiging van het bestuur van de Chr. Middenstansbond heeft gisteravond in Casa Cara voor een talrijk gehoor gesproken de heer Volkmaars, Insp. Invoer- en Accijn zen te Leiden en wel over de practische toe passing van de Omzetbelasting. Op duidelijke wijze werd 't een en ander door den spreker toegelicht, waarna gelegen heid bestond tot het stellen van vragen. Hiervan werd zeer veel gebruik gemaakt en tot aller genoegen door den heer Volk maars geantwoord. De leiding berustte bij den heer C. van Tongeren, die aan het einde den spreker dankte voor zijn groote welwillendheid, om deze moeilijke kwestie voor onze zakenlie den toe te lichten. GEVONDEN VOORWERPEN 6 sleuteltjes aan een draadje, een zilveren horloge, een zilveren speld, een heerenrijwiel calotje, een hoedje. Inlichtingen aan bet Bureau van Politie, vm. 10—12 u. KOUDEKERK „HELPT ELKANDER" Vrijdagavond a.s. te half acht, hoopt de Vereeniging „Helpt Elkander" op de boven zaal van Hotel De Bruin haar gewone jaar vergadering te houden en tevens op beschei den voet haar 25-jarig bes'aan te herdenken. Als een bijzonderheid zij vermeld, dat de heeren N. P. Slegtenhorst, P. de Jong Kzn. en Jac. Verbree Sr., resp. als voorzitter, secretaris en 2e secretaris, vanaf de oprich ting onafgebroken aan deze vereeniging zijn verbonden. MEISJESVEREEN. „MARTHA" De Herv. Meisjesvereen. „Martha" alhier heeft in het al<reloopen jaar 218 kleeding- stukken vervaardigd, waarvan 78 stuks zijn uitgereikt aan de kinderen van de Zondags school en 140 stuks aan behoeftige gezinnen. In dezen tijd een welkom geschenk, waar voor deze nuttige vereeniging alle lof toe komt. Radio Nieuws. GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE el VI.; 14.20 Kalundborg; 16.20 Dei 7.20 Brussel VI 19 20 Toulouse Radio. Programma 4: 11 20 kalundborg: 12.20 urg; 14.20 Midland Reg.: 16.50 Dav-mtr -ocale uitzending: Leidsch Kinderkoor E 10. o.i. vanden heer H. W. Wolf, met op an eenige mlcrofoondebutantjes; 18.00 J WOENSDAG 17 JANUARI Programma 3: 812.20 Langenberg; 12.201-. 4.30 Luxemburg; 14 3015.20 Kalundborg; 6.2017.20 Langenberg: 17.20—18.20 Warschau 8.20—19.20 Langenberg: 19.20—21.05 Warschau 11.05—afl.: Parös (Radio); daarna Langenberg Programma 4- 11.20—12.20 Kalundborg; - - nberg ,20—22.35 Midland 12.20—14.20 Bruse-1 VI 14.5017.35 Daventry; 17.35—18.20 B: 18 20—21.20 Boedapest; Reg;22.35afl.: Daventry DONDERDAG 18 JANUARI Programma 3: 812.20 Langenberg; 12.20— 14.20 Brussel VI: 14.20—16.15 Kalundborg; t6.15—17.20 Warschau; 17.20—18.05 Brussel VI 18.0519.20 Langenberg; 19.2021.20 Wecnen; 21.2022.20 Luxemburg; 22.20afl.: Lansen- Programma 4: 11.20—12.20 Kalundborg; 12.20 —14.30 Luxemburg; 14.30—17.35 Midland Rcg; 17.35—17.50 Brussel Fr; 17.50—18.20 Beromun- ster; 18.20—19.30 Boedapest: 19.30—20 Locnie uitzending. Sportpraatje door den heer J. Ja.is 20—20.20 Midland Reg; 20.20afl.: Tou- i Radio 12.20— 14.30 Luxemburg; 14.30—15.20 Kalundborg: 15.20—17.20 Deutschl.sender; 17.20—19 Brussel VI; 19afloop: Weenen; daarna Toulouse R. 0—12.20Kalundborg; 12.2C 14.25 Daventry; 14 25—16,10 Midland Keg. 16.10—17.20 Daventry; 17.2020 Brussel Fr.; 20—23 Locale ultzendi ig: Harmoniekapel Werk mans Wilskracht; Gom. Zangv. Pulcliri Studie The Melodie Boys; 23—afl. Daventry. ZATERDAG 20 JANUARI Programma 3: 8—12.20 angenberg: 12.20— 14.20 Brussel VI.; 14.20—16.50 Kalundborg; lb.50 itl VI ichl.sender: 17.20—19.35 Bri 1.20 Praag; 21.20'—22.05 Langenberg. amma 4: 9.50—11.20 Parijs Radio; 11.20 —13.05 Kalundborg; 13.05—14.55 Daventry; 14.55—16.35 Londen Reg.; 16.35—17.20 Daventr 17.20—19 20 Brussel r.; 19.2020.20 Warschau; Wllz'gi: iorbehouden AGENDA Donderdag 18 Jan. Patrimonium (Hoog- landsche Kerkgracht). 8 uur. Openbare Ver gadering van „Patrimonium". Spr. de heer J. Hollander uit Den Haag. Vrijdag 19 Jan. Volkshuis (Apothekers- dijk). Nat. Chr. Geh. Onth Vereen. Film avond 8 uur. Kindervoorstelling 4.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot met Zondag 21 Januari a.s. