De goede belijdenis getrouw ZATERDAG 13 JANUARI 1934 BINNENLAND RIJKSBEGROOTING 1934 HET BELEID DER REGEERING AIjGEMEENE beschouwingen Aan het voorloopige verslag van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Kamer omtrent de algemeene beschouwingen over de RijksbegrOoting voor 1934 ontleenen wij, dat het door vele leden werd toegejuicht, dat in dc- huidige ernstige tijdsomstandig heden een kabinet van nationale eenheid met het bewind is belast. Vele leden brachten hulde aan het kabi net en niet het minst aan zijn voorzitter, voor dc krachtige wijze, waarop het 's Lands bestuur heeft ter hand genomen. Sommige leden verklaarden onmogelijk de verantwoordelijkheid voor de politiek van dit kabinet op zich te kunnen nemen. De toon van sommige ministers in de Tweede Kamer is bruusk; zoo zeide minis ter De Wilde, dat de Vereeniging van Ar beiders Radio Amateurs (V.A.R.A.) in het gareel moet loopen en er anders uit moet, en dat nog wel niet, omdat zij legen wet of re glement handelt, maar alleen omdat de uit zendingen aan anderen onaangenaam zijn en prikkelen. Verscheidene leden drongen nogmaals krachtig aan op het nemen van de noodige maatregelen tegen het communisme en kou het ziin tot opheffing van die partij, welke opheffing hun ook hier te lande zeer wel uitvoerbaar toescheen. Dat de regeering den ambtenaren het lid maatschap van fascistische organisaties verbiedt, vond bij vele leden instemming. Verbetering der staatsinrichting. De vraag, of er op het oogenblik aanlei ding bestaat om een Grondwetsherziening ter verbetering van de staatsinrichting voor te bereiden, werd door zeer vele leden on der de oogen gezien en besproken. Vele leden sloten zich aan bij hetgeen te dezer zake door de regeering in de Tweede Kamer is gezegd en waren van oordeel, dat het overwegen van de wenschelijkheid van die herziening alsmede de keuze van het juiste oogenblik daarvoor veeleer aan het oordeel der regeering behooren te worden overgelaten. De financiën. Met veel waardeerïng spreken verschei dene leden over het financieel beleid van minister Oud- Dat de regeering tot de plichten van haar financieel en oeconomisch beleid ook rekent de handhaving van den gouden standaard, vond vrij algemeene toejuiching. Eenige leden maakten de opmerking, dal, waar de bezoldiging van tal van amhtena ren allengs in absoluten zin veel te laag is geworden, tot schade mede van den Plaats- dienst, het noodig zal zijn tot verbetering dier wedden over te gaan, zoodra de finan ciën zulks zullen kunnen lijden. Verscheidene leden wijdden beschouwin gen aan de belastingpolitiek der regeering, welke zij allerminst konden bewonderen, daar de gegoeden te veel worden ontzien en de lasten te Veel worden afgewenteld op de minst draagkrachtigen. Men moet het geld halen w.aar het is, dus meer directe belas tingen opleggen. Dat de inkomens sterker moeten worden belast, stond voor sommige leden vast Er zijn, zoo zeiden zij, een millioen inkomens beneden f 3000 en 250.000 daarboven (te za- men voor 2 milliard). Van de inkomens zou men een extra belasting boven de f 3000 kunnen heffen, progressief van 1 tot 10 Andere leden meenden ernstig te moeten waarschuwen tegen winstbelasting van de naamloozc vennootschappen. Jeugdige werkloozen. Van verschillende zijden drong men op bet besteden van meer zorg voor jeugdige werkloozen aan, daar het noodzakelijk is de moreele inzinking van de jeugd tegen te gaan. Kortere arbeidsduur. Son\mige leden drongen aan op het be vorderen van verkorting van den arbeids duur door regeeringsmaatregelen. Een aantal leden laakten in den minister Van buiten landsche zaken, dat hij den heer Vliegen heeft verzocht zijn aanvrage voor ontslag als lid der delegatie ter Ontwape ningsconferentie in te trekken, dat hij daar op is blijven aandringen na het bekend wor den van de uitlating van den heer Vliegen over den minister van defensie, en dat hij eerst, toen de heer Vliegen zijn ongunstige uitlating uitdrukkelijk had herhaald, heeft gezegd nader te zullen overwegen of hij hem als lid der delegatie kon handhaven. De door den minister