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telef. 552. worden behandeld „Gesch. Heilsopenbaring (niet David maar Salomo)", terwijl voorts de vragen uit de vragenbus zullen worden behandeld. LISSE ZILVEREN JUBILEUM „OBADJA" Sta Ter gelegenheid van het zilveren jubij; W leum der Chr. Jongelingsvereeniging „Obad- ja" werd Maandagavond in de Ned. Herv. Kerk een herdenkingsavond gehouden. difl Het ruime kerkgebouw was bij het aan-; var vangsuur tot in alle hoeken bezet Het wasj ?en dan ook een goede keus van het bestuur cm bij dit jubileum een tweetal oud-predi kanten, ds. G. van Dijk, van Breda, en ds. L. J. van Leeuwen, van Den Haag, als spre kers uit te noodigen oude banden trek ken! Ds. G. Tichelaar, eere-voorzitter, opende dezen avond, verzocht te zingen Psalm 100 vs. 1 en 2, waarna de twaalf art. des ge- loofs werden gelezen. De eere-voorzitter ging daarop voor in gebed. Gelezen werd vervol gens een gedeelte van Psalm 119 en 1 Joh. 2 7—17. Nadat ds. Tichelaar een openingswoord had gesproken, werd het woord gegeven aan den eersten spreker, ds. G. van Dijk, van Breda. Als onderwerp had ds. Van Dijk gekozen: „Gezegend ten zegen!" Het is, aldus ds. Van Dijk, voor den mensch van groote be teekenis op welke wijze men zijn jeugdjaren doormaakt. Gesproken werd over Paulus' levensdevies „Wiens ik ben Dien ik dien". De apostel Paulus kan blijmoedig ge tuigen het eigendom van Jezus Christus te Ncx LEIDERDORP GEREF. MANNENVEREENIGING. De Geref. Mannenvcreeniging .Rondom het Woord" vergadert Donderdagavond 7.30 in de Kerkeraadskamer. Als onderwerp zal zijn. Gewezen werd in welken weg men hier aan deel kan krijgen, n.l. door ijverig bid dend onderzoek van Gods Woord. De vraag die gij telkens weer in Uw leven stellen moet is deze: ben ik het eigendom van Jezus Christus? Moge het Uw levenskeuze zijn om met Paulus te zeggen: hetzij dat ik leve of ster! *jnd ik ben des Heeren! Na een orgelsolo van den heer Doorne- veld was het woord aan den alg. secr. van het Ned. Jongel. Verbond, den heer Tabak, uit Amsterdam, welke sprak over „Leids man mijner jeugd", naar aanleiding van eenige verzen uit Jeremia. De grondtoon van onze feeststemming is Soli Deo Gloria aan God alleen de eer! In zijn rede deed spreker uitkomen hoo heerlijk het voor ouders is, te mogen zien, I het^ dat de jongelingen en jongedochters wan- I gen delen in de wegen des Heeren. bex En wat is er veel zegenrijk werk voor on- 1 ze jeugdvereenigingen om het leven der daa jeugd leiding te geven. De harten zijn daar ster vaak zoo ontvankelijk voor. Deze taak is Kri echter wel moeilijk voor hen die leiding 1 hebben te geven. Ook onze Chr. J.V. is een n.l. gave Gods. Weest Hem dankbaar, dat gij op mei de Chr. J.V. geweest zijt. gen Tenslotte voerde, na een vioolsolo van den heer L. van den Berg. nog het woord ds. L. J. van Leeuwen, van Den Haag, wel- 81:11 ke een opwekkend woord sprak over het ten laatste beeld uit de rede van ds. Van Dijk: XXK Zij zullen ODvaren met veleugelen gelijk de arenden! neD In een keurige slotrede ontwikkelde sprc- in9, ker deze schoon e woorden en wees er op, Voi dat ook zoovelen, die gelijk de arenden op- stijgen ten hemel, weer neerstorten omlaag. ïw' Doch er moet een innig verlangen zijn om naar Zijn wil te wandelen. Door het onge- v loof wordt dit opstijgen vaak tot een val. 3r Zij nemen in hun vlucht ook adders mee, 'n Wo adder der zonde. Bant de zonde uit Uw Ie- bei- ven! Uw jeugd is zoo schoon. Moogt gij in I 2 Uw leven kiezen voor Uw Heiland. te„ Ds. v. Leeuwen eindigde met de wensch, I dat God „Ohadja" rijk zal willen zegenen, j der Aan het einde van dezen uitnemend ge- ge^ slaagden avond werd gezongen „Halleluj; eeuwig dank en eere. vijl WEER AARDAPPELEN GESTOLEN Thans zijn wederom negen mud aardap pelen gestolen op „Klein Zandvliet" en wel ten nadeel e van den heer W. v. d. R. alhier

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6