in deze aangenomen houding achtten deze leden beneden de waardigheid van de regeering en zij waren ,van oordeel, dat die ook niet getuigt van samenwerking der ministers. Naar aanleiding hiervan maakten vele leden de opmerking, dat er voor alle zaken van algemeen regeeringsbeleid moet zijn eenheid van regeering en niet tien minis ters, die ieder hun eigen weg gaan. VERBETERINGEN OP HET VLIEGVELD TE ROTTERDAM In een laatste samenzijn met vertegen woordigers der dagbladen heeft de vertrek kende s ationschef van het vliegveld eenige mededeelingen gedaan omtrent verbeterin gen, die op „Waalhaven" zullen worden aangebracht, die het vermoeden wettigen, dat dit zeker de eerste jaren nog wel n.et naar Delft zal worden overgebracht. De K.L.M. bereidt zich voor op een grootsch opgezette dienstregeling in hef zomerseizoen, waarbij vooral het aantal nachtvluchten zal worden uitgebreid. Wil men echter in den le'terlijken zin des woords „bij nacht en ontij" op Waalhaven kunnen dalen, dan is een \olledige nacht- verl chting noodzakelijk, een kostbare ge schiedenis, welke men zeker niet voor een paar maanden aanlegt. Reeds in Maart zal de nieuwe dienstrege ling aanvangen en dan moet men klaar zijn. Het zal nog heel wat „voeten i.i de aarde hebben", om klaar te komen, want de vorst in den grond heeft het reeds aan gevangen werk ernstig vertraagd. Wat gaat er op Waalhaven gebeuren? Tot nu toe had men in totaal acht lampen elk van 100.000 kaars slerkte. Op Schiphol zijn lampen van 300.000 kaars i:i gebruik, welke beter voldoen. Het veranderen van de acht lampen zou echter te kostbaar wor den en daarom volstaat men nu met het veranderen van drie lampen, welke elk van 500.000 kaars sterkte worden. Deze drie lampen staan dusdanig opgesteld, dat er steeds tenminste één van in gebruik zal zijn. Zooals men weet, wordt uit de reeks van acht lampen altijd maar één groep van drie of vier gebru kt, met dien verstande, dat het landende vliegtuig de lampen in den rug krijgt. De bedoeling is dus, dat voortaan tenminste één van die lampen een half mil lioen kaarsen sterk zal zijn, De andere lampen worden dan als bij-lampen gebruikt. Voorts wordt een rand-verlichting aange bracht, volgens de te verwachten internatio nale voorschriften, om de honderd meter een gele lamp. Bovendien komt er een verlichte windrichting-aanwijzer met blauw licht Een en ander hoopt men tegen Maart klaar te hebben. Een verdere verbetering is de vergrooting van liet platform, dht nu ongeveer tienmaai zoo groot is, als toen het vliegveld i- ge bru'k werd genomen. Tenslotte is het expeditielokaal terdege opgeknapt. Er is een toren op geplaa'sl, welke zoo noodig als start-toren kan dienst doen. Voorts krijgt Waalhaven nu ook een radio- mistbaken, zooals verleden jaar op Schiphol is aangebracht. De heer Bouman, die zoo hier en daar in de wereld op de vliegvelden heeft rondge neusd, meende 1 te kunnen zeggen, dat „Waalhaven", na de jongste verbeter'ngen, een van de beste vliegvelden blijft behouden, dat vergelijkingen met andere terreinen uit stekend kan doorstaan. Het steeds toene mende passagiersverkeer zorgt er wel voor, dat men ook bij het bepalen van de routes der vaste vïieglijnen Rotterdam niet kan vergeten. Gemengd Nieuws HET IJS UIT HET IJSELMEER OP DEN AFSLUITDIJK BELEMMERING VAN HET VERKEER DE DIJK NIET BESCHADIGD. De felle storm, die Vrijdagnacht uit het Zuiden en Zuid-Westen heeft ge woed, heeft het ijs op het IJselmeer, dat gedurende de afgeloopen week op ver schillende plaatsen was gebroken, in beweging gebracht. Groote schollen ijs dreven naar het Noorden, waar zij stuit ten op den afsluitdijk. Op tal van plaatsen schoof het ijs te gen de glooiing van den dijk op en op het IJselmeer op korten afstand van den dijk vormden zich vrij hooge ijshoopen. Op één plaats is een groote ijssrhol over den dijk geschoven, n.l. ten Oosten van Kornwerderzand. Dit geschiedde gisterochtend omstreeks half zes. De schol lag over den weg heen. Het i.is, dat ongeveer 15 c.m. dik was, brak (oen het op den weg kwam. Arbeiders van de Zuiderzeewerken zijn onmiddellijk met het vrijmaken van den weg begon nen. Het auto-verkeer over den dijk ondervond tengevolge van het ijs stag natie. Een vee-auto moest uit het ijs bevrijd worden. Wij vernemen verder, dat de dijk ten gevolge van 't ijs op geen enkele plaats is beschadigd. SLACHTOFFER VAN HET IJS Te Monnikendam heeft het 6-jarige zoontje van den hear G. Wind zich op het ijs begeven, hetwelk niet meer betrouwbaar was, met het gevolg, dat het knaapje erdoor zakte en dronken is. RUBRIEK Geheel als het innerlijk: zuiver mooi. Geheel passend bij welk kamei interieur ook. Het past in de meest smaakvol ingelichte huis- ïmer er. :n de weelderigste salon. Var. Radio gesproken...? Moet je de Telefunken 653 WL hooren en zien! WAT ZAL HET MAANDAG WORDEN? DE NIEUWE GOLFLENGTE REGELING VANGT AAN In de nacht van Zon lag op Maandag zul len, in verband met de besluiten van de Conferentie te Luzern vele Europeesche Ra dio-stations op andere golflengten gaan vver ken. Echter zijn er enkele Europeesche lati den, zooals Nederla d, Luxemburg, Zwe den, Polen, die de overeenkomst niet getee kend hebben, omdat ze hun goede golflengte niet tegen een m.nder goede of twijfelach tige andere wilden afslaan Men is nu erg belangstellend wat deze Omroepstations wil len doen. In elk geval zal bet wel een ge- stomp en geduw in de ether worden. Er zal in de nacht van Zondag op Maan dag als hot ware een nieuwe verkeersrege ling in werking treden en om de stations reeds aanstonds aan den nieuwen toestand te wennen en te zorgen, dat den volgenden dag alles normaal zijn gang 'zal gaan, zijn er zeven verkeersagenten aangesteld, die ieder in eigen ravon het verkeer zullen reeelcn. Deze agenten zijn de golflengte-con- tröle-stat/ons in Ta,sfield (Engeland), Ber lijn (Reichspostamt). Praag, Helsinki, Mo- jaisk, Serio Calende (Italië) en Stockholm. Twee agenten Bern en Warschau blijven in reserve. Ieder van deze agenten heeft tot zijn be schikking een sterk zendstation, dat in het betreffende rayon orders kan doorgeven en overtreders tot de orde kan -oepen. Resppc tievelijk zijn dit de zen de re Radio-Paris. Deutschlandsender, Lathi, Moskou, Rome en Stockholm. Om 11.20. Nederlardsche tijd. Zondagavond beëindigen alle Eu-opeesche zenders hun programma's en komen daarna geleide, iik met gramofoonplalen op hun nieuwe golf lengte in den aether, waarbij iedere twee minuten de naam van het station moet wor den vermeld. Enkele van de belangrijkste wijzigingen ziin de volgende: Paventry was vroeger 1554 M. wordt nu 1500 M. Deutschlandsender vroeger 1635 M., nu 1571 M.; Rrussel (Fransch). vroeger 33S M. nu 483.0 M.; id. (Vlaamnch) vroeger 509 M., nu 321.9 M Kalundborg (Denemarken) vroeger 1154 M_ nu 1261 M.: Langenberg vroeger 472 M.. nu 455.0 M.: Pair vroeger 172-4 M., nu 1706 M Aan Hilversum' had men de lengte van 1345 M. toegedacht. In de deze week verschenen programma's voor volgende week staat echter de '.engte van 1875 M. nog aangegeven. Huizen is gebracht van 296 M. op 301.5 M. We zijn helargste'lend hop Maandag zich de toestand ontwikkelen zal. VAN RADIO GESPROKEN Moet je de nieuwe Telefunken hooren! 'k Zit op de leuning van mijn stoel bij de „radio" en visch de aether af. Het eerste tot zichtbare ontstemming van mijn andere (en betere) helft, het tweede tot zicht- en hoorbare ontstemming van mijn dochter, die telkens als ik „beet" heb van een „Schlager" of van Jazz en deze door draai, ongeduldig roept: hè paps, 't was juist zoo leuk, zoo écht leuk! Maar als ik aan het „maniakken" ben. blijf ik immuun voor alle zichtbare, hoor bare en zelfs voor voelbare ontstemmings teekenen. Daarvoor heb ik te veel geradiomaniakt. Moest je twintig jaar geleden eens geko men zijn! Honderden meters draad (en dan spraken ze van de „draadlooze"). puntzak ken vol schellak en flesschen spiritus, kope ren staven met „glijcontacten", een coherer en wat niet al. Vooral niet te vergeten de kristallen. Nitt var die, welke je nu nog in de winkels kunt koopen, neen, met nc EEN TRUC VAN EEN ZIGEUNERVROUW. Een slager in de omstreken van Doetin- stem is op de volgende wijze door een zi geunerin beetgenomen. De zigeunerin gaf verschillende bestellin gen op en deed het bestelde in een mand die zij in haar schort droeg Toen alle be stellingen in de mand verdwenen waren, bleek zij geen geld genoeg bij zich te heb ben. Met toestemming van den slager liet zij de mand met vleosch in den winkel staan om eerst het geld op te halen. De zigeunerin liet echter wat lang op zich wachten en toen de slager eens in de mand keek. bleek, dat dezebodemloos was. Inlusschen waren de zigeuners naar elders vertrokken. lijt verzamelde en slecht, goed, beter of best bevonden ze liggen nu nog als reliquieën uit den goeden ouden tijd in de lade van mijn bureau; smaltiet, molybdaniet, zinkiet, bo.Tiiet, en, natuurlijk, carborundum. Later k zwijg vax. de oorlogsjaren werd het een andere tijd. Lampen kwamen er en spoelen (honigraat-, basketspoelen en at niet al). Mensen, mensch! wat een sen satie, toen je voor het eerst de klokken van Big-Ben door je telefoon zwakjes hoor de Voorheen was je blij om (zoomaar uit de aether) morseteekens te kunnen hooren. Wat een enthousiasme! toen je voor het eerst de menschelijke stem door je toestel opving 't Heele huis werd gemobiliseerd op je zol derkamer, waarbeen je, vanwege de groote rommel, die je maakte, was gedeporteerd en waar je menigmaal Edison-aspiraties had gekregen. Kop aan kop zat je dan te luiste ren vier man ann één koptelefoon soms. En dip niet luisteren kon, werd op de meest nadrukkelijke wijze stilte opgelegd. Buren en kennissen werden geïnviteerd om ook eens te genieten en wekenlang was het verbazing wekkende experiment het gesprek van den dag. Eens had ik een verloofd stel uitgenoo- digd. Samen zaten zi te luisteren(?) met eén koptelefoon, leder een schelp op het oor. Heb ik nooit weer gedaan. Ze waren er niet weg te krijgen. Met geen kopje thee, met geen bonbons, met geen horloge in de hand en de uitzending was reeds lang afgeloopen. 'n Mooie tijd was dat! En of! Doch slechts enkelen konden maar genie ten: radio was nog geen gemeengoed. Ze was nog niet gepopulari-eerd. Dat is nu wel het geval. Ingenieurs van buitengewone bekwaamheid hebben er zich op geworpen en fabrikanten hebben gezorgd, da' Alles in de uiterste volmaaktheid uitge voerd, voor een schannelijke prijs het pu bliek wordt aangeboden. F.n wat een perfectie! Moet ge de nieuwste Telefunkentoestellen hooren! Daar wa6 ik zoo juist, op de leuning mijn stoel '.czeten. mee bezig de aether af tp visschen Maar dat is n'et goed gezegd. Dat is met dit toestel niet meer noodig. Ook behoeft men niet meer te weten de juiste stand van de condensatoren voor een henaald station. ..Hoe moet hij staan voor Huizen? En hoe voor Hilversum? En hoe moet ik Barcelona krijgen?" Deze vragen werden me tot voor kort dagelijks door mün huis«renooten ge daan. Maar- nu met dit Telefunkentoestel- 653WT, haa't miin jongste dochtertje va iaar alle stations te voorschijn, van Kaunas tof Oslo van T.aibach tot Agram, Algiers en Co-k. Zoo maar! Men draait aan een knop, een zwarte streepwijzer glijdt achtereenvolgens door eon "vijftal gleuven, waar aan weerszijden de na men der 'stations staan en elk slaton, dat werkt, komt uit de luidspreker te voorschijn. Zoo staan er 110 stations voor je klaar. En met „visschen" krijgt, men nog andere ook: 'k heb er al meerdere bijgevonden. Dezer dagen kregen we nog beet van een soort Loch Ness-n.onster, dat was Moskou. Met een zich vertoonende schaduwstreep (wondere uitvinding toch!) kan men de meest zuivere weergave instellen. Deze scha duwstreep geeit ook a n of het een zwak (breede schaduwband) of een sterk (smalle schaduwband) station is dat men heeft. Door een andere knop kan men de gevoeligheid regelen en storingen wegwerken. Het geluid volume van den ingebouwden electro-dyna- mischen luidspreker kan geregeld worden van heel. heel zacht tot zoo hard, dat een heel groote zaal er genoeg aan heeft, terwijl het geluidtimbre, ook door het draaien aan een knop naar Ieders gehoor kan ingesteld worden. En dat alles zoo eenvoudig, dat een kind het bedienen kan. Het geluid is ongeëvenaard natuurlijk: men hoort niet dat Let „radio" is. Dat eigen aardig geluid, dat tot dusver elke radioweer- gave kenmerkte, zij het dan bij het eene toe stel meer en bij het andere minder, is hier heelemai 1 weg. 't Is wel iet6 bijzonde wat ik nu in mijn huis heb. En het uiterlijk? zullen de dames vragen. AUTO- EN MOTORONGELUKKEN. Bij Nieuwer-Amstel is bij het uitwijken voor een hond in den Noorder Legmeerpol- der een personenauto; bestuurd door J. v. Dom uit Amsterdam, van den weg geraakt en over den kop in een sloot terecht geko men. Van D. is met groote moeite uit d« auto. waarin hij bekneld was geraakt, be vrijd en bleek bij medisch onderzoek drie ribben gebroken te hebben. Hij is naar ziekenhuis te Amsterdam overgebracht. DOODELIJKE VAL Te Roermond had de ongeveer 80-jarige weduwe B. Reijnders het ongeluk, van de trap in haar huis te vallen. De ongelukkige overleed byna onmiddellijk aan de gevolgen. ZONDAG 14 JANUARI HUIZEN 296.1 M. NED. CHR. RADIO-VEREENIGING 9.30—9.50 vm Orgelbespeling door den heer Chr. Kloppenburg. 9.5011.30 vin Kerkdienst uit de Parkkerk (Geref. Kerk H.V.), te Amsterdam, Gerard Brandtstraat 26—28. Voorganger: Ds J J Buskes Jr. Geref Predikant (HV), te Aai- sterdam-Zuid. Organist Chr Kloppenburg. I. Inleidend orgelspel. 2. Zingen: Ps 89 1. 3. Votum en Zegen. 4. Lezing van de Wet. 5. Zingen: Ps. 80:11. 6. Genadeverkondi ging: Hebr. 4: 15—16. 7. Gebed. 8. Zingen: Lied 157 vers 1, 2, 3 en 4. (Een vaste Burcht is onze God). 9. Schriftlezing: Efeze 6:11-17. 10. Tekst: Mat.h. 4:1-11. 11. Predik'ng: Christus en de Groot Inquisiteur. 12. Amenspel. 13. Gebed. 14. Zingen: Lied 132 vers 3. 15. Zegen. 16. Orgelspel. II.30—12.15 vm Gewijde muziek, te ver zorgen door het Christelijk Mannenkoor „Valerius", te Amsterdam. Dir.: Chr. Klop penburg. 5.00— 5.50 nm Gewijde muziek. 5.50—7.30 nm Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk. te Alblasserdam. Voorganger: Ds. J. H. F. Engel. Ned. Herv. Predikant, te Al blasserdam. Organist: W. Stout. 1. Orgel spel. 2. Votum. 3. Zingen: Ps. 661 en 8. 4. Geloofsartikelen. 5. Zingen: Avondzang 7. 6. Lezen- Matth. 15:21-28. 7. Gebed. 8. Tekst: Matth. 15 :28. 9. Inleiding en Vcr- deeling: a. De Kern van het Geloof, b. De Kracht van het Geloof, c. De Zegen van het Geloof. 10. Zingen: Ps. 43:1 en 3. 11. Eerste gedeelte der prediking. 12. Zingen: Gez. 491 en 5. 13. Tweede gedeelte der prediking. 14. Dankzegging. 15. Zingen: Ps. 118:7. 16. Zegenbede. 17. Orgelspel. 730—7.45 nm Gewijde muziek. WEENEN 506,8 M. LANGENBERG, DLD., 455 9 M. 8.50 v.m. Uit Frankfort: Wijdingsuur m.m.v. het Omroeporkest o.l.v. Dr. R. Merten. 1. Symphonie no. 8 in b kl.t., Schubert. In de pauze: lezing. 9.20 v.m. Uit Stuttgart: Evangelische mor genwijding m.m.v. het Omroeporkest o.l.v. Gorlich, E. Oswald en H. Schumacher (viool) en A. Haagen (cembalo). 1. Klok gelui. 2. „Ach bleib mit deiner Gnadeko raal. 3. Liturgie. 4. Ouv. „Suite in a kl.t."# Telemann. 5. Toespraak. 6. Koraal. 7. Con cert grosso no. 23, Handel. 10.15 v.m. Rijkszending: Bachcantate „Mei- nen Jesum lasz ich nicht", m.m.v. het Ste delijk- en Gewandhausorkest o.l.v. Dr. D. Karl Straube. het Thomaskoor. A. Knoll (te nor). R. F. Schmidt (bas). Prof. G. ftamin (orgel) en F. Sammler (cembalo). MIDLAND REG. 391.1 M. 8.15 Kerkdienst in St. Martin-in-the-Fields. I. Hymne: As with gladness men of old. 2. Belijdenis en dankzegging. 3. Psalm 46. 4. Text. 5. Nunc Dimittis. 6. Gebeden. 7. Hym ne: Love Divini, all loves excelling. 8. Preek. 9. Hymne: Through the ndght of doubt and sorrow. 10. Zegen. MAANDAG 15 JANUARI HUIZEN 301,5 M. NED. CHR. RADIO VEREENIGING 8.008.15 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 Morgendienst door Ds. R. Bartlema. II.00—11.30 Lezen van Chr. Lectuur: „Don kere dagen" uit „Bij ons in Noord-Holland", van H. J. Heynes. 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. Weber programma. 12.00-12.15 n.m. Politieberichten. 12.15—12.30 n.m. Gramofoonmuziek. 12.30—2.00 n.m. Orgelconcert door Jan 2.00—2.35 n.m. Uitzending voor scholen. Prof. Dr. A .van Veldhuizen: „Mai'.heus en de Openbaring Gods in de natuur 2.35—2.45 n.m. Gramofoonmuziek. 2.35—315 n.m. Wenken voor de keuken door mevr. M. Adrian—Merckens: „Hoe ma ken wc ons oliebollenvet op?". 3.15—3.45 n.m. Cursus knippen en stofver- sieren. 3.45—4.00 nun. Verzorging zender. 4.00—5.00 n.m. Bijbellezing door Ds. D. Hoek. Zang: mej. C. de Jager. Orgel: M. F. Jurjaanz. 1. Zingen: Ps. 147 10 en Ps. 81 12. 13. !L 2. Gebed. 3. Schriftle zing: E>eut. 18 9—22. 4. Bijbellezing. 5. Z.ngen: Ps. 11 5. 6. Voortz. Bijbelle zing. 7. Dankgebed. 8. Zingen: Ps. 119 83. 5.00-6.30 n.m. Concert. AH de Vink-Ver schoor, sopraan. Albert Kam, bas-bariton. Jaap Stotijn, hobo. 6.30—7.00 n.m. Vragenuurtje. 7.00—7.15 n.m. Politieberichten. 7.157.30 n.m. Ned. Chr. Persbureau. 7.30—8.00 i .m. Vragenuur'.je. 8.00—1030 n.m. De Arnhemsche Orkest- HILVERSUM 1875 M. A.V.R.O. 8.01 10.00 Gramofoonmuziek. 10.01 10.15 Morgenwijding. Lezen: Hande lingen 17 22—32. Zingen: Psalm 67 1 Gez. 266 3. 10.15—10.30 Gramofoonmuziek. 10.30-11 00 Willem Hunsche leest voc 11.00—12.00 Orgelconcert door Frans Has selaar. Herman Hülsmann, zang. 12.01—2.30 n.m. Lunchconcert door het sembie Otto Hendriks. Interm. Gramofoon- muz'ek. 2.30—3.00 n.m. Causerie door Drs. P. DlJ- kema: „Intelligentie-tests". 3.00—4.00 n.m. Gramofoonmuziek. 4.15—4.20 n.m. Gramofoonmuziek. 4.30—5.30 n.m. Causerie door Max Tak (geïllustreerd met gramofoonmuziek) „Fran- sche modernen". 5.307.30 n.m. Concert door Ilja Liv» schakoff en zijn orkest. Intermezzo: Gramo foonmuziek. 7.30- 8.00 n.m. Causerie door mevr. W ItallieVan Embden over „Florence Nightin 805-8.30 n.m. Z. E. Generaal b. i. L. J. Snijders en W. P. F. van Deventer spreken namens het „Pelikaan-Comité". 8.30—10.00 n.m. Concert door leden va N.V. Italiaansche Opera: het Omroeporkest, het geheel o.l.v. Maestro Vincenzo Marinl. 10.00—10.45 n.m. Radio-Tooneel-Cyclus: „Toppen van het Verleden", VII. Studio- Opvoer.ng van „Koningin Marie Antoinette" 1 hoorspel door P. H. van Moerkerken. Spel» leiding: Kommer Kleljn. Het hoorspel begint met den intocht van den dauphin Louis (de laiere koning Lodewijk XVI) en de dauphine Marie Antoinette in Parijs, op 8 Juni 1773. 's Avonds wandelen zij te midden van het volk In de tuinen van de Tuilerieën. Daarna de tegenstelling, zesden jaar later: 5 October 1789. De revolutie is reeds begon nen: het volk van Parijs trekt op naar Ver sailles. waar nog steeds, sinds Lodewijk XIV. het koninklijk hof resideerde. Van een laatste vredige wandeling met haar schoon zuster Elisabeth in den tuin van Trianoo wordt Marie Antoinette naar het slot geroe pen. daar 't gevaar dreigend is. Des nachts ontkomt de koningin ternauwernood aan den dood. Het volk dwingt den koning, met zijn gezin en gevolg, zich in Parijs te vestigen, in het paleis der Tuilerieën. Bijna drie jaar later, den lOden Augustus 1792, worden de Tuilerieën, na een eersten aanval op 20 Juni, weer door het volk be stormd. De maire Pétion brengt de konin klijke familie met moeite door den tuin van het paleis naar de zaal. waar de Nationale Vergadering bijeen is. onder wier bescher ming zij zich stellen. Het koningschap wordt geschorst. Wanneer het laatste tafereel begint (Octo ber 1793). is er meer dan een |aar voorbij gegaan. Het koninklijk gezin was niet meer in het paleis der Tuilerieën teruggekeerd, maar gevangen gezet in den Temple. Bij de beruchie Se ptem berm oorden van 1792 is ook de vriendin der koning'n, de prinses van Lamballe. omgekomen. Lodewijk is geguil lotineerd, Marie Antoinette naar een kerker in de Concierperie overgebracht. Daar krijgt zij bezoek van den abbé Mag- nin en ontvangt van hem de H. Eucharistie en de absolutie. Zij wordt voor de Revolu tionaire Rechtbank geroepen, hoort haar doodvonnis (nacht van 15 op 16 October '93) en wordt naar de guillotine gereden. 10.45—11.00 n.m. Gramofoonmuziek. 11 00—11.10 n.m. Nieuwsberichten van Val Dias. 11.1012 CO n.m. Concert door Ilja Livscha* koff en zijn orkert. 12.00 Sluiting. UNILEVER VERKOOPCENTRALE H. VL ROTTERDAM FEUILLETON Een verhaal uit bange dagen Door ACNES GIBEKNE (3 „Het is een andere tak van dezelfde edele familie. De jonge damoiselle Margaret Cobham, wier broeder thans Lord van Stcrborough is, heeft eenigen tijd bij haar familie doorgebracht en zal nu de reis mei u mede terug maken. Hoe vindt gij dat kleine Githa?" I Githa antwoordde plichtmatig, dat zij ei niet aan twijfelde of het gezelschap van Margaret zou zeer aangenaam zijn. „En nu zult gij misschien willen heengaan om de zaak eens in de eenzaamheid te overdenken", zeide Lady Cheyne die mede lijden had met de opkomende tranen harer dochter. „Straks zullen wij verder met u spreken". Githa maakte een buiging en werd dooi haar ouders op de wangen gekust. Toen verliet zij met langzame schreden het [vertrek. In de zaal was het druk en vol als ge woonlijk. Githa ging er met neergeslagen oogen door, niets ziende of honrende. Zij ging de zaal, de gang, de voordeur door. het voorplein over en stond niet stil, eer zij den versten hoek van den kleinen bloemen tuin bereikt had, waar deze aan de gracht grensde. En daar ging zij op het gras zitten en keek naar het huis, dat zij verlaten had „Nog drie dagen", zeide zij. „Nog maai drie! O mijn moeder, hoe hard valt het mij voor altijd alles wat ik liefheb te verlaten! Ik zal het niet aangenaam vinden om Lij een dame in dienst te zijn, noch verheug ik mij in het gezelschap van trots-.he, jonge kamerjonkvrouwen. O, ik wilde, dat ik mijn geheele leven mocht doorbrengen met Let lezen van boeken, en dat ik mijn eijjpn tehuis nooit behoefde te verlaten." En toen legde de arme, kleine" Githa haa» hoofd op haar met bont omzoomde mouw, en weende lang, zacht en bitter over hot af scheid, dat haar wachtte. HOOFDSTUK II. Githa's laatste avond ln het ouderlijk hnis De laatste dag was gekomen al te spoedig voor Githa en den volgenden morgen in de vroegte zou zij haar ouderlijk huis verlaten. Sir John Oldcastle en gevolg werden tegen den avondmaaltijd, 1ie gewoonlijk om vijf uur genuttigd werd, ge wacht; en daar zulk een voornaam gast natuurlijk zoo goed mogelijk onthaald moest worden, was er dien dag weinig tijd voor nuttalooze klachten. Zoodra .iet vroege middagmaal was afgeloopen, begonnen le toebereidselen tot den avondmaaltijd. Ge durende vele uren waren de fraaie handen van Lady Cheyne, benevens die harer dochter en der dienstmeisjes bezig smakelijke schotcis te bereiden van rund- en kalfs- vleesch, van visch en wild, benevens aller lei geleien en zoetigheden. Githa deed alles werktuigelijk en was zóé weinig met haar gedachten bij h«ar werk. dat zij op het punt was een groote fout te Degaan, die de duivenpastei, die zij bezig was te vervaardigen, geheel zou bedorven heb ben. Gelukkig bezon zij zich bijtijds, er. ontkwam aldus aan de berisping, die onge twijfeld een eind aan haar zelfl eheersching zou gemaakt hebben. Maar het verdriet waaraan zij niet kon en niet wilde toegeven was bijna grooter dan zij dragen kon en toen de dag fen einde spoedde, wird Githa zeer vermoeid. Het was haar een onuit sprekelijke verlichting, toen Lady Cheyne haar verlof gaf het overige we-'c aan Anna Tufton over te laten, en haar te volgen naai het achtervertrek. Daar bevond zich niemand: Ladv C>pvr>- nam plaats op don stoel en wees Ghita de kist als zitplaats aan. „Ik zou gaarne nog eens rustig met u spreken, kind", zeide zij op <mai kalme wijze, hoewel in haar oogen groote feeder" heid te lezen was. ..Er zijn vele iingen. lie ik u op dezen laatsten dag zou willen zeg gen. maar ik vrees, dat ik ze mij niet alle herinneren zal." „Ik zal toch van tijd tot tijd bericht van u krijgen, nietwaar moeder?" zeide Githa pein7end. „Gij kunt er verzekerd van zijn, dat ik geen gelegenheid ongebruikt zal laten voor bij gaan. Githa, dit is het afscheidsgeschenk van uw vader en mij aan u. ik .urf zeggen dat het u aangenamer zijn zal dan kostbare kleederen." „O madame! O mijn moeder!" Githa sloeg haar handen vol verrukking ineen bij het zien van het zware manuscript, geschreven op perkamentpapier en gebonden in leder, dat haar moeder van achter de bedgordijnen te voorschijn haakte, en 'li haar armen plaatste. „Gij zult ze liefhebhen, Githa de vier Evangeliën, waarin het leven van onten gezegenden Heer beschreven is. Ik wi'<lp dat ik u alles kon geven, wat Wickliff vin den Bijbel in onze taal overzette, ma ir hierin zult gij alles vinden, wat gij noodig hebt." Githa viel op haar knieën en kuste dp hand harer moeder. Toen opstaande, drukte zij haar lippen eerbiedig op den omslag van het boek. „Moeder, u weet niet welk een vreugde u mij bereid heeft." „Ja kind, ik geloof wel dat ik het weet," antwoordde Lady Cheyne. „Denkt gij, da» uw moeder nooit iets dergelijks heeft onder vonden?" „Dat wel; maar het scheen mij toe, lat ik alles, wat ik had liefgehad, verin* n moest, en nu heeft u mij dit voor mü/eli gegeven, niemand kan het mij ooit ont" nemen. O moeder, ik weet niet hoe ik u da.iken zal." „Ga nu hij mij zitten en lees mij vo.ir, Githa, opdat ik den klank uwer stem in mijn ooren hclibe, wanneer gij niet meer bij mij zult zijn. Kies maar zelf, wai gij lezen wilt" Githa nam plaats, het zware boek op haar schoot houdende en bevende van vreugde en smart tegelijk. Zij sloeg de btedzij mi la'.igzaam om, niet wetende wat zij kiezen zou, en toen vreezende, dal het wachten haar moeder vervelen zou, begrn zij met trillende stem de eerste woordeD te le" n,( waarop haar oog viel: „En het geschiedde, als zij reisden, dal Hij kwam in een vlek, en een zekere vrot.v* met name Martha, ontving Hem in haar huis. En deze had een zuster, genaamd Maria, welke ook, zittende aan de voete-.i van Je/us Zijn woord hoorde. Doch Martha was zeer bezig met veel dienens en daar bijkomende zeide zij: Heer! trekt Gij u dat niet aan, dat uiijne zus'ei mij alleen laat dienen? Zeg dan haar, dat :ij mij helpe. En Jezus antwoordende, zeide tot .ïapr: Martha, Matha! gij bekommert en ontrust u over vele dingen. Maar één ding is noodig: Joch Maria heeft het goede deel uitgekozen, hetwelk van haar niet zal weggenomen worden." Bij de laatste woorden begou Githa's stem haar te begeven en barstte zij in tranen uit „Het Evangelie spreekt de waarhe'd. Githa", zeide Lady C.ieyne langzaam. „Ah gij dat goede deel gekozen hebt. dat Maria koos, zal het nooit en in geenon deele van u weggenomen worden. Want hv» is zcki r waar, dat de Heer sterker is dan Satan al wenscht hij ook nog zon vurig u van het goede pad te doen afdwalen." En daar Githa te hevig snikte om te kunnen spreken, nam Lady Cbeyne hoi boek van haar schoot, en het Evangelie von Johannes opslaande, las zij ze»v« twee ot drie verzen met haar welluidende, kalme stem voor. „Mijne schapen hooren Mijne stem, en Ik ken dezelve, en zij volgen Mij. En Ik geef hun het eeuwige leven; en zij zullen 'niet, verloren gaan in der eeuwigheid cn niemand zal dezelve uit Mijne hand ruknen. Mijn Vader, die ze Mij gegi.ven heeft is meerder dan allen, en niemand Kan ze ruk ken uit de hand Mijns Vaders. Ik en de Vader zijn één." „Gij ziet dus, Githa, hoe veilig gij zijt. als gij in Zijn hand zijt", zeide Im-ly Cheyne. „In Zijne liefde zult gij troost n.iden vunr alle aardsche leed. Hord u dus vast aan Hem, en vergeet den kfank Zijner stem niet in het nieuwe leven, dat gij '«gaat." Toen sloot Lady Cheyne liet uoek, waaraan zich fraaie zilveren sloten lieven len, toe, eu legde het naast zich op den stoe! „Het zal van avond in i;w koffer gelegd woiden. Nu hebt gij gen «eg geweend, Githa. Ik zou gaarne willen, dat gij nu naar mij luisterdet." Githa dr.x.gde h-.ar tranen af en zag haar moedar gehoorzaam aan. hoewel zij nog hevig snikte. „Gij zijt ons een goede dochter geweest, Githa. Ik heb mij over niets ir, i te h kla gen, behalve dat gij wel eens te veel In geeft aan uw neiging lot studeeivn en laar- door uw vrouwelijke plichten v,?r/.nim». Ik verwijt mij wel eens, dat ik u te vroeg heb laten loeren lezen en schrijve..:, daar gij zooveel van hoeken houdt en een afkeer heht van huishoudelijk werk Het hangt voornamelijk van uzelf af, Githa, of Lady Cohham u al of niet zal In hebben „Ik zal mijn best doen mijn plicht te ver vullen, moeder", zeide Githa. ..Kn -«aar ik tb kort hen gekomen o moeder, wilt mij vergeven?" Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8